Morsweg is wachten beu Leidse Kunstuitleen heeft al 114 leden Huisraad nu op straat gezet Dure nep- verloving op station Mogelijk uitbreiding naar randgemeenten Vertraging bij asfaltering ergert winkeliers Expositie sterrenkunde in Boerhaave-museum LEZERS SCHRIJVEN Balleed (4) Balleed (5) Aan Vierde Binnenvestgracht Veel botsingen door de regen Man in elkaar geslagen Nieuwe chef justitiële dienst politie Woonwagens bij de Vliet Auto's in brand in Merenwijk Maandag 29 juni i98i LEIDEN - Leek het aanvanke lijk allemaal rozegeur en ma neschijn, even later had een 30-jarige inwoner van Kou dekerk er toch al weer spijt van dat hij zich even daar voor in de Leidse stationsres tauratie had verloofd met een vrouw die dertig jaar ouder was. Er ontstond onenigheid en de politie moest worden gebeld. Eenmaal gearriveerd bleek dat de benevelde man bijzon der kwaad op zichzelf was. Hij betreurde het vooral dat hij, toen het er allemaal nog zo mooi uitzag, 125 gulden en een horloge cadeau had ge daan aan de vrouw. Die spullen zou hij wel graag terughebben, legde hij de po litie uit. Helaas, te laat. Zijn verloofde was inmiddels in geen velden of wegen meer te bekennen. Beheerder Bert Kienjet: "Er moet tijd overblijven c LEIDEN - De zaken gaan goed bij de Leidse kunstuitleen aan de Lammermarkt. Nu het uitleen- centrum ruim een maand draait, kan het al het bogen op een le denbestand van 114 Leidenaars. Veel meer dus al dan de tachtig die nodig waren om de uitleen bestaansrecht te geven. Al de moeite die gedaan moest worden om een Leidse kunstuitleen van de grond te krijgen, lijkt dus be loond. Een kunstuitleen is qua opzet te vergelijken met een bibliotheek. Waar een bibliotheek boeken uit leent, leent een kunstuitleen kunstwerken uit. In het speciaal voor de kunstuitleen verbouwde LEIDEN - Discriminatie - dat woord omschrijft de gang van zaken nog het beste volgens Morsweg-winkelier Vlasveld. "Want zeg nou zelf: het is toch wel opvallend dat de herstelwerkzaamheden aan de Breestraat zo voor spoedig voorlopen en het bij ons allemaal zo moeizaam gaat. Nee, ze laten ons gewoon in ons eigen sop gaar koken". niet deugt, of ze zeggen dat de toplaag binnenkort zal worden aangelegd. Ondertussen is de straat nog steeds afgesloten. Ja, ze staan oogluikend toe dat het verkeer er door heen gaat, daar schieten we zo weinig op. Die straat moet klaar". Al direct in het begin was het vol gens Vlasveld duidelijk dat het overleg met de gemeente moei zaam zou verlopen. Neem het be gin van de werkzaamheden. Op eens stond er een graafmachine voor hun neus. De gemeente kon dan wel spreken over een voor- lichtingstechnische fout, maar daar schoten zij zo weinig mee Steken de winkeliers van de Bree straat de loftrompet af over de samenwerking met de gemeente in verband met de werkzaamhe den in hun straat, de collega's van de Morsweg hebben geen goed woord over voor diezelfde gemeente. Waar de ene groep het heeft over "perfect, in orde", spreekt de andere over "a-so ciaal, stijlloos". Tweeënhalve maand zou het werk aan de Morsweg, het leggen van rioleringen en het opnieuw be straten, duren, vertelt A. Vlas veld, woordvoerder van de Mors- weg-middenstanders. "Inmid dels is het eind juni, dus tel maar na. Van die planning deugt geen spat meer en wij worden daar de dupe van". En zijn buurman, de patatboer, valt hem bij door te zeggen: "Ik sprak vanmorgen één van de stratenmakers. En zoals het er nu uitziet duurt het nog wel een maand voordat ze klaar zijn. We zitten de hele bouwvakvakantie met de ellende, let maar op". Borden Vorige week donderdag namen de winkeliers het recht in eigen hand door de omleidingsborden aan het begin van de straat met oranje verf te beschilderen. Een dag