Vijftig miljoen voor jongeren "Politie verzon feiten" Vermoorde vroow is moeder van vondeling Opruimen van gifstort plaatsen kost miljarden Vakopleiding krijgt impuls "Vordering op ouders is juridisch juist" Straatbende direct na vonnis de cel in DONDERDAG 9 JULI 1981 PAGINA 7 ROOSENDAAL-TURNHOUT (GPD) - De dode vrouw, die zon dagmiddag in de bosjes in Oud- Turnhout is aangetroffen, blijkt de moeder te zijn van het in So meren gevonden babietje. Zij is ee& uur vöor het vinden van het kind vermoord op een stuk bouwgrond in Oud-Turnhout. De moeder is de 20-jarige onge huwde Heiki Wacha uit het West- duitse, vlak bij Anrhem gelegen Oberhausen; haar dochtertje de bijna drie maanden oude Nadine Mercedes. In de auto van haar moeder, een lichtblauwe Ford Taunus, is de vrouw met haar baby vanaf haar flat, waarin zij alleen woonde, in de loop van zondag met onbe kende bestemming vertrokken. De wagen is sindsdien spoorloos. De moeder van het slachtoffer heeft haar dochter en kleindoch ter geïdentificeerd. In deze zaak blijken twee perso nenauto's een rol te spelen. De al eerder genoemde Ford en een lichtgekleurde VW Sirocco. De Sirocco is gezien op de plaats van het misdrijf. Het slachtoffer is niets vermoedend overgestapt in de auto van de dader. Getui gen hebben verklaard dat er een man, vrouw en baby inzaten. De vrouw gaf het kindje de fles. Uit niets bleek dat de vrouw daar te gen haar wil aanwezig was. Die getuigen zijn gisteren gecon fronteerd met een foto van de vermoorde vrouw. Zij herken den haar „bijna zeker" als de vrouw in de auto. De man is moeilijk te identificeren omdat die met zijn rug naar het open portier zat. Hoewel het nog niet officieel is bevestigd, komen uit politiekringen mededelingen dat het hier zou gaan om de 35-jarige uit West-Duitsland afkomstige ex-vriend van de vrouw. Deze zou ook de vader van het kind zijn. De fles waarin de babyvoeding zat, is door de politie niet terugge vonden. Op de vrouw zijn geen papieren aangetroffen. Mogelijk heeft zij die achtergelaten in de auto van haar moeder. De dader heeft van korte afstand geschoten met een 9 mm-pistool. Sectie heeft uitgewezen dat de vrouw door één kogel is geraakt. De huls van een Luger-patroon is ter plaatse aangetroffen. De ko gel is spoorloos. Volgens de Raad voor de Kinder bescherming in Den Bosch is het waarschijnlijk dat de grootmoe der haar kleinkind zal opeisen. Heiki was enig kind. Voor de Ne derlandse politie is de zaak met het bekend worden van de iden titeit van de vondeling afgedaan. Belgische en Westduitse poli- tieinstanties zijn op zoek gegaan naar de moordenaar. ROTTERDAM (ANP) - Het hoogheemraadschap Delfland heeft wegens - de ook in het la ge westen van Holland - opruk kende muskusrat besloten een rattenvanger in dienst te ne men, zo staat in het gisteren verschenen jaarverslag. Tussen de Zuidhollandse Waterschaps- bond en het provinciaal bestuur van Zuid-Holland zijn al be sprekingen begonnen over de rattenbestrijding. Vorig jaar maakten twee rijksrat tenvangers in Delfland 20 mus kusratten onschadelijk. Het hoogheemraadschap vreest dat het aantal ratten nog verder zal toenemen met alle gevaren van dien voor de waterkeringen. WEERRAPPORTEN xl Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Casa Blanca Las Palmas Tel Aviv Tunis E 3) onbew. 27 onbew. 28 onbew. 28 onbew. 28 onbew. 29 onbew. 25 onbew. 27 onbew. 27 licht bew. 27 licht bew. 28 twaar bew. 22 onbew. 