Kritiek op werk informateurs Postkantoren beperkt open na overvallen Oorzaak explosie onduidelijk "Beslissing kernwapens uitstellen" 'n HELE DAG PLEZIER in duïnrell 1 S^8| Pleidooi voor korte ontzegging rijbewijs Den Uyl: "Zetelverdeling niet besproken" Ander parkeerplan in Nijmegen Ma VRIJDAG 26 JUNI 1981 DEN HAAG (GPD) - De drie Haagse postkantoren die op koopavonden open zijn. gaan voorlopig 's avonds dicht. Twee overvallen op dinsdag en woensdag in Den Haag hebben opnieuw grote onrust veroorzaakt onder het loket- personeel. Gesteund door de bonden eist het personeel ook sluiting van de kantoren op zaterdagochtend. De PTT-districtsdirectie zei vanochtend dat gezien de on rust onder het personeel overgegaan zal worden tot sluiting op koopavonden. Dat gebeurt tot de balie op deze kantoren met kogelvrij glas beveiligd is. Een proce dure die enkele maanden kan duren. De directie wijst slui ting op zaterdagochtend af. Begin deze maand dreigden PTT-loketbedienden in Zuid- Holland een week te staken als de directie geen spoed be trachtte met het beveiligen van kantoren. Aanleiding was een serie van acht over vallen op kantoren en agent schappen. De druppel die de emmer deed overlopen, was een overval enkele weken ge leden waarbij een beambte in het hoofd werd geschoten. De districtsdirectie voorkwam verdere actie door de toezeg ging dat eerst Haagse kanto ren aangepakt worden in het landelijke bevciliginsplan. In het Haagse district staan 200 kantoren waarvan er 60 nog niet zijn uitgerust met kogel vrij glas. Landelijk zijn er nog 200 van de 1500 kantoren waar slechts een open balie de klanten van de kassa scheidt. Die situatie bestaat ook in het Haagse kantoor waar de laat ste overval gepleegd werd. Twee overvallers bedreigden het personeel met een geweer en een schroevedraaier. Eén sprong over de balie en haal de de kassa leeg: buit 40.000 gulden. Volgens woordvoerder van de ambtenarenbond ABVA-KA- BO Peter Noordewier werkt de directie niet snel genoeg aan afdoende beveiliging. „Het personeel is het goed zat. De piek van de overval len ligt op koopavonden en zaterdagmorgen". De woordvoerder van de direc tie zegt niet te kunnen schat ten wat het de PTT gaat kos ten als de Haagse kantoren op koopavond dicht gaan. ..Beveiliging van het perso neel staat ook bij ons voorop. Op koopavonden is de bezet ting van de kantoren mini maal". Daarom is ingestemd met sluiting op koopavon den. DEN HAAG (ANP) - De ontzegging van de rijbevoegdheid, waarvan de duur kan oplopen tot ma ximaal vijf jiar en bij herhaling van de overtreding tot tien jaar, is éen te zware straf. De ontzegging betekent op het le ven van vrij veel veroordeelden een inbreuk, die ingrij pender kan zijn dan het ondergaan van een korte vrijheids straf. Een ontzeg ging snijdt, gezien de enorme verande ringen die zich heb ben voltrokken in het gemotoriseerd verkeer, geen luxe meer af, maar een dagelijkse levensbe hoefte. Verwacht mag wor den dat een korte ontzegging van de rijbevoegdheid (één na twee weken) be ter zal worden nage leefd dan een lang durige. Dit is de strekking van een artikel van prof. mr. Th. W. van Veen. hoogleraar straf- en strafproces recht aan de rijksu niversiteit van Gro ningen, in het jong ste het tijdschrift "Delikt en delinkwent". Volgens Van Veen zou de kort durende ont zegging een alge meen-preventief ef fect kunnen heb ben, dat niet veel onder doet voor de langdurige ontzeg ging die de wet nu toelaat. Hij wijst er op, dat ontzegging van de rijbevoegd heid in sommige ge vallen het verlies van een werkkring kan betekenen, waar de veroordeel de beroepsmatig aangewezen is op zijn vervoermiddel. De hoogleraar pleit er voor te overwegen of het veranderde verkeersbeeld niet eerder een verkor ting van de duur van de ontzegging van de rijbevoegdheid rechtvaardigd, dan een verlenging daar- DEN HAAG (ANP) - De fractievoorzitters van PvdA en D'66, Den