Maertens moet zich matigen "Met doping kun je van een ezel geen renpaard maken" 'Ja üw Organisatie "in de val" Het gaat er nu alleen om die groene trui te behouden DONDERDAG 9 JULI 1981 SPORT PAGINA 9 ZOLDER (GPD) - Freddy Maertens heeft zijn doel bereikt en Belgi feestte erom. „In de groene trui Brussel halen, dat zou het schoonste zijn van de laatste jaren", zei hij op de eerste dag van de tour. In Nice hesen ze hem toen als ritwinnaar in dat tricot van het puntenklassement, dat de beste dagklassering aanduidt. Verbazing en verbijstering alom. "Lévitan sterk geïnteresseerd" in aanbod van Riethoven ZOLDER (GPD) - Namens de stichting „Leids Wielercomité" heeft Joop Riethoven (algeheel organisator) weer onderhan deld om met directeur Felix Lé vitan over de start van de Tour in Nederland, met als uitgangs punt 1983. Het contact om voor de derde keer in tien jaar (1973: Scheve- ningen, 1978: Leiden) de Ronde van Frankrijk in Nederland te laten beginnen, loopt al een tijdje. Zeker is er echter nog niets. Allereerst dient Lévitan een uitzondering te maken op de regel dat het vertrek van de Tour ten minste eens in de twee jaar uit Frankrijk is. Aangezien voor 1982 Bazel werd gekozen, past de kandidatuur van de Leidse organisatie niet in de traditie. Voorts moet „Lei den" de financiering nog defini tief in orde maken. De voorteke- mi;.. jêêLa Freddy Maertens klopt Urs Freuler op de eindstreep in Brussel, moet zich matigen van zijn ploegleider. dat lijkt voorlopig afgelopen: de l nen zijn echter goed. Er moet 1,4 miljoen aan de Tour-organisa tie betaald worden voor de rechten en de eigen kosten zijn zes ton (in totaal dus 2 miljoen). Voor dat bedrag is een geld schieter gevonden. Binnenkort zijn de laatste besprekingen. Er zal ook nog onderhandeld moe ten worden met de autoriteiten in Amsterdam, de plaats die de voorkeur van de organisatie kreeg boven Leiden. „Omdat de mogelijkheden in Amsterdam groter zijn". Gaat de opzet door, dan wordt de proloog (tijdrit) gehouden in en om het RAI-ge- bouw. De eerste etappe is vol gens het schema Amsterdam- Amsterdam en de tweede rit gaat (als halve etappe) van Am sterdam naar Sint-Willebrord. „In beginsel is Lévitan zeer sterk geïnteresseerd in ons aanbod. Ik hoop hier toestemming van hem te krijgen om de zaken defini tief te gaan voorbereiden", al dus Joop Riethoven, die overi gens nog niet uit de financiële afwikkeling van de vorige Tour-start (in Leiden) is. De uitslag van de 13e etappe (Roubaix- Brussel 105 km.) is: 1- Maertens (Bel-Driessens) 2 uur 25 min en 48 sec.; 2. Freuler (Zwi-Post); 3 De Wolf (Bel-Swerts): 4. Van Calster (Bel-De Kimpe); 5. Willems (Bel-Godef- root); 6. Kelly (Ier-De Kimpe); 7. De Jonckheere (Bel-Perurena); 8 Van Overscbelde (Fra-Crepel) 9. Pevenage (Bel-Godefroot); 10. Jacobs (Bel-Godef- root); 30. Van de Velde (Ned-Post) z.t.; 41. Jonkers (Ned-Lauwfers) op 5 sec.; 43. Kuiper (Ned-De Bruyne); 45 Zoetemelk (Ned-Post); 47. Priem (Ned-Post); 56. Wijnands (Ned-Post); 76. A. van Houwe- lingen (Ned-Swerts); 90. Lubberding (Ned-Post); 92. Stamsnijder (Ned-De Bruyne); 94. Pirard (Ned-Driessens); 97. Van den Hoek (Ned-Post); 105. Knete- mann (Ned-Post); 117. Broers (Ned-De Kimpe); 119. Winnen (Ned-Godefroot); 136. De Rooy (Ned-Godefroot) allen op 5 Nevens (Bel-Lauwers) staakte de strijd. Perea (Spa-Carrasco), VandePerre (Bel- Driessens). Clerc (Fra-De Gribaldy) en Osmont (Fra-Boishardy) werden uit de strijd genomen wegens tijdsoverschrij ding in de twaalfde etappe De uitslag van de veertiende etappe (Brussel-Zolder) is: 1. Eddy Planckaert (Bel-De Kimpe) 133,8 kilometer in 3 uur 22 minuten en 31 seconden (gem. 40.826 km. p/u.); 2. Maertens (Bel-Driessens); 3. Bertin (Fra- Guimard); 4. Van Calster (Bel-De Kim pe); 5. Jacobs (Bel-Godefroot); 6. Hi- nault (Fra-Guimard); 7. Pevenage (Bel- Godefroot); 8. Thaler (WDl-Boishardy); 9. Tackaert (Bel-De Bruyne); 10. Peeters (Bei-Post); 13. Priem (Ned-Post); 23. Van de Velde (Ned-Post), 31 Wijnands (Ned-Post); 48. Lubberding (Ned-Post); 52. Kuiper (Ned-De Bruyne); 54. Stam snijder (Ned-De Bruyne); 58. Winnen (Ned-Godefroot); 63. Zoetemelk (Ned- Post); 70. Knetemann (Ned-Post); 78. Jonkers (Ned-Lauwers); 94 Pirard (Ned-Driessens); 100 Van den Hoek (Ned-Post); 108. Van Houwelingen (Ned-Swerts); 126. De Rooy (Ned-Go- defroot) allen z.t. als Planckaert; 139. Broers (Ned-De Kimpe) op 12 05 De stand in het algemeen klassement is: 1. Hinault (Fra-Guimard) 52 uur, 58 mi- ZOLDER (GPD) - Tot gisteravond zeven uur was onzeker of de Tour de France vandaag nog een etappe in België zou beleven. Vóór die tijd moest de organisa tie, de NV „Ronde van Frank rijk" in Limburg, 1,8 miljoen Bel gische francs (zo n 120.000 gul den) cash op tafel leggen bij de tussenpersoon van de Tourdirec tie - anders zouden de coureurs worden getrakteerd op een extra rustdag. Het geld kwam er inder daad. De organisatie had het zelfs al geruime tijd op zak, maar wilde als een soort strafmaatre gel tegen keiharde zakenlieden die het wielerspektakel laten draaien, de spanning er in hou den. De NV „Ronde van Frankrijk in Limburg' voelde zich ernstig ge nomen door de Belgische afge- nuten, 46 seconden; 2. Anderson (Aus- De Muer) op 41 sec.; 3. Duclos-Lasalle (Fra-De Muer) op 3 min. 33 sec.; 4. Ro driguez (Fra-Guimard) op 3.49; 5. Lau rent (Fra-De Muer) op 4.36; 6. Claes (Bel- Godefroot) op 5 41; 7. Van Impe (Bel- Lauwers) op 5.47; 8. Verlinden (Bel- Driessens) op 6.26; 9. Schepers (Bel-De Bruyne) op 6.45, 10. Clere (Fra-Danguil- laume) op 7.10, 11 Paul Wellens (Bel- Lauwers) op 7.19, 12. Jones (GBr-De Muer) op 7.30; 13. Zoetemelk (Ned-Post) op 7.39; 14. Bernaudeau (Fra-De Muer) op 7.40, 15. Martin (Fra-Danguillaume) op 7.42; 16. Alberto Fernandez (Spa-Pe- rurena) op 7.57; 17. Criquelion (Bel-De Kimpe) op 7.57; 18. Nilsson (Zwe-De Kimpe) op 8.19; 19. De Muynck (Bel-De Kimpe) op 8.19; 20. Berard (Fra-Gui mard) op 8.27; 21. Kuiper (Ned-De Bruv- ne) op 9.14, 22. Willems (Bel-Godefroot) op 9.18; 23. Bourreau (Fra-De Muer) op 9.18; 24. Agostinho (Por-De Gribaldy) op 9.2125. Tinazzi (Fra-De Gribaldy) op 9.52, 27. Winnen (Ned-Godefroot) op 10.02, 28. De Roov (Ned-Godefroot) op 10.06; 30. Van de Velde (Ned-Post) op 10.40; 32. Lubberding (Ned-Post) op 11.23; 59. Stamsnijder (Ned-De Bruyne) op 22 02, 64 Knetemann (Ned-Post) op 23.00; 79. Wijnands (Ned-Post) op 28.46; 85 A van Houwelingen (Ned-Swerts) op 31.25; 115. Pirard (Ned-Driessens) op 46.38; 121 Van den Hoek (Ned-Post) op 51.50; 124. Priem (Ned-Post) op 53.08, 130. Broers (Ned-De Kimpe) op 1 00,30, 136. Jonkers (Ned-Lauwers) op 1.14,35. Stand algemeen ploegenklassement: 1. Ploeg Guimard 224 uur 45 minuten 2 seconden; 2. Ploeg De Muer 224.45,39; 3. Ploeg Godefroot 224 59.53. 4. Ploeg Post 225 06,35; 5. Ploeg De Bruyne 225.10,20; 6. Ploeg De Kimpe 225.15,39. Puntenklassement: 1. Maertens 350 punten; 2. Tackaert 171 pnt.; 3. Bertin 136 pnt.; 4. Pevenage 129 pnt.; 5. Willems 125 pnt.; 6. Freuler 96 pnt. Bergklassement: 1. Hinault 74 punten; 2. Van Impe 61 pnt.; 3. Anderson 34 pnt 4. Bernaudeau 30 pnt.; 5. Alberto Fernandez 30 pnt.; 6. Mariano Lejarreta 28 pnt. In het jongerenklassement heeft Ander son. in het algemeen klassement op de tweede plaats, nog steeds de leiding. zant van Felix Lévitan, de heer Theo van Griethuyzen. Aanvan kelijk namelijk zou er in België een rit Roubaix-Zolder worden gehouden en vervolgens een in dividuele tijdrit in Hasselt. De besprekingen daarvoor waren rond en na