Polen wijzigt regering Koffiep r o duktie groter dan ooit Ian Paisley beschoten West-Duitsland gaat "vreemd" met Engeland Verwachting Amerika Slechts uren voor aankomst Gromyko Verbetering betrekkingen Irak—Rusland Arrestaties in Iran Begin stuit op moeilijkheden ij de vorming van coalitie bij China waarschuwt YS Liefde met Frankrijk voorbij ZATERDAG 4 JULI 1981 WASHINGTON - Het Amerikaan se ministerie van handel ver wacht voor het seizoen 1981-1982 een wereldkofficproduktie van 94,2 miljoen balen (van zestig ki lo), meer dan in enig voorgaand seizoen en twaalf procent meer dan in het vorige seizoen. In een eerste oogstbericht voor het sei zoen 1981-82 zegt het ministerie dat de toeneming van de produk- tie vooral te danken is aan de ver vanging van oude koffiestruiken door variëteiten met een hogere opbrengst. De hoeveelheid die de voornaam ste koffieproducerende landen in 1981-82 voor export beschik baar worden wordt voorlopig op 73 miljoen balen geraamd verge leken met 62,2 miljoen in het sei zoen 1980-81. Het ministerie laat zich niet uit over het vermoede lijk prijsverloop maar aangeno men mag worden dat de prijzen door de toeneming van het aan- bod ook in het komende seizoen onder druk zullen staan. Er zijn maar weinig landen die een ver mindering van de produktie overwegen in verband met de forse prijsdaling van de laatste tijd, aldus het ministerie. De koffie-oogst in Brazilië, het grootste koffieland, zal in het ko mende seizoen vermoedelijk vijf tig procent groter uitvallen en 31 33 miljoen balen bedragen. Zelfs als de Braziliaanse oogst licht tot matige vorstschade zou oplopen zal het land zeker over voldoende koffie beschikken om tot medio 1983 in zijn binnen landse behoefte te aan zijn exportverpiichtingen te voldoen, aldus het ministerie. Ook in andere Latijns-Ameri kaanse landen - bijvoorbeeld Me xico, Honduras, de Dominicaan se Republiek en Haiti - zijn de oogstvooruitzichten bijzonder goed. In El Salvador zal de oogst vermoe delijk vier procent kleiner uitval len doordat de koffiestruiken er veel te lijden hebben van roest. De politieke verwikkelingen in het land lijken weinig invloed op de produktie te hebben. Ook in Afrika zal de koffieproduktie vermoedelijk wat kleiner uitval len; een achteruitgang van de produktie in Kameroen, Ivoor kust, Oeganda, Rwandc en Zaire, zal naar het zich laat aanzien ruimschoots opwegen tegen be tere oogstresultaten die in Ango la, Boeroendi, Ethiopië, Kenia, Madagascar en Tanzania worden verwacht. WENEN - De Russische minister van buiten landse zaken Andrei Gromyko is gisteren laat in de middag in de Poolse hoofdstad Warschau aangekomen voor wat wordt omschreven als een „kort, vriendschappelijk bezoek". Direct na aankomst had Gromyko al een ontmoeting met de Poolse partijleider Kania. Enkele uren eerder had het parlement in Warschau de voor stellen goedgekeurd van premier Jaruzelski voor een ingrijpende wijziging in de samenstel ling van de regering. zeiski keerde gisteren in de loop van de dag met grote spoed terug uit de Bulgaarse hoofdstad Sofia, waar hij de Poolse delegatie bij de Comecon-vergadering heeft geleid. Er werd snel een kabi netszitting ingelast alvorens hij op het vliegveld van Warschau de hoge Russische gast persoon wei ae partij naar roois inzicnt Uik begroette, hervormen. Naar verwachting Acht ministers moeten verdwij- i-~ -i- i:jï-— nen, en de elf bestaande ministe ries die zich bezig houden met economisch beleid bracht de premier terug tot zes. Dit is een duidelijke aanwijzing dat hij ernst wil maken met het indam men van de bureaucratie en de economische chaos. Er werd ook een aantal nieuwe mi nisters benoemd, onder wie Wla- dislaw Baka, die behalve van de ministerraad ook lid wordt van de regeringscommissie voor de uitvoering van de hervormings plannen. De nieuwe minister voor mijnbouw, in Polen een van de belangrijkste ministerspos ten, is generaal Jezlaw Petrows- ki. Gromyko zal gedurende twee da gen met de Poolse partijleiding praten over het partijcongres van de Poolse communistische par tij, dat over tien dagen begint. Dit congres zal voor zover nu kan worden beoordeeld de Poolse communistische partij niet in grijpend veranderen, maar zeker