F abrieksrenners af door zijdeur Dörflinger grote pechvogel op TT m Tevreden Van Duimen hoopt op grote haas Assen in cijfers Polsbreuk na spectaculaire duikeling Dik belegde boterham voor toppers Duitser rijdt in op twee agenten 'Lucky' gokt en wint MAANDAG 29 JUNI 1981 SPORT SPORT SPORT ASSEN - Zoals gebruikelijk bij snelheidssporten ('blood-sports' volgens de Amerika nen) ontbraken ook op Assen de valpartijen niet. Mede omdat het circuit op de Drents0 hei tot de best beveiligden ter wereld behoort bleef de schade veelal beperkt tot geheel gedeeltelijk verwoeste machines. Slechts in een enkel geval liep een coureur letsel op. Zoals bijvoorbeeld de Zwitser Stefan Dörflinger die op volle snelheid tegen het wegdek klapte. De man die tot dan toe de leiding had in het klassement om de we reldtitel in de 50 cc klasse brak bij zijn zeer spectaculaire duike ling zijn pols en mag zich verder als een kansloze beschouwen. Dörflinger was in feite op weg om de held van de dag te worden toen hij na een stuurfout begaan te hebben zijn elf seconden ach terstand op koploper Ricardo Tormo binnen drie ronden goed maakte. In dc allerlaatste ronde kwam hij opnieuw aan de leiding en zou gaan winnen toen hij in de allerlaatste bocht plots zijn ma chine onderuit trok. Vijf, zes keer buitelde de Kreidler-cou- reur keihard over de baan en bleef vervolgens, nadat Tormo hem maar rakelings had weten te ontwijken, liggen. Nadat hij let terlijk was weggesleept door een stel onnadenkende baanofficials constateerde men in het zieken huis een gebroken pols. In die lichtste klasse onderscheid de Henk van Kessel zich door achter Tormo tweede te worden, zij het op grote afstand. Theo Timmer lag lang in derde positie maar werd twee ronden voor het einde verdrongen door Roland Blatter. Timmer blijft in de stand om het WK op de derde plaats. Ook in de 125 cc klasse was Van Kessel de beste Nederlander, zij het dat hij slechts een beschei den veertiende positie innam. Het was wel de meest spannende race van de dag met lange tijd vier renners om beurten aan kcrp. In de laatste twee ronden sloe gen de fabriekscoureurs van Mi- narelli. Angel Nieto en Loris Reggiani echter toe. Twintig me ter voor op Bianchi en Muller gingen zij over de streep, volgens opdracht Nieto als eerste. De kleine Spanjaard is op weg naar tiende wereldtitel. In Assen evenaarde hij de inmiddels le gendarische Giacomo Agostini (MV Agusta) door zijn overwin ningen op twaalf te brengen. Eveneens spannend was de race in de kwartliters waar de Westduit- se Kawasaki-piloot Anton Mang een fantastisch duel uitvocht met de Venezolaan Carlos Lava- do, de winnaar van vorig jaar. Tot groot enthousiamse van vele Duitse supporters bleef Mang zijn concurrent op de meet juist een meter voor. Aardig was het tafereel na afioop toen de sympa thieke Mang en de kleine Lavado elkaar uitbundig op de schou ders sloegen, blij als ze zelf ook waren met dit grandioze gevecht. Daarvoor kon Lavado diezelfde Mang in de 350 niet bijhouden. Alleen in het begin mocht de Zuidamerikaan even voor het veld uitrijden, maar toen Toni de kraan van zijn gifgroene fa- brieksmachine echt opendraaide was er voor Lavado geen eer ■HfegBft&IMfcÊMteH Slachtoffer van een valpartij was ook Mick Grant, een Engelse coureur in de 350 cc klasse. Hij bleef