D'66 zegt tegen Van Agt Tal van gezinnen willen vondeling Slepende rechtzaak tegen hasjsmokkelaars Subsidie voor organisaties huisvesting wordt minder Premierschap acceptabel Meer controle nodig op uitgaven staat" Afkomst baby nog steeds onbekend Burgemeester weigert zigeuners verblijf Te grote verschillen tussen rijksplannen DINSDAG 7 JULI 1981 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De rijkssub sidies voor belangenorganisaties op volkshuisvestingsgebied wor den volgend jaar waarschijnlijk verminderd. Op het ministerie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening worden als moge lijke „slachtoffers" genoemd in stellingen als de Nationale Wo ningraad (federatie van woning- coöperaties), de LOBH (Landelij ke Organisatie Belangengroepen Huisvesting) en de LOS (Lande lijk Ombudsteam Stadsvernieu wing). Minister Van der Stee (financiën) heeft op alle ministeries een for se druk gezet door zijn eigen wet op de rijksbegroting van volgend jaar: 2,5 miljard gulden zal moe ten worden bezuinigd. Minister Beelaerts van Blokland heeft eerder deze maand een protest brief aan Van der Stee geschre ven toen deze al bezuinigsvoor- stellen deed, die in zijn werking vooral het wonen duurder zou maken. Bezuinigen op de bijdrage aan be langengroepen kan niet echt be langrijk bijdragen aan het oplos sen van de geldnood van het rijk. Een organisatie als de LOBH krijgt weliswaar een miljoen gul den per jaar; het totaal dat het departement bijdraagt aan LOBH en andere instellingen vormt slechts 0,03 procent van de rijksbegroting. In het rapport heroverwegingen, waarin ambte naren per departement hebben aangegeven waar het rijk fictief kan bezuinigingen, werd al op de mogelijkheid tot bezuinigen op de belangengroepen gewezen. Het ministerie subsidieert de be langengroepen omdat via het on derzoekswerk van die instellin gen waardevolle gegevens verza meld worden die ook in het alge meen belang zijn. Het rapport heroverwegingen geeft aan dat als in deze slechte economische tijd een begin zou worden ge maakt met woononderzoek, de overheid toch eerst een onder zoek zou moeten financieren dat directer het eigen beleid onder steunt. Voor rechtbank in Utrecht UTRECHT (GPD) - Met de vangst van 5000 kilogram hasj op het schip „Total" sloeg de Utrechtse politie vorig jaar juni in Rotterdam een grote slag. Met deze inbeslagname werd een affaire opgelost, die als Nederlands grootste hasjsmok- kelzaak tot nu toe te boek zou komen te staan. De 5000 kilo hasj was uit Libanon aangevoerd door een groep Utrechters en Groningers, en vertegenwoordigde een handelswaarde van ruim 12 miljoen gulden. Een deel van de op het schip aangehou den bemanning werd kort daarop in Rotterdam veroordeeld tot gevangenis straffen variërend van zes maanden tot twee jaar. Enkelen van de veroordeel den zijn door strafvermindering in ho ger beroep alweer op vrije voeten. Maar tegen de verdachten, die het "brein" achter de smokkeloperatie zouden vor men, loopt het proces uiterst moeizaam. Vorige week dinsdag begon tegen hen een proces voor de Utrechtse recht bank, een proces nu al acht dagen duurt en morgen zijn negende en vermoede lijk laatste dag ingaat. Inmiddels is een van de hoofdverdachten, de Utrechter Rijk K. (54), overleden. Hij stierf een natuurlijke dood, hoewel hy tijdens een van de vorige procesdagen verklaarde als gevolg van zijn uitlatin gen tegenover de rechtbank voor zijn le ven te moeten vrezen. De tweede hoofd verdachte. de 39-jarige Theo S. uit De Bilt. heeft tot nu toe ontkend iets met de hasismokkel te maken te hebben gehad. Over zijn aanwezigheid op de „Total" op het moment dat voor de kust van Liba non de drugs werden ingeladen, had hij mee te delen dat hij dacht dat het om de smokkel van sigaretten ging. Ontkenning Ook de van medeplichtigheid verdachte Utrechter Hennie de G. (46) heeft tot nu toe elke