Vaak andere spelregels in buitenlands verkeer Werknemer beschermd bij overname Een aantal tips om teleurstelling (of boete) te voorkomen Diefstal geheime Vietnam-documenten Heemskerk Zigeuners hopen op WOENSDAG 8 JULI 1981 VARIA PAGINA 13 Wanneer u de komende weken met de auto op vakantie naar het buitenland gaat bedenk dan dat niet overal dezelfde verkeersregels gelden als in Nederland. Het is daarom goed te weten waar aan u zich in de meest vooraanstaande Westeuro- pese vakantielanden hebt te houden. Daarom hebben we alles eens op een rijtje gezet, van toe gestane maximum snelheden en alcoholpromila- ges tot benzineprijzen en tal van andere wetens waardigheden toe. Met deze gegevens op zak kunt u verrassingen en teleurstellingen voorkomen, hetgeen een prettige vakantie uiteraard van de zaak natuurlijk bevordert. België Maximum snelheid in de be bouwde kom 60 km, daarbui ten 90 en op de autosnelwe gen 120 km per uur. Overtre ders worden onmiddellijk ge straft en lopen zelfs het risico dat hun wagen in beslag wordt genomen. Veiligheids- gordels zijn verplicht. Het toegestane alcoholpromila- ge bedraagt 0,8. Het meene men van 5 liter benzine in een reservetank is toegestaan. Benzineprijs: gewoon B.frs. 26,10 (ongeveer fl,76), super B.frs. 26,90 (ongeveer f 1,81), diesel B.frs. 18,08 (on geveer f 1,22). Alle verkeer van rechts - ook het langzame - heeft voor rang, tenzij verkeersborden anders aangeven. Na een in haalmanoeuvre dient men voor het weer naar rechts gaan hiervan kennis te geven door middel van de rich tingaanwijzer. Kinderen be neden 12 jaar mogen tijdens de rit niet op de voorbank plaatsnemen. Overnachten langs de openbare weg in de auto is verboden. Slepen is uitsluitend toege staan indien men gebruik maakt van een sleepstang (dus geen kabel). De maxi mum snelheid mag dan niet hoger zijn dan 20 km per uur. In verband met de in Belgi geldende eisen is het gewenst een verbandtrommel en een brandblusser in de auto mee te Door Will J. Poulssen IA bepalingen ten aanzien van de verkeersveiligheid. In West- Duitsland Maximum snelheid in bebouw de kom 50 km, daarbuiten 100 km en op de autosnelwe gen wordt 130 km per uur gead viseerd. Auto's met aanhan ger mogen in de bebouwde kom niet harder rijden dan 50 km en op alle andere wegen niet harder dan 80 km per uur. Veiligheidsgordels zijn verplicht wanneer de auto daarmee is uitgerust. Het toe gestane promilage bedraagt 0,8. Benzineprijs vanaf zaterdag: gewoon DM 1,44 (ongeveer f 1,60), super DM 1,49 (onge veer f 1,65), diesel DM1,33 (ongeveer f 1,48). Alle verkeer van rechts - ook het langzame - heeft voor rang, uitgezonderd op de voorrangswegen. De rich tingaanwijzer moet ook wor den gebruikt bij het weer naar rechts gaan na een in haalmanoeuvre. Kinderen beneden 12 jaar mogen niet op de voorbank plaatsnemen. Overnachten in voertuigen langs de wegen is verboden (ook langs de autosnelwe gen). Het houden van rust pauzes is toegestaan, mits zij niet de vorm aannemen van kamperen. Men moet echter gebruik maken van de par keerplaatsen. een boot die met een aan hangwagen wordt meege voerd mag zich geen banage bevinden. De inhaalverbods- borden voor auto's met cara van gelden ook voor auto's met boot, bagage- en vou- waanhangwagens. reservetank dient men aan te geven. Het toegestane alco- holpromilage bedraagt 0,8. Benzineprijs: gewoon F.frs 3,60 (ongeveer f 1,74), super F.frs. 3,80 (ongeveer f 1,83), diesel F.frs. 2,78 (ongeveer f 1,34). Overnachten in de auto is toe gestaan op de met borden aangegeven parkeerplaatsen