De nieuwe leider van het CDA "De YYD verdient het niet om in college te zitten Bij het terugtreden van een machteloze A0&H3AUI!» lü Joop Walenkamp: ACHTERGROND LEZERS. SCHRIJVEN Hulde Unieke zeilboot voor museum Volkenkunde ZATERDAG 4 JULI 1981 LEIDEN - De bijbel en de ge meentewet liggen allebei op tafel als de politieke vertegenwoordi gers van het christelijke volks- deel in Leiden vergaderen. Sinds vorige week onder voorzitter schap van Joop Walenkamp, die Helmuth Driessen in de functie van CDA-fractieleider is opge volgd. Walenkamp is afkomstig uit de oorspronkelijk Warmondse tak van de familie, maar is zelf in 1949 in Brabant geboren. Hij kwam in 1968 naar Leiden en werd, zoals het een goede katho lieke jongeling in die tijd be taamde, lid van de studentenver eniging Augustinus. Als praeses van de eerste-jaars kon de stu dent klassieke talen en letter kunde niet alleen zijn organisato rische kwaliteiten ontwikkelen, maar tevens wennen aan het Leidse en er zijn persoonlijke contacten opdoen. Alleen al de naam Walenkamp, die in Leiden diepgeworteld is, bewees hem daarbij goede diensten. Ook deze krant droeg bij aan de naam en faam van Joop Walenkamp; me nig artikel werd geïllustreerd met een tekening van zijn hand. Eén ding is niet veranderd: hij heeft de zuidelijke gewisseld met de rollende Leid- In die roerige jaren zestig veran derde er veel, ook en vooral in de studentenwereld en in de vredi ge sfeer van rode wijn en sigaren van de soos. Augustinus werd open gegooid en Walenkamp werd lid van Minerva. Dat duur de nog geen jaar, zegt hij vergoei- lijkend, want er was geen bal Het zijn niet alleen de vijf voorlet ters van Joop Walenkamp die zijn katholieke komaf verraden. Zijn werk- en studeerkamer in zijn huis in de Lange Lijsbeth- steeg ademt een voorname, intel lectuele sfeer en in de omvangrij ke boekenkast ontbreekt de ka tholieke encyclopedie niet. Zijn vrij conventionele kleding en uiterlijk completeren het stereo tiep van de christen-democrati sche jongeling die nochthans het inmiddels niet meer officiële credo van het CDA dat het gezin de hoeksteen is van de samenle ving nog niet in de praktijk heeft gebracht. Hoewel met waarde ring sprekend over zijn voorgan ger ("iemand met uitgesproken opvattingen en een sterk eerlijk heidsbesef") verloochent Walen kamp het generatieverschil met hem niet. Op tal van gebieden is het nieuwe gezicht van het CDA in Leiden progressiever gewor den. Ook in een ander opzicht lijkt de keuze van Walenkamp een afre kening met het verleden. Hij is niet afkomstig uit de KVP, ter wijl de oude sfeer van AR en CHU hem helemaal vreemd moet zijn. Walenkamp is recht streeks lid geworden van het CDA. In de politiek In 1976 koos Joop Walenkamp voor een loopbaan in de politiek. Hij liet de studie de studie; een kortstondige periode als leraar leerde hem daarnaast dat zijn toekomst zich niet voor de schoolbanken diende af te spe len. Hij werd in Leiden voor het CDA propagandaleider bij de achtereenvolgende verkiezingen voor de Tweede Kamer, Provin ciale Staten en de gemeenteraad en liep zich het vuur uit de slof fen. De laatste verkiezingen wa ren voor hem persoonlijk het be langrijkst: hij werd gekozen in de gemeenteraad. Al spoedig werd hij door ingewijden als de kroonprins van het CDA gezien. Drie jaar nadat hij tot de raad is toegetreden, mag hij zich leider noemen van de op een na groot ste fractie in de Leidse gemeen teraad. Tevens is hij assistent van het Tweede-Kamerlid Van der Sanden. Het gaat dus hard met deze 32-jari- ge Leidenaar die vol