29 licht bew. 28 waar bew. 30 licht bew. 29 onbew. 29 licht bew. 29 onbew. 24 onbew. 28 mist 24 onbew. 24 half bew. 24 half bew. 27 cwaar bew. 28 onbew. 34 onbew. 28 onbew. 32 onbew. 26 onbew. 26 twaar bew. 24 licht bew. 30 onbew. 30 onbew. 29 onbew. 26 onbew. 27 licht bew. 29 zwaar bew 24 half bew. 25 licht bew. 28 half bew. 32 Actiecomité Nederland Gifvrij: regering trekt te weinig geld uit EK1 DEN HAAG (GPD) - De re gering trekt te weinig geld uit om alle gifstortplaat sen in Nederland op te rui men. De Vereniging Mi lieudefensie schat dat ze ker acht tot twaalf miljard gulden nodig is om alle tot nu toe officieel gevonden gifplaatsen op te ruimen. Minister Ginjaar van milieuhygine denkt dat een miljard voldoende is en heeft voorlopig 60 miljoen gulden beschikbaar gesteld om dit en volgend jaar de eerste sa neringsoperatie te beginnen. enigd in een actiecomité Neder land Gifvrij. Het comité wees gis teren in Den Haag de leden van de Tweede-Kamercommisie voor milieuzaken op dat koste naspect. De Tweede Kamer buigt zich binnenkort over de door minister Ginjaar ingedien de ontwerpwet Bodemsanering. Volgens het comité Nederland Gifvrij is in die ontwerpwet on voldoende aangegeven waar het benodigde opruimgeld vandaan moet komen. Nederland Gifvrij deed dat gisteren wel. de (chemi sche) industrie zou het opruimen moeten betalen via heffingen op het gebruik van milieubedrei- gende grondstoffen. ganisaties hebben het idee dat de lokale overheden niet voldoende gehoor hebben gegeven aan de oproep van minister Giiyaar ille gale stortplaatsen te melden. Hans van Gelderen van Milieu defensie: ,.Er zijn opvallend gro te verschillen tussen provincies Utrecht bijvoorbeeld heeft 300 stortplaatsen aangemeld. Lim burg maar 21." Oorzaak van dat verschil kan volgens hem niet zijn dat Limburg schoner is. De dreiging dat gemeenten zelf moeten betalen aan het oprui men van de gifplaatsen is vol gens Van Gelderen geen stimu lans geweest er naar te zoeken. Het Comité Nederland Gifvrij haalde voor het oog van een aantal Twee de-Kamerleden een zg. gifvat uit de Hofvijver bij het Binnenhof, waarin een petitie zat. Deze werd aan de kamerleden links op de foto De Waard (PvdA), Lamberts (D'66) en Verkerk-Terpstra (VVD) - overhandigd. De Vereniging Milieudefensie Het nieuwe comité Nederland Gif- heeft zich met andere milieuor- vrij wil ook dienen als centraal ganisaies als Natuur en Milieu, meidadres voor nog onbekende AWi« Embalm en anderen ver- ilWale «tortplaatsen. Milieuor- Via een manifestatie aan de rand van de Haagse Hofvijver bij de parlementsgebouwen probeerde het comité gisteren duidelijk te maken dat de Nederlandse maat schappij slordig omspringt met haar chemisch afval en het min of meer beschouwt als een exportprodukt. de „chemische nieuwe" Liesbeth Aschmoniet van milieudefensie: „Als verwer king van het gevonden afval te duur is worden noodoplossingen gezocht. Zelfs wordt voorgesteld het afval maar in Bclgi te stor ten." Het actiecomité acht die 'uitvoer' geen oplossing. Van Gelderen „Wy vinden dat al het afval van nu ontdekte stortplaatsen het best verbrand kan worden. Dus ook niet moeilyke stortplaatsen met plastic afdekken of dam- wanden slaan om te voorkomen dat het grondwater besmet raakt Je weet hoe snel vaten doorroes ten: damwanden zyn ook van ij- DEN HAAG (ANP) - Minister Albeda (sociale zaken) heeft vijftig miljoen gulden