ongedeerd ondanks het feit dat de benzine in het rond spoot. meer te behalen. Waardoor Mang de grote winnaar van de dag werd met twee manche-overwin ningen. Hij heeft nu uitstekende uitzichten op de dubbel ook want in beide klassen staat hij ver voor op de rest. Bij de zijspannen, het traditionele slotnummer van de dag. was het raak. Een viertal combinaties vloog ondanks de geheel opge droogde baan het gras in. Sneu vooral voor het Nederlandse duo Streuer/Schnieders dat vlak ach ter de koplopers Michel en Tay lor een knappe derde plaats be zette. De bakkenist van de Asser 'racewagen' verloor in de tiende ronde zijn evenwicht en de prompt stuurloze bak stoof recht op een sloot af, de twee inzitten den met zich mee sleurend. Vlak voor het w'ater wisten de cou reurs zich te bevrijden. Schnie- ders hield er een ontwrichte schouder aan over. Het zijspan was dus total-loss. Bijna helemaal mis ging het met de combinatie van de ex-wereld kampioenen Schwarzel en Hu- ber. Pal voor de tribune in de Strubben verloor de Duitser de macht over het stuur en ging kei hard rechtdoor. Het was goed dat een ophoging de vaart drastisch afremde anders zou de fotograaf die onder het vehikel terecht kwam er slecht afgekomen zijn. Nu kwam hij ongedeerd onder de verwoeste combinatie van daan. De wedstrijd werd gewon nen door MicheLBurkard na een fraai gevecht met de wereldkam pioenen Taylor en Johansson. AVK ASSEN (ANP) - Valt er voor dc pnvénjders nauwelijks een droge boterham te ver dienen m dc motorwegrace- sport. voor de vedelten wordt het brood onzichtbaar door het dikke beleg. Naast dc fa- bnekscontractcn zijn de geldprijzen in de GP de laat ste jaren aardig aangepast. Zo verdient de Wcstduitser Anton Marfg met zijn over winningen in dc 250 en 350 cc ruim 17 000 gulden Daarmee kwam hij op een totaal van meer dan 54.000 gulden in het huidige seizoen Naast zyn verbintenis met Kawasaki dat hem por jaar gegaran deerd 200 000 mark oplevert, een- aardige neveninkomst. Overigens is Mang niet de grootste verdiener in het mo torvolk. Lucchinelli voegde aan zijn reeds opgestreken 41 000 gulden door zijn zege 15.600 gulden toe en passeer de Mang in dc ranglijst. Ma- mola staat goede derde met iets minder dan 54 000 gul den en Roberts volgt hem in dit klassement eveneens op de voet. Verdienstelijk is eveneens de klassering van Van Duimen. De coureur uit Ammerzoden hield aan zijn tweede plaats 12 000 gulden over Gevoegd bij zijn eerder vergaarde 25 000 gulden steeg hij naar de toprijen. ASSEN (GPD) - De politie in Assen heeft zaterdagavond een 22-jarige Duitser aange houden wegens poging tot doodslag. Na de TT-races probeerde hij in een auto twee agenten omver te rij den. De politiemannen wil den hem aanhouden omdat de Duitser onder invloed verkeerde. Bij Witterhaar plaatsen zij hun motor op de weg en gaven een stopteken. De Duitser reed op de agen ten in, die echter tijdig opzij sprongen. Een Deense TT- ganger en de motoren wer den geraakt. De Deen kwam op de motor kap van de auto terecht maar raakte niet gewond. Daarna volgde een wilde achtervolging, die via Bo- vensmilde naar Assen voer de. Daar werd de Duitser uiteindelijk klem gereden en ingesloten. Naast de po ging tot doodslag worden hem het meerdere keren ne geren van stoptekens en het rijden onder invloed