Hinault vernedert concurrent Bondgenootschap in ruil voor bergprijs Tourdictator Lévitan chanteert "uitvallers ■j Tevreden Lueien van Impe: Uitdager Anderson moet zich als laatste gewonnen geven Controles anabolica negatief En Felix knikte vriendelijk ZATERDAG 11 JULI 1981 95 MULHOUSE (GPD) - De ge broeders Eddy en Waller Planckaert hebben bakzeil gehaald. Met één rilzege op zak hielden zij het donderdag voor gezien en hoopten ze de komende dagen onderuitge zakt in de leren fauteuil voor de kleurentelevisie het lijden van het Tourpeloton te kun nen volgen. Zij immers had den van ploegleider Berten de Kimpe toestemming gekregen om na de rit Beringen-Has selt in eigen land te blijven. Gisteren echter, bij het krie ken van de dag. reden ze met hun auto toch Mulhouse bin nen. Terug in het Tourcircus, want onder druk van Felix Levitan sommeerde De Kim pe het duo donderdagavond de draad maar weer op te pakken. In de vrees dat zijn dictatoriale macht in het Franse wieler- land ondermijnd of zelfs maar lichtjes aangetast zou worden, greep Tourdirecteur Levitan donderdag naar zijn laatste wapen: chantage. Niet alleen namelijk dreigde hij er bij de internationale wielrenfederatie (UCI) op aan te dringen de maximale straf van drie maanden schorsing en een fikse geld boete op te leggen, maar te vens liet hij De Kimpe weten Eddy noch Walter Planckaert ooit in de Tour de France te rug te willen zien. Volgens de Belgische ploegleider had hij daar voorts nog aan toege voegd dat ook de door zijn krant (l'Equipe) georgani seerde klassiekers - de grote Herfstprijs, Parijs-Brussel en Parijs-Roubaix - geen toe gang aan dat tweetal zou bie den. Normaal gesproken mogen ren ners die zonder opgaaf van reden de strijd staken tijdens de duur van de wedstrijd, waaruit zij verdwijnen, niet aan koersen deelnemen. Een waarschuwing die de jury van commissarissen gisteren nog eens herhaalde. Het zou voor de Planckaerts geen pro bleem zijn geweest, omdat zij toch niet van plan waren op korte termijn te gaan rijden. Voor de toevoeging van Levi tan gingen zij echter over stag. „Het is gevaarlijk voor mijn verdere carrière", meen de de 22-jarige Eddy Planc kaert. De jonge Belg, winnaar van de rit Brussel-Zolder, had overi gens niet veel tijd om na te denken welke beslissing hij moest nemen. Ze reden gister avond in Nevele nog maar amper met de auto voor het ouderlijk huis of moeder Planckaert stormde naar buiten en deelde buiten adem de onheilsboodschap mee. Wij dachten dat hel een lol letje was", vertelde Eddy Planckaert, „maar later op de avond belde De Kimpe en zijn we in de wagen gestapt. Nu zal ik maar proberen zo goed mogelijk door te rijden, al voel ik me in m'n binnenste doodop". Een en ander heeft wel conse quenties voor de Zwitser Urs Freuler, door Peter Post inge huurd tot aan de voet van de Alpen. Een gegeven dat ook Levitan bekend is. „Ik heb vandaag tegen Post gezegd", zei de Tourbaas, „dat wij maatregelen zullen nemen wanneer hij niet aan de start verschijnt". De Zwitser zelf ging er na de tijdrit (uitstekend 19e) van uit dat hij vandaag wel zal starten. Hoe het verder moet valt te bezien, want simpel weg na luttele kilometers de strijd staken betekent dat hij een startverbod zal krijgen tot aan het eind van de Tour. En dat terwijl hij morgen al geacht wordt deel te nemen aan een criterium in Winter- thur... Voor Cees