Uyl en Terlouw, hebben kritiek op het feit dat de informateurs Lubbers en De Koning een voorstel inzake de zetelverdeling van het te vormen kabi net hebben gedaan, zonder dat daarover in het programmatisch overleg serieus is gediscussieerd. Volgens Den Uyl heeft de zetelver deling, en dus ook de belangrijke kwestie van het premierschap, op geen*enkele wijze onderwerp van de besprekingen uitge maakt. "Ik heb de informateurs ontraden hierover een voorstel te doen, omdat dit niet bevorderlijk zijn partij niet bereid is in deze zaak concessies te doen: "Van zelfsprekendheid geell ons geen aanleiding tot het doen van con cessies", zei hij. "Tussen Van Agt wél of Van Agt niet valt niet te bemiddelen", was een andere uitspraak uit zijn mond voor de vorming van het kabinet Het voorstel inzake de zetelverde- is. We zijn nog niet zo ver", aldus ling noemde Van Agt "zeer be- Den Uyl. hartenswaardig". Dat kan Den Uyl kan zich volstrekt niet het beste zo worden aanvaard, vinden in de voorstelllen op dit meent hij. punt van de informateurs Lub- Volgens hem is er*wel over de ze- bers en De Koning. "In dit kabi- telverdeling gepraat, in de zin net zie ik geen Den Uyl zitten", van "hoeveel denkt elke fractie zei hij. te krijgen". Ook is er gesproken Terlouw toonde zich "bedroefd" over de posten die elke partij over het vaste uitgangspunt van graag zou bezetten, de informateurs. Hij had liever De informateurs Lubbers gezien, dat de informateurs de zaak toch bespreekbaar hadden gemaakt of hadden volstaan met een rapportage van de discussie. Fractievoorzitter Van Agt van het CDA vond het op zijn minst be grijpelijk, dat de informateurs zich over de zetelverdeling heb ben uitgesproken. Van Agt liet duidelijk merken, dat Opnieuw acties tegen kruisraketten AMSTERDAM (ANP) - Het sa menwerkingsverband "Stop de neutronenbom, stop de kernwa penwedloop" in Amsterdam gaat dit najaar nationaal en interna tionaal een serie acties voeren en manifestaties houden tegen nieuwe Europese stappen in de kernwapenwedloop. Een woord voerder van het samenwerkings verband, die dit gisteren bekend heeft gemaakt, voegde eraan toe dat zijn organisatie van 15 tot en met 25 augustus een boottocht van Rotterdam naar Amsterdam zal maken onder het motto "crui se tegen de cruise". Daarbij zullen veertien havenplaat sen worden aangedaan waar ma nifestaties tegen kernwapenwed loop zullen plaatsvinden WEERRAPPORTEN Koning gaven tijdens een pers conferentie als hun mening te kennen dat het aantal en de aard der onderwerpen toereikend zijn om op basis daarvan te besluiten een regeerakkoord te schrijven. Per voorstel zal het voor fractie wat makkelijker te verte ren zijn dan voor de andere. Maar men moet het zien als een pak ket. Als de politieke wil er is om het te bezien in onderling samen hang zal het toch de moeite waard zijn," aldus De Koning Als de hobbel van het premier schap niet te nemen blijkt zullen Lubbers en De Koning zich na der beraden wat hen te doen staat. Het staat de kamerfracties vrij een meer gedetailleerd ant woord te geven, met eventuele wijzigingsvoorstellen. Waar het de informateurs om gaat is dat de fracties hun politieke wil tot uit drukking brengen. De informateurs zullen, als zij vrij dagavond de reacties van de frac ties van PvdA, CDA en D'66 bin nenkrijgen, darover niet eerder met de fractievoorzitters kunnen praten dan volgende week woensdag. Van Agt reist name lijk naar Luxemburg om daar op te treden als voorzitter van de Europese topconferentie, om eerst dinsdag in Den Haag terug té keren. De betogers, zoals zij gisteravond door de Nijmeegse binnenstad trokken. Raad hakt knoop door NIJMEGEN (ANP) - Onge veer 800 jongeren, onder wie veel krakers en hun medestanders, hebben gisteren in Nijmegen op nieuw betoogd tegen het gemeentelijke beleid met betrekking tot de binnen stad. Enige honderden demonstranten liepen langs de universiteitsaula, waar