Formatie en partij libre Rotterdams drinkwater weer besmet Ploegendienst nog dilemma bij AKZO Veel auto's overbeladen Voedingsbond FNV: geen kernenergie Verzetspensioen vaak onnodig Normen leenbij stand worden landelijk Provincie: schoonmaken. Krimpen is onbetaalbaar ZATERDAG 4 JULI 1981 UTRECHT (ANP) - De voedings bond FNV vindt het onverant woord om met het ontwikkelen en gebruiken van kernenergie door te gaan. De gevaren van kernenergie en kernafval zijn nu niet te ondervangen en ook niet in de verre toekomst. Bestaande kerncentrales moeten worden gesloten en de ontwikkeling van alternatieve energiebronnen moet voorrang krijgen, aldus de voedingsbond FNV in een dis cussienota over kernenergie. De nota, getiteld "voor niks gaat de zon op", gaat de komende maan den naar de leden toe en het is de bedoeling dat de voedingsbond begin volgend jaar met een defi nitief standpunt komt. Bestuurder Cees Commandeur i de vakcentrale FNV zei dat de nota van de voedingsbond veel overeenkomsten vertoont met het standpunt dat de FNV tot nu toe over kernenergie heeft ingenomen. Dat standpunt komt erop neer dat we niet met kern energie heeft ingenomen. Dat standpunt komt erop neer dat we niet met kernenergie door kun nen gaan zolang er geen oplos sing is gevonden voor de grote problemen die aan deze energie bron kleven. Maar ook als die op lossing wel zou worden gevon den dan nog hebben alternatieve energiebronnen de voorkeur, al dus Commandeur. Hij zei dat in het kader van de "brede maat schappelijke discussie" de FNV opnieuw "een partijtje gaat mee- blazen". ROTTERDAM (ANP) - Het Rotterdamse drinkwaterbe drijf DWL heeft gisteren in het drinkwater van de Maas- stedelijke wijk Bospolder—Tussendijken een hoeveel heid baeteriën aangetroffen. Het betreft vermoedelijk bacteriën van de Coligroep. Dit wordt door middel van een kweek onderzocht. Volgens Rekenkamer DEN HAAG - "Er worden ver- zetspensioenen toegekend aan mensen die het niet no dig hebben. Die conclusie trekt de Algemene Rekenka mer in een rapport over con trole bij de Stichting 1940- 1945. Er zouden maatregelen moeten worden bedacht om onnodige toekenning van pensioenen te voorkomen. De zogenaamde ..buitengewo ne pensioenen" zijn bestemd voor degenen die invalide zijn ais gevolg van hun activi teiten in het verzet tegen de Duitsers tijdens de Tweede Wereldoorlog. De regeling was ontworpen om deze mensen een redelijk wel vaartspeil te verzekeren. In de praktijk, zo heeft de Re kenkamer vastgesteld, is die doelstelling voorbijgescho ten. Ze noemt een voorbeeld van iemand die zijn inkomen dank zij het verzetspensioen zag groeien van 74.000 tot 112.000 gulden. Daarnaast signaleert de Rekenkamer dat mensen die in het buiten land wonen geen belasting over hun uitkering betalen. Ook dat zou moeten verande- De Rekenkamer heeft kritiek op de manier waarop de pen sioenen worden toegekend. Volgens de wet moeten ten minste twee leden van de Buitengewone Pensioenraad aan een beslissing meewer ken. In de praktijk regelt de secretaris van de raad het meestal in zijn eentje Tenslotte meent de Rekenka mer dat de ambtenaren van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds die voor de Buitengewone Pensioenraad werken grondiger moeten toetsen of iemand terecht boogt op een verzetsverle den. Nu worden de gegc-vens van de Stichting 1940-1945, op grond waarvan een pen sioen wel of niet wordt toege kend, klakkeloos overgeno men. De DWL denkt dat de verontreini ging in zand zat dat in het lei dingnet is gekomen toen in de wijk straatvernieuwingswerk- zaamheden werden uitgevoerd. Het gaat volgens het drinkwater bedrijf dan waarschijnlijk ook niet om een verontreiniging zo als ruim drie maanden geleden in het scheepvaartkwartier. Toen werden eveneens bacteriën van de Coligroep aangetroffen, maar die waren afkomstig van mense lijke ontlasting. Chloor Dijkbewoners hebben het advies gekregen voor consumptie be stemd water vijf minuten door te koken, omdat de bacteriën pijn in de buik, misselijkheid en diar ree kunnen veroorzaken. Begin deze week trof de DWL bij een routinecontrole al een kleine vervuiling aan (één bacterie