Kaarslicht en Chinees eten Steeds meer 'wanbetalers' gas en licht Wanneer gaat nutsbedrijf over tot actie Wat te doen als afsluiter voor de deur staat? Gas en licht steeds vaker afgesloten Geef minima toeslag voor energie ZATERDAG 11 JULI 1981 EXTRA PAGINA 13 LEIDEN - De energieprijzen in Ne derland zijn hard op ueg om de kosten voor sec het wonen te overtroeven. Er wordt wat afge- klaagd over de gas- en lichtre- keningen. maar tot dusver heb ben noch actiecomités, noch hulpverleners de prijzen kun nen drukken. Het legertje con sumenten dat de rekeningen niet meer kan (of wil) betalen rukt op. En daarmee is het aan tal openstaande energiereke ningen in Nederland (volgens de bekende natte vinger-methode) nu al opgelopen tot één miljard. En daardoor komt het dat in de welvaartsstaat Nederland mo menteel duizenden mensen zijn afgesloten van gas en licht. Twee, voor het normale leven anno 1981 zo noodzakelijke voorzieningen. De nog zo optimistische cijfers voor wat betreft de Leidse regio verbloemen de sombere werkelijkheid. In deze regio is het aantal mensen dat de reke ningen niet kon betalen en dus werd afgesloten van gas of licht nu opgelopen tot ongeveer vijf tig. In andere steden ligt dat aantal veel hoger. Rotterdam spant de kroon met 3000, Am sterdam is een goede tweede met zo'n 1000 'afgeslotenen'. Verbloemend, dat cijfer, omdat de nutsbedrijven in zowel Rotter dam als Amsterdam praktisch alleen leveren aan de steden al leen. Het Streekenergiebedrijf Leiden echter voorziet ook de dorpen rond de stad van gas en elektra. En het aantal mensen dat vanwege een schuld aan het De stemming in het bewuste gezin is tamelijk apatisch. Men praat liever niet over de situatie met een verslaggever. Een enkel woordje wil men wel kwijt. Maar geen naam in de krant en liever ook geen woonplaats. Met hulp van de buren is de situatie nog tamelijk draaglijk. Een actieco mité beijvert zich ervoor om fa milie A. weer van licht te voor zien. Eigenlijk had het comité veel eerder ingeschakeld moeten worden dan was het waar schijnlijk niet zo ver gekomen. Maar bij familie A. (vader werk loos) hadden ze er veel moeite mee om de problemen naar bui ten te brengen. Bij comitè's die ageren tegen de steeds hogere gas- en elektrici teitsrekeningen kennen ze dat verschijnsel. Volgens actievoer der Louis van Adrichem uit Lei den lopen de mensen nou een maal niet graag te koop met hun problemen al heeft hij de laatste maanden een toenemende be reidheid opgemerkt om aan ac ties mee te doen. "Ik heb inmid dels heel wat huishoudboekjes gezien. Als je ziet wat sommige mensen aan inkomen hebben en hoe de stijgende prijzen van on der meer gas en licht er in hak ken dan schrik je als je narekent wat die mensen overhouden om te leven". In Rotterdam, waar veel mensen 'worstelen' met de gas- en licht rekeningen, staat men ook be paald niet in de rij om over de financiële problemen te praten. Han Logger, die in de Maasstad acties coördineert, zegt dat de mensen kopschuw zijn gewor den door nare ervaringen in het verleden. "Degenen die de moed hadden om open en bloot in de pers over hun problemen te ver tellen kregen naderhand reacties in de trant van: vuile profiteurs, jullie mogen blij zijn dat je een uitkering krijgt, jullie leven al op kosten van d*> maatschappij en nou nog kankeren ook". Toch willen enkele mensen wel wat vertellen, zij het onder de voorwaarde van anonimiteit. Verbroken Meneer B. geeft volmondig toe constant 'in het rood' te staan. Hij is werkloos, heeft een vrouw en twee kinderen en kan naar zijn zeggen van zijn uitkering niet rond komen. Omdat de gas- en lichtrekeningen niet meer konden worden betaald werd hij een maand geleden afgesloten. "Dat heeft niet zo lang geduurd hoor, die afsluiting. Ik heb ge woon de zegels verbroken en zelf de aansluiting hersteld. Ik ken meer mensen die dat hebben ge daan. Ik ken ook wel mensen die inderdaad met een kaars gaan zitten. Dat kan toch niet in deze tijd. Je kunt met een gezin toch met zonder gas en