Verhit debat Begin-Peres Britse bezuinigingen vallen mee Complot Spanje zeer vertakt Roemenië keurt manoeuvres af Bani-Sadr nam Chomeini tegen zichzelf in Akkoord vredesmacht Sinaï Actie Al tegen executies Iran Nieuwe doodvonnissen Turkije Om gunst 30 procent zwevende kiezers Westduitse neo-nazi's: "Palestijnen hielpen ons" VRIJDAG 26 JUNI 1981 BUITENLAND (Van onze correspondent Gerrit-Jan Hoek) MADRID (GPD) - Opnieuw is gisteren een Spaanse legerof ficier in voorlopige hechtenis genomen in verband met de ontdekking van een nieuwe rechtse samenzwering. Ma joor Campos Perez is de vier de militair die sinds afgelo pen dinsdag is gearresteerd. Volgens het conservatieve dag blad Ya zouden de militairen recentelijk diverse bijeen komsten hebben georgani seerd. Doel daarvan zou zijn geweest het opstellen van een plan om het koninklijk paleis Zarzuela te overvallen, op het moment dat koning Juan Carlos daar politieke leiders op een receptie zou ontvangen ter gelegenheid van zijn verjaardag. Een van de vrouwelijke arres tanten zou daarbij benaderd zijn om garant te staan voor de financiële steun aan die bliksemactie. Volgens de ar restanten zelf zou het thema van die bijeenkomsten alleen commercieel geweest zijn, namelijk het bijeen brengen van gelden voor de aankoop van een nieuwe drukpers voor het extreem-rechtse dagblad El Alcazar. De Spaanse politie zoekt overi gens vooral naar relaties van de arrestanten met extreem rechtse sectoren, die op grote schaal aanslagen hadden wil len plegen om het leger te provoceren en tot interventie te dwingen. Een gearresteer de militant van de neo-fran- cistische partij Fuerza Nueva (Nieuwe Kracht) raakte vori ge week vrijdag zwaarge wond doordat een zelfge maakte bom, die hij in een openbare prullebak wilde de poneren. voortijdig explo deerde In zijn bezit trof de politie niet alleen een uitgebreide hand leiding aan voor de fabricage van explosieven. maar ook een aantal mysterieuze in structies in code. Het „toe val" wil dat een van de gear resteerde militairen, kolonel Sicre Canut, specialist is in militaire coderingen. Ook een ander spoor wordt door de politie onderzocht het af luisteren van telefoonge sprekken van diverse minis ters en hoge functionarissen. Er wordt in politieke kringen over gesproken dat zelfs pre mier Calvo Sotelo is afgeluis terd. Kolonel Canut is name lijk ook communicatie-spe cialist en is enige tijd werk zaam geweest op het ministe rie van algemene zaken, sa men met een van liike arrestanten. JERUZALEM (GPD) - Tussen Israel. Egypte en de Verenig de Staten is een akkoord be reikt over de legering van een internationale vredesmacht in de Sinal wanneer Israël zich volgend jaar april geheel uit dit gebied zal hebben te ruggetrokken. Over de sa menstelling en taak van de vredesmacht is een half jaar onderhandeld. Volgens de akkoorden van Camp David zou er een VN-vredesmacht komen. Dat idee werd verla ten toen bleek dat de Sowjet- Unie de oprichting van een dergelijk leger met een veto in de Veiligheidsraad zou tor pederen. Het grootste probleem bij het samenstellen van de vredes macht was het vinden van landen die soldaten wilden leveren alsmede de bevoegd heden en omvang van het le ger. Egypte wilde een kleine, symbolische eenheid. Israel daarentegen stond op een werkelijk vredesleger met ruime bevoegdheden tot con trole. Daarnaast heeft Israël gedreigd de tweede fase van ontruiming van de Sinai niet te zullen uitvoeren als de vre desmacht er niet zou komen. Overeengekomen is dat de vre desmacht zal bestaan uit drie bataljons (rond 3000 man), waarvan één Amerikaans. De overige 2000 man zullen voor namelijk komen uit Zuid Amerika. Ook Australië en Nieuw-Zeeland zijn genoemd als mogelijke leveranciers. Het geheel zal worden geleid door een niet-militaire Ame rikaan. Ook burger-waarne- zullen er deel maken De bewapening van de drie bataljons zal bestaan uit handvuurwapens Ze wor den gesteund door verbin- dtngsploegen en vliegtuigen. De bevoorrading komt ge heel in Amerikaanse handen In het zeer gedetailleerde ak koord is bepaald dat een Amerikaanse eenheid zal worden gestationeerd in het strategisch belangrijke