„We vreten hier alles op" 'Wij zijn waarschijnlijk overal slecht in' Prof.Hans van den Doelen de offers van de minima Rechten en plichten Jantje en Joopje DONDERDAG 9 JULI 1981 „Scoren in eigen doel" is hem verweten. En in een PvdA- advertentie in notabene de Telegraaf heette het dat hij. ex-kamerlid voor die partij en thans als hoogleraar eco nomie een van de belang rijkste adviseurs van Den Uyl, uit was op stemmenver lies voor de PvdA bij de jongste kamerverkiezingen. Hij werd niet met name ge noemd, prof. Hans van den Doel (44). maar zijn botsing met de partijtop, de politie ke campagnecommissie (POLKA) en met vice-voor- zitter Jaap van der Doef in het bijzonder, is breed uitge meten in het sociaal-demo cratische konkelcircuit. Van den Doel had het, zes da gen vóór de verkiezingen. openlijk gewaagd aan de in PvdA-sferen onaantastbaar geachte koopkracht van de minimuminkomens te tor nen. „Doeldenken", heette dat al gauw en het werd hem niet in dank afgenomen uit vrees voor kiezersvlucht op het laatste ogenblik. Kiezersbedrog pleeg je door gaans na de stembusslae. werd er bij de VARA ge schamperd. Hans van den Doel legde aan drs. Max Snijders, Bote de Boer Lzn, Bas Hoppel en Reinier van de Loo, die het urenlange gesprek samen vatte. uit waarom ook de mi nima moeten inleveren. Hij gaf ook zijn visie op enkele partijgenoten en maakte duidelijk waarom hij zo las tig is voor links. Inleveren. Wie doet dat niet, wie moet dat niet? De mi nimum-inkomens moeten Prof. Van den Doel dat niet, vindt de Partij van de Arbeid. Toen kwam het befaamde eco nomen-debat, dat alras de economenruzie werd. Centraal daarin stond prof. Hans van den Doel. Koopkrachtvermindering van de minima is overmij- delijk, meent hij. Bedenk je zoiets in de serene rust van een studeerkamer, of vrgag je je bij zoiets pijn lijks ook wel eens af hoe het door een mens wordt ervaren, beleefd, ver werkt? Hoe ver kan dat in leveren eigenlijk nog gaan? „Ik heb een bruto inkomen van f 140.000. Zal ik dan uitmaken wat een minimumlijder moet in leveren? Ik ben tegen bevoog ding, tegen paternalisme", zegt hij. „Mijn vader en moeder hiel den me vroeger al voor dat je in een communistisch land alle maal met dezelfde soort lepel en vork moest eten. Het kenmer kende van onze samenleving is nou net dat wij onze schakerin gen moeten handhaven en zelfs uitbreiden" „Als ik op het minimum was zou ik overigens mijn auto inleveren. Heb ik trouwens ook gedaan. Dat ding kost vijfentwintig pro cent van je inkomen. Wonen ook, maar ik zou het erg vinden als men daarop ging bezuinigen". - Doe je je auto weg dan lever je een ding in, geen inkomen. „Iedereen zit vast aan zijn eigen vaste levenspatroon. Als je daar één ding van liquideert heb je er een stukje vrijheid in je bestedin gen bij. Ik ga binnenkort kleiner wonen, mijn twee oudste kinde ren zijn het huis al uit. Ik zeg dat niet om te laten zien hoe goed ik wel ben. Natuurlijk wil ik de mi nima niet voorschrijven wat ze moeten doen. Is vrije keus. Moet- ie zelf weten. Mijn vader was vroeger op Schouwen-Duiveland als bankdirecteur op één na de rijkste man. Verdiende toen reëel, dus gecorrigeerd op prijs stijgingen, precies evenveel als het minimum nu. Wij waren toen rijk, het hele eiland keek met af gunst naar ons op" - Was hij PvdA-stemmer? „Nee, AR, ben ik ook mee begon nen. Nou moetje de consumptie patronen eens vergelijken. Toe gegeven. met een minimum woon je nu slechter dan toen, maar wij hadden bijvoorbeeld geen auto of zo'n éénogige was machine. Vakantie