per ml.), hetgeen volgens het bedrijf geen aanleiding gaf de bevolking op de hoogte te stellen. In het gisteren genomen monster wer den echter tien bacteriën per ml. water aangetroffen. Bij de ver vuiling indertijd in het scheep vaartkwartier ging het om hon derd bacteriën per ml. ARNHEM - De Arnhetnse schillenboer Stephan Triest (foto) krijgt subsi die. De Stichting Verwijdering Afvalstoffen in Amersfoort heeft de "kringloopman" een experimentele subsidie van maximaal 20.000 gulden toegezegd voor de periode van een jaar. Triest zal het geld gebruiken voor de aanschaf van een trekker met aanhanger, alsmede van tweeduizend emmers. Daarmee zal hij een deel van Arnhems schillen, andere etensres ten, lompen etc. ophalen Vakantiegangers in problemen (Van onze correspondent) WESTERVOORT - En op de twee Nederlandse gezinnen, die met de caravan met vakantie gaan, neemt het niet zo nauw met de technische staat van de combina tie. Ook wordt niet gekeken op een kilogrammetje extra bagage. Dat is gistermiddag aan het licht gekomen tijdens een door de rijkspolitie in het district Nijme gen grootscheeps uitgevoerde controle op vakantieverkeer. In 31 gevallen van de 57 geïnspec teerde auto-caravancombinaties moest verbaliserend worden op getreden. Tijdens die controle die op de Rijksweg-12 richting Duitsland even bnder Wester voort werd uitgevoerd, moesten drie combinaties uit het verkeer worden gehaald. Daarbij bevond zich een caravan, waarvan de triangel (de bevestiging aan de auto) bijna finaal was doorgebro ken. Verder bleken zes auto's en tien ca ravans te zwaar zijn beladen, va- rirend van 20 tot 240 procent ex tra. De rijkspolitie zegt erg te zijn ge schrokken van het resultaat dat deze controle heeft opgeleverd. Vooral door de overbeladen com binaties komen veel vakantie gangers tijdens afdalingen in het buitenland hevig in de proble men. Alleen al vanwege het feit dat de remweg aanzienlijk groter wordt door het doorzettende ge wicht. Tijdens de controle bleek wel dat de meeste vakantiegan gers uit onwetendheid handel den. In enkele gevallen kon wor den overgegaan tot een herver deling van de bagage om een juiste belasting van de combina tie te krijgen. Nu de grote uittocht van miljoenen vakantiegangers voor de deur staat heeft de ANWB gewaar schuwd, dat deze - zo heeft de praktijk bewezen - gepaard zal gaan met een groot aantal pech- gevallen en verkeersongelukken. De ANWB heeft becijferd, dat dit jaar meer dan vijf miljoen Neder landers hun zomervakantie in het buitenland gaan doorbren gen en dat van hen meer dan drie miljoen met de auto of motor naar hun vakantiebestemming zullen reizen. Dit komt er op neer, dat meer dan één miljoen Nederlandse auto's de grenzen met onze nabuurlanden zullen overschrijden. Dat het aantal ongevallen en pech- gevallen zal toenemen staat voor de ANWB vast. Het cijfermate riaal van de alarmcentrale geeft over de eerste vijf maanden van dit jaar al een groei te zien van tien procent ten opzichte van 1980. DEN HAAG (GPD) - In het hele land zullen voortaan gelijke normen gelden voor leningen van de sociale dienst. De ministerraad heeft giste ren deze normen voor de zogenaamde „leenbijstand" vastgesteld. Vice-premier Wiegel vindt de landelijke regeling nodig om een gelijke rechtszekerheid voor alle burgers te bereiken. Nu nog verschillen de normen per gemeente. Leenbijstand is bedoeld voor het kopen van noodzakelijke woninginrich ting, als men zelf geen geld heeft en bij een bank geen lening kan krijgen. De gemeentelijke sociale dienst mag - volgens de nieuwe norm - in zulke gevallen geld lenen, mits het binnen drie jaar wordt terugbe taald. ROTTERDAM (ANP) - Volgens een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland is het uitgesloten, dat Krimpen aan de IJssel 19 miljoen gulden krijgt van het rijk voor het schoonmaken van het EMK- terrein. Voor het totale bo demsaneringsprogramma in Zuid-Holland is slechts 13,6 miljoen gulden beschikbaar. De woordvoerder reageert hiermee op een besluit van de gemeenteraad van Krim pen aan de IJssel om de ver vuiling op kosten van het rijk op te ruimen. De raad wil om het