Priem zal het uitval len geen problemen opleve ren. Met een dispensatie van de Nederlandse wielerbond (KNWU) kan hij waarschijn lijk wel starten in de Neder landse criteriums. Levitan namelijk heeft van Post te ho ren gekregen dat de Zeeuw geblesseerd naar huis is ge gaan. De Amstelveense ploeg leider liet in Mulhouse weten: „Priem is in de etappe naar Roubaix gevallen. Hij heeft een dikke knie en als bewijs materiaal hebben wij een foto die daar in het ziekenhuis van gemaakt is". Levitan ac cepteert die excuses, met het risico dat hij in het ootje wordt genomen. Hij wordt op zijn wenken bediend. MULHOUSE (GPD) - Aan de voet van de Alpen, waar de Tour een zware finale is ingegaan, heeft Bernard Hinault behalve de twee minuten op Phil Anderson nog meer belangrijke winst geboekt Hij kreeg er onverwacht een bondgenoot: Lucien van Impe, algemeen bekend als de laatste der echte klimspecialisten en in blakende vorm. „Let op Van Im pe", waarschuwde Hinault de af gelopen dagen meerdere malen als het ging over de Alpen. „Hij maakt een fantastische indruk. Ik beschouw hem als mijn ge vaarlijkste tegenstander". En op zijn beurt zei de kleine Belg, die in 1976 de Tour won: „Ik heb in geen van de twaalf rondes die ik reed, zo gemakkelijk gekoerst als dit jaar. Ik verschiet er zelf van". Deze Lucien van Impe nu, rit winnaar op Pla d'Adet, verklaar anderson gaf zich dus als laafsté gewonnen. Zijn laatste stuiptrek king in de slotkilometers van de 38,5 kilometer lange tijdrit lever de hem zelfs nog bijna zestien strafseconden op omdat hij naar de zin van de wedstrijdcommis sarissen te lang in het wiel van Hinault zou zijn gebleven. Dat was een gevolg van het superieu re gedrag dat de Fransman zich in de „finale" veroorloofde. Hij stoeide met Anderson: zodra die een poging ondernam Hinault te passeren, maakte de Fransman een zwenking waardoor Ander son toch weer achter hem be landde. De genadeslag die Hinault uitdeel de was de belangrijkste gebeur tenis in de top tien van het alge meen klassement, schuivingen niet al te groot en sensationeel waren. Alleen steeg Joop Zoetemelk naar een negen de plaats door het zwakke optre den van Regis Clere, Graham Jo nes, Eddy Schepers en Paul Wel lens, die hij passeerde. „En daar ben ik tevreden mee", zei de Ne derlandse Tourwinnaar van vo rig jaar. „Het ging al een stuk be ter dan in de tijdrit naar Pau. Nog niet fameus en nog niet op de top van mijn niveau, maar toch...". Zoetemelk achterhaalde in zijn race tegen het uurwerk de twee minuten voor hem gestarte Jean-Ren Bernaudeau al na twintig kilometer. Optimistisch, net als Zoetemelk, was Peter Winnen. De Limburg- MULHOUSE - Phil Anderson bond in. De laatste concurrent van Bernard Hinault, op weg naar zijn derde Touroverwinning, moest gisteren tijdens de individuele tijdrit in Mulhouse een vernederende buiging maken voor de Breton. De krijgshaftige taal van de Australir, die onverbloemd de gele-truidrager uitdaagde voor het grote duel, ver stomde. „Ik weet dat ik de Tour de France niet meer kan winnen', stelde Anderson nadat hij in de etappe tegen het horloge door de twee minuten later gestarte Hinault was achterhaald. „Het was een droom en dat blijft het. Het enige waar ik nu nog van overtuigd ben is dat ik als tweede in Parijs zal aankomen" se onderwijzer, die met een veer tiende plaats op zes seconden van de ex-Tourwinnaar