licht gaan zit ten. Op een gegeven moment ben ik met m'n vrouw naar het stadhuis gegaan. Ik heb gezegd: ik kom er niet meer uit, nu mo gen jullie het zeggen. Ik heb weer een lening gekregen en m'n gas- en lichtrekeningen worden automatisch door de Sociale Dienst ingehouden. Maar ik denk niet dat dat wat oplost. De prijzen blijven maar stijgen". Mevrouw C. doet het woord voor haar bejaarde buurvrouw (68 jaar, alleenstaand) die enkele we ken van gas verstoken is geble ven. "Het viel me op dat ze in een paar dagen tijd al twee keer met Chinees eten liep te sjouwen. Toen ik zei: wie het breed heeft laat het breed hangen kwam het verhaal er uit. Zelf schaamde ze zich rot, ze had het eerst niet dur ven vertellen. Ze had een nahef- fing van achthonderd gulden nog niet betaald. Best wel te be grijpen als je nagaat dat ze net energiebedrijf wordt afgesloten is in dorpen doorgaans veel minder groot dan in grote ste den. Daarnaast zijn ze in Leiden nog vrij coulant met afsluiten. Pas in het aller-uiterste geval zal Streekenergiebedrijf Rijnland tot deze drastische maatregel overgaan. Veel meer ziet het be drijf in bemiddelen, overleggen met de cliënten, het toestaan van gespreide betaling. Directeur Brooshooft: "Maar dat uitsmeren van die rekeningen is geen eenvoudige zaak. Per slot van rekening worden de men sen elke maand opnieuw, behal achthonderd gulden in de maand aan aow vangt. Nou is er in Rot terdam wel wat te regelen maar je moet dan zelf het initiatief ne men. Dat durfde dat mens na tuurlijk niet. Die had zich laten afbluffen door het Energiebe drijf. Ze was helemaal in paniek. Eén telefoontje naar een ge meenteraadslid was genoeg. Eerst kon er niks geregeld wor den maar na dat telefoontje op eens wel. Nu is ze weer aangeslo ten, zelfs zonder heraansluitings- kosten, zogenaamd omdat er sprake was van een administra tieve fout. Die achthonderd gul den mag ze in kleine porties te rugbetalen. Waar ze allemaal op in moet teren weet ik niet pre cies. Daar laat ze zich niet over uit. Wel weet ik dat ze de krant en de VARA-gids heeft opge zegd" Zenuwen Mevrouw E. uit Leiden is een al leenstaande moeder met drie kinderen. Zij krijgt per maand van de Sociale Dienst een uilke ring van ruim twaalfhonderd gulden. Na aftrek van vaste las ten (huur, ziekenfonds, terugbe taling banklening e.d.) blijft daar zo'n kleine negenhonderd gul den van over. Al een paar keer is ze door het Energiebedrijf 'be dreigd' met afsluiting omdat de rekeningen niet op tijd waren voldaan. Via leningen bij de Kre dietbank is dat totnutoe nog steeds opgelost. Maar nieuwe problemen staan voor de deur Er liggen al weer enkele voor schotnota's, gezamenlijk ten be drage van zevenhonderd gulden, die moeten worden betaald maar mevrouw E. wil niet meer zoals in het verleden de nota's automa tisch van haar uitkering laten in houden. "Er was een fout ge maakt, ik had teveel betaald. Toen heb ik opgebeld naar de gas- en lichtfabrieken. Zegt die man: dat verrekenen we volgend jaar wel. Daar ga ik niet mee ak koord. Voor mij is zo'n bedrag van tweehonderd gulden veel. Dat kan ik hun niet voorschie ten. Dus zeg ik: als ik het geld nu niet terug krijg dan betaal ik de nieuwe voorschotnota's niet want ik werd kwaad. Die man ook kwaad. Dan sluiten we je wel af, zegt ie. Dus nou zit ik in de zenuwen. Want wat moet ik zon der gas en licht met drie kmde- Die stijgende gas- en lichtreke- ning, het is toch niet meer op te brengen. Bij de Sociale Dienst zeggen ze: zoek maar iemand die borg wil staan en ga naar de Kre dietbank. Probeer maar een le ning te krijgen. Ik ben al vier keer bij de Kredietbank geweest. ve in de vakantiemaand juli, met een nota geconfronteerd. Wij zijn zeer met die mensen be gaan. Maar wat kunnen we meer doen dan het geven van goede voorlichting over isola tie, het wijzen op hoe te bezuini gen met energie?" Brooshooft ziet de toekomst wat betreft een nog verdere stijging van gas- en elektriciteitsprijzen somber in. De lasten in Leiden zijn hoog. Het