Wat iedere vakantiewerker weten moet BOLLENfELLER! qEVRAASD. Li Beursweek ff MÊLDEH.ByDE .SChVI U R. s HetT-biljet een gewild formulier Belastingen C. Wagenaar ZATERDAG 4 JULI 1981 EXTRA PAGINA 27 Voor de meeste scholieren zit de laatste schooldag er alweer op. Een zee van tijd voor de boeg. Velen zullen een gedeelte van die tijd gebrui ken om "even snel wat geld te verdienen"; een vakantiebaantje. Dit nu is makkelijker gezegd dan gedaan. De economische teruggang begint kennelijk ook door te werken in het vakantiewerk. Navragen bij het Leidse arbeidsbureau en uitzendbureau's in de omgeving le verde nauwelijks iets op. Op het hoofdkantoor van EVRO-uitzendbureau is men daar niet rau- wig om. "Het vakantiewerk is een zeer beperkte bron yan inkomsten voor ons". "De kans dat bedrijven om te bezuinigen op vakantie krachten het niet zo nauw nemen met de letter van de wet neemt behoorlijk toe", aldus de woordvoerder van EVRO. Waar nu op te letten bij het vakantiebaantje? Hét aanbod van vakantiewerk is tfolgens mevrouw M. van Stijn èn de heer J. Roodzant van het Leidse arbeidsbureau nog nooit zo slecht geweest. "In de maand april stuurt het arbeidsbureau jaarlijks een enquête naar de be drijven. Op die manier kunnen wij een taxatie maken van de hoeveelheid vakantiewerk in de zomermaanden. Dit jaar heeft die enquête zegge en schrijven 1,0 aanvragen opgeleverd. Omdat veel scholieren zich bij ons had den laten inschrijven voor een vakantiebaantje waren die tien aanvragen zo weg. Daarna is er zo goed als niets binnengeko men. De slechte economische si tuatie maakt het voor bedrijven die maar net het hoofd boven wa ter kunnen houden moeilijk om in de zomer extra krachten aan te nemen". Mevrouw Stijn meent dat een aantal bedrijven waar mensen op de nominatie staan ontslagen te worden hiermee wachten en op die manier zelf het werk op te vangen wat voor heen door vakantiewerkers werd gedaan. Minimumjeugdloon Begin deze maand zijn de mini mumjeugdlonen gewijzigd. Voor jongeren van vijftien t/m 23 jaar gelden nu de volgende bruto lo- p. week Bruto p. - 15-jarigen 16-jarigen 17-jarigen 18-jarigen 19-jarigen 20-jarigen 21-jarigen 22-jarigen 23-jarigen 155,50 177,70 199,90 233,30 266,60 311,00 355,40 399,90 444,30 673,90 770,10 f 866,10 ƒ1010,80 1155,20 ƒ1347,70 ƒ1540,20 ƒ1732,80 ƒ1925,30 Bollen De bollensector en de horeca vor men een uitzondering op het mi serabele aanbod van vakantie werk. Dit soort bedrijven hebben vaak werk voor enkele dagen of hier en daar een week. Het aan gaan van een arbeidsovereen komst vergt nogal wat admini stratieve handelingen en daar is niet altijd tijd voor. Iemand die in de vakantieperiode wil werken staat dus voor de keuze om dit 'wit' of 'zwart' te doen. Wanneer voor een 'wit' baantje ge kozen is verdient het aanbeve ling je op de hoogte te stellen van jvan de speciale regels die 1 werkende jongeren en dus ook ïvakantiewerkers beschermen. Vakantiewerk is alleen toegestaan voor jongeren van vijftien jaar en ouder. Avond- en nachtwerk (mag alleen door jongeren boven jde achttien worden verricht. Het komt nogal eens voor, dat vakan- itiewerkers door onervarenheid ,'met het werk, bijvoorbeeld in ieen fabriek, een ongeluk krijgen. In ieder bedrijf zijn er veilig heidsvoorschriften waar ieder een zich aan heeft te houden. Wanneer deze voorschriften met duidelijk zijn aangebracht is het helemaal niet gek om ernaar te vragen. Het klinkt misschien een beetje vreemd, maar ook een vakantie- werker heeft recht op vakantie en vakantietoeslag indien je min stens een maand hele dagen hebt gewerkt. moet er rekening mee houden dat hij geen enkele aanspraak kan maken op sociale verzeke ring. Dus geen ziekengeld en in het geval van een ongeluk wordt er ook niets