Dilemma voor premier Begin Ruzie om begroting Carter: geheim contact met Cubaanse regering Europese omroepregeling bepleit Kritiek Schmidt op FS en Engeland In coalitievorming Israël Isabel Peron vrij na vijf jaar huisarrest Hulpactie Amsterdam voor Warschau Opnieuw rellen in stadsdeel Liverpool Gromiko wijst EG-voorstel Afghanistan af PAGINA 6 BUITENLAND DINSDAG 7 JULI 1981 DEN HAAG (GPD) - Er dient zo snel mogelijk een Europese con ventie te komen met regels voor het gebruik van omroepsatellie- ten. Alleen met zulke internatio nale wetgeving kan worden voorkomen dat straks de com mercie gaat bepalen wat er in Eu ropa op de televisie te zien zal zijn. Dit is de kern van een rap port met aanbevelingen dat de parlementaire juridische com missie van de Raad van Europa op voorstel van hel Nederlandse Tweede-Kamerlid Piet Stoffelen heeft aanvaard. PvdA-cr Stoffelen gaat ervan uit dat in het midden van de jaren tachtig de eerste omroepsatelliet in Europa in gebruik kan worden genomen. Wat via deze satelliet wordt aangeboden kan niet met nationale wetgeving worden ge regeld. Daarom moet er voor die tijd een regeling zijn die voor alle 21 bij de Raad van Europa aange sloten landen geldt. Stoffelen geeft toe dat de tijd voor zo'n Eu ropese conventie erg krap is Maar op grond van zijn ervarin gen van het afgelopen jaar. waar in hij de juridische problemen van de komst van de omroepsa- tellieten bestudeerde, denkt hij dat er genoeg steun zal zijn om het karwei tijdig te kunnen kla- Dreiging Volgens Stoffelen gaan er van een puur commercieel gebruik van die satellieten twee dreigingen uit. In de eerste plaats zal een on beperkt aanbod van reclame boodschappen allerlei nationale wetten ondermijnen. Zo zal een Europese commerciële zender zich weinig hoeven aan te trek ken van de regels die er in Neder land bestaan voor reclame voor bijvoorbeeld geneesmiddelen. In de tweede plaats komt de veelzij digheid in de programma's in ge vaar. De commerciële zender zal kiezen voor programma's met een zo groot mogelijk aantal kij kers en daarmee zoveel mogelijk adverteerders lokken. Reclame gelden die nu nationaal kunnen worden gebruikt voor de finan ciering van minder populaire programma's zullen dan naar de grote internationale pot vloeien. De nationale omroepen zullen daardoor in een steeds moeilij ker concurrentie-positie komen te zitten. Indirect zuLlen die ver schuivingen in de advertentie markt ook grote gevolgen kun nen hebben voor dag- en week bladen. Belang Hoewel er binnen West-Europa zeer verschillende omroepbestel len bestaan is er volgens de heer Stoffelen toch een gemeenschap pelijk belang bij zo'n Europese regeling. Zaken als de onafhan kelijkheid van de programma makers, bescherming van de ei gen wetgeving, bescherming van de auteursrechten, garantie van de vrijheid van meningsuiting en dergelijke wil iedereen wel gere geld hebben. Het rapport-Stoffe- len zal 2 oktober door de Assem blee van de Raad van Europa worden behandeld. Als de aan bevelingen worden overgeno men kan daarna direct worden begonnen aan het opstellen van een Europese conventie. Vol gens Stoffelen groeit het besef dat er geen tijd is te verliezen. (Van onze correspondent Jaap van W'esel) JERUZALEM - Premier Begin wil een coalitie vormen met de religieuze partijen en Mosje Dajan. Begin heeft gisteren met de ultra-orthodoxe Agoedat Jisraeel overleg gepleegd en ook met Dajan over een mogelijke coalitie gesproken. Agoedat Jisraeel - vier zetels - laat er geen twijfel over bestaan veel te voelen voor een nieuw kabinet- Begin. Maar Dajan, die met een eigen lijst twee zetels veroverde, was na afloop van een twee uur durend gesprek zeer terughoudend. ,,Oprispillgen,, in Belgische regering fVan onze corresDondcnt) BRUSSEL - De Belgische regering bevindt zich in een toestand van decadentie die ons terugvoert naar de zwartste bladzij den van de Belgische politieke geschiede nis. Dit zei minister-president Mark Eys- kens maandag nadat tussen de vier partij en van zijn rooms-rode coalitie