Endepoel I blijft vechten voor geluidsmaatregel Bouwvereniging ondemocratisch Montessori-school Oegstgeest van de [Ue/cfee in agenda baan Scholieren De Springplank: ''Rijnvervuiling, nee dank U" "Liever wal dan schermen99 Leiderdorp verkoopt grond aan bedrijven Jongetje (11 aangereden in Oegstgeest Wassenaarse wijkverenigingen en B en W WARMOND De bewoners van de wijk Endepoel I in Warmond willen voorlopig nog blijven doorvechten voor de komst vén adequate maatregelen tegen de geluidsoverlast van de onlangs in gebruik genomen Schipholspoorlijn. Twee maanden geleden ver enigden zij zich in de werkgroep "Treinoverlast" om hun strijd te kunnen bundelen. Hun voornaamste streefpunt is de komst van een geluidswal in plaats van geluidsscher men bij hun woonwijk. ^wr "^nfcVilT De groep "Treinoverlast" is inmid dels opgegaan in de Vereniging Warmonds Landschap, omdat de oprichting van een eigen stich ting heel veel werk zou vergen. Verder zag men het wel zitten om de doelstellingen van de groep in een reeds bestaande or ganisatie tot haar recht te laten komen. De werkgroepleden stapten en bloc toe tot de vereni ging het Warmonds Landschap, omdat deze vereniging zich in het verleden sterk gemaakt heeft rond de aanleg van de Schiphol- lijn en de daarmee gepaard gaan de aantasting van het landschap. Als lid zullen zij binnen de ver eniging als de werkgroep "Trei noverlast" blijven werken. Verbazingwekkend Voorlopig blijft deze werkgroep nog bestaan, omdat men het niet eens is met de voorgenomen plannen van de Spoorwegen om Endepoel I van geluidsoverlast te vrijwaren door de plaatsing van geluidsschermen. De werk- bleek, toch niet geheel de moge lijkheden van een wal wilde uit sluiten. groep vindt het niet alleen jam mer, maar ook verbazingwek kend dat juist bij straten als de Van Wassenaarstraat en de Van Mathenessestraat in deze wijk Metingen De groep "Treinoverlast" heeft zelf schermen komen, terwijl daar de bebouwing het dichtst bij dc spoorlijn staat. Verderop bij Lommerlust en Endepoel II, waar de huizen verder van de passerende treinen verwijderd zijn komen of liggen daarente gen al geluidswallen. En dat laatste is wat de werkgroep nu ook wil: een geluidswal. "Hoe groter de massa is die je opwerpt tegen het geluid hoe meer effect het heeft. Een aarden wal of be tonnen bakken houden meer ge luid tegen dan de schermen die voor een dergelijke overlast veel te dun zijn", aldus de heer Wil- lemsen, één van de leden van 'Treinoverlast". Zoals bekend heeft de groep de he le kwestie nog eens bij de raad aangekaart, die echter in eerste instantie blijft vasthouden aan de plannen voor de schermen, maar, zoals donderdagavond LEIDERDORP - De gemeenteraad van Leiderdorp zal zich vanavond mogen buigen over de verkoop van vijf stukken grond aan een aantal bedrijven. De prijs die gevraagd wordt voor elke vierkante meter is nogal verschillend. In totaal zal er zo'n 9.600 vierkante meter grond en 212 vierkante meter water deze week van eigenaar wisselen. De gemeente Leiderdorp ont vangt hiervoor een slordige 1.8 miljoen gulden. De grondprijs varieert van 135 gulden de vierkante meter tot 200 gulden. Volgens de gemeente komt dit door factoren als de gebruikswaarde van de grond en of het plan in een uitbreidingsgebied ligt. De nieuwe eigenaren van de Leiderdorpse gronden worden een bedrijf dat aan de Rietschans een pand gaat neerzetten, de heer Meerburg die achter de winkelpanden aan de Splinterlaan een berging annex fietsen stalling gaat realiseren en het energiebedrijf Rijnland dat de gronden in eigendom wil hebben waar zich de gasreduceer- en transformatorsta tions bevinden. Verder wil een automobielbedrijf grond hebben aan de Ockenrode om daar een nieuwe zaak te beginnen. Het grootste stuk grond gaat naar een bedrijf dat zoals bekend in het gebied van de Elisa- bethhof een hotel-restaurantbedrijf met een congresruimte