Mitterrand pleit voor bewapening Europarlement reizen Italiaans noodprogram Peres niet voor nationaal bewind Nazi-schat opgespoord Geen oplossing voor standplaatskwestie Alvorens met Moskou te praten Regering België blijft overeind Op zonne- energie het Kanaal over Israëlisch vliegtuig stort neer in Libanon Ex-soldaat tipgever Persbureau Reuter in Teheran gesloten Hongaarse Mig verongelukt in Oostenrijk Smaakvolle keukens naar keuze ICO/ATHIBU WOENSDAG 8 JULI 1981 (Van onze correspondent Jan Gerritsen) BRUSSEL (GPD) Het Europees parlement heeft opnieuw een staaltje van zijn politieke onmacht geleverd Met 172 stemmen voor en 140 tegen aanvaardde het gisteren een motie die - als ze wordt uitgevoerd - wel leidt tot (nog) hogere kosten, maar geen oplossing oplevert voor de dertig jaar oude vraag waar de Europese volksvertegenwoordiging defi nitief wordt gevestigd. De Europarlementariërs besloten voortaan openbaar uitsluitend in Straatsburg bijeen te komen en commissie- en fractievergade ringen „in de regel" in Brussel te houden. Met deze uitspraak, die kwam na een dag lang debatteren, is Luxemburg uitgescha keld als vergaderplaats van de Europese volksvertegenwoordiging. Het besluit van het parlement betekent dat een deel van het 1.800 man sterke personeel van het secretariaat-generaal uit Luxemburg naar Straatsburg zal moeten verhuizen. De Europarlementariërs zijn deze consequentie overigens uit de weg gegaan: in de motie die werd aangenomen, wordt er met geen woord van gerept. Het personeel krijgt e spraak. De verhuizing alsmede het „links laten liggen" van Luxemburg leidt op korte termijn tot een flinke stijging van de uitgaven voor het parlement (voor dit jaar al begroot op zo'n dik half miljard gulden). De vloot vrachtau to's die documenten (in zeven talen) naar Straatsburg en Brussel vervoert, zal allicht uitgebreid moeten worden. Het aantal dienstreizen - van Luxemburg naar de ver gaderplaatsen - zal navenant toenemen. Op een Eurotop in maart in Maastricht beslo ten de regeringsleiders van de Tien het pro bleem van de defenitieve vestiging van de Europese instellingen, waaronder het parle ment, blauw blauw te laten. Het Europese parlement was daar achteraf erg boos over. De Europese burger zal de beslissing van de Maastrichtse top (om niet te beslissen) niet begrijpen, zo werd gezegd. Hetzelfde geldt nu echter voor het besluit van gisteren. D'66- afgevaardigde Aar de Goede zei het zo: „On voorstelbaar en onaanvaardbaar". Tot de voorstemmers behoorden gisteren vrij wel alle Franse EP'ers en de meeste Duitse en Italiaanse christen-democraten. Voor de Fransen is Straatsburg het symbool van de Frans-Duitse verzoening en van de democra tie in Europa. Dat geldt zeker ook voor vele Duitse afgevaardigden. Maar hun mening is mede tot stand gekomen onder invloed van de voorzieningen, zoals luxueuze werkka mers en aangename recepties, waarvoor de Franse autoriteiten in Straatsburg hebben gezorgd Aan de uitspraak over de zetelkwestie is meer dan een jaar gewerkt in het Europese parle ment. Wat uit de bus is gekomen is een half slachtig compromis, dat politiek in het na deel van het parlement zal uitvallen. Een volksvertegenwoordiging die niet in staat is een duidelijke en logische uitspraak te doen over haar eigen werk- en vergaderplaats, be hoeft niet serieus te worden genomen, zo vinden ook vele Europarlementariërs. De EP-afgevaardigden bespreken deze week nog meer zogenoemde institutionele proble men, zoals de verhouding van parlement tot de Europese ministerraad die de adviezen van de Straatsburgse vergadering „in de re gel" gewoon negeert. De uitspraken die daarover gedaan zullen worden, komen on vermijdelijk in de schaduw te staan van het halfslachtig besluit over de zetelkwestie. In Brussel, waar de EG-ministers bijeen ko men, zullen die uitspraken dan ook niet wor den opgemerkt. Spadolini in regeringsverklaring: ROME - (DPA/Reuter) De Ita liaanse premier