in het buiten land was er niet bij. Toen ik in 1949 eens één weekje in Frank rijk was geweest, praatte het ei land er nog jaren over. Nu ver oorlooft iedereen zich een ver zorgde vakantie in een hotel, drie weken. Ik heb jarenlang gekam peerd. Zelf gekookt. En is die auto nou echt nodig? Is toch een opgedrongen behoefte door de producenten. Maar wat zie je: een minimumtrekker, die ook nog eens veel vrije tijd heeft, heeft die auto nauwelijks nodig, maar zal de laatste zijn om hem in te leveren. Want dat ding is voor hem een symbool geworden voor zijn positie in de samenle ving. Wat er is gebeurd sedert de oorlog is dat een minimumloner nu even rijk is als mijn vader toen. dat hij het beter heeft dan een hoop andere mensen in de we reld - ik bedoel niet Egypte.-maar bijvoorbeeld Frankrijk, waar het minimuminkomen tot voor kort de helft van het onze was - maar dat hij relatief armer is geworden ten opzichte van de rijken nu. Er is dus geen probleem van de mi nima hier, maar van de hoge in komens. De afstand daartussen, dat is het probleem" - Meer nivelleren? „Er moet een afstand blijven. Ver schillen in inspanning moeten worden gecompenseerd door verschillen in inkomen. Inspan ning is zweet, stress, nervositeit, de negatieve status van een be paald beroep". - En prestatie door talent.' „Talent hoeft niet te worden be loond. is een geërfd vermogen door geboorte. Het gebeurt he laas wel. Je zou moeten voorko men dat iemand met talent die zich wil inspannen, elders meer voor zijn talenten kan krijgen. De kunst is, een samenleving te scheppen waarin dat zonder een al te dirigistische overheid kan". - Goed. we leveren in. Misschien ook de minima. Wat dan? Waarvoor'' „Je wilt groei. Behoeften van men sen zijn oneindig. We hebben nooit genoeg. Hoe groei je dan? Door consumptie om te zetten in investeringen. Die leveren dan later groeiend inkomen op. De parabel van de visser: ving per dag een paar visjes met de hen gel. Besloot toen netten te gaan knopen. In die tijd consumeerde hij niet, maar ving daarna wel veel meer. Wij moeten meer net ten maken en minder consume ren. Daarvoor lever je in. De groei van ons inkomen wordt nu bedreigd omdat wij niet investe ren. We vreten alles op en sparen niet. En als we investeren moe ten we dat doen in dingen waarin we een comparatief voordeel hebben (zie kader elders op deze pagina). In dingen waarin we re latief beter zijn dan anderen. Bouw. handel, kennis". - Maar als Saoedi-Arabië een ha ven wil uitbaggeren gaan ze toch naar de goedkopere Koreanen? Dag, comparatief voordeel. „Het is voor Korea helemaal niet zinvol om te blijven baggeren, daar ligt niet hun grootste rela tieve voordeel" - Ja, maar wij kunnen ze het niet verbieden. „Straks zal die ondernemer in Seoel ontdekken dat hij iets an ders moet gaan doen waaraan ie nog veel meer verdient. En dan houdt ie vanzelf op met modder graven. Toen na afloop van de koloniale tijd de jonge indus triestaten plotseling geen goed kopere grondstoffen leveran ciers meer waren maar handels partners werden, ging onze tex tiel eraan. Dat kon ook niet uit blijven, want de textiel - en in dustrie in het algemeen - is nooit een comparatief voordeel van ons land geweest. Dat heb ik nou ook tegen Wagner en zijn commissie die onlangs aanbeval toch vooral te gaan in vesteren in industriële produk- tie. Ze hadden Nederlands speer punt-industrieën moeten onder zoeken. Dat hebben ze niet ge daan. Ze hebben hun tijd ver knoeid. Moesten zonodig als amateur-politici hun mening ge ven over zaken