LEIDSCH Ui DAGBLAD Politie doelwit bij rellen Zigi euiiers ui Den Haag na blokkade Gulf Oil schrapt miljoeneninvestering Bouw chemische fabrieken in Rijnmond van de baan MISLUKT In Londen en Liverpool zo n 230 gewonde agenten Warmer Meisje verdrinkt in zwembad Formatie loopt vast Rode Brigades vermoorden gegijzelde "Auto-industrie: geen kans MAANDAG 6 JULI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36515 Directeur G. Koopman Bureau VS re Sroë 1 wSSZtïïÏÏZr DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN vJÏÏÏE: ROTTERDAM (ANP) - De directie van Gulf Oil heeft vanmiddag de Industrie bond FNV ingelicht over het besluit om de voorge nomen miljoeneninveste ringen in de Rijnmond te schrappen. directie afgesteld, omdat deze fa brieken bij nader inzien niet ren dabel gemaakt zouden kunnen worden. Met de investering was een bedrag gemoeid van 528 mil joen gulden. Gulf overweegt bovendien al haar chemische vestigingen in West- Europa, dus ook die in Euro poort van de hand te doen. Daar toe is uit het concern een Ameri- kaans-Europese studiegroep ge formeerd. Dit heeft een woord voerder van Gulf bekendge maakt. Het hoofdkantoor van Gulf in Pittsburgh in de Verenigde Sta ten heeft dit besluit genomen in verband met een scherpe daling van de vraag naar chemische produkten en een overcapaciteit op dat gebied. De prioriteit in het investerings programma van het concern is volgens de woordvoerder van Gulf-Nederland naar de oliesec tor verschoven. De Gulf raffina derij in Europoort wordt dan ook ongemoeid gelaten. De woordvoerder zei dat de 625 man personeel en de onderne mingsraad van de Nederlandse chemie- en raffinagevestigingen op de hoogte zijn gebracht.Hij kon niet zeggen of de werkgele genheid van de 125 chemie-me- dewerkers gevaar loopt Uitspra ken daarover zijn speculatief zo lang de studiegroep nog met het onderzoek bezig is. aldus de Gulf-woordvoerder, die ver wacht dat over enkele maanden de onderzoeksresultaten bekend zijn. Districtsbestuurder Piet Scheele van de industriebond FNV toon de zich verbaasd dat de vakver enigingen niet eerder in kennis zijn gesteld. Een grote pleister op het voor hoofd en bloedspetters alom op zijn helm. Een politieman terug van het ''front" in Liverpool, waar de jeugd zich tegen het gezag keerde. LIVERPOOL/LONDEN (Reuter/AFP/UPI) - Zo'n 230 poli tiemensen zijn in het afgelopen weekeinde gewond ge raakt bij onlusten in Londen en Liverpool. In de Londense wijk Southall lie pen in de nacht van vrijdag op zaterdag zestig agenten ver wondingen op toen zij tussen beide kwamen in gevechten tus sen blanke "Skinheads" en Aziatische jongeren. Nog erger was het in Liverpool, waar dit weekeinde ongeveer 170 politiemensen gewond moesten worden afgevoerd bij geweldsuitbarstingen in de voornamelijk door zwarte im migranten bewoonde wijk Tox- teth. De voornamelijk jonge oproerlin- sinds vrijdagavond. Toen verhin derden vijftig jeugdigen de poli tie een zwarte motorrijder te ar resteren. Volgens Paul Sommerfeld, die in Liverpool en omgeving belast is met rassenrelaties, zijn de rellen in Liverpool te vergelijken met de onlusten in de voornamelijk door niet-blanken bewoonde wijk Brixton in Londen, van april dit jaar. De niet-blanke jon geren in Liverpool kunnen nau welijks werk krijgen. Hij noem de de onlusten een spontane ui ting van opgekropte onlustge voelens, waarvan de politie het doelwit is geworden. ^°„T?Ch.™e.n Naar aanleiding van de rasaenon- lusten in het Londense Southall i winkels, getergde politie op wacht, een bijna DEN HAAG (ANP) - De groep uit Almere afkom stige zigeuners, die giste ren en eergisteren de rijksweg ter hoogte van Hoe-elaken blokkeerde, is vanochtend in Den Haag aangekomen. Daar staan zij met vijftig men sen, personenauto's en ca ravans op het Malieveld. De groep trekt sinds enkele dagen van hot naar her op zoek naar een gemeente die hen wil regi streren. In het weekeinde zorg- Zonnige perioden met middagtempe- raturen van ongeveer 18 graden aan zee tot 24 graden in het oosten van het land. De wind blijft zuidwest en zal veelal gematigd zijn. Het ziet er naar uit dat in de rest van de week de wind zuidelijker wordt en nog warme lucht gaat aanvoeren met veel zon. Daarbij zal de temperatuur in de tweede helft van de week tot zomer se waarden van meer dan 25 graden op- Ook elders in Europa zal een verbete ring van het weer aan de orde zijn. Al leen Engeland krijgt met enkele oce aanstoringen te maken maar ook daar wordt het warmer. 