Teveel nitraat in bladgroente door kunstmest 8%% Van Agt mag nu wel, mits Weer blokkade Dode waard in de maak Klachten over politie bij koninklijk bezoek Gevaarlijke concentraties 50 CAMERA'S CADEAU FSS-Asai! Vondeling dochter vermoorde vrouw? Vervoer gevaarlijke stoffen te soepel H0GERENTE. SPAARSELECT-EXTRA- REKENINB rente LEIDSE SPAARBANKS BINNENLAND PAGINA 7 ROTTERDAM (ANP) - Tegen het politie-optreden bij de opening van de Willemsbrug afgelopen woensdag in Rotterdam worden zeven klachten ingediend. De klachten staan geformuleerd in een brief van vijftien mensen, die ondersteund door het Rotter damse Advokatenkollektief kla gen over onrechtmatig handelen door de politie. De brief aan de Rotterdamse hoofdofficier van justitie en aan burgemeester Van der Louw is gisteren verstuurd. In een door advocaat T. Rijnsbur ger namens de vijftien onderte kende brief verwijten zij de poli tie dat zonder aanleiding arresta ties zijn verricht en daarbij bo- vendien zinloos geweld is ge- geopend, bruikt. Het is volgens de brief De brief meldt ook zinloos geweld niet alleen gebeurd bij individue le arrestaties vlak voordat de brug door prins Willem agenten met wapenstok en agen ten te paard uit elkaar gejaagd en bij een demonstratie later op de over enige honderden meters na- dag voor het hoofdbureau Haag- gezeten tot aan het Doelenplein se Veer voor vrijlating van de Bij de individuele klachten staat gearresteerden. Een groep van onder meer een verklaring van ruim 50 mensen werd toen door een vrouw die de hoef van een politiepaard op haar voet heeft gekregen en vervolgens in een politie-auto is gesleurd. Een de monstrant voor het burau Haag se Veer liep bij de politiecharge een gebroken neus op. Bij de brief worden foto's van het ge beuren meegestuurd, die ter on dersteuning van de verklaringen moeten dienen. Volgens een woordvoerder van de Rotterdamse politie volgt de nor male klachtenprocedure op de brief van de vijftien. Eerder ver klaarde de politie dat er een groep is opgepakt, omdat zij bal dadig zou zijn geweest. Anderen zouden zijn opgepakt om hen in bescherming te nemen tegen het publiek. WAGENINGEN (ANP) - Spinazie, maar ook andere bladgroenten als sla en andijvie bevatten door het toedienen van kunstmest door de tuinders over het algemeen veel te hoge concentraties nitraat. Dat kan gevaarlijk zijn, omdat nitraat in de mond wordt omgezet in nitriet, een voor mensen slechte stof. Nitriet is in hoge concentra ties zelfs dodelijk. Tot die conclusie komt de Wage- ningse onderzoeker dr. J. Kam steeg na een onderzoek van de vakgroep huishoudkunde aan de landbouwhogeschool. Dertig huisvrouwen maakten voor de onderzoekers van deze vak groep spinazie klaar om te zien hoe het nitraatgehalte in de keu ken wordt bëinvloed. Voor het nitraatgehalte van groenten be staat geen officiële norm. De ADVERTENTIE VERDIEN BIJ DIXONS UW POLAROID TERUG overheid acht 1800 milligram per kilo spinazie aanvaardbaar. Voor tuinders wordt gewerkt aan een bemestingsadvies, waardoor het nitraatgehalte beneden de 1500 mg kan blijven. Uit onderzoek van Kamsteeg en anderen is echter gebleken, dat spinazie, waar ook gekocht (groenteman, supermarkt etc.), gemiddeld 3200 mg nitraat per kilo vers gewicht bevat. Er wor den zelfs uitschieters boven 6000 mg gevonden. In de keuken gaat mindr nitraat verloren dan aanvankelijk werd nele wipe a' 50 geluk- WntuèènvandebU8« Ikigendie® gucces.e 11000 grahskriiQ1 1 U>ensb'lD|llons- GRATIS TAS t.w.v. H (geldig l/m 15 aug.) f m WEERRAPPOKTEN l E X E a il Amsterdam mist 21 12 0 De Bilt onbew. 