een knappe prestatie leverde, stelde: „Ik heb de laatste dagen goede benen. Het draait lekker en als je dat bekijkt is het eigenlijk alleen maar jammer dat ik in de Hel van het Noorden een paar minuten heb verspeeld". Duidelijk anders lag dat voor Hen- nie Kuiper. Hij verloor opnieuw fors terrein en teleurgesteld ver dween hij in de ploegleidersauto. „Ik had geen macht", luidde zijn commentaar. „Ik ben met een achterstand aan de ronde begon nen en ook mijn ziekte van voor de Tour weegt nog mee. Boven dien heb ik in de rit naar Rou baix tegenslag gehad en dat is ook al niet goed voor de moraal. Die verplaatsing van gisteren was ook al niet geweldig voor mij. Mensen die in topconditie zijn kunnen dat aan, maar ik kom niet op het niveau waar ik moet zijn". Haastig slikte Kuiper zijn woorden, dat de Alpen zijn terrein zijn, in. Evenals de op merking dat de laatste Tourweek immer zijn beste is. Maar er was nog een ontevreden Nederlander. Volstrekt onbe langrijk voor het algemeen klas sement en slechts jagend op een etappezege: Gerrie Knetemann. De tijdrit is zijn discipline en net als in Pau zette hij een formida bele tijd neer. Toch had de Kneet een voorzienige blik. Hij weiger de kort na het beindigen van zijn race pertinent op het podium van de televisie te verschijnen te gen het moment dat Hinault zou arriveren. „Dat doe ik niet meer. Ik ben al te vaak op het laatste moment verslagen en die rotzak van Hinault zal nu wel weer snel ler rijden". Hij kreeg gelijk. Slechts 25 secon den scheidden hem van de win naar, die in tegenstelling tot bij voorbeeld Freddy Maertens wel op zijn speciaal geconstrueerde fiets reed. De aërodynamica die Knetemann nog moet ontberen. Hij reed weliswaar net als Joop Zoetemelk met speciale wielen (lichtere bandjes en platte spa ken, wat per wiel 25 gram ver- 50.55, 3. Willems (Bel-Godefroot) 52.12. 4. Anderson (Aus-De Muer) 52.31, 5. Agostinho (Por-De Gribaldy) 52.33, 0 Verlinden (Bel-Driessens) 52.36, 7. Mar tinez (Fra-Crepel) 52.50, 8. De Wolf (Bel- Swerts) 52.53, 9. De Muynck (Bel-De Kimpe) 52.58, 10. Vallet (Fra-Crepel) 52.59, 11. Duclos-Lassalle (Fra-Dc Muer) 53.10.64, 12. Zoetemelk (Ned-Post) 53.10.69, 13. Alfonsel (Spa-Perurena) 53.1674, 14. Winnen (Ned-Godefroot) 53.16.78, 15. Nulens (Bel-De Bruyne) 53.19, 16. Moerlen (Zwi-De Gribaldy) 53.21, 17. Clere (Fra-Danguillaume) 53.24,18. Bossis (Fra-De Muer) 53.25, 19. Freuler (Zwi-Post) 53.33, 20. Bover (VS- Guim) 53.35.98, 21. Vigneron (Fr-Guim) 53 44 34, Thevenet (Fr-Boishardv) 53.45.30, 23. Kuiper (Ned-Bruy) 53.49.80, 24. Levasseur (Fr-Dang) 53 51.39. 25. Gallopin (Fr-Dang), 33. op 3.25 De Rooy (Ned-Gode). 36. Van de Velde (Ned- Post) op 3.46, 37. Jonkers (Ned-Lau- wers) op 3.48, 43. Peeters (Bel-Posti) op 3.56, 55 Lubberding (Ned-Post) op 4.15, 56 Stamsnijder (Ned-De Bruyne) op 4.17, 57. Pirard (Ned-Driessens) op 4.19, 74. Adrie van Houwelingen (Ned- Swerts) op 4.54, 111. Broers (Ned-De Kimpe) op 6.03, 113. Van den Hoek (Ned-Post) op 6 06,119. Hoste (Bei-Post) op 6.22, 131. Wijnands (Ned-Post) op 7.13. ALGEMEEN KLASSEMENT 1 Hi nault (Fra-Guimard) 57.50.12, 2. Ander son (Aus-De Muer) 2 58, 3. Duclos-Las salle (Fra-De Muer) 6.37, 4 Rodriques (Fra-Guimardi) 8.53, 5. Verlinden (Bel- Driessens) 8.56, 6. Van Impe (Bel-Lau- wers) 9.38, 7. Claes (Bel-Godefroot) 9 58. 8 Laurent (Fra-De Muer) 10.38,9. Zoete melk (Ned-Post) 10 43, 10 Clere (Fra- Danguillaume) 10.51. 