Ogem-concern voorlopig gered "We hebben nog niet gewonnen" "Vrouwen werken voor de lol, niet voor het geld Beurs Amsterdam tort zakelijk Nederlanders gebruiken meer parfum Rumoerige aandeelhoudersvergadering Autoverkopen opnieuw lager Italië sluit effectenbeurzen Vaker failliet Industriebond FNV blijft hopen op voortbestaan Ford Bcursovefzicht DUW DEKUAu y JULI Iy«I Goud De stijging van de dollarkoers heeft de goudprijs doen dalen tot 400 dollar per ounce (31.1 gram) bij de officiële prijszetting giste ren in Londen. Bij het begin van de handelwerd nog ongeveer 404 dollar betaald, waarna er een da ling optrad tot zelfs iets onder de 400 dollar. De handel verliep vrij kalm, maar de stemming was aan de nerveuze kant. Een directe oorzaak voor de neerwaartse be weging valt niet aan te wijzen. De slotprijs van dinsdag in Lon- den bedroeg 405,50 dollar. Management Industriële en ambachtelijke be drijven met minder dan 500 werknemers kunnen van minis ter Van Aardenne (economische zaken) een subsidie krijgen voor verbetering van hun manage ment en voor nieuwe produkten en produktiemethoden. Een re geling hiervoor die experimen teel is en voor twee jaar geldt, is gisteren afgekondigd. De bedrijven kunnen subsidie krij gen voor de kosten van cursus sen op het terrein van marketing en technieken. Die technische cursussen moeten wel aansluiten bij vernieuwingsprojecten bin nen de onderneming, de subsidie bedraagt 40 procent van de kos ten met een maxumum van 5000 gulden per onderneming. Honing Minister ir. G. Braks van landbouw wil in het honingverkoopseizoen 1981/ 82 financiële steun geven aan bijenhouders, onder meer ter verhoging van de honingproduk- tie. Om de bijdrage van 2,80 per korf of kast te kunnen innen moeten de imkers nu wel vliegensvlug zijn. Voor 15 juli moeten hun aanmel dingen naar een van de vijf door de minister erkende imkersorga nisaties - of ze daar lid van zijn of niet doet er niet toe. Voor 1 augustus moeten de organisaties de aanmeldingen doorspelen naar de stichting uitvoering van landbouwmaatregelen stulm. Schoonmaakbedrij f De pensioenaanspraken in het gla zenwassers- en schoonmaakbe drijf gaan 1 juli 1981 met vier pro cent omhoog. Dat betekent dat ze ook dit jaar weer waardevast zijn, aldus de bedrijfsvereniging Detam. Scholingsproj eet Het gerichte scholingsproject voor werklozen in de metaal en elec- trotechnische industrie dat vorig jaar in de provincie Groningen van start ging, begint zijn vruch ten af te werpen. Het project werd opgezet door de FME- Noord (de vereniging voor de metaal- en electrotechnische in dustrie) en het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in de provincie Groningen. Vastge steld was dat er bij tal van metaalondernemingen een groot aantal moeilijk vervulbare vaca tures, met name voor geschoold personee, bestond De FME en het districtsbureau selecteerden uit ruim 600 werklozen uit deze sector er 244 die in aanmerking zouden kunnen komen voor een scholing met daarna garantie op een arbeidsplaats. Zonder de op leiding te hoeven volgen, konden meteen al 22 bij bedrijven wor den geplaatst. Ruim 30 vonden zelf intussen werk. 53 zijn inmid dels met de opleiding bezig, be ginnen daar binnenkort aan of hebben de opleiding al doorlo pen. ECONOMIE AMSTERDAM (GPD) - Buitens huis werkende vrouwen in de EG-landen hebben een baan om dat ze werken prettig vinden, niet omdat er zo dringend geld nodig is. Van de 30 miljoen bui tenshuis werkende vrouwen in de EG is ongeveer de helft jonger dan 35, twee derde getrouwd of samenwonend, en heeft weer de helft kinderen onder de 15 jaar. Twee derde van de vrouwen heeft geen bijzondere opleiding; 870.000 hadden al een betaalde baan toen ze 16 jaar waren. Drie kwart van de 6 miljoen vrouwen onder de 25 jaar heeft haar school