Sharm el Sheik. De door de Israeli's ontruimde vliegvel den in de Smai komen ter be schikking van de vredes macht Aan de Israëlische kant van de grens wordt een symbolische Amerikaanse eenheid gelegerd voor toe zicht op Israëlische militaire activiteiten. JERUZALEM (Reuter/UPI) Premier Menachem Begin en zijn socialistische tegenstander Sjimon Peres hebben gisteren een verhit debat voor de televisie gevoerd waar bij het erom ging de steun te krijgen van de ongeveer 30 procent van de kiezers die nog geen keuze zou hebben gemaakt voor de op 30 juni te houden parlementsverkie zingen. Peres verweet de premier verant- woordelijk te zijn voor "de ge welddadigste, bcledigendste cn moeilijkste verkiezingen die het land ooit heeft gekend". Begin beschuldigde op zijn beurt Peres van het aanslaan van een "zo agressieve toon dat ik bijna van mijn stoel viel". Volgens hem had de arbeiderspartij al sinds zijn komst naar Israël, 40 jaar ge leden, schuldig gemaakt aan "re- putatiemoord" jegens hem. BEIROET (AFP) - Twee Westduit se neo nazi's, leden van de groep van Karl Heinz Hoffmann, heb ben gisteren in Beiroet bevestigd dat zij negen maanden hebben doorgebracht in een Palestijns opleidingskamp in de buiten wijk van westelijk Beiroet. Het zijn de 22-jarige Walter Ulrich Behle en Uwe-Johannes Mainka. Zij zeiden op een persconferen tie die door de christelijke militie in Oost-Beiroet was belegd dat zij uit het kamp ontsnapt waren de christelijke militie te bereiken. De woordvoerder van deze militie, Naoum Farah, zei dat hiermee het bewijs is geleverd dat een der fatah-leiders verantwoordelijk is voor de aanslagen van 26 sep tember 1980 in München en van 2 augustus 1980 in Bologna". Farh zei dat deze leider, Aboe Iyad, in verbinding staat met de groep Hoffmann om in Europa een net van terroristen te scheppen, in ruil voor geldelijke bijdragen aan de Duitse groep. Hoffmann is enkele weken geleden in de Bondsrepubliek gearres teerd op verdenking van mede plichtigheid aan de aanslag in München. Volgens de regels van het debat kregen de twee leiders elk 2,5 mi nuut om dezelfde vragen te beantwoorden. Begin kwam nogal eens in tijdnood en werd tweemaal afgehamerd hoewel hij nog niet was uitgesproken. Peres zei dat hij Begin niet meer als premier erkende sinds het Li- koedblok was begonnen het ka binet als verkiezingsforum te ge bruiken. Hij verweet Begin de omvang van de economische problemen van Israël te verdoe zelen. Volgens hem had de infla tie de afgelopen vier jaar 1.210 procent bedragen. Vorig jaar was het precentage 132 procent, waarmee Israël bovenaan de we reldranglijst stond. Begin vond dat Peres geen oog had voor de feiten. Hij zei dat hij niet zou toestaan dat de Arabieren het voor het zeggen krijgen in het bezette deel van Jordanië. Peres herhaalde zijn standpunt dat Israël weliswaar militair toe zicht op dit gebied moet houden, maar niet de 1,3 miljoen Arabie ren in de bezette gebieden moet blijven besturen. In dit verband kondigde hij aan dat een socialis tisch kabinet de vastgelopen au- tonomie-onderhandelingen met Egypte weer op gang zal bren gen. Dan zou het door Begin af gewezen voorstel om eerst aan de bevolking van de strook van Gaza zelfbestuur te geven, ter sprake worden gebracht. Ten aanzien van de crisis over de Syrische luchtdoelraketten in Li banon betoogde Peres dat hij alk- diplomatieke mogelijkheden zou onderzoeken om een oorlog met Syrië te vermijden. Begin her haalde zijn opvatting dat hij, als alle diplomatieke pogingen fa len, militaire middelen zal ge bruiken. Van Warschaupact langs Poolse grens 2 correspondent Anton Koene) WENEN (GPD) - De Roemeense president Nicolae Ceaucescu heeft het Warschaupact opgeroepen een einde te maken aan de mili taire manoeuvres langs de grenzen. Hij ver sterkt hiermee de geruchten over volgende week maandag te beginnen oefeningen van de gezamenlijke strijdkrachten van de Oost- n een toespraak voor fabrieksarbeiders en le den van de Roemeense communistische par tij zei hij, dat militaire oefeningen langs de grenzen voor Warschaupactleden kostbaar en niet noodzakelijk zijn. Roemenië, het eni ge Warschaupactland