ambitiies lijkt te zitten. Hij reageert afstan delijk op de vraag of het evange lie voor hem de bron van inspira tie is. "We leven in een christelij ke cultuur; daaraan kun je je niet onttrekken. Dat is wat anders dan een puur materialistische le vensvisie". Omzichtig vermijdt hij te vermelden hoe groot of hoe klein de rol van het evangelie in zijn eigen opvattingen van in vloed is. Behoedzaam wordt Wa lenkamp steeds zodra zijn eigen partij aan de orde komt; hij be seft in een positie te verkeren, waarin hij zich in eigen gelede ren nog geen vijandschap op de hals kan halen. De sfeer die het CDA ademt, vorm de de aantrekkingskracht voor Walenkamp om tot die gelederen toe te treden. "Het was geen moeilijke keus. Het taalgebruik, denken, dat sprak mij aan". Voor die tijd kon hij niet tot een trouw aanhanger van de christen-democraten worden gerekend. Hij stemde dan wel eens KVP, "maar ook wel linkser en rechtser". Toch: "dat ik me thuisvoel in het CDA heeft te ma ken met mijn eigen sociale ach tergrond". Voorzover dat iets duidelijk maakt over Walenkamps politieke kleu ring binnen het CDA zijn nog de ze woorden uit zijn mond op te tekenen: "Ik had en heb een dui delijk voorkeur voor een man als Lubbers. Dat is een creatief den kend man, die bereid is naar de partij te luisteren. Van Agt ont glipt me teveel aan invloed van de achterban". Het nieuwe gezicht van het CDA. Een man die geen last heeft van het verleden. En dat is volgens ingewijden in de Leidse politiek ook de achtergrond van de keuze van Walenkamp tot fractieleider: op de weg naar een coalitie met de PvdA tenminste de emotione le hindernis van de persoon Driessen uitwissen. Een barrière, die minstens zo groot is als de persoon van Van Agt in de lande lijke controverse tussen Neer- lands grootste politieke partijen. Waarom ben jij tot fractievoorzitter gekozen en niet bijvoorbeeld Wim Bleijie, die toch vice-voorzitter is en veel langer in de raad zit? "Dat moeten jullie aan de fractie vragen. Die heeft dat beslist". Heeft dat te maken met het feit datje rechtsstreeks lid bent van het CDA? "Nee, dat staat er buiten" Wat is dan de reden van jouw keuze? "Misschien dat mijn opstelling van de laatste jaren daarbij bepalend is geweest. Ik heb ook veel tijd vrij kunnen maken voor het raadswerk. Maar als jullie mij willen horen zeggen dat ik zo'n goed raadslid ben, dat zeg ik niet" Driessen heeft het fractieleiderschap tussentijds opgegeven om zijn opvol ger de kans te geven zich in te werken. Is dat werkelijk zo? "Die vraag kan ik niet beantwoorden. Dat zouden jullie Driessen moeten vragen. Maar ik vind het wel een verstandige beslissing". Dus je keert in 1982 ook terug als lijsttrekker en fractieleider? "Dat is nog helemaal niet gezegd. Dat is aan de leden om te beslissen. Dit was gewoon een besluit van de fractie om een vacature op te vullen" Maar dan heeft dat inwerken toch ook geen "'Villen jullie nog koffie?" Walenkamp is merkbaar op zijn hoede. Tijdens zijn eerste inter view als CDA-leider wil hij voor al geen boude uitspraken doen, geen ambities tonen en niemand van zijn partij voor het hoofd sto ten. Enigszins ongemakkelijk manoeuvrerend geeft hij formele antwoorden, die zo op een goud schaaltje afgewogen zijn, dat hij zich later ervoor excuseert en zegt er door misschien wat on duidelijk te zijn geweest. Stommiteiten Zijn terughoudendheid vermin dert zienderogen als hij gecon fronteerd wordt met de opvat ting die de laatste tijd in WD- kring opgeld doet. Walenkamp zou zich in korte tijd door felle oppositie als gesprekspartner