tenlas- te gelegd. Tijdens de TT heeft zich zater dag een levensgevaarlijke situatie voorgedaan. Een on der invloed van alcohol ver kerende man kwam tijdens de races de baan op. Wild- zwaaiend bleef hij midden op de weg staan om het ver keer te regelen. Een toege snelde baancommissaris, die hem wilde verwijderen, kreeg van de uit Duitsland afkomstige man een klap voor zijn hoofd. Daarna werd hij door twee politie mensen ingerekend. Volgens een politiewoordvoerder was de 2 meter lange man over de omheining langs de baan gevallen en vervolgens zo geschrokken van de langsrijdende motoren, dat hij toen maar de wedstrijd in goede banen probeerde de leiden. Van dc 128.000 bezoekers aan de TT in Assen kon niet ie dereen naar huis gaan op de manier waarop hij was ge komen. Na de races kwamen bij de politie 17 meldingen binnen van gestolen moto ren, waarvan een met een waarde van f20.000. Verder werden drie auto's en twee bromfietsen ontvreemd. Het aantal gestolen motoren, vo rig jaar waren het er 21, valt de politie overigens erg mee. De meeste motoren werden bij de campings in Witten, de binnenstad en bij het ker misterrein ontvreemd. De afvoer van het TT-verkeer heeft vrijwel geen proble men opgeleverd. Na afloop van de races boden de wegen rond de Drentse hoofdstad het gebruikelijk beeld van kilometerslange, langzaam rijdende files. Er deden zich een paar ongevallen voor. Bij Beilen en Hoogeveen slipten motorrijders. Zij moesten met verwondingen naar het ziekenhuis worden gevoerd. Verder beperkte de schade zich tot de auto's en motoren. ASSEN En toen begon het te regenen. Uitgerekend een kwartier voor aanvang van de race waar het tijdens de 51ste Dutch TT van Assen allemaal omdraaide, de 500 cc klasse, kwam het water met bakken de hemel uit. De hele dag was het droog geweest, maar precies op het moment dat de monteurs de echte kanonnen tot leven brachten ging de kraan boven ook wijd open. Paniek als gevolg en ondanks het feit dat de sleutelaars van de organisatie tien minuten extra tijd kregen om de slicks te verwisselen voor regen- banden zou het grillige gedrag van de goden grote gevolgen hebben voor het hoofd- nummer waar al die 130.000 toeschouwers langs het talud op zaten te wachten. Want na de opwarmronde en nog voor de start was de wedstrijd beroofd van z'n twee belangrijk ste kanshebbers op de overwinning. Het moment dat Marco Luchinelli 'op de staart trapt' van Boet van Duimen. De Italiaan won vervolgens zoals hij wilde. Als er plaats vrij komt maak ik een goede kans ASSEN (ANP) Boet van Duimen was na afloop van de 500 cc-race een tevreden coureur. De tweede plaats was zijn beste prestatie in dit GP-seizoen. En dat onder de ogen van de president-direkteur van Yamaha, die zijn absolute vedetten Roberts en Sheene al zeer snel zag verdwijnen. Van Duimen: "Reken maar dat die man alles geregistreerd heeft, wat hier gebeurd is. Ik zeg niet, dat ik nu volgend seizoen over het beste fabrieksmateriaal zal beschikken, maar als er een plaatsje vrij komt. maak ik een goeie kans, denk ik". Het optreden van Van Duimen werd niet alleen gekenmerkt door solide rijden, maar ook door soli dariteit met zijn Yamaha-colle ga's en begrip voor de commer ciële fabrieksbelangenNa de op warmronde bemerkte Kenny Ro berts. dat de voorrem van zijn Yamaha door een