Wijnands kan® grote worden" Nooit meer stilte in de groene kathedraal EH3ZB Post na tweede zege Limburger XTT* 11 i Hinault laat teugels vieren DINSDAG 7 JULI 1981 PAGINA 9 Van Wimbledon wordt altijd gezegd dat het een oer-conser- vatieve Britse pleisterplaats is. De oude houwdegens, fos sielen uit een ver roemrijk Brits verleden, zouden daar constant op de rem trappen en voor elk lichtstraaltje vooruitstrevend denken de gordijnen sluiten. Ik heb met die opvatting altijd wat moeite gehad. Want geen enkel toernooi of evenement kan zich vele tientallen jaren aan de wereldtop handhaven door louter conservatisme uit te stralen. Ook en zelfs Wim bledon niet. Men moet een paar zaken niet met elkaar verwarren. Echt behoudend op Wimbledon is alleen een bepaalde buiten kant, een zekere entourage. Dat getut van die Engelsen door de jaren heen over de tenniskledij eerst waren jur ken zonder kousjes schanda lig, toen blote knieën, daarna kanten broekjes en vervol gens andere kleurtjes dan wit), het gedonderjaag over de vraag aar\ welk gedrag de royal family op het centre court mag worden blootge steld (Lady Di werd vorige week tijdens een partij van. McEnroe uit de ereloge ge haald) doet allemaal zeer Victoriaans aan. Maar dat is de franje. De adel moet tij dens de thee toch ook iets te kwekken hebben, nietwaar. Maar als het om de wezenlijke dingen gaat zoals de organi satie, dan is men up-to-date. Daar mankeert niets aan. Daar kunnen de Amerikanen op Flushing Meadow met al hun technische rimram niet aan tippen. Conservatief? Het is maar hoe je het bekijkt. In 1968 stonden die altijd bespotte oude heren van Wimbledon op en zeiden als eersten dat het nu maar eens eens uit moest zijn met het schijn-amateurisme en dat Wimbledon voortaan zou worden opengesteld voor amateurs én profs. Waar nie mand in de wereld het lef toe had, dat deden die "aftandse brekebenen" van de All-Eng land Club. U hoort mij niet beweren dat die heren midden in het leven staan. Wel blijkt dat ze op vi tale momenten de vinger aan de pols houden. Toegegeven: hel zijn mensen die op krasse wijze bekakt praten, excen trieke pakken of blazers dra gen. Van dat soort lieden schijnt, als ik de meeste ver slagen moet geloven, per defi nitie niets goeds meer te kun nen komen. Dat nu gaat mij net wat te ver. Gedrag Wat in Wimbledon nu tamelijk snel door de gootsteen wordt gespoeld, zijn bepaalde uiter lijke vormen die vele jaren in stand zijn gebleven. Wat de spelers betreft: goede manieren, sportief gedrag op de baan, geen protesten tegen de beslissingen van lijn- en scheidsrechters. En van de zijde van het publiek: waar dering voor beide combattan ten en geen aanmoedigingen of het een bokspartij betreft. Dót gedragspatroon is de laat ste paar jaar aan het veran deren een weerspiegeling van het maatschappijbeeld. Wimbledon is in dat opzicht geen eiland. Op zijn hoogst wijzigen die dingen zich daar wat later dan elders. De spelers. Naar Wimbledon ko men geen heren meer, maar grimmige geldvechters die weten dat in het Engelse toer nooi voor een niet gering deel hun marktwaarde wordt be paald. Wat koopje voorgoede manieren en correct gedrag? Niels. Aardige jongens eindi gen altijd als laatste. Het publiek is ook niet meer wat het geweest is. Er wordt partijgekozen en vervolgens geschreeuwd om niet te zeg gen gekrijst. Een paar jaar terug werden al leen mooie, winnende slagen met applaus begroet, nu wor den ook missers van de speler op wiens hand men niet is, toegejuicht. Vorige week wer den zitkussentjes het veld op gegooid toen de scheidsrech ter een partij wegens duister nis