tien voorlopige con tracten, die na aandachtige be studering door juristen werden ondertekend, kwam de definitie ve verbintenis. Een formaliteit, dachten de Limburgers, en zon der op te merken dat er een zin netje met de vermelding van een tweede aankomstplaats (Brussel) aan was toegevoegd plaatste men er een handtekening onder. ,De organisatie is in de val gelopen van meneer Van Griethuyzen. Hij heeft driedubbelspel ge speeld", stelde perschef Gaston Tuch gisteren op het circuit van Zolder. „Hij heeft namelijk niet ook kalm houden. Alleen wan neer er bijna geen risico's zijn mag hij meedoen. Anders niet, het gaat er ons nu alleen nog maar om met de groene trui in Parijs te komen". In Belgi echter mocht hij zoals ge zegd nog zijn lusten botvieren. Maar Maertens was niet de enige. Alle Belgische deelnemers aan de Tour roken hun stal en hun kans, want na de start in Rou- baix vpor de eerste halve etappe van de dag naar Brussel werd er voluit geknald. En uitgerekend tijdens de op n na kortste rit van de Ronde van Frankrijk vielen in n klap even veel renners uit als in alle voorgaande dagen samen: vijf. De Belg Jan Nevens staakte de strijd wegens een blessure, vier anderen (de Belg Eric van de Perrede, Spanjaard Avelino Per- rea en de Fransen Patrick Clerc en Jacques Osmont) kwamen van het eind van de 105 kilome ter korte rit na het sluiten van de tijdscontrole binnen. Door het spervuur van demarrages daverde het peloton opnieuw ve le minuten eerder dan via het snelste tijdschema was voorzien (de gemiddelde snelheid lag rond de 44 kilometer per uur) het centrum van Brussel binnen. De laatste ontsnappingspoging van Ludo Peeters, Ronny Claes en Frits Pirard strandde een kilo meter voor de eindstreep. Ze werden opgezogen door het ja gende peloton, waaruit Freddy Maertens en Urs Freuler naar vo ren flitsten. Het werd letterlijk een schouder- aan-schouder gevecht. „Op twin tig meter van de streep reed Maertens tegen me aan", zei de boze Freuler. „daardoor moest ik wat inhouden. Maar in een regu laire sprint versla ik hem. Enfin- Ik pak hem nog wel terug" alleen de etappeplaats Brussel ertussen geloodsd, maar ook nog eens enkele van onze hoofdspon sors afgenomen. Toch hebben wij steeds aan onze verplichtin gen voldaan, op 1,8 miljoen francs na. Na alle moeilijkheden die we gehad hebben is besloten tot het allerlaatste moment te wachten met dat te betalen". De Belgische organisatie, vooral bestaande uit amateuristische privépersonen, zijn in de onder handelingen met Lévitans stro man Van Griethuyzen opgebotst tegen een muur van bikkelharde, niets en niemand ontziende za kelijkheid. „De mensen hier zeg gen al: dat was eens maar nooit weer", stelt perschef Gaston Tuch. „Gegadigden voor een aankomstplaats volgend jaar heb ik voor die bende gewaarschuwd en het afgeraden" Maertens.. De af geschrevene... Mikpunt van roddel en ach terklap. In opspraak als slachtof fer van de doping, wat nooit werd bewezen en als wanbetaler schuld van de boekhouderbij de belastingdienst die hem nog VEEL SMALLE WEGEN... niet zo erg lang geleden een aan slag van rond de vijf miljoen Bel gische francs stuurde. Die Fred dy Maertens... Vanuit het niets fietste hij op de zonovergoten 8e juli met het groen om zijn schouders - zoals hij zich dat in Nice voorstelde - naar de hoofdstad van zijn land. Grote stukken asfalt droegen zijn naam in kalkletters en dat was lang geleden. Er werd geroe pen en geklapt, wat men rond hem ook al tijden niet meer hoor de. En in Merel beke, pal voor Brussel, had iemand twee hijs kranen ingezet om de weg te kunnen overspannen met een dik koord waaraan een grote groene trui en een fors spandoek met het opschrift „dank u Fred- dy Maar net als in Nice bleek