dat geen propaganda- aanvallen op Polen heeft gedaan, neemt hieraan geen deel. Met nog 18 dagen voordat het negende buiten gewone congres van de Poolse communisti sche partij in Warschau begint, wordt de an ti-Poolse campagne van de andere War- schaupactlanden met de dag heftiger. Dreigende manoeuvres zoals ook in november vorig jaar langs de Poolse grenzen met de Sowjet-Unie, Tsjechoslowakije en Oost- Duitsland zijn gehouden, zouden kunnen worden gezien als een volgende stap in de intimidatietactiek van de Russen. Snoeimes in defensie (Van onze correspondente Lia van Bekhoven) LONDEN (GPD) Op de Britse defensie, en speciaal de marine, zal fors worden bezuinigd. Maar het snoeimes heeft toch minder krachtig toegeslagen dan weken lang werd verondersteld. Minis ter van defensie Johnn Nolt kon digde gisteren in het Lagerhuis aan dat het aantal oppervlakte- schepen drastisch zal worden verminderd. De komende jaren krijgen tegen de 10.000 marine mensen ontslag aangezegd. De bezuinigingsoperatie betekent een radicale wijziging in de de fensiestrategie: het vrijgekomen geld zal worden benut voor fi nanciering van op de Britse atoomonderzeeers te plaatsen Trident-kernraketten, die de ou de Polaris moeten vervangen. De marinescheepswerp in Cha tham zal gesloten worden. Ze venduizend mensen in deze ha ven komen op straat te staan. Ook de scheepswerf in Ports mouth zal niet meer op volle toe ren draaien. Het aantal fregatten en torpedojagers zal van 59 tot 50 worden teruggebracht in ruil voor meer onderzeeërs die bij de opsporing van vijandelijke on derzeeboten worden ingezet (de zgn. hunter-killer). Slechts twee vliegdekschepen blijven in de vaart. De trots van de marine, het nog niet afgebouwde vliegdek- schip de Ark Royal, zal niet in ge bruik worden genomen. Het wordt wel afgebouwd en ver moed wordt dat het zal worden verkocht De Britse luchtmacht komt er be ter vanaf. Niemand van de Royal Air Force zal ontslagen worth n Wel zullen 60 verticaal stijgende Harrier gevechtsbommenwer pers in de VS worden aange kocht. Een beslissing die in het Lagerhuis op kritiek stuitte, om dat het om een oorspronkelijk Brits ontwerp gaat. dat in de VS verder is ontwikkeld. Oppositie- en vakbondskringen spreken dan ook van een „uitverkoop" aan Amerika. Maar Nott zei dat de Harricr-overeenkomst Enge land minimaal 2 miljoen gulden voordeel oplevert. Een Britse legerdivisie in West- Duitsland zal worden terugge roepen. maar defensieminister Nott legde er de nadruk op dat het aantal van 55.000 Britse sol daten aan de Rijn gehandhaafd zal blijven. De teruggeroepen mi litairen behoren voornamelijk tot de administratieve afdelingen op de hoofdkwartieren van het Rijnleger. Bij het leger zullen in totaal 10.000 mensen moeten ver dwijnen. De onder-oud-minister van de ma rine. Speed, die vijf weken gele den voor het eerst over de bezui nigingsplannen sprak, gaf toe dat er minder ernstig op de mari ne is beknibbeld dan hij vreesde Speed werd voor zijn uitlatingen destijds op staande voet ontsla gen door premier Thatcher. Niet temin hebben zijn waarschuwin gen de afgelopen weken tot het debat geleid over de defcnsic-uit- gaven. waarbij de conservatie ka merleden de regering onder druk zetten het bezuinigingsmes voor zichtiger te hanteren dan ze van plan zou zijn. DEN HAAG (ANP) - Amnesty International, de organisatie die opkomt voor de rechten van de mens. is vandaag in ruim veertig landen een actie tegen de golf van executies in Iran begonnen. Nationale afdelin gen, groepen en leden van de organisatie zullen zich direct tot de Iraan- se autoriteiten wenden in een poging de executies te stoppen. Volgens Amnesty zijn in Iran sinds de revolutie van 1979 minsten 1.600 mensen' slachtoffer van snelrecht geworden. In de afgelopen tien dagen zijn minstens 32 mensen terechtgesteld, zo deelde Amnesty mee. en de meeste hiervan uit politieke overwegingen als gevolg van de botsing tussen aanhangers van de voormalige presi dent Bani-Sadr en aanhangers van de conservatieve islamitische geestelijkheid. Doodvonnissen in Iran. zo stelt Amnesty, worden uitgesproken door "Is lamitische revolutionaire raden" en daarna