23 14 0 Deelen onbew. 24 15 0 Eelde onbew. 23 12 0 Eindhoven onbew. 25 15 0 Den Helder 19 13 0 Rotterdam onbew. 22 13 0 Twente onbew. 23 11 0 Vlissingen onbew. 22 16 0 Zd. Limburg onbew. 25 16 0 Aberdeen onbew. 20 11 0 Athene licht bew. 28 20 0 onbew. 27 16 0 Bordeaux half bew. 29 20 0 Brussel onbew. 25 17 0 Frankfort onbew. 26 15 0 Genève onbew. 27 13 0 Helsinki onbew. 21 12 0 Innsbruck onbew. 24 11 0 Klagenfurt 24 11 0.1 Kopenhagen onbew. 23 12 0 Lissabon licht bew. 25 H 0 Locarno geheel bew. 27 17 0 Londen licht bew. 25 14 0 Luxemburg onbew. 24 16 0 Mallorca licht bew. 34 22 0 München onbew. 25 12 0 onbew. 25 20 0 Oslo onbew. 21 10 0 Parijs 27 15 0 Rome onbew. 32 17 0 Split onbew. 29 17 0 Stockholm licht bew. 23 13 0 27 14 0 licht bew. 21 Blanca be- w. 24 20 0 Istanbul 20 17 4 Las Palm as half bew. 25 20 0 Tel-Aviv half bew. 29 23 0 Tunis onbew. 31 19 0 EINDHOVEN (GPD) - Het onder zoek naar de herkomst van de zondag in Someren te vondeling gelegde baby heeft de rijkspoli tie van het district Eindhoven op het spoor gebracht van een mo gelijk verband met de moord op een nog onbekende jonge vrouw in Oud-Turnhout (België). Het onderzoek wordt voortgezet in samenwerking met de Belgische en Duitse recherche. De vondeling, een meisje van een maand of drie, droeg kleertjes van Duitse makelij. Ook de blauw-witte reiswieg is uit Duits land afkomstig. Na contacten met de Duitse Kriminalpolizei heeft de rijkspolitie informatie ingewonnen bij de gerechtelijke politie in Turnhout, waar zon dagmiddag het stoffelijk over schot van een tussen 17- en 20- jarig meisje was gevonden. Zij was doodgeschoten. Omstreeks drie uur zondagmiddag hebben voorbijgangers nabij de plaats waar het lichaam werd aangetroffen, een lichtkleurige Volkswagen met Duits kente ken, waarschijnlijk een Sirocco, opgemerkt. In de auto zaten een man en een vrouw. Ongeveer een uur na het vermoe delijke tijdstip van de moord in Oud-Turnhout werd de reiswieg met de baby op een parkeerter rein langs de Zuid-Willemsvaart onder Someren aangetroffen. Het is niet denkbeeldig, dat het gevonden meisje een dochter is van de vermoorde vrouw in Turnhout. aangenomen, aldus Kamsteeg: niet 60 tot 80 percent, maar ge middeld 50 percent De Wage- ningse onderzoekers hebben be rekend dat de gemiddelde Ne derlander zodoende per spinazie- maaltijd 590 mg nitraat binnen krijgt, goed voor de aanmaak van 25 mg nitriet. Ernstig De toelaatbare dagelijkse opname bedraagt respectievelijk 220 en 8 mg (voor iemand van 60 kilo). Kamsteeg en de zijnefi komen tot de conclusie, dat 'het nitraat gehalte van met name blad groenten een ernstiger probleem vormt dan wij al wisten'. Het zo slecht geachte nitriet is ove rigens ook in veel geringere con centraties gevaarlijk, omdat het met stoffen in het bloed reacties aangaat, die het zuurstoftrans port belemmeren. Bij baby's is dit verschijnsel bekend als 'blauwzucht'. Kamsteeg veronderstelt dat be paalde allergieën bij astma-pa tiënten veroorzaakt kunnen wor den door zo'n reactie. Nitriet is bovendien gevaarlijk, omdat het DEN HAAG (ANP) - De Centrale OOST MAARLAND (Limburg) Terwijl er vorig jaar nog een regen van protesten losbarstte, bleef de tegenstand gisteravond beperkt toen tn het Limburgse Oost Maarland het traditionele "ganshouwe" werd gehou den. Daarbij werd een in een mand vastgebonden gans onthoofd dooreen geblinddoekte deelnemer, aan wie het werk gegund er blindelings op los te