Sjar din verhuist: weg vrij voor woningbouw 'Werkgeverskijk in economisch /MSB&IKk ÏT Klein linksover werkstuk wethouder Fase Eis half jaar tegen Leidse heroinedealer Leidse stadsrubriek DINSDAG 7 JULI 1981 Hooglandse Kerk weer opengesteld voor publiek LEIDEN - De Hooglandse Kerk is weer opengesteld voor het publiek. Na zijn res tauratie staat hij er weer fier bij. Van maandag tot en met vrijdag kunnen bezoekers tussen elf uur en drie uur te recht. Voor mensen die niets weten van de geschiedenis van de Hooglandse kerk worden er elke zaterdagmiddag vanaf 11 juli tot 26 september om twee uur en drie uur rondlei dingen georganiseerd. Het interieur landse Kerk nu vc bezichtigen. In Pancras-Oost LEIDEN - De woningbouw op het terrein van Sjardin is weer een stapje dichterbij gekomen. De verhuizing van het gelijknamige technische handelsbureau is nu namelijk een feit. Vorige week werd de eerste paal geslagen voor de nieuwbouw op het industrieterrein in de Meren- wijk. Begin volgend jaar moet de vestiging, waarvan de totale kos ten 3,8 miljoen bedragen, klaar zijn. De verhuizing zal echter al begin nen tussen kerst en nieuwjaar, vertelt Sjardin. "In die tijd moet ik ook m'n slag slaan. De balie zal eerst verhuizen, de kantoren daarna In het voorjaar ben ik he lemaal weg als alles volgens het draaiboek verloopt Dan kunnen ze met de woningbouw begin- Over de onderhandelingen die hij voerde met de gemeente, zegt Sjardin We zijn rond de tafel gaan zitten toen duidelijk werd dat er voor mijn grootschalige bedrijf geen plaats meer was in Pancras-Oost Dat was in in fe bruari 80. Je zou dus kunnen zeggen dat we vrij lang hebben gepraat, maar dat is logisch want voor onderhandelingen met de gemeente moet je natuurlijk wel de tijd nemen Dat die gesprekken achteraf ge slaagd kunnen worden ge noemd. is volgens Sjardin zeker ook te wijten aan het feit dat hg geen passieve ambtenaren tegen over zich kreeg "Ze waren wel bereid om na vijven door te blij ven vergaderen". Ongevraagd LEIDEN Voor het bou wen van kantoren op het Schuttersveld zijn onvol doende argumenten. In het economisch beleids plan van de gemeente wordt overmatige aan dacht besteed aan de dien stensector en kantoor bouw. Dat schrijven de drie kleine linkse partijen PSP, CPN en PPR in hun gezamenlijk commentaar op het economisch be leidsplan van VVD-wet- houder Fase. De partijen vinden dat de bouw van kantoren op het Schutters veld mede gezien moet worden tegen het licht van de behoefte aan woningen. Bovendien vin den ze een dergelijke grootscha lige kantoorbouw geen gerichte maatregel om de werkgelegen heid te stimuleren. Klein links beoordeelt het beleids plan als een warrig en moeilijk leesbaar stuk, waardoor het voor de meeste betrokkenen ontoe gankelijk zou zijn. Er is geen lo gisch verband tussen de cijfer matige beschrijving van de eco nomische situatie en de beleids voornemens, zo vinden zij. "Dit wordt door onnodig ingewik keld taalgebruik en niet ter zake doende illustraties verhuld. Hier mee wordt de suggestie gewekt Tandtechnicus was actief als tandarts LEIDEN Een 54-jarige Lcidse tandtechnicus wordt er van ver dacht onbevoegd de genees kunst te hebben uitgeoefend. De klacht kwam van de zijde van de tandartsen. De man heeft inmid dels bekend. De tandtechnicus deed al geruime tijd voorkomen alsof hij tandarts was. Hij gebruikte onder meer formulieren waaruit bleek dat hij allerlei onrechtmatige handelin gen verichtte. dat de beleidsvi clusies zijn die uit de beschrij ving voortvloeien. De stellige in druk bestaat dat de beleidsvoor nemens al klaar waren voordat aan de rest van het stuk werd be gonnen". zo luidt de kritiek. De politieke visie achter het be leidsplan verraadt volgens PSP, CPN en PPR een 'werkgevers- kijk'. Er zou de veronderstelling aan ten grondslag liggen dat lou ter stimulering van de werkgele genheid in het algemeen leidt tot een oplossing van de werkloos heid. Om de invloed van de gemeente te vergroten in het geval van drei gende sluitingen en dergelijke, dient de gemeente zich meer rechtstreeks met de ontwikkelin gen in bedrijven