bij de socialisten net zo onmogelijk maken als Driessen destijds. "Ik ga niet zwijgen over de stom miteiten van het college. Het CDA is zo'n beetje de enige partij die nog de waarheid kan zeggen. Het is misschien waar dat de WD ons links heeft gepasseerd. Als Kuijers (WD-fractievoorzit- ter, red.) zo doorgaat schopt hij het politieke beeld in Leiden grondig door elkaar". "Maar de WD vervreemdt zich van haar uitgangspunten en de achterban. Ik herken de partij niet meer. De WD bestaat in Leiden eigenlijk niet. Bij zo'n kwestie als het parkeren in De Camp word ik ongevraagd over stroomd met reacties van de WD-aanhang". Walenkamp spreekt met een am per verholen gevoel van afgrijzen over de huidige WD-fractie, die hij een gebrek aan ethische nor men en integriteit verwijt. "Ik denk ook niet dat ze het lang vol kunnen houden. Kuijers heeft zich in een waanzinnige positie gemanoeuvreerd. Of ze worden teruggefloten door de leden óf de "Ik ga niet zwijgen Parkeren De kwestie met het parkeren n Camp zit hem nog erg hoog. willen geen middenstands-partij zijn, maar ik verwijt de PvdA dat ze zegt op te komen voor de zwakkeren in de samenleving. In de visie van de socialisten, en dan heb ik het niet zozeer over de PvdA, maar over iemand als An- nelies Ponsen (PSP-raadslid, red.) zijn dat allemaal maar vieze, smerige kapitalisten". De CDA-leider zegt het te betreu ren dat de kwestie zo'n politiek punt is geworden. "Waal heeft een futiliteit zo opgeblazen tot een heet hangijzer, dat alles wat van groter belang is voor zijn be leid - en bijna alles is belangrij ker dan een paar paaltjes - vol strekt onaantastbaar is gewor den. Waal heeft alle kritiek op zijn beleid uitgeschakeld. De WD moet van zijn portefeuille afblijven". "Maar ik vind dat de dingen die niet goed gaan toch gezegd moe ten worden. Wij hebben ook nooit geschroomd om de goede dingen te noemen. Ik denk aan de stadsvernieuwing. Wat is er daarentegen van het economisch beleid terecht gekomen? Niets, maar dan ook niets. De ambtena ren zijn niet voor niets weggelo pen". Ook op het verkeersbeleid van Waal heeft hij kritiek. "Het bus- banenproject dat is prima. Toch heeft Waal niet echt een beleid gevoerd op het gebied van ver keer. Leiden kent een groot par keerprobleem. Desondanks heeft Waal in zeven jaar tijd geen kans gezien om een parkeergara ge tot stand te brengen. Mis schien bewust, een kwestie van Verelendung, zodat de mensen vanzelf erom vragen de binnen stad maar voor auto's af te gren delen. Laat hij dat dan zeggen. Met onduidelijkheid is niemand gebaat". volkshuisvesting - ook dat is bekend - is een vaste noot in de kritische CDA-zang. De Stevens hof had eerder bebouwd moeten worden. Walenkamp beseft zelf dat de herhaling vervelend be gint te worden. "Men zal mis schien zeggen: Daar heb je het CDA weer, maar het blijft een verwijtbaar punt. De nieuwbouw in Leiden is gestagneerd en dat is de schuld van de PvdA. Ver boom (voormalig PvdA-wethou- der volkshuisvesting, red.) heeft dat bij zijn vertrek ook duidelijk gezegd. Met Tesselaar als wet houder die de Stevenshof snel wil bebouwen zijn wij dan ook blij" Constructief Walenkamp vindt dat zijn partij zich ondanks de kritiek con structief opstelt. "Aan de bezui nigingen willen we graag een nuttige bijdrage leveren. De gang van zaken is alleen vreemd. Enerzijds fungeert het college als quasi-welwillende gesprekspart ner - nog nooit zijn we zo vroeg al bij de voorbereiding van de be groting betrokken - anderzijds hoor ik dat er door het college al veel onderhands is geregeld. De