op zestien jarige leeftijd verlaten en slechts 12 procent ging door met leren tot haar twintigste. Deze gegevens komen uit een on derzoek dat onlangs door de Eu ropese Commissie gehouden is onder buitenshuis werkende vrouwen. De uitkomsten zijn ge publiceerd in een rapport, geti teld; „Europese vrouwen in be taald werk". Opvallend in het rapport is dat er zo weinig ver schillen zijn tussen de vrouwen van de afzonderlijke EG-landen. Alleen het percentage getrouwde werkende vrouwen loopt in de verschillende lidstaten sterk uit een. Zo werkt in Ierland 14,2 pro cent van de vrouwelijke bevol king, in Nederland 15,5 procent, maar in Frankrijk weer 44,3 pro cent en in Engeland 48,1 procent. Denemarken vormt hierbij een grote uitzondering, daar maken de meeste getrouwde vrouwen deel uit van de beroepsbevol king: 52,7 procent. De meeste vrouwen, bijna 74 pro cent, werken in de dienstverle nende sector, waarvan een vier de in de kledingindustrie. Ne gentig procent werkt permanent, waarvan een vierde als part-time werkkracht is aangesteld. De overige tien procent werkt f op een korte-termijncontract f als een tijdelijke werkkracht Behalve in banen waar alleen vrou wen zitten, is 80 procent van de chefs en directeuren van het mannelijk geslacht. Een vierde van de werkende vrouwen werkt in een geheel vrouwelijke omge ving. Als je je afvraagt waarom vrouwen niet meer eisen stellen in hun baan en zich sterker ver zetten tegen sekse-discriminatie, is het antwoord dat eenderde van de 30 miljoen werkers in over heidsdienst zit, waar minder dis criminatie is. Bovendien, in ba nen waar alleen maar vrouwen zitten, kom je natuurlijk weinig discriminatie tegen. Daarentegen zijn vrouwen die we dijveren met mannen op hun werk, zich zeer goed bewust van sekse-discriminatie. Toch zijn dat er over het algemeen minder dan men zou verwachten. Een meerderheid denkt dat ze niet gediscrimineerd wordt omdat ze vrouw is. Over het geheel geno men denken veel vrouwen dat het een voordeel is vrouw te zijn. dit in verband met vervroegd pensioen en soms zelfs bij het krijgen van een baan Het meren deel echter voelt zich wel gedis crimineerd als het gaat om voor uitzichten op promotie, salaris verhogingen en kansen op een speciale opleiding binnen hun werk. Nog een paar nationale verschil len: Nederlandse vrouwen vin den in het bijzonder dat ze meer te duchten hebben van de belas ting dan mannen, Engelse vrou wen voelen zich in het algemeen het minst benadeelt, en Duitse vrouwen het meest Tot slot: Franse vrouwen zijn de enigen die vinden dat hun sekse een na deel is om een baan te krijgen. Het rapport: „Europese vrouwen in betaald werk" is te krijgen bij de Europese Commissie, Rue de la Loi 200. 1049 Brussel DEN HAAG (GPD) - Hoewel de economische neergang in 1980 de grootste was sinds het einde van de oorlog, heeft dat de Ne derlander niet gehinderd om al thans op één punt voor zijn buur man-vrouw beter voor de dag te komen. Wij hebben vorig jaar in dat opzicht goed ons best ge daan. Aan parfum, reuk en toi- letwaters heeft de Nederlander in 1980 voor 72,6 miljoen gulden uitgegeven. Dat is 4,2 miljoen gulden meer dan in 1979 Daarentegen lijken vooral kalende mannen het geloof in de heilza me werking van haarwaters en -lotions te hebben opgegeven. De Nederlandse mannen, maar toch ook vrouwen, hebben vong jaar 600.000 gulden minder aan deze „hoofd"-zaak besteed dan in 1979 ROTTERDAM (GPD) - Hoorbaar „morrend" hebben de aandeelhouders van Ogem woensdagmiddag in hun gebouw in Rotterdam ingestemd met het voorstel van de nieuwe voorzitter van de raad van commissarissen van Ogem, W. Pluijgers, om geen juridische stappen te ondernemen tegen ex-topdirecteuren en commissarissen van dit bedrijf. GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN Rode kool 51-92, spitskool 35-45, bos- peen II 0,24-0.25, waspeen AI - per kist 24-54. All 30-40. BI 73-1, breekpeen AI - per kist 3,30-4.30, prei A per kg 80-91, rabarber 0,36, sla (natuur) 0.13-0,15, spi nazie 79-83, uien per kg 40-82, peterselie (krul) 0,31-0,37. selderij 0,35, bloemkool 6 per bak I 1,07-1,50, 611 1.16-1.60. 