Wijnands overwint faalangst CIJFERS Wim van Hanegem - wil zijn carrière afsluiten in Kuip Handblessure voor Jonker "Het type Pijnen Saaie optocht Ik besef nog niet goed wat ik gewonnen heb" ZATERDAG 4 JULI 1981 NANTES (GPD/ANP) - Dc Bra bander Jan Jonkers, rijdend voor de ploeg van Lucien van Impe, kwam met een van pijn vertrokken gezicht over de streep in Nantes. In een valpartij had hij zijn hand geblesseerd en daarvoor moest hij zich onder weg door ronde-arts Philip Mise- rez laten behandelen. „Ik ben ook nog van plan om naar het ziekenhuis te gaan voor een foto", zei Jonkers na afloop, „want ik kon mijn stuur nauwe lijks meer vasthouden en rem men ging ook bijna niet meer. Waarschijnlijk is mijn pink ge kneusd, maar het kan ook best zijn dat er een scheurtje in zit. Dat wil ik toch wel even weten". Adrie van Houwelingen, de enige Nederlandse knecht van de Belg Fons de Wolf, kan zich na tien dagen eindelijk helemaal op zijn werk concentreren. Van Houwe lingen kwam naar de Ronde van Frankrijk toe met een lichte her senschudding. Een gevolg van een valpartij tijdens de Ronde van Woerden, drie dagen voor de tourstart in Nice. "Ik heb er de eerste dagen veel last van gehad", vertelde Van Hou welingen bij de start van de ne gende etappe in Bordeaux. Ik wilde echter per sé naar de Tour. 's Morgens als ik opstond uit bed zag ik vaak sterretjes en tij dens de etappes had ik hoofd pijn. Het is allemaal vanzelf over gegaan, ik heb nu goede moed voor het vervolg tot Parijs". Jostein Wilmann is gisteren door een valpartij uit de top van het algemeen klassement geduikeld. De Noor uit de ploeg van Danil Willems en Peter Winnen, die vo rig jaar veertiende werd in de eindrangschikking en nu zesde stond, reed gelijk met zijn Belgi sche ploeggenoot Ronny Claes het publiek in. Hierbij werd een meisje ernstig gewond, liep Claes een knieblessure op en raake Wilmann buiten westen. Na drie minuten groggy te zijn ge weest, hervatte Wilmann de strijd en kwam elf minuten na het peloton aan de finish in Nan tes. Daar was het publiek inmid dels al de weg opgestroomd, waardoor hij de laatste plaatselij ke ronde niet meer hoefde af te leggen. Hij zal vandaag onder doktersbehandeling blijven. ROTTERDAM - Wim van Hanegem was niet eens al te zeer verrast dat hij gisteren alsnog overeenstemming kon bereiken met Feyenoord. De 37-jarige middenvelder, die voor een seizoen naar Rotterdam terugkeert, had via via al vernomen dat de trainers en spelers van de Kuip—club zijn rentree wel zagen zitten. t Van Hanegem: Aan de Kuip bewaar ik mijn beste herinneringen" „Het verbaasde me eerlijk gezegd dan ook niet dat ik dat telefoon tje kreeg om weer te komen on derhandelen", aldus Van Hane- NANTES (GPD) - Ooit was de re clamekaravaan van de Tour de France een attractie waar menige carnavalsstoet niet tegenop kon. Sponsors en publiciteitsfirma's concurreerden toen zo hard te gen elkaar, dat het dagelijks groot feest was voor het volk langs de kant. Het uitwerpen van relatiegeschenken ging op zijn luilekkerlands, en in plaats van het blikken geluid dat thans uit de luidsprekers op de auto's komt, was er levende muziek.En wie helemaal de blits wilde ma ken, huurde een oud-coureur als attractie, zoals in de jaren '60 een stofzuigerfabrikant drie weken lang Jean Robic, Tour-winnaar van 1947, aan een slang liet han gen om te bewijzen hoe sterk die aan het apparaat vast zat. Maar nu is het een saaie optocht waarvan het aantal wagens (in schrijfkosten: 20.000 francs) per jaar daalt (nu