Personeel Adler zet 'stap in het duister' Boekbinderij failliet; bezetting opgeheven CPN en WD in de slag over bezuinigingsplan Jongeren willen clubhuis Demonstratie tegen verhoging gasprijzen PAGINA 4 DO/ST LEIDEN DONDERDAG 25 JUNI 19 TRIJ Dertienduizend gulden voor onderzoeksbureau "Is dil nu geen water naar de zee dragen?". Werknemers van Adler-Leiden voelden er gij^ren aanvankeljj niets voor om de eigen portemonnee te tasten voor "een stap in het duister die heel misse werkgelegenheid met zich meebrengt. LEIDEN - De werknemers van Adler-Leiden willen 13.000 gulden inleveren van hun sociaal plan van 6.7 miljoen gulden voor een mogelijk behoud van een deel van de werkgele genheid. Het kostte de vakbonden gisteren de grootste moeite om dit door te drukken. De ruim zeshonderd werknemers van de Nederlandse Adlerfabrie- ken in Leiden en in Cuyk bespra ken gisteren het sociaal plan dat de directie en de vakbonden na lang onderhandelen en rekenen overeengekomen waren. Een so ciaal plan van 6.7 miljoen gulden groot waar de Adlerwerknemers het werk nog voor neergelegd hebben. Dat gebeurde toen de di rectie meende dat er bij 6.7 mil joen minder te verdelen viel dan de vakbonden meenden. Nadat enkele rekenfouten van de direc tie ter waarde van enkele miljoe nen uit de weg waren geruimd ("als je je steeds zo verrekent dan - een bedrijf niet lang be an", zegt een werknemer) ond niets een akkoord tussen directie en vakbonden en giste ren dus ook de werknemers meer in de weg. Maar dan de 13.000 gulden. Nodig voor het onderzoek waar het in novatiebureau Innotech, Neder landse standplaats Roosendaal, nog steeds druk mee in de weer is. Innotech stroopt de wereld markt af naar ondernemers die de Nederlandse Adlerfabrieken geheel of gedeeltelijk willen on dernemen. Vóór 15 juli moeten de conclusies binnen zijn. Als het onderzoek resultaat ople vert zou het pas afgesloten so ciaal plan uiteraard opnieuw be keken moeten worden. De heer Pennings van Innotech wil óns nog niet zeggen hoe de stand van zaken met het onderzoek is. De vakbonden weten slechts dat er "lichtpunten zijn". En weten dat het onderzoek onmiddellijk ge stopt wordt als er niet snel maxi maal 13.000 gulden voor Inno tech op tafel zou komen. Volkswagen Weliswaar heeft de overheid reeds 80.000 gulden voor het onder zoek door Innotech beschikbaar gesteld, maar de hogere dollar koers levert voor het innovatie- bureau een tekort van 13.000 gul den op. Het ministerie van Eco nomische Zaken, dat reeds 50.000 gulden betaalde, weigerde meer geld in de zaak te stoppen Ook de gemeente Leiden, goed voor 25.000 gulden, weigerde. En de gemeente Cuyk die met een bedrag van zegge en schrijve 5000 gulden het onderzoek steunt, verwees de vakbonden naar het Volkswagenconcern voor meer geld (Volkswagen is grotendeels eigenaar van het Triumph-Adlerconcern, dat nog steeds de eigenaar is van de Ne derlandse Adlerfabrieken). Dus stapten de vakbonden giste ren naar het personeel met de vraag de 13.000 gulden beschik baar te stellen. De werknemers in Cuyk gingen hiermee gemak kelijk akkoord. De werknemers in Leiden moeilijk. Door veelvul dig op het gevoel van de werkne mers in te werken, sleepten de vakbonden de 13.000 gulden voor Innotech in de wacht. De meerderheid van de Adler werknemers in Leiden heeft - on danks de grote hoeveelheid ac ties sinds de Triumph-Adler di rectie meedeelde hen kwijt te willen - toch steeds eerst en voor al. of zelfs louter, naar de eigen portemonnee gekeken. Logisch in een bedrijf waar de arbeids omstandigheden nooit zodanig zijn geweest dat er naast het loon nog veel meer plezierige zaken te beleven waren. Idealen zoals "behoud van werkgelegenheid" zijn dén mooie woorden als an deren de kastanjes uit het vuur willen halen. Tegen de (Duitse) bazen met hun goede salarissen is toch geen weerwerk mogelijk. Van bovenaf Het loonsyndroom en de idee "dat het toch allemaal niks uithaalt" leverden op de langzaam afkal vende fabriek aan de Roosevelt- straat een grote massa op die zelfs nauwelijks de straat op was te