langs de autoroutes en buiten de bebouwde kom wanneer men het verkeer niet hindert en de wagen niet in de berm staat. Frankrijk Spanje Maximum snelheid in bebouw de kom (met of zonder aan hanger) 60 km, daarbuiten 90 km, op wegen met vier rij stroken en autosnelwegen zonder tolheffing 110 km en op autosnelwegen met tolhef fing 130 km per uur. Personen die nog geen jaar in het bezit zijn van een rijbe wijs mogen niet harder rijden dan 90 km per uur. De politie treedt streng op tegen over tredingen. Onder andere bij het overschrijden van de on onderbroken witte strepen op de rijweg. Zij mogen zelfs niet met de wielen worden 'geraakt'. Het kan inhouden van het rijbewijs tot gevolg hebben. In de bebouwde kom heeft alle verkeer van rechts - ook het langzame - voorrang. Buiten de bebouwde kom het ver keer op de hoofdwegen. Er geldt een draagplicht voor veiligheidsgordels wanneer de auto hiermee is uitgerust. Kinderen beneden 10 jaar mo gen niet op de voorbank plaatsnemen. Benzine in een Maximum snelheid in de be bouwde kom 60 km (met aan hanger 50 km), daarbuiten 80 km (met aanhanger 70 km), op wegen met twee of meer rijstroken 100 km (met aan hanger 80 km) en op auto snelwegen 120 km per uur (met aanhanger 80 km). Vei ligheidsgordels zijn verplicht wanneer de auto daarmee is uigerust. Alle verkeer van rechts - ook het langzame - heeft voor rang. Uitgezonderd op voor rangswegen. Openbaar ver voer heeft altijd voorrang. Overnachten in de auto langs de openbare weg is toege staan, mits de wagen volgens de voorschriften geparkeerd staat. Slepen van wagens door particulieren is verbo den. Óp goed verlichte stra ten mag men met klein licht rijden. Indien bij een auto ongeluk gewonden zijn, neemt de politie de wagen in beslag. Het toegestane alco- holpromilage bedraagt 0.8. Benzineprijs: gewoon Pts. 62 (ongeveer f 1,82), super Pts. 68 (ongeveer fl 99), die sel Pts. 4050 (ongeveer f 1.19). Oostenrijk Maximum snelheid in de be bouwde kom 50 km (met aan hanger 50 km), daarbuiten 100 km (met aanhanger tot 750 kilogram, doch niet zwaarder dan het trekkende voertuig 80 km), met aanhan ger zwaarder dan het trek kende voertuig 60 km), op au tosnelwegen 130 km per uur (met aanhanger 100 km). Alle verkeer van rechts - ook het langzame - heeft voor rang; uitgezonderd op voor rangswegen aangeduid met een blauw vierkant bord met wit wegnummer. In de be bouwde kom is keren op voorrangswegen verboden. Veiligheidsgordels zijn ver plicht wanneer de auto hier mee is uitgerust. Kinderen beneden 12 jaar mo gen niet op de voorbank plaatsnemen. In Wenen moet men bij het parkeren in een blauwe zone niet alleen een parkeerschijf gebruiken, maar is men ook verplicht bonnen te kopen voor de tijd die men nodig heeft om te parkeren. In andere steden geldt alleen de verplichte parkeerschijf. Overnachten in de wagen langs de openbare weg is ver boden langs voorrangswegen buiten de bebouwde kom. Het is wel toegestaan langs andere wegen, mits men vol gens de voorschriften par keert. Men is tevens verplicht een verbandtrommel in de wagen te hebben. Benzineprijs: gewoon O.Sch. 9,70 (ongeveer fl,54), super O.Sch. 10,40 (ongeveer f 1,65), diesel O.Sch. 10 (onge veer f 1,59). Het toegestane al- coholpromilage bedraagt 0,8. Zwitserland Maximum snelheid in bebouw de kom 60 km (met aanhan ger met een geladen gewicht tot 1000 kilogram 60 km. met geladen gewicht boven 1000 kilogram 30 km), daarbuiten 100 km (met aanhanger met een geladen gewicht tot 1000 kilogram 80 km, met geladen gewicht boven 1000 