81 61- 1,15, 811 35-47, 101 1,07-1,15. Aanvoer: 6000 stuks. De aandeelhouders achten de in middels verdwenen functiona rissen persoonlijk verantwoorde lijk voor het in hun ogen gevoer de wanbeleid en de daardoor ontstane miljoenenverliezen, die een snelle afslanking en her structurering noodzakelijk maakten. Over 1980 bedroeg het verlies van Ogem 118,5 miljoen gulden. De heer Pluijgers hield zijn toehoor ders gistermiddag voor dat alle beschikbare mensen en energie beter ingezet kunnen worden om het bedrijf te redden, dan af te rekenen met het verleden. Ook betwijfelde de heer Pluijgers of juridische stappen wel haalbaar zijn. In de gistermiddag gehouden. DEN HAAG (GPD) - De verkopen van nieuwe personenauto's in Nederland zijn dit eerste halfjaar verder gedaald. De meest recen te cijfers geven aan dat tot half juni dit jaar 230.000 nieuwe per sonenauto's zijn verkocht, tegen 260.000 vorig jaar. De handel in tweedehandsauto's beweegt zich volgens een woordvoerder van de Bond van automobielbedrij ven en garagehouders Bovag op gelijk peil met vorig jaar. De verkoop is dit halfjaar daarmee ruim 11 procent gedaald ten op zichte van 1980. Voor de Bovag zijn het geen hoopvolle cijfers: „De daling zet zich voort. De ver kopen worden nu vergeleken met 1980, maar in dat jaar was de grootste klap". In 1980 werden in totaal 450.000 nieuwe auto's ver kocht. In 1979 werden nog 575.000 auto's verkocht. De daling in verkopen kan niet al leen toegeschreven worden aan het eerst voortgezette aandeelhoudersver gadering, de eerste werd op 27 mei afgebroken, maakte de heer Pluijgers tevens bekend dat er na intensief overleg met de Staat, de Nationale Investeringsbank en het bankenconsortium over eenstemming is bereikt over de financiering van het concern tot en met 1 januari 1984. De Neder landse staat en de Nationale In vesteringsbank hebben aan Ogem een achtergestelde lening verstrekt van 50 miljoen gulden, terwijl er nog eens bedrag van 25 miljoen gulden extra op tafel zal komen, maar daarvoor moeten de voorwaarden nog worden uit gewerkt. De banken hebben op hun beurt beloofd de rentestijging te zullen matigen. Ogem heeft, om het be drijf te kunnen redden, grote pakketten aandelen aan de ban- Surinaams protest De Surinaamse regering is het daarmee oneens. Ook actiegroe pen in zowel Suriname als Ne derland hebben hiertegen gepro testeerd. Een groep van onge veer veertig Surinamers demon streerde voor het Ogem-gebouw in Rotterdam tegen de Jarenlan ge diefstal van een multinatio nal" in Suriname. Volgens de Loson, de landelijke or ganisatie van Surinamers in Ne derland, moet Ogem onteigend worden en zijn de 30 miljoen gul den veel te hoog. Zij vindt dat Ogem meer dan vijftig jaar lang miljoenen winst uit Suriname heeft gehaald en nu „door over vraging" het onderste uit de kan wil bij de onderhandelingen over overname van haar aandelen door de Surinaamse staat. De verlaten "vloer" van de beurs in Milaan ken moeten overdragen, terwijl Surinamers drong tijdens de vrijwel al het Nederlandse rend-goedbezit van Ogem onder een zgn. „mantelhypotheek" moest worden gebracht. Ook moet Ogem op korte termijn een flink aantal niet rendabele bedrijven kwijt. Zo onderhan delt op dit moment een delegatie van Ogem in Suriname over de overdracht van 40 procent aan delen in het elektriciteitsbedrijf Suriname (EBS) aan de Suri naamse regering. Hiermee zou een bedrag van 30 miljoen gul den gemoeid zijn, en de Neder landse minister