krijgen voor behoud van het eigen werk. Daarnaast bestond echter wel degelijk een - welis waar door die massa onder steund- klein hardwerkend actie comité en daarnaast waren er ook nog eens energieke vak bondsbestuurders zoals vooral FNV-man Nol de Jong. Bezwaar tegen de werkwijze van de vakbondsbestuurders (en ook wel het actiecomité) zou kunnen zijn dat zij teveel ideeën van bo venaf op de werknemers "drop ten" (bij wijze van spreken van uit het door Nol de Jong geregel de vliegtuigje bij de Adlerde- monstratie waarvoor vooral mensen van buiten de fabriek zich warm liepen). Een groepje van zes werknemers dat zelf al ternatieven wilde ontplooien voor het werk bij Adler. zoals het maken van speelgoed, was aldus geen lang leven beschoren. Sti mulans vanuit de vakbonden ontbrak evenzeer als de brede steun vanuit de fabriek. "Als er veel meer mensen vanaf het be gin af aan hadden meegewerkt aan het doorzetten van alterna tieven, dan maakten we veel meer kans", zegt Ton Faas. voor zitter van het actiecomité en een van degenen die zich het laatste jaar het vuur onder de sloffen vandaan heeft gelopen voor het behoud van Adler. Gisteren ging het er dan om of de Leidse Adlerwerknemers in hun eigen portemonnee wilden tas ten voor het al dan niet mogelij ke behoud van een stuk werkge legenheid door het onderzoek van Innotech. Innotech. een bu reau, dat door vakbondsbestuur der Nol de Jong is opgesnord en als "laatste strohalm" is "ge dropt". De Jong rekende de werknemers voor dat 13.000 gul den slechts een luttel bedrag is op de 6.7 miljoen gulden van het sociaal plan: "Gemiddeld slechts twintig gulden per persoon". "Geen zin" Vurige reacties brandden los in de volgepropte kantine van Adler. De Jong moest onder het span doek "Adler dicht...Nooit!" aan horen: "Het heeft toch geen zin meer". "Als Innotech het nog niet eens van die tachtig mille kan doen... Dat bedrag van 13.000 gulden gaat alleen maar op aan lekker eten en reizen. Ver der doen ze niks...(luid applaus). "Is dit nu geen water naar de zee dragen? We weten helemaal niet wat zij aan het doen zijn. Zonder garanties dat het werk oplevert moeten wij geen geld beschik baar stellen. Laat Innotech ook eens een risico dragen. Als het werk oplevert krijgen ze meer geld". "Wat heeft Innotech nu dan bereik", werd de steeds drin gender vraag van de Adlerwerk nemers aan vakbondsman De Jong. "Men is in gesprek", kon deze slechts zeggen. "Men be weert dat er lichtpunten zijn". De behandeling van de 13.000 gul den werd een uur opgeschort. Eerst werd het sociaal plan be handeld om de gemoederen te bedaren. Het sociaal plan werd akkoord bevonden, afgezien van individuele kwesties. En daar kwam Nol de Jong met een ster ke troef. Hij haalde Jaap de Boer, "vorig jaar september bij Adler weggereorganiseerd" voor de microfoon: "Ik heb al heel wat meer dan twintig gulden het laat ste jaar uitgegeven om een stuk werkgelegenheid bij Adler te redden. Die schamele twintig gulden; een keer geen biertje, een lottotje of een tnotje, en we zijn er", hield hij geëmotioneerd de werknemers voor. Het had reslutaat. De Boer is de man die al in '76 een uitvinding deed op het gebied van tekstver werking. In plaats van het nor male printpapier met gaatjes kan via zijn uitvinding elk gewenst papier in de printer die door de computer wordt bediend. De Boer bood zijn vinding in '76 aan de directie aan. die de vinding weer "netjes" aan de Boer terug stuurde. De directie van Triumph-Adler is steeds door vakbonden en werknemers het verwijt gemaakt veel te laat inge sprongen te zijn op nieuwe tech nieken zoals de elektronische tekstverwerking. "Met mijn vin ding was ik te vroeg", zegt De Boer. Hij heeft het octrooy van zijn vinding overgedragen aan Innotech, "om een bijdrage te le veren aan het behoud van de Ad- lerfabriek". Grote mond "Tot nu toe hebben jullie alleen met woorden en inzet gestrede voor de werkgelegenheid", spra De Boer tot de werknemers. "lit notech voert serieuze onderhand delingen, is me verteld. Als Innq tech stopt is het gemeenschaps geld