Giovanni Spadolini heeft gisteren het parlement in zijn regerings verklaring een „programma van vier noodtoestanden" gepresenteerd. Hij sprak van een morele, economi sche burgelijk-rechtelijk en internationale noodtoe stand. Spadolini beloofde dat zijn re gering zal vechten tegen het terrorisme, de inflatie en de corruptie van het openbare leven door geheime invloedn. „Ons nee tegen het terroris me zal absoluut en onwrik baar zijn", aldus de premier een dag na de moord op de industrieel Talierco door de Rode Brigades. In een ver- trouwensdebat over het be leid van zijn regering zei Spa dolini dat parlement en rege ring elk beschikbaar wapen moeten gebruiken om het ge wapende extremisme te be strijden. De regering wil een nog grotere strafrechtelijke tegemoetkoming aan „be rouwvolle" terroristen. De premier beloofde ontmante ling van de vrijmetselaarslo ge „P-2" en opheldering van het schandaal daaromheen. Het vorige kabinet onder lei ding van premier Forlani is over dit schandaal gestrui keld. Op economisch gebied zei Spadolini „absolute voor rang" toe voor de strijd tegen de inflatie die nu 20 procent bedraagt. De regering is vast besloten leningen in de open bare sector dit jaar te beper ken tot ongeveer 80 miljoen gulden zoals al door de vorige regering was vastgesteld. Te gelijkertijd beloofde Spadoli ni zijn uiterste best te doen investeringen te bevorderen en de arbeidsmarkt te verrui men met name in het arme zuiden. Op internationaal ter rein sprak de premier zich uit voor nauwere politieke sa menwerking met de lidstaten van de Europese gemeen schap en meer solidariteit met de NAVO. De vertrouwenskwestie komt morgen in de Senaat in stem ming en zaterdag in het Huis van Afgevaardigden. Het staat vast dat de regering de steun van het parlement krijgt omdat de coalitie van christendemocraten, republi keinen, socialisten, liberalen en sociaaldemocraten op een meerderheid rust. Giovanni Spadolini: vier punten in programma van noodtoestan den. BONN (Reuter/UPI) - De Franse president Mitterrand is van mening dat het Westen zijn kernarsenaal moet versterken vóórdat met de Sowjet-Unie over ontwapening in Europa wordt gepraat. In een vraaggesprek met het West- duitse weekblad Stem zegt hij tegen de neutralistische bewe ging in West-Duitsland te zijn, omdat bewapening van het Wes ten noodzakelijk is voor herstel van het militaire evenwicht in Europa. Dit is volgens hem door de Sowjetrussische SS 20-raket- ten verbroken. "Ik ben bang voor twee zwakhe den: neutralisme cn roekeloos heid. Ik denk dat de Sowjet-(Jnie superieur is in Europa en ik zie dat als een werkelijk gevaar. Maar de Verenigde Staten heb ben de middelen voor herstel van het evenwicht". Mitterrand zei in het vraaggesprek dat Frankrijk niet zal aarzelen zijn eigen atoommacht te ver sterken. Dit standpunt staat dui delijk dichterbij dat van de VS dan de koele houding van de voormalige Franse president Giscard d'Estaing. JERUZALEM (DPA) De Israëlische Arbeiderspartij on der leiding van Sjimon Peres heeft gisteren officieel een voorstel afgewezen om een nationale eenheidsregering met de partij van premier Begin en andere partijen te vormen. "Er zijn meer dan alleen grote ideologische ver schillen tussen de sociaaldemocraten en Likoed van Be gin", aldus Peres. Het voorstel voor een nationale eenheidsregering is gedaan door de Nationale Relgieuze Partij (NRP) van Josef Burg. De twee grote partijen zouden moeten sa menwerken gezien het kleine verschil waarmee zij bij de ver kiezingen geëindigd zijn. Vol gens de jongste, nog niet officieel gepubliceerde resultaten heeft Likoed 48 zetels behaald en de Arbeiderspartij 47. Begin zette gisteren zijn moeizame onderhandelingen voort met de drie religieuze partijen, zijn po tentiële coalitiepartners. Hij pro beert met de NRP (6 zetels), de streng orthodoxe Agudat Israël (4 zetels) en de Tami-partij (drie zetels) een meerderheidsrege ring te vormen. Volgens een