EIDSCH DAGBLAD Bomaanslag in Iran:64 doden Export neemt 7,5 pet. toe Twee vissers vermoedelijk verdronken jNieuw systeem inkomstenbelasting VERBOUWINGSOPRUIMING ALLES MOET WEG Minister tempert effect windenergie slamitisch hoofdkwartier opgeblazen: vele politici slachtoffer Prognose OESO-secretaris: v|0V Peres toch naar zege in Israël? Explosief Japonnen van 375 voor100 Rokken van 275 voor50 Blouses van 199 voor50 Pullovers van 169 voor50 rdcutifffie ffïeehnian OPGERICHT 1 MAART 1860 36509 recteur G. Koopriian jofdredacteur AAM. Schuurmans Ij -hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Beeau W.-e Sn^ 1 23H BG Le Jen Voor m nrs cototon l ^pEDA (GPD) - Er moet een met een nota over de herziening leden was dat 345.000 gulden. minder dwingend zal worden er- nieuw systeem voor de inkom stenbelasting komen, waardoor aftrekposten verdwijnen en de tarieven kunnen worden ver laagd. Dat gaat de schatkist 6 tot 7 miljard gulden kosten. Verla ging van de inkomstenbelasting kan worden opgevangen door verhoging van de btw en de on- roerend-goedbelastingen. kondigde minister Van der Stee (financiën) vanochtend aan tijdens een toespraak voor de Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Breda. De minister en zijn staatssecretaris Van Amels- voort komen zeer binnenkort i inkomenstenbe- Op het huidige systeem van in komstenbelasting wordt volgens Van der Stee veel kritiek geuit. De wetgeving wordt steeds inge wikkelder, de belastingdienst raakt overbelast en - door de als ongelijk ervaren lastenverdeling - nemen afwenteling en fraude toe. Bovendien gaat van de in komstenbelasting een negatieve prikkel uit op de mensen. Zo wordt het toptarief van 70 pro cent al bereikt bij een inkomen van 140.000 gulden. Tien jaar ge- De huidige opzet van de tarieven te ver doorgeschoten, aldus Van der Stee. Een belangrijke verla ging van de tarieven en vermin dering van de progressie is gebo den. Van der Stee ziet die belas tingverlaging als een maatregel, die met andere maatregelen op het gebied van bestrijding van fraude en oneigenlijk gebruik nodig is om de inkomstenbelas ting weer redelijk te laten func tioneren. Hij wil deze belastingverlaging op vangen door een verhoging van de btw. Hij verwacht dat een be lasting nn de bestedingen als varen dan een belasting op inko men. Bovendien zal dat de koop lust afremmen en de spaarzin be vorderen, wat volgens hem drin gend nodig is. Als derde mogelijkheid ziet de be windsman een verschuiving van de inkomstenbelastingen naar de onroerend-goedbelasting van de gemeenten. Dan kunnen de uitkeringen van het Rijk aan de gemeenten tegelijk worden ver laagd. Volgens van der Stee is dezë operatie overigens niet bin nen enkele jaren te verwezenlij ken. PETTEN (GPD) - Windenergie kan in de toekomst zorgen voor een elektriciteitsproduktie van 650 miljoen Watt, dat is ongeveer evenveel als één gewone elektriciteitscentrale Ten onrechte wordt in optimistischer voorspellingen over windenergie weinig rekening gehouden met de onvoorspelbaarheid van de wind snelheid. Dat heeft minister Van Aardenne (economische zaken) vanmid dag gezegd, toen hij een experimentele windmolen van het Energiestudie Centrum Nederland (ECN) in petten officieel in gebruik stelde. Van Aardenne zei dat de resultaten van veel onderzoeken naar windenergie "op zijn minst twijfelachtig" zijn. De minister vindt dat de KEMA (het onderzoeksbureau van de gezamenlijke elektriciteitsbedrijven in Nederland) op dot ge- boed snel onderzoek moet doen. Een krachtige bom verwoestte gisteravond het hoofdkwartier van de Islamitische Republikeinse Partij. Vanochtend werd er tussen de puinhopen gezocht naar dode en gewonde ministers en parlementsleden. 18 PAGINA'S PARIJS (GPD) - Volgend jaar zal de Nederlandse exportprestatie met 7,5 procent stijgen. Deze dui delijke verbetering verwacht se cretaris-generaal mr. E. van Len- nep van de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO). Dit cijfer is 50 procent meer dan het ge middelde van de andere OES0- landca. De gunstige ontwikkeling zal vol gens de OESO-verwachtingen te gen het eind van dit jaar duide lijk worden, als gevolg van de sterkere concurrentiepositie die ons land inneemt ten opzichte van andere landen. „Als het Ne derlandse beleitjl zich in deze trend weet voort te zetten, zal de exportontwikkeling volgend jaar aanzienlijk gunstiger zijn", zo verwacht Van Lennep. De topman van de organisatie, waarvan 24 landen lid zijn, zei dat de loonmaatregel van de Ne derlandse regering zich duidelijk vertaalt in een verbetering van de concurrentiepositie. „Neder land ligt relatief wat gunstiger Even beter uit regen of motregen. Minimumtemperatuur omstreeks 10 graden. Middagtemperatuur van 13 graden aan zee tot ongeveer 16 graden in hel binnenland. Wind uit noordwest tot west, aan zee krachtig en in het bin nenland matig. 