7 juli Zon op 5.28 uur. onder 22.01 uur. Maan op 12.03 uur, onder 0.49 uur. Hoogwater in Katwijk om 8.03 en 20.34 uur, laagwater om 3.57 en 16.10 uur. den de zigeuners voor enige ver warring op het verkeersplein Hoevelaken door de weg af te zetten met achttien auto's en ze ven caravans. Het verkeer werd toen omgeleid via Barneveld. In de nacht van vrijdag op zaterdag waren de vijftig zigeuners naar Apeldoorn getrokken om zich daar voorlopig te vestigen. Maar 's middags verlieten ze deze ge meente weer nadat hun te ver staan was gegeven dat hun "on rechtmatig verblijf in Apel doorn" niet was toegestaan. Diezelfde middag ging de groep er toe over de noordelijke rijbaan van het verkeersplein Hoevela ken te blokkeren (Apeldoorn richting Amersfoort). Zigeuner voorman Petaio wilde naar Zeist, maar ook die gemeente weigerde de zigeuners te registreren. Zaterdagavond overlegde Petaio in het gemeentehuis van Hoevela ken met vertegenwoordigers van de gemeente over wat er zou moeten gebeuren. Toen bleek dat hij het plan had naar een ter rein van het bisdom Utrecht in Driebergen te gaan om daar voorlopig verblijf te houden. Iets dergelijks was al eerder gebeurd. Het ging toen ook om een groep uit Almere. die bang was het lar.d uitgezet te worden. Gisteren vroeg in de middag beëin digden de zigeuners hun actie in Hoevelaken na urenlang overleg tussen Petaio en de burgemees ters van Hoevelaken en Barne veld. De groep kreeg tijdelijk verblijf op de parkeerplaats "Ui legoor" langs dezelfde rijksweg, waar zij tot vanochtend elf uur mocht bUiven. NOORDWIJK - Een 8-jarig meisje is dit weekeinde in een zwembad van een hotel in Noordwijk ver dronken. Het Nederlandse meis- hier met vakantie was, was in het hotel zwembad samen met een zusje en een neefje toen ze uit de rub beren zwemband glipte. Hotelpersoneel dregde het kind van de bodem van het zwembad en probeerde vergeefs via mond op mond beademing de ademha ling weer op gang te brengen. "zwarte en blanke straat schenders", bestookten de agen ten met stenen en bezinebom- men, plunderden winkels, sta ken die in brand en kaapten melkauto's. De politie moest zich vannacht zelfs zover terugtrekken, dat de gewelddadigheden volgens een woordvoerder "niet meer onder controle waren". Vanochtend is de rust in Toxteth teruggekeerd. Volgens het hoofd van politie, Kenneth Oxford, waren de rellen een demonstratie tegen het ge zag. De moeilijkheden begonnen zaterdagavond laat in het hart van de zwarte wijk in Liverpool, ongeveer twee kilometer van het centrum van de stad. "Jongeren gooiden stenen naar onschuldige automobilisten", aldus een woordvoerder van de politie" Daar gingen wij op af'. Ruim 200 agenten werden naar de wijk gedirigeerd. Zwarte en blanke jongeren wierpen een barricade op van uitgebrande au to's en gooiden stenen, flessen en brandbommen naar de agenten. Groepen jongeren, onder wie kinderen van 12, plunderden winkels, zo vertelde een oogge tuige. In de loop van de nacht werd het rustig in Liverpool, maar gister ochtend laaiden de rellen weer op. Toen de rust ten slotte her steld was, zag de straat er uit als een slagveld. Volgens jongeren in Liverpool was de spanning in de stad al groot hebben de "Indiase overzeese as sociatie" en het "Verenigd Azia tisch Comité" een verklaring uit gegeven, waarin zij zeggen dat de acties van de blanke jongeren (Skinheads) in de wijk op vrij dag, leken op een progrom. Volgens ooggetuigen vielen de Skinheads, die naar een popcon cert in de buurt kwamen, de Aziatische jongeren aan. DEN HAAG (GPD) - De poging om een kabinet van CDA. PvdA en D'66 te vormen, zal vandaag zo goed als zeker vastlopen. Bij de voortzetting van de formatiebe sprekingen vanochtend heeft CDA-leider Van Agt meegedeeld dat hij niet zal afzien van zijn kandidatuur voor het premier schap. Hij verwees daarbij naar de opstel ling van de Tweede-Kamerfrac tie en het bestuur van zijn partij. Deze schaarden zich zaterdag als één man achter hun leider. (Zie ook pag. 7) VENETIÈ AFP/DP A/Reu ter/A P) - In de buurt van Venetië is van morgen het lijk gevonden van Guiseppe Taliercio, een 53-jarige functionaris van het Italiaanse chemische bedrijf Montedison, die op 30 mei door de stadsguer- rillabeweging Rode Brigades is ontvoerd. Het lijk, dat met ko gels was doorzeefd, werd in de koffer van een gestolen auto ge vonden na een telefonische mel ding van de Rode Brigades aan het Italiaanse persbureau Sansa. TILBURG (ANP) - Ondanks de enorme steunverlening door de Nederlandse staat nemen de overlevingskansen van de Nederlandse automobielin dustrie niet toe. Dat