Streekenergiebe drijf kampt met verouderde netten én met een kostbaar ver voer naar veraf gelegen dorpen. Aan de gastarieven sleutelt het Leidse energiebedrijf niet, zij worden landelijk vastgesteld. Ik ben begonnen met een schuld van vijfhonderd gulden. Dat is inmiddels opgelopen tot zesdui zend gulden. Ik durf er bijna niet meer naartoe. Ik heb een kast verkocht, m'n bankstel verkocht, m'n dochter van de mavo ge haald. Ze kon goed leren maar dan is het weer typegeld, dón weer geld voor materialen en het schoolgeld niet te vergeten. Dat kan ik allemaal niet opbrengen. Door MiepdeGraaff en Bert Paauw Ruimte voor iets extra's is er abso luut niet Laatst was één van de kinderen ziek, die moest snel naar het ziekenhuis. Ik heb geen middelen van vervoer dus wat moet je? Ik heb een taxi gebeld maar dat mag je eigenlijk niet be talen van je uitkering maar waar anders van? Ik heb erge last van m'n gebit, ik kan niet goed meer eten maar ik heb geen geld om er iets aan op te laten knappen De prijzen voor elektriciteit echter worden wel degelijk door elk energiebedrijf afzon derlijk bepaald. Daaraan zal ongetwijfeld gesleuteld moeten worden, want het energiebe drijf staat aan de vooravond van een verlies-situatie. Broos hooft denkt dat het volgend jaar zover is. De tarieven daardoor in Leiden verder de hoogte in? "Ik ben er bang voor". Terug naar de schulden zelf. Het uitsmeren daarvan is, zoals ook Brooshooft dus toegeeft, geen definitieve oplossing. Een dilemma? Voor hulpverle- nings-instanties evenzogoed als Twee kinderen moeten aan de bril. Dat moet dan maar met plastic glazen anders zijn ze veel te gauw kapot. M'n zoon is een hele levenslustige jongen, veel voetballen en ravotten op straat. Nou, dan komt ie al gauw met kapotte gympies of een kapotte broek thuis. De krant heb ik op gezegd. M'n kinderbijslag, daar zie ik vrij wel niets van. Dat gaat automa tisch bijna compleet naar de Kre dietbank. Het kleine beetje dat ik er aan overhoud kan ik in m'n omgeving gelijk uitdelen want dat bedrag heb ik allang bij ande ren geleend. Vakantiegeld Ik ben zes jaar geleden voor het laatst op vakantie geweest, kam peren op Duinrell. Van het vakantiegeld heb ik in het verle den altijd de kinderen aange kleed. Ik heb gelukkig steun van m'n familie, m'n zuster kleedt mij aan en de kinderen mogen in de vakanties met familieleden mee, dagjes uit en zo. Maar je bent zo afhankelijk, het is geen prettig gevoel. Dan komt er een maatschappelijk werkster van de Sociale Dienst, iemand van 18 jaar die nog niks van het leven weet en die zegt: van dat maandelijkse bedrag moet je wat sparen. Wat me ook zo steekt is dat er vaak wordt ge zegd: het is hier toch nog netjes. voor dc cliënten zelf. Probleem gevallen genoeg, zo bewijzen de cijfers van het energiebedrijf. In januari van dit jaar bijvoor beeld kregen 1760 gebruikers in deze regio de 'rode kaart' over handigd. Echt gedreigd met af sluiten werd er die maand tegen vier- a vijfhonderd mensen. Cij fers die de daarop volgende maanden ongeveer synchroon zouden gaan lopen. Een groot aantal crediteuren wendt zich tot de Sociale Dienst. Die kan echter ook wei nig anders doen dan de armen vertwijfeld ten hemel heffen. Een woordvoerder: "Wij kun nen echt niets doen, behalve Zo iemand zou ik wel zo aan de overkant tegen de muur willen plakken. Wat willen ze dan, dat ik er in m'n armoe vuil bij ga zit ten. Moet ik, omdat ik van de So ciale Dienst trek. de boel maar la ten waaien? Ik ben juist blij dat ik in huis nog goed bezig kan zijn. Ik mag niet buitenshuis werken van de dokter. Van het laatste kind heb ik nierproble men gekregen. Dat is nooit meer goed gekomen. Ik heb een tas vol medicijnen. Alles wordt nu zo duur, ik weet het niet meer. Nou kan ik ook nog wel dc televisie verkopen maar dan hebben we helemaal geen ontspanning meer in huis. Dat kan ik de kinderen niet aandoen. Bovendien, wat lost het op? De prijzen blijven maar stijgen Gas en licht, het is zo'n beetje ver dubbeld. En volgens mij wordt het