waarvoor ze niet waren ingehuurd. Nederland is nooit een industrie- natie geweest. We waren altijd te laat. De vorige eeuw begonnen we een halve eeuw te laat, na de beide wereldoorlogen opnieuw. Nu weer. Philips Apeldoorn mis te de boot met de derde compu tergeneratie. Nou, als je die in dustriële traditie mist, is het niet efficiënt nu, zoals Wagner wil, al je hulpbronnen aan te wenden om dat alsnog in te halen. Japan en de rest zijn ons al mijlenver voor. Dat wij een industriestaat zouden zijn, wordt ons maar aan gepraat door een kapitalistisch- marxistische coalitie die uit het buitenland is geïmporteerd". Daar hoef je dus niet te investe ren, daar hoef je niet voor in te leveren? ,Van Agt wil nu steeds maar alleen de consumptie naar beneden ha len. Helemaal niets nieuws, daar ben ik - in alle bescheidenheid - al in '75 mee gekomen. Nullijn. Minlijn. Toen werd ik voor gek verklaard. Van Veen (werkge versorganisatie VNO) wilde een pluslijn, zei dat alleen een idioot zoiets kon bedenken. Nu hollen we naar het andere uiterste: van handhaving koopkracht van tweemaal modaal naar tien, twin tig procent inleveren. Belache lijk. Consumptie omzetten in investe ringen, dat moet. Alleen maar consumptie verlagen brengt je totale bestedingen omlaag en dan beland je in een neerwaartse spiraal en uiteindelijk een de pressie als in de jaren '30. Vier dagen voor de verkiezingen heb ik met een aantal andere eco nomen een eerstejaarsprogram opgesteld voor de PvdA als rege ringspartij. Negen procent ge middeld voor vier jaar inleveren, zeiden wij. En daar zit dan wel vier procent bij ten behoeve van arbeidstijdverkorting, waardoor de consumptie echter niet om laag gaat. Je spreidt het bestaan de werk alleen over minder man nen en meer vrouwen. Je spreidt dus ook het inkomen, je vermin dert het niet. Dus dat is gn inle veren. Blijft over: negen min vier is vyf procent. Heel bescheiden over vier jaar. En dat kun je om zetten in investeringen. Dan krijg je groei". U heeft een paar scenario's voor groei en afnemende werkloosheid gelanceerd. Zien er gezond uit, maar wie neemt ze nou over? ,De politieke partijen hebben de moed niet het prijskaartje dat ik eraan heb gehangen ook te laten hangen. Rechts praat alleen maar over de prijs. Ik heb Van Agt, Van der Stee en Van Aar- denne nooit over investeren ge hoord. Investeren in de bouw, stadsvernieuwing, de hele collec tieve sector, dat hebben ze alle maal laten liggen. En links? Dat praai nooit over de consumptie, alleen over investeren. Maar bei de moeten gebeuren' En links heeft het inleveren nu geaccep teerd, maar nog niet voor de mi nima. Dat kan niet" - Nou bent uzelf een linkse meneer en u krijgt daarover binnen het linkse gezelschap een stevige aanvaring „Niet voor het eerst. Ik bots al ze ven jaar lang met ze. Toen ik in 1975 met de geleide loonpolitiek kwam noemde fractievoorzitter Van Thyn dat „een ernstige mis kleun" en Wim Kok (FNV) „een slag in het gezicht van de vakbe weging". Nu is iedereen in de partij zover dat ze het wel willen aanvaarden. Een jaar later: de minlyn voor modaal. Brult Jan Nagel in Vrij Nederland dat ik zelf mijn inkomen maar eens openbaar moest maken. Heb ik ook gedaan trouwens. Ik was dan nog wel geen nul, maar wel min, schreef hij"- - De partij tegen de economen. Nu wéér dus. De POLKA tegen het Doeldenken. „Erg stom van de partij Heeft ze zeker zetels gekost. Da s hun probleem, niet het mijne". - Is dat niet raar, zo'n botsing tus sen twee prominenten in de par tij, u en vice-voorzitter Van