De morgenstond heeft bij velen alcohol in de mond De stille drinkers ZATERDAG 4 JULI 1981 De eerste de beste Leidse huis arts, wiens naam we om rede nen van integriteit jegens zijn patiënten maar liever achter wege laten, hoeft niet naar woorden te zoeken. "Als ik denk aan het grote aantal mensen met een neiging tot alcoholisme, dan denk ik aan het grootste probleem van deze tijd", zegt hij. "Ik merk dagelijks in mijn praktijk dat alcohol de onderliggende oorzaak van allerlei vage klachten is: vermoeidheid, hangerigheid, hoofdpijn, tril lerigheid en ga zo maar door. Alleen als je heel gericht doorvraagt komt iemand er wel eens mee op de prop pen". Volgens hem is vooral het grote aantal vrouwen onder de stil le drinkers de laatste jaren enorm toegenomen. "Je ruikt het gewoon. Het komt her haaldelijk voor dat vrouwen op het middagspreekuur met hun mond van je af gaan staan. Als ze dan moeten zuchten komt de lucht van al cohol je als het ware tege moet". En niet zelden, zegt hij, wordt het drinken in deze groep veroorzaakt door eenzaam heid, het alleen thuis zitten. "Als je vraagt drinkt, dan is het antwoord bijna altijd: om de tijd te ver drijven. Is dat laatste het ge val, dan wordt het vaak ook als heel normaal ervaren om bij vriendinnen op bezoek te gaan en daar zo'n zes a acht glazen sherry leeg te drinken. Let wel: nog vóórdat de avond begonnen is. Dat ge beurt vrijwel ongemerkt. Nou, als je dat toetst aan wat de lever aan alcohol kan ver dragen, dan is er iets goed Welvaart "Het mechanisme ligt primair in het sociale vlak. Het is een welvaartsverschijnsel, waar van ik vrees dat het niet meer is terug te draaien. En het gaat natuurlijk lang niei al leen om vrouwen. Als ik me alleen al herinner wat er in militaire dienst tussen de middag in de kantine werd gedronken, dan vraag je je af hoe iemand gedurende de rest van de dag nog functio neert. Een jonge zakenman die tijdens de lunch een paar borrels en een paar glazen wijn drinkt, hoe kan die nog functioneren? Ik zou geen praktijk meer kunnen doen. En toch vindt men dat door gaans de gewoonste zaak van de wereld. Maar het is helaas niet zo onschuldig. Levercel len die uitsterven, komen niet meer terug. Kapot is ka pot". Elke waarschuwing op het ge bied van drankmisbruik mag misschien op zijn plaats zijn, zo ver is het in eerste instan tie nog niet. Wat speelt zich nu precies bij een teveel aan alcohol in het lichaam af? De lever - het enige orgaan dat in staat is om alcohol af te breken vertoont aanvanke lijk vervettingsverschijnse- len. Op zichzelf is dit een be trekkelijk onschuldig symp toom, dat weer verdwijnt als er een tijdje met de alcohol consumptie wordt gestopt. Deskundigen hebben uitge dokterd dat deze leverueruet- tir.g zich aandient als iemand zonder onderbreking 18 da gen lang vijf tot zeven glazen alcoholhoudende drank (we rekenen voor het gemak even met horeca-doseringen) tot zich neemt. In die tussentijd doet zich wel een ander pro bleem voor, namelijk dat een lever de neiging heeft om al cohol voorrang te verlenen waardoor de andere functies (o.a. ontgiften en eiwit produ ceren) worden verwaarloosd. Maar tot dan toe doen zich verder nog betrekkelijk wei nig complicaties voor. Vier glazen Die complicaties komen pas bij de leververharding (in medi sche terminologie heet dit le- vercirrhose), die zich moge lijk aandient als gedurende een aantal jaren boven het toelaatbare niveau stug wordt doorgedronken. Deze verharding gaat gepaard met het uitsterven van levercellen een onherstelbare