LEIDSCH DAGBLAD Ook PvdA door de bocht Golf geweld ia Engeland W®m. Weer hongerstaker van IRA overleden Politie arresteert 26 illegale werkers in bollenbedrijven Weer problemen in Katwijk over Zuidafrikaanse musici "Toptarief belasting moet lager" Socialisten vragen hoge jjrijs premierschap Van Agt WOENSDAG 8 JULI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36517 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur A.A.M. Schuurmans Adj -hoofdredacteur R.D. Paauw yvr.^-Tri DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Wme i 2311 BG leden VborWn* a#a**>n (Van één onzer verslaggevers) DE ZILK - De Noord wij kerhoutse politie heeft gisteren in samen werking met de loontechnische dienst 26 buitenlanders in De Zilk opgepakt die zonder werk vergunning in bollenbedrijven aan het werk waren. Bij een be drijf aan de Zilkerbinnenweg werden 19 personen, voorname lijk Egyptische studenten, aan gehouden. Het merendeel van de opgepakte buitenlanders zal worden uitgewezen. Jaarlijks worden illegale werkne mers in de duin- en bollenstreek opgepakt. De vangst van giste ren was opmerkelijk groot. De actie is door tien politiemensen in burger uitgevoerd. "In burger kunnen we eerst rustig pools hoogte nemen. Als we in uniform komen dan zijn de buitenlanders in een mum van tijd verdwenen. Enkele bedrijven hebben spe ciaal een bel laten monteren in de werkruimte om de "illegalen" te waarschuwen". Volgens één van de gedupeerde agrariërs, bij hem werd het grootste gedeelte van het perso neel opgepakt, is er eigenlijk niets aan de hand met de buiten landers die bij hem werkten. "De sociale lasten worden afgedra gen. Het enige waaraan het ont breekt is een werkvergunning". Onderzoek straling zonnebanken LEIDEN - be afdeling dermatolo gie van h$t Academisch Zieken huis Leiden gaat een onderzoek beginnen naar mogelijke nadeli ge gevolgen van straling van so laria voor de volksgezondheid. De minister van volksgezond heid en milieuhygiëne, dr.L. Gin jaar, heeft de afdeling daarvoor een bedrag van 35.000 gulden toegezegd. Het is de bedoeling dat op grond van de met het onderzoek ver kregen gegevens uitspraken ge daan kunnen worden over de veiligheid van de in de handel zijnde solariumlampen en zonne banken. In het verleden heeft de Leidse hoogleraar en huidarts dr.Suur- mond wel eens een waarschu wend geluid tegen het gebruik van solaria laten horen. Hij zei onder meer dat er bij langdurig en veelvuldig gebruik huidkan ker zou kunnen ontstaan. aldus de Zilker agrariër. Deson danks is toch de loontechnische dienst, die bedrijven controleert op de naleving van de sociale wetten, ingeschakeld. De Zilker bollenboer schat dat in de duin- en bollenstreek enige duizenden Egyptische studenten verblijven, die voornamelijk in bollenbedrijven werken. (van één onzer verslaggevers) KATWIJK - Voor de derde keer in twee jaar zijn er in Katwijk problemen gerezen rond het optreden van Zuid afrikaanse muzikanten. Weer betreft het een activiteit die de plaatselijke VW heeft georganiseerd. Burgemeester en wethouders van Katwijk hebben vanmor gen een vergunning verstrekt voor het optreden. Doorslag gevend argument daarvoor is geweest dat het koor ge mengd is. Zaterdag treedt het conservato rium-orkest van teit van Stellenbosch, een plaats in de buurt van Kaap stad, op in gebouw Tripodia. Het 48 man sterke orkest maakt een rondtoer door Eu ropa. Op grond van de cultu rele boycot met Zuid-Afrika zijn in het nabije verleden al diverse acties gevoerd tegen optredens van muzikanten uit dat land. VW-voorzitter Van der Plas ziet geen enkel probleem in de komst van het koor. "Dit valt onder de noemer toeris me. Het is geen culturele voorstelling". Voor een optreden van Zuid afrikanen tijdens het Tulip Time Festival, dat met Pasen was, werd geen vergunning verstrekt. Het optreden kon destijds toch plaatsvinden: het werd "besloten" ge maakt. Het gisteravond ijlings bijeen geroepen Breed Komitee. waarin vertegenwoordigd D'66, PvdA. PPR. Boycot Outspan Actie en het Komi tee ZuidrAfrika. heeft ver baasd gereageerd op de komst Het