wil realise- door deskundigen die deel uit maken van de werkgroep, metin gen en onderzoeken laten doen om hun wensen te ondersteunen. Een geluidstechnicus en archi tecten komen tot de conclusie dat de geluidsoverlast ter hoogte van Endepoel toch nog ontoe laatbaar hoog is. Ook heeft men gemeten bij Lommerlust waar al een aarden wal ligt en bij Sassen- heim waar schermen staan om een vergelijking te kunnen ma ken. Uit deze onderzoeken is ge bleken dat de aarden wal veel be ter voldoet. De groep wil nu doorvechten om dat juist daar waar de huizen het dichtst bij de spoorlijn liggen (Van Wassenaarstraat) schermen van 1,5 meter hoogte worden neergezet. Volgens de geluids technicus van de groep worden de meest optimistische verwach tingen van de spoorwegen door de eigen metingen de grond in geboord. De groep heeft een pakket brieven met bezwaren van de omwonen den bij de gemeente ingediend. Verder wacht men nu de nog in het verschiet liggende onderzoe ken van de gemeente af en de daaruit voortvloeiende conclu sies. Blijkt nu dat er geen ade quate maatregelen worden geno men tegen de geluidsoverlast (of met andere woorden: komen de schermen) dan wil de werkgroep nog gaan aankloppen bij andere instanties. De plek waar volgens de Spoorwegen alleen maar ruimte is voor schermen en waar de werkgroep liever een wal wil hebben. Volgens de werkgroep kan de linkerhelft van de strook worden uitgegraven, zodat met dit zand de rechterstrook opgehoogd kan worden. MAANDAG aannemen dat deze kinderen de school niet meer zullen bezoeken. Het is het Montessori-onderwijs in Oegstgeest de laat ste jaren niet voor de wind gegaan. De school aan de Louise de Colignylaan moest een paar jaar terug na een meningsverschil tussen het bestuur en het hoofd van de school worden opgeheven. Om een dergelijke school te kunnen beginnen moeten Het oprichten van een nieuwe school door dit bestuur OEGSTGEEST - Het Montessori-onderwijs in Oegst geest is voorlopig van de baan. Het provinciebe stuur van Zuid-Holland vindt dat de sichting Mon- tessori lager-onderwijs in Oegstgeest niet genoeg leerlingen kan aandragen om aan de vereiste bepa lingen te voldoen. er minstens vijftig leerlingen zijn. De sichting zegt 54 kinderen te hebben, maar het gemeentebestuur van Oegstgeest keurde geldige aanmeldingen waren. De sichting ging bij de provincie in beroep tegen het besluit van B en W van Oegstgeest. De provincie legde het bezwaar van de ouders naast zich nee zei onder andere dat als de school in augustus van dit jaar wordt geopend, het aantal leerlingen ver on der de vijftig zal liggen. "Want", aldus de provincie, "op de vermoedelijke ope ningsdatum zullen zeven adspirant-leerlingen ouder zijn dan twaalf jaar". Volgens de provincie kan men was niet mogelijk omdat dan het toenmalige hoofd weer zou moeten worden aangenomen, vijf af zodat er maar 49 Er is op dit moment nog wel een kleuterschool voor Motessori-onderwijs in Oegstgeest. Deze valt onder de stichting Montessori-onderwijs in Leiden en om geving. en Van de ouders van de kleuters, die in Oegstgeest op school zitten, kwam dan ook de aandrang weer een nieuwe lagere school op te richten. Om de verplich te herbenoeming van het vroegere schoolhoofd te voorkomen is hiervoor een nieuwe stichting in het leven geroepen. Deze stichting is nu door het pro vinciebestuur in het ongelijk gesteld. Leiden Breestraat 19, i tel. 122000. Leiderdorp - gemeentehuis, raadsverga dering, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - De avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen v juli door: Apotheek v. Breest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000; Apotheek Voorschoten, Leidse- weg 66. tel. 2525; Apotheek Beker, Lijt- weg 4, Oegstgeest, iel. 155482. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur r van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezond v.d. Waalslaan, tel. 4641. Burgerlijke stand LEIDEN Overleden; j q van der Vlugt (1897) man, D. Schuitemaker (1903) man, W. Bronsgeest (1920) man, J. Hoekstra (1936) man, H. Boon (1928) man, D.M. Simons (1905) vrl, N. Ties- man (1919) man. J.J. Bekker (1912) man. L.A.S. Magnin Wcynschenk (1896) vrl. geh. gew. met W.F.L. Keuls, A.D. Marijt (1920) vrl echtg van M Mulder, D. De- genhardt (1900) man, P van der Plas (1925) man, M.J. van Andel (1920) vrl. geh. gew. met P. Kloosterboer, A.E. On nes (1980) man Getrouwd; M.J. Zuijdenweg en C. van Tol, S W. Saville en S.R. Roberts, J.J. van der Velde en C.J.J van Waas. J C. Schiebroek en J.C. Zandvliet, H.J. Schmaltz en E.C. Schenk, J.H. Potter en M. van Dam, S.S. Welsh Aguirre en M.L. Dijkstra. OEGSTGEEST - Een 11-jarig jongetje is gistermiddag om streeks half één onder het Rijn- zichtviaduct geschept door een auto. De jongen, die daar met zijn vriendje speelde, heeft waar schijnlijk een hersenschudding aan het ongeluk overgehouden. Aanvankelijk leek het allemaal noga] mee te vallen, maar later werd het slachtoffer toch misse lijk. Besloten werd hem voor on derzoek naar het AZL over te brengen. De demonstrerende scholieren trokken zaterdag met spandoeken richting Winkelhof. LEIDERDORP - De scholieren van de Leiderdorpse lagere school "De Springplank" heb ben zaterdag in hun gemeente geprotesteerd tegen de vervui ling van de Rijn. Daarmee sloten zij én dit schooljaar én het pro ject tegen de vervuiling af. Een jaar lang werkten de scholie ren aan het wel en wee van de Rijn. Een EG-project waaraan naast de Leiderdorpse school ook een school uit Zwaanshoek meedeed en verder het staats- treffende woensdag dat in één li ter water 167 miligram zout zit, dus in de hele Rijn ruim vijftig miljoen kilo zout. Voor de scholieren van het staats- gymnasium uit Duitsland reden genoeg om op die dag al met spandoeken te lopen, met veel zeggende teksten als: "Rijn ver vuiling, nee dank u". De Neder landse scholieren hielden zich die dag echter meer bezig met het onderzoek in plaats van di rect te protesteren. gymnasium uit Koblenz. Het Het protest tegen de zoutlozing in de Rijn ging afgelopen zaterdag WASSENAAR - De nieuwe ont werpstatuten van de Wassenaar- se Bouwvereniging (WBV) ko men onvoldoende tegemoet aan momenteel algemeen erkende beginselen van openheid en de mocratisering. Dat vinden zowel de besturen van drie wijkvereni gingen als het college van burge meester en wethouders van Was senaar. Hun opmerkingen over de tekst van deze statuten zijn schriftelijk kenbaar gemaakt aan de minister en de staatssecretaris van Volkshuisvesting. De wijkverenigingen Oostdorp, Groot-Deijlcroord en Kerkehout hebben in een gezamenlijk schrijven een aantal kritische op merkingen gemaakt, nadat zij al uitvoerig met de WBV over deze zaak hadden overlegd. Dc bestu ren van de verenigingen menen dat de beslotenheid van het verleden nog te zeer wordt ge handhaafd. Dat zou met name blijken uit de vergaande be voegdheden van het dagelijks bestuur, en een ondergeschikte rol van de ledenvergadering. Verder bestaan er overwegende bezwaren tegen het feit, dat aan deelhouders lid kunnen blijven van de bouwvereniging. Dat is volgens de critici volkomen uit de tijd. Zij stellen voor om de in vloed van het bestuur op de ver kiezing van bestuursleden te ver minderen, ten gunste van de le denvergadering en het gemeen tebestuur van Wassenaar. De twee leden die door de bewo- ners-contactraad worden voorge dragen zouden toegang moeten hebben tot zetels in het dagelijks bestuur. Verder is een klacht, dat het voor vrouwen uitermate moeilijk is om in bewonerscom missies te komen, omdat de wo ningen doorgaans op naam van de man staan. Het scherpst rea geren de drie wijkbesturen op het feit, dat de voorzitter'van de WBV als zodanig ook voorzitter van de contactraad van bewo nerscommissies is. Het gemeentebestuur