"Problemen in waterwingebied zou je merken aan dode vissen Bouw Markthofwinkels ligt voorlopig stil ï—eidse agenda Provincie onderzoekt "stortplaatsen"; gemeenten doen (nog) niets Feest rond paardensport in Stompwijk DINSDAG 7 JULI 1981 i februari al dat op deze plek vroeger een illegale Het landelijk gebied tussen de Horstlaan e onderzoeken op gif. VOORSCHOTEN/WASSENAAR Bij een grondonder zoek in het recreatiepark Duinrell in Wassenaar zijn spo ren gevonden van chemische stoffen en zware metalen. De heer Ververgaard, inspecteur bij de inspectie van volksgezondheid, vindt de gemeten hoeveelheid nog niet verontrustend, maar een nader onderzoek acht hij wel wenselijk. De voorlichter van de gemeente Wassenaar meldt dat de resultaten van het onderzoek op dit mo ment worden bekeken door de technische dienst van de gemeente, maar voor de rest is er volgens hem nog niets bekend. Dit is het eerste concrete resultaat van een onderzoek op initiatief van de provincie Zuid-Holland, nadat de Socialistiese Partij al op 21 februari van dit jaar een brief verstuurde waarin zij aangaf dat in de plaatsen Voorschoten en Wassenaar zes (illegale) stort plaatsen aanwezig waren. Zowel Voorschoten als Wassenaar na men de brief van de SP uiterst serieus, maar besloten evenwel niet zelf over te gaan tot een on derzoek. De SP schreef toendertijd over Duinrell: "Als er giftige stoffen op de illegale stortplaatsen in Duinrell zijn terechtgekomen, bestaat er gevaar voor vergifti ging van het grondwater dat wordt opgepompt door de zui velfabriek van Menken. Boven dien is het zo dat Duinrell in de buurt ligt van het filtergebied van de Haagse Duinwatermaat schappij". De inspectie van volksgezondheid vond de brief van de SP zeer goed gedocumenteerd en besloot de zaak in elk geval niet ambte lijk af te doen. Het Duinrcll-ge- bied weid omschreven als 'ur gent' en een vooronderzoek moest zo snel mogelijk plaatsvin den. In maart besloot de inspec tie besprekingen te voeren met de gemeente Wassenaar. Er werd een historisch overzicht gemaakt van het gebied met als resultaat dat een bodemonderzoek wense lijk was. Met behulp van peilbui zen werden monsters genomen van het grondwater die nauw keurig werden geanalyseerd. "Beschuldigingen" Het onderzoek op hel terrein van de Wassenaarse recreatiepark is inmiddels afgerond. Verver- gaard van de inspectie verwacht dat de verschillende partijen bin nenkort rond de tafel gaan zitten om te bekijken hoe het onder zoek nu voltooid moet worden. Het initiatief hiervoor ligt echter wel bij het gemeentebestuur van Wassenaar en op dit moment is het nog niet duidelijk wat de ge meente nu precies van plan is te gaan doen met de resultaten. De brief van de SP gaf nog vijf an dere plaatsen waar mogelijk gif was gestort. In zowel Voorscho ten als Wassenaar ging het om drie lokaties. In Voorschoten werd onder meer het perceel aan de Veurseweg 348 genoemd. Ten westen en noordwesten van de grote schuur en ten zuiden van het bos rondom Duivenvoorde. Verder werden door de SP het terrein aan de Dobbeweg en de boerderij aan het eind van het pad dat vanaf de Rijksstraatweg de Stevenshofpolder inloopt als 'plekken des onheils' aangete kend. In Wassenaar zouden de il legale stortplaatsen liggen op het manege—terrein aan de Papeweg 43, er recht tegenover in het bos en in het al eerder genoemde Duinrell. De twee gemeenten namen zoals gezegd de 'beschuldigingen' se rieus. maar daadwerkelijke ac ties ertegen bleven uit. De heer Erkelens (hoofd bestuurszaken Voorschoten) legt uit waarom: "Wij hebben in eerte instantie contact gezocht met het Hoog heemraadschap van Rijnland. Als er bij de waterwinplaatsen problemen waren, dan zou je dat wel merken aan de oppervlakte, bijvoorbeeld door drijvende do de vissen. Dit was niet het geval. Rijnland vond het dan ook niet verontrustend en heeft ons dan ook niet geadviseerd om een on derzoek te houden". Giflijstje Ook de gemeente Wassenaar con cludeerde dat er niets verontrus tends aan de hand was. Beide ge meenten gaven de lokaties wel door aan het ministerie van volksgezondheid. De lokaties die door de SP waren aangegeven werden geplaatst op het zoge- naamde 'giflijstje van minister Ginjaar'. In totaal kwamen daar over de 1000 lokaties op te staan, alleen al voor de provincie Zuid- Holland. De provincie bleek door gifvond sten onder meer in Lekkerkerk, het EMK-terrein in Krimpen aan den IJssel en in het Hoge Bergse Bos in Bergschenhoek minder gerust. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland kwam dan ook met een Saneringsprogramma voor 1981. Het doel van het plan is om van het ministerie van volksgezondheid 13,0 miljoen gulden te krijgen om op een groot aantal plaatsen in de pro vincie bodemonderzoeken te houden. Na een eerste selectie van GS bleven er 247 gemelde stortplaatsen in ruim 80 gemeen ten over. Bij al deze plaatsen kunnen mensen in direct contact komen met de bodemverontrei niging. De plaatsen Voorschoten en Was senaar komen ook voor op dit 'geslecteerde' lijstje. Voorscho ten met vijf plaatsen en Wasse naar met drie. Opmerkelijk is dat een aantal van die plaatsen ook in februari door de SP zijn aan gegeven. Er lijkt wat het woord serieus betreft verschil te be staan tussen de provincie en de gemeenten. Geschokt reageren de twee gemeenten ook nu niet op de nieuwe lijst en de voorge- plannen van GS. Plezierig "We hadden twaalf plaatsen inge diend bij de minister", zegt wet houder Van Leeuwen van Voor schoten, we wisten dat er een selectie aan zou komen. Ik vind het plezierig dat het onderzoek wordt gehouden. De indianen verhalen over die gifplaatsen kunnen dan de wereld uit gehol pen worden. Het kaf van het ko ren scheiden". De wethouder geeft toe dat in de landelijke buitengebieden van Voorschoten vroeger zowel le gaal als illegaal gestort is. In een verslag van een vergadering naar aanleiding van de brief van fe bruari van de SP, staat te lezen dat "de gemeente Voorschoten indertijd voor het storten van vuil ter plaatse vergunning heeft verleend". Met die plaats wordt het buitengebied bedoelt rond om het perceel Veurseweg 348. De provincie heeft dit gebied dan ook op het prioriteitenlijstje ge zet. Het staat daar alleen om schreven als 'Horstlaan' en 'Laantje van Duivenvoorde'. Het beoogde gebied door de SP ligt hier precies tussen. Andere ge bieden die door GS zijn opge voerd voor Voorschoten zijn de Rouwkooplaan, de Admiraal de Ruytersingel en waarschijnlijk het gebied aan de Dobbeweg. De Rouwkooplaan in Voorschoten is één van de weinige industrie gebieden die het dorp rijk is. Ja renlang heeft daar een verffa- briek gestaan, maar enkele jaren geleden is deze door brand totaal verwoest. Het was daar niet het enige bedrijf dat door brand werd vernietigd. Een jaar voor de brand bij de verffabriek werden een groot aantal kleine bedrijfjes aan de Rouwkooplaan ook door brand verwoest. Aan de Admi raal de Ruytersingel heeft vroe ger een vuilstortplaats gelegen ter hoogte van de boerderij 'Wie kan keeren de hand des Heeren'. OEGSTGEEST - Hct*bouwplan Voor een tiental winkels in de Kempenacrstraat in Oegstgeest ligt momenteel stil. De ontwik keling van een winkelpassage is nu vastgelopen op het ter plekke geldende bestemmingsplan. De plannen voor de winkels voldoen "op detailpunten" niet aan de be stemming van dit gebied. "De bouwer van het winkelcen trum heeft nieuwe tekeningen ingediend die niet helemaal vol doen aan het bestemmingsplan. Het gaat eigenlijk om kleine on effenheden. die toch moeten worden weggewerkt, anders zou zo door derden een procedure daartegen begonnen kunnen worden. Daar moet je voor wa ken. Zoals het er nu uit ziet hoeft er maar een persoon in beroep te gaan tegen het bouwplan en we zitten al met duidelijke formule- fouten", aldus wethouder Thorn. Volgens de wethouder hoeft dit niet te betekenen dat het plan nog lang wordt vertraagd. "Komt de bouwer met de gewijzigde plannen, dan heeft hij bij wijze van spreken morgen de toestem ming van de gemeente om te bbuwen In eerste instantie is uitgegaan van schetsen voor het plan. De bou wer. projectontwikkelaar Proper uit Oegstgeest. heeft deze schet sen uitgewerkt "en dan krijg je vaak nog een wat andere vorm", verduidelijkt wethouder Thorn. Volgens de gemeente gaat het om detailpunten die moeten worden veranderd. Één van deze "details" is de hoofdingang. Wet houder Thorn: "De eerste opzet was dat de