bezig te houden. Op dit moment raakt de gemeen te meestal pas op de hoogte als het besluit al is genomen, aldus de partijen. Contacten De drie pleiten er voor om de con tacten met het bedrijfsleven te bevorderen. Contacten met di recties en bonden achten zij on voldoende. Volgens hen moet de gemeente contacten onderhou den met organen die de werkne mers in de bedrijven vertegen woordigen. In de praktijk zijn dat meestal ondernemingsraden en bedrijfsledengroepen. "Dikwijls merken werknemers in een bedrijf in de praktijk van het werk al veel eerder (dan de vak bonden, red.) een tendens in de richting van afbouw van de pro- duktie of andere zaken die de werkgelegenheid in gevaar bren gen". De linkse partijen zeggen in hun reactie dat er niet alleen aan dacht moet zijn voor het aantal arbeidsplaatsen, maar ook voor de kwaliteit van het werk. Verbe tering van de arbeidsomstandig heden dient onderdeel te zijn van een werkgelegenheidsbeleid. "De gemeente moet hierbij zelf het voorbeeld geven. Zij moet verbeteringen doorvoeren bij be drijven en instellingen waar zij rechtstreeks invloed op heeft", aldus PSP/CPN/PPR. Zij vinden ook dat de gemeente moet trachten verbeteringen te bedingen, daar waar de gemeen te als opdrachtgever optreedt, bijvoorbeeld bij schoonmaakbe drijven en de bouw. Klein links pleit ervoor om ar beidsplaatsen te scheppen bij ge meentelijke instellingen en be drijven. "Over deze mogelijkheid DEN HAAG (GPD) - De officier van justitie mr. Blok heeft van morgen zes maanden gevange nisstraf geëist tegen de 27-jarige G. J. uit Leiden wegens het in be zit hebben van ruim twee kilo he roine. De Leidenaar, die niet bij de zitting aanwezig was, werd in juni vorig jaar samen met nog vijf andere heroïnedealers aange houden. In het huis van J. trof de politie aan de Jacob van Cam- penlaan in Leiden-Zuidwest een koffer met twee kilo heroine aan. ADVERTENTIE GROTE ZOMERMANIFESTATIE Volgens de officier van justitie was de positie van J. „ook redelijk belangrijk in de organisatie". De heroïne was afkomstig uit China en vertegenwoordigde een waar de van rond de drie en een halve ton. De bedoeling was dat de he roine in Leiden en omgeving zou worden verhandeld |iê Nu ook: elke 100ste bezoeker gratis retour met de Schiphollijn Menkenhal Vondellaan 41 Leiden dagel.jks geopend 10 00-18 00 zon. 1200-18 00 wordt in de stukken met geen woord gerept", zo luidt de kri tiek. Zij wijzen erop dat bij de ge meente veelvuldig overwerk voorkomt en dat er vaak onder grote tijdsdruk wordt gewerkt. "Dit was onder meer het geval bij de dienst die het beleidsplan schreef en aan dit soort zaken ter ziele is gegaan. Maar het geldt ook elders, zoals bijvoorbeeld bij de brandweer". Het stopzetten van overwerk en het uitbreiden van het personeel is volgens hen een van de directe mogelijkhe den die de gemeente heeft om werk te scheppen. Voorts vinden de drie dat onder zocht moet worden of er moge lijkheden zijn om samen met an dere gemeenten een gemeente lijk bouwbedrijf op te richten. De gemeente zou er ook op moe ten toezien dat bedrijven die hier projecten uitvoeren zo veel mo gelijk Leidse bouwvakkers in dienst nemen. Ten slotte spreken de partijen zich ervoor uit om te onderzoeken of leegstaande bedrijfspanden (dik wijls dicht bij de binnenstad) ge bruikt kunnen worden om kleine bedrijfjes uit de binnenstad die in de knel zijn geraakt gezamen lijk in onder te brengen, r.,4 t1 ~*v". >-4 y i gbouw. Als het aan Klein Links ligt r Hoewel de gemeente nog geen stappen heeft gezet, ligt er toch al een bouwplan voor het terrein op tafel Ongevraagd ontvouwde architect Dick ter Steege van bu reau Piet Roelands uit Hazcrs- woude Rijndijk een tgdje gele den zijn plannen. Hij was gaan tekenen, zo vertelde hij, omdat hij zich tijdens z'n stu die al met het binncnstadsgebied Pancras-Oost had beziggehou den. En natuurlijk hoopte hij door dit vroege optreden ook de opdracht uiteindelyk te krijgen Wordt het plan van Ter Steege uit gevoerd. dan komen er in totaal 28 woningen op het terrein. De verdeling is als volgt: 9 stuks 5 kamerwoningen met tuin, 2 stuks 4 kamerwoningen. 