kilogram 60 km) en op de autosnelwe gen 130 km per uur (met aan hanger 80 km). In de bebouwde kom heeft alle verkeer van rechts - ook het langzame - voorrang. Buiten de bebouwde kom het ver keer op de hoofdwegen. Vei ligheidsgordels zijn ver plicht, wanneer de auto hier mee is uitgerust. Kinderen beneden 12 jaar mogen niet op de voorbank meerijden. Overnachten in een voertuig langs de openbare weg is doorgaans toegestaan. In het kanton Tessin is dit echter uitdrukkelijk verboden Benzineprijzen: gewoon Zw.frs. 1,20 (ongeveer f 1,48), diesel Zw.frs. 1,21 (ongeveer f 1,49, diesel Zw.frs. 1.23 (on geveer f 1,52. Er mag 25 liter benzine in een reservetank worden ingevoerd. Het toegestane alcoholpromila- ge bedraagt 0,8. Het gebruik van een rode mistlamp aan de achterkant van de auto is verboden, evenals het parke ren langs hoofdwegen buiten de bebouwde kom. Luxemburg Italië hanger) 60 km, daarouiten 90 km en op de autosnelwegen en driebaanswegen 120 km per uur. Alle verkeer van rechts - ook het langzame - heeft voorrang, tenzij door borden anders wordt aange geven. Veiligheidsgordels zijn ver plicht indien de auto hiermee is uitgerust. Kinderen bene den 10 jaar mogen niet op de voorbank meerijden. Over nachten in de auto langs de openbare weg is verboen. Maximum snelheid voor auto's zonder of met aanhangers in de bebouwde kom 50 km, buiten de bebouwde kom 80 km voor auto's tot 599 cc. 90 km voor auto's van 600 tot 900 cc. 100 km voor auto's van 901 tot 1300 cc en 110 km voor auto's boven de 1300 cc. Op de autosnelwegen bedra gen de snelheden voor ge noemde categorieën respec tievelijk 90. 110, 130 en 140 km per uur. Het gebruik van veiligheids gordels is niet verplicht. Het meevoeren van benzine in een reservetank is niet toege staan. maar wordt veelal ge tolereerd. Er is geen alcohol- promilage vastgesteld, doch het rijden onder invloed is verboden. Het overtreden er van wordt echter alleen be straft bij ongelukken Alle verkeer van rechts - ook het langzame - heeft in de be bouwde kom voorrang. Bui ten de bebouwde kom alle verkeer op de genummerde rijkswegen (Strada Statali). Overnachten in de auto langs de openbare weg is toege staan, wanneer het voertuig juist wordt geparkeerd. Stop pen aan straat- of wegkant moet vooraf met de cligno- teurs worden aangegeven. Het is aan particulieren ver boden op de Autostrada voer tuigen te slepen Benzineprijzen: gewoon li re 875 (ongeveer f2.10). super lire 900 (ongeveer f2.16). die sel lire 400 (ongeveer f 0,96). Engeland Maximum snelheid m bebouw de kom 50 km<30 mijl (met aanhanger ook 50 km), daar buiten 95 km 60 mijl (met aanhanger 65 km/40 myl) en op de autosnelwegen 110 km/ 70 myl per uur (met aanhan ger 80 km/50 myl). De politie treedt streng op tegen over tredingen. Richtingaanwijzers moeten ook worden gebruikt bij het wegrijden vanaf de wegkant en bij het wisselen van ry- strook. Bij files moet men de rijstrook houden waarin men zich bevindt Er zijn geen vaste voorrangsregels In de praktijk gee ft het verkeer op secundaire wegen voorrang aan het verkeer op de hoofd wegen. Soms wordt door een doorge trokken witte dwarsstreep aangegeven dat het verkeer op de kruisende weg voor rang heeft. Snelverkeer heeft geen voorrang op langzaam verkeer. Op verkeerspleinen heeft het verkeer op dat plein voorrang op naderend ver keer. Men mag langs de openbare weg in de auto overnachten. De verlichting dient te wor den afgestemd op links ver keer. Het gebruik van veilig heidsgordels is wettelijk niet verplicht Het toegestane al- coholpromilage