mü» 'Ruime kerk niét in Katwijk' KERKDIENSTEN 'Deelgemeente-in-wording' streeft naar een aanvaardbaarder kerkelijk leven9 ZATERDAG 4 JULI 1981 KATWIJK - Een groep vooruitstrevende Katwijkse hervormden heeft vorige week een flinke steen in de kerkelijke vijver gegooid met het bericht dat zij naast de bestaande hervormde gemeenten in Katwijk aan Zee en Katwijk aan den Rijn een eigen 'deelgemeente' willen stichten. De vereniging die deze deelgemeente gaat voorbereiden is begin vorige maand opgericht. Wat héér betreft zullen nog dit jaar de eerste zondagmorgen- samenkomsten in Katwijk worden gehouden. Van echte 'kerkdiensten' kan pas sprake zijn als de hogere kerkelijke instanties de vereniging als 'deelgemeente' officieel hebben erkend en in de deelgemeente de kerkelijke ambten zijn ingesteld. Zover is het nog niet. Maar de vereniging zal alles in het werk stellen om die erkenning zo spoedig mogelijk te krijgen, uiteraard binnen de mogelijkheden en volgens de richtlijnen die de kerkorde van de Hervormde Kerk daarvoor geeft. Om een lang verhaal over alle be zwaren tegen de kerkelijke prak tijk in Katwijk kort te maken: déze mensen voelen zich in het traditioneel-rechtse klimaat van de twee Katwijkse hervormde ge meenten niet thuis. Zij vinden de kerk daar te gesloten en te eenzij dig. Zelf zijn ze duidelijk 'oecu menisch' ingesteld. Woordvoerder D. H. Dijkman (le raar): "Het is ons te doen om een aanvaardbaarder hervormd ker kelijk leven. Wij willen niets bij zonders. We zijn gewoon her vormd, zoals de meeste hervorm de gemeenten in ons land dat zyn. Nu wij het gevoel hebben dat alle pogingen om op een broederlijke manier iets van on ze wensen vervuld te zien zijn vastgelopen, blijft alleen nog de mogelijkheid over die de kerkor de ons biedt" Beweging Wat de groep andersdenkende ner- vormden vooral tegenstaat is, dat het kerkelijke leven in Katwijk zich niet mee ontwikkelt met de veranderingen in kerk en samen leving. Er is geen beweging in te krijgen. Dijkman (al geruime tijd gastlid van de gereformeerde kerk ter plaatse): "Elkaar aanvaarden on danks theologische, maatschap pelijke en politieke verschillen, het gebruik van het nieuwe lied boek, een opener avondmaals- praktijk, een levendige liturgie, het samen-op-weg-gaan met mensen van andere kerken, de openstelling van de ambten voor de vrouw, het meepraten als ge meente over allerlei zaken die de synode aan de orde stelt, dat al les is voor óns gewoon kerkelijk leven. En dat tref je hier in Kat wijk niet aan". Nu ontstaan deelgemeenten met name in die plaatsen waar maar één hervormde groep (modali teit) het voor het zeggen heeft, met uitsluiting van andersdenken den. Katwijk kent echter al twee soorten hervormden: confessione len en gereformeerde-bonders. Daar is dus keuze. Moet er dan nog eens een aparte groep bij ko men? Dijkman: "Confessionele predi kanten zijn niet overal hetzelfde. Er zijn confessionelen in het land die zich in de Katwijkse vorm en ligging nauwelijks herkennen". Mevrouw M. Lindhout (onderwij zeres), die al vijftien jaar in Kat wijk woont, heeft lange tijd ge hoopt, dat er rond de Ontmoe- tingskerk - kerkelijk ressorte rend onder Katwijk aan den Rijn een gemeente zou groeien zo als de deelgemeente-in-wording nu op het oog heeft. Maar door allerlei verschuivingen in de be volking behielden de autochto nen ook daar hun overwicht. Vooral aan de vroegere kapel (de voorganger van de Ontmoetings- kerk) bewaart zij goede herinne ringen. Zij beleefde daar de eer ste veelbelovende ritselingen van een ander kerkelijk leven, minder traditioneel, meer open naar deze tijd. Er bleek, naar haar