Volvo en VW voorop met de vernieuwde modellen Vakmanschap herken je zo. samengesteld door Koos Post Aad de Wit zorgt voor tennis surprise Mgr. Glemp kerkleider in Polen c,„.oJ mm De tijd is weer aangebro ken waarin de autofa- brieken hun "gehei men" voor het komen de modeljaar vrijgeven. In de komende weken en maanden wordt het autorijdend publiek weer overstroomd met bijzonderheden over de modellen waarmee de fabrieken in het na de vakanties beginnende jaar proberen in de pu blieke gunst te komen. De traditie wil dat Volvo en Volkswagen bij de eersten behoren die het nieuwszakje legen. En dan blijkt dat ook de enig overgebleven Nederlandse auto - zo kan men met enige fantasie de Volvo 343 toch wel noemen - voor het ko mende seizoen wat wijzigin gen ondergaat. In de eerste plaats krijgt de au to een nieuwe en lager front, waarin de spoiler is opgeno men. Dat zou bijdragen tot la ger benzineverbruik. Maar los daarvan komt er ook een versie op de markt met een minder krachtige (64 pk) maar daardoor ook zuiniger motor. De inhoud van 1400 cc blijft overigens gelijk. Verder opvallende veranderin gen zijn een zwarte luchtin laat onder de voorruit, een nieuwe grille, andere koD- lampen. verbeterde stoelen met een diepere zit en meer zijdelingse steun, en andere stoelbekleding die een hoge weerstand tegen vlamvatten heeft. De zescilinders van Volvo blijft geheel ongewijzigd, maar de grote viercilinders zijn ook even door de molen gegaan. Het merendeel van de veran deringen heeft tot doel brandstof te besparen. Zoals de mogelijkheid om een elek trisch bediende overdrive voor een 244 GL te bestellen. In die GL-modellen is trou wens een nieuwe B23A mo tor gekomen met een inhoud van 2316 cc en een vermogen van 112 pk. Deze carburator motor is speciaal ontworpen om bij een laag toerental een hoog koppel te geven, waar door de trekkracht wordt ver groot. Van belang voor de trekkers van caravans en an dere aanhangers. Volvo Nederland heeft tot half mei een marktaandeel van 3.91 procent gehaald. Dat was een achteruitgang ver geleken bij vorig jaar, toen het merk nog 4,3 procent scoorde. Ook Volvo is der halve niet aan de algemene malaise ontkomen. Maar men blijft optimistisch in Beesd. Zeker ten aanzien van de 343-serie. De belang stelling neemt nog steeds Fiats opnieuw opgetuigd vlaggeschip: de Argenta. kiezen voor de GL is kiezen voor de zwaarste motor. En dan bestaat er nog bij Volkswagen de mogelijkheid een z.g. "Formol E"-pakket extra bijgeleverd te krijgen. Dat is een uitvoering die is af gestemd op zo zuinig moge lijk rijden met behoud van het rijplezier en de rijpresta- tie. Audi De wijzigingen in de aandui dingen bij Volkswagen gaan in feite ook voor het andere, luxe-merk van het concern gelden: Audi. Het basismodel is wat completer uitgerust en heeft de aanduiding C mee gekregen. Daarna komt de lu- CL en tenslotte de De Volvo 340-serie heeft een nieuw front gekregen. toe. Daarom houdt men voor dit jaar vast aan de progno se van vier procent, waar van de 343 2,3 procent voor zijn rekening zal nemen. Volkswagen Zoals ik vorige keer al meldde heeft Volkswagen zijn pro gramma wat afgeslankt. De goedkoopste versies van alle typen zijn uit de handel geno men. De daarna overgeble ven basismodellen gaan met ingang van het nieuwe mo deljaar de letter "C" voeren. Deze basismodellen krijgen een aantal voorzieningen mee zoals een voorruit van gelaagd glas, halogeen kop lampen, een rembekrachtiger en een ruitewisser en - sproeier op de achterruit (dat laatste bij de Polo, Golf en Passat Variant). De prijzen van de C-modellen zijn nog niet bekend maar het