wel de partij naar Pools inzicht zal Gromyko, die als lid machtige Politbureau in War schau is, uiteenzetten tot hoever de Polen in hun hervorming van de partij in de ogen van het Kremlin kunnen gaan. De Poolse minister-president Jaru- Raadsels rond Eva Braun LONDEN (AP) Het lijk dat aan het einde van de tweede wereld oorlog is geïdentificeerd als Eva Braun, de vriendin vai Duitse nazi-leider Adolf Hiti< lijk de Sognnaes, een gezaghebbende Amerikaanse wetenschapsman, in een interview met de London Times verklaard. Sognnaes, die kaakchirurg is, heeft indertijd mede de stoffelijke res ten van Hitier geïdentificeerd, maar hij zei twijfels te hebben over het vrouwenlichaam dat in de buurt van de bunker in Ber lijn was aangetroffen. In die bun ker zouden Hitier en Eva Braun zich op 30 april 1945 van het le ven hebben benomen. BEIROET (Reuter) Het bezoek dat de Iraakse vice-premier Taha Yassin Ramadhan afgelopen maand aan Moskou heeft ge bracht, heeft geleid tot een ver betering van de Iraaks-Russi- sche betrekkingen die lange tijd in een impasse hebben verkeerd. Dit heeft de vice-premier giste ren verklaard. De twee landen zijn bij dit bezoek overeengekomen dat de omvang van hun onderlinge handel zal worden vergroot en dat de moge lijkheden van samenwerking op andere terreinen zullen worden onderzocht. De verhouding tussen Irak en de Sowjet-Unie verkoelde toen Moskou in verband met de oor log tussen Irak en Iran zijn wa penleveranties aan Irak op schortte. Poolse mijnen die niet toerei kend is om de Oosteuropese in dustrie draaiende te houden, was onderwerp van felle kritiek door de Warschau-pactlanden tijdens de Comecon-conferentie. Behal ve Roemenië vielen alle leden van het Warschau-pact de Polen hard aan vanwege hun tekortko mingen. De Poolse delegatie be loofde alles te doen wat in haar vermogen ligt om de sterk terug gelopen kolenproduktie, die met meer dan 20 procent is gedaald sinds voor de mijnwerkers vorig jaar de vijfdaagse werkweek is ingevoerd, weer op te voeren. Polen, gesteund door andere klei nere communistische landen, sloeg hard terug naar de Sowjet- Unie. Polen verweet de Sowjet- Unie dat het zijn bondgenoten niet genoeg te hulp is gekomen met grotere energieleveranties en het betere betalingsvoorwaar den voor hun produkten op het moment dat zij het nodig had den. Aan de vooravond van het bezoek van Gromyko heeft de Poolse veiligheidsdienst vijf mensen gearresteerd wegen het beklad den van Russische oorlogsmonu menten en graven van Russische soldaten. Twee van hen, aldus het Poolse persagentschap PAP, waren lid van de onafhankelijke vakcentrale Solidariteit. Solida riteit heeft daarop voor het geval dat het inderdaad leden van de vakcentrale zouden zijn, haar verontschuldigingen aangebo den. Men voegde er echter aan toe dat de bekentenissen aan de politie werden gedaan toen de twee beschuldigden, beiden 17 jaar, onder invloed waren. Goudgekleurde speren zullen de route markeren die lady Diana Spencer en prins Charles van Engeland op hun trouwdag (29 juli) zullen afleggen. Danny Stupple, een negentienjarige schilder uit Londen, heeft er zijn handen vol aan. Hij doet dit karwei op slechts geringe afstand vn hel Buckingham Palace. De bruiloft zal worden bijgewoond door vier koningen, vijf koninginnen, vijf prinsen en drie prinsessen. Drie honderd gehandicapten krijgen zeer goede plaatsen vanwaar zij het paar kunnen bewonderen. De TROS-televisie zal morgenavond om acht uur een interview met lady Diana uitzenden BELFAST - In het oosten van Bel fast is gisteren een schot afge vuurd op de politiewagen die do minee Ian Paisley vervoerde. De kogel miste zijn doel, de extre mistische, protestantse leider bleef ongedeerd. In telefoongesprekken met de ">u?rémanTmÜ pröbwrt'ie doden len we naar buiten treden en de doders doden?" Paisley verklaarde gisteren echter, nadat Atkins zijn misnoegen kenbaar had gemaakt, dat hij net had voorgesteld om het recht in eigen handen te Noordierse media eiste het Ierse Nationale Bevrijdingsleger (IN- LA) de aanslag op, maar de op beller zei niet of de aanslag ge richt was op Paisley of op de po litiewagen. Paisley, die altijd onder scherpe politiebewaking staat, werd naar zijn