onmiddellijk uitgevoerd. In mei vorig jaar publiceerde de organisatie reeds een rapport waaruit bleek dat personen die door deze raden worden berecht niet kunnen rekenen op een eerlijk proces. Het genoemde aantal van 1.600 geexeeu- teerden is een minimum schatting die berust op de gevallen die aan de buitenwereld bekend werden. Maar Amnesty vreest dat het werkelijke aantal veel hoger ligt. Mede omdat de berichten over massa-executies niet in de schatting verwerkt zijn. Vooral uit de streken waar de Koer den om meer autonomie strijden komen dergelijke berichten. (Van onze correspondent Frans van Hasselt) ISTANBOEL (GPD) - Tegen 52 kopstukken van de Turkse linkse vak bond DISK, die spoedig terecht moeten staan, is gisteren de doodstraf geë-ist door de militaire aanklager, kolonel Takkici. Het is in Turkije gebruikelijk dat de eisen reeds voor de aanvang van de rechtzaak wor den geformuleerd. Ruim 850 doodvonnissen zijn geeist sinds de staats greep van 12 september 1980, 54 uitgesproken, zes voltrokken De aanklager baseert zich op artikel 146 van het wetboek van strafrecht In dit artikel wordt automatisch de doodstraf gesteld op „pogingen, de verandering of omverwerping van de grondwet geheel of gedeeltelijk af te dwingen en het parlement uit te schakelen of te belemmeren in zijn functie" De eis zal niet nalaten, in binnen- en buitenland deining te verwekken Anders dan de honderden terroristen die in Turkije terecht moeten staan kunnen de leiders van de DISK moeilijk worden beschuldigd van geweldpleging Menigeen ziet in de eis een soort tegenwicht tegen de doodstraffen die al bij voorbaat in Ankara zijn geëist tegen 587 kopstukken van de ultra rechtse partij van nationalistische actie, onder wie de leider, oud kolo nel Turkesj Hun proces was voor juni aangekondigd, maar nu deze maand bijna is verstreken is het onzekerder dan ooit wanneer het zal beginnen. DEN HAAG (GPD) - „Waar ter wereld kan een president on beschermd op straat lopen, staan en gaan waarheen hij wil, praten met de allerarm sten van dit volk?" Na een jaar doen deze woorden van ajatollah Chomeini wat sinis ter aan. De president van Iran. Abolhassan Bani-Sadr. is ondergedoken en probeert zijn land te ontvluchten, uit angst voor de door fanatieke mullah's opgehitste schare Hezbollahi, de knuppelende 'Partijgangers van Allah'. Spreekkoren van „dood aan de tweede Sjah" galmden de afgelopen zondag in de stra ten rond de Majlis in Tehe ran, waar de betulbande par lemantariers de president „politiek incompetent" ver klaarden. Alleen de onbetwiste leider van de Iraanse revolutie, de imam Ruholla Chomeini, had Bani-Sadr nog kunnen redden. De ex- president geloofde daar al niet meer in Voor hem was het spel definitief uit nadat hij op 11 juni door Chomeini was ontslagen als opperbevelhebber van het leger. Toen hg daarna onderdook en het Iraanse volk opriep tot verzet tegen de aanstormende tirannie van de fundamentalistische mullah's, tekende hij zijn eigen doodvonnis. Bani-Sadr ontmoette Chomeini voor het eerst bij de begrafenis van zijn vader, zelf ook een populaire ajatollah Dat was in 1972 in Irak. Tussen beiden ontwikkelde zich een vader-zoon-relatie. en de jonge aan de Parijse Sorbonne studerende Bani-Sadr was eep van Chomeini's naaste medewerkers, toen die vanuit zijn Franse ballingsoord de val van de Sjah organiseerde Na de triomfantelijke intocht van Chomeini in Teheran. 31 januari 1979, bleef Bani-Sadr's ster stijgen, ondanks het wantrouwen van de behoudende geestelijkheid jegens deze 'nieuwlichter' Precies een jaar later werd hij met 76 procent van de stemmen tot president gekozen van de Islamitische Republiek Nu zou hij zijn droom een vroom islamitisch en tegelijk werkelijk socialistisch en kleinschalig Iran - kunnen verwezenlijken Maar al gauw bleek dat stuk te lopen op een gebrek aan macht en de vasthoudende tegenwerking van de Islamitische Revolutionaire Partij, geleid door zyn belangrijkste tegenspeler in anderhalf jaar machtsstrijd, ajatollah Mohammed Behesti Telkens weer was deze sluwe tacticus de dromer 'Bani-Babbelaar te slim af Machteloos Alle macht valt. zowel praktisch als in de