slaan met een sabel. Raad voor milieuhygiëne: met andere stoffen in het li chaam zogenoemde n-nitro- soverbindingen vormt, waarvan bij dieren is bewezen, dat zij kan kergezwellen veroorzaken. n ons land bestaat een nitraat werkgroep, proefstations pen van de LH in Wageningen zijn vertegenwoordigd. De vak groep huishoudkunde behoort er niet toe, maar volgens Kamsteeg zullen de resultaten van zijn on derzoek worden 'doorgespeeld' Raad voor de Milieuhygiëne is van mening dat de huidige wet telijke regeling voor het vervoer van gevaarlijke stoffen, die da teert van het begin van de jaren zestig, niet meer voldoet, overheid, Het gebruik van gevaarlijke stof- enkele vakgroe- fen is zo toegenomen en het ver voer ervan zo intensief gewor den, dat een samenhangend be leid tussen de ministeries van verkeer en waterstaat en van volksgezondheid en milieuhy giëne dringend gewenst is. ADVERTENTIE By elke terugbetaling wnrdt 2% over het opgenomen bedrag in rekening gebracht Behalve bü opname tb.v. huwelük of aankoop eigen huis. Het goede adres. Van een dergelijke samenhang blijkt niets uit het voorlopige ontwerp voor een nieuwe wette lijke regeling voor het vervoer van gevaarlijke stoffen, dat de staatsecretaris van verkeer en waterstaat heeft opgesteld. De raad vindt dat de staatssecreta ris over het voorontwerp eerst tot overeenstemming had moe ten komen met de minister van volksgezondheid en miliehygië- ne. Het ontwerp zal volgens de raad zoveel mogelijk moeten aansluiten bij het systeem van de Wet Algemene Bepalingen Milie- hygiëne. Ook moeten de ver schillende wetten, die bepaalde externe veiligheidsaspecten re gelen, als een geheel in een meer jarenprogramma worden inge past. Verder moeten regelingen voor het vervoer van gevaarlijke stoffen door middel van algeme ne maatregelen van bestuur in overeenstemming met de minis ter van volksgezondheid en mi lieuhygiëne tot stand komen. In een wet vervoer gevaarlijke stof fen moet een betere procedure voor overleg, inspraak en beroep worden opgenomen dan in het voorlopige ontwerp is voorge steld. Dit betreft met name de door de verschillende overheden vast te stellen routes voor het vervoer van de gevaarlijke stof fen. De nieuwe wet zal het ook moge lijk moeten maken, dat maatre gelen ter bescherming van om wonenden en het milieu worden genomen op plaatsen waar de ge volgde vervoerswegen gevaar kunnen opleveren. Het compromisloze „njet" waarmee het CDA de afgelopen week alle aanvallen op Dries van Agt heeft af geslagen, heeft dus toch - voorlopig - succes ge had. Gingen maandag avond Jan Terlouw en D'66 door de bocht, gis teren kwam de aarze lende kniebuiging van Joop den Uyl, die Van Agt nog aanzienlij k veel meer genoegen zal heb ben gedaan. Maar Van Agt mag dan deze psychologisch belangrijke slag in zijn voordeel hebben afgesloten, daarmee is nog allerminst de eindze ge behaald. De komende weken zullen nog uiterst moeizame onderhandelingen over het programma gevoerd moeten worde- HetCDAzalmoetenofferen voor Van Agt Voorlopig heelt Den Uyl geen .ja. mits.maar „nee, tenzij..." gezegd. Zowel PvdA als D'66 eist nu duidelijke concessies op het programma en de zetel verdeling. Den Uyl wil minstens op zes hoofdpunten van beleid (o.a. kernwapens, kernenergie, minima, middenschool) de buit binnenhalen die zijn partij rond het premierschap heeft verspeel- Met een troostprijs, goedmoedig afgestaan door het CDA. nemen zij geen genoegen. Dat zal ook uit de zetelverdeling moeten blu- ken. waar de