uitgekeerd. Het ar gument van "meer verdienen' als zwartwerker gaat heel vaak niet op. ANNELOES TIMMERIJE De weerzin tegen het betalen van belasting is bij velen in ruime mate aanwezig. Welke gelukzalige gevoelens moeten er bij de zelfde mensen dan wel opkomen, als belasting wordt terugont vangen'1 Die situatie is met name weggelegd voor mensen, die door tijdelij ke arbeid op zich een redelijk inkomen genoten, maar die - op jaarbasis gemeten - slechts een bescheiden inkomen verwor ven. Er is op hun salaris op correcte wijze met toepassing van de geldende tabellen loonbelasting ingehouden, maar over het ge hele jaar uitgesmeerd zouden ze van dat inkomen aanzienlijk minder inkomstenbelasting betalen. Dat verschil nu (de reeds ingehouden loonbelasting - wat een voorheffing op de inkom stenbelasting is - minus de uiteindelijk verschuldigde inkom stenbelasting) wordt onder bepaalde voorwaarden teruggege- Vakantiewerkers Zij. die gedurende een gedeelte van het jaar inkomens hebben genoten (denk aan vakantie-werkers, studenten en schoolverla ters) kunnen een aardige duit terugontvangen, zij hel dat de fiscus door een vertraging in de aanslagregeling de spanning er wel weer uithaalt. De activiteiten om de belastingcenten terug te ontvangen, kunnen pas beginnen nè afloop van het jaar en het aangifte formulier moet worden ingeleverd binnen twee jaar erna Over het jaar 1980 is dus de uiterlijke inleveringstermijn: 31 december 1982 Zo'n biljet valt schriftelijk en telefonisch aan te vragen bij elke Inspectie der Belastingen. Het gaat dan om een "T biljet (de T van teruggaaf) Voorwerkende gehuwde vrouwen, die het gehe le jaar gehuwd zijn geweest moet naar een Tg (teruggaaf ge huwd) worden gevraagd. Het heeft uiteraard alleen zin om zo'n biljet in te vullen als men voor zich zelfheeft vastgesteld, dat "er iets in zit". Indien u een biljet hebt gevraagd en verkregen, maar u zich toch blijkt te hebben vergist, kunt u het papier in de prullebak gooien, er bestaat geen inleveringsplicht Als de In specteur eigener beweging een aangifte-formulier heeft toege zonden, moet u dat wel naar waarheid ingevuld èn tijdig, retour neren. In zo'n situatie kunt u dus niet ook nog eens een T-biljet indienen. Iedere belastingplichtige heeft een "belastingvrije voet", dat is het eerste deel van het inkomen, waarover geen belasting behoeft te worden betaald. Indien het belastbaar inkomen over het gehele jaar onder die belastingvrije som ligt. is geen belasting verschul digd en krijgt men alle ingehouden belasting terug, indien deze (voor 1980) méér is geweest dan 104,-. Met die grens wil men aangeven, dat het om een niet te onbelangrijk bedrag mag gaan. Bovendien moet de ingehouden loonbelasting de eventueel ver schuldigde inkomstenbelasting met 57c overtreffen. Hoe hoog waren de belastingvrije sommen nu in 1980'1 We melden enkele belangrijke: gehuwde vrouwen ƒ2.101,-; ongehuwden 6.087,- (boven 35 jaar: 8.183), gehuwde mannen 10.489.- In enkele gevallen kan men via het T-biljet ook premie aow aww terugkrijgen, al zijn de kansen op teruggaaf hier geringer. Ook hier geldt weer de grens van 104.- voor 1980 Het is echter denkbaar, dat men nog premie moet bijbetalen. Een goed onder zoek vooraf is dus noodzakelijk. Men is immers op financieel voordeel uit. In dit verband is het van belang te wijzen op het feit. dat het T-biljet wat de indeling betreft gelijk is aan het normale A hi!i« Men moet dus alle inkomensbestanddelen opgeven en men mag niet de loon-inomsten geïsoleerd bekijken door J. Booij belastingadviseur Aftrekposten Een tweede belangrijke categoric, die baat kan vinden bij het T- biljet, zijn de personen, die allerlei aftrekposten (beroepskosten, alimentatie, giften, ziektekosten, rente, rei iko