Het gaat goed met het jeugdjournaal "Niet te veel woningen in wijk Pancras-west" Plan Kort Rapenburg open te graven "onbegrijpelijk'9 Leidse stadsrubriek LEZERS SCHRIJVEN WOENSDAG 8 JULI 1981 Weer festijn op Stad huisplein LEIDEN - Komend weekeinde zal voor de tweede maal het Leids Plein Festijn worden georganiseerd. Drie dagen "vol theater, amusement en natuurlijk muziek" (volgens de organisatoren) op het Stadhuisplein. Vrijdag bijt om zeven uur de 'heavy-gevarieerde' pop groep Tower het spits af. Die avond verder het Leidse Trio Vandaag en rond half negen Loose ends, waarvan enige leden met de Amerikaanse komiek Jango Edwards heb ben samengewerkt. De volgende dag vertoont van af twaalf uur het kinderthea ter Pluisje zijn kunsten op het Festijn-podium. Daarna Plankenkoorts (folk), de Bos- sa Band (jazz/bossanova), Het ei of de kip (straattoneel, waarin legbatterijen ter dis cussie staan) en de Leidse Doe Maar in de tv-studio ook op het Leids Plein Festijn. formatie Bries (elektrische folk-barok) sluit het midag- programma af. 's Avonds om zeven uur eerst het muziek theater Villa, terwijl de twee de dag wordt afgesloten met Jan Kin, één van de meest opvallende verschijningen in de popmuziek dit jaar Zondag wordt de rij om een uur geopend door het acrobaten- gezelschap Lazerus. De uit Zoeterwoude afkomstige groep Hegt is vervolgens aan de beurt, waarna Dansvariant te midden van het publiek een opvoering geeft. Neder landstalige pop van niveau sluit het Leids Plein Festijn af. Doe Maar, dat momenteel een hit heeft met het nummer Sinds een dag of twee, moet rond half vier voor een dave rend einde zorgdragen. Leidse studentes maken scriptie LEIDEN - Het jeugdjournaal zal ongetwijfeld nog de nodige kin derziektes moeten overwinnen. Duidelijk is nu in elk geval al dat de tegenstanders, die altijd heb ben geroepen dat kinderen abso luut niet zijn geinteresseerd in het wereldleed, ongelijk hebben gekregen. Het programma slaat wel degelijk aan Een indruk die 'blijft hangen' na le zing van de doctoraal-scriptie, die twee Leidse studentes in de ontwikkelingspsychologie heb ben geschreven over het pro gramma. "lets nieuws voor de jeugd. Een onderzoek naar het begrip en de beleving van het jeugdjournaal bij leerlingen uit de vijfde klas lagere school", heet de scriptie van Astrid de Keulenaar en Evelien Schoute officieel. Het onderzoek, dat zij typeren als een voorzichtige aanzet tot ver dere bestudering van het feno meen, valt uiteen in twee delen. In de eerste plaats hebben De Keulenaar en Schoute 100 Leid se kinderen uit de vijfde klas la gere school lijsten voorgelegd vragen werden gesteld het journaal voor volwassc- en het jeugdjournaal Op die I r probeerden zij een verge lijking te maken. Om er achter te komen hoe kinde ren het jeugdjournaal waarderen en of de onderwerpen wel begrij pelijk genoeg worden gebracht, hebben zij voor het tweede deel van hun onderzoek gedurende zeven weken twee lagere scholen in Leiden bezocht. Wekelijks kregen op die manier vijftig leer lingen van vijfde klassen vragen voorgelegd over het jeugdjour naal van de avond daarvoor De vergelijking die de onderzoek sters tussen het volwassenen - journaal en jeugdjournaal heb ben gemaakt leert, dat de kinde ren niet minder vaak zijn gaan kijken naar de journaaluitzen dingen die voor hun ouders zijn bedoeld. Met onderwaardering van het jeugdjournaal heeft dit echter hoegenaamd niets te maken: de ondervraagden zijn veelal goed te spreken over dit nieuwe pro gramma. Volgens Schoute en De Keulenaar is het ook onjuist dat de belangstelling van de kinde ren zich beperkt tot onderwer pen binnen de gemeentegrenzen. Stichting Leidse