Hard standpunt CDA-fractie 11,95% Massale huldiging voor prins Protestmars homofielen succes Amsterdammer(73) weer vrijgelaten Over conclusies informateurs Ford-actie krijgt steun Duikers gered uit Noordzee N B MAANDAG 29 JUNI 1981 Zeventigste verjaardag gevierd op Soestdijk SOESTDIJK (GPD) - Ruim 3000 oud-militairen, velen vergezeld van hun echtgeno tes, hebben zaterdag tijdens een massaal tuinfeest op pa leis Soestdijk prins Bernhard gehuldigd ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaar dag, die de prins vandaag viert. „Het is geweldig dat u allemaal hier gekomen bent, het is onvoorstelbaar gewel dig, u had mij geen mooier verjaardagscadeau kunnen schenken", zei de prins in een kort dankwoord, nadat hij, als begin van het tuin feest, de in burger geklede „troepen" had geïnspecteerd. Ruim 90 verenigingen van oud militairen waren zaterdag op initiatief van de Stichting Eerbetoon Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard naar paleis Soestdijk geko men. Gekleed in grijze broek, blauwe blazer met regiments das en getooid met onder scheidingen stonden de 3000 oud-militairen in lange rijen opgesteld in de houding te wachten op de jarige prins. Prins Bernhard inspecteerde, vergezeld van prinses Julia na, de lange rijen, waartussen hij „zoveel bekenden, zoveel vrienden" had ontdekt, zoals hij later zei. Het KNIL. dragers van de Mili taire Willemsorde, de Bron zen Leeuw en het Bronzen Kruis, voormalige Engeland vaarders, het Veteranenle- gioen. oud-Koreastrijders, de Koninklijke Vereniging van Eervol Ontslagen Officieren, het Oud-Strijderslegioen, de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet, de oorlogsstaf van prins Bern hard, een delegatie van de Binnenlandse Strijdkrachten en oud-parachutisten, ze wa ren er allemaal zaterdag op Soestdijk. Eén ding hadden ze gemeen, ze waren allen mi litair toen de prins opperbe velhebber van de binnen landse strijdkrachten was en later inspecteur-generaal. Tijdens het informele samen zijn waren veel oud-militai- ren hun emoties nauwelijks meester. Prinses Juliana had grote moeite een oud-militair te troosten die zijn tranen de vrije loop liet. maar ook prins Bernhard beheerste zich vaak maar met moeite. Op de opmerking: „Dit is een blijde dag", zei hij: „Ja. maar jullie maken het me wel moeilijk. Ik heb nog nooit zoiets mee gemaakt, mijn hele leven niet, het is ongelooflijk wat jullie voor me doen". Later zei de prins, dat hij regelma tig „een brok in mijn keel" had gehad. Parade Ter afsluiting van de huldiging paradeerden alle oud-militai- ren over de nauwe tuinpaden voor prins en prinses. De pa rade werd geopend door de Bond van Nederlandse Mili taire Oorlogslachtoffers, een groep die zowel prins als prinses duidelijk ontroerde. In marstempo ging het ver volgens verder langs de jari ge prins. Duidelijk was te zien hoe som migen de vorige avond nog even snel de pas hadden geoefend. Generaal Beelaerts van Blokland, organisator van hjet défilé, reageerde daarop vergoelijkend, hoe wel af en toe hoofdschud dend toekijkend, op met: „We zijn een beetje oubollig volk en dan moet het een beetle oubollig blijven". Toch waren er ook jongeren op het tuinfeest, hoewel allen ouder dan 27 jaar, want allen moesten gediend hebben in de tijd dat de prins nog in specteur-generaal was. Zo liep tussen de Vereniging Mars-Mercurius (officieren die na hun diensttijd in de handel of industrie terecht zijn gekomen, niet alleen het VVD-kamerlid Ploeg, maar relatief veeljong volk". SOESTDIJK - Prins Bernhard. werd zaterdag in de paleistuin