LEIDSCH DAGBLAD VS vergroten wapenexport oen Gat van 100 de voorjaarsnota in kuiter vond abjin teenaars itruikgewas Nederlandse ploeg loopt kwaad weg Officiële IVolvo-dealerl Reagan zweert lijn-Carter af NACHTELIJKE RELLEN IN ENSCHEDE Laatste Nieuws Van Thijti officieel gevraagd Uitbreiding zendtijd en STER-reclame VAN THIJN RIJDAG 10 JULI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 lecleur G. Koopman ofdredacleur A.A.M. Schuurmans j.-hoofdredacteur R D. Paauw 36519 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Etoau V.'-e SngH 1 2311 BG Laden Voor W nrs coWon Opnieuw kommer en kwel in Knokke (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR - De baby die gis terochtend rond negen uur in de nabijheid van de renbaan Duin- digt in Wassenaar is gevonden was op het moment dat de Ha genaar R.A. Jonkhart hem vond zes tot acht uur oud. Het kind, een jongetje, verblijft momen teel in het Bronovo-ziekenhuis in Den Haag. Volgens de politie verkeert de baby in een goede gezondheid. Iet kind lag in de struiken langs een zijlaantje van het Theo Mann Bouwmeesterpad. De heer Jonkhart was, zittend op zijn paard, het kind al gepas seerd, toen hij plotseling een krijsend geluid uit de struiken hoorde. De baby lag in een la kentje gewikkeld en zag er zo wel volgens Jonkhart als de po litie redelijk verzorgd uit. De navelstreng van het kind was niet afgebonden. [n de struiken werden verder geen sporen gevonden. Hoe laat het kind daar is neergelegd is nog niet helemaal duidelijk. Wel schijnt het kind er al een uur eerder gelegen te hebben. Toen namelijk hoorde de in de directe nabijheid wonende Was senaarder J. Oosterveer, die een eindje verderop zijn honden uit liet, heel kort een huilgeiuidje. Omdat het slechts van heel kor te duur was dacht hij dat het in beelding was geweest, mede omdat hij zo vroeg in dit afgele gen gebied zeker geen kinderen verwachtte. De officier van justitie zal samen met de burgemeester van Was senaar binnenkort voor de naamgeving van het kind zor gen. A. MULDER B.V. RIJNSBURG 01718-29302 IVOLVOI KNOKKE (GPD) - Tijdens de liedjes wedstrijd om de Knokke- Cup heeft zich gisteravond voor de Nederlandse ploeg de ge schiedenis pijnlijk herhaald. Evenals vorig jaar sneuvelde de afvaardiging van de TROS-tele- visie in de voorronde en opnieuw gebeurde dat door een zeer aan vechtbare jurering. Onmiddellijk na het verstrekken van de punten aan de Nederland se ploeg brak in het deftige casi no het tumult los. Ploegleider Ivo Niehe stormde naar de jury- tafel en richtte zich daar uiterst verbolgen tot de Zweedse verte genwoordiger, die al tevoren had aangekondigd zich te zullen ver zetten tegen de aanwezigheid van een achtergrondkoortje tij dens het Nederlandse optreden. De toevoeging van zo'n koortje is volgens de reglementen inder daad niet toegestaan maar Ivo Niehe beweert nadrukkelijke schriftelijke toestemming van de organisatoren te hebben ontvan gen. De Zweed zou een deel van het jurygezelschap hebben be werkt, hetgeen bij het verstrek ken van de punten dan ook zeer duidelijk werd. Zowel Lori Spee, Suzanne Michaels als Wim Ho- genkamp werden ieder op een klinkende nul getrakteerd, ter wijl ook de overige cijfers ver on der de maat bleven. Hoewel na Nederland nog het Zwitserse team moest optreden verliet de complete Nederlandse afvaardiging uit protest de casi- -no-zaal. Niehe nestelde zich met zijn ploeg op de balustrade in de hal om daar het wegstromende publiek uit protest klappend en zingend te trakteren op het liedje Crazy Inside, waarmee Lori Spee het Nederlandse optreden afsloot. Vervolgens werd gewerkt aan een officieel protest, hoewel ei genlijk niemand