monteursfout blokkeerde. In de drie minuten voor de start werd er door het team van chefmonteur Carru- thers koortsachtig gesleuteld om het manco te verhelpen, maar de tijd ontbrak daarvoor. Van Dui men, die pal achter Roberts op de tweede startlijn stond, zag de hulpactie mislukken en probeer de een handje te helpen door te pogen de start uit te laten stellen. Tien seconden voor het startsig naal verliet Roberts zijn positie en schoof hij zijn machine woe dend langs de kant. Van Duimen rukte onmiddellijk op naar de eerste rij en zette zijn machine dwars over de baan om de andere coureurs als het ware af te stoppen. Door die linke actie verliep de start uiterst chaotisch. Crosby profiteerde van de situa tie door buitenom als eerste weg te stuiven. Van Duimen zelf ging als 15de weg en ontliep om duis tere reden diskwalificatie. Van Duimen: "Ik wilde uitstel voor Roberts. Daarom parkeerde ik mijn fiets dwars voor het veld. Ik vind dat er gewacht moet wor den, wanneer iemand met me chanische moeilijkheden 111 de startlijn staat". Klaas Hernamdt. de nationale kampioen in de 250 cc. heeft za terdag na de TT van Assen beslo ten zijn actieve carrière te beëin digen. De 30-jarige Fries wordt al twqe seizoenen achtervolgd door pech en mist de i verder te gaan. Zaterdag kwali ficeerde hij zich niet voor de 350 cc-klasse. In de 250 cc nam hij af scheid op de manier zoals zijn carrière er de laatste twee jaar uitzag: met pech... De 71-jarige Leen Bezuijen uit Aalsmeer bezocht zaterdag voor de 51ste keer de TT van Assen. De bejaarde supporter heeft tot nu toe alle Dutch TT's bezocht Als bewijs daarvan had hij zaterdag een doos met alle toegangsbewij zen bij zich. Groot was de verwarring namelijk in het kamp van Yamaha, de Ja panse fabriek die miljoenen pompt in de racerij maar die on danks zijn superprofessionele houding zaterdag fouten maakte waar de eerste de beste nationale privé-rijder in de bromfictsklas- se zich diep voor zou schamen. Onder het toeziend oog van de grote baas himself moest, terwijl het sein van drie minuten al was gegeven, in allerijl door het le gertje Japanse mecaniciens een blunder van jewelste worden rechtgezet aan de machine van wereldkampioen Kenny Ro berts. Bij het bandenverwisselen was de rem verkeerd vastgezet waardoor het voorwiel blokkeer de. Een euvel dat zelfs niet door Kei Carruthers, het brein achter het succes van Yamaha, in die korte tijd kon worden verholpen. Waardoor een woeste Roberts, tien seconden voor de start, zijn peperdure maar waardeloos ge worden fiets naast de baan sleep te, in de hoop uitstel te krijgen van de start. Maar ondanks een reddingspoging van Boet van Duimen trapte de organisatie daar niet in. Fluitconcert Een stampvoetende Roberts, die meteen een fluitconcert om zijn oren kreeg, moest aldus met lede ogen toezien hoe het veld er. zon der zich om zijn dikstbetaalde renner te bekommeren, in razen de vaart vandoor ginc. Nauwe lijks nog op of om kijkend ver dween hij onmiddellijk naar het rennerskwartier zodat hij niet eens zag dat ook teammaat Barry Sheene, de Britse playboy en ex- wereldkampioen. zijn machine niet aan de praat kreeg. De twee de blunder van Yamaha, want la ter werd geconstateerd dat er wa ter in de carburateurs zat. En de sensatie was nog niet ten einde. Want bij de eerste