Curator: complex van factoren voor sluiting binderij 'Le/cfee agenda Vordering deel woning inzet van kort geding Van den Berg in Leiden Rene Vos neemt afscheid van LD Poging tot compromis Koning straat LEIDEN - Een complex van facto ren heeft volgens curator mr. V. Groenendijk bijgedragen aan de sluiting van boekbinderij Van den Berg aan de Eerste Groenes- teeg in Leiden. De slechte toestand van het pand van boekbinderij Van den Berg, de ligging ervan, het verouderde machinepark, het gebrek aan ei gen vermogen, en ook "de onvol doende capabele leiding van de directie in de afgelopen jaren" en het feit dat de voornaamste aan deelhouder de belangen verleg de naar een nieuw bedrijf in Em- men, Drente. "Ik heb hierbij de oorzaken niet in volgorde ge rangschikt", sprak Groenendijk gistermiddag tot de werknemers aan wie hij de sluiting van het be drijf officieel bekend maakte. De zestien ontslagen werknemers zouden bij hun volgorde "het wanbeleid van de directie" op de eerste plaats hebben gezet, ter wijl de door de werknemers ge hate waarnemend directeur Wal- ly Gallert als voornaamste oor zaak "de achteruitgang in de eco nomie" aanhaalt "die rampzalig was voör de boekbinderij in de eerste drie maanden van dit jaar". "De directie drukt de kont, de werknemers zitten in de put", gromt een werknemer die al 44 jaar bij Van den Berg werkt. Het gedrag van de familie Krijgs man samen met Gallert scoort ook hoog op de lijst van de werk nemers. De familie Krijgsman heeft een aandeel van 68 procent in de binderij, waarnemend di recteur Gallert een aandeel van 38 procent. De familie Krijgsman is tevens eigenaar van het be drijfje "Warrior" in Emmen dat in isolatiemateriaal doet. De fa milie zoude voorkeur hebben gegeven aan dit ruim twee jaar bestaand bedrijf boven de boek binderij Van den Berg die al hon derd jaar bestaat. "Ze brachten van hieruit alles naar Emmen", bevestigt een werknemer. Curator Groenendijk wilde, als na dere toelichting op de oorzaken van de sluiting, niet direct zeg gen dat de prijzen te laag waren die de boekbinderij berekende aan de verreweg grootste afne mer, het Nederlands Drukkerij Bedrijf (NDB) in Zoeterwoude. Maar anderzijds vindt hij de huurprijs van de machines van het Drukkerij Bedrijf dermate hoog dat de machines veel meer uren hadden moeten maken om nog winst te kunnen maken. Groenendijk vroeg de werkne mers om hun negatieve gevoe lens over de NDB te overwinnen. "U hebt niet erg enthousiast ge reageerd op de mogelijkheid om daar te gaan werken, maar denkt u dan eens vooral aan de boter ham. De NDB betekent werk dicht bij huis". Het is de werkne mers steeds een doorn in het oog geweest dat "orders van andere drukkerijen op den duur verlo ren gingen omdat de orders van de NDB met voorrang behan deld moesten worden". Groenendijk is vorige week na de failliet-verklaring van de boek binderij door de rechtbank tot curator aangesteld. De werkne mers beëindigden hierop de be zetting van het bedrijf die zij wa ren begonnen uit vrees dat de di rectie vooruitlopend op het fail lissement alvast het machine park zou wegslepen. Bij een leeg gehaald bedrijf zouden alle mo gelijkheden op overname van het bedrijf verkeken zijn. Na een onderzoek van een week is de curator - zoals wij gisteren al meldden - tot de conclusie geko- ZATERDAG 4 JULI 1981 Curator Groenendijk spreekt het ontslagen personeel van Van den Berg toe: "Er zijn te weinig klanten". men dat een overname van Van den Berg er toch niet inzit: "De boekbinderij heeft goede, solide klanten maar er zijn er te weinig. Een zeer kapitaalkrachtig figuur zou nodig zijn om het bedrijf nog levensvatbaar te kunnen ma ken". Ook de werkgeversorgani satie FGE die binnen eigen kring naar kopers heeft gezocht kwam tot de conclusie dat een overna me een hachelijk avontuur zou betekenen. En ook de vakbon den FNV en CNV zagen er geen heil meer in. "De schuldenlast blijkt te hoog. Het personeel zou zich in een strop steken", zei CNV-bestuurder Aad Schotman gistermiddag. De curator raamt het verlies van de boekbinderij in 1980 op anderhalve ton, terwijl er op dit moment naar schatting ruim drie ton schuld zou zijn op een jaaromzet van acht tot negen ton. Puinruimen De