ligt voor de hand dat men al die aardige attributen niet voor niets zal krijgen. Per modellenserie zal er in de toekomst een C-, een CL- en een GL-uitvoering zijn, die kunnen worden gecombi neerd met verschillende ben zine- en dieselmotoren. De CL-versie is natuurlijk wat luxueuzer dan de C en het GL In de 80-serie is de nieuwe 80 CD voortaan het topmodel, voorzien van de uit de Audi Coupé al bekende 1.9 liter vijfcilinder benzinemotor, die 115 pk kan leveren. De Audi 80 C wordt aangedre ven door een 1,3 liter benzi nemotor, die 60 pk kan leve ren bij een toerental van 5.600 per minuut. De grotere Audi's - de Audi 200 en de Audi Quattro en de Au di Avant - gaan vrijwel onge wijzigd het komende model jaar in. Fiat Fiat heeft al eerder bekend ge maakt dat het vlaggeschip (de 132) opnieuw is opge tuigd. Het vernieuwde vlag geschip heet Argenta. De ver sie met de 1,6 liter motor zal in Nederland gezien de con currentie met de Miafiori niet verkrijgbaar worden, maar binnenkort kan men wel de uitvoeringen met de 2 liter motor (al of niet met inspui ting) en de 2,5 dieselversie in de showrooms zien. Het koetswerk is gemoderni seerd wat lijn betreft maar behoudt toch het klassieke van de 132-saloon. Deze pres- tigewagen van het grote Ita liaanse merk zal ongeveer 28.000 gulden gaan kosten. De wagen is ruimer dan zijn voorganger en heeft een over maat aan comfort meegekre gen. Vooral indirect comfort door geluidsisolatie. Ook een vjjfde versnelling werkt mee aan de geluidsbcperking. Het interieur is zeer luxueus, het stuurwiel verstelbaar, het stuur bekrachtigd, evenals de remmen. Een noviteitje is het zogenaamde checkpaneel. Een lichtje gaat branden als er iets niet in orde is en op de "tekening" kan men zien waar het mankement schuilt. Het benzineverbruik is voor een tweeliter volgens de op gave niet ongunstig: één op tien bij een constante snel heid van 120 kilometer per uur. Als maximumsnelheid wordt 150-170 km opgegeven. Opel Deze Duitse dochter van Gene ral Motor heeft reden een beetje trots te zijn. Twaalfen- half jaar nummer één op de Nederlandse markt is toch wel zeer bijzonder. Dat is natuurlijk vooral te dan ken aan het succes van de Kadett, die de lijst blijft aan voeren. Of de aandrijving voor of achter zit maakt niet uit, de Kadett blijft lijstaan voerder. En nu is er sinds kort weer een automaat by- gekomen. Die kost meer dan 1800 gulden extra, maar het zal geen afbreuk doen aan het succes. Een ander nieuwtje van Opel: de topmodellen Senator en Monza (coupé) hebben enke le wijzigingen ondergaan. Ze hebben een nieuw instru mentenpaneel gekregen en een zuiniger 2,5 liter inspuit- motor, die 136 pk kan leve ren. Tenslotte nog dit: Opel zal bin nenkort met een nieuwe vier- cilindermotor met een in houd van 1600 cc komen die in drie varianten zal worden geleverd Twee benzine-\ sies (75 en 90 pk) en een De Japanse autofabriek Toyo Kogyo valt durf en doorzet tingsvermogen niet te ont zeggen. Neem de door de Duitse inge nieur Wankel ontworpen ro tatiemotor. Zo voortvarend gingen de Japanners daar destijds mee aan de slag dat zij eerder een auto met rota tiemotor op de markt hadden dan licentiegever NSU. En terwijl de Westduitse fa briek allang ter ziele is - on dergegaan in een groter ge heel - en er nergens elders ter wereld meer wagens met Wankelmotoren worden ge produceerd, maakt Mazda nog steeds de RX-en. Met ro tatiemotor.... Maar niet alleen op dat gebied heeft deze niet zo overweldi gend grote Japanse fabriek doortastendheid en slagvaar digheid getoond. De Mazda 323 bijvoorbeeld was eigen lijk het eerste echte antwoord dat de