der Doef. VN spreekt zelfs van het „verraad" van Van der Doef. U mag een paar dagen voor de ver kiezingen nog hardop zeggen dat de minima niet onaangetast kun nen blijven en vervolgens valt de partij over u heen als ze negen zetels heeft verloren „De Partij van de Arbeid is niet consistent, koersvast Sommige leiders zyn zo benauwd voor hun achterban dat ze hun toevlucht nemen tot merkwaardige metho den om hun gezicht te redden. Daar hoort het gedrag van Jaap van der Doef ook bij. Die wil aan de ene kant dat de economen zich achter de PvdA scharen maar probeert ze dan zo te bela zeren dat ze dat doen op voor waarden die ze niet kennen. Nou houd ik er ook wel van om mijn botsingen met de partij wat aan te dikken. Zo bereik je meer. Ik houd ervan tegen heilige huis jes aan te schoppen. Hen de ste nen tafelen der waarden te ont nemen - Nietzsche. Van die paar economen in de PvdA die hun vrije tijd ook nog in de politiek willen steken, ben ik de enige die links denkt. De rest zit op het Wagner-scenario. Met mijn theo rie kan de PvdA zich profileren, onderscheiden van anderen..." - En toch rolt u publiekelijk over de keien met de viee-vvorzitter. „...Pfff, wie is nou eigenlijk de vice- voorzitter7 Is dat zo'n geweldige pief, zo machtig, dat mijn positie staat of valt met de vraag of hij mij wil gedogen? Als ik invloed heb komt dat omdat Den Uyl en Kemenade door mensen in de af deling aan hun jasje worden ge trokken met de vraag of ze het artikel van Van den Doel hebben gelezen. Van de invloed van PvdA-ministers heb ik nooit veel gezien. Den Uyl en Kemenade niet te na gesproken. Daar heb ik respect voor. Trouwens ook voor Van Agt. Die had de moed om zonder een beleid te hebben toch 5 procent inkomensdaling te vra gen in een verkiezingsjaar Heb ik nooit van een PvdA-politicus gehoord. Ik dacht eerst die is gek, maar toen. die wint by de verkiezingen want die is geloof waardig. Karaktervast en moe der Daaraan herken je een groot politicus lk heb heoa «d Md rondgekeken in de politieke keu ken Daarom heb ik helemaal geen ontzag voor politici En het is zeker niet zo dat ene Jaap van der Doef zal beslissen of ik in vloed heb Maakt niets uit wat die van my vindt, heeft op myn positie in de party nulkommanul invloed". - O. juist. Mogen tre even terug naar die geleide loonpolitiek'' „Staat nu in ons program Daar was de PvdA vyf jaar geleden nog tegen. Maar zolang werkge vers en de vakbeweging het hier nog alleen voor het zeggen heb ben, komt die er niet. Die sluiten immers een deal over consump tiestijging. De werkgevers omdat ze dan meer verkopen, de vakbe weging omdat hun beroepsbe stuurders, die van de universitei ten zijn geleend en met de arbei ders maar weinig van doen heb ben. dan hun baantje kunnen houden. Dat brengt hun struc tuur mee. Je moet als vakbonds man looneisen stellen, anders ben je weg. En de commissie Wagner wil hetzelfde. Geen over heid erby. En wat komt eruit? Veel te hoge loonstijgingen. Wat komt eruit7 Te hoge consumptiestijging Wat komt eruit7 Géén investeringen. Gebeurt al tien jaar zo De vakbe weging zoekt een ondernemer uit die zwak staat, dwingt daar met een stakingsactie een loons verhoging af en de rest volgt: wil hetzelfde Wij hebben nou een maal die koppelingen. Gelyke monniken, gelijke kappen - vaste theorie van de vakbeweging En als eersten gaan dan altyd de christelijke werkgevers om, want die komen dan met 'solida riteit met de arme medemens' en dat soort typische Nederlandse domineespraat. Besef overigens wel dat geleide loonpolitiek