uitge trokken om de vakopleiding van jeugdigen in het cursusjaar 1981/1982 te stimuleren. Het afgelopen jaar is het aantal jeugdigen dat met een vakoplei ding in het kader van het leer lingwezen kon beginnen, ge daald. De overheid streeft er daarom naar met behulp van de ze nieuwe regeling een verdere afbrokkeling van het leerlingwe zen te voorkomen en waar moge lijk het aantal opleidingsplaatsen te laten uitbreiden, aldus het mi nisterie van sociale zaken giste- De regeling 1980 betrof alleen werkloze schoolverlaters. De nieuwe regeling geldt voor jeug digen tot 23 jaar met wie een leer- arbeidsovereenkomst voor het eerste jaar van de primaire oplei ding wordt afgesloten. De groep die voor de regeling in aanmer king komt is vooral uitgebreid met het oog op de arbeidsmarkt positie van voortijdige school verlaters. Deze kiezen vaak pas voor een vakopleiding na een In faillissement verpleeghuis ZEVENBERSCHENHOEK (ANP) De vordering van de Algemene Bank Nederland op de ouders van pupillen van het failliete ver pleeghuis voor zwaar geestelijk gehandicapte kinderen ,,'t Herte- jong" in Zevenbergschenhoek is "juridisch volkomen juist". Dat heeft de curator in het faillisse ment, mr. N. ter Haar Romenij, verklaard. Hij zet uit moreel oog punt echter grote vraagtekens bij de claim van de bank. De ABN wil schulden, die in totaal 100.000 gulden belopen, op een aantal ouders verhalen. De curator twijfelt nog of hij zelf tot invordering over zal gaan, wanneer de bank de gelden niet zou kunnen innen. "Mijn sympa thie ligt bij de ouders, want hun situatie is triest", zegt hij. Van het totale bedrag van bijna een Haven van Rotterdam slibt dicht ROTTERDAM (GPD) - De Rot terdamse haven slibt lang zaam dicht. Dat komt door dat Rotterdam zijn bagger specie, hangende een uit spraak van de Kroon, sinds maart jongstleden niet meer mag lozen in de Noordzee. •De situatie is nu zo nijpend, dat er al een tanker met gasolie geweigerd moest worden: de vereiste diepte in de derde Petroleumhaven was te ge ring. Als het onderhoudsbag- gerwerk niet snel zal kunnen worden hervat, vreest Rotter dam nog meer weigeringen. Met behulp van een bodemega- lisator tracht Rotterdam zo goed en zo kwaad als het gaat de vaargeulen nog op de goe de diepte te houden. Opge graven slib wordt op het ogenblik gedumpt in een put in de Botlek en op andere diepe plekken, maar de mo gelijkheden zijn inmiddels geheel uitgeput. Wekelijks stijgt het slib met twee centi meter. Veertien bedrijven, gevestigd in de Petroleumhaven en de Sint Laurenshavcn, overwe gen nu met juridische midde len Rotterdam te dwingen zijn contractuele verplichting om de haven op de goede diepte te houden, na te ko men. Lukt dit niet op zeer korte termijn via overleg, dan willen zij een kort geding te gen de stad aanspannen. ton heeft de ABN inmiddels 30.000 gulden binnen. De ge meente Bergen op Zoom keerde dit bedrag, na een succesvol be roep van een ouderpaar bij Gede puteerde Staten van Noord-Bra bant, in de vorm van bijstand uit als vergoeding van de verpleeg- kosten. Bij het provinciaal bestuur van Limburg loopt nog een beroeps kwestie, in Zuid-Holland is de eis door Gedeputeerde Staten af gewezen. Correspondent van onze krant in Zuid-Afrika gehandhaafd DEN HAAG (GPD) - De hoofd redacties van de bij de Gemeen schappelijke Pers Dienst aange sloten dagbladen, waaronder de ze krant, zien geen reden om maatregelen te