Terrein in Camp blijft dicht VVD en PvdA kunnen niet op één lijn blijven pouw begonnen in ~~gat' Langegracht emeenteraad: tijdelijk parkeren mag niet Raad beluistert band van optreden politie Leidse stadsrubriek NI 1 dJDAG 26 JUNI 1 eer een gat gevuld >glan| 'eujlDEN - Wethouder Tesselaar volkshuisvesting sloeg gis- irmorgen de eerste paal voor 57 oningwetwoningen aan de ^ngegracht. hoek Pelikaan- denvitraat. De nieuwbouwwoningen lullen worden beheerd door de cIub^eidse Woningstichting. ;ntrufeer een 6evuld", merkte yethouder Tesselaar na afloop neldipP. maar hij constateerde tegelij- tF01 1202f- IDEN - In de Kloksteeg begint tie dienst gemeentewerken vol- n' P^ende week aan het aanbrengen van nieuwe bestrating. Het werk begint aan de kant van het Ra- onstPenburg en zal ongeveer vier we ken duren. Tussen Rapenburg en Pietcrskerkplein is de Klok steeg in deze periode voor door- Ie s£aand ver^eer afgesloten. 3.30-1 liteit kerlijd* wel "dat een heleboel mensen er een tijdlang aan heb ben getwijfeld of het nog wel zo ver zou komen De wethouder zei ook dat ondanks alle rijkssubsidies de huren vol gens hem toch nog vrij hoog wor den. Zoals het er nu uitziet zullen de toekomstige bewoners zo'n 460 gulden per maand moeten betalen. Dit nieuwbouwcomplex zal overi gens ook het eerste in Leiden zijn met overdekte parkeerplaat sen. Wil men een plaats hebben, dan zal daarvoor overigens wel 32,50 gulden per maand moeten worden neergeteld. Over dit experiment zei Tesselaar: "Laten we hopen dat het niet zo afloopt als in de Bijlmer. Daar werd het een groot fiasco". 57 woningen op de hoek Langegracht Pelikaanstraat werd gisteren geslagen iEIDEN Het CDA—voorstel om tijdelijk parkeren in de Camp mogelijk te maken is gisteravond door een meerderheid van de gemeenteraad verworpen. Wet- u3houder Waal zal dus niet met zijn portefeuille hoeven te zwaaien. Dat hij dat wel zou hebben gedaan als het ergaVoorstel was aangenomen bevestigde hij gisteravond nog eens. Tijdelijk parkeren toestaan noemde de wet houder een sluipmoord op zijn binnenstadsbeleid. ^VD en PvdA vonden elkaar gis teravond in een conïpromis-- voorstel van WD-er Kuijers. Het voorstel volgens CDA-er Walenkamp een prachtig staaltje van een pagina voltypen zonder iets te zeggen - houdt o.a. in dat de paaltjes weer worden wegge haald. Hekken moeten de winke liers als vanouds belemmeren hun blik op het terreintje te plaatsen. anVerder staat er in het voorstel dat het gemeentebestuur voor 15 au gustus de raad moet informeren over de voortgang van het plan voor het terreintje - het aanleg gen van een plateau. Mocht het er dan naar uitzien dat het pla teau voorlopig niet zal worden aangelegd, dan zal worden beke ken of de grond tijdelijk een an dere bestemming kan krijgen. ^Fietsenstalling at dat dan precies voor bestem ming moet zijn, laat het voorstel in het midden. Een fietsenstal ling is in elk geval één van de mogelijkheden. De VVD—ers Van Duyn en Zonnevylle ver klaarden echter gisteravond dat volgens hen een tijdelijke par keerplaats dan wel wenselijk is. Wethouder Waal sprak evenwel gisteravond de verwachting uit dat het niet zo lang meer zal du ren eer er met de aanleg van het plateau zal kunnen worden be gonnen. De subsidietoekenning van CRM zou volgens hem niet zo lang meer op zich laten wach ten zodat er na de zomer kan worden begonnen met de werk zaamheden. Van hard optreden van gemeente zijde was volgens wethouder Waal geen sprake geweest. Op deze kritiek van zijn partijgenoot Peters, antwoordde hij: "Ik heb geprobeerd zo duidelijk moge lijk te zijn. Sommige mensen verwarren dat met hardheid". En in één adem voegde hij daar aan toe dat hij zijn reactie veeleer lankmoedig wilde noemen. "Ik heb tenslotte geen proces—ver baal laten