betrokkendheid bij de smokkel van de hand gewezen. De G. ontkende dat de vijftig kilogram hasj, die in zijn garage werden gevonden, van hem was. Een in zijn kelderbox gevonden hasj- pers zou eveneens aan een ander heb ben toebehoord. Tegen Theo S. legde een oud-medegedeti neerde. Jan van H. uit Den Bosch, te genover rechtbank-president mr. A. H. van Delden een uiterst belastende ver klaring af. Van H. getuigde S. na diens aanhouding in het huis van bewaring had gehoord hoe het plan voor de hasj- smokkel was opgezet. Hij speelde die informatie onmiddellijk door naar de politie in Utrecht. De informant eiste daar aanvankelijk geld voor, maar toen dit werd geweigerd deed hij deze mede delingen ook zonder betaling. Dubbelrol Van H. speelde na zijn vrijlating een eige naardige dubbelrol. Hij accepteerde de opdracht van de in de smokkelzaak me deplichtige Utrechter Dick V. om in Den Bosch een bus met 200 kilogram hasj te laten verdwijnen. Ook zou hy tien mille hebben moeten betalen aan een Groningse taxichaufTeur om diens verklaringen te laten herzien. Beide ac tiviteiten liepen op niets uit. Tegenover het verhaal van Van H stond de versie van de Utrechter Rob de K die eveneens in het huis van bewaring gedetineerd was geweest De K. betoog de dat het onmogelijk was geweest om met Theo S. in contact te treden, omdat deze in strikte afzondering gevangen had gezeten. Daarom konden de verkla ringen van Van H. niet waar zyn, aldus De K. Morgen wordt het proces afgerond met de eis van de officier van justitie en met de pleidooien van de advocaten. DEN HAAG (GPD, ANP) - De Tweede-Kamerfractie van D'66 is gisteravond akkoord gegaan met een hernieuwd premierschap van CDA-fractieleider Van Agt. Als voor waarde stellen de democraten, dat zij zich voldoende in een regeeraccoord kunnen herkennen. Ook moet de zetelverdeling in het nieuwe kabinet bevredigend geregeld worden. Fractieleider Terlouw heeft dit gisteravond bekendge maakt. De opstelling van zijn partij betekent dat het slagen van de informatie Lubbers-De Koning nu vooral afhangt van houding van de PvdA. In een eerste reactie toonden PvdA- woordvoerders zich teleurge steld over de "verschuiving" in het D'66-standpunt. Verwacht wordt dat PvdA-leider Den Uyl vandaag bij de hervatting van de onderhandelingen zal laten we- t l ten dat voor zijn fractie Van Agt Jnureng onaanvaardbaar is en blijft D'66 Gisteren was al duidelijk gewor den dat de kwestie van het pre mierschap het voornaamste pro bleem bleef bij de pogingen een kabinet te formeren van CDA, PvdA en D'66. Tegen de ver wachting in duurden de onder handelingen de hele dag. PvdA- fractieleider Den Uyl zei daarna nog voordat D'66 besloten had om Van Agt als premier te accep teren - dat er een "patstelling" was bereikt. Pleidooi instituut: tn Op een geïmproviseerde perscon ferentie verklaarde Terlouw gis teravond laat na afloop van de D'66-fractievergadering dat D'66 er nauwkeurig op toe zal zien dal er voldoende bereidheid is om de D'66-inbreng de ruimte te geven. Terlouw wees erop dat het besluit van D'66 tot stand was gekomen zonder overleg met de PvdA. De D'66-fractieleider zei ook dat hij Van Agt nooit categorisch van het premierschap heeft uitgeslo- DEN HAAG (ANP) - Het parle ment moet zijn controlerende ta ken ten opzichte van de over heidsfinanciën uitbreiden. Een van de mogelijkheden hiertoe is het inschakelen van externe on afhankelijke onderzoeksinstel- Verdachte (19) in mishandelingszaak op vrije voeten APELDOORN (ANP) - Een 19-ja- rige militair uit Apeldoorn die er van werd verdacht een even ou de scholiere uit die plaats zo ern stig te hebben mishandeld dat zij overleed, is na twee weken voor arrest vrijgelaten. De militair heeft steeds ontkend schuldig te zijn. Het onderzoek wordt voort gezet. WEERRAPPORTEN lingen op het terrein van de over heidsfinanciën en het openbaar bestuur. Drs. N.C.M. van