hoofdingang in de Kempenaerstraat zou zijn. In de gewijzigde plannen kwam echter aan de achterzijde de ingang bij het parkeerterrein. Dat kan daar niet." Definitief Van de zijde van Proper wordt meegedeeld dat "wij volgens ons aan de eisen ter plekke voldoen." Proper verwacht dat over een maand de plannen definitieve vorm hebben aangenomen en dat dan snel met de bouw kan worden begonnen. Volgens een gemeentewoordvoer der komt er in elk geval wel een winkelcentrum, "dat kan ik zon der meer zeggen." "Maar als men een bouwvergunning wil krijgen dan kan dat uiteraard alleen als voldaan wordt aan het geldende bestemmingsplan." Een andere ambtenaar vertelt dat er nog geen vooruitgang is omdat "wij nog geen verdere uitgewerkte plannen hebben gezien." De winkeliers wijzen er op hun beurt op dat het steeds moeilij ker zal worden om de interesse van gegadigden voor de winkels hoog te houden naarmate het langer gaat duren. "Als je de hui dige economische toestand in ogenschouw neemt, dan kun je je voorstellen dat hoe langer het gaat duren, hoe moeilijker het wordt om de winkels nog te be- Begonnen is zetten", aldus de heer Trijselaar met Markthof, r momenteel die volgend jaar twintig jaar voorzitter is van de plaatselijke ligt het winkeliersvereniging Oegstgeest winkelplan stil Aktief. omdat er "Toen het plan vier jaar geleden wijzigingen "op ontstond bleek al snel het aantal detailpunten" aanvragen het mogelijke aanbod moeten worden aan winkels te overvleugelen. Er uitgevoerd. was enorm veel belangstelling. Nu denk ik dat de bezetting van de winkels ook nog wel zonder veel problemen zal lukken. Maar wij moeten nu gewoon uitgaan van de gegadigden die wij op pa pier hebben. Als de plannen rond zijn dan ga ik de geïnteres seerden af om te horen of ze het nog allemaal zien zitten en of de plannen realiseerbaar zijn geble ven. Wij moeten natuurlijk voor zichtig zijn, als je ziet dat elders winkels gaan verdwijnen. Wat wy in elk geval niet willen is dat er een groot winkelbedrijf in de Passage komt als de kleinen het niet meer zouden kunnen op brengen". zo vertelt Trijselaar. i Duivenvoorde waar de provincie de bodem wil gaan Tanks Het gebied aan de Dobbeweg is al door de SP aangegeven. Zij doel de toen op het terrein van de fir ma De Groot. Inmiddels is daar ook het terrein van de voormali ge lakfabriek De Beer bijgeko men. Bij het ophalen van een aantal tanks enkele maanden ge leden scheurde op dat terrein een tank. De tank was gedeelte lijk nog gevuld met een chemi sche vloeistof. In Wassenaar gaat het om de gebie den aan de Papeweg (manege- terrein), Hoogeboomseweg en de Ter Weerlaan. Op deze twee laat ste lokaties zijn vuilstortplaatsen geweest. Tot 1959 werd het Was senaarse afval per schip afge voerd. In de periode 1959 tot 1961 heeft de gemeente een vuilstort plaats gehad aari de Ter Weer laan. Na 1961 werd een terrein aan de Hoogeboomseweg hier voor gebruikt. Het gebied aan de Ter Weerlaan is toen omgespit tot plantsoen, de Hoogeboomse weg is nog steeds in gebruik als stortplaats. Op dit moment mag er echter alleen nog maar tuinaf val gebracht worden. Volgens voorlichter Kan van de gemeente Wassenaar zijn dit de enige twee plaatsen in Wasse naar die ook aan het ministerie zijn opgegeven. "Zover bekend zijn er geen illegale stortingen bekend in Wassenaar", aldus Kan. In een persbericht van de gemeente van augustus 1980 staat te lezen dat 'de gemeente Wassenaar een gedegen inzicht in de huidige en in vroeger tij den plaatsgevonden stortingen van afval heeft'. Er werd toen echter alleen gesproken over de twee (ex-)vuilstortplaatsen. Ondertussen zijn daar in elk ge val het gebied in Duinrell en aan de Papeweg bijgekomen. Bij het onderzoek worden speciale peilbuizen in de grond geslagen om dan grondwatermonsters te nemen. Deze monsters worden dan geanalyseerd en kan men meten in hoeverre de bodem verontreinigd is. Nog dit jaar wil GS dat alle 247 stortplaatsen die geselecteerd zijn onderzocht worden. Het enige probleem is dat er voor het onderzoek genoeg geld moet zijn. Bij het ministerie van volksgezondheid ligt nu het verzoek om deze kosten te finan cieren. Van de beslissing van het ministerie hangt het nu af of de onderzoeken