PvdA nu onder meer Financiën en Onderwijs op eist, posten die de informateurs het CDA hadden toebedacht Vooral over Onderwijs - bijna een CDA-stnjdpunt-zal een zware strijd uitgevochten moeten worden. Overhoop De ontwerp-conclusies die de informateurs Lubbers en De Koning hebben opgesteld zullen de komende dagen weer grondig over hoop worden gehaald. Want Van Agt is als premier voor PvdA en D'66 slechts aanvaardbaar als er een duidelijk progressief beleid uit de bus komt, een beleid dat Van Agt niet de kans geef! om het naar eigen goeddunken naar rechts bij te buigen. Dat betekent ook dat van de afspraak om een akkoord op hoofdlij nen te maken, weinig terecht zal komen. Van dit moment afgaan weer - zoals in 1977 - elk woord, elke punt en elke komma tellen. Want in de politiek geldt nu eenmaal dat een regeerakkoord gedetailleerder is, naarmate de coalitiepartners minder vertrou wen in elkaar hebben. Den Uyl zei gisteren niet voor niets Van Agt als premier nog steeds volstrekt ongeloofwaardig te vinden. Op het persoonlijke vlak mag dan een doorbraak gemaakt zijn, voordat het kabinet-Van Agt-2 er is, zullen nog heel wat weken verstrijken. Toch moet die doorbraak, vooral van de PvdA, niet worden onder schat. Na de negen zetels verlies van 26 mei hebben de socialisten nu zelfs een knieval moeten maken voor die door hen zo verfoei de Van Agt. Een voor de PvdA uiterst pijnlijk moment, maar wel een keerpunt in de kabinetsformatie. Een „neen" van de PvdA tegen Van Agt zou onherroepelijk het einde van de beoogde coalitie van CDA, PvdA en D'66 hebben betekend. Een einde waarachter voor de socialisten slechts de onaantrekkelijke oppositiebanken lokten. Een „neen" zou de PvdA gisteren tevens voor lange tijd hebben vervreemd van bondgenoot D'66. De PvdA en Den Uyl zouden voorlopig buiten spel hebben gestaan. En voor de PvdA geldt na het verlies van 26 mei vooral het motto: regeren! Zwichten Dezelfde overweging bracht D'66 er maandagavond toe te zwichten voor de onverzettelijkheid van het CDA. D'66 zou zijn kiezers nooit hebben kunnen uitleggen dat het nu, met negen zetels winst, opnieuw zou kiezen voor de oppositie. Het zou de Demo craten bij de eerstvolgende verkiezingen een zware klap hebben opgeleverd. De uitspraak van D'66 zette de PvdA gisteren onder grote druk. De teleurstelling over de houding van Terlouw c.s. was by de PvdA vooral zo groot, omdat Terlouw vorige week nog verklaarde Van Agt als premier niet geloofwaardig te vinden. En nauwelijks twee weken geleden liet hij aan de informateurs weten dat hy een premier uit progressieve hoek wilde. Maar de aanzetten voor het glijproces waren het afgelopen weekeinde al te zien. toen Terlouw voor televisie en radio verklaarde dat Van Agt voor hem niet onaanvaardbaar was, maar... Het was dan ook minder de opstelling van maandagavond dan wel het tijdstip waarop D'66 ermee kwam dat de formatie gisteren in een stroomversnelling heeft gebracht Of aan het einde daarvan dan toch nog dat kabinet van CDA, PvdA en D'66 opdoemt zal de komende tyd in belangryke mate van Van Agt en het CDA afhan gen. De CDA-fractic vroeg Van Agt vorige week „enthousiaster en war mer" aan dit kabinet te werken. Van Agt zei echter maandag nog „emotionele drempels te moeten overwinnen" om met de PvdA te gaan regeren. Nu de hobbel van het premierschap neembaar is geworden, mag van Van Agt (en het CDA) gevraagd worden ook een zelfoverwinning op te brengen. HANS DE BRUUN DODEWAARD (ANP) Bij de kerncentrale in Do- dewaard