huis gebracht van de BBC- studio in Belfast waar hij een in terview had gegeven. Het incident volgde kort na de waarschuwing van de Britse mi nister Humphrey Atkins aan het adres van Paisley dat de autori teiten een onderzoek instellen TEHERAN naar de uitlatingen van de domi nee over de oprichting van een protestants leger als tegenhanger van het voornamelijk rooms-ka- tholieke IRA. Atkins zei dat niet zal worden toe gestaan dat dominee Paisley de wet overtreedt. In een interview in Londen met de Britse televisie zei Atkins dat Paisley's opmer kingen over het oprichten van een protestants leger door de po litie worden bestudeerd. De rechtlijnige Noordierse domi nee zei die avond dat de Noord ierse protestanten "een keus hebben.... laten we ons doden en vermoorden door de IRA of zul- ik dood hem, dan zou ik niet willen beweren dat ik de wet overtreed", aldus Paisley. De leider van de overheersend roomskatholieke sociaal-demo cratische Labourpartij van Noord-Ierland, John Hume, zei dat Paisley eigenlijk gearres teerd moet worden vanwege het uitlokken van geweld en moord. Het incident rond Paisley vond plaats op de dag dat Joe McDon- nel, een van de IRA-hongersta- kers in de Maze-gevangenis bij Belfast, de laatste sacramenten kreeg toegediend, terwijl discus sies losbarstten over het optre den van zijn dochtertje voor de Amerikaanse televisie. Een woordvoerder van Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, verklaarde dat McDonnel op de 56ste dag van zijn hongerstaking door een priester is bediend. Veiligheidsagenten hebben vijftig vermoedelijke le den van de radicale Mojaheddin guerrillagroepering Khalq gear resteerd op verdenking van de bomaanslag van zondag waarbij 74 mensen, onder wie opperrech ter Behesjti, om het leven kwa- De arrestaties werden bevestigd door Hojatoleslam Bahonar, de nieuwe voorzitter van de Islami tische republikeinse partij. Op de vraag wie er verantwoorde lijk waren voor de aanslag zei hij dat alle contra-revolutionairen, zowel van rechts als van links, te gen de revolutie samenzweren. "Het is niet maar een groep die daarvoor verantwoordelijk is" Bahonar zei dat de regering docu menten heeft waaruit blijkt dat de Mojaheddin en Amerikaanse agenten de bom hebben ge plaatst. Bahonar bevestigde dat de aanslag tot doel had zoveel mogelijk ho ge regeringsfunctionarissen uit te schakelen om het bestuur van het land te verlammen. Bahonar zei dat alle politieke groe peringen zullen worden toegela ten die geen "destructieve oog merken" hebben of geweld ge pleegd hebben. Sadegh Ghotbzadeh, oud-minister van buitenlandse zaken, heeft echer voorlopig maar afgezien van zijn plan tot het oprichten van een partij van gelijkgezinde gematigden, gezien het lot van de aanhangers van oud-presi dent Bani Sadr. Hij zou er nu de voorkeur aan geven zoveel mo gelijk uit de publieke belangstel ling te blijven, aldus de leden van de oppositie. In november vorig jaar was hij al eens gearres teerd na kritiek op radio en tele visie en bracht hij drie dagen in de Evin-gevangenis door todat Chomeini opdracht gaf hem vrij te laten. TEL AVIV - De Israëlische pre mier Menachem Begin is giste ren op nieuwe moeilijkheden ge stoten bij zijn pogingen een sta biele regeringscoalitie te vormen na de jongste verkiezingen. In elk geval bleef het standpunt van zijn mogelijke coalitiepartners schommelen. Nu het tellen van de stemmen in Israël op zijn einde loopt, voor spellen deskundigen dat gere kend moet worden op een gelijk spel tussen de oppositiepartij van Sjimon Peres en het Likoea- blok van Begin, waarbij elke par- tijcoalitie 48 zetels heeft behaald. Weliswaar kan na vaststelling van het officiële resultaat nog een extra zetel gaan naar een van de twee partijblokken. Dit gelijke spel bemoeilijkt overi gens zowel voor Begin als voor Peres de vorming van een le vensvatbare regeringscoalitie. Medewerkers van Begin wuiven wel de zorgen die bij de aanhang bestaan weg door erop te wijzen dat Begins problemen bij het vormen van een nieuwe regering niet groter zijn dan in het verle den, wellicht zelfs nog wat klei ner. Maar volgens Israëlische persberichten heeft de voorzitter van de zo belangrijke Nationale Religieuze Partij (6 