Maertens: 'idioot' in de Tour Tm Slavenburg's Bank Damen met zeer veel moeite ronde verder Plassen en kussen George krijgt geld van Haarlem Fabrieksmachine voor Van Kessel U spaart heel persoonlijk bij de Zakenbank k Paus Hiet naar Lourdes DINSDAG 7 JULI 1981 A ULNA Y-SOUS-BOIS (GPDl - De Tour kent zijn tradities, hoewel de hedendaagse wiel renners steeds meer in de pas lopen met de moderne tijd. waarin heilige huisjes omver geschept worden. Sommige gebruiken echter blijven in stand, zoals hel demarreren om een plasje te plegen en het vooruit rijden om de echtge note te kussen. De Franse kampioen Serge Beucherie kreeg die kans gisteren. Hij kreeg toestemming van het peloton om vlak voor zijn woonplaats Suint-Cheron voorsprong te nemen. „Want om tijdens de Tour alleen voorop in de kampioenstrui langs de huisdeur te mogen rijden is het mooiste wal er bestaal". Biefstuk Biefstuk is niet voor iedereen een traktatie. Onder de wiel renners bijvoorbeeld zijn er die die lappen niet meer kun nen ruiken en zien. 's Mor gens biefstuk, 's avonds bief stuk en af-en-toe tussendoor biefstuk. ..Weet je waar ik het meest van geniet nu ik met wielrennen gestopt ben", heeft Jan Janssen ooit gezegd, „dat ik geen biefstuk meer hoef te eten. Wal is dat een za ligheid". Voor de haters van dat vlees in de Raleigh-ploeg zijn er goede tijden aangebroken want verzorger Ruud Bakker scha kelde over op pap. De aanlei ding daartoe is even verras send. ..We hebben sbhrik ge kregen na die positief uitge vallen dopingcontroles. Vol gens de medische specialisten die voor ons bij het legen-on derzoek in Keulen waren, moeten we zeker niet uitslui ten dat die hormonale stof via biefstuk binnen is gekomen. Zodoende En over de vervangende pap: Dal is pap met orbolac. een eiwit dat ze veel gebruiken in bejaardentehuizen en zieken huizen. Het wordt ontzettend goed opgenomen en er zitten belangrijke bestanddelen in die je ook terug kunt vinden in moedermelk". Soigneurs Belg ié. Ploeg: Teka. „Ik heb het uit de boeken. En de prak tijk, met Nol mijn broer. Neen. geen studie. Daar ben ik nooit aan toegekomen. Ik werk bij mijn ouders in de wasserij. Machines bedienen en zo. De was opvouwen of de bestellingen doen. Masseren van wielrenners is een kwes- tie van voeling. En dat gevoel moet je ontwikkelen. Harde plekken en spieren. Dat moet je allemaal kunnen voelen. En voeding natuurlijk, daar moet je ook een hoop van we ten. Heb ik ook boeken over gekocht. Of ik ze ook over do ping heb gekocht? Neen, dat is te moeilijk. Ik zou er veel intelligenter voor moeten zijn, om dat gestudeerd te kunnen hebben aan de uni versiteit. Van doping blijf ik af. Daarvoor is een soigneur niet bevoegd. Voor dat klaar stomen en zo. Daarvoor moet ge aan de universiteit doce ren om daar uit te geraken. Anders wordt het knoeien". Op tennistoernooi Forescate LEIDEN - Hennie Koemans is de favoriet voor de eindzege van het lustrum-toernooi van Forescate. Wanneer het toernooi volgens planning verloopt, ontmoet hij in de finale Marinus Brooshooft. Beide spelers namen afgelopen week niet deel aan de toernooien binnen het district, maar gaven de voorkeur aan een optreden op het toernooi van het Wassenaarse Oude Eik. Brooshooft werd in de kwartfinale de voet dwars gezet door Allard Castelein, Koemans stuitte een ronde verder op dezelfde speler. AULNAY-SOUS-BOIS (ANP) Zijn wonderbaarlijke we deropstanding met overwinningen in de eerste en vierde etappe bracht Freddy Maertens na vier dagen al de groe ne trui. Het puntenklassement won hij reeds in 1976 en 1978. Maertens ging driftig op puntenjacht bij de tussen- sprints. Dat pleit had hij snel gewonnen. Maertens ging als een bezetene te keer bij de tussensprints. Hij trapte niet alleen hard, maar hij manoeuvreerde ook gevaarlijk. Zo gevaarlijk dat zijn