auto-industrie gaf op de eerste energiecrisis. De ontwikkeling van een nieu we auto kost nu eenmaal ja ren. Die kan men niet van de ene dag op de andere in el kaar zetten. Maar binnen vier jaar na het dichtdraaien van de oliekraan in het Midden- Oosten stonden de Japanners op de markt met de Mazda 323: klein, compact, leuk en bovenal zuiniger dan gebrui kelijke auto's in die klasse. Maar ja, ze hadden niet alles in één keer kunrren verwezenlij ken. Het wagentje zag er dan wel goed uit en gebruikte wat minder benzine, het zat nog wel opgescheept met een vrij conventionele techniek. Met een bij de introductie werd al gevraagd waarom de ontwer pers niet gelijk hadden geko zen voor voorwielaandrij ving, onafhankelijke wielop hanging en andere moderner technieken. De fabrieksleiding wrong zich in allerlei bochten om de ge maakte keuze te rechtvaardi gen en aanvankelijk stelde de verkoop haar in het gelijk. De karretjes gingen als warme broodjes over de toonbank. Maar toen de concurrentie met snelle schreden de ach terstand inhaalde en daarbij wel moderne techniek aan boord had moest Mazda toch ongelijk bekennen. Die erkenning zat verscholen in de verschijning van een compleet vernieuwde Mazda 323. Totaal gerestaureerd. Nu met voorwielaandrijving. Met onafhankelijke wielop hanging. Met tandheugelbe sturing. Met derde of vijfde deur. Ik heb bij dat vernieuwde kar retje onlangs uitvoerig stilge staan. Ik heb toen gesproken over een voor Europese be grippen "gewone, moderne auto". Maar dat was meer dan de meeste Japanners tot dat moment hadden kunnen ma ken. Het was en is een in vele opzichten prettig karretje. Inmiddels gaat de ontwikke ling verder. Kennelijk is er naast de derde of vijfde deur plotseling weer vraag ont staan naar de gewone sedans, de modellen met de aparte kofferruimte. Ik noem maar Renault en Volkswagen als voorbeelden. Ook de autowereld is modege- voelig. Toen de Golf pas uit was hoorde ik een functiona ris van Volkswagen zeggen: "Zo'n soort auto hadden we tien jaar geleden niet durven aanbieden...". Maar inmid dels rijden er wel miljoenen zo'n-soort-auto's rond. Maar nu gaan we - althans voor een deel - weer terug naar het klassieke pontonmodel. Met een aparte en liefst grote kof ferbak. Mazda had het ant woord meteen klaar. De ver nieuwde 323 is niet alleen meer met een zogenaamde derde of vijfde deur verkrijg baar maar ook als sedan. Ik heb zo'n sedan een tijdje ter beschikking gehad. Eén met een anderhalve liter motor en voorzien van een automati sche versnellingsbak. Om te zien een alleraardigst wagen tje. Ik heb niets tegen die af geknotte karretjes met een derde of vijfde deur maar mijn persoonlijke voorkeur gaat toch wel uit naar een se dan. Bij Mazda ook. Overigens een aantrekkelijk heid die stevig moet worden betaald. Want de vierdeurs die ik reed kost niet minder dan 19.165 gulden. En dat is 1250 gulden meer dan precies dezelfde auto met een vijfde deur. Overigens zijn die prijzen wel sprekend. Waar is de tijd van de echt goedkope Japanners gebleven? Die is voorbij. Duurdere grondstoffen (door het oplopen van de dollar koers). ook in Japan stijgen de arbeidskosten en het uit de pan rijzen van de koers van de yen maken ook de Ja panse auto's duurder. En dan komen de mannen uit het Verre Oosten aan prijzen waarvoor ook goede Euro peanen te koop zijn. Overigens kan de Mazda 323 er zich goed mee meten. Zoals gezegd: een gewone, moder ne auto. Met goede techniek, al blijf ik de vering aan de stugge kant vinden en al blijf ik het geluid van de motor als te rumoerig ervaren. De wagen scoort als sedan een dikke voldoende