staakte. De markies de Canteclaer zou zeggen: het grauw rukt op tot in de tem pel. Op zichzelf is het niet zo heel bijzonder wat er gebeurt: de verruwing die rondom ons te zien is, het supportersge drag hier en daar - ze delen zich gewoon (gedeeltelijk) mee aan de tennissport. En dus ook aan Wimbledon. Quiet, please. Quiet, please Please ladies and gentlemen, be quiet. Maar op Wimbledon zal het nooit meer (zo) stil worden. Waarmee overigens niet gezegd is dat de groene kathedraal op instorten staat. Oh, nee. Wimbledon can take it. Oud nieuws Dat gebler van McEnroe over zichtfoulen van lijn- en scheidsrechters doet bij leken misschien de gedachte opko men dat het om iets nieuws gaat. Of om iels dat wel be stond maar veel erger is ge worden. Zo is het niet. Waar nemingsfouten zijn zo oud als de tennissport zelf Het blijft mensenwerk. Misschien wordt het bewaken van de lij nen nog eens overgenomen door computers. Men experi menteert er al mee. Wie denkt dat daarmee alle moeilijkhe den van de baan zijn, vergist zich deerlijk. Computers heb ben weer hun eigen geblun- der; breekt u mij het mond werk daarover alstublieft niet open. Alle vroegere kampioenen (en hun rivalen) hadden met het euvel zichtfoulen te maken. Riggs, Kramer, Sedgman, Drobny, Hoad, Laver, New- combe, ze kunnen er in geu ren en kleuren over meepra ten. Het verschil met nu is al leen dat ze er minder misbaar over maakten, omdat ze a) wel begrepen dat sommige zichtfoulen in je nadeel maar andere weer in je voordeel zijn, b) wat laconieker waren (kwestie van temperament), c) een betere opvoeding had den genoten dan zo'n rotjon gen als McEnroe. Jack Kramer schrijft in zijn memoires hoe zijn vader, een eenvoudige spooruiegarbe i- der, hem in een jeugdtoemooi simpeltjes uit de wedstrijd haalde toen hij de scheids rechter uitschold. Op weg naar huis terug zei de ouwe Kramer maar één zin legen de jonge: "Als je zoiets noa John McEnroe één keer in je kop haalt, zet je geen poot meer op een tennis veld, zo lang je onder mijn dak woont". Kramer heeft nooit meer wat tegen een scheidsrechter gezegd. Maar zulke vaders bestódn ook niet Autoritair Scheidsrechter-zijn, in welke sport ook, is tegenwoordig een helse taak. Hij vertegen woordigt het gezag en dat staat in deze jaren in een kwade reuk. In tegenstelling tot vele andere gezagsdra gers, heeft de sportscheids rechter geen'speelruimte. Hij moet ter plekke zonder in spraak beslissen. Ik heb dan ook wat geglimlacht om McEnroe en Gerulaitis die de scheidsrechters "autori tair optreden" verweten. Ja, dat haalt je de koekoek. Wat kan die man anders doen dan zwart-wit beslissen en de sco re voorlezenMoet hij mis schien zeggen: "Gut, meneer McEnroe, wat jammer nou dat we van mening verschil len. Wat kunnen we er aan doen. Wilt u tn beroep'' Het geschreeuw van McEnroe bij de scheidsrechterstoel is niet anders dan het altijd vergeefse gedram van voet ballers bij het toekennen van een strafschop. Maar bij het voetballen leggen we ons er bij neer dal het gebeurt, bij tennis, althans op Wimble don, is of was men nog niet zo Als het trouwens om autoritair optreden gaat dan vraag ik me af hoe je McEnroes act mekt betitelen. Voor het oog van de halve wereld de scheidsrechter uitmaken voor 'the pest of the world', "voor ingenomen" en "onbekwame gek" - zelfs de meest reactio naire potentaat zou er voor zijn teruggedeinsd. En zo'n scheidsrechter moet het maar accepteren. Mag niet boos worden. Mag niet de micro foon naar zijn raap gooien. Mag niet een racket nemen en hem er een dusdanige mep mee geven dat de jongeheer zijn gelaat dwars door de