zetels), Josef Burg, een heroverweging 'ge maakt van de mogelijkheid zich bij het Likoedblok aan te sluiten, als dat slechts een meerderheid van één zetel in de Knesset, het Israëlische parlement, oplevert. "Het probleem is niet hoe een rege ring moet worden gevormd, maar veeleer hoe zo'n regering draaiende te houden", zo zei Burg. "Een regering die 61 zetels heeft in het parlement (totaal 120 zetels tellend) is een nationale ramp", aldus Burg. Tot vreugde van de Arbeiderspartij van Peres wordt in de jongste voorspellingen een extra zetel in geruimd voor de Shinui-groepe- ring of voor de burgerrechten- groepering - alle twee links van het centrum en natuurlijke bondgenoten van Peres Waar door hun gecombineerde kracht op 2 of 3 Knesset-zetels uitkomt. Een andere kleine lijst, geleid door de voormalige minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan, lijkt in het laatste gedeelte van de tellingen ook stemmen te win nen. Naar verluidt staat Dajan niet afkerig tegen de mogelijk heid zijn 1 of 2 zetels onder te brengen in een coalitie van Pe- PEKING (AP) - Het officiële Chinese persbureau Xinhua heeft gisteren verklaard dat de betrekkingen tussen China en de Verenigde Staten zullen verslechteren. China zal wellicht gedwongen zijn om tegen Tai wan geweld te gebruiken, als de Verenigde Staten hun huidige beleid inzake Taiwan voortzetten "De Chinees-Amerikaanse betrekkingen zijn een lange martelgang ge gaan en bevinden zich thans in een nieuwe kritieke fase, waarin moet worden besloten of wordt doorgegaan in de richting die is aangegeven in het 'Chinees-Amerikaanse communiqué' of in de 'wet inzake betrek kingen met Taiwan'," aldus Xinhua. De Amerikaanse president Ronald Reagan verklaarde eerder dat hij voor nemens is de zogenaamde "Taiwan relations act" als richtlijn voor zijn beleid te blijven gebruiken. De wet werd door het congres goedge keurd om inhoud te jgeven aan de Amerikaanse betrekkingen met Tai wan, nadat de Verenigde Staten de officiële banden met Taipei hadden verbroken om diplomatieke betrekkingen aan te gaan met Peking De wet voorziet in de verkoop van Amerikaanse wapens aan Taiwan, de zetel van de nationalistisch Chinese regering China zegt dat de wet tevens een officieel karakter geeft aan de betrekkingen tussen Taiwan en de VS, ondanks Amerikaanse toezeggingen dat die betrekkingen zuiver officieus zouden blijven. "Mitterrand steelt de show op top". Onder deze kop schreef het Engelse dag blad The Times deze week een beschouwing over het optreden van de nieuwe Franse president tijdens de halfjaarlijkse top van de tien EG-leiders. Naar dat eerste openbare optreden van Mitterrand hadden zowel politici als journalisten reikhalzend uitgekeken. Vooral de ontmoeting tussen de Westduitse bondskanselier Hel mut Schmidt met het nieuwe Franse staatshoofd was stof voor tal van speculaties geweest. In dat bewuste artikel schreef The Times dat Schmidt "diep onder de indruk was van de manier waarop Mitterrand zijn huiswerk voor de top had gemaakt". De Britse premier Thatcher was volgens dezelfde krant met Mit terrand gaan ontbijten en had er "vreselijk van genoten", terwijl de Nederlandse premier Van Agt zich erover had verbaasd dat "Mitterrand een half uur lang het woord had gevoerd zonder gebruik te maken van notities Door al deze loftuitingen wordt de indruk gewekt dat het eerste officiële optreden van de Franse president afgelopen maandag en dinsdag in Luxemburg in heel goede aarde is gevallen. Dit enthousiasme moet echter meer worde n gezien als diplomatie ke opmerkingen in de marge. De werkelijkheid ziet er namelijk anders uit. Mitterrand heeft in Luxemburg zijn collega-politici min of meer voor het blok gezet door bijvoorbeeld op het punt van de so ciaal-economische crisis een volstrekt andere koers voor te stel- Giscard EG- len dan waarop men tijdens het bewind vai verband had gevaren Stond de laatste jaren infiatiebestrijding voorop en kwam de be strijding van de werkloosheid op de tweede plaats. Mitterrand stelde voor dit om te draaien. "Werkloosheidsbestrijding is prio riteit der prioriteiten op dit moment", aldus het Franse staats hoofd in die half uur durende rede Wat hij daarbij niet verheelde