geloofde in eqn positief effect daarvan. Als klap op de vuurpijl besloot Ivo Niehe het Nederlandse jurylid Lou van Rees terug te trekken. Volop ma laise derhalve in Knokke, waar de geloofwaardigheid van dit fes tival zo langzamerhand danig op de tocht komt te staan. In een telefonisch interview met de NOS-radiorubriek "Met het oog op morgen", kondigde Ivo Niehe gisteravond aan dat de reportage die de TROS televisie maandag avond op het scherm brengt „heel leuk" kan worden. Het ziet er dus naar uit dat die uitzending uitgebreid in het teken zal staan van de kommervolle gebeurte nissen in de Belgische badplaats. DEN HAAG (ANP/GPD) Het de- missionaire kabinet-Van Agt zit met een gat van 100 miljoen gul den op de tussentijdse balans van de rijksbegroting voor dit jaar - beter bekend als de voor jaarsnota. Er is sprake van een tegenvaller van 600 miljoen gulden, maar daar staat een meevaller van 500 miljoen tegenover. De minister raad is het gisteren eens gewor den over de voorjaarsnota. De nota heeft betrekking op de eer ste twee maanden van dit jaar. Volgens vice-premier Wiegel is de meevaller te danken aan hogere opbrengsten uit het aardgas dan Koeler Het weer zal de komende dagen aan merkelijk koeler zijn dan tot nu toe het geval is geweest. Voor vannacht voor spelt het KNMI enkele regen- en on weersbuien. Morgen overdag zal het, ondanks wolkenvelden, overal droog zijn. De middagtemperaturen zullen aan zee 11 graden zijn. in het oosten van het land zal het rond de 22 graden Voor de rest van het weekeinde en de eerste dagen van de komende week zullen de temperaturen rond de 20 gra den schommelen. De weersverwachtingen voor het bui tenland, geldig tot zondag: Benelux en noord-Frankrijk: wisse lend bewolkt, enkele regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur 20-27 graden. Frankrijk en Alpengebied: zonnige pe rioden, middagtemperatuur 23 tot 30 Landen rond de Middellandse Zee en de Balkan: droog, zonnig en warm. temperaturen van 26-32 graden. Duitsland: enkele regen- of onweers buien. Temperaturen 23-30 graden. Britse eilanden en Ierland: enige tijd regen. Middagtemperatuur 18-22 gra- Scandinaviê en Finland: veel bewol king, later meer opklaringen. Middag temperatuur 20-25 graden. II juli Zon op 5.32, onder 21.58 uur, maan op 16.28, onder 2.09 uur. Hoogwa ter in Katwijk om 11.55 uur, laagwater om 7.22 en 19.53 uur. werd verwacht en aan hogere winsten uit staatsbedrijven, zo als de PTT en DSM. De tegenval lers worden veroorzaakt door een vertraging in de afbraak van toeslagen op wao-uitkeringen en door de eenmalige uitkering voor de echte minima aan het eind van dit jaar (kosten: 125 mil joen). Wiegel noemde de tegenvallers voor een groot deel blijvend een malig van aard. Hij noemde het wel een nadeel dat de tegenval lers de komende jaren zullen doorwerken, terwijl de meeval lers dat vermoedelijk niet zullen doen. Dat betekent dat het kabi- DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix heeft de vice-voorzitter van de PvdA-Tweede kamerfrac tie, Ed van Thijn, vanmorgen ge vraagd officieel om samen met de heren Lubbers en De Koning (CDA) de informatie voort te zet ten. Dit heeft de rijksvoorlich tingsdienst vanmiddag bekend gemaakt. De benoeming van Van Thijn komt niet als een verrassing. Gisteren slikte het CDA zijn bezwaren te gen een voorstel van PvdA-frac- tievoorzitter Den Uyl om Van Thijn naast de twee CDA-infor-' mateurs in de kabinetsformatie te benoemen, in. Den Uyl kwam met zijn voorstel nadat de PvdA- leider eerder had verklaard de kandidatuur van CDA-fractie- voorzitter Van Agt voor het pre mierschap niet langer zonder meer onacceptabel te achten. net straks