Niekerk, directeur van het onafhankelijk Instituut voor Onderzoek van Overheids uitgaven, schrijft dit in het jaarverslag vdn het instituut over 1980. Met de bezuinigingsprocedure die het kabinet-Van Agt in gang heeft gezet, is een forse stap ge zet op weg naar een doelmatiger en rechtvaardiger beleid voor de publieke uitgaven, aldus drs. Van Niekerk. Volgens hem zal deze heroverweging een voort gangskarakter moeten krijgen. Het initiatief daartoe hoeft niet tot het kabinet beperkt te blij ven. De Tweede Kamer kan het voortouw nemen. DEN HAAG - CDA-fractieleider Van Agt begaf zich gisteravond op weg naar een persconferentie. Hij leek daarbij een gebaar van hulpe loosheid te maken. ten. Vorige week riep Terlouw PvdA-leider Den Uyl en CDA- fractievoorzitter Van Agt op zich beiden uit de strijd om het pre mierschap terug te trekken. Volgens CDA-fractieleider Van Agt is het hem „niet zo duide lijk" wat er gisteren precies is be sproken en ook begreep hij niet waarom het allemaal zo lang had moeten duren. Van Agt herhaalde dat volgens hem een CDA-D'66-PvdA-rege- ring er alleen komt als zowel PvdA en D'66 bereid zijn hem als premier te accepteren. Van Agt zei dat de vraag of hy misschien in de toekomst nog op dit stand punt terugkomt "buiten zijn ge zichtsveld" ligt. Hij zei ook dat het beraad van het afgelopen weekeinde binnen het CDA over het voorstel van Terlouw serieus is geweest. Amendementen Tijdens de onderhandelingen van gisteren is niet alleen gesproken over het premierschap. Ook over de amendementen van de partij en op de voorstellen van de infor mateurs en hun aanvullende voorstellen is uitvoerig van ge dachten gewisseld. Volgens informateur Lubbers ligt er nu min of meer een concept- regeerakkoord op tafel. Daarin zyn alle wijzigingsvoorstellen van de drie fracties verwerkt. Ook CDA-leider Van Agt heeft, hoewel hij vorige week nog stel lig verklaarde dat niet te zullen doen, wijzigingsvoorstellen inge diend. Van Agt zei gisteren „zich bedacht te hebben". Hij zou toch amendementen hebben inge diend nadat hij alle programma tische stukken de afgelopen da gen nog eens diepgaand had kunnen bestuderen. Lubbers onthulde desgevraagd dat D'66-leider Terlouw vorige week heeft aangeboden al zijn wijzi gingsvoorstellen in te trekken, onder voorwaarde dat Van Agt en Den Uyl zijn suggestie om te rug te treden zouden DEN HAAG (ANP) - Schoolkinderen verzamelden gisteren in het Haagse Zuiderpark in anderhalf uur tijd drie ton vuil, afkomstig van de bezoekers van de popmanifestatie Parkpop. Het Algemeen Haags Comité beloon de de kinderen met f2,50 per volle vuilniszak, waarbij eerst elke zak werd gecontroleerd. O. i i 1 g 1 1 c I'S Amsterdam zwaar bew. 22 12 0 De Bilt half bew. 22 13 0 Deelen half bew. 22 12 0 Eelde onbew. 22 11 0 Eindhoven onbew. 23 14 0 Den Helder zwaar bew. 19 14 0 Rotterdam half bew. 22 14 0 Twente licht bew. 23 14 0 Vlissingen onbew. 20 13 0 Zd. Limburg zwaar bew. 21 14 0 Aberdeen zwaar bew. 19 12 0 Athene zwaar bew. 30 23 0 Barcelona onbew. 27 17 0 Berlijn zwaar bew. 27 14 0 Bordeaux licht bew. 25 15 0 Brussel half bew. 21 13 0 Frankfort licht bew. 25 12 0 Genève licht bew. 25 12 0 Helsinki onbew. 21 9 0 Innsbruck zwaar bew. 22 14 1 Klagenfurt regen 25 15 0.3 Kopenhagen regen 22 14 1 Lissabon licht bew. 27 15 0 Locarno licht bew. 27 15 0 Londen zwaar bew. 23 14 0 Luxemburg onbew. 21 11 0 Madrid zwaar bew. 35 19 0 Malaga licht bew. 27 17 0 München half bew. 24 13 6 Nice onbew. 26 20 0 Oslo zwaar bew. 19 14 0 Parijs onbew. 24 12 0 Rome onbew. 32 18 0 Split onbew. 27 18 0 Stockholm zwaar bew. 25 15 0 Wenen onbew. 25 13 0 Zürich onbew. 25 12 0 Casa Blanca zwaar bew. 24 20 0 Istanbul zwaar bew. 22 15 0 Las Palmas licht bew. 25 20 0 Tel-Aviv half bew. 29 24 0 Tunis onbew. 