bedraagt 0.8. Het meevoeren van benzine in een plastic tank is verbo den. Benzinepryzen: gewoon Eng. - pond 1,47 per gallon (onge veer f 1.79 per liter), super Eng. pond 1,50 per gallon (ongeveer f 1.83 per liter), die sel Eng. pond 1.63 per gallon (ongeveer f 1,98 per liter Joegoslavië Vakantiegangers, die per auto naar dit land reizen dienen te weten, dat er vanaf 1 mei be palingen van een nieuwe wet in verband met de verkeers veiligheid van kracht zyn ge worden. Hierdoor is de ver antwoordelijkheid ver scherpt voor oude en invalide mensen. Zo heeft het open baar vervoer voorang by het vertrek aan de haltes. Dit geldt tevens voor busjes die kinderen vervoeren. Het dra gen van veiligheidsgordels is voor chauffeurs en passa giers verplicht. Kinderen tot 12 jaar en personen die zicht baar onder invloed verkeren moet op de achterbank plaatsnemen. De maximum snelheid in de bebouwde kom is 60 km, daarbuiten 80 km en op de autosnelwegen 120 km per uur. Het is verboden rydende of stilstaande kolonnes te passeren. Overnachten in het voertuig is alleen toegestaan op parkeerplaatsen. Het bij zich hebben van reserve- lampjes is verplicht. De straf fen voor overtredingen zyn over het algemeen zwaar ge worden Het is mogelijk een boete ter plaatse te voldoen. Afhanke lijk van de overtreding be taalt men dan 100. 200. 300 of 500 dinar Het toegestane al- coholpromilagc bedraagt 0.5. Benzineprijs gewoon dina- r 22,13 (ongeveer fl,65), su per dinar 23,97 (ongeveer f 1,79). diesel dinar 20.28 (on geveer f 1.51). Tot zover de gegevens over ver- keersvoorschnften en benzi neprijzen in de belangrijkste Westeuropese vakantielan den. Wat de benzineprijzen betreft willen we opmerken dat het richtprijzen zijn. Deze prijzen kunnen tegenwoordig immers van maand tot maand - om niet te zeggen van week tot week - verande- Geslachtsziekte gonorroe blijft toenemen UTRECHT (ANP) Ook dit jaar blijft het aantal patiënten met een vorm van de geslachtsziekte gonorroe die niet met penicilline kan worden bestreden (pvg) toe nemen. Uit een overzicht van de afdeling infectieziekten van het ministerie van volksgezondheid blijkt, dat in het eerste kwartaal van dit jaar 361 patiënten zijn ge meld en dat was al driekwart van het totale aantal in 1980 gerap porteerde patiënten. De voor penicilline ongevoelige bacterie waar het om gaat, de "neisseria gonorrhoea is in Ne derland in 1977 voor het eerst geïsoleerd. Het aantal patiënten steeg van 52 in 1978 tot 273 in 1979 en 475 in 1980. Bij tachtig procent van de 361 patiënten die in de periode januari tot en met maart van dit jaar zijn geregi streerd staat vast, dat zij de be smetting in Nederland hebben opgelopen Elf procent kreeg de ziekte in het buitenland en bij negen procent was het land van besmetting niet bekend of onzeker. LEVITTOWN (AP) - Regeringsdocumenten over het gebruik van ontbladeringsmiddelen in de Vietnam-oorlog zijn het afgelopen weekeinde ontvreemd uit het huis van David Christian, een re geringsfunctionaris die zich speciaal bezig houdt met de proble men van Vietnam-veteranen. aldus een politieverklaring. De 32-jarige Christian, zelf de meest gedecoreerde Vietnam-vete- raan in de Verenigde Staten, had 250 pagina's aan geheime rege ringsdocumenten verzameld die betrekking hebben op het ge bruik van een giftig ontbladeringsmiddel in de Vietnam-oorlog. bekend onder de codenaam "Agent-Orange" De documenten bevatten volgens Christian onder meer verklarin gen van artsen en andere regeringsfunctionarissen, waarin zij stellen dat de