comité keurt de komst van het orkest af op grond van de "onmenselijke politiek in Zuid-Afrika". Het Breed Komitee stelt de func tie van C. Verplancke als di recteur van de VW ter dis- In gesprek tussen het Breed Komitee en loco-bur gemeester Van Dijk over de gang van zaken bij de VW zal het comité voorstellen de jaarlijkse subsidie aan de VW symbolisch te verlagen. DEN HAAG (GPD) - De PvdA heeft gisteren na urenlang beraad het veto tegen de kandidatuur van Van Agt voor het premierschap ingeslikt. Tegelijkertijd hebben de socialisten echter een flink aantal concessies geëist van het CDA als tegenprestatie. Zo wil de PvdA-fractie nu de ministeries van financiën en van onderwijs, die de informateurs tot nu toe aan het CDA hadden toebedeeld. AMSTERDAM (ANP/GPD) - On der luid gejuich is vanmiddag om drie uur de bezetting opgehe ven van de Amsterdamse Ford fabriek. Dit nadat de rechter dat had bevolen, maar tevens de slui ting van het bedrijf had afgewe- Een triomf voor de werknemers en F NV-bestuur der Henk Vos (links) die als beloning applaus en bloe men kreeg. Zie ook pagina 17 MANCHESTER/LONDEN (Reuter/Afp) - Na Londen en Liverpool is nu ook de Britse industriestad Man- Warm Tot morgen- (donderdag) avond blijft het warm en zonnig, voorspelt het KNMI. Wel is er morgen in de loop van de dag kans op een onweersbui. Op het hele Europese vasteland, met uitzondering van noord-Scandinaviê, zorgt een hogedrukgebied voor dit den: België en Frankrijk: temperaturen van 25 tot 30 graden, gevolgd door en kele regen- en onweersbuien. Britse eilanden: wisselvallig met eni ge regen, geleidelijke afkoeling van 22 tot 17 graden. Noorwegen, Zweden, Finland: droog, zonnig met temperaturen van 22 tot 25 graden. Polen, noord-Duitsland en Denemar ken: zonnig, temperaturen tot 30 gra den. Zuidelijk Duitsland, het Alpenge bied: eerst droog en zonnig met tempe raturen van 25 tot 30 graden, later en kele regen- en onweersbuien. Spanje. Portugal: lokale onweers buien, temperaturen van 24 tot 32 gra den. 9 juli 1981 Zon op: 05.30, zon onder: 22.00 uur Maan op: 14.18, maan onder: 01.29 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater: 9.49 en 22.20 uur, laagwater: 5.32 en 17.45 Chester het toneel gewor den van straatgevechten tussen groepen jongeren en de politie. De rellen braken vanmorgen vroeg uit in de wijk Moss Side, waar grote groepen jonge ren een spoor van vernie ling en brandstichting trokken. Volgens functionarissen van de brandweer zijn tenminste vijf winkels in brand gestoken. Brandweerauto's werden met stenen bekogeld toen zij bij de brandhaarden arriveerden. De rellen in Manchester kwamen slechts enkele uren nadat in Lon den honderden zwarte en een aantal blanke jeugdigen stenen gooiend en plunderend door de buitenwijk Wood Green waren getrokken. De Londense politie meldde dat een man de keel werd afgesneden en een ander steekwonden opliep. Volgens een eerste balans van Scotland Yard zijn 23 personen gearesteerd na de incidenten in Wood Green. De moeilijkheden begonnen gisteravond om streeks elf uur, toen ongeveer 250 zwarte jongeren zich in de hoofdstraat van Wood Green ver zamelden en de politie aanvielen. De rellen die Groot-Brittanrtië nu al bijna een week teisteren heb ben geleid tot heftige debatten in het Lagerhuis. De Labouroppo- sitie verwijt de regering That cher te weinig te doen aan de op lossing van de grote jeugdwerk loosheid, volgens velen één van de oorzaken van de problemen. Met deze koerswijziging is er na zes weken van onderhandelin gen eindelijk schot gekomen in de kwestie van het premier schap. Informateur Lubbers toonde zich gisteravond tevre den over de buiging van de PvdA. Tot gisteren had de partij zich tegen de kandidatuur van Van Agt verzet. De nieuwe opstelling van de socia listen volgde een halve dag nadat D'66 maandagavond al had be sloten de blokkade tegen de pre mier op te heffen. De democra ten hebben aanzienlijk minder bezwaren tegen Van Agt dan de PvdA. Dat blijkt ook uit de for mulering die PvdA-leider Den Uyl gisteren uitsprak toen hij zei dat hij een