30 - - SOMEREN (GPD) - De identi teit van het drie maanden ou de meisje dat afgelopen weekeinde langs de Brabant se Zuid-Willemsvaart te von deling is gelegd, is nog steeds niet bekend. Een echtpaar in een auto zag zondagavond langs de kant van de weg na bij Someren een handje ste ken uit een reiswieg, waarin het de baby ontdekte. Het meisje is via de Raad voor de kinderbescherming in Den Bosch ondergebracht bij een voorlopig pleeggezin. De politie in Someren en Eind hoven is gisteren over stroomd met telefoontjes van mensen die de vondeling in hun gezin willen opnemen. De man of vrouw die het kind in de berm heeft gedepo neerd heeft het kindje nog een schone luier omgedaan. Adjudant Van Heumen van de rijkspolitie Someren: „De i de technische re cherche troffen in een vuil nisbak, op nog geen metgr af stand van de wieg, een Vuile luier aan. In het wiegje zelf la gen twee luiers en een fop speen. Het kind was gekleed in luxueuze kleding, die af komstig blijkt te zijn uit West-Duitsland, en het was goed gevoed. Uit de toestand waarin wij het aantroffen hebben wij kunnen opmaken dat het vlak voordat het te vondeling werd gelegd nog eten heeft gehad. Over he* kindje lagen wat dekens ge spreid. Ik heb stellig de in druk dat degenen die het kind daar hebben neergelegd de bedoeling hadden dat het spoedig gevonden zou wor den". De zaak houdt de inwoners van Someren nogal bezig. „Hoe kan een moeder zoiets doen". Voorlopig weet waarschijn- Dit is het drie maanden oude meisje dat zondagavond werd gevonden. lyk alleen de moeder dat. „Het kind praat internatio naal". zegt adjudant Van Heumen, „het huilt. En daar worden we niets wijzer Nederlandse journalist in Turkije vrijgelaten ANKARA (GPD) - De corres pondent van onze krant in Turkije, Frans van Hasselt, is gisteren in Ankara uit de ge vangenis vrijgelaten en ont slagen van rechtsvervolging. Van Hasselt is drie dagen vastgehouden in het politie bureau van Istanboel. Zondag werd de journalist overgebracht naar het stadje Kirsehir, 180 km oostelijk van Ankara. De plaatselijke procureur had een aanklacht tegen Van Hasselt opgesteld omdat deze twee verschillen de lezingen zou hebben gege ven van de toedracht van een incident dat oktober vorig jaar in deze stad had plaats gevonden. Een plaatselijke politieman heeft destijds in een dronken bui twee leden van een gezel schap waarmee Van Hasselt reisde geterroriseerd en be roofd, maar later het geld door bemiddeling van onze correspondent teruggegeven. Diens in tweede instantie af gelegde getuigenis zou echter een enigszins ontlastend ka rakter hebben gehad en de rechtbank wilde weten hoe de vork in de steel zat. Van Hasselt is de afgelopen vijf dagen naar zijn zeggen rede- lyk goed behandeld en noemt de zaak „niet van tra- gi-komische facetten ont- blootw* Diplomatieke en consulaire autoriteiten in An kara en Istanboel hebben bo vendien alle mogelijke mede werking verleend. Woonwagenkamp Heemskerk staat leeg, maar: DEN HAAG (ANP) - De burgemeester van Heemskerk heeft gisteren ondanks een verzoek van minister Wiegel (binnenlandse zaken) gewei gerd de 140 in Den Haag neergestreken zigeuners tijdelijk verblijf aan te bieden in zyn gemeente. In Heemskerk staat een woonwagenkamp leeg. maar volgens de burgemeester heeft dat terrein inmiddels een andere bestemming en hy verwacht moeilijkheden als de zigeuners zich er eenmaal hebben gevestigd. De zigeuners hebben nu toestemming gekregen om tot morgenmiddag twaalf uur op het Malieveld in Den Haag te blyven. Intussen zal het ministerie van binnenlandse zaken in samenwerking met zigeunerlei der Petaio een oplossing proberen te vinden voor een voorlopige staan plaats voor de zigeuners, die dan kunnen worden geregistreerd. Petaio heeft gisteren over de situatie een gesprek gehad met de secreta ris generaal van binnenlandse zaken, dr A J. Vis Hy wees daarbij op het leegstaande woonwagenkamp in Heemskerk Aanvankelyk weiger de Petaio met iemand anders dan minister