zaak - en niet in het minst een aan tal complicaties die op den duur fataal kunnen zijn. Om er maar enkele te noemen: spataderen in de slokdarm (met bloedbraken als gevolg), ophoping van vocht in dc Naar schattingen uit medische hoek lopen er in Ne derland minstens 750.000 mensen rond met een al coholprobleem. Let wel: dat zijn geen alcoholis ten. Het gaat hier om mensen die dagelijks zo'n 8 a 12 glazen alcoholhoudende drank nuttigen. Daarboven bevindt zich nog eens een groep van naar schatting 400.000 mensen die méér drinken en als zodanig in meerdere of mindere mate tot de alcoholverslaafden kunnen worden gerekend. Over die laatste groep gaat dit verhaal niet. Dit verhaal gaat over het groeiende aantal mensen dat zich niet of nauwelijks bewust is van enig al coholprobleem: de stille drinkers. Mensen die drinken om spanningen te ontladen, ongenoegen te verdoezelen of eenzaamheid te verdrijven. De met wijn doordrenkte zakenlunch, waaraan ter loops nog enkele borrels vooraf gaan. Of de fles sherry bij de huisvrouw in het keukenkastje. Bij deze groep gaat minstens één van de hierna vol gende symptomen vrijwel zeker op: slecht slapen, sneller geïrriteerd raken, steeds meer drinken voordat men effect voelt, moeten drinken om te kunnen ontspannen, sneller vermoeid raken, ver waarlozen van activiteiten die men voorheen ge wend was te doen, aandoeningen die langzamer genezen dan normaal. Onlangs nog becijferde de Leidse psycholoog G.M. Schippers in een proefschrift dat alcohol jaarlijks in bijna 100.000 gevallen een verergerende of uit lokkende factor is bij opnamen in ziekenhuizen. Hulpverleners en huisartsen, zo constateerde hij, zijn doorgaans geneigd het alcoholprobleem niet als zodanig te herkennen. En toch wijt hij een groot aantal klachten, die in de huisartsenprak tijk worden geventileerd, aan overmatige drink gewoonten. Op deze pagina gesprekken met een huisarts ("ik ruik het"), een aantal internisten ("de mens in principe onbetrouwbaar als het om alcohol gaat") en een opsomming van wat de gevolgen kunnen zijn als de lever in last is. buik en kans op ontwikke ling van kanker in de lever. In alle eerlijkheid moet hieraan worden toegevoegd dat ook op dit gebied berekeningen zijn gemaakt, die ogenschijn lijk niet zo alarmerend zijn. Leveruerharding, zo becijfer den dezelfde deskundigen, ontstaat op z'n vroegst pas na vijf jaar alcoholmisbruik en op z'n laatst na vijfentwintig jaar. Maar daar staat tegen over dat genoemde kwaal vaak pas in een zeer laat sta dium wordt ontdekt. Theore tisch is het mogelijk om een leverkwaal als gevolg van al coholmisbruik al in een zeer vroeg stadium op te sporen, namelijk door een simpele bloedproef. Maar de praktijk wijst uit dat het daar door gaans niet van komt. Wat is dan veilig? Na talloze on derzoekingen is de weten schap het erover eens dat de grens bereikt is bij 40 gram pure alcohol per dag. Omge rekend in horeca-eenheden betekent dat vier glazen per dag. Een enkele strenge me dicus houdt het liever nog op 20 glazen per week, en dat heeft weer te maken met de individuele gevoeligheid van elk levend wezen. De een kan Foto Dirk Ketting meer hebben dan de ander. Iedereen heeft - om het zo te zeggen - zijn eigen absorptie vermogen. Hoe dan ook: zit men daar ver boven, dan is het aan te beve len de fles naar het weekend te schuiven of alleen 's avonds te drinken, totdat ge noemd weekrantsoen een feit Ezel Het eerder genoemde klachten- lijstje - variërend van slaap stoornissen tot relatiestoor nissen en werkverzuim - is ook niet geheel onbekend bij de doktoren M. Boekhout en P. Rosekrans, beiden inter nisten aan het Elisabcthzie- kenhuis in Leiden Ook zij zeggen meer en meer. gecon fronteerd te zijn geraakt met het verschijnsel van de stille drinker. Boekhout "En dan praten we inderdaad niet over alcoholi ci, maar over de grote groep daaronder: de sociaal aange paste alcoholgebruikers. Het is alsof we het met de paple pel krijgen ingegoten. De af gelopen decennia hebben duidelijk een soort verschui ving laten zien van het ar- moedednnken naar jonge mensen en kleine gezinnen met voldoende financiële ruimte voor een fors alcohol gebruik. Nederland spant de kroon als het gaat om alco holconsumptie En er is een vaste relatie met het daarmee samenhangende alcoholpro bleem. Het is een modieus verschijnsel geworden. Heer lijk helder Hcinekcn. eVW n vlekje wegwerken en niet te vergeten Campari Als je dat niet gedronken hebt ben je een ezel We kunnen als het ware niet meer zonder". Ook hier huist de constatering dat dc omvang \an het drankprobleem vaak door de betrokkenen wordt gebaga telliseerd om zichzelf gerust te stellen. De ervaring leert dat zelfs bij gericht vragen ie mand altijd te weinig op geeft. Rosekrans- "De mens is in principe onbetrouwbaar als het om alcohol gaat" En hij illustreert een weinig hik kend de bedoeling van zijn woorden met een sketch van Koot en Bie (..."Ik roken? Nee, alleen zo'n twintig men tholsigaret j es per dag Bakerpraatjes Nu zijn er andere dan medische instanties die doorgaans wat meer begrip hebben voor het hulpmiddel alcohol bij het tijdelijk onderdrukken van problemen, angst, ontevre denheid en agressie Boek hout: "Niemand is in staat om altijd maar het hoofd koel te houden Om altijd maar weer met de beide benen op de grond te staan. Iedereen wil wel eens n keertje hand in hand over het strand lo pen, een keertje verliefd zijn, een keertje buitengewoon vrolijk zijn. Alcohol geeft ook zo'n roes. We moeten er al leen verstandig mee leren omgaan. In het algemeen kun je zeggen dat één of twee bor rels per dag geen kwaad kun nen. Maar dat moet je niet zeggen tegen iemand die er al zes drinkt". Waarmee dc excuses zich aan dienen. Bloedvatverwijding bijvoorbeeld. Boekhout: "Onzin. Alcohol veroorzaakt juist een stijging van de bloeddruk. Je hoort wel meer van die bakerpraatjes Het vlees onder de pekel houden Bloedverdunning, enzovoort. En niet te vergeten de sociale excuses: hij moest een bor reltje lusten, en zo De reali teit is dat als er honderd men sen méér dan zes glazen alco hol per dag drinken, dat zoiets voor negentig van hen schade oplevert. En als dat maar lang genoeg doorgaat, kan die schade zelfs fataal zijn. Wat rest is een drama tisch ziektebeeld. Als je aan honderd dokters zou vragen hoe ze aan hun levenseinde zouden willen komen, dan zou niemand zich een alcoho lische leverziekte wensen. De gevolgen sfyn VU dtfUl kelijk: een uitgemergeld li chaam. een bolle buik. bloed braken en hersenen die niet meer functioneren". "Maar voordat het zo ver is, is er bepaald nog een weg te rug Als we met z'n allen maar leren om verstandig met alcohol om te gaan In principe is er voorlichting ge noeg. er wordt alleen slecht gebruik van gemaakt Je li chaam is tenslotte het hlliS waarin je woont, dus moet je wel proberen om het be woonbaar te houden Waarbij gezegd moet worden dat de mens een taai zoogdier is Maar zeg dat tegen een forse alcoholdrinker en hij neemt er nog eentje op".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17