nemen tegen hun correspondent in Zuid-Afrika, Karl Breyer. Op grond van het feit dat zijn naam voorkomt op een lijst met projecten van het voormalige ministerie van voor lichting van de Zuidafrikaanse republiek, beschuldigde het Ko- mitee Zuidelijk Afrika de GPD- correspondent Karl Breyer ervan een geheim agent van het apart heidsregime te zijn. Na een uitgebreid onderzoek heb ben de hoofdredacties van de bij de GPD aangesloten dagbladen waarvoor Karl Breyer als corres pondent optreedt, deze beschul diging van de hand gewezen. De hoofdredactie van de GPD heeft het Komitee Zuidelijk Afrika verweten onzorgvuldig te heb ben gehandeld met niet overtui gend bewijsmateriaal. De door het Zuidafrikaanse dag blad The Star gepubliceerde lijst met geheime projecten, waarop ook de naam van Karl Breyer voorkomt naast die van een groot aantal andere internationa le persorganen, levert voor de be schuldiging van het Komitee Zuidelijk Afrika geen bewijs. Het is volgens de GPD ook riet bewezen dat de naam van corres pondent Karl Breyer met diens voorkennis en goedkeuring op deze lijst is geplaatst. Evenmin is aangetoond dat hij uitvoering aan het op deze lijst genoemde project heeft gegeven, noch dat Breyer ooit geld voor dergelijke activiteiten heeft ontvangen Voor de GPD betrouwbare bron nen ondersteunen de pertinente ontkenning van Karl Brever eerste periode van werkervaring. De regeling is tot stand gekomen na intensief overleg met verte genwoordigers van de centrale organisaties van werkgevers en werknemers. Ze kent drie subsi diemogelijkheden. Ongeveer tweederde deel van het beschik bare bedrag is gereserveerd voor "bedreigde sectoren". Deze sec toren zijn het afgelopen jaar ge confronteerd met een forse te ruggang van het aantal leer-ar- beidsovereenkomsten. Voor het komend cursusjaar wordt een verdere achteruitgang ver wacht. Deze sectoren zijn: bouw, wegenbouw, grafische sector, automobielbranche, textiel en confectie. Werkgevers in deze sectoren kunnen voor alle bo vengenoemde jeugdigen aan sprak maken op een subsidie van 120 gulden per week per leerling. Ongeveer een kwart van het be schikbare bedrag is gereserveerd voor stimulering van een toene ming van het aantal opleidings plaatsen in het kader van het leerlingwezen. Iedere werkgever uit een andere dan bovenge noemde sectoren kan voor het aantal leerlingen dat hij meer in dienst neemt dan tijdens het cur susjaar 1980/1981. aanspraak ma ken op een subsidiebedrag van 150 gulden per week per leerling. Het resterende deel van de be schikbare middelen is bestemd voor het stimuleren van nieuwe initiatieven in de richting van ge meenschappelijke opleidingsac tiviteiten eveneens in het kader van het leerlingwezen. Hiervoor in aanmerking komende groe pen bedrijven die alleen niet in staat zijn de volledige praktijk opleiding te verzorgen en die zich aaneen sluiten om dit geza menlijk te doen. Het subsidiebedrag voor gemeen schappelijke opleidingsactivitei ten bedraagt 100 gulden per leer ling per week. SCHEVENINGEN - Hoe warm het was en hoe druk bleek gisteren op het strand van Scheveningen, w zonaanbidders bijkans bij elkaar op schoot zaten om toch vooral geen straaltje van de koperen ploert te n "Leeftijdsgrens gratis vissen moet verlaagd tot 12 jaar" DEN HAAG (ANP) - Stel de leeftijd waarop kinderen nog zonder akte mogen hengelen, op twaalf in plaats van veer tien jaar. Stop de uitgifte van de