op dat moment de gemeen teraad debatteerde over het par keerbeleid in de binnenstad. Dit debat is een direct gevolg van de massale ontruiming in februa ri van de kraakpanden aan de Piersonstraat. Deze panden moesten wijken voor de Zeigel- hof-parkeergarage. Geen enkele partij in Nijmegen wenst deze garage echter meer. In het Zei- gelhofgebied komt nu sociale woningbouw. De gemeenteraad van Nijmegen heeft gisteren in meerderheid (21 tegen 16 stemmen) besloten een parkeergarage voor 470 auto's te bouwen onder Plein 1944 in het centrum van de stad. De linkse oppositie stemde tegen. De garage onder Plein 1944 ver vangt in feite de Zeigelhof-par- keergarage. Bestond er in de Nijmeegse raad wel een opvallende eenstemmig heid over het laten vallen van de Zeigelhof-garage, het overige parkeerbeleid was onderwerp van felle discussie. B. en W. hadden aanvankelijk slechts een garage van twee ver diepingen voorgesteld. De toe voeging van een derde parkeer- laag maakte deze garage drie mil joen gulden duurder. De linkse oppositie (PvdA, PPR, PSP en SP) verzette zich tegen de garage onder Plein 1944. Het college van B en W gaat volgens de progressieven uit van een te groot aantal parkeerplaatsen in de binnenstad. De oppositie schat de dagelijkse parkcerbehocfte in het centrum op ongeveer drieduizend plaat- Roken sigaret wellicht fataal o. d s 1 q 1 s Üs <P M n c a Amsterdam regen 17 11 01 De Bilt geheel bew. 17 12 0 Deelen motregen 19 12 01 Eelde geheel bew. 19 10 0 Eindhoven 21 12 1 Den Helder geheel bew. 16 12 0 Rotterdam geheel bew. 17 12 0 Twente geheel bew 21 12 0 Vlissingen 15 12 8 Zd.Limburg 21 13 12 Aberdeen regenbui 13 7 05 Athene on bew. 30 22 0 Barcelona half bew. 23 15 05 onbew. 16 12 1 Bordeaux 21 13 0 Brussel regen 19 12 5 Frankfort regen 24 14 01 Genève zwaar bew. 21 12 12 Helsinki 25 15 02 Innsbruck 21 11 0 Klagenfurt 23 9 0 Kopenhagen geheel beu- 18 11 0 Locarno geheel bew. 21 13 15 Londen motregen 16 10 01 Luxemburg 21 12 5 Madrid licht bew. 28 14 0 Malaga 27 19 0 Mallorca half bew. 25 13 0 Munchen half bew. 21 12 0 Nice 22 16 0 Oslo 25 13 2 Parijs regen 17 12 19 Rome regen i 25 17 - Split regen 25 16 03 Stockholm geheel bew. 16 12 4 Wenen 22 11 5 geheel bew. 22 13 2 Instanbul 30 21 0 Las Palmas zwaar bew. 27 21 0 Tel-Aviv licht bew. 27 21 0 ROTTERDAM (GPD) - De zware explosie in het achterschip van de Griekse ertstanker Agios Ioannis heeft vrijwel zeker zes le den van een negen man tellende Britse onderhoudsploeg het le ven gekost. Het stoffelijk over schot van een van hen is gebor gen. Nog steeds bestaat onzeker heid over de oorzaak van de ramp. De Rotterdamse Haven dienst had geen toestemming ge geven voor onderhoudswerk zaamheden. Het ontbreken van een dergelijke aanvraag werd door een woord- AMSTERDAM - In de grond on der een van de gebouwen van het Amsterdamse Binnengasthuis zijn sporen van chemicaliën aan getroffen die mogelijk gevaar voor het milieu kunnen opleve ren. Het TNO in Delft, dat grond water- en grondmonsters heeft genomen, heeft tot nu toe in het grondwater de stoffen tolueen en benzeen gevonden. Deze gege vens zijn volgens TNO niet direct verontrustend. Het onderzoek moet echter nog worden afge rond. voerder van de politie een nieuw element in het onderzoek naar de toedracht van de ontploffing ge noemd. Volgens deze zegsman is vast komen te staan dat op het moment van de explosie afvalo lie uit een zgn. slobtank werd overgepompt. Dit wordt ontkend door rederij Mannesmann. de Nederlandse agent van de eige naars van het 74.000 ton metende schip, Londense rederij Titan Shipping. Drie overlevenden hebben beves tigd dat de explosie zich niet in de slobtank heeft voorgedaan. Deze heeft hen zelfs het leven ge red omdat zij zich tijdens de ont ploffing daarin bevonden. Aan genomen wordt nu dat zich in een van de ruimen gas heeft op gehoopt. Dat zou door het ge bruik van lasapparatuur