een „mini- crisis" was ontstaan. Eyskens besprak gisterochtend met de voorzitters (partijleiders) van de Vlaamse en Waalse christen democraten en socialisten en de problemen rond de begroting voor 1982. Die zijn enorm: het geschatte tekort beloopt 17 a 20 miljard gulden. Ook dit jaar komt de Belgische staat zo'n 17 miljard gulden te kort om alle uitgaven te financieren. Het begrotingsberaad ontaardde direct in een felle po litieke ruzie. De Franstalige socialisten willen niet aan het begrotingsoverleg deelnemen voor hun par tijcongres van 18 juli. Dit congres zal misschien aan sturen op een breuk met de coalitiepartners om ver vroegde verkiezingen af te dwingen. Eyskens sprak na afloop van „electoralistische oprispingen". Van zijn kant zorgde voorzitter Leo Tindemans van de Vlaamse christen-demoeraten (CVP) ook voor een bijdrage aan wat Eyskens noemde het permanente slechte klimaat in de regering. Hij leverde kritiek op de benoeming van een Waalse vakbondsman tot di recteur van de dienst buitenlandse handel. In een Vlaamse krant had Tindemans deze benoeming al een oorlogsverklaring genoemd. De CVP wil dat bo ven de Walen een Vlaamse christen-democraat komt te staan. De dramatische omvang van dit Belgische begrotings tekort wordt in belangrijke mate veroorzaakt door de snelle stijging van de sociale uitgaven. Van de 109 miljard in 1979 tot 208 miljard frank (begroot) in 1982. Deze toename staat gelijk met 4 procent van de rijksbegroting. Het opstellen van de begroting vooi 1982 wordt een zeer pijnlijke operatie, aldus Belgi sche regeringskringen. D<uan wil minister worden van au- tonomiezaken, maar daar zitten veel haken en ogen aan. Want ruim anderhalf jaar geleden trad Dajan af als minister van buiten landse zaken juist omdat Begin hem niet de vrije hand gaf inzake de onderhandelingen over Pale stijnse autonomie. Is Begin nu wel bereid de autonomieonder- handelingen aan Dajan over te laten? „Geen sprake van", roe pen de aanhangers van een groot Israël. „Begin heeft ons nadruk kelijk beloofd dat Dajan geen mi nister van autonomiezaken wordt", zegt rabbijn Drukman, de vertegenwoordiger van Goesh Emoeniem (het blok der gelovi gen) in de Nationaal Religieuze Partij, een van de toekomstige coalitiegenoten. de regering toetreden. Maar de tegenstellingen met Likoed zijn nog groot, vooral waar het de kwestie-Jeruzalem betreft. Dajan is bereid de Arabische be volking van Jeruzalem deel te la ten nemen aan de verkiezingen voor een Palestijnse autonome raad. Zulks in tegenstelling tot Begin, die de zaak-Jeruzalem in het geheel niet op de agenda wil zien. Jeruzalem is immers de eeuwige en ondeelbare hoofd stad van Israël, punt uit. elkaar moeten verzoenen en dan met Dajan tot een akkoord zien te komen. Zonder de oud-minis ter zit er geen enkel perspectief in de autonomieonderhandelin- gen. Dajan is mogelijk in staat voor ver rassingen te zorgen. Dat is voor Begins internationale status heel belangrijk. De komende weken zal blijken of Begin in staat is de geit en de kool te sparen. rrmalige Israëlische minister van buitenlandse zaken en defensie Dajan (links) in gesprek ieuive Telem-partijleden, Zalman Shoval, na het gesprek dat zij over de nieuwe coalitie er Begin. Eenzijdig Uitspelen Begin zwijgt in alle talen en pro beert de een tegen de ander uit te spelen. Dajan heeft aan de ver kiezingen meegedaan louter en alleen om via een parlementaire machtspositie zijn autonomie- plan te kunnen uitvoeren. Alleen als die beginselen door Begin worden overgenomen zal hij tot Een tweede plan van Dajan is om de autonomie eenzijdig in te voe ren als de onderhandelingen met 'Egypte vastlopen. Ook daar is Begin tegen. Dat zijn de redenen waarom Dajan indertijd de rege ring verliet. Begin heeft de twee zetels van Da jan echter hard nodig. Likoed en het religieuze blok hebben 61 van de 120 zetels. Maar het reli gieuze blok is over verschillende kwesties zeer verdeeld, zodat de ze minieme meerderheid garant staat vooreen spoedige kabinets crisis. Begin zal de