bij het opstellen van de begroting voor 1982 dekking zal moeten zoeken voor het be drag van 600 miljoen gulden. Het nog ontbrekende bedrag van 100 miljoen zal via de "normale" sleutel over de verschillende de partementen worden verdeeld. Overigens lijkt het wel waarschijn lijk dat de nieuwe begroting voor 1982 opnieuw aanleiding zal zijn voor forse bezuinigingen. Minis ter Van der Stee (financiën) gaat ervan uit dat de ministers een gat van vijf tot zes miljard gulden moeten opvullen. Dat staat dan nog los van de doorwerking van een kleine vier miljard, die ont staat door de bezuinigingen van dit voorjaar ter grootte van zo'n 2,5 miljard gulden. Wiegel zei gisteren dat bij het op stellen van de nieuwe begroting geen rekening kan worden ge houden met de door het Centraal Plan Bureau voorspelde econo mische groei van 3,25 percent volgend jaar. Hij meent dat deze cijfers nog "boterzacht" en zeer voorlopig zijn. Op deze basis een begroting opstellen is volgens de vice-premier hetzelfde als "bou wen op drijfzand". ENSCHEDE (ANP) - Een stille ge tuige van de rellen die zich om streeks middernacht voordeden in de omgeving van de Enschede- se supermarkt Miro. Een aantal jongeren reed daar in oude auto's zeer snel rond. waar bij sommige wagens tegen lan taarnpalen tot stilstand werden gebracht en vervolgens in brand werden gestoken. Bij het publiek ontlokte dat woe dende reacties. Tegen midder nacht greep de politie met veertig man in. Er werd opgetreden met de lange wapenstok en zes En- schedeërs, van 16 tot 26 jaar oud, werden aangehouden wegens openlijke geweldpleging. Een van hen zal waarschijnlijk een poging tot doodslag op een poli- tie-agent worden aangerekend. WASHINGTON (AFP) - De Verenigde Staten hebben de deur opengezet naar een grotere export van conventionele wapens. Volgens een door presi dent Reagan onderteken de beschikking zullen verzoeken van landen om wapenaankopen voor taan 'van geval tot geval' worden bekeken. "De Verenigde Staten zullen de verzoeken vooral beoordelen in relatie tot hun bijdrage aan de afschrikkingsmacht en de de fensie van de landen die om wa pens vragen", zo staat in de be schikking. Volgens een hoge re geringsfunctionaris, die ver zocht anoniem te blijven, wil Reagan zich met de beschikking ontdoen van de beperkingen op conventionele wapenverkopen die door zijn voorganger Carter zijn ingevoerd. Carter, die verdediging van de mensenrechten tot één van de uitgangspunten van zijn buiten lands beleid maakte, beperkte wapenleveranties aan landen die als te autoritair werden beoor deeld, ook al waren deze anti communistisch. Hoge Amerikaanse regeringsfunc tionarissen verdedigen de be schikking van Reagan met een verwijzing naar de 'agressiviteit' van de Sowjet-Unie, met name door de aanwezigheid van een Russische brigade in Cuba en de interventie in Afghanistan. 'Wij zullen handelen met de wereld zoals zij is, niet zoals wij zouden willen dat zij is'. zo luidt de zin snede in de beschikking waarmee Reagan de lijn Carter afzweert. De regering Reagan heeft ook be sloten de financiële druk op een aantal dictaturen in Zuid-Ameri- ka weg te nemen. Het ministerie van buitenlandse zaken verklaar de gisteren dat de situatie van mensenrechten in Argentinië, Chili, Paraquay en Uruquay aan merkelijk is verbeterd en dat die landen daarom de (financiële) steun van Washington verdie- Het democratische congreslid Har kin, dat meewerkte aan de op stelling van wetgeving inzake mensenrechten in de VS, ver klaarde dat de regering in Was hington op geen enkele wijze heeft aangetoond dat de rechtse regimes zijn veranderd. 