11. Willems (Bel- Godefroot) 11.24, 12. De Muynck (Bel- De Kimpe) 11.28, 13. Schepers (Bel-De Bruyne) 11.47, 14. Agostinho (Por-Gri- baldy) 12.11,15. Fernandez (Spa-Perure na) 12.18,16. Jones (Gbr-De Muer) 12.23, 17. Wellens (Bel-Driessens) 12.28, 18. Criquielion (Bel-De kimpe) 12.39, 19 Berard (Fra-Guimard) 12.52, 20. Winnen (Ned-Godefroot) op 13.12, 21. Kuiper (Ned-De Bruyne) op 13.19, 22. Nulens (Bel-De Bruyne) op 13.41, 23. Tinazzi (Fra-De Gribaldy) op 13.44, 24 Martin (Fra-Danguillaume) op 13.52, 25. Ber naudeau (Fra-De Muer) op 14.03. 27. De Rooy (Ned-Godefroot) op 14.12, 30. Van de Velde (Ned-Post) op 15.13. 35. Lub berding (Ned-Post) op 17.16, 39. Peeters (Bei-Post) op 18.12, 51 Maertens (Bel- Driessens) op 23.37, 53. Knetemann (Ned-Post) op 24.12, 62. Stamsnijder (Ned-De Bruyne) op 27 49. 84. Wijnands (Ned-Post) op 36.46, 86. Adrie van Hou welingen (Ned-Swerts) op 37.06. 95 Freuler (Zwi-Post) op 41.58, 105. Hoste (Bei-Post) op 48 33. 109. Pirard (Ned- Driessens) op 51.21. 128. Van den Hoek (Ned-Post) op 1.03 00. 129. Broers (Ned- De Kimpe) op 1.07.14, 135. Jonkers (Ned-Lauwers) op 1.18,47. DAGPLOEGENKLASSEMENT: 1. Ploeg Post (Knetemann. Zoetemelk, Freuler. Van de Velde) 3.31,54, 2. PLoeg Guimard (Hinault, Boyer, Vigneron, Be rard) 3.32,20, 3. Ploeg De Muer (Ander- Duclos-Lassalle. Bossis, Legeay) pel (Martinez, Vallet, Van den Broucke, Alban) 3.34.57 ALGEMEEN PLOEGENKLASSE- MENT: 1. Ploeg Guimard 2.44 22,41, 2. Ploeg De Muer 244.24,36, 3 Ploeg Go- defroot 244.38.56, 4 Ploeg Post 244 44.12. 5. Ploeg De Bruyne 244.52.53, 6 Ploeg Danguillaume 244 57,13. JONGERENKLASSEMENT 1 Ander son 57.53,10. 2 Rodriquez op 5.55, 3. Claes op 7.00, 4. Jones op 9.25, 5 Cri quielion op 9.41, 6. Winnen op 10 14 Gerrie Knetemann legde zich in feite al direct i uitstekende eindtijd bij de suprematie van Hinault m de finish van de Breton wachten: "Die rotzak zal wel t schil maakte), maar heeft nog steeds niet de beschikking over het voor tijdritten beschikbare materiaal. niemen van zijn Hij bleef niet op r sneller rijden" MULHOUSE (GPD) - Bij de con trole op het gebruik van anabo le steroiden, verricht na de rit Pau-Bordeaux een week gele den, is geen enkele renner posi tief bevonden. Na de aankomst moesten zich de twee eersten van de rituitslag (Urs Freuler en Freddy Maertens) en de drie eer sten van het algemeen klasse ment (Bernard Hinault. Phil Anderson en Michel Laurent) melden. Het onderzoek werd voor de eer ste keer verricht in een labora torium in Creteil bij Parijs en niet - zoals tot nu toe gebruike lijk was - door prof. dr. Manfred Donicke in Keulen. Het Franse onderzoekcentrum van prof. Lafarge heeft sinds kort de tech nische mogelijkheden om in de urinestalen sporen van anaboli ca aan te treffen wanneer zo'n middel zes weken geleden is ge bruikt. Gisteren, na de indivi duele tijdrit in Mulhouse, was er voor de tweede keer een con trole op anabolen. De uitslag daarvan zal, afgaande op de snelheid waarmee nu is ge werkt, volgende week vrijdag of zaterdag bekend zijn. de in Mulhouse dat hij geen oor log wil voeren tegen Hinault. Hij (34 jaar en in de na-dagen van zijn wielercarrière) neemt genoe gen met het winnen van het bergklassemcnt (de „bolleke- strui") en is bereid om daarvoor een verbond te sluiten met de grootste favoriet voor de eindze ge Die weet