ten) 0 oul in af trek kunnen bregen en dat in de sfeer van de loonbelasting nog niet (of nog niet ten volle) hebben gedaan. Voor hen. ten aanzien van wie de loonbelasting "eindheffing" is (in het algemeen zo wel belastbaar inkomen als het bruto salaris in 1980 lager dan 47.200,- en er zijn geen neven-inkomsten) is er dan nog wat recht te trekken. Ook hier kan wat rekenwerk een goede belo ning opleveren. Dat geldt tevens voor mensen, die in de loop van het jaar huwen, als ongehuwde ouder dan 35 jaar worden, de 65-jarige leeftijd bereiken of tot emigratie hebben besloten. Het kan zijn, dat man en vrouw beide werken ert samen méér dan de maximale premies aow en aww betalen (voor 1980 5 382.- Is dat het geval en hebben ze uitsluitend het oog gericht op het terugontvangen van dal meerdere, dan kan teruggaaf geschie den met een speciaal Ph-biljet (de Ph van premieheffing) Vijf jaar Het is denkbaar, dat lezers zich tekort gedaan voelen, doordat zij in hel verleden ten onrechte niet om teruggaafhebben verzocht. Aan hen wordt gemeld, dat de termijn van indiening wordt ver ruimd tot 5 jaar na afloop van dat betreffende jaar. indien de teruggaaf aan belasting en premies ten minste 1 000,- per jaar zou hebben bedragen. De te overschrijden grenzen 104,- etc.) lagen in die jaren lager. De tendens, neergelegd in wetswijzigingen, is om de mogelijkhe den om via het T-biljet een belastmgrestitutie te verkrijgen, in de toekomst te verkleinen Wegens de teleurstelling over het uitblijven van rentedalin gen liep Wall Street deze week fors terug. Hiermee ging ook de eerste helft van het jaar in stilte heen en ging de eerder dit jaar opgetreden beurshausse als een nacht kaars uit. Hoewel Amster dam in de grond van de zaak nog altijd niet onvriendelijk blijft, stegen de emoties deze week toch ten top door groot rumoer in de pandbrieven- hoek en rond de aandelen in twee hypotheekbanken. Het slot van deze week dinsdag op 976 voor de index van Dow Jones betekent nauwe lijks een verhoging ten op zichte van het slot van eind 1980, nu een half jaar gele den. Toen lag de index op 964, en nu dus weer op het zelfde niveau. En dat terwijl er eind april nog een top werd bereikt van 1024. Eind vorige week sloot de New- yorkse effectenbeurs op 992, maar vier dagen achtereen ging er deze week ongeveer 10 punten van het koersni- veau af. Wel duidelijk hoe slecht Wall Street gemutst was en hoe diep de teleurstel ling over de renteontwikke ling begint in te vreten. De er varing van de afgelopen zes maanden is dat alle pogingen om de bankrente van het ma gische niveau van 20 procent af te krijgen onmiddellijk weer stranden op de onwil van de monetaire autoritei ten. Die hebben zich volledig vastgebeten in de monetaris- tische leer en houden zich aan een streng keurslijf voor de geldaanwas. Enkele grote banken waren hierdoor deze week zelfs gedwongen hun rente op 20,5 procent te bren gen. Maar ook de vrees voor tegen vallende winstcijfers over het tweede kwartaal laat zich steeds meer gelden Inde eer ste plaats lieten vele econo mische kerncijfers over de meimaand een verdere terug gang zien, waardoor ook het algemene indexcijfer voor de conjunctuur ongeveer ander halve punt terug moest, de grootste daling sedert vorig jaar mei toen de Verenigde Staten getroffen werden door een korte maar hevige reces sie. Bovendien realiseren zich steeds meer beurs- en beleggingsanalisten dat de forse koersstijging van d i dollar voor vele Amerikaanse concerns met grote buiten landse belangen wel eens tot aanzienlijke valutaverliezen kan hebben geleid Eind juni lag de dollar ten op zichte van de meeste Europe se valuta zo'n dertig procent hoger dan een jaar geleden. Voor Amerikaanse onderne mingen die ongeveer de helft door