tegenstan ders in de puntenjacht het al snel opgaven. "Hij is een zielig mens", merkte Peter Winnen op nadat hij hem eens aan het werk zag. Andere renners noemden hem "gek" en "idioot". Wat er met Maertens gebeurde, wist (nog) niemand te achterha len. Op zijn zachtst gezegd was zijn gedrag bedenkelijk. Hij kreeg ook al een bijnaam: de Ta pir. [n de elfde touretappe kreeg Maer tens de schrik in de benen. Hij kwam voor de tweede keer in de Tour ten val. Maertens fietste te gen een stoeprand aan in een bocht en smakte tegen het asfalt. Vlak voor de start van de proloog in Nice reed hij tegen een toe schouwer op, waardoor hij tien seconden te laat vertrok. Op weg naar Aulnay-sous-bois kreeg Maertens de schrik in de benen. Nadat hij door zes ploeg genoten, onder wie Jan van Hou- welingen Frits Pirard, in het pe loton was teruggebracht en zijn (lichte) verwondingen door tour arts Miserez waren verzorgd, fietste hij de resterende 80 kilo meter aan de staart van het pelo ton. Hij sprintte ook niet tegen Freuler voor de elfde plaats. Freddy Maertens is intussen op nieuw het lievelingetje gewor den van zijn ploegleider Lomme Driessens. De man verliest de drager van de groene trui niet meer uit het oog. De andere ren ners in de ploeg ziet hy niet meer. Maertens eet intussen ook weer gescheiden van de knech ten in de ploeg. Net als vroeger toen hij per seizoen zo'n vijftig overwinningen behaalde. Dries sens schrijft alles voor. Zo heeft hij zijn pupil ook verboden om elke dag met zijn echtgenote te telefoneren. Daar werd het vol gende op gevonden. De vrouw van Maertens belt nu naar het hotel en vraagt naar Frits Pirard. De Eredanaar verbindt dan stie- kum door naar Maertens. De Vlaming werkte aan het begin van het seizoen met de apothe ker, tevens wielrentrainer, Paul Nijs aan zijn come-back. Als lid van de dopingcommissie van de Belgische wielerbond schreef Nijs Maertens een training voor volgens Oosteuropese schema's. Nijs maakte met Maertens ook een contract op, waarin de ren ner zich verplichte alleen de door hem voorgeschreven voeding, mineralen en vitamines te consu- Tijdens de Ronde van Frankrijk werd bekend dat Maertens intus sen met Nijs heeft gebroken. "Ik voelde me hoe langer hoe meer een proefkonijn". Maertens staat nu onder behandeling van een professor, die zijn naam geen be kendheid wil geven. Maertens: likken aan ijsjes die er niet zijn Voordat Hennie Koemans aan de finale kan beginnen, zal hij als eerste moeten afrekenen met Bart van der Feen, die hem in de finale van het De Munnik toer nooi klopte. Van der Feen staat dus als derde genoteerd achter Jos Koemans, maar vóór Her man van der Capelle, Bub van der Zee, Frans Grimbergen en Robbert-Jan van der Feen. Een realistische plaatsing, al zal voor al Bub van der Zee moeite heb ben zijn plaatsing waar te ma ken. De Forescate-speler ver keert in niet al te beste vorm, het geen al leidde tot te vroege elimi nering tijdens het toernooi van Sassenheim door Mark Nije. De vorm van Van der Zee is echter grilliger dan het weer, wanneer hij in goede doen is moet hij ze ker geacht worden de kwartfina le te halen. Verder is het spijtig, dat Leon Da- men al in de tweede ronde Hen nie Koemans ontmoet. De fina list te Lisse en winnaar van het Sassenheim toernooi had een be tere plek verdiend. De Hillegom- mer had gisteren in de eerste ronde overigens alle moeite met TENNIS - De Nederlandse jeugd- tennisploeg heeft zijn eerste wedstrijd in de kwalificatieronde te Oporto voor het toernooi om de Galea-beker gewonnen. Cy prus werd met 3-0 verslagen. Het andere duel in de groep-Op- orto, Portugal-Mexico, werd af gebroken op de stand 1-1. TENNIS - Na zijn succesvolle op treden in het dubbelspel op Wimbledon, de afgelopen week, is Tom Okker weer terug in de werkelijkheid. In de eerste