waar het comfort betreft. De stoelen zitten redelijk (zonder echt aangenaam te zijn daarvoor is de steun in de rug wat te ge ring), de besturing is licht, de remmen functioneren voor treffelijk en de ruimte is voor een auto van deze afmetingen bepaald niet ongelukkig, zo wel voor de passagiers als hun bagage. Het reservewiel kan in de roya le kofferruimte zowel verti caal tegen de achterbank worden geplaatst als in een onderin de kofferbak uitge spaarde ruimte worden ge legd. De achterbank kan ge heel of gedeeltelijk worden neergeklapt waardoor de ba gageruimte doorloopt tot aan de voorstoelen. De prestaties van deze Mazda 323 1 5 4A DX - zoals hij offi cieel in de prijslijst staat ge noteerd - mogen er zijn. Pittig in de acceleratie en een top van tegen de 160 kilometer. Maar dat laatste is een beetje bedriegelyk cijfer. De Mazda- mensen hebben een gezins auto gebouwd die eigenlijk is afgesteld op de Japanse nor men. dus ook de snelheids- normen. Derhalve tot ongeveer 100 kilo meter per uur is het wagentje prettig zuinig, maar als men daarboven komt neemt het verbruik onevenredig nel toe. Aan een ieder om zijn ei gen keus te bepalen Maar wie het wat rustiger aandoet kan zelfs met een automaat tot één op dertien komen En dat vind ik lang niet onver dienstelijk. LEIDEN - Aad de Wit zorgde gis teren voor de grootste verrassing op het toernooi van Forescate door Freek van der Capelle aan de kant te zetten. De oud Fores cate speler klopte de jongste Van der Capelle-telg, die de toernooi- enreeks bij De Munnik best sterk begonnen was, in twee sets: 6-4, 6-3. Peter Pauwels was goed op dreef tegen Van Wijngaarden en gunde de Wassenaarse speler niet meer dan twee games: 6-2, 6-0. Jan Theunissen had alle moeite met Waldo Jansen, die in het C toer nooi als eerste is geplaatst. De vaak felle strijd duurde drie sets. Na winst in de eerste van Theu nissen en een tweede set voor Jansen, liet Theunissen er in het beslissend gedeelte geen twijfel over bestaan wie de sterkste was. In een hoog tempo en bijna fout loos spelend trok hij die set met 6-0 naar zich toe. Brooshooft bevestigde zijn goede vorm tegen Marcel de Bakker. Na simpele winst in de eerste set, liet hij de tweede reeks de teu gels wat vieren: 6-1, 6-4. In C kwam de als tweede geplaat ste Jelmer Siersema niet in de problemen tegen A. Lind. Het zelfde gold voor nummer één, Waldo Jansen tegen Roger van Houdt. Bij de dames in C is de eerste kwartfinalist al bekend. De Haagse Van der Harst over leefde twee rondes en zit nu bij de laatste acht. Uitslagen Forescate-toernooi: HEB. H. Tönjann-R. Hins 6—2. 6—0; W.J. dc Jong-R. Blommendaal 6-4, 6-4; Van de Poel-Bob van Overbeeke 7-5, 6-3. HEC J. Siersema—A Lind 6—2, 6—2; J. van der Tak-J. Staal 6-1. 6-3; D. Wil- lemse-E. van Paridon 6-1, 6-1; J. Kooreman-J. de Mooy 6-1, 6-4. Uitslagen toernooi De Boekhorst Noord wiikerhout: 1 Stickelbroek 6-1, 7-6. DEC: D. Knott-L. van Noort 6-1, 6-2; I ten Hage-R. Jordaan 6-2, 6-3; A. Postma-W. Booy 6-2, 6—7, 6—4. SCHAKEN - De wereldschaakfe- deratie (FIDE) ziet geen kans voor het jaarlijkse congres het protest van de Sowjet-Unie te gen uitstel van de tweekamp om het wereldkampioenschap tus sen titelhouder Karpov en uitda ger Kortsjnoi te behandelen. ALGEMEEN - De Griekse pre mier Karamanlis heeft opnieuw een pleidooi gehouden voor het terugbrengen van de Olympi sche Spelers naar Griekenland. Polen. De paus heeft de 52- jarige bisschop van Warmia, mgr Jo seph Glemp, benoemd tot opvol ger van de overleden kardinaal Wyszynski. In het Vaticaan werd gezegd, dat de paus grote haast met. deze benoeming heeft be tracht. gezien