curator roemde "de inzet en plichtsbetrachting" van het per soneel voor en na het faillisse ment. "De rechter-commissaris heeft daar ook alle waardering voor. In elk geval kan ik door uw bezetting - afgezien van de vraag of de bezetting al dan niet ge rechtvaardigd was - een gaaf be drijf overdragen, zonder dat er Aan Leidse Garenmarkt LEIDEN/DEN HAAG - De strijd om het gevorderde huis aan de Garenmarkt 17 in Leiden is nog niet gestreden. Tot het laatst blijft de eigenaar J. Groenendijk zich ver zetten tegen de vordering van de hele benedenverdie ping van de woning. "Het achterhuis is niet bij de vorde ring inbegrepen", zegt hij. "Dat is wel het geval", zegt de gemeente. De twee partijen konden het niet met elkaar eens worden en huis baas Groenendijk daagde de ge meente Leiden voor de rechter. Gisteren moesten de twee partij en in het kort geding dat door Groenendijk tegen de gemeente was aangespannen, voor de pre sident van de Haagse rechtbank mr. R.R. Portheine hun visie op het gebeuren geven. Volgende week dcet mr. Portheine uitspraak in de zaak, die tot nu toe in het nadeel van de huiseige naar is verlopen. De affaire be gon een dag voor Sinterklaas twee jaar geleden. Toen ontving Groenendijk van het bureau huisvesting van de gemeente een brief waarin hem te verstaan werd gegeven, dat hij niet op de parterre Garenmarkt 17 mocht Begin dit jaar kreeg de huiseige naar/bewoner van B en W van Leiden te horen dat hij de bene denwoning moest ontruimen. Groenendijk mocht echter wel op de bovenverdieping wonen. Hij heeft daar namelijk een ver gunning voor. Maar de huiseige naar zei dat hij de kamers daar aan studenten en werkende jon geren had verhuurd. Afgewezen Hij was niet van plan uit de bene denwoning te vertrekken om bo ven zijn intrek te nemen. Groe nendijk stapte met het bevel tot ontruiming van het Leidse ge meentebestuur naar de Raad van State en vroeg schorsing aan. Dit verzoek werd afgewezen: Groe nendijk moest de parterrewo ning dus ontruimen. Voor de president van de Haagse rechtbank hield de advocaat van Groenendijk, mr. L.A. van der Niet, echter vol dat alleen de be nedenwoning moest worden ont ruimd. "Groenendijk hoeft niet toe te staan dat hy ook het ach terhuis moet ontruimen", aldus mr. Van der Niet. "Want als de gemeente ook het achterhuis had willen vorderen, dan hadden B en W dat in de brief waarin staat dat Groenendijk de woning moet ontruimen, moeten zetten". Volgens de raadsman van de ge meente, mr. W. Sluiter, is het niet waar dat Groenendijk niet wist dat het achterhuis ook bij de vor dering betrokken was. "De om schrijving van de te vorderen woonruimte is duidelijk. Bij Groenendijk bestond daarover geen enkel misverstand". Bii de opdracht van B en W om het pand te ontruimen was tevens een specificatie van de kosten "Die specificatie heeft Groenen dijk tesamen met onder andere de vorderingslast ontvangen. In die specificatie wordt gesproken over "hoofdgebouw" en "achter huis" tesamen het pand Garen markt 17 vormende". Op dit mo ment woont er een gezin met drie kinderen in de benedenwoning. Groenendijk heeft zich na de vordering teruggetrokken op een bovenkamertje van het pand. Adjunct-hoofdredacteur Paauw overhandigt Rene Vos een geschenk de redactie; links mevrouw Vos. LEIDEN - René Vos heeft giste ren afscheid genomen van het Leidsch Dagblad. Na het berei ken van de 62-jarige leeftijd werd op hem de VUT-regeling van toe passing. Vos is 34 jaar jaar in dienst geweest van dit blad en heeft zich van 1947 tot 1976 be ziggehouden met de sportver slaggeving. Eerst als redacteur, later als chef van de sportredac tie. De laatste jaren werkte hij als eindredacteur. René Vos werd gisteren tijdens twee bijeenkomsten uitgeluid. In de ochtenduren sprak directeur G. Koopman hem toe en tijdens een receptie in de middaguren zwaaide adjunct-hoofdredacteur Ruud Paauw hem verbaal uit. LEIDERDORP - De gemeente Lei derdorp gaat eind augustus als nog proberen overeenstemming te bereiken tussen twee groepen bewoners in de Koningstraat die beiden andere ideeën hebben om do straat verkeersveiliger te ma ken. Twee jaar geleden kwam een eerste groep bewoners, onge veer 30 mensen bij de gemeente met de vraag om in de