later, vrijdagmiddag, plaat sten ze zelfgemaakte borden waarop leuzen stonden. A. Vlasveld zegt: "Al vier weken wachten we nu totdat de ge meente de straat helemaal in or de maakt. En als je ze opbelt dan krijg je te horen dat het asfalt op. Vlasveld: "En het werk is ook een paar keer stil gelegd, omdat wij aan de bel gingen hangen. De eerste keer was toen er bij melk boer Kerkvliet voor de deur een groot gat voor de deur lag. Ze wilden bij mij beginnen zonder dat gat dicht te maken. En toen ze bij mij begonnen zeiden ze: een week lang bent u niet bereik baar. Dat werden er dus zeven". Vlasveld heeft inmiddels bij de ge meente een schadeclaim van 6000 gulden ingediend en over weegt juridische stappen te on dernemen. Het Koninklijk Ne derlands Ondernemers Verbond (KNOV) staat naar eigen zeggen achter hem. "Laat de gemeente maar op passen. Ze ontvangen deze week een brief van ons waarin we een en ander eens krachtig op een rijtje zullen zet ten". Gemeenteambtenaar Iestra heeft Um uitdrukking te geven bord opgehangen. het over verschillende communi catiestoornissen als het werk aan de Morsweg ter sprake komt. "Daardoor is een en ander knap bemoeilijkt", weet hij. Een voor beeld kan hij snel geven: "Die omleidingsborden had de ge meente zelf al weg willen halen. Jammer dat dat nog niet gebeurd is. Want daardoor wekken wij ten onrechte het idee dat er geen verkeer door de Morsweg mag". Volgens Iestra hoeven de winke liers niet meer beducht te zijn voor extra overlast. "Voor de bouwvakvakantie moeten we nog wat kleine karweitjes doen. gevoel gediscrimineerd te worden, hebben winkeliers van de Morsweg dit Hier en daar moet het asfalt er weer uit, omdat het gedraaid is toen het regende. Maar het ver keer zal van die werkzaamheden beslist geen last hebben". De toplaag zal evenwel niet meer voor de bouwvakvakantie wor den aangelegd; dat karwei kan pas na de bouwvak worden ge klaard. Die vertraging is volgens Iestra opgelopen door onvoorzie ne omstandigheden. Dat de her stelwerkzaamheden aan de Morsweg slecht zijn voorbereid door de gemeente, ontkent hij. "Welnee, de vertraging is opgelo pen doordat we er niet op had den gerekend dat het leggen gas- en waterleidingen zoveel werk zou kosten". Dat de gemeente de winkeliers van de Morsweg discrimineert ten opzichte van hun Breestraat-- collega's is volgens Iestra een stelling die direct naar het rijk der fabelen kan worden gezon den. "Onzin", verklaart hij stellig en hij voegt daar direct aan toe: "Beide straten vallen overigens ook onder een andere afdeling. De Morsweg is afgehandeld door "rioleringen" en de Breestraat door "bestratingen" Stadsvernieuwing Buurtcomités uit tien steden be spreken vanavond in Hilver sum wat er gedaan kan wor den tegen de bezuinigings plannen van minister Bee- laerts van Blokland op het ge bied van de stadsvernieu wing. Ook uit Leiden vertrekt een delegatie. Om zeven uur staat er bij molen De Valk een bus gereed. Aptos bij Airrail De Amerikaanse band Aptos treedt woensdagmiddag op op de tentoonstelling Airrail die deze zomermaanden in de Ton Menkenhal aan de Von dellaan wordt gehouden. Ap- ios bestaat uit negentien mu sici, die swingende muziek ten gehore brengen. De band zal tijdens haar toemee door Nederland ook op het North- sea Jazz Festibal in Scheve- ningen spelen en vertrekt ver volgens naar Frankrijk om deel te nemen aan het Mon- treux Festival. Het optreden van de band, die uit Califor- niê afkomstig is, begint woensdag in de Menkenhal om drie uur. LEIDEN - In het Boerhaave-mu seum wordt zaterdag vier juli de tentoonstelling 'Mooie klokken, beste kijkers' geopend. De 19e eeuwse sterrenkunde staat hier in centraal. Twee belangrijke kenmerken van de wetenschap pen