30 juni Zon op: 5.22 uur; onder 22.04 uur, Maan op: 4.21 uur; onder: 20.31 uur Hoogwater te Katwijk te 2.31 en 15.03 uur, laagwater te 10.35 en 23.09. dan anderen, dat wil zeggen dat de loonkosten wat minder geste gen zijn dan bij de diverse han delspartners", aldus Van Len nep. De OESO zal volgende week met een nieuwe prognose komen over de economische si tuatie in de aangesloten landen. TEL AVIV (Reuter) - De socialisti sche oppositieleider Shimon Pe res lijkt af te stevenen op een overwinning in de Israëlische parlementsverkiezingen van morgen. Dit nadat zijn concur rent, de zittende premier Begin, maandenlang in verkiezingson- derzoeken een overwinning was voorspeld. Dit weekeinde werd uit peilingen al duidelijk dat Begins' voor sprong taande (zie ook pagina zes), maar vanmorgen werd de uitslag van een onderzoek be kend, dat de Arbeiderspartij van Peres 43 zetels in het 120 zetels tellende parlement voorspelt, te gen Begins Likoedpartij 40. De gestegen populariteit van Peres wordt verklaard uit het feit dat Peres vorige week zijn menings verschil met zijn vroegere aarts vijand Rabin heeft bijgelegd en hem een plaats als minister van defensie heeft beloofd in een eventuele regering van de Arbei derspartij. Massale huldiging van Prins Bernhard RENESSE (GPD.ANP) - Het zoe ken naar twee sportvissers, die sinds gistermiddag voor de kust van het Zeeuwse Renesse waren vermist, is gestaakt. Volgens de Zuidhollandse reddingmaat schappij is er vrijwel geen kans dat de twee vissers (26 en 40 jaar) nog in leven zijn. Het gaat om twee Rotterdammers, die gistermorgen rond zes uur de zee opgingen in de buurt van de monding van de Oosterschelde. Rond half een 's middags spoel de hun bootje aan op het strand van Renesse. Er voer een red dingsboot uit, rond half zeven 's avonds zette de marine een pa trouillevliegtuig in. Ook helikop ters namen deel aan het zoeken. Bij Serooskerke werd de auto met trailer aangetroffen van de twee vissers. De politie wilde gisteren nog niet de namen van de slacht offers vrijgeven. TEHERAN (ANP/REUTER/AFP/AP) - Bij een aanslag op het hoofdkwartier van de Partij van de Islamitische Republiek in Teheran zijn 64 mensen om het leven gekomen. Dit heeft het Iraanse persbureau PARS vanmorgen be kendgemaakt. De bom ontplofte gister middag tegen kwart over vijf, toen de vertegen woordigers van de rege ring voor hun wekelijkse vergadering bijeen waren in het partijgebouw. On geveer negentig politici woonden de bijeenkomst bij- Onder de doden bevinden zich op perrechter ayatollah Moham mad Hoessein Behesti, vier mi nisters, zes onderministers en twintig parlementsleden. Eerder het weekeinde, zaterdag, is de rechterhand van de Iraan se leider Chomeini, Hojatoles- lam Ali Chameini, door een aan slag in een moskee in het zuiden van Teheran ernstig gewond ge raakt. Naar verluidt is Chamei ni op het ogenblik buiten le vensgevaar. Verder ontplofte gisteravond een bom in het kantoor van de Zwit serse luchtvaartmaatschappij "Swissair" in Teheran. Hierbij hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De Iraanse premier Radjai, die bij de aanslag in Teheran slechts licht gewond raakte, verklaarde in een vanmorgen door radio-Te- heran uitgezonden rede, dat de Iraanse revolutie langs de geko zen weg zal worden voortgezet, ondanks de dood van verschei dene politieke leiders. "Bij ons leven staan wij in dienst van de revolutie, bij onze dood zuivert ons bloed de revolutie", aldus Radjai. Terwijl Radjai de "binnenlandse contrarevolutie" verantwoorde lijk stelde, bracht het dagblad "Islamitische Republiek" het nieuws onder de kop: "Amerika heeft de grootste misdaad uit de geschiedenis begaan". Volgens in Teheran circulerende berichten zou de radicale opposi tiepartij voor de aanslag verant woordelijk zijn. Met het opbla zen van het hoofdkwartier van de Partij van de Islamitische Re publiek zou de oppositie zich willen wreken voor de terecht stelling van vijftig oppositiele den in de afgelopen week. Vol gens dezelfde berichten zijn van nacht opnieuw elf oppositiele den terechtgesteld in de beruch te Evin-gevangenis van Teheran. De bij de aanslag omgekomen op perrechter Behesti is verant woordelijk geweest voor een groot aantal doodvonnissen. Opperrechter Behesti, een van de slachtoffers Vanmorgen demonstreerden