zijn geëxplodeerd. Ook vonken ont staan door het verslepen van sta len buizen zouden de aanleiding kunnen zijn geweest. Maar ook het - streng verboden - roken van een sigaret wordt niet uitgeslo ten. Een Engelsman en een Nederlan der liggen nog met niet ernstige verwondingen in het Rotterdam se Zuiderziekenhuis. Een Griek en een andere Engelsman kon den het ziekenhuis na behande ling weer verlaten. Dat nog licha men zullen worden geborgen, achtte een politiewoordvoerder onwaarschijnlijk. „Duikers heb ben de bodem van het Calandka- naal afgezocht. Ook aan boord is alles doorzocht, maar we hebben niets kunnen vinden" In theorie is het echter nog moge lijk dat de lichamen zich bevin den in het onder water staande achterschip van de tanker. Het tien jaar geleden gebouwde schip heeft aan bakboord een scheur van bijna zestig meter. Het maakt zwaar slagzij door binnengedrongen zee- en blus water. Sinds donderdagochtend is explosiegevaar geweken, maar toch blijft er permanent een gas- deskundige aan boord De havenautoriteiten hebben toe stemming gegeven de tanker verder te lossen Het ligt nu in de bedoeling een groot deel van de lading ijzererts te lossen. Daarna wordt de tanker naar het over slagbedrijf EMO in Europoort te verslepen, waar de rest van de la ding van boord gaat. Dan wordt ook bekeken of het de moeite loont het schip te repareren. Smit-Tak, die de berging en eventuele noodreparaties zal uit voeren, heeft van de eigenaren zwijgplicht opgelegd gekregen Voorstel informateurs: DEN HAAG (ANP GPD) - Ne derland neemt in december geen positieve beslissing over de plaatsing van 48 nu cleaire kruisraketten in ons lang. Zo'n beslissing zal, als een nieuw, kabinet van PvdA, D'66 en CDA zou aan treden, moeten worden uit gesteld. Dat is een van de belangrijkste conclusies die de kabinetsin formateurs Lubbers en De Koning gisteren - na enkele weken formeren hebben getrokken. De fractieleiders hebben zich nog niet aan de conclusies van de informa teurs gebonden. Vandaag vergaderen ook de fracties van D'66, CDA en PvdA over de voorstellen van hun infor mateursduo. Een aantal andere belangrijke punten uit de voorstellen van de informateurs zijn: openhouden van de twee kerncentrale's die Nederland heeft terwijl onderzocht wordt wat sluiting of stilleg gen kost; een koopkrachtoffer van ie dereen, waarbij de minimufn- inkomens vier jaar lang één procent per jaar zullen inle- het scheppen van 200.000 ex tra nieuwe arbeidsplaatsen; het instellen van een olie-em bargo tegen Zuid-Afnka; aardgasprijsverhogingen voor kleinverbruikers zullen meer gematigd worden door gevoerd; ontwikkelingssamenwerking blijft op tenminste 1.5 pro cent van het netto nationale inkomen staan; er komen regels voor educa tief verlof en volwassenene ducatie; de zendtijd zal enigszins wor den uitgebreid, gefinancierd door beperkte uitbreiding van de ster en met bescher ming van de dagbladen. het openbaar vervoer krijgt meer aandacht; vooralsnog wordt de Marker waard niet ingepolderd. Zetelverdeling Lubbers en De Koning hebben de fracties van CDA. PvdA en D'66 voor de zetelverde ling in het nieuwe kabinet voorgelegd. Dat is gedaan volgens de formule 6-6-3 (CDA-PvdA-D'66). In het voorstel levert het CDA de minister-president en de ministers van financiën, on derwijs, ontwikkelingssa menwerking, justitie en land bouw en visserij De PvdA zijn de posten van binnen landse zaken (tevens vice- prcmier), sociale zaken, bui tenlandse zaken, volkshuis vesting en ruimtelijke orde ning en cultuur, recreatie en De Koning maatschappelijk werk toebe dacht. Voor D'66 hebben de informa teurs defensie en economi sche zaken voorgesteld, over volksgezondheid en milieu- hygiene en verkeer en vreter staat moeten PvdA en D'66 het onderling eens worden, zeggen Lubbers en De Ko ning. Economisch Lubbers en De Koning zijn tot de conclusie gekomen dat CDA. PvdA en D'66 samen een versterkend en opbou wend sociaal-economisch en financieel beleid kunnen voe ren, gericht op het behouden en scheppen van werkgele genheid. als zij bereid zijn ideologische stokpaardjes te laten vallen ten behoeve van werkelijke, praktisch, samen werking. De paragraaf over economische en sociale zaken is de groot ste in het stuk waarin Lub bers en De Koning hun con clusies presenteren De informateurs hebben ge» constateerd dat in de pro gramma's van de dne partij en 'een baaierd van sugges ties is te vinden op dit be leidsterrein. 