grote visakte via de post kantoren. De voorlopige Adviesraad voor de Binnenvisserij geeft dit in overweging aan minister Braks (landbouw en visserij)- De leeftijdsgrens wil de raad omlaag hebben omdat er door jeugdigen zo veel wordt gevist. Wie geen akte heeft, betaalt geen bijdrage voor verbetering van de binnen visserij. Door het weren van de grote akte uit de postkantoren wil de raad twee dingen voorko men. Ten eerste dat de sport vissers, die denken dat de duurste akte ook wel de beste zal zijn, ten onrechte zo'n ding aanschaffen. Ten twee de dat met beroepsvistuig werkende stropers zo'n voor alle b(binnen-)vistuig gelden de grote akte kopen. Ze kun nen dan alleen nog maar ge grepen worden voor vissen in wateren waarvoor ze geen vergunning van de rechtheb bende hebben, niet voor het vissen zonder akte. Flinke straffen in Utrecht UTRECHT (GPD) - De politie- en kinderrechter van de Utrechtse recht bank heeft gisteren negen meerder- en minderjarige verdachten uit de Utrechtse wijk Zuilen wegens straatterrreur tot gevangenis- en tucht- schoolstraffen veroordeeld. Ook bepaalde de rechter, mevr. mr Rein- ders, dat alle verdachteivdirect hun straf moeten uitzitten. Op de zitting werden ze gevangen genomen en geboeid afgevoerd. De opgelegde straffen variëren van drie weken tot twee maanden voor de jongens die 17 tot 21 jaar oud zyn; drie 16-jangen moeten zes weken naar een tuchtschool. De veroordelingen waren in de meeste gevallen overeenkomstig de eis van de officier van justitie. De voor dit soort strafprocessen ongekend hoge straffen schokten niet alleen de ouders, maar ook de talrijke vrienden en vriendinnen van de verdachten op de overvolle publieke tribune. Moeders lieten hun tranen de vrye loop. Een maand geleden beraamde de bende in een buurthuis een terreur- tocht door de binnenstad waarbij het de bedoeling was studenten, pun kers en homosexsuelen in elkaar te slaan De verdachten tuigden voor bijgangers onder meer af met kettingen en tafelpoten. Verder verniel den ze ruiten en auto's en staken de jongens een motor in brand. Zo rustig politierechter Reinders tijdens de behandeling van de zaken was, zo fel was zij in haar bewoordingen tijdens de motivering van de vonnissen. „In mijn 25-jarige loopbaan heb ik het nog nooit zo zout gegeten. Dat er mensen bestaan die een ander mens met een ketting kunnen aftuigen en daar ook nog lol in hebben vind ik verschrikkelijk. Ik dacht dat zoiets alleen maar in concentratiekampen kan voorkomen. Dat jullie misschien door een veroordeling werkloos raken is onherroe pelijk het gevolg van jullie schandalige gedragingen. Ik kan daar geen rekening mee houden", aldus de Utrechtse politierechter. Beschuldiging advocaat in hasjsmokkelzaak: UTRECHT (GPD) - De Utrechtse politie heeft in een strafzaak tegen hasj- smokkelaars een "onder ede afgelegd" proces-ver baal uit haar duim gezo gen. Die beschuldiging deed advocaat mr. J. Boone gisteren voor de Utrechtse rechtbank, op de ne gende zittingsdag van een rechtzaak in verband met de smokkel van 5000 kilo hasj. De zaak wordt beschouwd als Ne derlands grootste hasjsmokkel- zaak tot nu toe. Een deel van de daders werd vorig jaar juni op het schip "Total" aangehouden in de Rotterdamse haven. Op het schip WA8 5000 ki lo hasj aanwezig, die voor de Li banese kust was ingeladen. En kele daders zijn inmiddels al ver oordeeld, maar tegen de vermoe delijke architekten