be spanning vliegt. Nee. hij kan alleen de hoofdscheidsrechter roepen en die man gaat dan ook nog eens oer-beleefd met die dolgedraaide straathond praten. Ik denk dat ik als scheidsrech ter tn zo n geval spontaan een potje zou gaan overgeven. Bewondering Maar na al het lelijks dat ik over McEnroe kan bedenken, blijft ten stort? ook een portie bewondering. Ik kan het niet helpen, ledereen tegen je in het harnas jagen en dan toch zo'n onverstoorbare ijskast als Borg verslaan Dat ver raadt een groot talent en een ijzeren zenuwgestel (En on getwijfeld ook een zeer ego centrische irislag). Gewonere stenehngen zouden hebben getrild als een espeblad. McEnroe mét Hij doet me een tikje denken aan de schaker Bobby Fischer, die speelde ook zo sterk als iedereen zich tegen hem keerde. Voor de tennissport is hel goed dat er na vijf jaar Borg een ander kwam Dat had een wel iets kleurrijker persoon mo gen zijn dan de erg koele Zweed, maar liever niet zo'n opstandig stukkie mens als McEnroe Want een voorbeeld xxx>r jonge tennissers is hel nu niet bepaald. Ik vrees nu in de lagere niveaus nog meer wangedrag. Maar kampioe nen heb je helaas niet voor het uitkiezen. Afscheid. Vrienden en vriendinnen van Vrij-Uit. Dit was het weer voor dit seizoen. De rakantie breekt aan. Maar troost u: in september herrijs ik uit mijn as. Mooier dan ooit. AULNAY-SOUS-BOIS (GPD) - Wanneer zijn carrière verloopt zoals verwacht wordt, krijgt de Nederlandse beroepswielersport er een vedette bij: Ad Wijnands uit Maas tricht, 22 jaar oud en opgeleid tot bankwerker toen nog niet vaststond dat hij ook het vak van coureur kon uitoefenen. Tijdens de Tour de France heeft de internationale sportpers hem met zinnen vol lof in de kleine rij van grote beloften geschreven. Peter Post, zijn ploegleider zegt: „Hij is er een met veel talent. Verschrikkelijk veel talent. We moeten er zuinig op zijn". Dat laatste heeft Ad Wijnands in tussen zelf ook al vastgesteld. „Ik mag hier dan misschien aar dig wat succes hebben", rede neerde hij in Aulnay-sous-Bois na zijn tweede etappezege in de Tour, „maai ik ben en ik blijf na tuurlijk een jonge renner in ont wikkeling en die tijd moet ik ge woon, rustig, door. Het is net als met een nieuwe auto: die be hoort ook goed ingereden te wor den. Oppassen met mezelf dus" Peter Post: „Kijk zo'n uitspraak, dat tekent de klasse. Hij beseft dat hij zich niet gek moet laten maken". Wijnands: „Voor een jonge profrenner is de mogelijk heid om veel geld te verdienen vergif. Daar kun je snel aan ka pot gaan. Daarom zal ik na de Tour zeker niet pakken wat ik pakken kan. Ik wil na elk crite rium twee dagen rusten. Geld verdienen is natuurlijk leuk, maar je moet realist blijven en dat wil in mijn geval zeggen: niet forceren en mezelf de tijd gun nen om te groeien als wielrenner. Ik heb daar twee jaar voor uitge trokken". r de streep is Adje Wijnands al zeker i i zege. Favoriet Tanckaert (links) is verslagen Rustig Le Mans naar Aulnay-sous—Bois 1. Wijnands (Ned-Post) 6 uur 30 minuten en 41 seconden, met tijdsvergoeding 6.30.11; 2. VandenBroucke (Bel-Crepel) 6.30.41, met tijdsvergoeding 6.30.21; 3. Tackaert (Bel-De Bruyne) 6.30.41, met tijdsvergoeding 6.30.31; 4. Ovion (Fra- Boishardy) 6.30.415. Tesniere (Fra-Lau- wers); 6. Bourreau (Fra-De Muer); 7. Schepers (Bel-De Bruyne); 8 Laurent (Fra-De Muer); 9. Boyer (VSt-Guimard); 10. Lubberding (Ned-Post) allen dezelf de tijd als Ovion; 11. Freuler (Zwi-Post) 6.31.24; 12. Jacobs (Bel-Godefroot); 13. Liboton (Bel-Swerts); 14. Sherwen (GBr-Crepel); 15. Anderson (Aus-De Muer); 21. Van de Velde (Ned-Post); 30. Priem (Ned-Post); 47. Broers (Ned-De Post); 76. Winnen (Ned-Godefroot); Van den Hoek (Ned-Post); 83. Kuiper (Ned-De Bruyne); 84. Stamsnijder (Ned- De Bruyne); 91. Jonkers (Ned-Lau- wers); 101. Knetemann (Ned-Post); 107. Pirard (Ned-Driessens); 109. De Rooy (Ned-Godefroot); 131. Jan van Houwe- lingen (Ned-Driessens); allen dezelfde tijd als Freuler. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Hinault (Fra-Guimard) 40.51.46; 2. An derson (Aus-De Muer) op 41 sec., 3. Du- clos-Lasalle (Fra-De Muer) 3.35; 4. Ro driguez (Fra-Guimard) 3 44; 5. Laurent (Fra-De Muer) 4.31; 6. Clerc (Fra-Dan- guiliaume) 5.20; 7. Claes.(Bel-Gudefroot) 5.36; 8. Van Impe (Bel-Lauwers) 5.52; 9. Fernandez (Spa-Perurena) 6.07; 10. Cri- quelion (Bel-De Kimpe) 6.07; 11. Verlin den (Bel-Driessens) 6.21; 12. Winnen (Ned-Godefroot) 6.28; 13. De Rooy (Ned- mard) 6.36; 15. Schepers (Bel-De Bruy ne) 6.45; 16. Vigneron (Fra-Guimard) 6.52; 17. Wellens (Bel-Driessens) 7.14; 18. Kuiper (Ned-De Bruyne) 7.32; 19. Jo nes (GBr-De Muer) 7.25; 20. Bourreau (Fra-De Muer) 7.28; 21. Zoetemelk (Ned- Post) 7.34; 22. Martin (Fra-Danguillau- me) 7.37; 23. Bemaudeau (Fra-De Muer) 7.40; 24. Perret (Fra-De Muer) 7.54; 25. Alban (Fra-Crepel) 8.02; 31. Lubberding (Ned-Post) 9.33; 32. Knetemann (Ned- Post) 9 44; 37. Van de Velde (Ned-Post) 10.40; 58. Wijnands (Ned-Post) 15.30; 62 Stamsnijder (Ned-De Bruyne) 16.49; 105. Adrie van Houwelingen (Ned- Swerts) 29.35; 116. Broers (Ned-De Kim pe) 32.19; 122. Pirard (Ned-Driessens) 33.22; 127. Jan van Houwelingen (Ned- Driessens) 36.42; 140. Van den Hoek (Ned-Post) 50.00; 141. Priem (Ned-Post) 51.18; 142. Jonkers (Ned-Lauwers) 53.15. DAGPLOEGENKLASSEMENT: 1. Ploeg De Bruyne 26.04.10; 2. Ploeg De Muer z.t.; 3. Ploeg Post z.t.; 4 Ploeg Boishardy 26.04.53; 5. Ploeg Guimard z.t.; 6. Ploeg Lauwers z.t.. ALGEMEEN PLOEGENKLASSE- MENT: 1. Ploeg Guimard 176.16.52; 2. Ploeg De Muei 176.17.41; 3. Ploeg GodeOoot 176.24.57; 4. Ploeg Post 176.36.45; 5. Ploeg De Bruyne 176.38.34; 6. Ploeg De Kimpe 176.44.04. PUNTENKLASSEMENT: 1. Maertens 282 pnt., 2. Tackaert 136 pnt., 3. Pevenage 109 pnt., 4. Bertir. 95 pnt.. 5. Freuler en Kelly 76 pnt., 7. Wij nands 73 pnt. BERGKLASSEMENT: 1. Hinault 74 pnt., 2. Van Impe 53 pnt., 3. Anderson 34 pnt., 4. Fernandez 30 pnt., 5. Bemaudeau 28 pnt.. Peter Pest: „Vandaag, of morgen, komt manager Peter Bonthuis om de contracten in orde te ma ken voor wedstrijden. We gaan met Wijnands een rustig pro gramma opzetten, zonder al te veel verplaatsingen en nacht werk. Dat betekent dat hij in geen geval koersen in Frankrijk doet. Dat zou veel te vermoeiend zijn en we moeten tenslotte ook aan de winter denken". Vast staat nu al dat Ad Wijnands twee zesdaagsen rijdt om aan te ster ken (Post: „Zijn lichaam moet nog flink ontwikkeld worden en wat dat betreft is zesdaagsewerk prima") en om zijn aanleg als pis- tier verder uit te bouwen. Want daar gaat het straks om: wordt Ad Wijnands baan- of weg renner. Wijnands zelf: „Ik weet het niet. Dat laat ik maar rustig op me afkomen, want het is een kwestie van tijd; dat kun je niet zomaar afdwingen". Peter Post: „Op beide terreinen vind ik hem een groot talent. Als wegrenner verbaasde hij me be gin vorig jaar toen hij debuteerde in de Ronde van Zwitserland en het daar slecht trof door de zwaarte van het parcours. Ik haalde hem op de laatste dag uit de koers vanwege oververmoeid heid en een paar dagen later reed hy een uitstekend kampioen schap van Nederland. Wie dat kan, heeft wat in z'n mars. Toen ik dat had gezien zei ik: die Wij nands kan een hele grote wor- Adanïeg Peter Post over de kwaliteiten van