Freddv Maertens niet echt blij. Waar hij in vroeger jaren (toen hij een re cordaantal overwinningen van 54 per seizoen bereikte, wereld kampioen werd, nationaal kam pioen, gele-truidrager in de Tour) juichte en zijn succes met cham pagne vierde, gedroeg hij zich andermaal ingetogen, gedronken werd er ook nu niet. „Vroeger", zei zijn ploegleider Lomme Driessens, ging de fles nogal fc/wi Mtw» *v eens rond, maar dat is afgeschaft Geen drupke meer. Dat moot hard zijn voor hem want hij had het graag. Vroeger: alle dagen. Maar dat was ook een van de oor zaken waardoor hij als wielren ner in de problemen kwam. Hy kreeg de verkeerde vrienden. Mensen die er alleen op uit wa ren om zich op te houden met een vedette. Dat dat ten koste ging van die vedette beseften ze niet, of het interesseerde ze niet. En Freddy had dal niet door. Hu is een gezelligheidsmens. Een goeierd. Dus v. at gebeurde er; te vaak dicht bij de fles, en blyven zitten tot 's morgens vroeg" Er was nog wat anders waardoor de naam van Freddy Maertens bleef gloeien toen het met zijn prestaties sansationeel slecht ging (1980: slechts n overwin ning en nog een onbelangrijke ook): dopinggebruik, hormoon- preparaten. De aanleiding was het slechte genezingsproces van zyn rechterpols die hij op 28 mei 1977 brak bij een val in de Ronde van Itali. welk ongeluk letterlijk het grote breekpunt in zijn car rière werd. Openlijk durft geen renner van het Tourpeloton zijn beschuldiging te uiten, maar het onderwerp leeft nog altijd. Men heeft het dan over de grote zenuwachtig heid van Maertens, zijn hyper nerveuze trekken met de mond en natuurlijk bovenal het won derbaarlijke herstel. Wat. hoe men het ook bekijkt, een niet eerlyke benadering is van ren ners die als het over dat kwade element in de wielerpsort gaat al tijd beweren dat dopingverhalen fabels zijn „omdat je met stimu lerende middelen van een ezel geen renpaard kunt maken". Als het over dit onderwerp gaat, klapt Freddy Maertens dicht. Hij heeft zich al genoeg opgewonden over alle publiciteit („ik ben er overspannen door geweest") en bovendien „Ik heb een certifi caat bij me dat is afgegeven door een professor die verklaart dat niets erop wijst dat ik mijn li chaam heb ondermijnd door hor moonpreparaten". Overigens le verde Maeitens zelf stof genoeg voor allerlei speculaties door melding te maken van een spe ciaal contract met een apotheker. „In dit wereldje is dat spelen met vuur", aldus een renner uit het Tourpeloton". „Je geeft een jun kie toeh ook geen contract met een apotheker...". Maertens zelf vertelde intussen gebroken te hebben met dat contract, „want die man wilde my als proefko nijn gebruiken". Tussen alle bedrijven door lichtte een van zijn vroegere ploegmaats met wie hij in zaken was gegaan, hem op en kwamen twee spon sors hun financiële verplichtin gen niet na. Van de ene heeft Maertens nog twee mihoen Bel gische francs te goed, van de an dere 4 miljoen De narigheid heeft hem het lachen doen verle ren. „Maar", zegt Lomme Dries- sens, „moreel is ie er bovenop. En daar ging het om Lichame- lyk was hij niet kapot, dat wist ik. Geestelyk. daar zat het fout. Ze drukten die jongen in de put en hy kon er niet uit Toen ik hem deze winter terug by me kreeg was hy mensenschuw. De Maertens van vroeger mensen schuw, stelt u zich dat eens voor Maar hy heeft het overwonnen. Hy is terug daar...". Met drie overwinningen in de Tour, plus de groene trui accen tueerde Freddy Maertens op de eerste Belgische dag van de ron de zyn grote come back „Hoe is dat nou toch mogelijk", vragen velen zich af Herman Beysscns (ex ploeggenoot van Maertens) meent het antwoord te weten „De mens is het sterkste beest ter wereld", maar met die oplos sing van het raadsel