van 80.000 gulden weg. E wordt slechts 20 gulden van u ge vraagd voor de voortzetting vai het onderzoek". De Boer ontving een hartelijk ap plaus. Vakbondsman De Jon) herhaalde nog eens: "Jullie drei gen straks de geschiedenis in tl gaan als de werknemers die eei grote mond hadden over hc! overeind houden van werk maai niet bereid waren daarvoor twei tientjes de man te betalen". Dj meerderheid van de Adlerwerh nemers koos vervolgens "vooljl de stap in het duister" door vera der in zee te gaan met Innotech Als Innotech niet slaagt, daif gaan de opzegtermijnen van allj k ruim zeshonderd werknemers ii Leiden en in Cuyk per 1 augus I tus lopen. RENE VAN DER VELDEN LEIDEN - Een eigen clubhuis, dat was wat dertig Leidse jongeren gisteravond wilden bereiken door het aanbieden van een peti tie aan wethouder Van Dam. De overhandiging vond plaats in de Vredeskerk, waar een inspraak avond werd gehouden over het voorontwerp sociaal—cultureel plan. De dertig jongeren zijn, zo meldt de brief die zij aan Van Dam overhandigden, een hechte groep vrienden en vriendinnen tussen de 13 en 16 jaar. Zij wor den nog in weinig clubhuizen en disco's toegelaten, omdat zij als groep te groot zijn en inbreuk zouden maken op de bestaande sfeer. Uit verveling slenteren ze dus maar wat op straat of zitten bij MacDonalds. Veel van hen komen te vaak in aanraking met de politie. De jongeren komen nu al twee keer per week bijeen in het huis ln het café de Uyl van Hoog land aan de Nieuwstraai speelt vanavond vanaf een uur of negen het jazzquintet "De Nieuwe Vrijgestelden". Deze formatie bestaat uit Hans Knegtmans (piano), Bert Vuysje tenorsax), Frans van Leeuwen (altsax), Wim Klein (drums) en Jaap Klein (bas). Abortusdemonstratie Wij Vrouwen Eisen organiseert morgenmiddag van twaalf tot twee een picket-line voor de Spaanse ambassade aan het Lange Voorhout in Den Haag. Dit in verband met de processen in Bilbao en Sevilla tegen vrouwen die abortus ondergaan of uitgevoerd heb ben en de internationale abortusdemonstratie die eveneens morgen in Sevilla wordt gehouden. Deelnemers uit Leiden verzamelen zich om half twaalf bij het station. PvdA Vanavond is er een ledenverga dering van de Partij van de Arbeid met Elske ter Veld en Flip de Kam over de vraag: gezinsinkomen of individueel inkomen Ook de plaatselijke politiek staat op de agenda. De vergadering wordt gehou den in 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, en begint om acht Hoop op overname Wethouder Van Dam (links) neemt de petitie van de dertig jongeren in ontvangst. van vrienden. Een van die avonden wordt besteed aan het vergaderen over de problemen en de plannen voor een eigen clubhuis. Overigens worden zij in hun streven gesteund door on der meer de wijkagent van de Mors, de kinderbescherming en welzijnswerkers van 't Breehuys. LEIDEN - "Ik wil me niet verant woordelijk maken voor de poli tiek die de regering, die de VVD, me op legt. Ik zal daarom geen suggesties doen voor bezuinigin gen in Leiden". Dit zei CPN- raadslid Brands gisteravond in de commissie voor economische zaken. Brands had het over een puur rechtse regering, die de belangen van de bevolking naast zich neer legt. "Maar het regeringsbeleid is nog maar kinderspel in vergelij king met de Leidse plannen om te bezuinigen", aldus de commu nist. Volgens Brands zouden de bezui nigingen op alle terreinen ver slechteringen betekenen, leiden tot een personeelstop en een ver hoging van de belastingdruk. De Partij van de Arbeid, vond Brands, kruipt hiermee in het stof voor college-partner de WD. Raadslid Van Duyn (WD) noemde dit "de meest domme opmerking die ik ooit heb gehoord. Het is dwaasheid om te veronderstellen dat wij er plezier in hebben om te bezuinigen. Wij zijn net zo be zorgd als u" aldus Van Duyn. Hij vond dat de gevolgen voor het personeel zoveel mogelijk moe ten worden beperkt. Van Duyn zei verder dat de Leidse •ftlcUnf van de VVD er enorm voor had geknokt om Leiden by de bezuinigingen te ontzien. "Aan een landelijke discussie hebben we hier niets. Dan ko men we niet