vergiftigde EMK-terrein damwanden la ten slaan, de grond afgraven en deze ter plekke verbran den in een chemische ver brandingsoven. De provincie heeft echter het rijk voorge steld een minder vergaande oplossing te kiezen. Die op lossing komt er op neer het EMK-terrein voorlopig bin nendijks te draineren en te isoleren. De kosten hiervan bedragen ruim 7 miljoen gul den. ROTTERDAM - Het Rijn-Schcl- de-Verolme concern probeert een order uit Bulgarije voor de levering van twee boorplatforms in de wacht te slepen. Mocht de order in handen van de RVS ko men dan zal één platform ter waarde van tweehonderd mil joen gulden in Nederland wor den gebouwd. Directeuren metaalfraude ondergedoken ROTTERDAM (GPD) - De direc teuren van Batex BV uit Vlaar- dingen en Waka BV uit Maas sluis, die ervan verdacht worden de hand te hebben gehad in een metaalfraude van ongeveer 10 miljoen gulden, zijn onvindbaar. De Rotterdamse officier van justi tie, mr. H. den Doelder, verklaar de gistermiddag dat er tegen de twee directeuren (nog) geen be vel tot aanhouding is uitgevaar digd. Eerst wil de Rotterdamse justitie in samenwerking met de belastingen en het GAK de giste ren door drie fraudeteams in be slag genomen administratie grondig onderzoeken. Na dit on derzoek, dat zeker enkele weken in beslag zal nemen, wil justitie alsnog tot aanhouding overgaan. Er is, volgens mr. Den Doelder, ge kozen voor deze aanpak omdat men bij een directe arrestatie de verdachten maar tweemaal 24 uur kan vasthouden en die tijd is te kort voor een grondig onder zoek van de in beslag genomen administratie. Beide BV's zouden ,,op papier" slechts 21 man in dienst hebben gehad, maar de Rotterdamse jus titie denkt dat er in werkelijk heid een veelvoud voor de be drijven werkzaam was. De Rot terdamse justitie werd getipt door de belastingdienst en het GAK In de andere Vlaardingse miljoen fraude in de bouw, waarmee 8 miljoen gulden gemoeid is, zijn de onderzoeken nog in volle gang. Volgens een woordvoerder van het Vlaardingse bouwbedrijf Hobo BV is het mogelijk dat de zes onderaannemers waarmee het bedrijf heeft gewerkt, geen sociale premies en belastingen hebben afgedragen, maar daar zou Hobo BV geen weet van heb ben gehad. "Preventieve aanhoudingen bij opening Willemsbrug" ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie heeft bij de ope ning van de Willemsbrug, woens dag door koningin Beatrix en prins Willem Alexander, preven tieve arrestaties verricht. Dit schrijft de PSP in Rotterdam in een open brief aan burgemeester Van der Louw. "Een groep jon geren werd kennelijk alleen op grond van hun uiterlijk de toe gang tot deze openbare feeste lijkheden geweigerd", aldus het schrijven. Volgens de PSP-ers heeft de politie te paard de groep bij de noordelijke brugopgang met geweld verdreven. Daarbij zijn, aldus de PSP, drie jongeren opgepakt, die niet snel genoeg konden wegkomen. De PSP-af- deling schrijft voorts, dat een spontane demonstratie bij het hoofdbureau van politie ter vrij lating van de arrestanten met grof geweld werd uiteengesla gen. Volgens een woordvoerder van de politic is het best moge lijk dat vóór de openingsplech tigheid mensen zijn aangehou den. maar volgens hem gebeurde dat als personen zich niet op vor dering van de politie verwijder den danwel als verstoring van de openbare orde, baldadigheid of mishandeling in het geding was. De politic verrichtte woensdag op die verdenkingen in totaal ze ventien arrestaties. De verda- chen werden na verhoor of pro- ces-verbaal heengezonden. ADVERTENTIE ARNHEM (ANP) De industrie bond FNV heeft gisteren een nieuw voorstel van AKZO oner de invoering van een vier-vijf- ploegendienst bij de elf continu bedrijven van AKZO-chemie en AKZO-zoutchemie gedeeltelijk van de hand gewezen. De actiecomités in deze bedrijven (1.400 werknemers) is niettemin gevraagd wel acties te blijven voorbereiden, maar met een eventuele uitvoering daarvan te wachten tot na afloop van het nieuwe gesprek tussen AKZO cn de bonden op 25 augustus. Bij AKZO-zoutchemie waren sedert deze week al prikacties aan de gang. De onderhandelaars van de industriebond 'FNV hebben het