allemaal nog veel erger". Volgens actievoerder Louis van Adrichem zullen de actiecomi tés, die zich nu nog voornamelijk beperken tot het voeren van overleg met instanties als ge meenteraden, beheercolleges van energiebedrijven en sociale diensten zich harder gaan opstel len als de pryzen voor gas en licht verder worden opgevoerd Landelijk praten al zo'n twintig comités over na de vakantie te nemen maatregelen. Van Adn chem, die daar nog niet al te zeer over wil uitweiden, heeft het on der meer over pnkacties. het in houden van verhogingen en het beletten van afsluitingen. "Veel mensen kunnen die verhogingen niet meer opbrengen Dat geldt heus niet alleen voor de laagste inkomens. Wc hebben ook veel steun van middenstanders die over het algemeen niet zo snel actiebereid zijn. Aan vage praatjes en begrip hebben we niks Er moeten concrete toezeg gingen komen En afsluitingen zijn helemaal uit den boze". Voorlopig echter zit familie A. nog zonder licht Hoe lang ze zich nog met kaarsen moeten behel pen is voor hen een grote vraag "We hopen niet al te lang meneer want heus. het is geen pretje Ge lukkig is het nu lang licht dus hoeven de kaarsen niet zo snel te worden aangestoken. Want mis schien vindt u het overdreven maar met die kaarsen springen we ook heel zuinig om. Want wat dat kost, dat valt ook nog goed tegen". proheren te bemiddelen tussen dc cliënt en het Streekenergie bedrijf. Maar met achterstallige rekeningen, schulden dus. kun nen wij ons niet gaan bezighou den. Je moet het ook zó bekij ken: die schuld is er niet van de ene op de andere dag. Mensen zien dat toch aankomen'* Ze moeten meteen komen, niet als die schuld al huizenhoog is op gelopen. De Sociale Dienst verwacht dat het aantal schrijnende gevallen nog maar een topje van M IJ* berg is, die binnen nu en een half jaar in zijn ware grootte naar boven zal komen. "Over pakweg een half jaar hebben we legio gevallen van mensen die afgesloten zijn of dat dreigen te worden. Soms zou ik willen dat we ze nü al hadden, dan konden we voor die cliënten met recht stampij maken. Maar nu het vaak bij dreigen met afsluiten blijft, staan we machteloos." Wat staat een wanbetaler te wachten, en wanneer onder neemt een nutsbedrijf actie? De entena in Nederland ver schillen van gemeente tot ge meente. maar in Leiden ziet de procedure ér als volgt uit: De 24-ste van elke maand (be halve de maand juli) gaan de voorschotnota's de deur uit. Is de betaling na 14 dagen niet binnen dan volgt een herinneringsnota. Weer geen reactie binnen na acht dagen, dan komt de 'ro de kaart' op de proppen. De ze kaart wordt persoonlijk bij de crediteur bezorgd Met de mededeling dat het voor schotbedrag met een boete van twintig gulden is ver hoogd. De gebruiker kan op dat moment of binnen enkele dagen aan de kas alsnog beta len. Het is officieel zover als hij niet binnen die termijn van een paar dagen heeft betaald. De elektriciteit of het gas wordt in pnncipe afgesloten. (Meestal betreft het gas). De praktijk werkt echter an ders in dit stadium Het me rendeel van de niet-betalers kan namelijk aantonen dat de rekening (nog) niet kan wor den voldaan. (Het salaris is onderweg, er is een ernstig zieke in huis enz.) Degenen die geen geldige re den hebben om rood te blij ven staan, in Leiden zijn het er enkele tientallen per maand, worden daadwerke lijk afgesloten. Op het mo ment suprème betalen de meesten alsnog. Is afsluiting een feit, de meter verzegeld, dan is er maar één oplossing om weer licht en warmte, kortom behaaglijk heid in huis, terug te winnen. De rekening betalen plus de (her)aansluitkosten. In Lei den is het bedrag dat hier voor in rekening wordt ge bracht niet mals vierhon derd gulden. In Rotterdam betaalt de consument de helft. En dan helpt er geen lieve moeder- ti«- om mb M wm Da man van het energiebedrijf staat voor de deur om af te sluiten Wat zgn er op dat kritieke mo ment nog voor mogelijkheden? De man te laten staan In een spo radisch geval is het 'technisch' onmogelijk voor het energiebe drijf om af te sluiten. Hem binnen te laten De energie bedrijven zgn zo vriendelijk om nooit do g.