bron binnen Likoed stellen de twee kleine religieuze partijen ei sen in godsdienstkwesties die "weliswaar hard zijn maar niet onmogelijk". De onderhandelingen met Mosje Dayan, die met zijn Telem-partij twee zetels wist te bemachtigen zijn tot nog toe op niets uitgelo pen, aldus bronnen binnen de re- BRUSSEL (ANP) - De christen democraat Mark Eyskens, de lei der van de rooms-rode regering, heeft gisteravond het vertrou wen gekregen van de Belgische kamer van volksvertegenwoordi gers. Een ruime meerderheid van 116 volksvertegenwoordi gers spraken hun vertrouwen uit in het huidige kabinet. De stemming in de kamer vormde het besluit van anderhalve dag sterk oplopende spanningen tus sen de regeringspartijen, waarbij aan de ene kant Vlaamse en Waalse christendemocraten plus Vlaamse socialisten ston den en aan de andere kant de Waalse socialisten. gering. Er zouden moeilijkheden zijn gerezen tussen Begin en Dayan over de wens van de laat ste als belangrijke Israëlische on derhandelaar te worden be noemd over het Palestijns zelfbe stuur. Begin had al toegezegd dat minister van binnenlandse zaken Josef Burg deze functie zou mo gen behouden in ruil voor de steun van zijn partij. Ook gesprekken met de ultra-na tionalistische Techiya Partij heb ben geen resultaat opgeleverd. Deze partij (drie zetels) eist dat de Israëlische terugtrekkging uit de Sinai wordt stopgezet en ver zet zich tegen het vredesakkoord met Egypte. Communisten Op vragen over het opnemen van vier communistische ministers in zijn kabinet zei Mittérrand dat Frankrijk een soeverein land is dat men zijn eigen zaken moet la ten regelen. "Maar Frankrijk is een trouw bondgenoot en zal dat blijven". Wel kan hij begrijpen dat de Ame rikanen twijfelen aan de rol van de communisten en hij kan hen dat niet kwalijk nemen. Mitter rand had communisten in de re gering opgenomen ondanks het feit dat zijn socialistische partij een meerderheid in het parle ment heeft. "Maar ik heb de steun nodig van alle Fransen voor het oplossen van de proble men van het land". Overigens zei hij in het interview niet te zullen aarzelen elke minister die van de regeringspolitiek afwijkt te ont slaan. Op de vraag of hij het eens is met president Reagan die van me ning is dat de communistische ideologie stervende is, zei Mitter rand: "Het communisme wordt in grote mate gevoed door ver keerde beoordelingen en politie ke fouten van het Westen. Hoe minder fouten het Westen maakt ten aanzien van de arbeiders en ook de Derde Wereld, hoe meer het internationale communisme achteruit zal gaan". Mitterrand zei ook dat het Westen niet zou moeten spreken en doen alsof het Sowjet-leger Polen al was binnengemarcheerd. "De Sowjet-Unie moet weten dat elk vooruitzicht op ontwapeningsbe sprekingen wordt bevroren als dat land zich inderdaad in Polen mengt". De invasie in Afghanis tan veroordeelt hij "ondubbel zinnig". Op binnenlands gebied zei de pre sident van plan te zijn dit najaar het nationaliseren van particulie re banken, verzekeringsmaat schappijen en verscheidene gro te firma's te willen doorvoeren. MANSTON (Engeland) (DPA/ UPI) Voor de eerste maal is het een mens gelukt louter op de kracht van de zon het Ka naal over te steken. De piloot, de 28-jarige Stephen Ptacek uit Golden, Colorado, deed er met zijn "Solar Chal lenger" vijf uur en 22 minu ten over, aldus de woordvoer der van het vliegveld van de Britse luchtmacht te Manson. Het 6,7 meter lange vliegtuigje verliet Cormeilles-en-Vexin, 40 km ten noordwesten van Parijs, om 11.28 uur (onze tijd) en landde te Manston om 15.50 uur. De Solar Challenger is uitge rust met 16.000 zonnecellen die voldoende energie ople veren voor de motor van 2,7 pk. Het vliegtuigje heeft een vleugel wijdte van 14 meter en weegt nog geen 90 kilo. Ptacek wilde drie weken gele den al een poging onderne men om het Kanaal over te steken, maar dat ging wegens slecht weer niet door. Het ui terst lichte ding doet het al