in Te heran tienduizenden mensen in de omgeving van het opgeblazen partijgebouw. Zij riepen leuzen ter ondersteuning van de Islami tische leider Chomeini en de om gekomen Behesti en sommigen droegen portretten van deze geestelijke leiders in de stoet. Via radio-Teheran riep premier Radjai het publiek op om "kalm en waakzaam" te blijven. "Be waart uw kalmte, maar blijf ter plaatse om de criminelen te vin den. Waarschuwt de justitie, de comités en de bewakers van de revolutie wanneer u verdachte elementen ziet", aldus Radjai. Premier Radjai heeft een week van nationale rouw afgekondigd. Hua Guofeng vervangen PEKING (Reuter) - De Chinese partijvoorzitter Hua Guofeng is vandaag vervangen door Hu Yaobang, een naaste medewer ker van China's 'sterke man' Deng Xiaoping. Dat is vandaag in Peking officieel bekendgemaakt. Hua Guofeng was door wijlen Mao Zedong aangewezen als zijn opvolger voor het Chinese leiderschap. Hu Yaobang was tot dusver secre taris-generaal van de Chinese communistische partij. Hij is 65 jaar. De aanslagen in Iran lijken duidelijke ge- I L volgen van de in eer- sle instantie door de Iranese oud-presi dent Bani Sadr verloren interne machtsstrijd in Iran Bani Sadr was een felle tegenstan der van de Islamitische Republi keinse Partij, die steunt op de Hezboliahi. een enorme groep godsdienstige fanaten, die nog altijd de basis vormen voor de nog steeds ongebreidelde politie ke macht van Chomeini Hoewel de aanslagen worden toe geschreven aan de uiterst rechtse organisatie Forghan - die vindt dat de geestelijkheid zich buiten de politiek moet houden - is het de vraag wat er in dit ver band onder uiterst rechts dient te worden verstaan Bani Sadr was een gematigd leider, van wie kon worden gezegd dat hi| - in tegenstelling tot de werkelijke leiders van het land uitging van in zekere zin socialis tische- en democratische stand punten. De afgezette president had veel aanhang onder de leden van de organisatie Forghan, onder wie veel kooplui (die Chomeini liever vandaag dan morgen zien ver trekken. omdat er van hun nering niet veel meer is overgebleven), maar ook andere burgers die zo langzamerhand het idee knjgen de ene dictatuur voor een andere te hebben verruild. Voorlopig zit de geestelijkheid in Iran stevig in het zadel. Het afzet ten van oud-president Bani Sadr is een uitstekend voorbereid complot geweest, waarbij de pre sident stukje bij beetje buiten spel is gezet Het was tenslotte voor de ayatollah Chomeini vrijwel on mogelijk zijn voormalige vnend Bani Sadr nog langer te steunen. Het afzetten van Bani Sadr zegt daarom ook meer over de grote macht van de orthodoxe Islamie ten dan over die van Chomeini zelf. De regeermacht is nu in handen van de orthodoxe Islamieten Be halve het driemanschap dat de presidentiele functies voorlopig waarneemt, is er het parlement dat overwegend conservatief-is- lamitisch is. De vraag is hoe groot de werkelijke aanhang van de oud-president is en of het reéel is te verwachten dat oeze aanhang zich ook zal manifesteren. Dat die aanhang er is staat vast. maar het effect zal waarschijnlijk klein blijven zolang de terreur blijft die de geestelijkheid uitoe fent over andersdenkenden De aanslagen van dit weekeinde bewijzen echter dat er groepen in Iran zijn die niet bereid zijn werk loos toe te kijken. De eerste teke nen van een burgeroorlog zijn in elk geval ontkiemd. De vraag is welke partij het leger zal kiezen als het voor die keus komt te staan. Gelet op de reactie van de legertop, nadat Bani Sadr het opperbevel over de strijdkrachten was ontno men, zullen de militairen niet snel de kant van de gematigden kie zen. Aan de andere kant is het een feit dat Bani Sadr nog steeds grote sympathie geniet bij delen van de stnjdkrachten. Het was ook de sjah die tenslotte op de knieén moest, nadat het le ger zich bij de opstandelingen had aangesloten Iets wat de Ira nese geestelijkheid met aan Cho meini aan het hoofd zich vermoe delijk maar al te zeer zullen reali seren LEIDSCH DAGBLAD Italië heeft een nieuwe regering Slimme Knetemann blijft in 't geel Van Duimen tweede in TT van Assen en nog veel meer, laatste week. de Kempenaerstraat 67 ;j Oegstgeest - 071-J 72007 Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u ae krant de eerste JJlSSv dUJ LDUJ/.r U Wilt u mij nu metrón noternn als bonne® Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S. v.p. bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen neerLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden en de krent komt SNfL in de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1