gevoel, uiteindelijk toch geen ruimte voor te zijn. Zwervers En zo kreeg je in Katwijk gaande weg - net als in zoveel andere gemeenten - de figuur van de te leurgestelde 'zwervende' kerk ganger. Op eigen gelegenheid zwermden ze zondagsmorgens naar alle kanten uit. Sommigen naar Noordwijk, anderen naar de ekklesia in Leiden. De meesten vonden in Wassenaar een kerke lijk leven dat hen qua sfeer en prediking niet alleen aansprak maar hen na verloop van tijd ook pastoraal opving. Vandaar ook dat de groep de Wassenaarse pre dikant R. Steenstra vroeg, als 'mentor' van de deelgemeente- in-wording te willen optreden. Mevrouw Lindhout: "Ons streven is dit niét geweest. Wij hebben al les geprobeerd om via de kerke raden binnen de bestaande ge meenten een plaats te vinden". En Dijkman: "In de Hervormde Kerk is veel ruimte. Maar niét in Katwijk. Onze vereniging is uit nood geboren. Wij willen ons te gen niemand afzetten en hebben er ook geen behoefte aan alle mislukte zaken uit het verleden weer op te rakelen. We willen nu naar de toekomst zien" Een reden om zo spoedig mogelijk met samenkomsten - eens in de drie weken bijvoorbeeld - te be ginnen is, "dat mensen ergens bij willen horen". Mevrouw Lind hout: "Daarom moet dit initiatief vorm krijgen in vergaderingen, leerhuisactiviteiten en samen komsten. Dan pas wordt de ware grootte van de groep en de be hoefte daaraan duidelijk en kan er ook sprake zijn van groei" Men schat het aantal belangstellen den nu al op een paar honderd. STEENSTRA noodzakelijk kwaad .- 'Bedroefd' Het moderamen (bestuur) van de classis (regio) Leiden van de Her vormde Kerk heeft inmiddels verklaard, 'bedroefd' te zijn, "omdat men in Katwijk de een heid niet blijkt te kunnen bewa ren". Het was van de Katwijkse plannen op de hoogte en heeft hierover al in het najaar van 1980 met de beide Katwijkse kerkera den gesproken. Uiteraard moet het regionale bestuur oppakken wat het op zijn weg tegenkomt, maar het wil beslist de indruk vermijden dat het de Katwijkse deelgemeente mee zou organise- Morele steun Mentor ds. Steenstra heeft in zijn kaartsysteem een aparte ruimte voor de Katwijkse families die in zijn Wassenaarse Dorpskerk tij delijk een ander geestelijk tehuis hebben gevonden. Dat zijn er wel een stuk of veertig. In het Dorps centrum van Wassenaar hield hij een speciale gemeente-avond met ze en in noodgevallen verleent hij persoonlijke pastorale hulp. Kat wijkse jongelui zijn bij hem ook op catechisatie. Naar zijn mening is de deelge meente-in-wording geen onbera den stap. "De ontevredenheid over de kerke lijke praktijk in Katwijk neemt toe, maar de kerkelijke colleges blijven onbuigzaam. Dat geldt ook voor de confessionele groe pering. De predikanten komen, met alle waardering, uit een be paalde hoek en leunen nogal te gen de Gereformeerde Bond aan. Mensen die echt wat énders wil len worden niet opgevangen. Ik geloof, dat zo'langzamerhand al le wegen wel zijn bewandeld om te proberen ook die groep een bescheiden plaats te geven in het grote geheel van deze hervormde gemeenten. Een deelgemeente is het resultaat van jarenlange po gingen tot contact. Het moet ge zegd. die pogingen zijn mislukt" Steenstra ziet het middel van de deelgemeente behalve als een oplossing voor bepaalde moei lijkheden ook als een 'noodzake lijk kwaad'. "Men kan helaas niet met elkaar samenleven. Maar als een kerkelijk klimaat vrij onver zoenlijk is, is er geen andere mo gelijkheid, hoe vervelend dat ook is". De Wassenaarse predikant noemt zichzelf in zijn relatie tot deze groep een 'morele steun'. "Een georganiseerd verband met Was senaar kan het nooit worden. Daar