in deze eeuw komen naar vo ren uit het toenmalige onderzoek belang als oriëntatiepunt voor waarnemingen binnen ons eigen zonnestelsel. Pas later werd de opbouw van de sterrenwereld zelf onderwerp van onderzoek. Ook dit apsect komt in de ten toonstelling 'Mooie klokken, beste kijkers', die tot en met vijf tien november duurt, aan bod. Waar blijft de waarheid toch waarom doen sommige hun best om een ander het leven zuur te maken? Waar komt toch steeds alle informatie over Mar jolein en haar balletschool van daan? Eerst worden er allerlei dingen over haar doen en laten gesuggereerd (zoals in Balleed 1 en 2) zonder dat zij op waarheid berusten. Maar alsof dat niet ge noeg is kon men afgelopen woensdag vetgedrukt in de krant lezen dat Marjolein het 'Kort ge ding balletschool' verloren zou hebben. Dit is echter pure onzin want het kort geding is onbeslist gebleven, er is geen winnaar of verliezer. Verder lijkt het alsof de schrijver met zijn laatste zin de lezers wil laten geloven dat Marjolein al met de stichting in zee is gegaan. En dit is nog steeds niet het ge val; jammer genoeg kan Marjo lein niet niemand anders iets be ginnen zolang ze nog aan Hoo- genboom vastzit. over Marjolein zijn verschenen. Het is weer eens zoals altijd; ie mand met een vreselijk goed hart en ontzettend veel talent moet zonodig weer eens vertrapt worden uit jalozie, afgunst, haat en nijd. Judith i Schooten Vliet 5a Leiden Mij rest de vraag waarheden worden gepubliceerd in deze krant, er is toch zeker wel controle op wat er wordt ge plaatst? Ik kan geen waardering vinden voor alle fabels etc. die In deze duistere tijden van bal- en ander leed. bestaat er toch nog een lichtpuntje, nl. het feit, dat uw stadsredaktie niet de sportverslagen doet. Volgens de berichtgeving in het LD van 24 dezer (Briër verliest kort geding balletschool) zou UVS kampioen van Nederland geworden zijn, uitsluitend vanwege het feit, dat ze wel eens een bal in het vijan delijke doel hebben geschoten. Volgen wij het scoreverloop van de spannende wedstrijd tussen DHB (De Hoogenboom Boys) en TBD (The Briër Dancers). Eis 1. DHB mag alleen de Leidse Balletschool beheren en bestu ren. Afgewezen: 0-1. Eis 2: TBD mag zich niet inlaten met zaken van de balletschool, die buiten de sfeer van het eigen lijke lesgeven liggen. Afgewe zen: 0-2. Eis 3: TBD moet de leerlingenad ministratie afgeven. Overgeno men; tegendoelpunt: 1—2. Toegevoegde eis: TBD mag geen zakelijke relaties hebben met de Stichting Dans Leiden. Die had ze al niet, dus het doelpunt is niet geldig. Buitenspeldoelpunt; het blijft 1-2. Eis 4: TBD moet de kosten van het geding betalen. Afgewezen; eindstand 1-3. Het LD verdient een strafschop té gen. Hans van Dam Voorzitter Stichting Dans Leiden Volmolengracht 1 Leiden. Naschrift redactie: TBD mag niet alleen geen zakelij ke relaties hebben met de Stich ting Dans Leiden, haar eis om zonder DHB een nieuwe ballet school te kunnen beginnen is af gewezen. Buitenspeldoelpunt telt dus wel degelijk: 2-2. Over en weer hadden partijen ver zocht om de ander in de kosten van (delen van) het kort geding te veroordelen. In beide geval len afgewezen; de stand blijft 2-2. In zoverre hebben de brief schrijvers gelijk; de strijd tus sen DHB en TBD is nog onbe slist. Arbiters zullen de beslis sing moeten brengen. De enige verliezer tot nu toe is de Stichting Dans Leiden die zegt iemand te willen helpen (partij TBD) maar dat door de uit spraak van de rechter voorlopig onmogelijk ziet gemaakt. En die strafschop stoppen we heus wel. pand aan de Lammermarkt kun nen Leidenaars een kunstwerk uitzoeken dat zij dan voor dne maanden mee naar huis kunnen nemen. De kosten daarvan zyn niet hoog: ieder kunstwerk, schilderij, beeldje