leen maar als de zon schijnt. (Van onze correspondent) UTRECHT (GPD) - In Oost- Duitsland worden momen teel kunstschatten geborgen, die afkomstig zouden zijn uit het bezit van rijksmaarschalk Hermann Goering cn die te gen het eind van de Tweede Wereldoorlog onder de grond zijn gestopt. De totale waarde zou enkele tientallen miljoe nen guldens bedragen. Moei lijkheid is hierbij dat de tip gever een Westduitser is, die niet al zijn wetenschap aan de Oostduitsers bekend heeft gemaakt. Aldus wordt ont huld in het Westduitse week blad Der Spiegel. Hermann Goering, tijdens de oorlog commandant van de Luftwaffe, was een groot ver zamelaar van kunst. Op zijn landgoed Karinhall bracht hij een enorme collectie kunst voorwerpen onder, die hij in bezette landen kocht of in be slag liet nemen. Zo kocht hij in Nederland zeventiende- eeuwse schilderijen uit de collectie-Goudstikker en werken die achteraf verval singen zijn gebleken, van Han van Meegeren. De tipgever is een gewezen sol daat, die heeft geholpen bij het verstoppen van de schat ten. Op zijn telefonische aan wijzing heeft men in een dorp bij Berlijn kisten met porse lein opgegraven. Het speur werk stagneert nu omdat de Westduitser geen verdere mededelingen wil doen, voor de Oostduitsers een aanzien lijk vindersloon hebben over gemaakt. De man zou, aldus het verhaal in Der Spiegel, onlangs uii Zuid-Amerika zijn terugge keerd met een viertal schets kaartjes, waarop de vind plaatsen van de schatten - staan aangetekend. Er moe ten zich in de grond nog schilderijen bevinden, die de rijksmaarschalk in Neder land. België en Frankrijk uit joods bezit heeft verworven. Toen de Russische troepen na derden, zijn de schilderijen uit de lijsten gesneden en in aluminium kisten geborgen. De Oostduitsers hebben aan de tipgever een bedrag toege zegd, ter hoogte van 20 pro cent van de waarde. Tot dus ver is echter niets uitbetaald, omdat het opgegraven porse lein slechts enkele honder den marken waard zou zijn. Complicaties zijn ook gerezen doordat de Oostberlijnse ad vocaat Friedrich Karl Kaul, die door de tipgever was be naderd, in april is overleden. Intussen zouden andere ad vocaten, die de belangen van de DDR in de Bondsrepu bliek behartigen, een nieuw bod in voorbereiding heb ben. Goering werd in het internatio nale proces te Neurenberg in 1946 wegens oorlogsmisda den ter dood veroordeeld. In de nacht voor hij zou worden opgehangen, pleegde hij zelf moord door cyaankali te slik ken, dat in zijn cel was bin nengesmokkeld. JERUZALEM (GPD/Reuter) - Een onbemand Israëlisch spio- nagevliegtuig is boven Libanon neergestort. Volgens Syrië is het neergeschoten, volgens Israël is het als gevolg van een technisch mankement neergestort. Het is het vierde Israëlische onbeman de vliegtuig dat boven Libanon verloren is gegaan. Intussen is de Amerikaanse be middelaar Habib voor de derde maal op weg naar het Midden- Oosten om te proberen de Liba nese raketcrisis op te lossen. Die crisis is een beetje op de achter grond geraakt als gevolg van de Israëlische verkiezingen en het bombardement op de Iraakse atoomcentrale daarvoor. Maar Is raël staat nog steeds op het standpunt dat die SAM-raketten uit Libanon moeten verdwijnen, terwijl Syrië heeft laten weten dat de raketten er zullen blijven zolang Israël bestaat. Israël heeft intussen officieel een bericht ontkend dat Begin te kennen zou hebben gegeven dat Habib nog twee weken de tijd krijgt om langs vreedzame weg de crisis op te lossen. Blijft die uit, dan zou Israël tot militaire actie over gaan. De woordvoer der van Begin heeft gezegd dat Habib alle tijd krijgt om langs di plomatieke weg de crisis op te lossen, en dat Israël geen tijdsli miet stelt. Terwijl Habib waarschijnlijk van daag in Beiroet arriveert, stijgt de spanning in het land. Volgens Syrische berichten heeft Israël het aantal verkenningsvluchten boven Libanon vergroot. Als reactie daarop verplaatsen de Sy- riërs voortdurend