Rechten vrouw niet voldoende Expeditie levert schat aan waardevolle gegevens op Emaricipatieraad regering: Gifgebied reinigen kost tien miljoen Snel herstel mogelijk van Westduitse economie PAGINA 1 Vorige maand keerde een expeditie, onder leiding van dr. J.v.d.Land van het Rijksmuseum van Na tuurlijke Historie in Leiden, terug van een onder- zoeksreis naar de eilandengroep De Azoren in de Atlantische Oceaan. Het onderzoek naar de flora en fauna in dit gebied, uitgevoerd aan boord van het marineschip hr. ms. Tydeman, leverde een schat aan vondsten op. Zo werd onder meer een diertje aangetroffen waarvan men dacht dat het reeds uitgestorven was. Uit de vele vondsten kun nen na wetenschappelijke analyse waarschijnlijk belangrijke conclusies worden getrokken ten aanzien van oceaanstromingen en de evolutie van aarde, mens en dier. LEIDEN - Vrieskisten vol vissen, dozen vol met gedroogde wieren en honderden potten met in alcohol of for maline geconserveerde zeedieren. Dat is de tastbare oogst van de wetenschappelijke expeditie naar de eilan dengroep De Azoren. De bijna vijf weken du rende expeditie, die in de tweede helft van de vorige maand werd be sloten, heeft volgens expeditieleider dr. J.v.d.Land van het Rijksmuseum van Na tuurlijke Historie in Leiden, een schat aan waardevolle gegevens opgeleverd. Overigens kan het nog wel eni ge tijd duren voordat duide lijke conclusies kunnen wor den getrokken aan de hand van het gevonden materiaal. Een zorgvuldige wetenschap pelijke analyse is daarvoor nodig. Toch heeft Van de Land er geen moeite mee nu reeds te zeggen dat de expe ditie aan zijn doel heeft beantwoord. De Azoren (een eilandengroep midden in de Atlantische Oceaan op onge veer gelijke afstand van Noord-Amerika en de noord west kust van Afrika) bleek een gebied met een rijke oce aan-flora en fauna. gramma is het zogenaamde CANCAP-project. Bij dit pro ject gaat het om biologisch onderzoek van het zuidooste lijke deel van de Atlantische Oceaan oftewel het gebied dat in het oosten wordt be grensd door het kustgebied van Noord-Afrika, in het noorden door de Azoren en in het zuiden door de Kaapver- dische eilanden. De expeditie naar de Azoren was de vijfde in de rij van acht expedities die in het kader van het CAN CAP-project zijn en zullen worden gemaakt. De wetenschappelijke oogmer ken van ""het project zijn drieërlei: ten eerste een inventarisatie van de aanwezige planten en dieren en het verklaren van de veelvormigheid van de or ganismen als resultaat van de evolutie (de zogenaamde sys tematiek of taxonomie); in de tweede plaats het be schrijven en verklaren van de verspreiding van de organis men over de wereld (de zoge naamde biogeografie); in de derde plaats het bestu deren van de geschiedenis van het leven op aarde aan de hand van fossielen, gevonden overblijfselen van uitgestor ven dieren (de zogenaamde paleontologie). Sn om die flora het de expeditie lijk te doen. Sinds 1976 draait in Nederland onder coördina torschap van de Nederlandse Commissie voor Zeeonder- zoek een programma voor oceaanonderzoek waaraan al lerlei instituten die zich op dit terrein bewegen deelne men. Onderdeel van dit pro- Levend fossiel De Azoren, waar een subtro pisch klimaat heerst, bleek voor het onderzoek van grote waarde. Opmerkelijke vond sten werden gedaan. Van de Land daarover: "Wij hebben onder meer een levend fos siel gevonden. Een levend fossiel is een dier dat vroeger veelvuldig voorkwam maar nu vrijwel is uitgestorven. Het gevonden levende fossiel heet Cyathidium, het is ver want aan de zeelelie. Dit dier was in het krijttijdperk, 75 miljoen jaar geleden, goed bekend. Het staat ook in de literatuur beschreven. Men dacht jiat het dier was uitge storven maar dat is kennelijk nog niet het geval al speelt het geen rol van betekenis Ook koraalriffen van 40.000 jaar oud, grote oesters en gewel dige schelpen, afkomstig uit één van de ijstijden (de laat ste was 10.000 jaar geleden) behoorden tot de vondsten. Vondsten die Van de Land en de andere onderzoekers tot de overtuiging hebben ge bracht dat het water in dit deel van de Atlantische Oce aan in de laatste ijstijd niet al leen veel kouder was dan nu, maar ook veel voedselrijker. Van de Land: "Dat laatste duidt er op dat het patroon van zeestromingen destijds anders moet zijn geweest dan nu het geval is. De zeestro ming bij de Azoren is afkom stig van Amerika en tropisch van karakter. En tropische zeestromen zijn voedselarm". De expeditie