LEIDSCH DAGBLAD Beste kansen voor Begin Belastingplan stuit op verzet kabinet sa» Sraofea® Dalende koopkracht drukt op winkelier Nieuw defensieplan VS Bovag-klacht tegen staat afgewezen ISRAEL Auto blijft populair Provincie financieel achteruit WOENSDAG 1 JULI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36511 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur AAM. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN B*mu WfleSngel1 2311 BG laden Voor leLnrs. m cototon DEN HAAG (GPD) - In bjjna alle branches van de detailhandel is de omzet vorig jaar minder geste gen dan in 1979. Hier en daar liep de omzet zelfs terug en veel win keliers konden door het stijgen de prijspeil hun reële omzet (ge corrigeerd voor prijsstijgingen) niet op peil houden. Duidelijk is dat de gedaalde koopkracht van de klanten hier alles mee te ma ken heeft. De eerste vier maanden van dit jaar geven te zien dat de dalende lijn zich voortzet. Vooral de duurza me consumptiegoederen, zoals textiel, blijken minder te worden gekocht. Een en ander komt naar voren uit onderzoeksgegevens van de zg. bedrijfssignalering, die het Eco nomisch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf bekend heeft gemaakt. De uitkomsten zijn gebaseerd op de resultaten van vierduizend vestigingen, verdeeld over vier sectoren. In de sector voedings- en genots middelen deden vooral de grote supermarkten het goed. De klei nere bedienings- en zelfbedie ningszaken konden hun ver wachte omzet niet halen. In de gespecialiseerde branches kwa men vooral de groentewinkel en de viszaken goed uit de bus, ter wijl ook de poeliers een goed jaar beleefden. Bij de slagers was de omzet net voldoende om de ge stegen prijzen te compenseren. Teleurstellend was het omzetver- loop bjj de slijters en de sigaren winkeliers, waar de prijzen flink stegen door accijnsverhogingen. Vooral de slijters hadden het zwaar te verduren: hun omzet daalde met acht procent. Wat de duurzame goederen betreft werden er minder schoenen, le derwaren, woninginrichtingsar tikelen en huishoudelijke artike len gekocht. Daarentegen boekte de sector van de vrijetijds- en recreatie-artike len een omzetstijging. De juwe liers moesten een flinke veer la ten: zij zagen hoe hun omzet - wat de hoeveelheden betreft - met maar liefst een kwart terug liep. Belangrijkste oorzaak is de sterke prijsstijging, onder meer van goud. In de sector van de textiel was er vrijwel over de gehele linie een omzetdaling. Daar spelen behal ve de moeilijke economische omstandigheden ook verande ringen in het kleedpatroon een belangrijke rol. Er is een steeds sterkere tendens om in plaats van kostuums, mantels en derge lijke meer "kleine" artikelen, zo als jeans, jacks, rokken, te ko pen. De boek- en kantoorhandel had een goed jaar; vooral de wat duurdere boeken gingen vlot van de hand. Uitslag van nek-aan-nek race Israël nog steeds niet bekend MOSKOU - De RiLssische president Brezjnjev (links) waarschuwde gisteren in Moskou voor een "nieuwe koude oorlog". Hij deed dat bij het bezoek van de Westduitse socialist Brandt (rechts). (Zie ook pagina buitenland). dat de twee partijen praktisch gelijk zouden eindigen. Dat bracht een feeststemming bij de Likoed op gang, die zich van een parlementaire meerderheid ver zekerd meende via het religieuze I blok. (De NRP en de kleine Hl rechtse partijen). gin behaalde met zijn Likoed- Het feest bereikte een hoogtepunt I toen om vier uur premier Begin binnenkwam, en meedeelde dat hij de volgende regering zal sa menstellen. De Arbeiderspartij heeft echter la ten weten er op te staan als eerste te worden uitgenodigd een for matiepoging te wagen, als zij als grootste partij uit de bus komt. Opvallend in de verkiezingsuitslag is het verlies van de voormalige minister van defensie D^jan. De ze behaalde met zijn nieuwe par tij slechts één zetel. Ook veel an dere kleine partijen werden het slachtoffer van de voorkeur van de kiezers, die massaal op één van de grote blokken (Likoed en Arbeiderspartij) stemden. JERUZALEM (GPD, AP, Reuter, UPI) - De oppositionele Arbeiderspartij heeft giste ren een grote zetelwinst behaald in de Israëlische parlementsverkiezingen, maar de zittende premier Begin lijkt geen slechte kansen te hebben hebben om opnieuw een regering te vormen. Hoewel de definitieve uitslag van de verkiezingen pas over enkele dagen bekend zal zijn, werd voorspeld dat de Arbeiderspar tij, onder leiding van Shimon Pe res, van 32 op ongeveer 49 zetels komt in het 120 zetels tellende parlement. Zijn tegenstrever Be- DEN HAAG (GPD) - De plannen van minister Van der Stee (financiën) met het belastingstelsel stuiten op grote bezwaren binnen de ministerraad. De voorstellen, die neerkomen op een verlaging van de inkomstenbelas, ting en een verhoging van de indirecte belastingen, zijn al door ver- schillende ministers van de hand gewezen. Hierbij speelt vooral de vrees voor een verdere aantasting van de positie van de laagste inko mens een belangrijke rol. Vorige week lichtte minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting) de ministerraad al in over zijn bezwaren tegen deze plannen. Inmiddels heeft ook minister Albeda (sociale zaken) de voorstellen in deze vorm van de hand gewezen. Hij gelooft dat de belastingplannen leiden tot een verdere aantasting van de koopkracht van vrijwel alle inkomens trekkers. Het kabinet heeft overigens nog geen besluit genomen over de nota van Van der Stee. Minister Beelaerts vindt dat de belastingplannen te weinig rekening hou den met de positie van de volkshuisvesting. In zijn brief van enkele kantjes noemt de bewindsman vier redenen waarom de plannen tot verhoging van btw en onroerend-goedbelasting niet mogen doorgaan. In de brief stelt hij vast dat een verhoging van de o.g.b. moet leiden tot hogere woonlasten voor huurders en eigenaar-bewoners. In een tijd waarin de woonlasten toch al voortdurend stijgen maakt deze ontwik keling het voor nog meer mensen moeilijk een huis te huren of te ko pen. De voorgestelde verlaging van de tarieven inkomstenbelasting betekent voort- dat minder hypotheekrente kan worden afgetrokken, zodat eige naar-bewoners op deze wijze meer belasting gaan betalen. Momenteel draagt de Staat jaarlijks zo'n 10 miljard bij in de kosten van het eigen huis via de rente-aftrek. Bij Van der Stee zou dit met 4 miljard vermin deren. Eigenaar-bewoners moeten als gevolg hiervan rekenen op een belasting verhoging van 500 tot 600 miljoen per jaar. Daarnaast zal de verhoging van de ogb-tarieven vooral in de grote steden leiden tot een lastenver zwaring voor de nog goede woningen. Omdat die er in de grote steden relatief weinig zijn, worden de lasten daarop extra sterk verhoogd. Een versterkte vlucht naar de randgemeenten kan het gevolg van deze ont wikkeling zijn, aldus de brief van minister Beelaerts. Óndanks dure benzine DEN HAAG (ANP) - Ondanks het steeds duurder worden van de brandstof blijft de Nederlander steeds meer au torijden. Terwijl in 1979 het gemiddelde aantal afgeleg de kilometers per automobi- list(e) 13.830 per jaar be droeg, steeg het vorig jaar tot 14.205. Dat blijkt uit de jongste editie van "Kerncij fers verkeer en weg", een jaarlijkse uitgave van de Stichting Weg. Volgens de stichting is de stij ging vooral toe te schrijven aan het toenemende gebruik van de personenauto in het woon-werkverkeer. Het percentage niet-autobezit- tende huishoudens en al leenstaanden is gedaald van 32,7 (1978) tot 29,1 percent (1980). Het bezit van een per sonenauto bleek vorig jaar het grootst te zijn in de leef tijdsgroep 30-39 jaar. In die groep beschikte 72,1 percent over één auto en 10,7 percent over twee of meer. Het zal voor Peres, die vermoede lijk als formateur wordt aange wezen, echter zeer moeilijk wor den om zoveel steun van andere partijen te krijgen dat hij een werkbare coalitie kan vormen. Begin kan wellicht op steun van de Nationale Religieuze Partij re kenen. Die partij behaalde welis waar slechts 7 zetels, maar neemt daarmee toch een sleutelpositie in bij de vorming van een kabi net. Ook