lang recht- doorlopende straat verkeersrem- mende obstakels aan te brengen. De bewoners dachten zelf aan on der andere drempels en kleine verleggingen van de rijbaan waardoor bochtjes ontstaan. Op het moment dat de gemeente de ze wensen van de bewoners in plannen wilde vertalen kwam een andere groep van zo'n 20 mensen uit dezelfde straat in op stand tegen deze verkeersmaat regelen. De laatsten waren het niet met de eersten eens en zagen meer heil in het oplossen van het in hun ogen aanwezige parkeer probleem. De gemeente accepteerde ook deze opmerkingen en probeerde die eveneens mee te nemen in een soort compromisplan, om beide groepen tevreden te stellen. Naast obstakels (drie asverleg- gingen - bochtjes) zouden er ook 46 parkeerplaatsen komen. Aan beide uiteinden van de straat wa ren onder meer schuine insteek- KMI De Koningstraat in Leiderdorp. De bewoners zijn verdeeld c gemaakt. havens voor parkeren geprojec teerd. De eerste groep toonde zich tevre den met de plannen maar Je tweede groep vindt de nieuwe parkeerplaatsen nog niet vol doende en dringt aan op meer veranderingen. afbraak heeft plaats gehad". Hij noemde zyn eigen taak "niet vro lijk": "Ik ben in feite een puin ruimer. Zelfs de bedrijfsvereni ging (die een bedrag van een ton te vorderen heeft en het faillisse ment van Van den Berg heeft aangevraagd) zal waarschijnlijk haar geld niet terug zien. Geluk kig werkt u in een goed georgani seerde bedrijfstak", sprak Groe nendijk troostend tot de werkne mers. De zestien ontslagen werk nemers kunnen volgens hun CAO gebruik maken van een so ciaal plan, bekostigd uit het garantiefonds van de grafische bedrijfstak. RENE VAN DER VELDEN r de vraag hoe deze straat veiliger moet worden Van der Schaaf klapt uit Sweelinck- school LEIDEN - Haite van der Schaaf, in ternationaal concertgever en do cent in Hilversum, bespeelde voor een flink aantal toehoorders het zeer mooie en in literatuur- en tonaliteiten-bereik, beperkte orgel van de Hooglandse Kerk. De min of meer omstreden akoestiek maakte het best met de klank, die steeds helder bleef en alle tonen liet onderscheiden. De concertgever had zich bij de gegeven situatie aangepast. Het idee nu eens meester Jan Pie terszoon Sweelinck en zes van zijn leerlingen op te voeren, is ze ker interessant genoeg. Vijf van hen Samuel Scheidt,-Jacob Prae- torius, Paul Siefert, Melchior Schildt en Heinrich Scheide- mann waren Duitsers, Andreas Düben was een Zweed. Met verschuldigd respect voor het zeker in de ontstaanstijd om streeks de eerste helft van de ze ventiende eeuw) knappe werk van deze organisten, allen be kwame vaklieden, die ook als componist hun lessen goed ge leerd hadden, moet ik toch zeg gen, dat een programma als dit te gelijksoortig was en op den duur wat vermoeide. Dit lag niet aan de kunstenaar op het orgel. Van der Schaaf is in deze muziek ken nelijk zeer bedreven en was steeds doende een effectief ge bruik van de fraaie registerstem- men te maken. Vrijwel alle com ponisten pasten Sweelincks or- namentatie-techniek toe. Praeto- rius' (lange) Partita over "Vater unser im Himmelreich" en Dü- bens Fantasie over "Wo Gott der Herr nicht bei uns halt" waren bijvoorbeeld rijk van slingers en krullen voorzien. Echt mooi vond ik Sieferts Fantasia en, in 't algemeen de stukken met con trasterend pedaal. Het vaak voor komende gebrek aan diepte, aan een derde dimensie zogezegd, de lustig omrankende, maar niet in de constructie opgevangen orna mentiek, deden de tijd niet ver geten. De meeste componisten waren ook niet kort van stof. Maar de organist was om zijn idee en zijn spel te prijzen. JOHAN VAN WOLFSWINKEL. THD beperkt bereikbaar LEIDEN - In verband met de vakanties is de Telefonische Hulpdienst Leiden tijdelijk be perkt bereikbaar. In de periode van 6 juli tot en met 14 augustus is de THD op werkdagen geslo ten van negen uur 's ochtends tot half acht 's avonds. Verder is de THD 's avonds en 's nachts en in de weekends wel bereikbaar. ZATERDAG Leiden - Nieuwe Mare/hoek Oude Sin gel, antiek-en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - café-avond. Hooigracht 79. 