militairen in Viëtnam niet waren voorgelicht over het gebruik van het ontbladeringsmiddel. Christian zei de indruk te hebben dat de inbreker wist wat hij zocht, omdat dure geluidsapparatuur niet was meegenomen. "Het is iemand geweest die bang is dat de aanspakelykheid voor "Agent-Orange" wordt vastgesteld". Christian zèi dat de diefstal van de documenten, die hij omschreef als "Watergate-achtig", de pogingen van veteranen om het gebruik van het ontblade ringsmiddel aan de kaak te stellen met vier tot zes maanden zal vertragen. DEN HAAG (GPD) - Met ingang van 27 juli is degene die een be drijf overneemt, wettelijk ver plicht ook de werknemers over te nemen Daarbij mogen hun ar beidsvoorwaarden niet worden gewijzigd. De oude werkgever is zelfs tot een jaar na de overname hoofdelijk aansprakelijk voor de handhaving van de werknemers- rechten door het nieuwe bedryf. Als een onderneming wordt over gedragen. gaan de werknemers die in de onderneming werk zaam zyn, automatisch mee. De nieuwe ondernemer kan niet weigeren de werknemers van de onderneming in dienst te hou den. Hy kan ook geen nieuwe ar beidsvoorwaarden bedingen of de werknemers overnemen te gen minder gunstig»- arbeids voorwaarden. De nieuwe wette lijke regeling h. hermt de werknemer tegen ontslag en te gen verslechtering van zyn rechtspositie. Als extra waarborg voor de werk nemer is de bepaling opgenomen dat de oude werkgever nog een jaar lang na de overgang, naast de nieuwe werkgever, hoofdelijk aansprakelijk blijft voor de nako- DEN HAAG (ANP) - Zigeuner voorman Koko Petaio gaat mor gen met het woonwagenschap van de regio Heemskerk praten over een standplaats voor de nu op het Haagse Malieveld vertoe vende groep zigeuners op het ou de woonwagenkamp in Hcems kerk. Petaio heeft dat onderhoud aangevraagd. Voorzitter Van Herpen van het schap, tevens wethouder van Heemskerk, noemt het echter ming van verplichtingen uit de arbeidsovereenkomst die ont staan zyn voor het tydstip van de overgang De nieuwe werkgever is by wet ook verplicht de ar beidsvoorwaarden te handhaven die by de oude werkgever gol den. Dit houdt in dat de nieuwe een "schijnoplossing" als de groep er komt te staan Het zou een oplossing voor slechts zeer korte termijn zyn. omdat het een uitgeleefd kamp is. dat al wordt ontmanteld Petaio zelf zou er voor die groep ook geen genoc gen mee moeten nemen, aldus de wethouder Het woonwagenschap is eigenaar van het kamp Bedoeling is dat het schap begin 1982 wordt opge heven en dat de gemeente werkever ook verbetering van de arbeidsvoorwaarden moet ver- wezelyken die in de cao in het vooruitzicht waren gesteld De overname van het bedryf op zich kan geen reden zijn voor ontslag. Wanneer echter sprake is van beindiging van de dienst betrekking wegens economi sche. technische of organisatori sche redenen die wijzigingen voor de werkgelegenheid mee brengen. ligt de zaak anders. Voor ontslag wegens veranderin gen in de organisatie, gewyzigdc produktie of maatregelen voor rationalisatie van het bedrijf is echter de goedkeuring van de di recteur van het arbeidsbureau noodzakelyk. Heemskerk het terrein over neemt. De groep van 140 zigeuners heeft dagenlang rondgedoold door Ne derland om ergens geregistreerd te worden Tot nu toe is dat niet gelukt Het ministerie van bin nenlandse zaken heeft gisteren laten weten niet te bemiddelen by het verkrygen van standplaat sen voor de zigeuners. De groep moest het Malieveld vanmiddag om twaalf uur hebben verlaten

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13