nog maar 150) en die met fantasieloos strooimate- riaal werkt. Zelfs de stuntrijders die op ronkende motoren dan sten en handstandjes uitvoerden en die niet uit de show weg te denken waren, zijn verdwenen. En Jacques Goddet is er niet vanwege een prostaat-aandoe ning. Het gaat hard met de afta keling. gem. „ik had er steeds een idee van dat zoiets nog zou gebeuren, maar ik wilde dat niet zeggen, omdat ik niet voor bluffer door wilde gaan. Voor mezelf ben ik er echter steeds in blijven geloven". Dat vertrouwen werd ten slotte niet beschaamd. Nadat de zaak in eerste instantie was afgeketst door voorzitter Guus Couwen- berg („omdat niet alle bestuurs leden het eens waren met de te rugkeer van Van Hanegem") kwam de transfer gisteren alsnog tot stand. Na een nieuwe verga dering, waarbij dit keer ook de uit Italië teruggekeerde leden aanwezig waren, besloot het be stuur van Feyenoord de 'Krom me' voor een seizoen terug te ha len. Penningmeester Dijk wilde de af zeg-actie van Couwenberg niet veroordelen, maar kon deze ook niet begrijpen. „Ik denk dat er vorige week sprake is geweest van een misverstand", aldus NANTES (GPD) Jaarlijks staat de Raleigh-ploeg van Peter Post voor de vrijwel onmo gelijke opgave om de successenreeks van de voorgaande seizoenen te verbeteren. De équipe is eigenlijk minstens verplicht voor een evenaring te zorgen, hoe moeilijk dat ook is. Binnen de ploeg ligt het al niet anders. Zodra de formatie in een belangrijk evenement als de Ronde van Frankrijk eenmaal als een op hol geslagen gokmachine de ene na de andere winnaar uitspuwt, mag het apparaat nooit meer op tilt slaan. Met die loden last op zijn schou ders demarreerde Ad Wijnands gisteren in de finale van de ne gende etappe van de Tour met de Spanjaard Juan Fernandez in zijn wiel. „Wij moeten op safe spelen, dus ik heb lang getwij feld wat ik doen zou", bekende Wijnands. De Limburget - inge vallen voor de geblesseerde Jan Raas - overwon echter zijn faal angst, zette door en zegevierde. Na negen dagen Tour de France heeft de Post-ploeg nu vijf over winningen (Van de Velde, Freu- ler, Wijnands en twee ploegen tijdritten) op zak en in vergelij king met dezelfde periode vorig jaar is dat er maar eentje minder. De drang naar winst was er al aan het begin van de Ronde, nu zijn de daden er. Veel minder dan de vorige dag controleerde de formatie van Post de rit tussen Rochefort-sur- Mer naar Nantes, waar vandaag de eerste rustdag is. „Maar", ver telde Wijnands, „dat komt omdat die Belg Eddy Verstraete al vroeg alleen weg was, waardoor de hele wedstrijd anders werd". In de eindstrijd echter, toen de dappere, maar onbezonnen Belg al ver achter het peloton zwoeg de, werkte het systeem weer op ROCHEFORT-NANTES - De uitslagen van de negende etappe over 180 kilome ter van Rochefort naar Nantes is UITSLAG: 1. Wijnands (Ned-Pos) 4 uur 35 minuten en 37 seconden (met tijds- vergoecl.ng 4.35.07, 2. Fernandez (Spa- Car) 4.35.37 (met tijdsvergoeding 4.35.17), 3. Maertens (Bel-Dri) 5.35.37 (met tijdsvergoeding 4.35.37, 4. Eddy Planckaert (Bei-Kim) 4.35.37, 5. Van Calster (Bei-Kim), 6. Thaler (WDL-Bois) 4.35.37, 7. Kelly (Ier-Kim) z.t„ 8. Suarez- Cueva (Spa-Car) z.t., 9. Bertin (Fra-Gui) z.t., 10. Pevenage (Bei-God) z.t., 11. Freuler (Zwi-Pos) z.t., 12. De Wolf (Bel- Swe) z.t., 13. Jacobs (Bei-God) z.t., 14. Seznec (Fra-Dan) z.t., 15. Bossis (Fra- Mue) z.t., 16. De Jonckheere (Bei-Per) z.t., 17. Beucherie (Fra-Gri), 18. Tesniere (Fra-Lau) z.t., 19. Bernaudeau (Fra-Mue) z.t., 20 Van Overschelde (Fra-Cre) z.t., 21 Perscheux (Fra-Cre) z.t., 22. Pirard (Ned-Dri) z.t.. 23. Rodriguez (Fra-Gui) z.t., 24. Tackaert (Bel-Bru) z.t.. 25. Teir- linek (Bel-Lau) z.t., 26. Friou (Fra-Dan) z.t., 27. Clere (Fra-Dan) z.t 28. Hoste (Bei-Pos) z.t.. 29. Tinazzi (Fra-Gri) z.t., 30. Linard (Fra-Gui) z.t.. 43. Jan van Houwelingen (Ned-Dri), 50. Hinault (Fra-Gui), 52. Anderson (Aus-Mue) 59. Lubberding (Ned-Pos), 61. Kuiper (Ned- Bru), 62. Winnen (Ned-God). 