Binnenstad: LEIDEN - De winkel- en werk- functie van de binnenstadswijk Pancras-west loopt gevaar. Niet alleen het aantal panden met een bedrijfsbestemming wordt terug gebracht, ook de bereikbaarheid wordt niet verbeterd en de par- keernood niet opgelost. Dat is de reactie van de Stichting Leidse Binnenstad op het in de maak zijnde bestemmingsplan Pancras-west. De stichting, die voor de belangen van de onder nemers opkomt, verzet zich te gen het versterken tunctie in de wijk. "Het gebied vervult veeleer een winkel- en werkfunctie van regionaal be lang. En dat verdient prioriteit", aldus de stichting. De stichting sluit zich aan bij de bezwaren van het Leids City Centrum en de Kamer van Koop handel tegen de bebouwing van de Kaasmarkt. Volgens de belan genorganisaties van het bedrijfs leven moet de Kaasmarkt uitslui tend bestemd blijven voor parke manier (organisatorisch en finan cieel) spoedig een parkeergarage gebouwd kan worden. "Een voorwaarde voor een goed func tionerend stadscentrum", aldus de stichting. In de reactie is er voorts steun voor het handhaven van de markt op de huidige plaats. De markt op de Hooglandse Kerkgracht, Nieuwe Rijn en Nieuwstraat ver bindt volgens de Stichting Le»d- se Binnenstad op uitstekende wijze de Breestraat en de Haar lemmerstraat. Hoog scoren de onderwerpen an dere landen en Nederland Niet altijd worden de berichten volgens Schoute en De Keule naar even duidelijk gebracht. Hierdoor zyn de scholieren soms niet in staat de feiten in een con text te plaatsen Om het eens in beeldspraak uit te drukken: zy horen de klok luiden en weten niet waar de klepel hangt. De onduidelijkheid wordt zo nu en dan volgens de scriptie ook bevorderd doordat beeld en tekst niet in overeenstemming zyn. Een bericht over de vervui ling van de Rijn wekte hierdoor bij een jongen zoveel verwarring, dat hij op de vraag wat kali was. antwoordde "kaalheid, een mid del om kaal te worden". Ook moeilijke, abstracte woorden worden nog teveel gebruikt door de redactie zonder dat wordt uit gelegd wat ze nu precies beteke nen. schrijven De Keulenaar en Schoute. Dat het bijvoorbeeld fout is een woord als politiek klakkeloos te gebruiken, leert het volgende citaat: "Dat is ge loof ik iets met Wiegel, Den Uyl en Van Agt. Als Van Agt naar wielrennen gaat. En als ze in een kamer bij elkaar gaan zitten pra ten, hebben ze meestal ruzie". Teleurstellend is het volgens De Keulenaar en Schoute dat er in gezinsverband meer naar het vol wassenen-journaal dan naar het jeugdjournaal wordt gekeken. Belangrijk is dat volgens hen wel, samen kijken. De ouders kunnen immers desgevraagd tekst en uitleg verschaffen. Helaas, uit de citaten valt op te ma ken dat met alle ouders die moei te nemen. Uit de woorden van één scholier valt zelfs op te ma ken dat hij beter z'n mond dicht kan houden, omdat vader het stellen van vragen beloont met het uitdelen van een klap. LEIDEN - Een 32-jange werkne mer van Wernink is gistermid dag bij een ongeval om het leven gekomen. De man viel van het dak van het bedrijfsgebouw aan de Morsweg. Hij was bezig vanaf het dak een kruiwagen leeg te storten in de op de begane grond staande container. Bij zijn val - 's middags om kwart over twee - kwam hy met hoofd en borst op een stalen contnner terecht. De Alphenaar werd met ernstig hersenletsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis, waar hij nog dezelfde middag overleed. Kort Rapenburg - opengraven of niet? Leids City Centrum zegt door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN "Ronduit onbegrijpe lijk." Zo noemt de midden standsorganisatie Leids City Centrum (LCC) de mogelijkheid die het gemeentebestuur