van Wasse naar heeft ter ondersteuning van deze bezwaren een brief aan de staatssecretaris van Volkshuis vesting gezonden. Het college stelt zich op het standpunt dat de ontwerp-statuten "op een groot aantal punten niet voldoen aan de voor een democratische ver- enigingsvorm gebruikelijke be palingen". De tekst van deze brief luidt vervolgens: "De wijze waarop de verkiezing en de be voegdheden van het bestuur van de bouwvereniging zijn gere geld, voldoet naar onze mening niet aan de voor het goed func tioneren van een vereniging alge meen aanvaarden beeinselen". Deskundigheid" Van WBV-zijde bleek men niet op de hoogte van de verzending van de brief van het gemeentebe stuur. Ten aanzien van de aan deelhouders wordt gesteld, dat die stammen uit de beginperio de. De hieraan verbonden rech ten zijn niet overdraagbaar, zo dat op de lange duur dit pro bleem vanzelf verdwijnt. De gro te invloed van het zittende be stuur op de verkiezing van nieu we bestuursleden wordt noodza kelijk geacht om voldoende des kundigheid in het bestuur te waarborgen. En die zou in krin gen van bewoners van de gesub sidieerde woningen nauwelijks voorhanden zijn. De WBV- woordvoerder wijst er op, dat het enige alternatief het aantrekken van kostbare externe adviseurs Desgevraagd zegt deze woordvoer der over de geldreserve van de WBV van 6 miljoen gulden, dat die niet ongebruikelijk is bij een relatief oud bestand van 1400 wo ningen. Aangezien talloze regels het gebruik van die gelden aan beperkingen binden, kunnen de ze miljoenen nog afgezien van onderhoud, alleen worden be steed aan de bouw van een nieuw kantoor voor de WBV. In het verleden is een poging om er huizen mee te bouwen al eens op niets uitgelopen, aldus de zegs man. doel van het project was meer van het water van de Rijn te weten te komen. Aspecten als het zuurstof-gehalte, het zout gehalte en de aanwezigheid van bacteriën en micro-organismen werden bekeken. Het hele project werd begonnen met een onderzoek op school. Nadat dat afgerond was, gingen de scholieren op woensdag 10 ju ni naar Lobith toe. Daar stroomt immers de Rijn Nederland bin nen. De proeven die in een eer der stadium op school waren uit gevoerd werden daar herhaald. De kinderen konden er gebruik maken van het laboratorium dat permanent de Rijn onderzoekt. De conclusie die na het onderzoek werd getrokken was dat het zout gehalte in de Rijn zeer hoog is. Een chemicus zei op die desbe- uiteindelijk toch gepaard met een echte demonstratieve op tocht. De Winkelhof in Leider dorp was het decor voor de pro testactie. Spandoeken met tek sten als "stop de zoutlozing in de Rijn" en "houdt de Rijn zoals die moet zijn: schoon" gaven duide lijk aan waar deze jonge aktie- voerders voor stonden. De bewo ners van Leiderdorp weten nu in ieder geval wat de scholieren in een schooljaar allemaal doen. Het effect van zo'n actie is moeilijk te meten. Zoals het er nu naar uit ziet, heeft de grootste zoutlozer in de Rijn, de kaliinijnen in Frankrijk, weinig van deze inter nationale actie aangetrokken. Eén ding was in ieder geval ze ker, de aktie in Leiderdorp ver liep zeer ordelijk. lEIDSCH XX DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezor- ging na 19.30 uur), zater dag van 16.00-18.00 uur. Abonnementsgelden bij overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV ti Haarlem. Kwartaalabonnement f 53,45 per post f 75,80 Jaarabonnement 1 202,30 per post f 291,70 Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: A. van Leeuwen. Plv. Alg. redactiechef: J.M.J. Post. J.P.M. van der Meer (re gio) W. Wlrtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P C. Rosier (radio en tele- vlale, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm 9n Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 'K v. Egmond tel 071-172766 Ch. Lennartz tel. 071-133202

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2