blykt niet ie dereen het eens. ZOLDER (GPD) - Als Freddy Maertens genoeg discipline op kan brengen om de aanwij zingen van zijn reeds bejaarde ploegleider Lomme Driessens op te volgen, zal hij zich na vandaag (donderdag) moeten matigen in zijn zegedrang. Gisteren in Brussel mocht hij zijn gang nog gaan en winnen, een halve dag later tijdens de aankomst op het autorace-circuit van Zolder (tweede achter zijn landgenoot Eddy Planckaert) had hij eveneens toestemmming om zich in het strijdgewoel te mengen en zelfs vandaag staat het licht nog op groen... Maar dan, vindt Driessens, wordt het oppassen geblazen. Met drie ritoverwinningen en de groene trui is hij meer dan tevre den. De 69-jarige sportdirecteur sprak zijn omstreden, maar de laatste weken vooral succesvolle, pupil in Roubaix vaderlijk toe. „Ik heb hem gezegd", zei Dries sens, „dat hij van nu af aan in ie der geval helemaal niet meer mag meedoen aan de knelpun tenspurts onderweg. Zijn voor sprong in het puntenklassement is al groot genoeg. En in massa spurts moet hij zich na vandaag r "Hoofd rechts", luidde het commando in het tour-peloton. Het oog wil tenslotte ook wel Maertens werd dus winnaar, maar de capriolen die hij de laat ste kilometer uithaalde hadden heel wat van zijn tegenstanders al bij voorbaat afgeschrikt. Tweevoudig etappewinnaar Ad Wijnands bijvoorbeeld hield zich met opzet gedeisd. „Dat was niet meer normaal. Ik vond het veel te link". De middagrit was rustiger, maar werd door het gebrek aan organi satietalent in Vlaanderen net als 's ochtends toch nog licht chao tisch. Zo ging de eerste knelpun tenspurt even buiten Brussel niet door. Tot kort voor het ver trek werd er gebakkeleid over de plaats waar die sprint moest wor den gehouden. Plaatselijke spon sors boden zo lang tegen elkaar op dat de man die de markering moest verzorgen van de plaats waar de renners werden geacht te spurten, verbijsterd van hot naar her reed en zijn spandoek nog aan het ontrollen was toen het peloton al voorbijflitste. En dat alles door een ongelooflijke dikke rij toeschouwers, die met de wielergekke rijkswachters strijd leverden om een zo goed mogelijk zicht te hebben. Door het lagere tempo (toch nog al tijd ruim 40 per uur) kon een achtmans kopgroep wegrijden, bestaande uit vyf Belgen (Danil Willems, Frankie de Gendt, Alain de Roo. Ren Martens en Guy Nulens), twee Fransen (Ber nard Becaas en Patrick Fnou) en de Nederlander Aad van den Hoek „Maar de samenwerking was slecht", klaagde Willems, de etappewinnaar van de dag eer der. Bij het binnenrijden van het aankomstcircuit werd de groep, waaruit Van den Hoek en Nulens waren vertrokken, ingelopen door het peloton. Ook de laatste twee haalden het •Chter niet. Van den hoek: „Jam mer, maar Nulens reed niet op volle kracht. Dus had het voor mij ook geen zin om alles te ge ven". In de massaspurt klopte de jonge Eddy Planckaert zijn land genoot Freddy Maertens Van daag neemt Planckaert afscheid van de ronde, want de Alpen wil hij niet meer in „Voor my is na deze rit de ronde geslaagd, want de Pyreneen ben ik ook goed overgekomen", stelde de 22-jan- ge etappewinnaar. Vanuit de verte sloeg zyn elf jaar oudere broer Walter de huldiging met enige ontroering gade „Ik heb de spurt voor hem aange trokken en toen driehonderd me ter voor het einde Hinault aan- vid ging i ij mee In het wid De ze etappe is in elk geval in de zak". Een goede dag voor de Planc- kaerts. maar vooral voor alle Bel gen die met honderdduizenden twee landgenoten op eigen bo dem konden bejubelen. VOLGENS ONZE SPIONNEN ZLSN SPIONNEN VAN PE 7EC€NP*¥?7ïJ UIER EPGENS IN PE SCHOTSE HOOGLANDEN BEZIG MET EEN <SP/OfZ/TCx£. ^r-i SS/AZ smr/c

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9