conclu deert het Instituut voor Ont wikkelingsvraagstukken (IVO) van de Katholieke Ho geschool Tilburg na een on derzoek in de personenauto industrie. In het rapport van de onderzoe kers wordt opgemerkt dat de Amerikaanse en Japanse au tofabrikanten tachtig percent van de wereldmarkt in han den hebben en hun ondernt mingen over de hele wereld hebben verspreid. Steeds meer gebeurt het dat stan daardonderdelen gemaakt worden op plaatsen waar het op dat ogenblik het goed koopst is. Die ontwikkeling zal waarschijnlijk nog toene men en dan zal het voor de Nederlandse automobielin dustrie steeds moeilijker worden daarop in te haken Voorspeld wordt dat een aantal kleinere, vooral Europese producenten zal verdwijnen via fusies of over overname. Geconstateerd wordt dat de Europeanen vergeleken met Amerika en Japan traag zijn in het veroveren van andere dan hun thuismarkten. De onderzoekers merken over Volvo-Born op dat daar per jaar 120.000 auto's van het ty pe 343 moeten worden ge maakt wil men tot een con currerende "prijszetting" kunnen komen. Zelfs in het beste produktiejaar kwam Volvo, die overheidssteun heefl gekregen, nog niet aan de helft, aldus de onderzoe kers. 16 PAGINA'S John McEnroe laat racket "spreken" Nationaal record van Koen Gijsbers Polen blijft trouw aan het oostblok CNV-plan levert 60.000 banen op De informatiepoging van hel duo Lubbers en De Koning is mis lukt Van Agt btqft aan als kandidaat premier voor het CDA en dat is voor Den Uyl onverteerbaar D'66-voorman Terlouw stelt zich gematigder op Hij zegt dat hij Van Agt niet wil uitsluiten, maar dan moet de CDA-leider wel laten blijken met hart en ziel achter het eventuele nieuwe beleid te staan, zoals een coalitie van CDA. PvdA en D'66 dat denkt uit te voeren Het is op deze plaats al eerder ge constateerd: het is jammer om niet te zeggen triest dat de infor- matiepoging, die redelijk op gang leek te komen, strandt op de in vulling van de namen. In 1977 was het ook de PvdA die proble men maakte over kandidaat-mi nisters Andriessen mocht b; voorbeeld niet op financien c Van Agt mocht onder geen b< ding terugkeren op justitie Hi gevolg was dat er geen kabint CDA, PvdA. D 66 kwam Het is ronduit fout van de PvdA om zich zo op te stellen Nederland is aangewezen op coalities Het is aan de coalitiepartners om geza menlijk te bepalen wie zij op wel ke pesten willen hebben In prin cipe moet elke naam bespreek baar zijn. Het gaat er dan wel om duidelijk te definiëren wat dat begrip inhoudt Den Uyl liet wat dit betreft afgelo pen zaterdag in Brandpunt duide lijk het achterste van zi|n tong zien Hij wil Van Agt met als pre mier Wanneer de PvdA en niet het CDA de grootste partij zou zi|n gewor den zou het ronduit een lachertje zijn geweest wanneer het CDA Van Agt als kandidaat-premier naar voren zou hebben gescho ven en gesteld zou hebben dat Den Uyl onaanvaardbaar was. op grond van het argument dat Den Uyl een imago zou hebben dat schade zou kunnen doen aan de politieke koers die het CDA bin- nen de coalitie mede zou willen voeren. En dat is in feite precies wat Den Uyl nu zegt. Verwacht mag worden dat er een of twee nieuwe informateurs wor den aangewezen De vraag is wat zij kunnen doen Het lijkt er namelijk op dat er een patstelling is ontstaan Zowel Den Uyl als Terlouw stellen dat er goede mo gelijkheden zijn het binnen de beoogde coalitie programmatisch eens te worden. Er zou een rede lijk politiek evenwicht zijn. Hier en daar moeten nog wat punten wor den ingevuld, maar dan ligt de kwestie van het premierschap weer keihard op tatel Er blijft om uit deze impasse te ko men niet veel meer over dan het probleem op zijn politieke mentus te bekijken Daarbij is het de vraag of de toekomstige premier - of dit nu Van Agt is of iemand an ders - bereid is zich in te zetten om ervoor te zorgen dat het re geerakkoord wordt uitgevoerd Dat is namelijk de eerste taak van de premier Als bi|voorbeek) Van Agt daartoe bereid is - en daar heeft hi| zich alleen nog maar smalend over uitgelaten - dan is er voor D 66 geen vuiltje aan de lucht en kan er voor de PvdA ook geen pro bleem meer bestaan Tenzij PvdA-leider Den Uyl stelt dat het wel degelijk om de persoon Van Agt zélf gaat En daar heeft het soms alle schijn van. Wilt u mij nu met "n nct( t tl Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S. v.A bon ingevuld in een open enveloppe tonder postzegel opsturen neer LeidschDegbled. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krent komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1