verschillende religieuze vleugels nu eerst met Onthulling voormalig medewerker WASHINGTON (AFP/UPI) - De regering van ex-president Carter onderhield op verzoek van Fidel Castro geheime contacten met Cuba zonder dat Cuba's bondge noot de Sowjet-Unie daarvan wist. Dat heeft een voormalige functionaris tijdens de regering Carter gisteren onthuld. Gedu rende een periode van twee jaar vonden gesprekken op hoog ni veau plaats, die echter stuk lie pen op de Cubaanse steun aan revolutionaire bewegingen in Afrika en Latijns-Amerika, aldus de functionaris, die anoniem wil blijven, tegenover het Ameri kaanse persbureau UPI. Het Amerikaanse televisiestation CBS, dat als eerste melding maakte van Amerikaans-Cu baanse ontmoetingen, bevestig de maandagavond dat Cuba in het voorjaar van 1978 als eerste hun interesse in gesprekken met de VS en normalisatie van de be trekkingen toonde, ongeveer zes maanden nadat beide landen een "sectie voor hun belangen" had den geopend in Havanna en Was- Geflankeerd door de voormalige minister van buitenlandse zaken onder het regime van Peron. verlaat Isabel Peron het gerechtsgebouw. Na tweederde van haar vonnis tn huisarrest te hebben uitgezeten, werd zij vrijgelaten. BUENOS AIRES (AP) - Het huisarrest van de vroegere Argentijnse pre sidente Isabel Peron is gisteren na meer dan vijf jaar opgeheven, aldus het officiële nieuwsagentschap Telam. De 50-jarige weduwe van de vroegere dictator Juan Peron werd weliswaar veroordeeld omdat ze een openbaar gebouw had laten overschrijven op naam van haar eigen partij, maar de rechter oordeelde dat zij al voldoende gestraft was. Isabel Peron was presidente van Argentinië tussen de dood van haar man in 1974 en de staatsgreep van 1976, die de huidige junta aan de macht bracht. Haar regering werd bemoeilijkt door de economische chaos en politiek geweld. Naar verwachting zal zij naar Spanje vertrekken, waar ze al eerder met haar man 13 jaar in ballingschap heeft geleefd. De zuster van de Spaan se dictator Franco is vorige week in Argentinië aangekomen om "Isabel mee naar Spanje te BONN (Reuter) - De Westduitse bondskanselier, Helmut Schmidt, heeft verklaard dat zijn regering nooit zal overgaan tot een economisch beleid dat wordt bepaald door een beheersing van de geldhoeveelheid. Het mone taire beleid is niet onbelangrijk, maar het fiscale beleid en het sluitend maken van de begroting zijn dat in zijn ogen evenmin. Schmidt deed deze uitspraak in een interview met het Westduit se blad Hannoversche Allgemei- ne dat vandaag is verschenen. "De Westduitse regering zal zich in haar economische beleid in geen geval laten leiden door het monetarismc, of dat nu alleen in Londen of in Londen en Was hington tegelijk wordt gepre dikt". Schmidt zei verder dat West-Duits- land zich ook niet bij de Verenig de Staten en Groot-Brittannie zal scharen als deze landen in de 1 o- mende economische topconfe rentie in Ottawa kritiek zullen uitoefenen op de economische politiek van de F'ranse president, - Francois Mitterand. "Frankrijk kent een van de kleinste begro tingen ter wereld", aldus Schmidt. "Het is dan ook duide lijk dat de nieuwe president het zich kan veroorloven veel geld NEW DELHI - Politieagenten worstelen i op te nemen om zijn plannen te New Delhi met een bouwvakker. Tijdensee\ verwezenlijken. om het politiecordon te doorbreken, om eer hington. David Aaron, assistent van veiligheidsadviseur Brze- zinski, was belast met het organi seren van ontmoetingen in Ha vanna, New York, Atlanta, Mexi co en Washington, aldus de ge noemde functionaris. Predident Carter zou de ontwikkelingen nauwgezet hebben gevolgd. De contacten zouden zijn verbroken na een gesprek in Mexico toen de Cubanen weigerden hun steun aan revolutionaire bewegingen in Latijns-Amerika en Afrika te herzien. Contacten op lager ni veau werden voortgezet, maar deze konden niet als "onderhan delingen" worden gekwalifi ceerd. aldus de ex-functionaris van de regering Carter. Volgens CBS hebben functionaris sen van de regering Reagan ge sproken met