van omzet en winst buiten het moederland betrekken, en dat zijn er heel wat, houdt de terugrekening door de duurdere dollar een grote strop in Vele winststijgin gen, zo ze nog zijn voorgeko men, kunnen door deze om rekening overgaan in winst dalingen en dat zal zeker tot uiting komen in de winstcij fers die de komende weken Wall Street weer gaan over stromen. Nu het er alles van weg heeft dat de conjunctuur in het afgelopen kwartaal zich in Amerika duidelijk heeft vertraagd zijn ook de prognoses voor het thans be gonnen zomerkwartaal ge kenmerkt door voorzichtig heid en terughoudendheid Er w-^rdt rekening gehouden met enige vertraging, mede beinvloed door de hoge dol lar in het buitenland. Het wordt dus een rustige zomer die ook z'n weerslag zal heb ben buiten de Verenigde Sta ten. De grote economische organisaties rekenen dan ook op een opleving in het laatst van 1981 of begin '82. Ook voor ons land zal de ko mende herfst, zo luiden een aantal prognoses zowel van de EQ als de OESO. een dui delijker opleving kunnen la ten zien. Voorlopig lijkt ook hier te lande een zekere aar zeling dus niet uitgesloten. Voor een aantal bedrijfstak ken is dat niet zo prettig want elke dag tangei tegenwind betekent knagen aan de ren tabiliteit en het vertrouwen dat de buitenwacht in de be trokken ondernemingen stelt Deze week kwam een dergelij ke situatie op de beurs bij voorbeeld nog eens duidelijk tot een explosie rond het voorheen altijd als zeer gere nommeerd bekend staande hypotheekbankbedrijf. Hoe wel het nemen van hypo theek door de sterk teruglo pende woningbouw onge twijfeld ook een forse terug slag heeft opgelopen, zou er nog vrijwel geen wolkje aan de hemel zijn ware het niet dat de hypotheekbanken zich na de oorlog ook actief op het terrein van de vastgoedex- ploitatie hebben begeven. Hierdoor raakten zij vorig jaar rechtstreeks betrokken bij de boiuvstagnatie en het verschijnsel van hoge voorra den onverkochte woningen Het al enige maanden bestaan de rumoer rond aandelen Westland-Utrecht-Hypo- theekbank kreeg deze week zijn climax door een koersval van 20 gulden op een dag, hetgeen de veel kleinere Til- burgsc Hypotheekbank deed meeslepen door van 89 gul den op 77 terug te vallen. Friesch-Groningse Hypo theekbank, die wat voorzich tiger heeft geopereerd, kwam er vrijwel zonder kleerscheu ren vanaf. Door geruststel lende verklaringen van de zij de van de Westland-Utrecht trad later in de week weer een flink herstel in Bedenke lijker is echter het feit dat ook de als oerdegelijk be kend staande pandbrieven van iw< l de \\V tl.md de Tilburgsc danig op de tocht kwamen te staan Zonder dat hiervoor uit het oogpunt van de rentcontwik keling reden toe was kwa men talrijke van deze pand brieven enkele procenten la ger te liggen hoewel op lager niveau zich ook weer talrijke kopers meldden Gelukkig voor liefhebbers van dit soort papier gaan nu ook de alge mene banken beRinnen met het plaatsen van obligaties te gen afgifte prijzen onder de naam van bank brieven De Nederlandse Middenstands Bank heelt er mi .<n bt schikbaar gesteld tegen de koers ir i 99 pfOi Ml DM bankbnef draagt een coupon rente van 11,5 procent en loop; Int I Al n.i.ir l.irut de rentestand goh ontwik kelt kan in de afgiitepnjs pre cies als bij de pandbrieven, een wijziging worden aange bracht Hoewel de ondergrond niet on vriendelijk was. moest de aandelenmarkt deze week toch een stapje terug Ko ninklijke Petroleum en Unie- lever verloren zo'n vier gul den. Elsevier. NDU. Holec, Smit Internationale en VNU vijf gulden Maar Meneba kon vijf gulden aantrekken en Audet. Centrale Suiker maatschappij en ABN drie tot vijf gulden ADM Beheer was 20 gulden in reactie

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 27