'De rege ring maakt haar uitspraken over verdediging van mensenrechten tot een leugen', aldus Harkin. DEN HAAG (GPD) - De Omrocpraad gaat akkoord met ccn uitbreiding van de tv-zendtijd per 1 oktober aanstaande met 9,5 uur per week. Anderhalf uur is bestemd voor verlenging van de avondzendtijd van de A-omroepen (AVRO. KRO, NCRV, TROS en VARA). Acht uur is be stemd voor de middaguitzendingen. De Omroepraad gaal ook akkoord met een uitbreiding van de STER- zendtijd op de radiostations Hilversum 1, Hilversum 2 en Hilversum 3 tot blokken van tachtig seconden. Het nieuwe systeem moet per I januari 1982 ingaan. De uitbreiding is nodig om de Wereldomroep te kunnen financieren. El Salvador wil meer militaire hulp van VS WASHINGTON (AFP/ANP) De junta van burgers en mili tairen in El Salvador heeft de Verenigde Staten gevraagd om een vergroting van de mi litaire hulp, zo heeft de Salva- doriaanse minister van bui tenlandse zaken, Chavez Me- na, in Washington gezegd. De militaire hulp van Washing ton aan de Salvadoriaanse junta is in de Verenigde Sta ten intussen een omstreden zaak geworden. Twee maanden geleden bepaal de het congres dat militaire hulp aan El Salvador alleen mag worden voortgezet in dien Reagan garanties geeft op het gebied van naleving van de mensenrechten. 20 PAGINA'S De koningin heeft van morgen Ed van Thijn toegevoegd aan het informateursduo Lubbers De Koning. Men kan nu bijna van een infor mateurs-team spreken. Van Thijn, die bij de vorige formatie in 1977 zo n ondankbare rol speel de. geldt binnen de PvdA-fractie als iemand met groot gezag Hij zal in elk geval een belangnjke bijdrage kunnen leveren om het gevoel van wantrouwen, dat on getwijfeld binnen de PvdA-fractie ten aanzien van de twee CDA- informateurs leeft, weg te nemen. Dat is op zichzelf al een belang rijk bijkomend aspect aan de be noeming van Van Thijn. De vraag is wat de fractie van de PvdA (of een deel ervan) ver wacht van Van Thijn, behalve het mee onderhandelen over het de finitieve regeerakkoord en met welke ministers op welke posten de rit straks zal moeten worden begonnen. Met andere woorden: is het de bedoeling dat Van Thijn andermaal het premierschap in discussie wenst te brengen? De top van de fractie is daar in elk geval verdeeld over. Den Uyl liet gisteren in het midden of hij nu wel of niet genoegen zou nemen met Van Agt als premier. Andere kandidaat-ministers, zoals Van Dam, Meijer en Van Kemenade hebben gezegd dat als zij Van Agt als premier accepteerden Den Uyl dat ook maar moest doen. Het is logisch dat de meeste zaken over programma's en namen van kandidaat-ministers gedetailleer der kunnen worden besproken juist omdat er een socialist mee aan tafel zit. Hoewel Van Thijn als een ervaren onderhandelaar te boek staat zal hij zonder een grote mate van vertrouwen van zijn achterban in de problemen kunnen geraken. Het is (mede) aan hem de mate van redelijkheid te bepalen als het gaat om de verdeling van de mi nistersposten. De PvdA over vraagt in dit verband aardig in ruil voor het premierschap van Van Agt. De PvdA zal water in de wijn moe ten doen wil de formatie niet als nog stranden Ze zal meer en meer rekening moeten gaan hou den met D'66 die zich redelijker lijkt op te stellen dan de PvdA. al zou het alleen maar zijn om straks niet opgezadeld te worden met de zwarte piet. Voorlopig is er een kleine vertra ging opgetreden. Van Thijn zal eerst behoorlijk moeten worden biigepraat en pas daarna kan be gonnen worden met wat hopelijk de beslissende ronde gaat wor den. IJ. Wilt u mij nu meteen noteren als abonnee Naam: Adres Woonplaats Gironr.: S. vp. bon ingevuld in een open enveloppe 2onder post2egel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1