heb ik al geen tijd voor. Maar ze kunnen bij mij wel altijd uithuilen" Invoegen De Katwijk-Zeese predikant J. P. van Roon is voorzitter van de Confessionele Vereniging in de Hervormde Kerk en nu ook voor zitter van de centrale kerkeraad in het zeedorp. Hij vindt de manier waarop de groep zich nu heeft gepresen teerd minder correct. "Altijd heeft ze zich als oecumenische werkgroep voorgesteld, waarin ook gereformeerden en rooms- katholieken zaten. En daaraan had de kerkeraad geen bood schap. Er zijn zovéél groepen die je aandacht vragen. Uit die oecu menische kring moet nu dan een hervormde deelgemeente ont staan". Deimededeling van de groep daar over zal als ingekomen stuk in de beide Katwijkse kerkeraden ter sprake komen. Ds. Van Roon kan uiteraard alleen voor Katwijk aan Zee praten, maar zijn argumenten zullen op wezenlijke punten weinig ver schillen met die van de kerk in het aangrenzende Rijndorp. Hij is nogal huiverig voor allerlei vernieuwingen. Immers, wat zouden de gevolgen zijn voor het kerkelijke leven in Katwijk, waarvan men, afgaande op uiter lijke factoren, toch kan zeggen, dat het nog steeds een opmerke lijke bloei vertoont. Van Roon: "Als mensen hier ko men wonen, moeten zij zich wel in de bestaande situatie willen invoegen. De kerk wil hen er ze ker by betrekken. Zij doen ge woon mee in het huis- en zieken bezoek en worden uitgenodigd voor gemeente-avonden. De ge loofsbeleving van een plaatselij ke gemeente is een primair gege ven. Het liedboek, de vrouw in het ambt en meer van die dingen zyn zaken van tweede orde. Daar staat of valt het geloofsleven toch niet mee". "De wezenlijke vraag ook voor de ze groep is of men een prediking wenst naar Schrift en belijdenis. Staat de maatschappelijke mes- sias Jezus Christus daarin cen traal of de Christus van wie de apostel Paulus zegt dat Hy is ge storven voor onze zonden. Ik zou zeggen: als dat laatste het geval is, dan kun je toch niet uit de kerk wegblijven omdat er alleen mannen in de kerkeraad zitten of omdat er niet uit de nieuwste bundei wordt gezongen". Het spreekt vanzelf, dat ds. Van Roon de deelgemeente liever niet ziet komen. Want hoe je het ook wendt of keert, het is en blijft een breuk. "Maar als we op die wensen zou den ingaan, kwamen er óók brokken van. De Katwijkse ge meente is nog steeds een geheel. Er zijn dan wel wijkgemeenten, maar het centréle van de ge meente leeft hier nog heel sterk. De predikanten rouleren in alle kerken. Je bent predikant van Katwijk, en dan ook nog in een bepaalde wijkgemeente". "Vanuit een zuiver kerkelijke visie zou je alles graag bij elkaar wil len houden. Maar de plaatselijke situatie, met haar geschiedenis en traditie, weegt ook heel zwaar. Daarom is er geen algemeen re cept voor te geven. De diagnose is van gemeente tot gemeente weer anders". Op de toespeling dat de Katwijkse confessionelen wel uit ander hout zyn gesneden dan hun ge lijkgezinde geloofsgenoten el ders in het land, antwoordt de predikant Van Roon slechts met een vraag: "Zijn ze ooit al eens by mij in de kerk geweest?" "Als ik niet in Katwijk preek, ben ik altijd wel ergens anders. En die gemeenten verschillen nogal van karakter. Er zijn er die het lied boek gebruiken. Andere hebben zelfs de vrouw in het ambt. Maar ik preek daar beslist niet énders dan hier in Katwijk. Het gaat toch ten diepste om de inhoud van de prediking". Van Roon waarschuwt ervoor, van de kerk geen 'club van geestver wanten' te maken. "Het is juist het wonder van de kerk, dat jan, piet en klaas daar mogen zijn binnen het verbond dat Christus met zyn gemeente heeft. Je moet de kerk niet gaan opsplitsen in