zullen in de laatste volle week van sep tember nieuwe acties worden gevoerd en de cen trale zal ook opnieuw geblokkeerd worden. Een belangrijk verschil met de blokkade van vorig jaar jaar oktober is, dat de actievoerders niet ope reren vanuit een afgelegen tentenkamp, maar vanuit een anti-atoomdorp, dat zo dicht mogelijk bij de centrale zal worden opgebouwd. Dit 'dorp' doet tegelijk dienst als blokkade en 'nachtverblijf voor de blokkeerders. Woordvoer ders van de anti-Dodewaard-beweging hebben dit gisteren meegedeeld. Vertegenwoordigers van de actievoerders hebben over hun plannen al informeel contact gehad met het gemeentebestuur van Dodewaard, dat echter nog niet officieel heeft gereageerd. De vorige (waarnemend) burgemeester van Dodewaard vond, dat blokkades van de kerncentrale in zijn gemeente niet langer getolereerd kunnen wor den. Dodewaards nieuwe eerste burger, mr. A. Goldberg (WD), verklaarde kort na zijn benoe ming in mei van dit jaar dit standpunt te delen. Over de komende acties heeft hij zich nog niet uitgelaten. Vredesweek De komende actie- en blokkadeweek valt samen met de V"edesweck. De anti-Dodewaardbewe- ging denkt daarmee de „samenwerking" tussen de tegenstanders van kernenergie en de bestrij ders van kernwapens te bevorderen. Mede om die reden wordt eind september gerekend op en kele duizenden demonstranten bij de kerncen trale in Dodewaard. De actieweek begint zaterdag 19 september met een grote demonstratieve mars naar de centrale Na afloop van die betoging wordt het anti-atoom dorp opgebouwd op de toegangswegen tot de centrale. Met boeren in de omgeving wordt ge praat over een mogelijk gebruik van hun grond door de actievoerders. De week eindigt op zaterdag 26 september met een tocht naar de elektriciteitsbedrijven in Arnhem, volgens de actievoerders „het hart van de atoom lobby in Nederland". Het is ook nu weer de be doeling van de actievoerders om tegelyk met de blokkade acties elders in het land te laten plaats vinden. Als de blokkade in Dodewaard door de politie wordt gebroken, zullen de blokkeerders terugkeren naar hun woonplaatsen om zich daar aan te sluiten bij de activiteiten van plaatselyke groepen, aldus de anti-Dodewaard beweging Ultimatum De anti-atoombeweging stuurde vorige maand een ultimatum naar regering en parlement met de mededeling, dat Dodewaard zal worden geblok keerd als niet voor de derde dinsdag in septem ber (opening van de zitting van het parlement) wordt besloten de kerncentrales in Nederland te sluiten. De actievoerders menen, dat een meer derheid van de bevolking, mede als gevolg van voorgaande acties, nu tegen kernenergie is. In de brode maatschappelyk discussie over kern- Ie nergie heeft de beweging geen enkel vertrou wen. Evenmin heeft zy vertrouwen m die (linkse) partijen die in hun programma hebben staan, dat de kerncentrales dicht moeten. Het ziet er naar uit dat deze partyen niet aan hun standpunten zullen vasthouden, aldus gisteren een verklaring van de anU-Dodcwaardbeweging De beweging denkt haar nieuwe blokkade beter te zullen voorbereiden dan de blokkade vong jaar oktober in Dodewaard en de blokkade vongc maand van de UCN/Urenco-fabnek in Almelo. Er zal een informatiecampagne worden gevoerd, die onder andere bestaat uit het periodiek uitgeven van een eigen krant Verder worden un al eigen programma's verzorgd via illegale en ideéle ra diozenders als de Grote Keizer in Amsterdam en radio Rataplan in Nymegen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7