is dat hij zijn programma voor Frankrijk in een heel nieuwe Europese dimensie ziet. De andere landen van de Europese Gemeenschap werden mm of meer uit genodigd hem op die weg te volgen Dit zou betekenen dat het beleid dat de EG de laatste jaren heeft gevoerd om de economische crisis het hoofd te bieden, geheel moet worden omgedraaid. Een stap die niet zonder slag of stoot kan worden gezet, zo hij al zal worden gezet. Vooralsnog heeft hij niet veel handen op elkaar gekregen voor zijn plan en het ziet er niet naar uit dat hij dat applaus ooit zal krij gen. De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt en de Brit se premier Thatcher hebben in elk geval al duidelijk laten mer ken daar niets voor te voelen. Nederland steunt hen daarbij. Alleen de Denen hebben waardering voor het plan van Mitter rand. Maar die hadden dan ook al heel lang dezelfde gedachte in dit opzicht gekoesterd, zonder daar ooit een medestander voor te vinden. Wat Mitterrand ook niet in dank is afgenomen is het feit dat hij het intitiatief van de (toen nog negen) EG-landen in Venetie met betrekking tot het Midden-Oosten afwijst. "Laten we een oplos sing voor dat probleem nu maar aan de Amerikaanse regering overlaten", zo luidt populair gezegd zijn mening. Hij merkte in deze op vast te houden aan de akkoorden van Camp David, die indertijd onder de regering-Carter tussen Israel, Egypte en de VS zijn gesloten. Ook hiervoor heeft hij in Luxemburg weinig bijval kunnen krij gen. Niettemin zit die hele kwestie van het Midden-oosten wat de EG betreft in een impasse. De reizen van de Nederlandse minister van buitenlandse zaken naar het Midden-Oosten ten spijt. Nu de Britten het voorzitterschap voor een half jaar van Nederland overnemen, lijken de problemen zich op andere za ken te concentreren. Lord Carrington. de Britse collega van Van der Klaauw, heeft op voorhand het intitiatief tentoongespreid een conferentie over Afghanistan te beleggen. En daarmee scoorde hij hoog bij zijn EG-partners. Hoger dan de hele Mid- den-Oosten-missie van Van der Klaauw ooit heeft gedaan. Inmiddels bereiden de Europese politici zich al voor op die even tuele conferentie over Afghanistan, die oktober-november van dit jaar zou moeten worden belegd. Carrington is daarvoor in Moskou geweest en het Kremlin staat er niet afwijzend tegen over. Hetgeen erop zou kunnen duiden dat er met Brezjnjev over Afghanistan te praten valt Spijkers met koppen zijn deze week in Luxemburg niet geslagen. De ontmoeting tussen de Europese leiders kan meer worden gekwalificeerd als "verkennend". Schmidt en Mitterrand liefde bekoeld En daar had de entree van Mitterrand alles mee te maken Zo'n Europese Top is zeker in dit geval niet meer dan een (dure) vorm van eikaars mening aftasten. Dat is voor wat betreft de verhou ding Frankrijk-West-Duitsland dan negatief uitgevallen Was die eerst zo mooi tussen Giscard d'Estaing en Helmut Schmidt, van af nu is dat wel anders geworden Zaten bij vorige tops Schmidt en Giscard gebroedelijk naast elkaar, nu zaten zij tegenover el kaar. Hetgeen als symbolisch mag worden beschouwd En wat de bondskanselier daar moest aanhoren Val hem niet erg beval len zijn" aldus de Frankfurter Allgemeine Dat het niet botert tussen Schmidt en Mitterrand heeft misschien zijdelings ook te maken met hot taalprobleem waarvoor beide heren zich zien geplaatst. Mitterrand spreekt slechts Frans en Schmidt nu t Tussen Giscard en Schmidt werd altijd Engels gesproken, maar nu moeten beide heren zich in een discussie van tolken bedie nen. Hetgeen ae conversatie zeker niet ten goede komt Schmidt heeft in zijn opperste nood een medestander gevonden in de Britse ijzeren maagd Zij delen dezelfde standpunten, zeker wat betreft het EG-budget Beide landen betalen het meest aan de EG en krijgen er het minst voor terug Het lijkt erop dat waar frankrijk en West-Duitsland het op ideologische gronden niet meer met elkaar kunnen vinden. Bonn en Londen een tête a téte zijn aangegaan om samen dit financiële probleem het hoofd te bieden De liefde met Frankrijk is over. d« verhouding met Groot-Bnttannié is daar min of meer het gevolg v.m ANNEM1EK RUYGROK

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9