« n -1 ktr11 it. meter tegelijk af te sluiten Meestal blgft het bu dc gasmeter. De afsluiter vragenlTaar zijn be voegdheid als opsporingsambte naar. naar deugdelijke papieren. Die heeft hg hoogstwaarschgn- lijk niet. Er is in Nederland geen wet waarin staat dat zo'n man on beperkt toegang tot het huis heeft Het kan natuurlgk zgn dat er in de algemene leveringsvoor waarden van het energiebedrgf (dat elke gebruiker du nt te on dertekenen) de verplichting om hem wèl binnen te laten is opge nomen Staat die regel niet in do voorwaarden dan is er geen vuil tje aan de lucht. Behalve als het energiebedrijf ertoe overgaat om gas cq elektriciteit buiten, voor dc deur, af te sluiten. LEIDEN/ROTTERDAM Rond half elf 's avonds worden de kaarsen aangestoken. Nee, niet omdat kaarslicht zo gezellig is of omdat ze bij familie A. (vader, moeder en drie kinderen) willen bezuinigen op de elektriciteitsrekening. Er valt namelijk niks meer te bezuinigen. Familie A. is afgesloten van het licht. De maandelijkse rekeningen konden niet langer worden voldaan en na de nodige aanmaningen voerde het Energiebedrijf toch nog vrij onverwacht uit waarmee werd gedreigd: afsluiting. Foto: Dirk Ketting Ook het Bureau voor Rechts hulp, een instelling voor (gra tis) juridisch advies, wordt de laatste tijd veelvuldiger dan ooit met onbetaalde energie nota's geconfronteerd. Een medewerker van het Leidse Bureau schetst die tendens dan ook als "een duidelijk opkomend probleem. De laatste tijd hebben wij hier een toevloed van mensen die met energierekeningen ko- Hij kan niet zeggen of het de meeste klagers gaat om het niet-kunnen betalen. "De mensen worden gewoon veel alerter, ze zijn eerder geneigd om te controleren of de meter dan wel de rekening wel klopt." Ook het Bureau voor Rechts hulp staat machteloos tegen over onbetaalde rekeningen. "We kunnen weinig doen. En het wordt voor ons ook steeds moeilijker om iets te 'regelen' met de Sociale Dienst." Woorden in die strekking zijn ook te horen bij burgerraads man Cor Last. Tot dusver kon het Instituut Burger raadslieden meestal nog hel pen om afsluiting te voorko men - ook hier via 'regel werk'. Ook bij de Burger raadslieden zijn de catego rieën klagers te splitsen in twee groepen: een groep die de juistheid van de nota be twijfelt én een groep die echt niet in staat is deze te vol doen. Last gelooft dat de enige echte oplossing door de overheid moet worden aangedragen. De Burgerraadsman denkt aan een soort energie-toeslag voor mensen met een mini mum-inkomen. Een probleem dat debet is aan dat van de niet op te brengen rekeningen vormt voor veel energiebedrijven de catego rie van de vertraagde beta lers. Steeds meer mensen be talen pas na diverse aanma ningen of wachten zelfs het bezoek van een controleur af. In een stad als Den Haag heeft tien procent van het aantal aangeslotenen een achterstand met het betalen van de energienota's. Ook in Leiden signaleert het Stree kenergiebedrijf het ver schijnsel trage betalers. Daar van getuigen ook de gemid deld 1500 rode kaarten die maandelijks worden uitge deeld. Op 90.000 aansluitin gen geen onaanzienlijk aan tal. En tenslotte een laatste gevolg van de gestegen energieprij zen: het knoeien met gasme ters. Een energiebesparende, doch in sommige gevallen le vensgevaarlijke hobby. Gas meters die met zegel en al worden verwijderd, hele fietsbanden die tussen de meter in worden gepropt, af tappingen van het openbare net via onooglijke draadjes. DE PRIJSSTIJGINGEN VAN GAS ELEKTRICITEIT IN DE AFGELOPEN VIJF JAAR Gas (per m^)j eerste 600 m volgende m^ ■75 '76 '77 '78 '79 '80 '81 26 27 27 27 27 aH?1 29 39,9 16 20 20 23 25 1/7 32 11,1 16,1 15,6 16,1 15,2 17,8 22,3 per kW-uur Jarenlang werden verschillende gastarieven berekend voor de eerste 600 m en de daarop volgendeVcrig jaar werd het systeem van één tarief ingevoerd.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13