ronde van het internationale tennis toernooi in Gstaad (Zwitserland) ging de "vliegende Hollander" roemloos ten onder tegen de Bra ziliaan Crlos Kirmayr. Alleen in de eerste set kon Okker twee ga mes bemachtigen: 2—6,0—6. de Leiderdorpse tennistrainer Adrie van Leeuwen. Hij balan ceerde op de rand van de neder laag toen de tweede set tot 5-5 ge lijk opging. Damen won die set toch en besliste ook de derde reeks in zijn voordeel: 2-6, 7-5, 6- 4. Wellicht ook dat Frans Grimber gen voor een verrassing kan zor gen. De jeugdige Lissenaar heeft alle talent om toch zeker een fi naleplaats in een B-toernooi te halen, maar speelt te vaak te wis selvallig. Bij de dames moet het toernooi ge wonnen worden door Jacqueline van Wijk. Teamgenote Liselotte van der Bijl staat als tweede ge plaatst voor Diane Verheijden en Marijke Guyt. In C voert Waldo Jansen het deel nemersveld aan. Voorschotenaar Jelmer Siersema staat als tweede genoteerd, Rob van Marwijk als derde en wedstrijdleider Paul de Vette als vierde. Bij de dames is Ellen Winkel van Forescate favo riet. Clubgenote Annie Meier, Leontien Poots en Dorien van der Feen zullen het haar in deze volgorde lastig maken. Het toer nooi van De Boekhorst in Noord- wijkerhout gaat volgens de wed strijdcommissie gewonnen wor den door de jeugdige Katwijker Jan Willem Lugthart. Marcel Gerritsen zal hem in de finale te genspel bieden. Paul Barnhoorn en P. Duivenvoorden moeten het dit tweetal lastig maken. Bij de dames is Doris Knott als eerste geplaatst voor E. Vlekke. Brooshooft aanvoerder tenniscircuit Na drie toernooien voert Mari nus Brooshooft de ranglijst aan in het Match-tenniscir- cuit. Een goede prestatie, om dat hij maar twee toernooien in dit district speelde. Bart van der Feen staat met winst van het De Munnik-toernooi en een kwartfinale te Unicum slechts op een achtste plaats, omdat hij geen punten in de dubbel behaalde. Verder is opvallend dat in tegenstel ling tot vorige jaren bij de he ren de jeugd nu volop mee doet. Jos Koemans, Frans Grimbergen, Leon Damen en Hans Tönjann staan hoog ge klasseerd. De stand bij de heren: 1. M. Brooshooft 56; 2. H. van der Capelle 50; 3. J. Koemans 48; 4. L. Damen 44; 5. F. Grim bergen 38; 6. A.J. van der Meer, H. Tönjann 36; 8. B. van der Feen 32; Dames: 1. L. van der Byl 20; 2. M. Guyt, M. Lembeck, J. van Wijk 16; 5. I. Driehuis, M. Meier, M. de Groot, V. Par- doel, R.M. Verdegaal, P. Wes- J;seW2. Uitslagen Forescate 1 HEB: M. Bakker - J. de Mooy 6-2,6-4: W. van Dilst - J. van der Tak 6-4, 6-4; L. Da men - A. van Leeuwen 2-6, 7-5. 6-4; F. Grimbergen - Th. Steensma 6-2, 6-2; HEC: M. Levibaux - H. Lacourt 6-1. 6-2; W. Horbach - H. van Willigenburg 3-6, 6-3, 6-1; P de Vette - M. Kantebeen 6-3, 6-4; S. van der Mark - J. van Rijn 6-2,6-3; J. Staal - P. van Paridon 6-3, 0-6, 6-3; L. de Clerq - H. van Veen 4-6. 7-6. 6-3; A. Lind - J. van Leeuwen 6-2, 6-3; W. van Dilst - L. Blickman 7-5.6-3; J. Westerink - P. Chin A Fung 3-6.6-1. 6-4; R. Meijer - F. Drekmeier 4-6, 6-3, 10-8; C. Schoon - M. Ekker 6-2, 6-3; W. Vonk - W. Bos 6-0, 6-3. WIELRENNEN - De Pool Krzys- tof Sujka heeft gisteren de derde etappe van de wielerronde van Polen gewonnen. Sujka, die in 1978 tweede werd tijdens het we reldkampioenschap op de weg, legde het parkoers van Wielun naar Czestochowa over 158 kilo meter af in 3 uur 33 minuten en 30 seconden. Zijn landgenoot Stanislaw Grochowski, die in de zelfde tijd als vierde finishte, nam de leiding in het algemeen klassement over van Tadeusz Krawczyk. HAARLEM (GPD/ANP) - De ve uitspraak kwam over deze al voetbalclub HFC Haarlem moet meer dan een jaar slepende affai- nog zes maanden salaris uitbeta- zijn Douglas George. De eredivisie- vereniging is daartoe veroor deeld door de arbitragecommis sie van de KNVB. die het afgelo pen weekeinde tot