63. Peeters (Bei-Pos), 64. Van Impe (Bel-Lau). 81 Zoetemelk (Ned-Pos), 96. Stamsnijder (Ned-Bru) 97. Knetemann (Ned-Pos), 102. Van den Hoek (Ned-Pos). 107. De Rooy (Ned-God) 4.35.37, 114 Van de Velde (Ned-Pos), 115. Jonkers (Ned- Lau), 127. Adri van Houwelingen (Ned- Swe), 128. Priem (Ned-Pos), 129. Broers (Ned-Kim) allen dezelfde tijd als De Rooy, 145. en laatste Willmann (Noo- God) 4.46.52. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1 Hi nault (Fra-Gui) 29.54 41, 2. Anderson (Aus-Mue) 37 3. Laurent (Fra-Mue) 5.10, 4. Claes (Bei-God) 5.32, 6 Van Impe (Bel-Lau) 5.38, 6 Fernandez (Spa-Per) 6 03, 7. Criquielion (Bei-Kim) 6.03, 8. Verlinden (Bel-Dn) 6.17, 9. Winnen (Ned-God) 6.24. 10. Duclos-Lassalle (Fra-Mue) 6.27, 11. Rodriguez (Fra-Gui) 6.34, 12. Vigneron (Fra-Gui) 6.48, 13. Paul Wellens (Bel-Dri) 7.10, 14. Kuiper (Ned-Bru) 7.19, 15. Boyer (Vst-Gui) 7.19, 16. Jones (Gbr-Mue) 7.21, 17. Zoetemelk vNed-Pos) 7.30, 18. Schepers (Bel-Bru) 7.32, 19. Martin (Fra-Dan) 7.33, 20. Ber naudeau (Fra-Mue) 7.36. 21. Alban (Fra- Cre) 7.58, 22. Bourreau (Fra-Mue) 8.07, 23. De Muynck (Bei-Kim) 8.10, 24. Nils- son (Zwe-Kim) 8.15, 25. Clere (Fra-Dan) 8.16, 26. Berard (Fra-Gui) 8.18, 27. De Rooy (Ned-God) 8.58. 28. Agostinho (Por-Gri) 9.19, 29. Willems (Bei-God) 9.21, 30. Knetemann (Ned-Pos) 9.40, 33. Lubberding (Ned-Pos) 10.12, 37. Van de Velde (Ned-Pos) 10.36, 52. Peeters (Bel- Pos) 13.48, 61. Wijnands (Ned-Pos) 16.43, 62. Stamsnijder (Ned-Bru) 16.45, 68. Maertens (Bei-God) 17.57, 89. Freuler (Zwi-Pos) 25.06, 105. Hoste (Bei-Pos) 28.04, 107. Adri van Houwelingen (Ned- Swe) 29.31. 119 Broers (Ned-Kim) 31.15, 127. Pirard (Ned-Dri) 32.18, 131. Jan van Houwelingen (Ned-Dri) 36.38, 141. Van den Hoek (Ned-Pos) 49.56, 142. Priem (Ned-Pos) 51.14, 143. Jonkers (Ned-Lau) 53 11. DAGPLOEGENKLASSEMENT: 1 Ploeg Post (Wijnands, Freuler, Hoste. Lubberding) 18.21.58, 2. Ploeg Carrasco 18.22.08. 3. Ploeg Godefroot 18.22.18. 4 Ploeg De Kimpe 18.22.28, 5. Ploeg De Muer 18.22.28. ALGEMEEN PLOEGENKLASSE- MENT: 1 Ploeg Guimard 132.33.59, Ploeg De Muer 132,35.31, 3. Ploeg Go defroot 132.38.41, 4. Ploeg Post 132.49.05, 5. Ploeg de Bruyne 132.54.10 PUNTENKLASSEMENT (groene trun 1. Maertens (Bel-Dri) 238, 2. Pevenpge Pos) 71. Het bergklassemenl; 1. Hinault (Fra- Guimard) 73 pnt., 2. Van Impe (Bel-Lau- wers) 45 pnt.. 3. Anderson (Aus-De Muer) 34 pnt4. Alberto Fernandez (Spa-Perurena) 30 pnt. Klassement der jongeren: 1 Anderson (Aus-De Muer). 2. Claes (Bel-Godefroot), 3. Criquielion (Bel-De Kimpe), 4 Win- i (Ned-Godefroot). volle toeren met Wijnands en de Belg Ludo Peeters ditmaal als pionnen voor de zege. De jonge Limburger maakte het waar. Bij het ingaan van de laat ste plaatselijke omloop in Nan tes, waar vorig jaar Jan Raas nog werd gehuldigd als winnaar, sprong hij weg. „Er waren drie man, Guido van Calster, Jean- Luc Vandenbroucke en Eddy Schepers, iets voor het peloton. Maar op de streep vielen die he lemaal stil. Dat gaf me moraal, want ik voelde me nog goed" vertelde hij. De eerste controle op verboden hormoonpreparaten in de