kan Begin wellicht andere kleine partijen voor een plaats in een nieuw kabinet interesseren, waaronder de extreem rechtse partij van Guela Cohen. Deze be haalde twee zetels. Het zal naar verwachting voor Peres zeer moeilijk worden om zich op zo'n manier van voldoende steun te verzekeren om een regering te vormen. Desondanks heeft Peres zeer binnenkort al een gesprek met Josef Burg, leider van de Na tionale Religieuze Partij (NRP). Burg sloot gisteravond namelijk niet uit dat hij de Arbeiderspartij zal steunen. De situatie rond de regeringsvor ming in Israël is nog zó onduide lijk, dat het niet onmogelijk wordt geacht dat er nieuwe ver kiezingen nodig zijn. Het kabi net-Begin zou in dat geval als "zaakwaarnemer" blijven zitten. Zowel Peres als Begin wierpen zich gisteravond op als de nieu we regeringsleider in Israël. Het was een zeer spannende verkie zingsnacht, met sterk wisselende kansen. Aanvankelijk leken de kaarten van Peres beter toen de statistici van de Israëlische televisie een zetel verdeling van 51-47 voorspelden ten gunste van de Arbeiderspar tij. met de kans op een nog groter verschil. Maar de stemming sloeg om toen later bekend werd 22 PAGINA'S Botermarkt 14, Leiden betaalbare modieuze damesmode Enkele buien Vannacht nop af en toe repen, morpen overdap opklaringen maar ook enkele buien. Minimumtemperatuur onpe- veer 11 praden, middagtemperatuur ongeveer 18 praden. Vrij krachtige zuidwestelijke wind. De weersvooruitzichten voor het weekeinde laten een lichte verbetering zien, maar de kans op repen blijft. Het weer in de rest van Europa blijft nop wisselvallig, met uitzondering van het zuiden. Ook in zuid-Frankrijk is de aanhoudende regenval verminderd en loopt de temperatuur op van 19 tot 24 graden. Zon op: 5.23 uur. onder 22.03 uir op: 6.08 uur; onder 22.38 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.11 ei uur, Iaapwater te 0.02 en 12.30 u Dubbele oorlog met Rusland voorbereiden WASHINGTON (GPD) - De Ameri kaanse minister van defensie Caspar Weinberger wil zich op een "dubbele" conventionele oorlog met de Sowjet-Unie voor bereiden. Als de Russen op een gebied aanvallen, dan moet Amerika uit een ander gebied kunnen terugslaan, aldus de nieuwe filosofie van het Penta gon. Amerika moet dus twee oor logen tegelijk kunnen voeren. Door middel van talloze richtlijnen heeft Weinberger zijn nieuwe be leid uitgestippeld. De principes ervan zijn echter al vrij oud. Ze dateren van 1960 toen generaal Maxwell Taylor verkondigde dat de dreiging met een totale kern oorlog niet voldoende afschrikt. Dat was op een moment dat Amérika als enige de atoombom had en er niettemin een conflict ontstond in Korea. Maxwell be dacht toen de leer van wat hij "het aangepaste antwoord" noemde. wapens, wordt er dus nu ook ge werkt aan een aangepast ant woord met conventionele wa pens, zoals Maxwell indertijd wilde. Weinberger komt hiermee ruimschoots tegemoet aan de verlangens die de vorige presi dent Carter al had toen hij na de inval door de Sowjets in Afgha nistan in allerijl de vorming van een "Rapid Deployment Force" aankondigde, die binnen korte tijd naar elke gewenste plek waar ook ter wereld kon worden gestuurd. DEN HAAG - De Bovag is door de Haagse rechtbank niet ontvanke lijk verklaard voor zijn klacht dat de staat der Nederlanden on rechtmatig heeft gehandeld met de indiening van het wetsont werp tot verhoging van de mo torrijtuigenbelasting. De presi dent van de Haagse rechtbank, mr. R. Wijnholt, deed deze uit spraak vanmorgen in het kort ge ding dat de Bovag tegen de staat had aangespannen. In overeenstemming met het be toog van de landsadvocaat, mr. E. Droogleever Fortuijn, stelde de Haagse rechtbank zich op het standpunt dat het de rechter niet toekomt de staat op te dragen zich te onthouden van het indie nen van een wetsontwerp. De rechter zou zich daarmee bege ven op een gebied dat grondwet telijk is voorbehouden aan de re gering en de Staten-Generaal. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De provincie Zuid- Holland krijgt volgend jaar bijna 142 miljoen gulden uit het pro vinciefonds. Dat is weliswaar één procent meer dan dit jaar. maar in feite is het een achteruit gang omdat de provincie nor maal gesproken op meer had mo gen rekenen. In een brief aan de provincies schrijft staatssecretaris H.E. Ko ning (binnenlandse zaken), mede namens de minister van finan ciën, dat de slechter wordende economische omstandigheden hieraan debet zijn. Ook de lagere overheden zullen volgend jaar een veer moeten laten. Dat bete kent dat de uitkeringen uit het provinciefonds in totaal met 15 miljoen gulden zullen worden verlaagd. Alle provincies bij el kaar krijgen bijna 974 miljoen gulden. Vrijgesproken eigenaar F. Diederiks van "Zee paardje". Discriminatie in horeca? Wie weet? Schooljeugd slikt veel teveel pillen Ploeg-Post stevig op de plaats gedrukt PAGINA 13 Leven heden stuk duurder geworden De verkiezingen in Is rael hebben duidelijk een polarisatie ie zien gegeven. De stemmen van de twee miljoen Israëlische kiesge rechtigden gingen voomameli|k naar de twee grote parti|en. de Likoed van premier Begm en de Socialistische Arbeiderspartif van oppositieleider Peres De kleine re partijen - in het bijzonder de coalitiepartner van Begin, de Na tionale Religieuze Partij - verlo ren daardoor flink Hoewel premier Begin meer zetels kreeg dan in 1977 is er een ande re situatie ontstaan dan vijt jaar geleden toen Begin in staat bleek een einde te maken aan het over wicht van de socialisten, die sinds de stichting van de staat ononderbroken aan het bewind waren geweest De feitelijke winnaar van de verkie zingen is de Arbeiderspartij van Peres, maar omdat er wat zetel verdeling betreft weinig verschil is met de Likoed van Begin zal het voor beiden moeilijk zijn een regering te vormen In de praktijk heeft Begin de mees te kans omdat hij kan rekenen op de steun van de religieuze partij en die de idealen van Begin on dersteunen. Een van die idealen is het vasthou den aan de bezette gebieden Een complicerende factor na de verkiezingen is echter dat meer dan de helft van de kiezers daar niet voor is. Dat verzwakt de posi tie van de sterk nationalistisch opererende Menachim Begin. Dit is trouwens ook een probleem voor de partij van Peres als deze mocht proberen een regenng te vormen De Arbeiderspartij heeft zich een voorstander verklaard van het teruggeven van de bezet te gebieden, in ruil voor vrede Het probleem is dat van de ruim 27 000 joodse inwoners van die bezette gebieden (naast de Ara bische bewoners die veruit de meerderheid vormen) het meren deel aanhanger is van de idealen van de Likoed. Politieke waarne mers vrezen zelfs voor een bur geroorlog wanneer Israél zou be sluiten op dit punt onderhandelin gen aan te gaan met de Palestij- nen of Jordanië. Het is nog te vroeg om vast te stel len wat de verkiezingsuitslag in internationaal opzicht zal gaan betekenen. In zekere zin heelt Begin Israel in een politiek isole ment gemanoevreerd In zi|n na tionalistische streven heeft hij - bij wijze van spreken - niets na gelaten spanningen op te roepen onder de Arabische bevolking op de Westelijke Jordaanoever en bij de Arabische staten. Ti|dens de felle verkiezingscampagne deed hij er nog een schepje bo venop Belangnjk is ook wat de toekomst zal brengen voor de Israëlische economie, die naar Westerse be grippen - met een te verwachten inflatie van bijna 200 procent aan het eind van dit jaar in de rich ting van een noodtoestand koerst, ondanks het feit dat de re gering Begin er de laatste maan den onder druk van de verkiezin gen miljoenen dollars in heelt ge pompt Over dit soort zaken heeft noch de Likoed van Begin, noch diens aartsrivaal Peres er zich tijdens de lelste verkiezingscampgane die de joodse staat ooit gekend heeft, duidelijk uitgesproken LEIDSCH O. DAGBLAD Wilt u mij nu mete-.tn nctr -en Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S. vp. bon ingevuld m een open enveloppe tonder post tegel opsturen neerLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1