of wandkleed, wordt meegenomen voor 7,50 gulden per drie maanden. Voor het uitzoeken van een ge schikt kunstwerk heeft de kunst uitleen dia's gemaakt van alle aanwezige werken. De vrij kleine expositieruimte aan de Lammer markt biedt namelijk lang niet de mogelijkheid om al het werk tentoon te stellen. Via de dia's en met hulp van beheerder Bert Kienjet moet de keus bepaald worden, waarna het werk vanuit de magazijnruimte achter de "winkel" kan worden gehaald. Lammermarkt De Leidse kunstuitleen heeft een lange voorgeschiedenis. Was ie dereen het er al jaren over eens dat een dergelijke voorziening er moest komen, de ruimte en het geld ervoor schenen altijd te ont breken. Met een subsidie van CRM en wat geld dat Leiden overhield uit het fonds Rem- brandtpnjs konden vorig jaar echter eindelijk concrete plan nen worden gemaakt. Het pand aan de Lammermarkt bleek ge schikt en het wachten was alleen nog op het gereed komen van de verbouwing van dat pand. En de opzet blijkt te voldoen. Had den sommigen hun bedenkingen tegen de vestiging aan de Lam mermarkt, niet bepaald een plaats waar veel Leidenaars da gelijks langskomen. Bert Kienjet is er tevreden mee. "Ik denk niet dat een kunstuitleen het moet hebben van toevallige passanten. Een vestiging aan de Breestraat zou misschien meer aanloop hebben, maar op grote drukte zijn we nu ook weer niet zo ge brand. Er moet tijd overblijven om mensen te adviseren en iets te vertellen over een kunstwerk en de maker ervan". Om de aandacht van de Leidenaars vast te houden worden er wel plannen gemaakt om op gezette tijden een tentoonstelling te hou den, geënt op een bepaald thema of Leidse kunstenaar. De ten toonstelling in De Waag, vooraf gaand aan de opening van de kunstuitleen, was daar een voor beeld van. Een nieuwe gelegen heid zou zich volgens Bert Kien jet kunnen voordoen wanneer over enkele weken het nieuwe BKR-werk binnenkomt. Het werk van de kunstuitleen is namelijk voor een overgroot deel afkomstig uit de zogenaamde BKR-regeling Dat is een socia le regeling, vroeger contrapresta tie genoemd, waarbij kunste naars in ruil voor hun werk een uitkering krijgen. Zo zijn zij in de gelegenheid zich te ontplooien zonder al te veel financiële hoofdbrekens Het probleem met de regeling was dat het meeste werk van de Leidse kun stenaars nergens kon worden on dergebracht. Een veelgehoorde klacht was "dat de kunst toch maar in de kelders van de Laken hal verdween". Via de kunstuit leen komen de werken nu bij Leidenaars thuis te hangen. Er worden nog besprekingen ge voerd om ook inwoners van randgemeenten van Leiden ge bruik te laten maken van de kunstuitleen. Kloof Naast werk uit de BKR koopt de kunstuitleen ook nog werk op de "vrije markt". Een speciale com missie is ingesteld om te bepalen welk soort werk via de BKR nau welijks binnenkomt, en dus moet worden aangekocht. Een bevordering van de werkgele genheid voor kunstenaars? Ton Geraedts, lid van de commissie en zelf kunstenaar: "Op den duur wel. In andere steden die een kunstuitleen hebben is gebleken dat de belangstelling voor kunst stijgt. De mensen komen eerder in contact met de kunstenaars en kopen ook eerder een kunst werk. Zo wordt een van de be langrijkste doelstellingen van de kunstuitleen, de kloof tussen pu bliek en kunstenaar overbrug gen, bereikt". Helemaal zaligmakend vindt Ge raedts de kunstuitleen toch niet "Het is één manier om de kloof te overbruggen, maar je zou meer manieren kunnen bedenken. Het bezwaar vind ik dat deze kunst uitleen weer door de overheid moet worden geactiveerd met subsidies. Het pubhek wordt een visje toegeworpen en het kan toehappen, het initiatief om meer aandacht te besteden aan kunst komt niet van henzelf. Daarom