niet is dat de over heid alles bepaalt, nee, alleen de omvang van de loonstijging wordt centraal geregeld. En als afspraken worden geschonden moet die overheid kunnen ingnj pen op basis van democratisch aanvaarde dwang (door verkie zingen. of een referendum by- voorbeeld). Zelfs met geweld. Dan wil ik nog wel eens zien wel ke vakbeweging daartegen gaat staken. Maar d'r bestaat hier zo'n sfeertje van: dat kan niet. Ideologische woordkramerij. Als Wim Kok zegt dat zoiets een klap in zijn ge zicht is lach ik hem straal uit. Binnenskamers zeggen de bon den wel wat anders, maar dat is niet voor publikatie geschikt. En de ondernemer? Die heeft er al le belang bij dat zyn investerin gen ook geleid en gepland wor den. Beheersing van loonkosten door de overheid is van levens belang voor ze. En nivellering zo dat de differentiatie wegvalt? Kom nou. juist de vrije loonpoli tiek. het gelelde monniken-me chanisme van de vakbonden heeft nivellerend gewerkt. Je kunt er met een geleide loonpoli tiek voor zorgen dat i< mand met fyn werk niet dezelfde opslag vraagt die iemand met vuil werk kvUgt Overheidsplanning van de investe ringen kan voorkomen dat on dernemers teveel gaan produce ren, waardoor ze onverkoopbare voorraden tegen afbraakprijzen van de hand moeten doen Onze hele samenleving is trouwens te gedecentraliseerd De hele be sluitvorming deugt niet. In onze overlegdemocratic beslist by- voorbeeld een vakbeweging over de financiering van een bouw plan (door loonmatiging), de overheid over het plan zelf en de bewoners over de uitvoering Niemand vat alles samen en neemt één besluit. Zo gebeurt er een hoop wat we niet willen Ac tiegroepen bijvoorbeeld berei ken veel door verzet Weigeren net zolang te betalen tot ze lagere huren krijgen. Als een overheid echter uitvoert wat een meerder heid democratisch heeft beslist dan kunnen er weer dingen ge beuren die we allemaal willen Acties hebben ovengens wel zin Ik heb ooit eens een zwembad op de Veluwe gekraakt omdat dat in strijd met de zondagswet was ge sloten. En huuracties gevoerd, geen huurstakingen. die zyn niet legaal. Je moet geen actie voeren om tegen de rechtsorde in te gaan, maar om te zorgen dat de rechtsorde blyft fiinctioneren Daar heb ik heel wat politiek kre diet mee verdiend" Wie investeren wil, moet dat volgens prof. Van den Doel doen in produkten die ook te exporteren zijn. En wat voer je lucratiever uit dan artikelen die jij al leen maakt of artikelen die je beter maakt dan wie ook (of goedkoperf dan wie ook). Zou je denken. Maar dat is niet zo. Van den Doel praat herhaalde lijk over comparatieve voordelen. Daarmee be doelt hij dat je een relatief (verhoudingsgewijs) voor deel hebt op anderen Al in de vorige eeuw kwa men Portugal en Enge land bij hun onderlinge ruilhandel tot de ontdek king wat dat is. De Portu gezen maakten zowel wijn als laken goedkoper dan de Engelsen. Maar het prijsverschil tussen Portu gese en Engelse wijn was veel groter dan het ver schil tussen Portugees en Engels laken. Dus concen treerde Portugal al zijn ar beidscapaciteit op wijn en de Britten de hunne op la ken. Daar werden beide, omdat zo ruilhandel aan trekkelijk werd, beter van. Ander voorbeeld: als je denkt dat je de beste se cretaresse van Nederland, maar ook de beste advoca te kunt worden, moet je dat laatste vak kiezen, want goede secretaresses zyn er genoeg. Vraag is nu, wat zijn Neder landse comparatieve voor delen. Van den Doel: „Wij zijn waarschijnlijk overal slecht in. Maar dat is geen probleem. Onze beste