van Soestdijk gehuldigd door 3000 oud-strijders en leden van het voormalig verzet. Op de foto: de prins in gesprek met een groep oorlogsinva liden. DEN HAAG (ANP) - De CDA-fraetie in de Tweede Kamer blijkt een aanzien lijk harder standpunt over de conclusies van de in formateurs Lubbers en De Koning te hebben ingeno men dan tot voor kort uit de verf kwam. Met name op het punt van de volks huisvesting, zo blijkt uit een brief van CDA-fractie- leider Van Agt aan beide informateurs, willen de christendemocraten dat de conclusies fors worden bijgesteld. staat in de brief van het CDA weliswaar nog volledig overeind, maar verwacht wordt dat er over morgen, bij de hervatting van de besprekingen, eerst nog een aan tal harde noten moeten worden gekraakt. Uit de brief van het CDA blijkt dat de christendemocraten de con clusies van de informateurs aan zienlijk aangepast willen zien aan hun eigen uitgangspunten, vooral waar het gaat om het tem po van de huurharmonisatie, het niet invoeren van een zg. volks huisvestingsprijs, het deel van het inkomen dat de minimum-in komenstrekker aan woonlasten zou moeten besteden en ook de bevordering van het eigen wo- ningbezit. Ook op andere gebieden, zoals het sociaal-economisch beleid, kern energie, voortgezet onderwijs en defensie, blijkt de CDA-fractie nadere wensen te hebben. Des ondanks vormen de conclusies van Lubbers en De Koning de christendemocraten "een toe reikende basis" voor de totstand koming van een regeerakkoord, zo blijkt uit de brief. Twijfel Verdacht van oorlogsmisdaden Van Agt noemt het van vitale bete kenis dat het financieringstekort wordt verkleind tot het blijvend aanvaardbare niveau. Maar hoe dat moet gebeuren, moet volgens de CDA-fractieleider wel in na dere afspraken worden vastge legd. Zijn fractie, aldus de brief, heeft "aanmerkelijke twijfel" of "een zo geringe ombuiging van de collectieve uitgaven" als de informateurs hebben voorge steld wel voldoende zal zijn. De christendemocraten vrezen dat de veronderstelde economische groei (2 tot 2,5 procent) lager zal uitvallen dan de informateurs In zijn brief noemt Van Agt het an dermaal onmogelijk om een ab solute garantie te geven dat de minimum-inkomens niet verder achteruit zullen gaan dan één procent. D'66 wil die absolute garantie wel en de PvdA houdt voorlopig vast aan koopkrach- thandhaving Over de kernenergie wordt DEN HAAG (ANP) - De landelij ke demonstratie tegen politiege- weld en de methode "Valken" (het preventief oppakken van mensen), georganiseerd door het comité "de 148 van Breda", is ui terst rustig verlopen. Zaterdag middag werden in de steden Am sterdam, Breda, Roermond, Gro ningen en Den Haag protestmar sen gehouden. In Roermond en Breda werden pe tities aangeboden aan de com missarissen van politie. De Bre dase politiecommissaris M. Strooper nodigde het comité "de 148 van Breda" dat samen met "vrouwenvuist" de demonstratie had georganiseerd uit om eens van gedachten te komen wisse len. De commissaris van Roer mond, L. Romeynders, gaf als reactie op de petitie ook tegen politiegeweld te zijn, maar zich niet uit te kunnen laten over de "methode Valken". ar ruim honderd jongeren aan de demonstratie deelnamen werden alleen leuzen geroepen deeld. In Groningen waar ongeveer 125 jongelui aan het protest deelna men werd na een rondgang om het hoofdbureau van politie nog een bijeenkomst gehouden in het jongerencentrum VERA, waar de juridische en politieke kant van het politiegeweld werd besproken. Procedure Het advokatenkollektief Breda is een gerechtelijke