had ik het ook beter ge vonden wanneer de abonne mentsprijs niet op die luttele 7,50 gulden was vastgesteld. Je ont neemt de mensen zo de gelegen heid na te denken over hoeveel een kunstwerk hen eigenlijk waard is. Een minimumprijs van 7.50 gulden was beter geweest". LEIDEN - In totaal vonden er m het afgelopen weekeinde 35 bot singen plaats. Dit grote aantal is volgens de politie vooral te wij ten aan de regen. In bijna alle ge vallen ging het om blikschade. Éen automobilist, een 21-jarige Leidenaar, moest na een ongeluk op de Hoge Rijndijk met een ge broken enkel naar het AZL wor den vervoerd LEIDEN Een 20-jarige Leide naar hield een paar bloedende hoofdwonden over aan een af rammeling die hij in de nacht van zaterdag op zondag om streeks half drie kreeg Hq werd op de Sitterlaan inge haald door twee personen, even eens op de fiets, die hem zonder reden in elkaar sloegen en met een fietsketting bewerkten. Het slachtofTer hoefde niet naar het ziekenhuis. LEIDEN - Werd het interieur van zijn etage aan de Vierde Binnen vestgracht vonge week dinsdag grondig vernield, afgelopen za terdag merkte bewoner Jan van der Maarel dat zijn nog goede huisraad in plastic zakken op straat stond, waar het als oud vuil was neergezet. De politie heeft zaterdagnacht twee perso nen verhoord, maar moest hen weer vrijlaten "omdat elk bewgs ontbreekt". Achter de vernielingen zit volgens Van der Maarel de eigenaar van het pand, die wil dat de huurder vertrekt omdat hij zijn huis leeg wil verkopen. Vorige week dins dag begon de terreur: toen Van der Maarel thuiskwam waren twee heren, de I8-jange en 22-- jange broers S. en A.K bezig zijn etage te 'verbouwen'. Woensdagnacht en donderdagmid dag kwamen ze terug om hun werk af te maken. De laatste keer arriveerde de politie. Arrestaties werden evenwel niet verricht, omdat bij vernielingen de daders op heterdaad moeten worden be trapt. Op zaterdagochtend rond zes uur waren het drie personen die vol gens Van der Maarel zijn huis raad op straat zetten. Een pas sante sloeg de heren gade. maar wandelde nietsvermoedend door. Pas later op de dag - na lezing van het artikel in deze krant - besef te de ooggetuige dat het ook heel goed mogelijk was dat de heren LEIDEN - De heer R M Koolwijk uit Rotterdam wordt de nieuwe chef justitiële dienst bij de ge-' meentepolitie van Leiden. Hij volgt daarmee hoofdinspecteur Scheer* op, die de Leidse poltie onlangs verliet. Koolwgk wordt dinsdag beëdigd, samen met vier net afgestudeerde agenten. een minder vreedzaam karwei hadden uitgevoerd. Zij belde de politie op. Jan van der Maarel, die elders zit ondergedoken, werd ingelicht door zijn buren. Ongeveer tege lijkertijd met de politie arriveer de hy. By het controleren van de zakken bleek alras dat de inhoud van hem was. Het huis binnengaan bleek niet zo gemakkelijk als aanvankelijk werd gedacht: de daders hadden weer nieuwe sloten aangebracht Zowel de buitendeur als de deur van zijn etage moesten worden ingetrapt. Eenmaal binnen zag Jan van der Maarel dat alleen zijn koelkast, bed en gasfornuis waren gespaard. De meubels wa ren spoorloos. LEIDEN - Bij zwembad De Vliet staan sinds gistermiddag zes woonwagens Waarschijnlijk ko men er nog een paar bij. De poli tie is hiertegen niet opgetreden, omdat de bewoners verklaarden op doorreis te zijn. LEIDEN - De brandweer moest er gistermiddag rond half ëën aan tc pas komen om twee branden de auto's te blussen op een braakliggend terrein bij de spoordijk m de Meren wyk De oude wagens waren volgens ooggetuigen in brand gestoken door jongeren die er even daar voor nog in hadden gereden op het terrein. De politie onderzoekt nu van wie de auto's waren.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3