belangrijkste keuzen zijn al ge maakt, zoals de verdeling van de pijn over de verschillende secto ren. Ik heb dan geen zin om te dienen als de vlag die de lading dekt" Het CDA zou de kwaliteit van het dagelijks bestuur van de ge meente zeker verbeteren, vindt Walenkamp. De partij zal daar toe volgens hem ook zeker de nodige wethouderskandidaten kunnen leveren. Het vormen van een college met een afspie geling van de politieke verhou dingen in de raad vindt Walen kamp nog altijd het nastreven waard. "Maar we maken niet als de be kende ezel twee keer dezelfde fout. De VVD heeft ons vorige keer laten stikken. Bovendien, deze VVD verdient het helemaal niet om in het college te zitten". "Om te zeggen: een afspiegelings college of wij doen niet mee, daar ben ik geen voorstander van. Het blijft dig streven, m; ten koste waan treft hebben wi leerd". r de vraag is n. Wat dat be- voldoende ge- Het afscheid van een machtelo ze. Helmuth Driessen treedt terug als leider van de op een na grootste fractie in de Leid se gemeenteraad, het CDA In de wetenschap dat hij ze ven jaar lang aanvoerder is geweest van een minderheid, die in die lange periode nooit doeltreffende invloed heeft gehad op het dagelijks be stuur van deze stad. In 1970 kwam hij tussentijds in de raad, 39 jaar en vol ambi tie. Na de verkiezingen dat jaar werd hij fractieleider van de KVP en begon aan een pe riode, waarin hij als raadslid optimaal van zijn macht ge bruik maakte en kon maken. De toenmalige Prot. Chr. Groepering (ARP, CHU en SGP) en de KVP gingen in die jaren steeds meer samen werken en kozen regelmatig Driessen tot hun gemeen schappelijk woordvoerder. Het college van B en W be stond toen uit vertegenwoor digers van deze partijen en de WD. Het beschikte in de raad niet over een meerder heid en werd geconfronteerd met een harde oppositie van linkse zijde. Driessen gloreerde in de rol van leider van de grootste "regerings'Tractie. De huidi ge wethouder Waal (PvdA) gold op het terrein van ver keer en stadsontwikkeling in de raad als een van de felste opposanten van de toenmali ge wethouder Kret, wiens da dendrang zodanig was dat zijn beleid als het meest om streden in die jaren is gaan gelden. Waal kon nog zoveel verbaal geweld in de pollitie- ke arena brengen, Kret trok zich daar bitter weinig van aan. De enige naar wie hij nog wel eens wilde luisteren, moest luisteren, was Hel muth Driessen. De KVP-lei- der genoot van de politieke confrontatie, het spel en de macht. Tot diep in de nacht kon hij daarover uitwijden, veelal in de sociëteit Pardoe- za in de Doezastraat. Hoe anders is het nu. Waal is al bijna acht jaar wethouder, Kret is burgemeester van Sassenheim, Pardoeza be staat niet meer en het college Helmuth Driessen (CDA hoort Driessen aan. zonder naar hem te luisteren. In 1974 vormde de krappe linkse meerderheid een program- college; WD en CDA bleven in de oppositiebanken ach ter. Driessen schuwde daarin het gevecht niet; in die jaren waarin polarisatie nog een toverwoord was, kwalificeer de de PvdA hem op een gege ven moment als de "Idi Amin van de Sleutelstad". De WD gedroeg zich qua stemgedrag vaak niet anders als het CDA. maar opponeerde doorgaans op mildere toon. Dat bracht het CDA in het iso lement waarin het nu ver keert. Toen links zijn meer derheid verloor, wendde de PvdA zich voor de vorming van een college tot de WD, ogenschijnlijk een onnatuur lijke partner De WD is het CDA in Leiden links gepas seerd, vindt menigeen, en dat is de schuld van Driessen Hoewel deze stelling op pro grammatische gronden be