zichzelf wil geven om een gedeelte van Boete voor weghalen van dochter DEN HAAG, LEIDEN - Het Haag se gerechtshof heeft gisteren het vonnis tegen de 39-jarige Leide- naar P. van de politierechter ber vestigd. De man wordt een po ging tot zware mishandeling en het onttrekken aan het ouderlijk gezag verweten. Tegen het vonnis van de politie rechter, een boete van 1500 gul den en drie maanden voorwaar delijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar, was de man in hoger beroep gegaan. De Leidenaar, die is gescheiden, had zonder toestemming van de moeder aan wie het kind is toe gewezen, het meisje van school gehaald. Daarbij had hij met een kachelpook een leraar bedreigd. het Kort Rapenburg open te gra ven. Die mogelijkheid wordt ge noemd in het ontwerp-bestem- mingslan voor de Academiewijk (het gebied tussen Rapenburg, Galgewater en Witte Singel). Het LCC heeft een bezwaarschrift te gen dit plan ingediend bij de ge meenteraad. Het LCC wijst erop dat het Kort Rapenburg behoort tot de hoofd routes voor het verkeer. "De be reikbaarheid van de binnenstad zal door het opengraven ten zeer ste worden bemoeilijkt", merkt het LCC op. Plannen om het Gal gewater een verkeersfunctie te geven worden er door bemoei lijkt of onuitvoerbaar, vervolgen de centrum winkeliers. Een ander bezwaar van het LCC geldt het plan van B en W om het Rapenburg gedeeltelijk autovrij te maken. Het aantal parkeer plaatsen zal hierdoor afnemen, zonder dat elders in de wijk eni ge compensatie wordt geboden. Naar de mening van het LCC dient hiermee in elk geval te wor den gewacht totdat de gemeente overeenstemming heeft bereikt met de universiteit over het ge bruik van de parkeergarage die onderdeel is van het toekomstig Witte Singel/Doelencomplex. i Ewald Keijscr: terug van weggeweest De buitenlandse arbeiders van Adler ontvingen vanmorgen de vertaling van het sociaal plan Tolken vertaalden vakbondsman De Jong die een meevaller van 3.000 gulden in petto had Dubbele ramen Thans worden in een gedeelte van Tuinstadwijk dubbele ramen ge plaatst. Een loffelijk gebeuren in verband met de stookkostenbe- hcersing, ware het niet dat de uit voerders van dit werk door on- verantwoordelijkheidsgevoel ge kenmerkt blijken te worden. Wat was het geval? Donderdag 25 juni was ik aan de beurt. De ra men die zij hadden meegebracht bleken echter de verkeerde; zij sloten links in plaats van rechts. Ze verzekerden mij - een a-tech- nica - evenwel dat dit geen nega tieve gevolgen zou hebben. Inte gendeel zelfs, het rendement zou waarschijnlijk toenemen wegens de windval in de hoek, die mij dan geen parien meer zou spe len. Vervolgens schroomden zij niet deze 'theorie' in praktijk te bren gen. Echter zonder tevens de tochtstrippen in hel raamwerk, afgesteld op rechtse sluiting, me de te veranderen. Een noodzake lijkheid die mij toen nog onbe kend was. Het gevolg van deze onzorgvuldige handelwijze was dat het voordeel van de thermi sche isolatie van het dubbel glas teniet werd gedaan, zo niet in het negatieve werd getrokken'door de tochtende kieren. Ik reclameerde. De ramen zullen nu vervangen worden door links- sluitende. Plaatsers van dubbel glas. onderwerp U eens aan zelf kritiek. M van Erkel Acaciaslraat 7 Leiden Chef de bureau De gemeente gaat opnieuw proberen een economisch be leid te voeren. In april liep de gemeente-afde ling "economische aangele genheden en bedrijven" bij na leeg. De ambtenaren Jack Verschoor en Ewald Keijser kozen voor een nieuwe baan. Het vele avondwerk en de permanente overbelasting werden hen teveel. Secretaresse Wil Buys en afde lingschef Cees Floor bleven over. Floor bazuinde echter al in mei rond dat hij