procedure te gen burgemeester ir. W. Merkx van Breda aan het voorbereiden. Het kollektief had de burge meester gesommeerd voor mid den deze week een schadever goeding van 27.500 gulden uit te betalen aan 33 mensen, die 30 april een aantal uren door de po litie vast zijn gehouden. Op die dag bezocht de koninklijke fami lie de oranjefeesten in Breda Het kabinet van de burgemeester heeft het kollektief laten weten. AMSTERDAM (ANP) - De van oorlogsmisdaden verdachte Am sterdammer J.S. (73 jaar) is zater dag, twee dagen na zijn arresta tie, op vrije voeten. Na een ver hoor van enige uren heeft de Am sterdamse rechter-commissaris Mr. Koeleman hem weliswaar of ficieel in hechtenis laten nemen maar het voorarrest terstond daarop laten schorsen. S. heeft WEERRAPPORTEN II B S3 regen 12 11 15 regen 13 11 17 regen 16 11 18 regen 14 12 14 regen 16 11 20 regen 12 11 4 regen 12 10 24 regen 19 13 29 regen 12 11 13 regen 17 11 40 onbew 13 0 0 onbew. -- 26 -- zwaar bew. 22 15 4 zwaar bew. 30 19 0 half bew. 17 8 5 regen 12 10 40 regen 25 13 34 zwaar bew. 20 10 10 licht bew. 19 9 0 licht bew. 29 13 4 licht bew. 28 14 0 zwaar bew. 18 16 01 onbew. 25 13 0 regenbui 18 15 67 zwaar bew 14 5 0 regenbui 18 9 7 half bew. 23 11 0 onbew. 24 15 2 half bew. 28 14 0 onbew. 20 13 14 zwaar bew. 17 11 0 regen 12 9 22 onbew. 34 21 - onbew. 28 19 0 i onbew. 28 19 0 regen 23 9 13 zwaar bew. 23 17 0 zwaar bew. 24 20 0 onbew. - 21 - onbew. -- 22 -- licht bew. 35 20 0 als waarborg tegen vlucht zijn paspoort afgegeven en zelfs zich ter beschikking van de justitie gehouden zolang het gerechte lijk vooronderzoek duurt. Het besluit om S. op vrije voeten te stellen zou onder meer genomen zijn op grond van zijn hoge leef tijd en zijn slechte gezond heidstoestand. Volgens zijn ver dediger, mr. K.H.C. Arts, ziet het er echter bovendien naar uit dat het bewijs tegen de man "erg zwak" is. S. wordt ervan verdacht te hebben meegewerkt aan de executie van 25 krijgsgevangenen in de twee de wereldoorlog in de Oekraïne. brief van Van Agt gezegd dat In Den Haag "het moeilijk te rijmen valt" om aan de ene kant aan te geven dat de maatschappelijke discussie over dit onderwerp moet door gaan, terwijl aan de andere kant een beslissing over het al of niet openhouden van de twee kern centrales "binnen beperkte tijd" en "met spoed" genomen moet AMSTERDAM (GPD) - Vakbondsvertegenwoordigers uit West-Duits- dat het onderzoek naar het poli- tie-optreden nog niet is afgerond en dat er dus ook nog geen af spraken gedaan kunnen worden over eventuele aansprakelijkhe den. Op koninginnedag zijn in Breda 148 personen in een zeer vroeg stadium aangehouden, omdat zij volgens de politie - deelna men aan een verboden demon stratie, de openbare orde ver stoorden dan wel verboden wa pens bij zich droegen. Het advo katenkollektief stelt dat hier sprake is geweest van een on rechtmatige daad door de politie. Het wijst daarbij op de insluiting van zijn cliënten, het feit dat die langer dan de wettelijk toegesta ne zes uren zijn vastgezet en de slechte behandeling die ze in het politiebureau genoten zouden hebben. Ben de Roos van het kollektief staat dit nog los van de vraag of er strafbare feiten gepleegd zijn. Het kollektief heeft de hoofdoffi cier van justitie in Breda drin gend gevraagd in ieder geval tot een vervolging van de arrestan ten over te gaan Alleen dan kan uitgemaakt worden of de politie juist gehandeld heeft, stelt hij. DEN HELDER (GPD) - Helikop ters van de marine hebben zon dagmiddag tegen half vier zeven sportduikers uit de Noordzee ge red. die