kringen van gelijk gezinden. Mijn indruk is, dat de ze groep in Katwijk daar te wei nig oog voor heeft. Je moet het totéél van de gemeente in het oog houden. Dat is al een kwestie van redelijkheid. En dan is er in Katwijk toch echt wel verschei denheid in prediking te bespeu- S. J. DE GROOT VAN ROON geen club van geestverwanten Vakantie. De periode van ge meenschappelijke diensten (in verband met de vakantie) van de hervormde wijkgemeente Vre- deskerk-Staalwyk en de gerefor meerde wijk rond de Zuiderkerk in Leiden begint morgen. De ko mende drie zondagen is de Zuiderkerk dicht en de drie zon dagen daarna de Vredeskerk. De diensten zijn steeds om 10 uur. Evangelist. Dinsdagavond om 8 uur spreekt in het Evangeliecen trum Zylsingel 2 te Leiden de Amerikaanse evangelist Paul Ol son (uit Minneapolis). Olson is in Amerika onder meer directeur van een school die schriftelijke cursussen vor bybelstudie uit geeft. Slechtzienden. Het Nederlands Bijbelgenootschap heeft een be roep gedaan op alle diakonieên in ons land om de nieuwe uitga ve van de bijbel voor slechtzien den beschikbaar te stellen aan mensen die daaraan behoefte hebben. De prijs (8 delen voor sa men f 175,-) zal voor veel slecht zienden een belemmering zijn om zo'n bijbel aan te schaffen. Museum. Het Bijbels Museum in Amsterdam houdt van 10 juli tot 1 december onder het motto "Be houden Schrift" een tentoonstel ling van archeologische bijbel vondsten in Israël en Jordanië. De tentoonstelling laat vooral iets zien van vondsten waar Ne derlanders op de een of andere manier by betrokken zijn ge weest. Hervormde Kerk: beroepen te Woerden I. Kok Zoetermeer, te Rockaiye G. de Fijter Sebalde- buren (Gr.), te Holwerd e.o. kan didaat F. J. van der Wind Utrecht, te Naarden (verpleeghuis) C. Vos, Amsterdam; bedankt voor Eindhoven N.J. Flink Kethel, voor 's-Gravenzande J. Gebraad Katwijk aan den Rijn. Gereformeerde Kerken: beroepen te Heerenveen L. de Ruiter Win schoten; benoemd Leeuwarden- Huizum; aangenomen naar Vlis- singen (hervormd-gereformeer- de federatie Langerenbrug) A.V. de Nooy Rotterdam-Ommoord. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Poederooyen J. Boog aard Leiden. Baptistengemeenten: beroepen te Hengelo (Ov.) O. Oldenburger Sneek; bedankt voor Den Haag J.B. van der Veen Dordrecht. Remonstrantse Broederschap: aangenomen naar Amsterdam, in samenwerking met doopsge zinde gemeente, J.G. Paarde- kooper Amersfoort. Tekort. De Lutherse Kerk in Zweden kampt met een predi kantentekort. Er zijn 200 predi kanten nodig, terwijl er dit jaar maar 57 afstuderen en een even groot aantal met pensioen gaat. Oudere predikanten wordt ge vraagd, nog een paar jaar aan te blijven, en jongeren dienen soms twee of drie gemeenten tegelijk. Vooral in het noorden van het land ligt het moeilijk. Men zoekt nu in het zuiden naar gepensio neerden die een paar jaar in een noordelijke gemeente willen werken. LEIDEN Herv Gem. Hoogl. kerk 10 ds Pannekock. 11.45 occum dienst. Marckerk 10 ds. Kooreman, Rhenen, 5 hr. De Haan, Bodegraven. Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra- Regenboog (Merenwyk) 9.30 ds v. Leeuwen; Bethlehemk.(Driftstr.) 10 ds. Wagen voorde. Bevrydingsk.(Montgomerystr) 9 ds. Kersten, Katwijk; Vredesk. (Burggraven].) 10 mevr. ds. De Mey; Waalse kerk (Breestr.) 10 30 ds. Ribs; Acad. Ziekenhuis 10 15 ds. Bakker; Diakonessenhuis 10.30 ds. v. 't Hof; Endegeest 9.30 ds. Friederich. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) zie Vredeskerk. Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Horten- Oude V.-st 10 dr. Rietveld. Den Haag. 5 ds. Hortensius; Maranathak. (L. Morsw.) 