toe aan het goed be sturen van de stad. U hebt zich neer te leggen bij de middelen die het rijk ons geeft, anders bent u als Leids gemeenteraadslid geen knip voor de neus meer waard". Maat (PvdA) zei dat zijn partij zich altijd had verzet tegen het beleid van deze regering. Dat neemt volgens hem niet weg. dat ook een andere regering zal moeten bezuinigen. Bleijie (CDA) meen de dat de aanleiding voor de Leidse bezuinigingen niet zozeer in Den Haag gezocht moet wor den. "Wij zijn altijd ruim bedacht met rijkssteun uit het gemeente fonds. Jarenlang hebben we voor begrotingen gestemd, die een te kort vertoonden. Dat kan niet zo blyven", zei Bleijie. Ontzien De christen-democraat zei het een terechte keus van het college tc vinden dat de sociale sector bij de bezuinigingen wordt ontzien. Hij vroeg of er ook gekeken was welke sector de laatste jaren meer dan evenredig was ge groeid. Zijn partijgenoot Vink uitte kritiek op de zijns inziens onevenredig grote bezuinigingen op het economisch beleid. Wethouder Fase (VVD) constateer de na deze discussie dat er slechts partij-politieke praatjes waren gehouden en nog geen suggesties waren gedaan waarop daadwerkelijk bezuinigd kon worden. Van Duyn kwam vervol gens met een lijst van mogelijk heden aan. Hij noemde het terugdringen van het tekort op de reiniging, het an ders innen van het reinigings recht, verhoging van belastingen op pleziervaartuigen en de hon denbelasting, het terugdringen van het tekort op de Stadsge hoorzaal en de Groenoordhal. Volgens Van Duyn zou het te kort van de hal, veroorzaakt door de sport, in drie tot vier jaar moe ten worden opgeheven. Maat en Bleijie verklaarden beiden niet veel te voelen voor het ver hogen van de reinigingstarieven. Maal deed de suggestie om de verliezen op de warenmarkt op te heffen. "Het gaat om een be zuiniging van een paar ton. Het is een goed lopende markt en de mensen van de ambulante han del staan er graag", aldus Maat. Hij noemde voorts eveneens de Groenoordhal en de Stadsge hoorzaal als mogelijke bezuini gingsposten. Ook naar de subsi die aan het bloemencorso, het vW en de uitgaven voor Leiden promotion zouden volgens Maat eens gekeken moeten worden. LEIDEN - Boekbinderij Van den Berg aan de Eerste Groenesteeg in Leiden is gisteren door de Haagse rechtbank failliet ver klaard. De bezetting van het be drijf door de zestien werknemers gaat in elk geval tot vandaag nog door. De vakbonden FNV en CNV, en de werknemers wachten de resulta ten van het gesprek af dat de vakbonden vandaag met de werkgeversorganisatie FGE voe ren. Verder zijn zij benieuwd naar de opstelling van de door de rechtbank aangestelde curator mr. V. Groenendijk die bij het gesprek als toehoorder aanwezig is. De boekbinderij blijkt op een jaaromzet van acht tot negen ton een schuld te hebben van drie ton. waarvan een ton aan de be lastingen en 45.000 gulden socia le premies aan de bedrijfsvereni ging. De zestien werknemers bezetten vorige week dinsdag hun bedrijf nadat waarnemend directeur Wally Gallert hen had meege deeld dat er geen orders en geen geld meer was. De werknemers hoefden de volgende dag niet meer terug te komen. Zij menen echter dat de boekbinderij zeker voor een deel bestaansrecht heeft; vooral voor het spoed- bindwerk van kleine hoeveelhe den drukwerk. Gallert wordt wanbeleid verweten: orders van kleine drukkerijen zijn verspeeld door steeds orders van het grote Nederlands Drukkerij Bedrijf met voorrang te behandelen, zo dat afspraken met de kleine drukkerijen niet op tijd werden nagekomen. Orders Op een oproep van de vakbonden aan drukkerijen om orders, kreeg de bezette boekbinderij acht orders binnen en een aantal toezeggingen. Andere drukkerij en weifelden. "Dat is logisch in de huidige situatie", zegt FNV- districtsbestuurder Harrie Staas. "Sommige klanten zijn bang dat hun drukwerk het bezette bedrijf niet meer uitkomt als het hier eenmaal staat. Maar de mensen hebben de laatste week laten zien dat zij vakmensen zijn en de orders keurig afgeleverd". Volgens waarnemend directeur Gallert