opmaken, laat staan auto's laten wegslepen". Verder wees hij er op dat toestaan volgens hem ook betekent dat je elders in de stad vergelijkbare si tuaties gaat krijgen. "Je gaat het als het ware stimuleren om au to's op open plekken te parke- Volgens de wethouder was het ook niet de bedoeling van de winke liers geweest om te streven naar een tijdelijke parkeerplaats, maar wilden zij wel degelijk een definitieve uitbreiding van de parkeergelegenheid Scheldwoorden Waal verweet het CDA te weinig af stand te hebben bewaard ten op zichte van de winkeliers. En hij vroeg zich af of deze partij door die houding wellicht het eigen- macntige optreden van de win keliers in de hand had gewerkt. LEIDEN - Aan de hand van een gedetailleerd verslag en bandop namen, gemaakt door Radio Stad Leiden, poogde PSP-- raadslid Ponsen gisteravond in de gemeenteraad de gebeurtenis sen die plaatsvonden op de actie dag tegen de leegstandswet op 30 mei te reconstrueren. Ponsen had de interpellatie aange vraagd in verband met het feit dat op die dag één van de agen ten aan het Galgewater een pi stool trok. Het ging haar, zo leg de ze uit, nu niet om het incident zelf, maar meer over de vraag hoe het tot zo'n incident heeft kunnen komen. Duidelijk was in elk geval volgens Ponsen dat de jonge agent niet tegen de situatie had opgekund. Verder stelde zij het idioot te vin den dat er iemand had kunnen Restaurant voor fijnproevers! MENU (3¥n,dw am iedere maandag t/m donderdag CONSOMMÉ AU XBREZ Heldere runderbouillon met sherry, tomaat en rijst LI MAN DE DE SOLE CARDINALE Tongscharfilets met kreeften saus SORBET AU CASSIS Fris nagerecht met het sap van zwarte bessen en crème de cas- I EDE RE DAG GEOPEND V A. 18.00 UUR ZONDAG V A. 17.00 uur van f 33,50 voor f 24,50 Het omstreden terrein aan de Vrouwenkerkkoor straat. De palen worden straks vervangen door hekken. CDA—er Walenkamp schoot deze interpretatie in het verkeerde keelgat. "Ik heb toch al duidelijk gezegd dat ik dat optreden ook afkeur. Daar gaat het helemaal niet om. Ik wil alleen dat er nu een tijdelijke voorziening wordt getroffen". De wethouder was volgens de CDA-er of oostin- disch doof of kort van memorie. Applaus van de aanwezige win keliers viel hem ten deel. Slech ter verging het even later PvdA—er Peters, die van enkele middenstanders vanaf de publie ke tribune enige welgemeende scheldwoorden kreeg toegewor pen. Soms applaudiserende, soms luidkeels scheldende winke liers op de publieke tribune tijdens een vergadering in de gemeenteraad. Dat moest dus wel over parkeren gaan Een braakliggend terreintje in de Camp. de wijk "achter" de Haarlemmerstraat, werd en kele weken geleden gekraakt door winkeliers die er hun auto's neerzetten. Het ge meentebestuur onder aan voering van PvdA-wethou der Waal reageerde snel: flin ke palen werden bij het stuk je grond aan de Vrouwen- kerkkoorstraat neergezet om te voorkomen dat de winke liers er nog eens hun blikken op vier wielen zouden kun nen stallen. Deze week besprak de gemeen teraad een voorstel om enke le wijzigingen in het bestem- minngsplan voor de Camp aan te brengen, om zo onder meer de bouw van een aantal bejaarden woningen mogelijk te maken. Dat voorstel van B en W werd geruisloos aange nomen. Met name de CDA- fractie greep het aan om te proberen het kale terrein aan de Vrouwenkerkkoorstraat alsnog als tijdelijke parkeer plaats in te richten. Weg met de palen dus. Het resultaat van de raadsver gadering van gisteravond: de palen worden vervangen door hekken (dat lijkt veel op energie- en geldverspilling), auto's mogen niet op het ter reintje en na de zomervakan tie zien we wel verder. Wet houder Waal bracht al zijn politieke gewicht in stelling om te voorkomen dat het CD A-voorstel zou worden aangenomen