Ron de van Frankrijk is deels mis lukt. De opgeroepen wielren ners, waaronder de beste drie uit het klassement, waren alle maal present om aan hun ver plichtingen te voldoen. Voor ie dere renner waren er echter maar twee flesjes om met urine te vullen. Voor een dergelijke uitgebreide doping-controle moeten er echter drie zijn. De Spanjaard Juan Fernandez, vo rig jaar derde in het wereldkam pioenschap te Sallanches, sprong met hem mee en dat bete kende de grote onzekere factor voor Wijnands. „Ik kende eigen lijk alleen zijn rugnummer. Hon derdelf. Makkelijk te onthouden, maar verder wist ik niet of hij een beetje kon spurten. Op zo'n moment vraag je je af wat je moet doen. In het peloton achter me zat bijvoorbeeld Johan van de Velde, die bergop toch ook wel wat kan, maar ook Freddy Maertens ligt op de loer. Die kun je beter niet meenemen naar de streep". Bevangen door twijfel en vrees om te verliezen testte Wijnands zijn opponent uit. „Ik drong hem de kop op, maar daar werd ik wei nig wijzer van. En omdat het pe loton dichterbij kwam, ben ik zelf maar weer gaan rijden. In de eindspurt kwam hij al driehon derd meter voor de streep voor bij. maar daar zat zo weinig kracht in, dat ik al zeker wist dat ik zou winnen", lachtte de rit winnaar. Toch was zijn lach nog wat onwezenlijk. „Ik besef nog niet goed wat ik gewonnen heb", vertelde Wijnands, „misschien dat ik vannacht ineens wakker word en denk: Wat heb ik nou aangevangen". De finale gaf glans aan de rit, waar in weinig gebeurde. Bernard Hi nault nam in de tussenspurts vier seconden meer afstand van de Australiër Phil Anderson, maar wat het spel van de groten betreft, was het vandaag - behou dens een lekke band van dc gele truidrager en een valpartij met Freddy Maertens - rustig. De se rieuze strijd zal pas volgende week dinsdag hervat worden, wanneer de 'hel van het noorden' op het programma staat. Ad Wijnands invaller voor Jan Raas juichend over de meet. "Ik heb lang getwijfeld wat ik zou doen bekende hij later. Hij Jieeft de tred van een pistier NANTES - Ad Wijnands wordt een grote carrière toege dacht. Bij zijn entree in de Raleigh-ploeg van Peter Post, vorig jaar juni, voor spelde de zesdaagse-keizer dat de Limburger wel eens één van Neerlands beste baanrenners zou kunnen worden. „Hij heeft de tred van een pistier". stelde Post. „en is een beetje het type Re ne Pijnen Over zes, zeven jaar kan hij tijdens de winter maanden enkele tonnen ver dienen". Voordat het zover is, moet Wij nands echter eerst op de weg rijpen. De 22-jarige Maas trichtenaar (waar hij 10 maart 1959 werd geboren), die van beroep bankwerker was, be hoorde als amateur tot de top van Nederland. Zo werd hij in 1978 tweede in Olympia's Ronde en won hij diverse grote wedstrijden zoals de Omloop van de Kampen Op voordracht van Jan Raas nam Peter Post hem medio vorig jaar op in zijn succesrij ke team. Overwinningen be haalde hij in zijn eerste halve profteixoen niet, man vrel ontwikkelde hij zich snel tot een vaardig spurter Dit jaar zegevierde hij in de tweede rit van de Ster van Bessèges. in het Belgische HavtfÜM en m Voerendaal i n werd hij (na de diskwalifica tie van zyn ploegmaat Jo Maas) eindwinnaar van dc Ronde van Belgie. Zijn ritze ge in de Ronde van Frankrijk was dus zijn vijfde scizoe- noverwinmng. Dijk, „want de afspraak was dat we de zaak-Van Hanegem pas deze week zouden bespreken. Dat is gebeurd en daarbij waren we het zeer snel met elkaar eens dat wij hem moesten aantrek ken. Als je een goede zaak kunt