actiecomité daar aangeraden deze acties voorlopig op tc schor ten. De directie van AKZO bleek gisteren bereid de periode in in vier ploegen wordt gewerkt te beperken tot vijftien weken per jaar. De vakbonden wensen een vierploegenperiode van hooguit twaalf weken per jaar. Zowel AKZO als de bonden con cludeerden gisteren dat het standpunt van beide partijen op dit punt nog ver uiteenligt. Ook wat de beloning betreft bestaat er nog veel verschil van mening. Hangijzer AKZO stelt nu voor de ploegentoe- slag op 28,5 procent te stellen met daarnaast een toeslag van 55 gulden per maand. De huidige ploegentoesiag bedraagt 30 pro cent. AKZO wilde die oorspron kelijk terugbrengen tot 27,2 pro cent. Een woordvoerder van de industriebond FNV verklaarde gisteren op dit punt nog wel r gelijkheden tc zien. Het hete hangijzer is volgens hem de te kortschietende bereidheid van AKZO tot voldoende arbeidstijd verkorting. De eis van de bonden komt neer op een arbeidstijdver korting van 6,75 procent per jaar, AKZO ging aanvankelijk niet verder dan 2,14 procent. Haar nieuwe voorstel komt uit op een arbeidstijdverkorting van 3 pro cent rond per jaar. De arbeids tijdverkorting zou per 1 juli inge gaan moeten zijn. Begin vorige maand werd het overleg hierover door de industriebond FNV op geschort. In de betrokken bedrij ven werden vervolgens actieco mités opgericht Het nieuwe overleg gisteren kwam tol stand op initiatief van AKZO. 70MËTeN OE^ I II T II m ^^TVAKADNETfEQMOR3lE°KT- BUNGALOWPARKEN op Texel. Veluwe, aan hel Veluwemeer. bi| Medemblik aan het IJsselmeer. in Zeeland etc REKREATIEVILLA'S eventue voor 2 gezinnen Texel, Veluw Drenthe. Noordzeekust etc M i WD-fractieleider Wiegel heeft in het grijze verleden eens een boekje geschreven, waar in hij zijn (toen nog) liberale gedachten op verhelderende wijze samenvatte. Dat was in 1968 en het boekje heette "Een partijtje libre". Nu was de voedingsbodem voor poli tieke vernieuwing in de jaren zestig uitermate vruchtbaar (denk aan de totstandkoming van D'66). Dus konden de tra mes- en heren politici hun ideeën gemakkelijk met eni ge vrijblijvendheid aan het volk kwijt Toch is het aardig om juist nu het geschrift van de liberale leider in de herinnering terug te roepen. De kabinetsforma tic is in een ogenschijnlijk be slissende fase gekomen. De ononderhandelbaarheden, aanscherpingen en program matische verschillen zijn op de achtergrond geraakt. En het premierschap staat in het volle licht van de schijnwer pers. De hamvraag is zal Dries van Agt zijn kandida tuur voor het premierschap onverkort handhaven of trekt hij zich alsnog terug? Wiegel heeft over het (onge schreven) recht op een pre mierschap in zijn boekje we tenswaardige dingen gezegd. Met de stelligheid die rechtse leiders doorgaans kenmerkt, schreef hij: na de verkie zingen zal het de leider van de grootste, meest winnende partij moeten zijn die forma teur, en bij slagen van zijn po gingen, ook premier wordt". Nu is er nog steeds geen forma teur - de heren Lubbers en De Koning zijn tenslotte als informateurs de wei inge gaan - maar met de discussie over het premierschap en de eerder, onverwacht gepre senteerde zetelverdeling voor het nieuwe kabinet is er al wel een voorschotje geno men. Zou men de lijn van de jonge Wiegel dus doortrek ken, dan gunt hij het pre mierschap uitsluitend aan Van Agt. Het is een idee en ook niet meer dan dat. In de praktijk heeft "het recht van de sterkste" met betrekking tot het pre mierschap een jonge traditie, die teruggaat tot 1977. De meest winnende en grootste partij na de verkiezingen was toen de PvdA en de sociaal democraten meenden daar aan het recht te kunnen ont lenen hun leider Joop'den Uyl als kandidaat-premier naar voren te schuiven. Men kan deze claim eenvoudig aanvechten door erop te wij zen dat het premierschap in ons parlementaire bestel doorgaans tot de onderhan delbaarheden behoort, net als de overige ministerspos ten in het nieuw te vormen kabinet. Anders gezegd: Wie gel heeft, net als de sociaal democraten in 1977, ongelijk en Van Agt kan zijn claim op het premierschap nergens anders op baseren dan op de (vurige) wens