is hij het geweest die zich steeds uit de naad heeft gewerkt voor het bedrijf terwijl juist de werknemers het bedrijf naar de knoppen hielpen door niet hard genoeg door te werken. Vak bondsbestuurder Staas geeft hiertegenover het voorbeeld dat Gallert eind april nog zijn eigen loon met 600 gulden in de maand heeft verhoogd; "en het is beter de tent draaiende te houden dan je eigen zakken te vullen. Gallert ging liever vandaag dan morgen failliet". Ondanks de belofte van Gallert de vakantietoeslagen en lonen tot en met gisteren aan de werknemers te betalen, is dat niet gebeurd. Vakbondsman Staas kon gisteren toch de lonen uitbetalen, maar dan met che ques van de grafische bedrijfs vereniging. De bedrijfsvereni ging heeft -onder bepaalde voor waarden- ook de lonen van dé koemende weken gegarandeerd. Wernink De hoop van de werknemers is ge richt op de werkgeversorganisa tie FGE (vereniging van fabri kanten grafische eindprodukten) en curator Groenendijk. Van hen zouden volgens de vakbonden ideeën moeten komen tot een mogelijke overname van het be drijf. Groenendijk was destijds een van de curatoren van het fail liet verklaarde Wernink aan de Morsweg. Wernink kon na lang onderhandelen voor een behoor lijk deel toch behouden worden. Bijna hetzelfde staat vakbonden en werknemers voor ogen bij boek binderij Van den Berg: "We kun nen het failliete bedrijf niet voor zetten; de schuldenlast is niet mee te torsen. Het probleem isj wie is bereid met het bedrijf in' zee te gaan? Wie wil de failliete boedel overnemen én erin inves teren?" Maar waar Wernink werd overgenomen door de oud-direc teuren. daar zierf de vakbonden en de werknemers waarnemend directeur Gallert nog niet terug keren bij Van den Berg: "Had den wij het bedrijf niet bezet, dan stonden er al zestien mensen j op straat. Onder de directie van Gallert maakt de overname geen enkele kans. Of de nieuwe baas nu Jantje of Pietje heet; als hij maar geen Gallert heet en als we t maar aan het werk blijven", stel len de werknemers eensgezind. LEIDEN - Wethouder Fase (WD) kreeg gisteravond het Leidse ac tie-comité 'Gasprijsverhoging Nee' op bezoek. Spandoeken met onder meer de leus 'Leiden tegen de gasprijsverhoging' wer den bij het stadhuis geplaatst. In een pamflet lieten de actievoer ders weten dat de Leidse wet houder zich niets aan de proble men van de Leidenaars gelegen laat liggen, omdat zij op de laat ste vergadering van de VEGIN voor een verhoging met twaalf cent zou hebben gestemd. De vergadering sprak zich met over- Per fiets op rijksweg 44 LEIDEN - Een 44-jarige man uit Delft heeft vannacht vrijwillig een nachtje doorgebracht op het Leidse politiebureau De man werd aangehouden op de Rijks weg 44, waarop hij per fiets naar Delft wilde rijden. Daar de man eerder in de St. Bavo werd ver pleegd, werd dit ziekenhuis inge schakeld De man weigerde ech ter naar de St. Bavo terug te ke ren en verkoos daarboven een nachtje op het politiebureau. grote meerderheid uit voor een verhoging van 8V2 cent (zeven plus btw). "Wij beschouwen dit als een direc te aanval op de toch al lege porte monnee van de Leidse bevol king", aldus het pamflet. De wet houder legde gisteravond uit dat het actie-comité zich baseerde op een onjuiste berichtgeving in de ze krant. Zij heeft wel degelijk gestemd voor het voorstel, dat ook werd aangenomen, de zeven cent plus btw. Afgesproken werd dat het actie-co mité op de volgende vergadering van de raadscommissie voor eco nomische zaken (20 augustus) wat uitvoeriger aan bod zal ko men. Toen de actievoerders het stadhuis verlieten, bleek dat op last van de politie de spandoeken waren verwijderd. De spandoe ken konden vandaag weer wor den opgehaald bij de gemeente. LEIDEN - Bij een snelheidscon trole op de Churchilllaan zijn gis termiddag 611 auto's gecontro leerd. Bijna vijftig auto's reden harder dan de toegestane vijftig kilometer per uur. Zij kregen een proces-verbaal. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 83 kilo meter per uur.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4