premierschap van Van Agt in een kabinet van CDA, PvdA en D'66 "niet onder alle omstandigheden uitsluit". De socialisten willen overigens dat er alsnog wordt onderzocht of een andere CDA bereid kan wor den gevonden als leider van het nieuwe kabinet op te treden. Vol gens Den Uyl is die mogelijk nog niet voldoende bekeken. Daarbij sluit hij niet uit dat nieuwe infor mateurs, van wie er een uit de PvdA zou moeten komen, dit na der gaan onderzoeken. "Doorbraak" Lubbers noemde de nieuwe opstel ling van de PvdA gisteravond "een doorbraak uit de impasse". Terlouw had het over een hobbel in de onderhandelingen die nu was genomen. Vandaag zouden de onderhandelaars pas om drie uur met hun gesprekken begin nen, omdat o.a. Van Agt vanoch tend andere afspraken had. Vóór die tijd zouden de informateurs afzonderlijke gesprekken voeren met de drie fractieleiders. Van ochtend hebben de informateurs koningin Beatrix van de gang van zaken op de hoogte ge bracht. De prijs die de PvdA vraagt voor het aanvaarden van Van Agt, is aanzienlijk. Op zes hoofdpunten (waaronder kernwapens en kern energie) zal volgens Den Uyl over de nu voorliggende voor stellen voor een regeerakkoord keihard moeten worden onder handeld. Zijn partij zal "ronduit nee' zeggen tegen een premier schap voor Van Agt als de voor stellen voor programma en zetel verdeling worden gehandhaafd. Overigens zullen de socialisten niets terugnemen van hun be- BELFAST (DPA/AFP/UPI/Reuter) - De 30-jarige Joseph Mc Donnell is vanmorgen na een hongerstaking van twee maanden overleden in de Maze-gevangenis in Belfast. Mc Donnell is het vijfde IRA-lid dat is gestorven als gevolg van een weigering voedsel tot zich te nemen. Voor hem stierven Bobby Sands, Francis Hughes, Raymond Mc Creesh en Patsi o'Ilara. Mc Donnell begon zijn hongerstaking op 5 mei, de dag waarop Bobby Sands overleed. Hij laat twee kinderen achter in zijn woonplaats Belfast. Joe Mc Donnell sloot zich op 21-jarige leeftijd, aan bij de IRA, het Ierse republikeinse leger dat streeft naar aansluiting van de Britse provin cie Ulster bij de Ierse republiek. In het afgelopen weekeinde leken enige afgevaardigden van de Ierse rooms-katholieke kerk en de Brit se autoriteiten er in te slagen de acht IRA-gevangenen die op dat moment in hongerstaking waren over te halen hun actie op te geven. Men hield er zelfs rekening mee, dat de gevangenen vanaf vandaag aan een minder streng regime zouden worden onderworpen. Door het overlijden van Mc Donnell is dit laatste onzeker geworden. zwaren tegen Van Agt. Zij vin den nog steeds dat de premier, die nu een centrum-rechts kabi net leidt, moeilijk geloofwaardig kan functioneren als leider van de coalitie die nu in de maak is. Den Uyl zei echter dat de PvdA de poging om een kabinet van CDA, PvdA en D'66 te vormen, niet wil laten stuklopen op Van Agts kandidatuur voor het pre mierschap. Daarbij heeft zwaar gewogen dat D'66 zich al maan dag bij de eis van het CDA neer legde. De ommezwaai van D'66 heeft de PvdA volgens Den Uyl voor het blok gezet. Hij zei dat hy de ma- noevre van de democraten "erg jammer" vond omdat er volgens hem nog wel mogelijkheden zijn om het CDA tot een andere kan didatuur voor het premierschap te brengen.' CDA-groep: DEN HAAG (ANP) - Het maxi mumtarief in de loon- en inkom stenbelasting moet van 72 naar 60 procent worden verlaagd om de progressie in deze belasting sterk te verminderen. Het aantal aftrekposten moet tegelijk sterk worden beperkt. Om bij gehuwden en samenwo nenden de draagkracht van het samenlevingsverband te laten meetellen moeten de inkomens van de partners niet meer zoals nu geheel gescheiden worden bekeken. Dit zijn enkele aanbevelingen die het wetenschappelijk instituut van het CDA doet in een rapport over de herziening van de belas tingwetgeving. Het rapport is op gesteld door een commissie on der leiding van prof. mr. J.H. Christiaanse. Over de gehele linie moet de inko- menstenbelasting volgens de commissie worden verlaagd. De tarieven moeten dan gaan lopen van 12 percent over inkomens tot 25.000 gulden tot 60 percent over