leverde een be vestiging van eerdere bevin dingen dat de ondiepwater- fauna (tot circa 300 meter diepte) rond de Azoren veel rovende en nauwgezette be zigheid. Er worden details ten aanzien van tanden e.d. bekeken om op die manier het mechanisme van de evo lutie te doorgronden. Aan zeesterren bijvoorbeeld heb ben wc andere kenmerken ontdekt dan ze elders heb ben. Dat houdt verband met de andere fauna die er by de Azoren sinds de laatste ys- tijd, 10.000 jaar geleden, is ge komen. Die veranderde ken merken zijn klein maar een periode van 10.000 jaar is van uit het oogpunt van de evolu tie bezien nog niet erg lang". Nevenprojecten Naast bovengenoemde onder zoekingen, die de hoofdmoot van het programma vorm den. werd ook een aantal ne venprojecten afgewerkt. Waarnemingen over zee schildpadden. walvisachtige dieren en zeevogels werden genoteerd en doorgegeven en een ornitholoog van de Azo ren werd in staat gesteld van af het onderzoeksschip een inventarisatie van moeilijk bereikbare broedvogelkolo- nies te maken. Daarnaast functioneerde het schip, de hr. ms. Tydeman. als weer- schip door de dagelijkse inza meling van meteorologische waarnemingen. Voorts wer den er tijdens de vaart regel matig dieptewaarnemingen gedaan ter completenng van de geografische kartering van de oceaan. Tachtig man (15 onderzoekers, 65 'stuks' bemanning) voeren mee op de Tydeman die in 1976 in dienst werd gesteld en is ontworpen voor onder zoek van de oceaan. Daartoe beschikt het schip onder meer over een diepzee-echo lood. een camera voor diep zeefotografie en apparatuur voor het slepen van bijvoor beeld visnetten. Ook zijn er op het schip laboratoria aan wezig. De brandstofhoeveel- heid die kan worden meege nomen is voldoende voor een afstand van 11.000 myl. Voor de watervoorziening aan boord beschikt het schip over drinkwatertanks met een inhoud van 48 ton. Deze hoeveelheid wordt op peil ge houden door met behulp van twee verdampers op zee drinkwater te maken. In de bergplaatsen kan voor 75 man gedurende acht weken proviand worden opgesla gen. Dit betekent in de prak tijk dat de Tydeman langer dan 30 dagen achter elkaar, zonder herbevoorrading, op zee kan blijven. Het onderzoeksvaartuig hr. overeenkomst vertoont met die van de Middellandse Zee en de oostelijke Atlantische Oceaan. Van de Land: "Daar hebben we nog geen verkla ring voor. Gezien de van Amerika afkomstige zeestro ming zou je eerder een over eenkomst met de fauna daar verwachten". Mogelijk heeft het gebied van de Azoren op middelmatige diepten (300 tot 1000 meter) wel een ge heel eigen fauna. Vondsten zoals het eerder genoemde Cyathidium (dit diertje werd Tijdeman op 500 meter diepte gevon den) wijzen in die richting. Interessant waren eveneens de bevindingen die gedaan wer den op diepzee-niveau (de At lantische Oceaan gaat tot een diepte van 5 kilometer). Van de Land: "Bij de Azoren lig gen sterk geïsoleerde zeebek kens. Dat is gunstig voor soortvorming. Daar kunnen we weer gegevens aan ontle nen over de evolutie. Wij on derzoeken de evolutie in heel kleine stapjes. Het is een tijd OEN HAAG (GPD) - De Emanci- patie. aad vindt dat de regering te weinig over wil nemen van het verdrag Uitbanning Vrouwen discriminatie van de Verenigde Naties. De regering stelt in een wetsontwerp de Tweede Kamer voor het VN-verdrag te aanvaar den maar maakt een aantal uit zonderingen. De Emancipatie- raad is het daarmee, zo blijkt uit haar advies op dat wetsontwerp, in veel gevallen niet eens. De Emancipatieraad mist vooral de VN-bepalingen die vrouwen gelijke rechten geven als de man op verzekeringsgebied, zoals pensioenrechten. De raad vindt dat deze bepalingen uit het VN- verdrag rechtstreeks van toepas sing verklaard moeten worden voor Nederland. Aanpassing van de Nederlandse wetgeving daar aan kan dan later gebeuren. De Nederlandse regering had min stens aan kunnen geven wanneer die bepalingen dan wel in Neder land ingepast zouden kunnen worden. Er zijn ook EG-richtlijnen over de gelijktrekking van man en vrouw op financieel gebied. De Emancipatieraad mist het stand punt van de regering over de pre- ciese verhouding tussen het VN- verdrag en die EG-richtlijnen. De raad uit verder kritiek op detail punten. Zo vindt de raad de ar gumenten die de regering han teert om een aantal verschillen tussen jongens en meisjes te houden, nauwelijks goed door dacht. De regering wil bijvoor beeld geen dienstplicht voor meisjes en maakt wat dat betreft een voorbehoud