'Vaak zijn zij aanvullend, soms sluiten zij elkaar uit Een herkenbaar, versterkend en vernieuwend beleid is er zeker uit op te bouwen. Daarbij past geen dogmatiek, wel overtuiging'. Lubbers en De Koning schrijven dat 'politisering' van beleidskwesties niet de juiste weg is om uit de pro blemen te geraken. Zij denken dat de drie partuen zich, in verband met de eco nomische crisis zouden kun nen vinden in een beleid dat gericht is op: versterking van economie en werkgelegenheid; vernieuwing, verdeling van het werk en een beleid dat antwoord geeft op vragen, samehangend met werkloosheid. Matiging Volgens de informateurs bete kent zo'n beleid een ver schuiving van consumptie naar investenngen en van be stedingen in het buitenland naar bestedingen in het bin nenland Met andere woor den: matiging, ter verster king van industrie, werkgele genheid en arbeidsverdeling. Dat betekent dat de volgende maatregelen noodzakelok zijn: een meerjarenplan voor de werkgelegenheid een sterke investeringsim puls (ten bedrage van 1,3 mil jard gulden per jaar. voor één derde te betalen door de overheid), de vergroting van het winst aandeel van de overheid in het aardgas besteden voor versterking van de algemene indu-trulf struktuur <b«- schikbaar voor investerin gen: 0 75 mibard per jaar). een derde geldstroom voor gerichte investenngen, te be talen uit een investerings- loon, dat op de consumptie moet wroden bespaard (geld inleveren voor werk). Zo'n in- vestenngsloon zou in twee jaar kunnen oplopen tot 1 procent van de bruto-loon- som, zeer aanzienlijke werk gelegenheidseffecten hebben een een direct en herkenbaar verband leggen tussen de be- spanngen en wat ermee ge beurt. Er moet bovendien een fors energie-programma komen In de glastuinbouw moeten honderden miljoenen geïn vesteerd worden voor ener gie-besparing. De electnci- teitscentrales zullen moeten worden omgebouwd voor ko len, en er moet op grote schaal begonnen worden met warm te-krachtkoppeling (stadsverwarming) Tenslotte moeten met de olie maatschappijen afspraken worden gemaakt voor inves tenngen die zouden moeten kunnen oplopen tot tenmin ste 4 miljard gulden per jaar uit de uit het aardgas behaal de overwinsten. DEN HAAG (ANP) - Meer woningen bouwen in de steden en het terug dringen van de "automobiliteit" kan de overheid in de komende jaren miljarden guldens besparen. Om dit doel te bereiken zal het openbaar vervoer verbeterd moeten worden De voorzieningen voor de verkeers veiligheid zullen zo'n 65 000 arbeidsplaatsen opleveren Dit stelt de initiatiefgroep "wijs op weg" in een gisteren uitgebracht rap port. De groep telt vertegenwoordigers van de NS. streek busvervoer, vrijwel alle actiegroepen op het gebied van lang/aam verkeer en open baar vervoer en tegenwoordigers van CDA. PvdA. PPR, PSP en de vervoersbond CNV ADVERTENTIE wobbelfieUen raSlrl «h** T! #n d# Kikkere,,es **«e'*peelplaats grote veilige speeltuin trampoline* midgetgolf gondel* hieuKd^n r1?!. r,,dl door n ,unn*'vo1 geheimen) Theater HIP met poppenkast en filmvoorstelling atrwalk dierenkamp Sportland De Srha»n»k™r me?--tl?. T en •mbachien zwembad, spartelvijver en zonneweiden verkeerslum speurtocht fantasie doolhof, ent enz .De Schaapskooi met vele specialiteiten w o pannekoeken (17 soorten)DUtMHILL WASUNAAft VOOft MN OMVMOITtLUKI OAO

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7