doen, moetje dat natuurlijk niet nalaten. Er waren natuurlijk nog wel wat haken en ogen, maar van een verschil van mening was bin nen het bestuur geen sprake meer. We verwachten heel wat van Van Hanegem", Het was toch een pak van het hart van Van Hanegem dat hij giste ren de verbintenis op het kan toor van bestuurslid Van der Laan tekende, nadat hij in de twee voorafgaande gesprekken geen overeenstemming had kun nen bereiken over dc verlenging van zijn dienstverband bij FC Utrecht. „En er waren inmiddels wel meer clubs in me geïnteres seerd. /<>a!s RWDM en DS 79. maar Utrecht en Feyenoord ge noten toch mijn voorkeur. Het liefst wilde ik mijn carrière in Rotterdam beëindigen en dat ik daar nu de kans voor krijg vind ik gewoon erg leuk. Tenslotte be waar ik aan de Kuip de beste her inneringen uit mijn carrière", al dus Van Hanegem. In de periode tussen 1968 en 1976 won Van Hanegem met Feye noord alles wat er op clubniveau in de voetbalwereld te winnen valt. En hoewel hij later ook bij zijn andere werkj evei gen n la in de prijzen viel. bleef de Kuip hem trekken bij het naderen van het einde van zijn loopbaan ..Dit is dan ook de mooiste afsluiting die ik me had kunnen beden ken", meldt hij opgewekt. „Voor al omdat er van het elftal dat er nu is best wat te maken valt Want je kunt me niet vertellen dat er geen materiaal is. En al moetje niet verwachten dat door het aantrekken van iemand van 37 we nu onmiddellijk kampioen kunnen worden, toch kan er veel gaan gebeuren Als we nu t z'n jl len willen werken, kunnen we nu in elk geval de mensen terug brengen naar de Kuip" Bij FC Utrecht is de beslissing van Willem van Hanegem hard aan gekomen. Gistermiddag was het bestuur volop in bespreking met enkele sponsors om alsnog het gat te dichten dat lag tussen de financiële verlangens van Wim van Hanegem en de aanbieding van FC Utrecht Voortittar Kan Werkhoven: „We hadden er goe de hoop op dat Van Hanegem bij ons zou blijven. Na het gesprek van maandag hebben wc ons erg ingespannen om via sponsoring de zaak alsnog voor elkaar te krijgen. Ik moet Van Hanegem feliciteren met dit contract, maar voor ons is het een hevige aderla ting. Na Joop Wildbre verliezen we een tweede routinier, terwijl ook Leo van Veen wegens een schorsing in de eerste vier wed strijden van het nieuwe seizoen zal ontbreken Dat wordt dus een moeilijke start voor FC Utrecht". Trainer Han Berger is ook onaan genaam verrast door dc beslis sing van zyn spelmaker. „We hadden begrepen dat Feyenoord geen beroep meer zou doen op Van Hanegem. Nu dat toch is ge beurd, zullen we ons moeten be zinnen. Aan dc andere kant moet niet worden vergeten dat Van Hanegem slechts twintig wed strijden van de 34 heeft meege speeld en ook nog een aantal ke ren geblesseerd is uitgevallen. Dat aspect hebben we bij de on derhandelingen ook laten mee spreken. Maar ik vind hot (och erg jammer dat hij niet blijft" Alkhaleej rond met Rensenbrink OOSTZAAN (GPD) - De voetbal club Alkhaleej uit Saocdi Ara bic. waar ex Sparta speler Hans Venneker trainer is. gaat ak koord met de financile eisen van Rob Rensenbrink De Ooslzaan se prof kreeg een telefoontje met die mededeling, maar heeft nog geen positief antwoord gegeven. Rensenbrink wacht namelijk de besprekingen af met het Franse Toulouse, waar hij zijn eisen op tafel heeft gelegd Volgende week kan hij oen beslissing ver wachten, waarna Rensenbrink de keus /al maken in het Mid den-Oosten of West-Europa te gaan voetballen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11