Wijnands als baanrenner: „Een type Pynen. Hij zou z'n broer kunnen zijn. De manier waarop hij pedaleert: precies Pijnen. Pu re aanleg. Die benen... die lopen, dat draait. Dat is geen duwen en wringen, nee: hij aait die pedalen en zo hoort het. Waar het nu om gaat is dat hij zich eerst verder ontwikkelt op de weg en dan over een jaar of drie uitmaakt waar hij het meest en het best tot z'n recht komt. Voorlopig is het zijn belangrijkste taak om zijn li chaam sterk te maken. Daar moet hij alles voor over hebben en dat weet hij ook". „Ik hield hem voor dat hij alles wat hij verdient in z'n vak moet in vesteren op het gebied van ver zorging. En geen flauwekul als beleggingen of oppotten op de bank. Dat levert geen rendement op. Hy moet zijn geld uitgeven aan goede, extra, voeding en dat kost vandaag de dag veel geld. Als je nog thuis woont, zoals hij, en je komt uit een gewoon gezin dan is dat voor ouders niet op te brengen. Logisch wanneer je dan. zoals hij, door je resultaten het geld krijgt om het zelf te be kostigen. Beter kun je het niet besteden". In het kader van zijn ontwikkeling is de Tour een onverwachte stap die werd gezet toen Peter Post de ene renner na andere uit zijn se lectie zag wegvallen. Post: „Op een gegeven moment kon ik niet anders en heb ik gezegd: het was niet de bedoeling, maar het zou best eens kunnen dat je mee moet naar de Tour. Hij maakte daar geen enkel probleem van. Als jij denkt dat ik het aankan, zei hij, dan ga ik mee". Wijnands: „Maar ik had er schrik van. want tja: je hoort zoveel van dJ< r' In d* finale AULNAY-SOUS-BOIS (GPD) - In de aanloop naar dc kasseien van de Hel van het Noorden heeft Bernard Hinault twee da gen lang de teugels iets gevierd voor wat met enige fantasie zijn naaste concurrenten in het alge meen klassement kunnen wor den genoemd. Zondag kreeg Gil bert Duclos-Lassalle enige ruim te om tijdwinst te boeken en gis teren mocht Michel Laurent vyf- tig seconden pakken. Ondanks die vrijheid kan de formatie Peu geot van Maurice de Muer echter nog altijd niet de hoofdprijs van de dag. de ntoverwinning. gry- pen. Voor de tweede maal in de ze Tour was die voor de 22-jarige Limburger Ad Wijnands. harken worden daar. r erg meegevallen. Ik heb natuur lijk ook wel wat geluk gehad met het winnen van die twee ritten. Er zijn hier ongetwijfeld cou reurs die beter rijden dan ik, maar die nog niks wonnen. Wat dat betreft moet je jezelf niets wijsmaken". OP DEZELFDE DAG 8JULL14e ETJ34kn de opnieuw snel gereden rit (een gemiddelde van ruim 40 kilometer per uur in de langste etappe - 258 kilometer - is een bijzonderheid) maakten Wij nands en Henk Lubberding de kleine fout van de dag tevoren goed. Toen immers was er nie mand van de Post-bngadc bij een ontsnapping betrokken. Nu. met zoals vanouds twee man. ging het beter Ad Wijnands; ..Tegen het eipde heb ik tegen Lubberding gezegd trek de spurt maar aan. want ik heb goeie benen. Ik kan ze allemaal De zelfverzekerdheid die Wynands vrijdag in Nantes, toen de faal angst overheerste, ondanks zyn triomf nog ontbrak, was maan dagmiddag in het Parijse voor stadje Aulnay-sous-Bois in rui me mate aanwezig De snelheid van dc tienmanskopgroep, die dertig kilometer voor het einde tot stand kwam. ging niet gebukt onder de aanwezigheid van Wy- nands, die na zijn triomf in Nan tes meer aandacht op zich ge richt weet ..Want iedereenwist de Maastrichtenaar, „staart zich toch blind op een etappe zage Ze zijn, met het hoge tempo dat er iedere dag gereden wordt, al bly wanneer ze uit de greep van het peloton komen".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9