van de smok keioperatie loopt de zaak nu al zeven maanden. Bewijs Volgens advocaat Boone had de politie met het gewraakte pro ces-verbaal de bedoeling om te genover de verdachten met ster ker bewijsmateriaal op tafel ko men. Hij toonde zich "verbaasd en geschokt", en vroeg zich af of de politie een vergissing had ge maakt, of dat er opzet in het spel was en er van een grote leugen kon worden gesproken. Hij ver langt van de rechtbank dat tot op de bodem wordt uitgezocht hoe het bewuste verbaal tot stand is gekomen. Advocaat Boone deed deze fronta le aanval op de Utrechtse politie tijdens zijn verdediging van de Biltenaar Theo S. (39), die ervan wordt verdacht het brein te zyn geweest achter de smokkel van de hasj vanuit Libanon naar Ne derland. De smokkelaars waren afkomstig uit Utrecht en Gronin gen. Volgens officier van justitie mr. A. Herstel was de hasj in Libanon voor 2 mifjoen gulderi gekocht, maar vertegenwoordigt de party in Nederland wel de tienvoudige waarde. Tegen Theo S. en een van medeplichtigheid verdachte eiste mr. Herstel gisteren respec tievelijk drie jaar en anderhalf jaar celstraf met aftrek van een half jaar voorarrest De processen tegen twee andere verdachten moeten trouwens nog beginnen. Een van de hoofd verdachten, de Utrechter Rijk K (54), overleed tijdens de duur van het proces dat sinds december vorig jaar vier keer voor de recht bank heeft gediend. Informant Mr Boone ging gisteren tijdens zijn pleidooi vooral in op de rol die politie-informant Jan van H. uit Den Bosch had gespeeld. De ze Van H. zat enige tyd samen mot Theo S in het utrechtse huis van bewaring. Hy vertelde de rechtbank dat S. hem toen had verteld hoe het plan voor de hasjsmokkcl in elkaar zat Ande re getuigen verklaarden echter voor de rechtbank dat dit onmo gelijk was, omdat niemand van de mede-gevangenen met S. in contact kon komen. Mr. Boone gelooft dat de politie een papiertje met een telefoon nummer in elkaar kan hebben gestoken om het bewijs te leve ren dat een verklikker contact zou hebben gehad met Theo S. Op grond van deze bevinding verklaarde de raadsman nu ook aan het waarheidsgehalte van an dere door de recherche opgeno men processen-verbaal te mogen twyfelen. Hy vroeg vryspraak voor zyn client Officier van justitie mr. A Herstel reageerde woedend op de aanval op de politie: "Ik ben voor de volle honderd procent overtuigd van de integriteit van de politie en ik vind dat de raadsman onge looflijk opgeblazen verhalen ver telt". Initiatief De officier geloofde niets van het verweer van Theo S De Bilte naar geeft namelyk wel toe dat hij op het schip zat. maar zegt dat hy in Libanon in de overtuiging had verkeerd met sigaretten smokkel te doen te hebben. Vol gens de ofTicier is S in het smok- keiplan de initiatiefnemer, die de fout heeft gemaakt zich persoon- lyk te veel met de uitvoering te hebben willen bemoeien Mr Herstel achtte bewezen dat S. by het inladen van de hasj op de „Total" voor de kust van Liba non gecontrolerd heeft of de voorraad klopte „We hebben hier niet met kleine jongens te doen", meende de officier. Hy betreurde het niet te hebben kunnen bewyzen waar het vele geld vandaan kwam om de opc ratie te kunnen bekostigen, maar hy vermoedde dat Utrechtse on derwercldfiguren daarvoor grote bedragen hebben gefourneerd. De Utrechtse rechtbank doet over twee weken uitspraak

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7