5 stuks 3 kamerwoningen met tuin, 6 stuks 2 kamerwoningen en 6 stuks 3 kamerwoningen. Voordat zyn tekeningen worden beoordeeld zal er echter eerst nog een stedebouwkundig plan netje door de gemeente worden gemaakt In dat plan. dat hoogst waarschijnlijk in augustus af is, zullen de uitgangspunten voor de woningbouw op het terrein komen te staan. Aan de hand daarvan zal de archi tect uiteindelijk worden geko zen. Gemeenteambtenaar Eg- genkamp "Het kan dus heel goed dat dan blijkt dat het ont werp van Ter Steege niet goed is, of wel. Daarover kunnen we nu niets zinnigs zeggen". Duidelijk is in elk geval dat de wo ningen op het terrein er nog lang niet staan. Om met Eggenkamp te spreken: "Je bent snel als je een jaar nadat het voorlopige schetsontwerp af is, kunt begin- Borstletsel Leidenaar na ongeval op Admiraalsweg LEIDEN - Een 49-jarige Leidenaar is gistermiddag na een aanrij ding met borst- en beenletsel op genomen in het AZL. Een bestuurder van een auto die op de Admiraalweg richting Trompstraat reed. verleende geen voorrang aan een Leidse automobilist uit de J.C de Rijp- straat kwam. Beide auto's wer den zwaar beschadigd. door René van der Velden Jaap Visser PCW-huurster Prins overhandigd PCW-voorzitter De Geus i pak bezwaren tegen de hoge stookkosten. Wat de PCW ermee gaat doen? "Elk vel is hetzelfde", constateert De Geus Huurders van flats van de Pro testants-Christelijke Woning bouwvereniging (PCW) in de Horsten in de Merenwijk volgden gisteravond het voorbeeld van hun 'buren', huurders van woningen van de Leidse Woning Stichting (LWS). Linea recta - met honderden handtekeningen in de hand - naar de huis baas stappen om duidelijk te maken dat de stookkosten de spuigaten uitlopen, De PCW-huurders zijn nog goed af met hun gasrekening als wc de LWS-huurders in de Horsten vorige week mochten geloven. Maar dat schijnt slechts het verschil te zijn tussen het uit de pan rij zen en het uit de pan vliegen van de stookkosten, bleek gisteravond in het PCW-kan- toor aan de Corellistraat. Mevrouw Prins uit de Milanen- horst overhandigde PCW- voorzitter J. de Geus een vu rig pamflet met 250 handte keningen van huurders uit de Milanen-, Buizerd- en Val kenhorst: "Mensen met de laagste inkomens zijn vaak al meer dan vijftien procent van hun inkomen kwijt, alleen om tc koken en het huis verwarmen. Wij hebben in onze PCW-fiats blokverwar- ming. Ook als wij zelf weinig stoken, moeten we hope voorschotten betalen en we krijgen daarvan maar weinig terug. Dat komt omdat blok- verwarming heel veel gas verbruikt De prijs van het gas mag niet verder om hoog". De huisbazen tonen alle begrip van de wereld. Ook zij zijn te gen een verdere gasprijsver- hoging. De LWS ioept de an dere acht Leidse woning bouwcorporaties zelfs op de actie tegen de gasprijsverho- ging van harte te ondersteu nen. De LWS zal ook op het stadhuis geld proberen los te peuteren voor onderzoek hoe op de stookkosten in LWS- woningon bezuinigd kan worden. De PCW loopt niet zo hard maar zegt toch "er voor honderd procent aan mee te willen werken dat de gasprijs gestabiliseerd wordt" "Ook wij zijn erht tegen de gas- prijsverhoging. méóé:ir...". vervolgen de huisbazen stee vast. LWS-directeur Streef- land verklaarde vorige week al dat de LWS niet veel meer is dan (een niet altijd even goed onderhouden) doorgee fluik van de gaskosten. En PCW-voorzitter J. de Geus vertelde de delegatie van huurders uit de Milanenhorst gisteravond eveneens dat de PCW de stookkosten van ho gerhand krijgt opgelegd: "Wij moeten de gasrekenin gen van het Energiebedrijf doorberekenen". De iokkosten stygen enorm. De woonlasten exploderen. Winsten van gasbedrijven, de staat, en oliemaatschappijen lijken ermee in tegenspraak "De gaspryzen mogen dus niet verder omhoog" Wie is het niet mee eens met deze stelling** Die mag opstaan. De honderden PCW- en LWS-huurders uit de Meren wijk blijven uiteraard zitten. De LWS en de PCW ook Maar er zijn plaatselijke ge meentebestuurders zoals PvdA-wethouder Bordewyk van financiën die langzaam maar zeker opstaan omdat zij