Wiegel over de problemen van de zigeuners van gedachten te wisselen. De bewindsman weigerde echter aan het verzoek van de zigeunerleider te voldoen; hy wilde niet met hem praten. De zigeuners trekken nu al enkele dagen van de ene naar de andere gemeente om te proberen zich te laten registreren en aldus een ver blijfsvergunning te verkrijgen. In het weekeinde blokkeerden zy het verkeersplein Hoevelaken (tussen Apeldoorn en Amersfoort) en gister ochtend streken ze neer op het Malieveld. Eerder hadden ze tevergeefs geprobeerd m de gemeente Apeldoorn een staanplaats te krygen. De zigeuners zyn afkomstig van Almere, waar ze niet langer mochten bly ven. Planologische dienst: Politie pakt koppelbazen en werkploeg ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie heeft gisteren in samenwerking met de Loontech- nische Dienst in de vroege och tend bij een café aan het Zwaans hals in Rotterdam twee koppel bazen en hun uit 58 man bestaan de werkploeg in de kraag gevat. De werklieden plachten volgens de politie iedere ochtend met busjes verschillende bedrijven in het Europoortgebied af te reizen om daar zwart te werken. De 58 man zyn aangehouden op verdenking van valsheid in ge schrifte De buitenlanders onder hen hebben mogelijk ook de Wet op Buitenlandse Werknemers overtreden. De politie heeft het onderzoek naar eventuele over tredingen of misdrijven nog niet voltooid. DEN HAAG (GPD) - In het jaarverslag 1980 van de Rijks Planologische Dienst wordt ge zegd dat er een te groot verschil zit in de verschillende toekomst plannen van de regering. Gecon stateerd wordt dat in toenemen de mate deelplannen worden ge maakt. zoals de Verstedelykings nota, de nota Landelijke Gebie den en de structuurschema's Vergelijking en onderlinge aan passing worden echter bemoei- lykt doordat de gevolgde metho de. gebruik van cyfers en gege vens. steeds verschillend is Een andere moeilykheid die de Dienst constateert bij de toc- komstplanning, is het bekende geldgebrek Door de ongunstige economische omstandigheden gaan de financien een steeds gro tere rol spelen by vooral de be slissingen over de noodzakelyke nieuwe infrastructuur: wegen, openbaar vervoer, energievoor ziening en dergelijke In het jaarverslag (verkrygbaar by de Staatsuitgeverij in Den Haag) zijn vooral cyfers en gegevens verzameld die in 1980 bekend werden en van belang zyn voor de ruimtelijke ontwikkeling in Nederland Bevolkingscyfcrs ne men een belangrijke plaats is Het blijkt dat de groei van de be volking in 1980 meer was dan de grod m 1979 Dia groai komt voor de helft door natuurlykc aanwas, voor de helft door immi gratie. Voor het eerst sinds 1965 steeg het geboortecijfer weer De bevol kingstoename was in Zuidwest- Nederland het grootst 14 pro cent In het westen van Neder land was de groei 5 procent, in overig Nederland 12 procent. Het blijkt verder dat steeds minder mensen uit de grote steden weg trekken De toename van het aantal buitenlanders is sinds 1972 vooral toe te schrijven aan gezinshereniging. Het aantal vreemdelingen is klein als het vergeleken wordt met de situatie in andere Wcsteuropese landen. Nog steeds wonen meer Neder landers in het buitenland dan buitenlanders in Nederland. Het nieuwe beheer van landschap pelijk waardevolle gebieden is, schryfi de Dienst, nog steeds ex perimenteel In de afgelopen ja ren heeft de aandacht voor het landschap in de ruimtelijke plannning zich ontwikkeld van het alleen behouden van land schappelijke 'elementen' tot het voortbouwen op bestaande land schappelijke structuren Verder wordt gewerkt aan een 'Randstad-groenstructuur' In de praktyk betekent dat aanleg van vier bosgebieden in de provincie Zuid-Holland. Het rijk heeft in het verslagjaar 1800 hectare bos- en natuurterrein aangekocht. Particuliere natuurbeschermers konden 4000 hectare kopen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7