twistbaar is, geldt in de dage lijkse praktijk dat het CDA een eenzame oppositiepartij is geworden, die een minima le kans maakt op zetels in het volgend college van B en W. Het afscheid van Driessen betekent, op zijn zachst ge zegd, dat die kans niet nog minimaier wordt. Elf jaar in de Leidse politiek hebben Driessen niet die po sitie gebracht welke hij voor ogen moet hebben gehad toen hij in 1970 voor het eerst op het pluche in de raadszaal plaatsnam. Zijn enthousias me nam zienderogen af. Wie hem daarnaar vroeg liet hij weten nog één of twee jaar in de raad te willen blijven; het heeft wat langer geduurd eer hij de daad bij het woord voegde. Fractievergaderin gen sloeg hij soms over en hij kondigde zelfs niet meer aan tegen raadsbesluiten bij de Kroon in beroep te zullen gaan. Toen hij vorige week zijn vertrek als voorzitter aankondigde, voelde nie mand in de fractie van het CDA zich geroepen daarte gen bezwaar te maken. Het- muth Driessen heeft nog een jaartje als "gewoon" raadslid voor de boeg. Te verwachten is dat hij vervolgens zal toe treden tot Provinciale Staten van Zuid-Holland Dan zal Driessen, beginnend vijftiger nu, voor het eerst, in zijn car rière eindelijk worden gecon fronteerd met politieke situa tie die hij altijd heeft nage streefd: die van het afspiege lingscollege. Dat het de laat ste elf, twaalf jaar in Leiden zover niet meer is gekomen, is bepalend geweest voor de politieke loopbaan van Hel muth Driessen in Leiden. JOHN KROON Nu er gelukkig een einde is geko men aan de grote ellende die de Breestraat met zich meebracht voor al het verkeer willen wij, ZOMER FLORA 81 4.000 m2 bloemen- en plan- tenpracht in het 'oude' vei lingcomplex te Rijnsburg. Mag u niet missen! Van 7 t/m 11 juli a.s., 7 juli vanaf 18.00 uur, andere dagen van 10.00- 22.00 uur. NU GROOTSER DAN OOIT! twee Leiderdorpse huismoeders, die iedere week de stad Leiden bezoeken even hartelijk dank uitbrengen aan ALLE buschauf feurs. Alle obstakels die zij moes ten passeren, wisten zij te ontwij ken en ze brachten ons altijd on gedeerd naar ons doel, met ons natuurlijk ook de andere passa giers. Denk alleen maar eens aan de Vis- Ondanks alles wisten zij ook hun goede humeur te bewaren en wisten zij zich toch ook veelal aan de dienstregeling te houderi. Chauffeurs, hartelijk dank en blij ven lachen!! C. Pleij Fred. Hendrikplantsoen 33 Leiderdorp De Palawat wordt het Rijksm Volkenkunde binnen gelaveerd. LEIDEN - Het Rijksmuseum voor Volkenkunde heeft er Sinds gis teren een nieuwe bezienswaar digheid bij. In de hal van het mu seum werd een unieke zeilboot geplaatst, afkomstig van Pala wat, een eilandje met vierhon derd inwoners in de Grote Oce aan. De geheel houten boot is zo'n acht jaar oud en werd door de bewoners VB) Pftlawtl SB bruikt om andere eilanden te be- De Jesweet, zoals de zeilboot naar zijn doper is genoemd, is bijna zeven meter lang. Het bouwen van het scheepje geldt op Pala wat als een soort ritueel: elke bouwfase wordt afgesloten met een feest. Op het moment zijn er in het gebied rondom Palawat nog maar vier of vijf van deze bo ten over Vier |nr gl ltd) E) ll werd een exemplaar aangekocht door het Museum voor Volken kunde, waar hij nu te bezichtigen ikele weken zijn in de •t museum bovendien tekstpanelen aange- foto— e bracht, bewoners van Palawat met het scheepje omgaan. GROTE ZOMERMANIFESTATIE Nu ook: elke 100ste bezoeker gratis retour met de Schlphollljn Menkenhal Vondellaan 41 Leiden dageli|ks geopend 10 00 18 00 zon. 12 00-18 00

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3