daar overigens nog mets van, maar Van Impe zal hem vandaag of morgen op de hoogte brengen Zyn toelichting bij dat opzienbarende stand punt „Ik ben tevreden zo Ik won een rit - waarvan ik tevoren slechts kon dromen - en ik sta goed geklasseerd voor de berg prijs. Wat heeft het dan voor zin om Hinault te gaan bestoken en daarbij grote verliezen te lijden? Door hem aan te vallen neem ik risico Hij is immers bijna on- klopbaar. Waarom moetje het el kaar dan onnodig moeilijk gaan maken? Als hij mij de bergprijs wil gunnen, zal ik hem verder met rust laten. Maar als hg daar vanuit prestige niet mee akkoord gaat... Tja. dan wordt het toch nog vechten Want dan hou ik mij natuurlijk niet in. Dan heb ik toch niets meer te verliezen". ten onrechte, want volgens de In dat soort gevallen komt een dergelijk tricot vanwege de pu blicitaire belangen om de schou ders van nummer twee, behalve bij de allerlaatste huldiging in Parijs. Van Impe: „Ik dien dus nog punten te verzamelen in de cols. Hopelijk gebeurt dat snel. want ik moet eerlijk zeggen dat ik er momenteel weinig plezier aan beleef. Het is niet leuk om die trui te dragen als vervanger". DAAR Z'JN DE ALPEN.. ^ttJULLlöeET.-ISSkm 13JULI RUST Bernard Hinault begint derhalve in een uiterst comfortabele positie aan de zware Alpen-dagen. Hij hield aan de rit op Pla d'Adet bo vendien de zekerheid over dat er ten minste één ploeggenoot is die hem in het zware klimwerk lang kan volgen: de jonge prof Jean-Franois Rodriguez (23 jaar), die door hem werd weggehaald bij de ploeg van Bernard Theve net „En bovendiensprak de Breton met een brede grijns toen hij in Mulhouse zyn moorde naarswerk in het algemeen klas sement had gedaan, voel ik me weer redelijk fit". Volgens Raleigh-mecanicien Jan Legrand is dat een kwestie van tijd. „Ik wil wel een aërodynami sche fiets ontwerpen, maar daar moet ik wel een periode de mo gelijkheid voor hebben. Tot nu toe is me dat niet gelukt". Toch wilde hij niet zo ver gaan om te suggereren dat daarmee het „winnende model" zal worden geconstrueerd. „Ik heb liever een goede renner op een gewone fiets, dan een mindere coureur op een speciale, aërodynami sche...". MULHOUSE (GPD) - Louis de Pelsmaecker. com mentatorvan de Belgische televisie (BRT), werd gis teren bij Tourdirecteur Felix Levitan op het matje geroepen. Hij had donderdag in zijn reportage een boekje opengedaan over de wonderlijke dwaalwe gen van de Belgische afgezant van Levitan, Theo van Griethuyzen. Op hoge toon eiste Levitan een verklaring. De Pelsmaecker sloeg echter hard terug. "Ik heb hem verteld dat ik nog niet eens het achter ste van mijn tong heb laten zien en dat een man als Van Griethuyzen er beter aan deed ervoor te zorgen dat de Tour waardig in Belgie werd ontvangen, dan door over mij te roddelen. En Felix knikte vriende lijk naar mij....", zei De Pelsmaecker. Straaljager De vliegreis naaf Mulhouse mag niet iedereen goed bevallen zijn (Hennie Kuiper: Ongelooflijk, de luchtzakken waren enorm en de stewardessen lagen in het middenpad op dc grond Er waren zelfs ren ners. zoals Hezard en Schónbacher, die hun valhelm opzetten"....), ex-Tourwinnaar Bernard Thevenett stapte monter de luchthaven van Mulhouse op "Wat ik van de vliegreis vond0 Niks bijzonders D heb al vijftien dagen het gevoel dat ik in een straa^a VJAAC? L

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11