speerpunt-industrie is on ze kennis-industrie, re search, uitvindingen. Daar kun je patent op krygen en dat is te verkopen. Dat is geen abstract idee van allerlei gras etende wel zijnswerkers op de univer siteiten, nee, wij hebben een in de wereld uniek on derwijssysteem, mogelyk het allerbeste. Daardoor kunnen wij naar verhou ding (comparatief) de bes te onderzoekers leveren. Kijk maar naar de multi nationals. Die verhuizen allerlei activiteiten naar het goedkopere buiten land, maar hun research afdelingen blyven hier" „Een tweede comparatief voordeel van ons land is de bouw (dyken, havens, baggerwerk) en een derde ligt in de handel. We heb ben onze Gouden Eeuw helemaal niet gehad door de Oostindische Compag nie, maar door onze han del met de Baltische sta ten (transport, scheeps bouw tegenwoordig vliegtuigbouw)". Met an dere woorden: het is hele maal niet erg als je niet de beste bent, of als je duur der produceert dan ande ren, als je maar zorgt dat je je aandacht volledig richt op jouw comparatieve voordelen. t ry l i "v i "tt A A "I |\T Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat dr I prl K S ^1 H K I I V hi - redactie de daarin weergegeven toienlnp onderschrijft. - v Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort Geen tijdvak, waarin we zó op onze rechten en plichten staan, als in 1981. Een beetje vriendelijkheid, een glimlach, een beetje geduld, open staan voor een ander, het schijnt zo langzamerhand alle maal te verdwijnen Ook in het verkeer is het heel nor maal, zelfs wanneer je geen voor rang hebt, het toch te nemen, want we moeten zo nodig nog een half uurtje langer op bed blij ven liggen 's ochtends. Mensen hebben altijd maar haast, geen tijd meer voor een vriende lijk woord, een beetje attentie Ze hollen maar door en weten zelf niet waar naar toe. Het opmerkc lijke is, dat juist deze mensen het meest behoefte hebben aan een vriendelijk woord In het dagelijks leven staan ze op hun rechten en plichten, in het vervullen van hun ambt, maar als ze er eenmaal eens uit zijn, uit de dagelijkse sleur, blijken ze toch ook wel een persoonlijkheid te bezitten en wel degelyk mens te zyn. Een mens met dezelfde verlangens en gevoelens als ieder ander, de zelfde hunkering naar tederheid, begrip, menselijk contact. Waar om begrijpen deze mensen dan niet. dat de anderen ook graag eens een beetje vriendelykheid zouden willen ontvangen? Iemand, die vriendelijkheid geeft, wil toch ook graag een beetje vriendelykheid ontvangen, niet Ik weet wel het is niet makkelijk in deze "spanningentijd" met hoge werkloosheid en een steeds ver der gaande automatisering (chips), die de onpersoonlykheid nog verder doen toenemen, maar laat dit juist een uitdaging zyn om je toch vooral als mens te ge dragen en niet als een robot. Laten we onze rechten en plichten even vergeten en ons eens van een andere kant laten zien (inner- liiki. zodat we weer een Mbllt samenleving krijgen, waarin we weer weten wat vriendelykheid is en wat het kan betekenen voor de ander Monique Vasen, Lebuinusstraat 4. ZOETERWOUDE RIJNDIJK Kleine Jantje. Kleine Joopje, wat is er aan de hand Zijn jullie Dries aan het plagen moet hy voor jullie aan de kant Jullie gedragen je toch knullig, is dit nu in 's lands belang. Ik btfl Dp het, vier jaar stage lopen, en nu nog steeds achteraan, is dat nu een laatste poging, Driesjc moet nu van de baan. Maar wees nu toch is voorzichtig, zo gaan jullie zelf naar de maan J Tetteroo, Zaanstraat 63, LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15