de winsten van de gasbedrij ven goed kunnen gebruiken "voor de gemeenschap". En ook bestuurders van energie bedrijven staan op; zoals WD-energiewethoudstcr Jos Fase. die meent dat de gasprijs enigszins gelijke tred moet houden met de stijgen de olieprijs, alleen al om het Nederlandse gas niet in de uitverkoop te doen aan het buitenland. Uitverkoop of niet. de gasprijs kost op zo'n manier toch al gauw 8.5 cent per kubieke meter meer dan de 47 cent van nu. "Wij zijn verontrust over de stijgende gasprijzen. Maaaar..zeggen de plaatse lijk bestuurders steevast. Het Energiebedrijf Rijnland is slechts één van de 95 gasbe drijven in Nederland en heeft weinig invloed in de VEGIN. de Vereniging van Gasbedrij ven. En dan die 'boze' Gasu nie (staat, DSM en oliemaat schappijen) die het gas niet goedkoper wil verkopen aan de gasbedrijven En dan die 'boze' minister die de miljar dengaten probeert te dichten met de gasopbrengsten. De "grotere" politiek. In de Corellistraat dwalen huurders en huisbaas intus sen af naar het achterstallig onderhoud Dc huurders kl.i gen over loszittende tegeltjes, "die flats zijn bouwpak- ketjes". jarenlange lekkage, "waarom reageert het PCW bestuur nooit op onze brie- PCW-voorzitter De Geus rea geert. Dc isolatie van de ver warmingsbuizen in de hallen blijkt reeds in de begroting van de PCW voor 1981 opge nomen te zijn Al jaren doet dc PCW haar uiterste best om de huurders inspraak te ge ven. vertelt De Geus. "Op in spraak- en informatieavon den komt echter vrijwel nie mand. Waarom verenigt u zich niet in het buurtsccrea- tnaat? Dan wordt het contact tussen ons veel beter" roept hy geestdriftig Huurders en PCW-bestuur ne men hartelijk afscheid Zy begrijpen elkaar. "Wat doet u eigenlijk met de 250 formu lieren?", is dc lastige vraag van huurster mevrouw van Es tot slot. Voorzitter De Geus zegt beminnelijk "Ik neem aan dat ze allemaal het zelfde zijn. Wc staan achter uw actie". De "kleinere" poli tiek. Waar de een het houdt op twee weken plat gaan op het strand van Torremolinos, zweert de ander bij zoge naamde "doe-vakanties" Vera en Gerco Jongejans (bei den 26) uit de Lingestraat ho pen deze maand te beginnen aan een heel bijzondere doe- vakantie: goud zoeken in het koude noorden van Canada, op de grens met Alaska. Sa men met hun vrienden Rei- nier Mulder uit Harhngen en Jan Brandjes uit Uitgeest willen de twee Leidse water sportfanaten bewijzen dat er nog altijd avontuurlijk inge stelde jongeren in Nederland loslopen. Bij de Jongejansen sloeg an derhalf jaar geleden de goud koorts toe. "We nemen een complete artillerie mee om de beren op afstand te hou den en we zakken met een zelfgebouwd vlot de rivier de Yukon af', romantiseerden zij toen nog. Nu, luttele we ken voor het vertrek naar Ca nada (23 juli), zyn de plannen gestroomlijnd. Na een tocht door de bossen, naar het uiterste noorden van Canada, vaart het viertal een dag of achttien per kano dc Yukon af om de zijrivier de Klondike te bereiken In het Klondike-gebied lokt vier da gen goudjacht Lucratief belooft de reis echter niet te worden Het goud in het gebied van de Klondike ligt met meer voor het opra pen. want is vooral in het be gin van de eeuw reeds door velen opgeraapt. De avontu riers rekenen erop de slordi ge 14.000 gulden die de expe ditie kost voornamelijk uit de eigen portemonnee te moe ten betalen. Een kleine som wordt vergoed door enkele sponsors. Gerco Jongejans legt namelijk de hele trip vast op een zestien millimeter film die bij terug komst als propaganda mate riaal voor 'doe-vakanties* dienst kan doen Om het cel luloid tijdens de reis te be schermen zullen dc filmpjes worden vervoerd in een mu nitiekistje Gerco "Dat is zo'n beetje het enige mate riaal waarvan je zeker weet dat het waterdicht is". In het Yukon-gebied is een sneeuwbui in de zomer niet uitgesloten maar bang voor barre weersomstandigheden zijn Ven en Gi-rro «i 11r - minst "We hebben met Pscn getraind in Ovcryssel. Dat was pas afzien. Zo koud en zo nat kan het daar nooit zyn...". het daar bij Alaska

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3