omstreeks half een als vermist waren opgegeven. De mannen, allen bd van de Gooise Onderwatersportvereniging uit Bussum, zouden volgens de poli tie zijn gemist door een rubber boot. die ze na het duiken naar het wrak van de vissersboot 'Wieringcn 13', moest oppikken. De oorzaak hiervan was het ver slechterde weer en de hevige stroming waardoor ze «I gdf» ven van de plaats waar de rub berboot lag. Na een onderzoek in het duikmedisch centrum van de marine in Den Helder bleek dat de sportduikers geen nadelige gevolgen hadden overgehouden van het voorval op zee. De leden van de Gooise Onderwa tersportvereniging waren 's mor gens met duikers van de vereni ging Nautilus uit Het Gooi en en kele brandweerbeden met het vaartuig 'De Paraat' uit Den Hel der vertrokken om ongeveer vijf mijl uit de kust van Callantsoog naar het op 12 meter diepte lig gende wrak van de 'Wielingen 13' te duiken. Een lid van de Gooise Onderwatersportvereni ging regelde het oppikken van de mensen dat met een rubber boot vanaf 'De Paraat' plaats vond. Na het oppikken van de duikers bleken zeven mannen echter te zijn vermist. Rond een uur 's middags sloeg men vanaf 'De Paraat' alarm. Hierop voeren vanuit Den Hel der twee boten van de reddings brigade. een loodsboot, de rijks politie te water en zeven sport vissersvaartuigen uit Om dne uur stegen vanaf het haventer rein in Den Helder en vliegveld De Kooy twee marinehelikopters op. De vermisten, die in een groepje van drie en een van vier ronddreven, waren toen al gesig naleerd door een Neptune van de marine Do helikopters haalden de sportduikers uit het water. worden. Dat wil zeggen: op tijdstip waarop die maatschap pelijke discussie nog niet vol tooid kan zijn. In zijn brief bevestigt Van Agt nog eens dat zijn fractie de voorge stelde portefeuilleverdeling wil Morgenmiddag dient aanvaarden als ook de PvdA daartoe bereid is. Hij wijst er ver der op dat zijn fractie zijn stand punt over de politieke en perso nele bezetting van het departe ment van algemene zaken onder schrijft. Dat betekent dat Van Agt premier zou moeten worden. land. België en Engeland hebben het afgelopen weekeinde hun steun toegezegd aan de actie van de werknemers van Ford, die sinds donder dagochtend de fabriek in Amsterdam bezet houden. Zo zullen vanuit Belgie en West-Duitsland geen onderdelen of auto's geleverd worden aan Nederlandse dealers en zullen de Ford-werknemers uit de drie lan den geen werk overnemen van de Amsterdamse Ford-organisatie. de president van de Amsterdamse rechtbank kort geding waarin van de vakbonden en van de voorzitter van de ondernemingsraad wordt geëist dat zij de bezettingsactie beëindigen Dinsdagavond zul'en de huisgenoten van de Ford-werknemers in de fabriek in Amsterdam worden ontvangen en uitgebreid worden voor gelicht over het doel van de bezettingsactic De actie in Amsterdam is donderdagochtend vroeg begonnen uit protest tegen het voornemen van de Ford-directie de fabriek in de hoofdstad te sluiten. ADVERTENTIE NMB Kapitaalmarkt-Renterekening Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Mallorca Munchen Nice Oslo Parijs Casa Blanca Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis Enkele incidenten DEN BOSCH (GPD) - Een rose- getint Oeteldonk, zo liet 's-Herto- genbosch zich het best omschrij ven. Gillende jongens, schreeu wende meisjes, in de meest bon te kleren, trokken voorbij aan het verbaasde publiek in de cafés aan de Markt. Het was zaterdag geen carnaval, maar Homo-dag in Den Bosch. Een kleine 5000 homoseksuelen namen de stad De 'Internationale