inderdaad gehou den kunnen worden. PAUL VAN DER BURG DINSDAG Leiden - Buurthuis Groenoord, Mus- schenbroekstraat, voor kinderen woensdagochtend- een hond maken van stof of papier; 's middags: een wor stelwedstrijd in de speeltuin. NVSH-bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins, van 20-21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslui tend soos. muziek of film; woe. soos en sport, 15-17 uur. Algemene Relasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156640, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Warmond - officiële opening feestweek Kaagweek, Burg. Ketelaerstr, 19.30 uur. Wassenaar - Sporthal Dr. Mansveltkade, kinderspelen, woe, 9.30 uur. Warmond - Dorpsstraat, poppenten- toonstelling Showroom Subaru, woe, 9 WOENSDAG 10 t Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; dond. soos met films en informatie programma's, 15-17 uur. Cluhuis De Mirt - Driftstraat 49, film, do, 14 uur. Warmond- Park Groot Leerrust, touw trekwedstrijden, 19 uur. Trefpunt - bridgedrive, 19.45 uur. Ut Sloepie in het Meerpunt - Mr. en Miss Warmond verkiezing, 20.30 uur. Park Groot Leerrust - kindermarkt, do, 9.30 uur. Park Groot Leerrust - volksdansgroep, do, 15 uur. Wassenaar - Sporthal Dr. Mansveltkade, kinderspelen, do, 9.30 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 3 tot 10 juli door: Zuider Apotheek, Lammen- schansweg 7, tel. 123553; apotheek Boekmer, Florijn 19, Leiderdorp, tel. 894400. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. STOMPWIJK In Stompwijk worden 14, 15 en 16 juli weer de paardensportdagen gehouden. Al 72 jaren organiseert de hard draverijvereniging "Nooit Ge dacht" feestelijkheden rond het paard. Het feest begint volgende week dinsdag met een muzikale rond gang door het dorp. Rond twee uur gaan de kinderspelen van start. Zo wordt er onder andere een touwtrekwedstrijd georgani seerd voor de schoolgaande jeugd. Verder staat een stoelen dans op het programma. Het belangrijkste onderdeel van het middagprogramma op deze eerste feestdag is de springwed- strijd om de Cor Janssen-wissel- trofee. Deze begint om vier uur. De beste springpaardjes van de plaatselijke ponyvereniging "de Blesruiters" zullen onderling uit maken wie het beste het par cours kan nemen. 's Avonds vindt vanaf zeven uur een muzikale optocht plaats, die verzorgd wordt door de fanfare vereniging "Juliana". Alle Stompwijkers zijn die avond welkom op het kermisterrein om daar deel te nemen aan het oude volksspel tonknuppelen (vroeger katknuppelen). De jongerenvereniging "Oase" or ganiseert dinsdagavond in de grote tent op het kermisterrein een concert. De groep "L seven" zal daar optreden. De jeugd krijgt woensdagmiddag 15 juli de gelegenheid om uit te maken wie de snelste pony heeft. Er wordt gereden op de grasbaan aan de Dr. van Noortstraat achter de rk-kerk waar ook de korte- baanwedstrijden worden gehou den. Woensdagavond staat er dan nog een andere race op het program ma. Om zeven uur gaat dan op een parcours met hindernissen een bromfietsenrace van start. Inschrijving voor deze wedstrijd vanaf half zeven. Donderdagmiddag 16 juli moet de topdag worden van de Stomp- wijkse feesten. Hoogtepunt is de harddraverij om de grote prijs van Stompwijk. De wedstrijden maken deel uit van een reeks die in deze regio worden afgewerkt. De draverij wordt gehouden aan de Dr. Van Noortstraat. leidsch dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave; Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 10.00-19.30 uur (nabezor- ging na 19 30 uur), zater- overschrljving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement I 53,45 per post f 75,80 Jaarabonnement f 202,30 per post f 291,70 Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: R D Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. Alg. redactiechef: J.M.J. Post. J.P.M. van der Meer (re- glo) W. Wlrtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sporl) P C Rosier (radio en tele- vlsie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In; Bonn. Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 •H v. Egmond tel. 071-172766 Ch. Lennartz tel. 071-133202

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2