van ontwikke lingssamenwerking, De Koning, zou niet ongenegen zijn dit be drag via ontwikkelingshulp aan Ogem uit te keren. deelhoudersvergadering het ge bouw binnen, riepen leuzen en ontrolden felrode spandoeken met teksten als „Onteigen Ogem" en „Wij eisen schadever goeding" ROME (Reuter) - De Italiaanse mi nister van financien, Beniamino Andretta, is er gisteren toe over gegaan de Italiaanse effecten beurzen voor het eerst sinds 64 jaar te sluiten wegens het instor ten van de aandelennoteringen De maatregel geldt voor de rest van de week en is genomen om te voorkomen dat er een sneeuw baleffect ontstaat doordat de in vesteerders die in moeilijkheden zijn geraakt door de koersdaling van de afgelopen maand worden gedwongen hun aandelen te ver kopen. Er is gisteren spoedoverleg ge voerd tussen het ministerie van financiën, de centrale bank. de afgevaardigden van de effecten beurs en de nationale beurscom- missie om het eens te worden over de mogelijkheden voor sta bilisering van de markt bij de heropening van de volgende week. Volgens een ambtenaar van het mi nisterie van financiën heeft het instorten van de koersen het ver trouwen in de beurs dramatisch ondermijnd. Duizenden kleine investeerders die op de markt verschenen toen de koersen eer der dit jaar langdurig stegen dreigen nu alles kwijt te raken. Daarnaast hebben financiële in stellingen de waarde van hun be zit met miljoenen dollars zien verminderen doordat de koersen sinds begin juni met gemiddeld ruim dertig procent zijn gedaald. Volgens regeringsambtenaren onderstreept het instorten van de effectenbeurs de enorme eco nomische problemen die de nieuwe regering van premier Spadoiino te wachten staan DEN HAAG (GPD) Het aantal faillissementen is in de eerste helft van dit jaar sterk toegeno men. In totaal gingen tot 1 juli jongstleden 3256 bedrijven en personen op de fles: 855 meer dan in de eerste helft van het vo rige jaar, oftewel een toename van 41,5 procent. «füf uS ^en klein lichtpuntje is wel. dat de explosieve groei van het aantal faillissementen schijnt af te ne men. Op grond van uitgevoerde berekeningen mag worden ver ondersteld dat de stijging over dit gehele jaar ongeveer 21 pro cent zal zijn in vergelijking met 1980. zijn vaker geneigd hun oude auto niet zo snel in te ruilen. „Veel mensen ruilden vroeger hun au to om de twee jaar in. Nu wordt eerst uitgerekend wat meer kost, de fianciering van de nieuwe au to of het duurdere onderhoud van de oude", aldus de Bovag. AMSTERDAM (GPD) - Henk Vos, districtsbe stuurder van de Industriebond FNV, balde zijn vuisten: „We hebben opnieuw een slag gewonnen, maar nog niet de oorlog. We zul len onze argumenten voor het behoud van Ford Amsterdam in de koppen van de Ford directie moeten stampen. Ford moet blij ven". De vakbondsbestuurder kreeg gister middag luid bijval van de honderden Ford- werknemers die zich verzameld hadden in de kantine om te beslissen over de bcindi- ging van de bezetting van de fabriek zoals de Amsterdamse rechtbank daags tevoren had geist. De uitspraak van de president van de recht bank, mr. W. J. Borgerhoff Mulder, in het kort geding dat de directie van Ford had aangespannen om de bezetting te beindigen, zorgde voor een juichstemming onder de werknemers en de vakbonden. De eis van de rechtbank dat de Ford-directie de fabriek niet mag sluiten voordat de ondernemings kamer van het gerechtshof hierover een uit spraak heeft gedaan, overschaduwde het ge lijk dat de rechtbank de directie heeft gege ven door te eisen dat de bezetting moet wor den opgeheven. Henk Vos: „De rechtbank heeft Ford verbo den de fabriek te sluiten voordat er een afge rond onderzoek komt. Daarmee rest ons niets anders dan de bezetting op te heffen" Het doel van de bezetting was bereikt, zo bleek uit de