een pri ma nieuwe baan had gevon den bij de Kamer van Koop handel in Amersfoort Floor wilde weg bij de gemeen «.e omdat hij gepasseerd was als chef voor een nieuw op te zet ten afdeling "economische zaken en energie". Buys dreigde dus moederziel alleen over te blyven ter on dersteuning van wethoudster Jos Fase (economische zaken en energie). "De jongens wa ren te goed. Ze zijn wegge kocht". verzuchtte Fase. Zij zag zichzelf al de economi sche ambtenaar spelen sa men met her en der uit ande re afdelingen geplukte amb tenaren. Maar kijk Floor was nog niet weg, of Keijscr kwam terug: als chef van de nieuwe afde ling "economische zaken en energie". Keijser had bij zijn vertrek m april al te kennen gegeven "best weer bij de gemeente te willen werken" als hij 's avonds tenminste zo nu en dan bij zijn vrouw thuis kon zitten in plaats van steeds maar weer op pad te moeten, onder andere "om soms uren lang naar oeverloos geouwe hoer van raadsleden te luiste- Floor had nog maar net gezegd dat hy wegwilde of de ge meente vroeg Keijser op nieuw in dienst te treden. Dan was er tenminste nog één van de oudgedienden op de afdeling "Ja", zei Keijser op het aanbod, "mits de afde ling verdubbeld wordt". Niet niks in een tijd van bezuini gingen. De toenmalige baas van Keij ser. bij het ministerie van volksgezondheid, las tot zijn verbazing in deze krant dat hij zijn nieuw verworven kracht weer kwijt zou raken. De gemeente besloot name lijk op de wensen van Keijser in te gaan; de afdeling wordt zeven mensen sterk, het avondwerk wordt onderling verdeeld. Keijser is nu al weer een paar dagen in dienst van de gemeente. Andere ge meente-afdelingen zijn een beetje jaloers; terwijl "econo mische zaken" wordt verdub beld dreigen deze afdelingen in de komende maanden juist enkele ambtenaren kwijt te raken één "economische za ken". Voorlopig heeft chef Keijser al leen Buys "onder zich". Maar in september bestaat de eco nomische afdeling - als alles naar wens verloopt - reeds uit vijf mensen. Vóór begin '82 komen er nog eens twee bij ."Het is niet zo dat we binnen de korstc keren een geoliede tent hebben", weet de nieu we chef. "Ik kan geen werk voor vier mensen doen. Als er nu een bedrijf aan de lyn hangt, is het dus niet zeker dat we dat bedryf kunnen helpen, maar de wens is er. Het is een kwestie van lang zaam opbouwen. Keyser is ervan overtuigd dat de gemeente haar slechte imago bij de bedryven in de loop der tijd zal oppoetsen. "Onze afdeling moet de cen trale vraagbaak voor bedrij ven worden"; adviseren en stimuleren van jonge begin nende ondernemers (zyn ze er nog"1), ondernemers weg- wys maken die stante pede een bedrijfsterrein m Leiden willen hebben (wie oh wie?); opvangen van ondernemers die een stuk Schuttersveld of Plesmanlaan willen ("come and see Leiden"). Inleveren Cuyk leverden twee weken geleden 13.000 gulden in van hun sociaal plan. Dat geld was nodig voor een voortge zet onderzoek van het bureau Innotech naar overlevings kansen voor Adler. Met veel moeite troggelden de vak bonden de werknemers twin tig piek per persoon uit de zak voor het dure onderzoek (93 000 gulden). Het onderzoek is inmiddels mislukt. De werknemers staan dus definitief op straat na hun opzegtermyn. Met een meevallertje De vakbon den leverden vanmorgen de 13 000 gulden weer in bij de werknemers Zonder enige moeite aanvaardden de Ad- lerwerkncmers het bedrag. De gemeente Cuyk die tot voor kort slechts 5Ó00 gulden in het onderzoek van Innotech wilde steken heeft alsnog na veel overleg met de vakbon den ook nog eens de gevraag de 13 000 gulden op tafel ge legd voor Innotech

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3