leider van het nieuwe kabinet te zijn. Zonnekoning Tot nu toe heeft Van Agt zich als een ware zonnekoning ontpopt. De programmati sche voorstellen van de twee informateurs, twee weken ge leden, hadden zo aan het brein van de oude CDA-WD coalitie ontsproten kunnen zijn. Er zat slechts een scheutje PvdA in, en ach, ei genlijk kon men dat ook wel verwaarlozen. Vreemd ge noeg bleek de CDA-fractie, waarvan Van Agt de leider is, echter een groot aantal be zwaren tegen die voorstellen te hebben. De demissionaire premier kreeg dan ook een fiks standje van zijn fractie. Hij moest zich enthousiaster inzetten voor een nieuwe coa litie van CDA. PvdA cn D'66 en zich in dit opzicht "war mer gedragen". Maar het kwaad was al ge schied. D'66-leider Terlouw en PvdA-leider Den Uyl wa ren in woede ontstoken over de zinsnede een heul PvdA..." en vonden daarin te meer een bewijs dat Van Agt de nieuwe coalitie - en dus een wezenlijk ander beleid dan dat van de oude rege ringsploeg - niet kon en mocht leiden. Maar Van Agt leek daar - gelijk men van een zonnekoning mag verwachten nauwelijks van onder de indruk. Zijn reactie op dit rode gekrakeel was er een van onverstoor baarheid en minzaamheid: Ik, Van Agt, wordt premier, geheel overeenkomstig de wens van mijn onderhorigen in de CDA-fractie. Later, toen hij bemerkte dat het politieke gepeupel morrend rond bleef gaan. verlichtte hij zijn opstelling. Hij stelde voor dat alle betrokkenen hun bezwaren tegen de voor stellen van de informateurs zouden inslikken op voor waarde dat hij. Van Agt, pre mier zou worden. Wie beleid serieus neemt, kan na zo'n voorstel slechts in langdurig gegniffel ontsteken. En zijn opposanten deden dat dan ook. 'Pijn" Afgelopen week sloegen Den Uyl en Terlouw tactisch te rug. De laatste vond het ge wenst dat zowel Van Agt als Den Uyl zich als kandidaat premier zou terugtrekken om plaats te maken voor iemand anders uit het CDA. Den Uyl op zijn beurt toonde zich in principe bereid af te zien van zijn kandidatuur "hoeveel pijn dat ook zou kosten" (waar zou hij als leider van de tweede grootste partij die kandidatuur toch vandaan hebben?). Er is nu een interessante situa tie ontstaan waar vele kanten aan zitten. Van Agt heeft nog steeds - bij zonnekoningen schijnt dat trouwens erfelijk te wezen - de sleutels in han den. Trekt hij zich terug ten behoeve van een andere kan didaat uit het CDA, dan is de formaticklus gauw geklaard. Maar blijft hij zitten, dan kan deze formatie-fase als afge sloten worden beschouwd. Dan wordt Wiegel, die al we kenlang bibberend de hand bij het telefoontoestel houdt, gebeld en in audiëntie ont vangen. Een minderheidska binet van CDA en WD is dan het eerste streven, dus voortzetting van het oude be leid. Oud-parlementair redacteur Henry C. Faas van de Volks krant heeft hierover een aar dige theorie ontwikkeld. Hij zegt laten CDA en WD hun gang maar gaan en een min derheidskabinet in elkaar zetten. In het parlement zal dan wel de ware aard van D'66 naar boven komen. En ook de dissidenten binnen het CDA hoeven zich dan niet langer gebonden te voe len aan de noodzaak om het kabinet te laten zitten, want dat kabinet heeft geen parle mentaire meerderheid meer. Zij kunnen hun standpunten (denk aan de kernwapens, de boycot van Zuid-Afrika) ronduit op tafel deponeren. En dat vergroot de kans op een scheuring binnen het CDA. De christendemocra ten willen dat natuurlijk niet. Ze kiezen dus eieren voor hun geld en nemen afscheid van regeringspartner WD De gewenste duidelijkheid voor de kiezer is dan gescha pen en de parlementaire de mocratie gered. Na nieuw uit te schrijven verkiezingen kan er dan in een wat zuiverder toonzetting opnieuw aan een kabinet van CDA, PvdA en D'66 worden gesleuteld. Er kleven aan deze onderne ming wel wat risico's. Maar als het lukt, zitten er voor de oppositie leuke kanten aan. Zonnekoning Van Agt na de ze formatie in glinsterend pantser achter de regerings tafel, Wiegel glunderende compaan ernaast En na een tijdje: boem! En het partijtje libre van Wiegel (en Van Agt) is uitgespeeld. WIM W1RTZ

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7