Homo Solidari- teitsdag 1981' is een massale de monstratie geworden. Afgezien van een paar incidenten verliep het 'Beleg van Den Bosch' zon der grote problemen. Eén van die incidenten had nog voor het begin van de demonstratie plaats. Een grote groep Bossche jongeren ging met bromfietshel men een aantal deelnemers te lijf. Politieagenten haalden de twee groepen uit elkaar. Er was geen twijfel over mogelijk geweeM. iiei ijs moest hardhan dig worden gebroken. De dui zenden demonstranten, die in het dagelijks leven bloot staan aan grove vormen van discrimi natie. voelden zich sterk, durf den zich uitdagend te gedragen. Dat riep reacties op. „Lieve men sen, wij willen geen geweld", galmde het over de Markt. De aanwezige homo-haters leken zich deze opmerking (of het op treden van de politie) aan te trek ken en verdwenen even snel als ze waren gekomen. Het bleef ver der, wat de potentiële relschop pers betrof, bij afkeurende blik ken en een enkel scheldwoord. Van drie kanten kwamen de de monstranten het Marktplein op lopen De grootste stoet was die van de 'potten'. Zij voerde ook de gezamenlijke optocht aan ('De potten voorop'). Nadat de 'homo fiele openbaar vervoer reizigers' als laatsten waren gearriveerd, kon de protestmars door de bin nenstad van Den Bosch begin- Even zag het ernaar uit dat de de monstratie inderdaad zo grim mig zou gaan verlopen als aan vankelijk (na de confrontatie met het groepje relschoppers) werd verwacht. Een volgens de politie al te strijdbare lesbiënne werd af gevoerd, maar mocht op aan drang van veel vriendinnen toch weer meelopen. Dit tweede inci dent bleek het laatste te zijn. De leus 'Homo's tegen politiege weld' werd al gauw weer vervan gen door een melodieus 'Hé, sing your glad to be gay' (Hé, zing dat je blij bent homo te wezen). De vrolijkheid begon na een tijdje te overheersen en dat miste zijn uitwerking op het publiek op de stoepen niet. Een enkeling waag de het zelfs mee te gaan lopen. Dat mocht. „Lieve andersden kenden zijn ook welkom" Een draaiorgel in de drukste winkel- Dcn Bosch nodigde mars meelopende he- uit tot een spontaan dansje. De veiligheid tussen hen omringende 'soortgenoten' deed hen even vergeten dat zoiets nor maal nauwelijks is. Na ongeveer een uur kwam de ho mo stoet weer bij het Markt plein. waar de rose vlaggen wap perden. Het was een vrolijk weerzien De gilletjes van plezier waren niet van de lucht. Voor tal lozen was het dan ook de eerste keer dat ze een dag zichzelf kon den z(jn. „De Homo-dag is volwassen ge worden", heette het in een van de toespraken die ter afsluiting van de manifestatie werden ge houden. Lof werd geuit over het feit dat Den Bosch is gekozen als centraal punt. De homo-bewe ging opereert nog te vaak vanuit Amsterdam, terwijl steeds meer homo's uit de provincie zich by de beweging betrokken voelen. Rente r de maand juli. De NMB Kapitaal markt-Rentereke ning geeft een rente die een half procent boven het gemiddelde rende ment op aflosbare Ne derlandse staatslenin gen ligt Een hoog ren dement dus. *Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Meer informatie? Stuur onderstaande cou pon in of haal de folder bij uw NMB-kantoor. Nt C* m. ANOSCHi k*OOtNStANO'.BAN« Dc NMB denkt niet u mee. I Cniinnn lk W1' I VA)Upun Kapnaa|markt. Stuurt u mij meer informatie Naam I Straat I I Postcode en woonplaats meer weten over de NMB Renterekening I In een envelop zonder postzegel opsturen I aan dc NMB, Afdeling KMR, Antwoordnummer 131 I 1000 PA Amsterdam I Il__j

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7