inkomens boven 100.000 gulden De indeling voor tanefsgroepen in ongehuwden en gehuwden met apart nog eens buitenshuis werkende gehuwde vrouwen dient te vervallen. Deze indeling wil de' CDA-commissie vervan gen door iedereen een gelijke be lastingvrije voet van 5000 gulden (niveau 1980) te geven. De commissie pleit voor een ver schuiving van de loon- en inkom stenbelasting naar de omzetbe lasting. Zij denkt aan een verho- ging-in-fasen van het lage btw-ta- rief van vier naar zes percent. Derde zege Maertens ROUBAIX - De dertiende etappe van de Ronde van Frankryk (Roubaix - Brussel) werd van ochtend gewonnen door de Belg Freddy Maertens Hy versloeg in de eindsprint de Zwitser Freuler van de ploeg Post. Het was de derde etappe-overwinning van de Belg Bernard Hinault blyft leider in het algemeen klasse ment Wim Kok in geweer tegen hoge prijzen PAGINA 17 Mitterrand pleit voor bewapening PAGINA 8 Kunstmest geeft nitraat in spinazie PAGINA 7 Verkeersregels in buitenland anders DOORBRAAK? De PvdA duldt Van Agt als premier in een centrum-links kabi net van PvdA, D66 en CDA Hoewel dit een doorbraak is in de vastgelo pen lormatiebespreklngen is het niet zo dat er nu op korte termijn een kabinet In het Catshuis zit. De PvdA heeft met haar nieuwe op stelling de problemen alleen maar verlegd Het dulden van Van Agt moet namelijk worden betaald in de vorm van conces sies bij de program-onderhande lingen en bij de zetelverdeling Op zichzelf is het natuurlijk een nor male zaak dal een partij die deel neemt aan een coalitie over haar positie onderhandelt. De PvdA wil echter iets extra's in ruil voor iets waar ze nauwelijks rechten op kan doen gelden. nameli|k hel premierschap. Gaat de partij daar straks wel van uit en toont ze zich onverzettelijk dan zit de formatie opnieuw muurvast Men kan vaststellen dal de PvdA. zowel als D'66 heel wat over heb ben om mee te regeren. Het al ternatief zou andermaal de oppo- sitiebanken betekenen. Voor de PvdA - en eerst ook voor D'66 - was Van Agt onaanvaard baar omdat de socialisten het on geloofwaardig vonden dat een premier die eerst een centrum rechtse coalitie aanvoerde nu plotseling een centrum-links kabi net zou leiden Daar is best wat voor te zeggen te- meer daar de beoogde premier in het openbaar schamper deed over het progressieve vaandel waarachter de coalitiegenoten zich dienden te scharen Van Agt heeft dat, onder druk van zijn tractie, weliswaar iets teruggeno men. maar het is er niet geloof waardiger op geworden De nieuwe opstelling van de PvdA heelt Van Agt niet plots tot een ander mens gemaakt Toch is hij nu wel aanvaardbaar, mits de PvdA binnen het kabinet een gro tere vinger in de pap knjgt Daar. mee geett de PvdA impliciet te kennen dat de waarde van een premier kennelijk niet zo zwaar weegt als ze eerst heelt willen doen geloven De werkelijkheid lijkt echter nog triester Als de PvdA namelijk haar zin krijgt is het progressieve overwicht binnen het kabinet zo groot dat het voor Van Agt hele maal moeili|k wordt dat beleid van ganser harte te ondersteu nen en uit te dragen In leite mag men niet verwachten dat er op deze wijze een kabinet in elkaar kan worden geknutseld dat een redelijke kans maakt straks ook nog te regeren Van het begin al aan zijn er namelijk foulen gemaakt tegen de meest elementaire regels in een land dal aangewezen is op coalities. Dat betekent heel eenvoudig ge ven en nemen op basis van de verkiezingsuitslag, zonder dal de een ol de ander op grond van wat voor overwegingen dan ook meent meer rechten te hebben dan de ander. De praktijk is dat het mes nu al op tafel ligt Verwachten dat de za ken toch nog ten goede zullen ke ren is in het landsbelang en wie maakt dan uit wat het landsbe lang is - te hopen, maar met de constatenng dal er tonutoe door alle partiien wel èrg veel fouten zijn gemaakt LEIDSCH DAGBLAD Wilt u mij nu i _teei -is o lonrtee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Svp. bon ingevuld in een open enveloppe zonder post vege I opsturen naarLeidschDagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1