21-1 uur. Waag - Aalmarkt, antiek- en curiosa- markt, 9-17 uur. ZONDAG Leiden - Werklozen Advies Centrum, Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. MAANDAG Leiden - Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizerlaan, bejaardensoos Zuid- West, 14.30 uur. Werklozen Advies Centrum, Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, speelfilm. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za, J.E.C. Crul-Kelderhuis, Noordeinds- plein 8a, tel. 142888; zo, J. Stolk, Burg- gravenlaan 16, tel. 125820. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za, E.K. Fo- gelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877; zo, H.C. Jasperse, Witte Singel 72, tel. 124961. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za, F. Lahr, Zoeterwoudsesingel 11, tel. 120347; zo, E.H. Nieuwenhuis- Smalbraak, Bevrijdingsplein 60, tel. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Zwijnenburg, Verhage: H.A.M.M. Meij er, Stokroos 1, tel. 215510, spreekuur Boumanweg 198, tel. 890529, spreekuur van 12.30 tot 13 uur aan hetzelfde adres; zo, J. v.d. Leden, Hoofdstraat 8, tel. 894539; spreekuur van 12.30 tot 13.30 Oegstgeest - E.J. Roelants, Frans Hals laan 10. tel. 153747. Voorschoten - za, S.M. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel. 5417; zo, W. van Dam, Palestrinalaan 29, tel. 3960. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 3 tot 10 juli door: Zuider Apotheek, Lammen- schansweg 7, tel. 123553; apotheek Boekmer, Florijn 19, Leiderdorp, tel. Helder, Roest; G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. H. Vestjens/M. Vestjens-Raadsveld, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 768616; Mevr. C.E. Birnie-Herin- ga, Kon. Wilhelminalaan 27, Leidschen- dam, tel. 275450. Oegstgeest - IJ Krol, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp. tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Burgelijke stand LEIDEN - Ondertrouwd: F.J. Postema en C.H.M. Nijman; C.H.A. Hagenaars en M.A.D. Mouthaan; A.G.J.J. Tenholter en M.V. Schoop; A.W.J. de Gunst en T.M.M de Groot; D. Ravelli en C.A.M. Videier; P.F.H. de Roos en J.C.M. van der Werf; J. Schlagwein en M.J. Obres- ki; J.W.F. Houthoff en B.M. van Baren; S.K. Adhin en S.W. Kanhai; E.H. Schram en H. Noest; Af. Kroesemeijer en M. van Soest; C.J.J. Beynen en C.M. van Lanschot. Gehuwd: R.J. Gips en E.P. Lalioesingh; J.H.M. Hoogervorst en A. Pracht; L. Boers en M.J.C. van Tongeren; H.J. Beekman en S.A. Bekooij; J.Ch. Lelie en A.C.A.M. van der Zande; P.S.L. van der Heide en M.M. Vermond; J.L.Chr. van der Werff en S.I.F.D. van Tetterode; W.M. Witteveen en W.A. Götz; N.A.P. Franken en C.Y. Barendsen; W.M. Mat tere en M.J. Plaryer; F.L.P. Wijnen e Neuteboom en Th. Chr. J. Janzen; H.P. Tulp en E. Remijnse; J.A. Langezaal en M. Lepoeter; R.J„G. Derogee en F.C. Bakker; A.J.W. Losecaat van Nouhuys en Y. Verbeek Wolthuys; P. Hesseling ke. Vechtpartij in trein LEIDEN - Iwee meisjes van ze ventien jaar zijn gisterochtend in een trein die net uit Leiden was vertrokken met elkaar slaags ge raakt. Een van de twee werd dus danig aan het haar getrokken en met een voorwerp bewerkt, dat ze zich met een hoofdwond on der doktersbehandeling moest stellen. LEIDEN - In een supermarkt aan de Herenstraat is in de nacht van donderdag op vrijdag ingebro ken. Buit gemaakt werden vijftig sloffen sigaretten en twintig fles sen sherry. Totale waarde: 1750 gulden. De hele zaak wordt nu nog voorgelegd aan verkeer die 27 augustus verga dert, waarna de gemeente op nieuw zal proberen met beide be- wonersgroepen op een lijn te ko- leidsch af. dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Poetbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon. 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezor- glng na 19.30 uur); zater- Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te vol doen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 Damiate Holding BV t Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: J.P.M. van der Meer (re gio) W. Wlrtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (aocisle economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en tele- vl sle. kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 'H. v. Egmond tal. 071-172766

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2