woorden van Vos en later ook uit die van de secretaris van de onderne mingsraad Pim van de Bos. De werknemers stemden gistermorgen dan ook met overgro te meerderheid in met de eis van de recht bank. De bezetting zou worden opgeheven Onder groot gejuich werd actieleider Henk Vos bloemen aangeboden. Aan het eind van de massale bijeenkomst in de kantine kregen de werknemers nog een hart onder de riem gestoken van de eveneens in nood verkerende Amsterdamse scheepswer ven HDM en NSM die door middel van tele grammen gelukswensen overbrachten. Ondernemingsraad-secretaris Pim van de Bos wees er na afloop op dat de werknemers hun strijd toch nog kunnen gaan verliezen. „Di recteur Laurent heeft gisteren nog gezegd dat hij ervan overtuigd is dat Ford niet ren dabei is en dicht moet". Van de Bos is ervan overtuigd dat de sluiting van de produktieaf deling (indiend die doorgaat) door de uit spraak van de rechtbank met op 30 septem ber zal plaatsvinden zoals de directie oor spronkelijk wilde. „Die datum is wel van de baan nu". Van de Bos noemde als oorzaak het onderzoek dat de ondernemingsraadka mer van het gerechtshof moet instellen over de sluiting van Ford Amsterdam. Dat onder zoek zal enige tijd vergen. Een werknemer, na de vreugdevolle bijeen komst weer terug op de werkvloer „Ik ben er wel bly mee. Het duurt zo nog wat langer Maar ik verwacht toch dat de fabriek tegen december wel dicht gaat. Dan zal by het op stellen van de begroting blijken hoeveel ver lies we draaien". Veel werknemers lieten blijken dat ze niet zo in het voortbestaan van Ford Amsterdam geloven. „Zolang de rege ring niet byspnngt gaat ie dicht". De heer Hoberg sprak namens de directie van Ford Nederland van een vreemde uitspraak die de Amsterdamse rechtbank heeft ge daan. „Wc houden ons er wel aan> maar het heeft wel de consequentie dat dit bcdryf nog een tijdje door moet gaan met het lydcn van verliezen Als de rechter er meteen een che que van 100 mihoen gulden had by gedaan, dan was er niets aan de hand geweest". Tokyo P tul-la v< Viking DONDERDAG 9 JULI 1981 ACTIEVE AANDELEN Boskalis Kï •Wevler Helncken Holding idlloyd Groep (dlv. 81) NMB Ogem Holding Pakhoed Holdtn Pakhoed Holdln Philips 70,20 70,70 BINNENLANDSE AANDELEN 118.00 117,40 118,20 13740 200.00b 200,(X 172,00c 171,50 33,50 14,20 350,00 43,00a 171.00 58.00a 76,00 38.50 64,80 215,00a 89,00 184.80 146,00 BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER 5?™, on,b""'34830 33330 vorige 35000 33'°° zilver onbew 002 765 vorige 662 BUITENLANDS GELD Amerikaanse dnllai 126,50 uioo 201.50 166 20 134 00 13040 1175.006 100.00 20I.M 522,00 304.00 andadesr dollar franse fr <100. Zwitserse fr. <1001 Ooslenr. schilling i Spaanse pes. 110C. Griekse tfrarhmr i| PUtsr mark 'IMi AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse effectenbeurs was vandaa het belangrijkste wapen feit de stopzetting van de handel in Van Gi M I Een nader bericht van het bedry f is op komst, maar op de beurs houdt men zyn hart vast Beurs handelaren durven het haast niet uit te spreken, maar er wordt re kening gehouden met een sur seance aanvraag Voor Van Gelder werd gisteren overigens al volstaan met het op maken van een laatkocrs van f 3,50. Een markttechnische zaak, (geen vraag in een /eer dunne markt), aldus handelaren. De obligaticsector was wat beter en de staatsfondsen noteerden ca. 0,1 punt hoger. In de aan delen sector moesten de internationale waarden het doen zonder impulsen van buitenaf De dollar was nagenoeg onveran derd. evenals de Amerikaanse beurs. Koninklijke Olie leed een verlies van f 1 oo f 3.50 KLM kon zich goed staande houden De koers ging voorzichtig omhoog niet f 0,50 naar f 105. De overige internationale waarden veran derden nauwelyks

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17