10 ds. Kramer. Bevrijding.sk (Montgomerystr.) 9 ds. Kersten, Katwijk, bejaardenhuis Groenhoven 10.15 ds. Km tan; zie ook herv. gem Dolerende Geref. Kerk (Lokhorstk.). 8.30 en 5 hr. v. Houten. Geref. K. Vryg. (Herengr.): 10 en 5 ds. Kruithpf. Chr. Geref K. (Steenschuur); 9.30 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Ryn): 10 en 4.30 ds H.mij;. i.mf Geref. Gem in Ned. (Bethl.kerk Driftstr 11.30 en 5.30. Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr 10.15 ds. Beks. Remonstr.-Doopsgez. Gem. (Lok horstk.): 10 ds. Koek Baptistengem. (O. Rijn 3); 10 Evang. Chnstengem. (Middelstegr. 3l 10 hr. Dikkes Zendingswerk Middemachtsroep (Zoe- terw.singel 21); 5 nam. hr. Roos Evangeüeeentrum Zylsingel 2 10 hr. Zijlstra. avondmaal, di. 8 Paul Olson Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. v.d. Bergh Leger des Heils (Hooigr.) 10 en 7.30 Nieuw-Apost. Kerk (H. Rynd 24): 9.30 Zevendedagadventisten (Lokhorstk 1: elke zat 9 45 bybelstudie, 10.45 predik dienst. Christian Science (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v d Heiligen der L. Da gen (Brahmsl9 30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10 Vry-Kath. K. (Vreewykstr. 19): 10.30 Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7. zo. 8.30. 9.30 er. 11 Ryndyk Leiden-V.schoten) zt 7. zo. 9.30 an 11.30; 8.30. 10. 11.30, 6 Haarl.straat zat 7. zo. 9.30, 10.45 en 12.15; H. Ryndyk (zie Zoeterwoude). ABBENES; Herv. Gem. 9.30 hr. Dryver, Voorschoten. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. Westera. 7 ds. Van Hoegee. Geref. K.: zié herv. gemeente. Chr. Geref. K.: 9.30 en 3 ds. v. Beek, Vee- nendaal. Rk Kerk: zat. 7. zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem Adventskerk 10.30 ds. v.d. Heiden. 6.30 ds. Stolk; Kruisk. 9 30 ds. Lefeber; Op- st.kerk 9 ds. v.d. Heiden. 6.30 dr. Haits- ma, Boskoop; G. Herderk. 10 ds. Oost hoek, 6.30 ds. v.d. Ree; De Bron 9 en 10.30 ds. v.d Ree. 6.30 ds. Oosthoek; Ashram (Marsdiep) 9.30 dr. v. Santen; Driehoorne 7 nam.; Onderweg (Lijsterl.) 10 hr. Wormer, A dam; Sionskerk (Pla- netens.) 9.30 kand. Langerak, 6.30 ds. Jongkind, Brandwijk. Geref. K.: Mar.kerk 9.30 ds. Vree; Salv- .«erk 9.30 en 6.30 ds. Oldemans, Hilver sum. Zie verder herv. gemeente. Geref. K. Vri)g.(Rijnstroom): 8.45 en 6.30. Ned. Geref. K. (school WiUemstr.): 9.30 br v.d Hout. 4 30 br. Frohling Chr. Geref. K. 9 30 en 4 30 ds. Hamstra. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. di. 7 juli 7.15 hr. v.d. Meer. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1> 10 evang. v.d. Zeeuw, 6.30 ds v.d. Wetering. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10. Volle-cvang.gem. (school Westprelu- dew): 10 hr. v. Putten. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30 Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 dr. Cramer Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7. zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat 7, zo. 9.30 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem 9 30 kand. Siebelink, Brakel. 6 ds. Den Dikken, Ol- debroek. Geref. Gem. 9.30 leesdienst. 230 ds. Honkoop Rotterdam, wo. 8 juli 2.30 ds. BODEGRAVEN: Herv Gem Dorps kerk 9 30 hulppred De Groot. Nieuw- Lekkerland. 6 30 ds. Richter; Salv.kerk 9.30 ds. Richter, 6.30 ds. WuUschlaeger, Tholen; Bethl.kerk 9.30 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Enkelaar, Sluipwijk. Geref. K.: 9.30 ds. Elderman. 6.30 ds. Bijleveld. Geref. K. Vryg.: 9.30 leesd., 2.30 ds. Groeneveld. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom. 6.30 dr. Haitsma. gez. jeugddienst; De Stek 9.30 ds. De Leeuw, Maarn. Geref. K.: 9.30 ds. Omta Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zo. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE: Herv Gem. 9.30 hr. Sierat, Leiden, 6.30 hr. Bakker, Maas sluis. Geref. K.: 9 en 5 ds. Mulder, Ommen. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Ryndyk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 9.30 ds. Roth- fusz, 7 ds. v.d. Horst, Katwyk; Parkwijk 7 ds. Rothfusz. Geref. K.: zie herv. gem. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. v.d. Hoek Rk Kerk: zat. 7. zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Roos, A.dam. Rk Kerk: zat. 7. zo. 8 en 10. Geref. K 9.30 ds. Hoekstra. Den Haag. 6.30 dienst Vliegkamp 10.30 ds. Schepers. Rk Kerk: zat 7, zo 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds v. Roest. Uddel, 6 ds Vink; O. Kerk 8.30 ds. Driebergen, 10 ds. Drie bergen, 6 ds. De Jong; Ichthusk. 10 ds. Van Roon, 6 ds. Vroe- gindewey; Pnièlk. 9.30 ds. De Jong. 6 ds. v. Roon; Gr. v. Pr.school 10 ds. Schuurman; Overduin 2 ds. Baas; Hoeksteen (Burgersdykstr.) 10 doven- dienst, ook 10 u. Duitse dienst. Geref. K.: Vr.kerk 9.30 ds. v.d. Horst; Triumfatork. 9.30 ds. Janssens, R.dam, 5 ds. v.d. Horst. Geref. K. Vryg.: 10.15 leesd., 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. K.: 8.45 ds. Brink, Kampen. 7 ds. Janse, Den Haag. Chr. Geref. K.: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrye Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr): 10 en 5 Volle-evang.gem. (Voorstr. 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Sijbrandij, Den Haag, 7 dr. Santen, in geref. kerk. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. K. Dorpsk. 10 en 6.30 ds. Knorth; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Scheppingsk. 9 ds. Van Loenen; Leythenrode 10 ds. Lutmers; Elis.ziekenhuis IQ rector Vijftigschild en ds. Brom met. Bapt.gem. (wijkgeb.Zijlkw.): 10 br. De Vries, avondmaal. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.10.30 en 12. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart. Geref. K.. 9.30 ds. Bruin, Gouda. 7 ds. Los. Rk Kerk: zat. 7, 8.30. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 9 ds. De Gelder; Pauluskerk 10.30 en 7 ds. De Gelder Geref. K.: 10 en 7 ds. Boswijk Geref. K Vryg.: 10.30 ds. De Putter. 4.30 leesdienst. Ned. Geref. K 9 en 4.30 ds. Schuurman, t chr. geref. kerk. Rk Kerk: Agatha kerk 2 11.30; Poelpolder zat. 7. zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7. zo. 8.30,10.30 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 8. 9.30. 11 en 5.45. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Bronsgecst. Geref. V 9.30 mej. Speelman, A.dam. Chr Geref K. 9.30 en 6.30. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Vree. 6.30 ds. Teygeler, Scheveningen. Geref. K.: 9.30 ds v.d. Meulen, 's Gra venmoer. 7 kand. v. Leeuwen. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Sirag, 7 hr. Dryver. Geref. K.: 9.30 ds. Rang, 6.30 ds. Ver schoor, Aalsmeer. Chr. Geref. K.: 9.30 en 3 ds. Visser. Rk Kerk: zat. 7, zo.10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Zoutendijk. Geref. K.(W. Verlaat): 9.30 ds.v. Otter- loo, Zeist, 7 ds. Wolthuis, Heemstede. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 ds. Streefland, Nijkerk, 5 ds. v. Roest. Uddel, 7 hr. De Vries, Urk; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning; geref. Buurtkerk 7 ds. Keuning; De Rank (Golfbaan) 10 hr. Goyert, 't Harde, 8 nam. Duitse dienst. Geref. K Hoofdstr. (Zee) 10 hr. De Vries, Urk, 7 ds. Keuning; Vinkenl. (Binnen) 9.30 kand. Bos; Stichtingskerk 11 kand. Bos; Sole Mio 9 Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. Kuipers. Leiden. Rk Kerk: Zee zat 7, zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7. zo. 8. 