hun mobiele SAM-raketten, uit voorzorgs maatregel voor een Israëlische aanval. De Libanese falangisten, de over heersende partij onder de rechtse christenen in het land, hebben aangeboden van hulp uit Israël af te zien als Syrië belooft zijn 30.000 troepen uit Libanon terug te trekken. Dit is gisteren vernomen in rechtse kringen in Beiroet. Syrië, wiens troepen vaak strijd hebben geleverd met de falangis ten, vindt dat er geen verdere on derhandelingen over oplossing van de conflicten mogelijk zijn zolang de falangisten niet hun banden met Israël afzweren. De commandant van de falangisti- sche militie, Beshir Gemayel, overhandigde gisteravond een verklaring over deze zaak aan de Libanese president Elias Sarkis. Bekend is dat de strijders van Gemayel vaak wapens en andere hulp van de Joodse staat hebben ontvangen. In een eerdere fase had radio Da mascus de falangisten gewaar schuwd voor de gevolgen als zij hun samenwerking met Israël zouden voortzetten. "Als de iso- latonistische (rechtse) krachten tot hun verstand komen, dan is alles goed. Zo niet dan zal Syrië niet aarzelen zijn nationale plicht te vervullen tegenover deze krachten", aldus de Syrische ra dio. De Libanese premier Shafiq el- Wazzan zei via de televisie dat in de loop van vandaag contacten zullen worden gelegd met leden van de ministerscommissie van de Arabische Liga in een poging haar volgende bijeenkomst, die is vastgesteld op 25 juli, te ver vroegen. Naar verluidt is deze stap gezet naar aanleiding van de nieuwe verklaring van de falan gisten. TEHERAN (AP/Reuter) - Het kan toor van het Britse persbureau Reuter in de Iraanse hoofdstad Teheran is op last van de autori teiten voor onbepaalde tijd ge sloten omdat de journalisten van Reuter tegen de belangen van de Iraanse revolutie hebben gehan deld, zo heeft radio Teheran gis teren bekendgemaakt. In de uit zending wordt Reuter beschul digd van "vooringenomen en on ware" berichtgeving. Volgens een zegsman van Reuter maakt de sluiting van het kan toor deel uit van een algemene herziening van de houding van de Iraanse regering ten opzichte van de buitenlandse verslagge ving in Iran. Hij voegde hieraan toe dat er overigens geen speci fieke voorbeelden van 'vooringe nomen berichtgeving' waren ge geven. Reuter was een van de weinige Westerse nieuwsagentschappen die nog in Iran vertegenwoor digd waren. Iran heeft gisteren tevens drie Zuidkoreaanse diplomaten tot 'ongewenst persoon' verklaard. Voorts bepaalden de autoriteiten in Teheran dat het niveau van de Zuidkoreaanse vertegenwoordi ging moet worden teruggebracht tot dat van een zaakgelastigde. Op het ogenblik telt de Zuidkore aanse vertegenwoordiging in Iran elf diplomaten. Dit aantal moet worden verlaagd tot drie diplomaten die zullen mogen be schikken over vier niet-diploma- tieke personeelsleden. Eén en ander moet binnen twee weken zijn beslag krijgen. WENEN (DPA) Een Hongaarse Mig-21 is gisteren op Oostenrijks gebied neergestort. Het toestel kwam ten zuidwesten van We nen terecht. De piloot kon zich met zijn schietstoel in veiligheid brengen. Hij werd overgebracht naar een post van de Oostenrijk se gendarmerie. De Mig-21 werd begeleid door een tweede jachtvliegtuig dat zich te rugtrok toen de twee Hongaarse machines werden opgevangen door twee Oostenrijkse vliegtui gen die waren opgestegen, nadat de schending van het Oostenrijk se luchtruim was gemeld. ADVERTENTIE In de showrooms bij Ico/Athibu staat de keuken van üw keuze. Toegespitst op uw wensen presenteren wij hier vele klasse-keukens die even funktioneel als smaakvol zijn ingericht. Kompleet met inbouw- wand. Ook voor uw specifieke wensen staan wij klaar om in ons verkoop centrum uw keuken-op-maat te ontwerpen die ook qua prijs voldoet aan uw budget. Showrooms geopend: dinsdag t/m vrijdag 9 - 5 uur, donderdagavond 7 - 9 uur, zaterdag 9.30 - 1.30 uur of na afspraak ook 's avonds.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 6