Grondwet, toe aan geestelijk leider Chomeini, die als opperscheidsrechter boven de wet is geplaatst Premier, bevelhebber, president, het zijn allemaal titels die geen werkelijke macht geven, zoals Bani-Sadr tot zijn schade heeft ondervonden De macht wordt als het ware 'geleend' van de imam, de vertegenwoordiger van de profeet op aarde. Daardoor kon de curieuze en onwerkbare situatie zo lang voortdu ren, dat Iran gerageerd moest wardendooreen pn identeneen regering die allebei een totaal andere weg op wilden Zo kon de president maandenlang wetten tegenhouden die hem niet zin den. Anderzijds kon het door de IRP beheerste parlement Bani Sadr een regering opdringen die een geheel andere politiek wil de, waarbij de president dan weer de benoeming van een minis ter van buitenlandse zaken en van economic h,- /«,ki n hield. Tot op de dag van vandaag zijn deze ministeries onbe mand. Aan het onderling geraas tussen de president en de IRP-leiders kwam geen einde ondanks de herhaalde oproepen van Chomei ni. Er werden voortdurend felle aantijgingen uitgewisseld, waar bij vooral de ongedurige 48 jarige Bani-Sadr in zijn 'Dagboek van de President in zijn huiskrant de Enghelab-e Islami en in persoonlijk brieven 'aan mijn vader' Chomeini niet zachtzinnig te werk ging Zijn voornaamste tegenspeler ajatollah Behesti maakt handig gebruik van de zwakheden van de wat dromerige en overmoedige Bani-Sadr, en zaagde langzamerhand de poten onder diens stoel vandaan. De imam moest wel een keus doen. en hij koos voor de sterkste partij de IRP. die behalve het presi dentschap alle machtsposities al m handen had Koran De tegenstanders van Bani-Sadr schilderden hem af als een pro- westerse liberaal, een beeld dat maar al te vaak is overgenomen in de westerse media Niets is minder waar Ook de president geloofde heilig in een Islamitische Republiek, en kon het dragen van de chador voor vrouwen met verve verdedigen, omdat onbe dekt vrouwelijk haar de mannen maar wild maakt Het verschil van mening bestond uit de interpretatie van de voorschriften van de Koran, de islamitische heilige schrift, die tal van regels bevat voor persoonlijke, economische en staatszaken De 'fundamentalisten' menen dat het woord van Allah letterlijk moet worden genomen, terwijl anderen onder wie Bani Sadr een wat soepeler en aan de tijd aangepaste toepassing bepleiten Een voorbeeld er ligt op het ogenblik een wetsvoorstel ter tafel dat iemand die een ander letsel aandoet, gestraft moet worden met een wond van precies dezelfde omvang en diepte Deze ri goureuze toepassing van het principe 'oog om oog' is mensen als Bani-Sadr een gruwel De terugkeer naar een middeleeuwse barbaarsheid lijkt zonder Bani Sadr, die in elk geval de macht had z^n handtekening on der wetten te weigeren, behalve door een opstand niet meer te stuiten Hoe groot is de kans daarop1 Zeker is dat de populan teit van de mullah s sterk dalende is. Vooralsnog blijft Chomeini buiten deze trend, maar door het verwijderen van Bani Sadr zal het beeld als de boven de partijen zetelende bemmnelyke vader van Iran snel vervagen Even zeker is ook dat de populariteit van de ex-prcsidcnt groot is. Burgeroorlog? Bani Sadr miste een instrument om die populariteit om te aeUen in macht hij heeft geen eigen partij, en mocht die volgens de grondwet ook niet hebben. De groepen die achter hem stonden zoals veel legerofficieren en de bazari s (onder wie zowel schoen poetsers als steenrijke handelaars), maar ook de links revoluti.. naire moslims en de rechtse aanhangers van het Nationale Front, kortom een ieder die een schrikbewind van de IRP willen afkeren, vormen geen eenheid en steunden de president vaak alleen om opportunistische redenen Begin deze week werd de heilige stad Qom opgeschrikt door een bomaanslag op het station, misschien het eerste ken van een dreigende burgeroorlog De IRP probeert dit te voorkomen door een medogenloze repressie tegen alle 'mounatikin'. de afvalligen van het geloof De kans bestaat dat deze repressie juist hot ti gendoel zal bewerkstelligen cn een opstand tegen hun bewind dichterbij brengt

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9