10 en 11.30. Volle-evangeliegem. (Gem.c Rk Kerk: Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 11.30; Bonaventurakapel zat. 6.30, zo. 9 en 11. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 kand. Krispyn, Leiden. Geref. K.: 9.30 ds. Verschoor Aalsmeer, 6.30 ds. Gesink, Noordwijk. Remonstr. Gem.: 7.15 nam. ds. Knop pers. Utrecht. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. v. Slooten, A.foort, 7 ds. Hane- maayer. RIJNSBURG: Herv. Gem. Voorhof 10 ds. v. Niel; Bethelkerk 8.45 en 10 ds. Boer, Katwijk, 5 drs. Kattenberg; camping 10 ds. Damsma. Geref. K.: Petrak. 9.30 hr. Brouwer, 5 ds. Damsma; Imm.kerk 9 ds. Damsma, 5 ds. Snel; Mar.kerk 9.30 ds. Snel, 5 ds. Kersten, Katwyk; camping 10 ds. Damsma. Chr. Geref. K 9.30 en 5. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 evang. Niemeyer. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Hemmes, 7 ds. v.d. Meer. Geref. K.: 9.30 ds. Ferwerda, 7 zie herv. gemeente. Chr. Geref. K.: 10 dienst, 7 ds. Hoogen- doorn, Wormerveer. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17): 10.30 hr. Klijnsma. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9.30 en 11 Kalkman; De Zilk 10 hr. De Vries, Heemstede. Rk Kerk: Victork. zat. 7. zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7. zo. 8.30 en 10. OEGSTGEEST: Herv.Gem. Groene of WiU kerk 11 dr. Balkesteijn, Sliedrecht; Pauluskerk 9.30 ds. Vuyst, Driebergen; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Ter Linden. 7 ds. Ter Linden, avondmaal. Geref K.: 10 ds. Vegter. avondmaal. Geref. K. Vryg.: 8.45 ds. De Putter. 3 ds. Heida. Ned. Geref. K. (Gem.centrum): 8.45 ds. De Lange, 4 ds. v. Leeuwen, Vlaardin- VOORHOUT: Herv. Gem. 10 dr. Ber- kouwer, avondmaal. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Broekema, Leiden, 7 ds. Pennings, Den Haag; aula Noord-Hofl. 9.30 ds. v.d. Schoot; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Ver- heule. Geref. K.: 9.30 mevr. ds. Jacobi. Geref. K. Vryg.: 10.15 en 4.30 ds. Box- Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7. 11.30; aula Noord-Hofl. zo. 11. 10 i den. Geref. K.: 9 30 hr. Voogd. Holl. Rading. 6.30 hr. v. Duin. Noordwijk Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7. zo. 8.30, 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 en 6.30 ds. Vermeulen. Geref K.: 9.30 ds. Bouma, Noordwijk, 6.30 ds. Kersten. Geref. K. Vryg.: 9.30 ds. Heida. 5 ds. De Putter Vliegkamp Valkenburg: 10.30 ds. Sche pers. WADDINXVEEN: Herv.Gem. Brugk. 9.30 ds. Verboom, 5 kand. v. Harten; Hoeksteen 9.30 ds. Roetman, 6.30 ds. Verboom; Bethelk. 9.30 en 5; Imm.kerk 9.30 en 7 ds. Hulst. Geref. Kerk: Kruisk. 9 prof. mr. Reuge- brink. Leiderdorp, 5 dr. v. Oudheusden; Ontm.kerk 10.15 prof. mr. Reugebrink. WARMOND: Herv.Gem. 10 vicaris Co- lijn. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Beker, Den Haag, 4.30 ds. Blenk, Ou dewater. 7 ds. v. Bruggen; Kievietk. 10 ds. v. Bruggen; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Wolters. Geref. K.: Zijllaan 10 en 7 ds. Baayen, Rijnsburg; Zuid 10 ds. Stegenga, Den Haag. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 ds. Knoppers. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds Kielder. Geref. K.: 9.30 kand. v. Leeuwen, 7 hr. Wolf. Alphen. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE: Herv.Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk: St. Jan 9.30 en 11; ZWAMMERDAM HervGem 9.30 hr. Bakker. Katwyk, 6.30 kayd. Wijting. Utrecht. Geref. K.: 9.30 ds. Hartkamp, 6.30 ds.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4