de beste door komst der giganten ontbrak ook de lijstaanvoerder in de strijd om het wereldkampioenschap. Ran dy Mamola. De jeugdige Ameri kaan had op het natte wegdek meteen iets teveel risico geno men in een poging kopstartcr Graeme Crosby te passeren. Het geen hij moest bekopen met een buiteling die overigens zonder kleerscheuren afliep. Zwaaiend langs de tribunes zocht hij zjjn weg verder lopend terug. Waarmee het rijdersveld direct ge voelige aderlatingen had moeten ondergaan. Iets waar het publiek overigens totaal niet meezat, want het verhoogde alleen maar de kans op een herhaling van de jaren '77 en '80 toen respectieve lijk Wil Hartog en Jack Middel burg de TT wonnen. Daar kwam men tenslotte voor en toen dan ook Boet van Duimen zijn slech te start dankzij formidabel stuur- werk binnen twee ronden hele maal goed maakte en resuluut de leiding nam stond de Drentse hei onmiddellijk op zijn kop. Het uit vallen van Roberts. Sheene, Ma- De officiële uitslag van de 50-ec ra ce is: 1. Ricardo Tormo (SPA). Bultaco 9 rondc-n (69,165 kilometer) in 31.54.35 (gem. 130.067 km/uur) 2 Henk van Kessel (NED). Kreidler 3. Kolf Blatter (ZW1). Kreidler 33.02.73 4 Theo Timmer (NED). Bultaco 5. Hagen Klein fWDL), Kreidler 3343.60 6. Hans Hummel (OOS), Sachs 3345.38 7. Ingo Emmerich fWDL), Kreidler 34.03.63 8. Jos van Dongen (NED), Kreidler 9. Joaquin Gali (SPA), Bultaco 34 25.88 Snelste ronde: Stefan Dörflinger 3.27.63 (gem. 133,246 km'i De officiële uitslag van de 125 cc- race is: 1 Angel Nieto (SPA). Minarelli 14 ronden (107.590 kilometer) in 44.59,04 (gem 143.504 km/uur) 2. Maurice Reggiani (ITA), Minarel li 44 59,56 3 Pier Paolo Bianchi (ITA), MBA 45.01.07 4 Hans Muller (ZWI), MBA 45 01.45 5 (VM Nnw iiTAi. MBA 45.47.73 6. Maurition Vitali (ITA), MBA 45.56.13 7. August Auinger (OOS). MBA 45 58.65 8. Ricardo Tormo (SPA). Sanvene- ro 46.06.94 9 Jean-Claude Selini (FRA). Morbi- delli 46.22.47 lOGuv Bcrtin (FRA). Sanvenero 46 26.28 Snelste ronde Pier Paolo Bianchi 3.08.10 (gem. 147,081 km uur) Stand voor het wereldkampioen- schap na acht wedstrijd.mi 1 Nn-to 98 punten 2 Reggiani 79 8 Bian chi 58.. 4 Muller 55.. 5. Bertin 28.. 6. Dörflinger en Palazzese 27., 16 - Van Kessel 7. De officiële uitslag van de 250 cc- race is: 1. Anton Mang (WDL). Kawasaki. 15 ronden (115,275 kilometer) in 45 37.13 (gem 151,615 km/Uur) 2. Carlos Lavado (VEN), Yamaha 4537,34 3. Patrick Fernandez (FRA). Bimo- ta 46 06.97 4. Rolan Freimont (ZWI). Ad Majo- (WDL). Yamaha Stand voor het wereldkampioen schap na vijf wedstrijden 1 Mang 70 punten 2 Balde (FRA) 47 .3 Lavado 44 4 Fernandez 35 5 Freimont 24 6 Saul (FRA). Massimiani en Wimmer 19 De officiële uitslag van de 350 cc- race is: 1 Anton Mang fWDL). Kawasaki 16 ronden (122.960 kilometer) in 47 48,85 (gem 154,297 km uur) 2. Carlos Lavado (VEN). Yamaha 48 04,70 3 Jean Francois Balde (FRA). Ka wasaki 48 13.25 4 Patrick Fernandez (FRA), Bimo- la 48 13.83 5 Graeme McGregor (AUS), Yama- De uitslag van de 500 cc-klasse is: 1 Marco Lucchinelli ITA 1 Suzuki 16 ronden - 122 960 km in 50 16.05 (gem. snelheid 146 766 km pu). 