een definitie- x-werknemer George, die volgend Telstar zal uitkomen, schakelde de arbitragecommissie in omdat hii van mening was dat Haarlem hem in mei vorig jaar ten onrech- I te van de loonlijst afvoerde. De MILL (ANP) - Henk van Kessel, in de laatste Grand Prix' twee keer als tweede geëindigd, krijgt de be schikking over een 50cc-fabrieksmachine van Kreidler. Van Kessel moet in de laatste twee 50cc- races voor het wereldkampioenschap (San Marino en Tsjechoslowakije) bewerkstelligen, dat de West- duitse motorenfabrick de merkentilel in de lichtste wegraceklasse behoudt. De individuele wereldtitel is voor het Westduitse team niet meer te halen. Kopman Stefan Dörfiinger kan door een zesvoudige polsbrcuk zondag in de GP van San Marino niet van start, waardoor de Spanjaard Tormo zcils zonder de race uit te rijden wereldkam pioen kan worden. Tormó, evenals de Nederlander Theo Timmer op Bultaco rijdend, heeft er voor ge zorgd dat dit Spaanse merk behoorlijke kansen op de merkentitel heeft. Dat dienen Van Kessel, de Westduitse Klein en in Brno misschien ook weer Dörfiinger te voorkomen. Over zijn kansen het volgend seizoen ook in dit pro fessionele team uit te komen, kon Van Kessel, we reldkampioen in 1974, kort zijn: "We hebben er wel over gepraat, maar nog niets beslist. Het is een kost bare zaak voor een team om drie coureurs te laten racen. Ik acht mijn kans vijftig procent." Engelsman, die als gevolg van al le moeilijkheden in het afgelo pen seizoen op non-actief stond, eiste dat zijn werkgever alsnog aan zijn financiële verplichtin gen zou voldoen. Die eis achtte de arbitragecommis sie, het verweer van Haarlem in aanmerking genomen, echter on redelijk, waarop werd besloten de club te veroordelen tot het be talen van een half jaarsalaris. Haarlem zal geen verdere stap pen ondernemen tegen deze uit spraak. Cambuur De eerste divisieclub Cambuur uit Leeuwarden heeft de 20-jarige Engelsman Mark Payne voor twee jaar gecontracteerd. Payne is van beroep postbode in Enge land, maar heeft een full-prof- contract afgesloten. Hij speelde het laatst voor Tewkesbory Town, een semi-prófclub uit de hoogste afdeling. Hij heeft te vens in het Engelse scholieren elftal gespeeld. Payne is een cen trumspits. Echte dorstdan Canada Dry Bestel 't boek Tennis Tips van Borg. Stoft 9,x> op giro 3549159 tn.v. Canada Dry, Maarheeze. Enwin 'n Don nay ten nistas! Kijk in de winkel op de achterzijde van de Canada Dry-fles. Spaarrekening Renterekening (r) Toprenterekening Opzegtermijn Voor bedragen onder f 5.000.- géén opzeg termijn. Bij opname boven 15 000.-en pinnende termijn van 1 maand, wordt v. 70 van hel opgenomen bedrag aan u berekend. Bi) opname binnen de opzegtermijn van 1 maand, wordt 1 van het op genomen bedrag aan u berekend. Bij opname binnen de op zegtermijn van 3 maanden, wordt 2% van het op genomen bedrag aan u berekend. Bij opname binnen de op zegtermijn van 6 maanden, wordt 3% van het opge- genomen bedrag aan u berekend Meer rente dan op de spaarrekening Vooral geschikt wanneer u met al te snel over uw spaargeld wenst Ie beschikken Tegoed direkt beschikbaar, zij het dat een geringe retour rente wordt berekend. Rente afhankelijk van de ontwikkeling op de geldmarkt Aantrekkelijk als u wel de geldmarkt- schommelingen wilt volgen, maar niet wilt vastzitten aan de beperkingen van de partikuliere deposito's; vaste bedragen en termijnen, hoger minimum saldo U kunt direkt over het saldo beschikken, zij het dat er in dit geval een retourrente wordt berekend Toevoeging aan het tegoed altijd mogelijk. Prima rekening als u niet op korte termijn over uw tegoed wenst te beschikken Direkte opname blijft echter mogelijk, retourrente m dit geval 3% Lourdes. De paus gaat deze maand niet naar Lourdes. Hij zou daar een deel van het inter nationale