Cubaanse vertegen woordigers maar is Reagan niet geneigd de geheime gesprekken met Castro voort te zetten. Na de Cubaanse revolutie verbrak Was hington de diplomatieke betrek kingen met Havanna. AMSTERDAM (ANP) - De ge meente Amsterdam is een ac tie gestart om de stad War schau aan een aantal eerste levensbehoeften te helpen. Volgens het initiatiefcomité 'Amsterdam helpt War schau', dat hiertoe in het le ven is geroepen, is dat hard nodig omdat de economische situatie in Polen enorm is verslechterd. Het comité roept ook andere steden, zo als Roterdam, Den Haag en Utrecht, op om ook een Pool se stad te adopteren en de ac tie zo uit te breiden tot bij voorbeeld Krakow, Katowice en Gdansk. Het comité bena drukt daarbij het 'volstrekt a- politieke' karakter van de hulpactie. Het comité in Amsterdam streeft er voorlopig naar om voedsel en medicamenten ter waarde van één miljoen gul den voor Warschau bij elkaar te krijgen. Daarmee is de stad voor enige maanden uit de brand. Tegen die tijd hoopt Polen de beroerdste tijden achter de rug te hebben, om dat de oogsten dan weer wor den binnengehaald. LIVERPOOL (UPI/Reuter) - De Liverpoolse wijk Toxteth is van nacht opnieuw het toneel ge weest vap onlusten tussen, voor namelijk blanke, jongelui en de politie. Het betekende de derde achtereenbvolgende dag van ge weld in de Britse havenstad. Het totaal aantal gewonde politie mensen is nu opgelopen tot on geveer 260. Volgens een woordvoerder van de politie moesten ongeveer dui zend politiemannen, met verster kingen uit naburige gemeenten, zich beschermen tegen de oproe rige jongeren. De situatie zou echter 'volledig onder controle' zijn. De politie had 24 uur eerder voor het eerst gebruik gemaakt van traangas om groepen blanke en zwarte jongeren uiteen te ja gen, toen de situatie uit de hand dreigde te lopen. De burgemeester van Liverpool, Trevor Jones, riep gisteravond op tot het gereedhouden van mi litairen om de stad te berscher- men. Jones uitte de beschuldi ging dat 'misdadige elementen' uit Londen en Manchester zich voorbereiden om een aanval uit te voeren op het centrum van de stad. De politie ontkende echter dat ze de situatie niet meer in de hand had en wees het voorstel van Jones van de hand. De Britse premier Margaret That cher toonde zich geschokt over de onlusten in Toxteth, maar zei niet te kunnen zeggen of het ge weld is veroorzaakt door de grote werkloosheid, zoals oppositielei der Michael Foot heeft ver klaard. 'De meesten van ons dachten dat dit soort zaken in on ze samenleving niet meer kon den gebeuren',aldus mevrouw Thatcher Bijna veertig procent van de jonge zwarten in de wijk Toxteth zit zonder werk. De blanke jongeren liggen daarop niet ver achter. MOSKOU (AP) - De Russische minister van buitenlandse zaken Andrei Gromiko heeft gisteren het voorstel van de Europese Ge meenschap voor een vredescon ferentie over Afghanistan afge wezen. Hij noemde het voorstel 'niet realistisch' en waarschuwde 'buitenstaanders' dat zij zich niet met de interne aangelegenheden van Afghanistan moesten be- i de buurt van de woning van de Indiase premier Indira demonstratie van hem en zijn ontevreden collega's werd q gesprek met Gandhi te kunnen hebben. De Britse minister van buitenland se zaken Lord Carrington heeft op een persconferentie ver klaard, dat het voornaamste Rus sische bezwaar is dat de EG-lan- den het door de Sowjet-Unie ge steunde regime niet willen er kennen. Carrington heeft als af gevaardigde van de EG het voor stel aan de Sowjet-Unie overge bracht. Hij zei na de vijf uur durende be spreking met Gromiko verbaasd, maar niet teleurgesteld te zijn over de Russische reactie. 'Gro miko verklaarde dat de buiten landse inmenging in Afghanis tan het grootste probleem was. maar weigerde de hand in eigen boezem te steken', aldus Carring ton. Hij verwacht dat in september op nieuw met de Russen gesproken zal worden op de opening van de algemene vergadering van de Verenigde Naties in New York.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 6