op het VN-ver- drag. De raad wil ook niet zonder meer die dienstplicht, maar het argument dat dienstplicht voor meisjes „onaanvaardbaar" is nietszeggend. Handhaven van het verschil in leeftijdsgrens waarop jongens en meisjes mogen trouwen, acht de raad niet nodig. Jongens mogen vanaf hun achttiende trouwen, UTRECHT (ANP) - De provincie Utrecht heeft 10 tot 13 miljoen gulden nodig voor het opruimen van alle bodemverontreinigin gen die dit jaar op haar prioritei tenlijst staan. Bovenaan de lijst staat volgens de provincie het schoonmaken van het terrein van de voormalige gasfabriek in IJsselstein, waar het nabije waterwingebied wordt bedreigd en waarvoor één mil joen gulden nodig is. Verreweg het grootste deel van de schoon- meisjes al vanaf hun zestiende. Handhaven van de bepaling dat een vrouw beneden 52 jaar niet mag hertrouwen na de dood van haar echtgenoot tenzij ze kan aantonen dat ze binnen 306 da gen na diens overlijden niet zwanger was, vindt de raad ook onnodig. De bepaling is er om de rechten van het nog ongeboren kind te behartigen. Dat kan ook wel op een andere manier dan zo'n rechtstreeks trouwverbod aldus de raad in zijn advies. maakkosten (7 tot 10 miljoen gul den) gaat naar het Griflpark in He stad Utrecht. Daar vormen de resten van een oude gasfabriek een bedreiging voor woning bouw en parkaanleg. Voor het schoonmaken van het Ha- loa-terrein aan de Utrechtse Gansstraat, waar de bouw van zo'n 180 huizen door chemische resten in de bodem onzeker is ge worden. is ongeveer een miljoen gulden uitgetrokken. Door de zware regenval van de afgelopen weken schieten de paddestoe len nu al uit de grond. De zesjarige Esther vond deze reuze-exemplaren in het park bij de sportvelden "De Eendracht" in Amsterdam. De herfst be gint dit jaar wel heel erg vroeg. BONN (ANP) - De raad van eco nomische adviseurs van de West duitse regering heeft op eigen initiatief een speciaal rapport over het economisch en financië le beleid van de overheid en de krapgeldpolitiek van de Bundes bank opgesteld waarover maan dag een en ander is bekendge maakt. De Vijf Wijzen, zoals de raad wordt genoemd, zyn het op diverse punten niet eens met het huidige beleid Het is hun eerste speciale rapport sinds 1977 Ge woonlijk volstaat de raad met de uitgifte van een jaaroverzicht te gen het einde van het jaar Onder de huidige omstandigheden kan er volgens de Vijf Wijzen geen sprake zyn van een snel herstel van de conjunctuur in de Bondsrepubliek. Van de buiten landse conjunctuur behoeft naar hun mening voorlopig geen posi tievc invloed op de bedrijvigheid te worden verwacht en van een opleving van de binnenlandse vraag komt gezien de hoge rente voet en de stijging van de pryzen evenmin iets terecht. In het rapport staat dat een duide lijke voorwaarde voor een ople ving van de investeringen een daling van de kosten van het be dnjfsleven is. vooral nu er weinig ruimte is voor prijsverhogingen Verlagingen van de rentelasten en matiging bij de looneisen wor den van groot belang geacht La ge rentetarieven zijn volgens de raad vooral nodig met het oog op investeringen in voorraden en bouwprojecten. De Vyf Wyzcn hebben kr\tiek op het feit dat maatregelen die deze ontwikke lingen bevorderen tot dusver zijn uitgebleven. Volgens de Oeso is West-Duitsland één van de landen waar een her stel van de economische bedrij vigheid dit jaar mogelijk en wen selijk is Dit staat in het jaarlijkse overzicht van de economische ontwikkeling in de Bondsrepu bliek van deze Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling. De economische deskundigen van de organisatie in Parys wijzen erop dat de infla tie in West-Duitsland lager is dan in de meeste andere landen en dat er voor de komende achttien maanden op een verder afne ming wordt gerekend. Zoals verleden jaar om deze tijd al werd verwacht is de economi sche bedrijvigheid in de Bonds republiek in 1980 sterk afgeno- Voor dit jaar behoeft nau welijks op enige verbetering te worden gerekend en zelfs als er volgend jaar een herstel intreedt zal dat toch niet van dien aard zijn dat de werkloosheid er be- langruk door zal afnemen De OESO realiseert zich weliswaar dat de economische ontwikke lingen in het buitenland daar voor een deel debet aan zun maar komt toch tot de conclusie dat het economische beleid van de Westduitse regering onder de huidige omstandigheden nog te zeer op beperking van de bedrij vighcid is gericht.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11