eucharistische congres bijwonen, dat van 16 tot 23 juli wordt gehouden. De paus onder vindt nog steeds hinder van de gevolgen van de aanslag op zijn leven. De virusinfectie die zijn verwondingen hebben veroor zaakt is nog steeds niet c Geldzorgen. Gisteren heeft de paus een commissie van vijftien kardinalen uit de hele wereld be noemd die zich met de groeiende geldzorgen van het Vaticaan gaat bezighouden. De financiële moeilijkheden van het Vaticaan kwamen voor het eerst in 1974 aan het licht. De commissie van kardinalen staat onder voorzit terschap van kardinaal-staatsse cretaris Agostino Casaroli. Ze zal haar werkzaamheden verrichten in samenwerking met de curie en vooral met het Vaticaanse depar tement van economische zaken. Proces. Leiders van verschillen de kerken in Zuid-Afrika moeten rekenen op een proces, omdat zij hebben deelgenomen aan een oe cumenische dienst waarin voor een gearresteerde dominee werd gebeden. Hun voorbede gold de predikant Sol Jacobs, hoofd van de afdeling 'Zending en evange lisatie' van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken. Deze werd in hechtenis genomen toen hij in Zuid-Afrika terugkeerde van een bezoek aan Zuidafrikaanse vluchtelingen in verschillende buurlanden. Een politiefunctionaris deelde mee, dat tegen de betrokken ker kelijke leiders een proces aan hanging was gemaakt krachtens de 'wettelijke veiligheidsbepa lingen tegen oproerige vergade ringen'. Aan de dienst namen on der anderen deel de rooms-ka- tholieke aartsbisschop Hurley van Durban, secretaris-generaal ds. Mogoba van de methodisten- kerk, voorzitter ds. Dludla van de Raad van Kerken in Durban en voorzitter ds. Pillay van de oe cumenische werkgemeenschap 'Diakonia' in die stad. Folteringen. De bisschoppen- commissie voor sociale aangele genheden in het Zuidamerikaan- se land Peru klaagt over het fol teren van gevangenen door de politie. Zo werd een man, die 'wegens terroristische activitei ten' was gearresteerd, zó behan deld dat z'n arm brak. De bis- schoppencommissie noemt in haar verklaring nog meer geval len van mishandeling en ook een geval van verkrachting van een jonge gevangene. De politie is met klem verzocht, zich te hou den aan de internationale afspra ken inzake de mensenrechten. Boeren. De Evangelische Kerk van Brazilië gaat komend jaar veel aandacht schenken aan de positie van de kleine boeren en de verdeling van de grond. Het bestuur van de kerk besloot, 1982 het thema 'Gods aarde, land voor allen' te geven. De kerk wil de vorming van eigen groepen en coöperaties stimule ren, 'opdat de boeren gemakke lijker eigen initiatieven kunnen ontplooien en hun problemen beter de baas kunnen worden'. Volgens de Evangelische Kerk is de armoede van de kleine boeren en de bewoners van de sloppen wijken het gevolg van dé concen tratie van het land in de handen van weinigen. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Sint Pancras en te Wanneperveen-Schutsloot kandidaat F. van Slooten Amers foort; benoemd tot pastoraal me dewerker te Valthermond en tot voorganger van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden te Vlagtwedde en Sellingen J. F. Klijnsma, voorganger van de Ne derlandse Protestantenbond te Sassenheim en Den Briel (heeft deze benoeming ook aangeno men); bedankt voor Amersfoort en voor Ridderkerk A. de Reuver Capelle aan de IJssel. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Vroomshoop T. J. van Loo Ten Boer, naar Huizen W. R. van Wieren Tilburg. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Aalten P. N. Ribbers Aalsmeer; bedankt voor Middelharnis G. Bouw Scheve- ningen. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Woerden R. Boog aard Leiden. Baptistengemeenten: bedankt voor Den Haag G. Pflaum Hoo- gezand.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 10