de situatie in dit land. Hij zou de Poolse kerk weer een leider hebben willen geven vóórdat de communisti sche partijdag wordt gehouden. De benoeming van bisschop Glemp is voor de Poolse rooms- katholieken niet onverwacht ge komen. Vorige week ontving de paus hem om de toestand in Po len en de resultaten van de laat ste bisschoppenconferentie te bespreken. Ruim twee jaar geleden word mgr. Glemp bisschop van Warmia. Daarvóór werkte hij enkele jaren op het secretariaat van kardinaal Wyszynski Hij studeerde filoso fie en theologie in Poznan en Gniczno (Polen) en kerkelijk recht in Rome Kernenergie. Kardinaal Hoffner, voorzitter van de Westduitse bis schoppenconferentie, en des kundigen op verschillend gebied hebben elkaar na een uitvoerig gesprek gevonden in de opvat ting dat een vreedzaam gebruik van kernenergie in principe ver antwoord is. De veiligheid van de technische installaties zal er echter in de grootst mogelijke mate voor moeten zorgen, dat een blijvend gevaar voor de mens wordt vermeden. De voorstanders van kernenergie hebben Hoffner ervan kunnen overtuigen, dat 'absolute veilig heid' niet bestaat. De kardinaal heeft zijn eis tot 'gegaranderde veiligheid' (vorig jaar nog ge steld) verzacht, zo blijkt uit de verklaring na het gesprek Men bereikte nu overeenstemming over een 'zo groot mogelijke vei iigheid'. Kruiken Vondst. Archeologen hebhen in de parochiekerk van St. Walbur- ga in de Westduitse plaats Me schede 150 'akoestische kruiken' gevonden, die meer dan 1100 jaar oud zyn. Hun waarde wordt ge schat op meer dan f 40 000 per stuk. De kruiken wren ingemet seld in de muur achter het orgel De kerk wordt op het ogenblik gerestaureerd Al 2000 jaar geleden werd dit mid del tot regeling van het geluid toegepiI k. n Ronu ii e arch tect had ontdekt, dat met stenen kruiken in dc muur geluid kon worden gedempt of versterkt, al naar gelang de stand waarin ze wrrdrn i;i pl.i.ilt BI Salvador Wilson, persoonlijk ambassa deur van president Reagan bij de Heilige oUx i. ondersteunt het Vaticaan de Amerikaanse poli tiek inzake El Salvado- Hij had met Vaticaanse ambten.j sproken, en die leken de acties van de Amerikaanse regering goed te keuren. De Amerikaanse bisschoppen ech ter nemen dit niet zomaar aan. Zij blijven het oneens met Rea gan, die wapens levert aan de re gering van El Salvador Op geen enkele manier is gebleken, dat het Vaticaan het niet eens zou zijn met de kritiek van de Ameri kaanse bisschoppen op dit be- I- ld Chili. De rooms katholieke bis schoppen van Chili willen, dat de regering van Pinochet de Chi leense veiligheidsdienst beter controleert. Zij hebben daarover een verklaring uitgegeven. Ver scheidene agenten van dc veilig heidsdienst zijn by roof of moord betrokken geweest. Volgens de bisschoppen zyn agenten 'wel vaker m zulk soort zaken verwik keld'. Islam. Dc werkgroep 'Islam' van de Raad van Kerken in Neder land heeft plaatselijke kerken, gemeenten en raden van kerken gevraagd, ervaringen met mos limgroepen aan haar door te ge ven De laatste tijd wordt de werkgroep regelmatig om advies gevraagd over de eventuele be schikbaarstelling van gebeds ruimten voor moslims De meest voorkomende vraag is. of chris tenen islamieten moeten helpen om een moskee te vinden Ineen aantal plaatsen hebben kerken positief op deze vraag gerca geerd, maar in andere niet of I It men Hervormde Kerk: beroepen te BxloJ rrnond en Haamstede kan didaat F' van Slooten Amers foort. Gereformeerde Kerken: beroepen te Rotterdam-Lombar- dijcn K Kuiper (laatstelijk zen dingspredikant) Overveen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11