2 Boet van Duimen (NED). Yama ha 50 48.94 3 Kork Ballington (ZAP). Kawasa ki 50 54.00 4 Willem Zoet (NED). Suzuki 51 30.67 5 Jack Middelburg (NED). Suzuki 51 30.67 6 Dave Potter (GBR), Yamaha 51 37.39 7 Bernard Fau (FRA). Suzuki 51.54.33 8 Sergio Pellandini (ZWI). Kawasa ki 51 57.67 9 Guido Paci (ITA). Yamaha 5230.39 10 Saddo Asami (JAP) Yamaha 52 44 .67 Snelste ronde Ballington 3.04.37 (150 056 km p ul Stand wereldkampioenschap ha 48 25 09 6 Mar Schouten (NED). Yamaha J Lucchinelli 58 punten. 490294 7. Keith Huewen (GBR), Yamaha 49 17.83 8 Peter Looijesteyn (NED), Yama ha 49 18.0 9 Martin Wimmer (WDL). Yamaha 49 48.36 10 Bengt Elgh (ZWE) Yamaha 49 )K 78 Snelste ronde Anton Mang 2 57.47 (göm 165,98] km/uur) Stend voor het wereldkampioenschap na vyf Istrijden 1 Mang 73 punten 2 Mamola 54 3 Roberts 46 4 Crosby 42 5 Van Duimen 41 6 Sh«-ene 37 9 Middelburg 18 1 Michel Bonrkard (FRA) Sevmaz 14 ronden 107.590 in 42 48.52 (gem. snelheid 150.798 km pu 2 Taylor.Johansson (SCH ZWE). Yamaha 43 07.41 3 HilandWaltispcrg (ZWI). LCR 44 00.95 mola cn later ook Rossi, Uncini. Crosby en Parish telde hftfmyj niet meer mee. men had alleen oog voor Den Boet die op regen- banden en met wapperend be- scherrryack als een komeet af stand nam van de rest. En toen werd het droog. Wat op nieuw grote veranderingen te weeg zou brengen. Want leek Den Boet in eerste instantie re gelrecht af te stuiven op de meest felbegeerde overwinning die er voor een Nederlandse cou reur te behalen is. zijn keus voor volle regenbanden brak hem op toen de hemel opklaarde Terwijl het zachte rubber van het door hem gekozen profiel door het op drogende wegdek slytagcvcr- schijnselen J>egon te vertonen kon op datzelfde moment Suzu- ki-coureur Marco Luchinelli het gas steeds verder opendraaien. De Italiaan, snelste in de trai ning. had alle risico genomen door intermediates - slicks waar in licht profiel is aangebracht - te laten monteren. Zijn fabrieksma teriaal is so wie so sneller dan dat van Van Duimen en toen de re gen dan ook ophield overbrugde hij binnen een viertal ronden het gat van tweehonderd meter dat de Nederlander aanvankelijk had geslagen. In de zevende om loop op het dertig meter verkorte circuit alle ronderecords gingen dan ook aan diggelen - had de Italiaan dc man uit Ammerzoden te pakken. De droom was net zo sn.-l uit .ii lui I 1 w .1 Want by gebrek aan verdere con currentie pakte "Lucky in su blieme stijl vele seconden per ronde. Achter de aan de horizon verdwy- nende Italiaan, die dankzij zyn overwinning de leiding nam in het klassement om de Wlldti tel. bepaalde Van Duimen zich verder maar tot het heclhoudcn van zijn Yamaha en het consoli deren van zijn beste klassering in dit seizoen tot nu toe Iets dat ge makkelijk lukte omdat Kawasa- ki-topman Kork Balling* was achter gebleven. Die moest trouwens nog flink aantrekken om dc surprise van dc dag, privé - coureur Willem Zoet, van zich af te houden Een schitterende prestatie van de 30-jarige Neder lander die met zyn eerste WK punten als een kind zo bly was Dansend van vreugde vierde hy op de meet een klein feestje, uit roepend "dal-ie hier jaren van had gedroomd". Jack Middel burg. de winnaar van vong jaar en nu ondanks een geblesseerde hand vijfde, keek lachend toe De grote ba/.cn van Yamaha kon den dat beslist niet opbrengen Drie 'amateurs' uit Nederland by de eerste vyf en hun superprofs kansloos zonder maar ook een meter te ryden. Een aardigcw te genstelling AD VAN KAAM

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13