Zelfs aftreden behoorde tot de mogelijkhe den. Een nogal overtrokken reactie van de wethouder. Hij kan toch moeilijk volhouden dat tijdelijk toestaan van een handjevol auto's op een kaal stuk terrein zo'n essentiele doorkruising van het par keerbeleid in het Leidse cen trum betekent. De winkeliers hadden er op hun beurt beter aan gedaan hun actie een wat minder demonstratief karak ter te geven. Dan zouden de auto's op het bewuste terrein tje in de Camp er waarschijn lijk nog hebben gestaan - net als op andere braakliggende stukken grond in de buurt. Natuurlijk verdient het terrein in deze histonsche omgeving uiteindelijk een passender bestemming. Op dit moment is onduidelijk wanneer dat doel een plateau kan worden gerealiseerd. Wat er intussen moet gebeuren daarover zal de gemeente raad na de zomervakantie op nieuw een uitspraak moeten doen. Tenzy dan blijkt dat het plateau met ryksusbisi- die op korte termyn kan wor den aangelegd. Sloten PvdA en WD gisteren eensgezind de rijen, als er straks opnieuw gesproken moet worden over een tyde- lyke voorziening voor het ter rein en beide partijen wil len dat - dan zullen de colle gepartners minder eenvou dig op één lyn te brengen zijn. Van wethouder Waal en zijn partij is nu t Ie verwarh ten dat zij alsnog tot voor stander van een tijdelijk par keerterrein zullen worden omgepraat. In elk geval enke le leden van de VVD-fractie Van Duyn, Zonnevylle - hebben gisteravond wél dui delijk de uitspraak gedaan parkeren de meest nuttige tij delijke bestemming voor het terrein vinden. Ongetwijfeld beseffend dat die partij bij de middenstanders in de Haar lemmerstraat niet nog meer goodwill kan verspelen. Blijven deze VVD'ers conse quent, dan kan het CDA UÊ de zomer dus met meer steun in het vooruitzicht zijn voor stel herhalen Dat wil met zeggen dat dit voorstel het dan ook zal halen met PvdA zullen D'66. PPR en ook PSP van mening zijn dat er wel aardiger tijdelijke bestem mingen te bedenken zyn dan een parkeerterrein. Zodat in het deze week ver schenen fractieverslag van de PvdA het aantal geconsta teerde geschilpunten tussen deze partij en de WD dan opnieuw kan worden uitge breid. JOHN KROON worden neergeschoten ter verde diging van een ellendig stukje grootkapitaal. Ter verduidelij king: de politie werd ingescha keld omdat enkele leegstaande WUPO-panden werden beklad Het raadslid vond ook dat het tijd werd dat de geweldsinstructie in verband met het nieuwe dienst pistool van de politie, de Walther P5, wordt aangepast. Een voor stel dat zij daartoe indiende werd evenwel niet meer door de raad behandeld en zal derhalve pas na ir ter tafel ko- Wethouder Waal, in zijn hoedanig heid van loco-burgermeester, antwoordde echter al wel dat het volgens hem nu geen zin had daar op plaatselijk niveau over te discussieren, omdat de gewelds instructie landelijk gezien zal worden aangepast. door René van der Velden Jaap Visser Balleed (4) De ene rechtszaak over de Leidse Balletschool is nog maar net afgehandeld of we krijgen de volgende al weer. Paul Hoogenboom, de zake lijk leider van de Leidse Bal letschool heeft via zijn advo caat Anco Huizenga een kort geding aangespannen tegen de Stichting Dans Leiden en de vijf bestuursleden van de ze stichting. Tot opperste ver bazing van de voorzitter van deze stichting en dus aange klaagde Hans van Dam, ook wel bekend als directeur van de Leidse Schouwburg. Een andere aangeklaagde is Ton Menken, bekend van het ijs. Volgens Hoogenboom heeft de Stichting Dans Leiden een flink deel van de vijfhonderd leerlingen van zijn Ballet school afgetroggeld. Daar mee zou het voortbestaan van de Balletschool en zijn broodwinning bedreigd wor den. De leerlingen van de Ballet school kregen vorige maand van de stichting een briefje: de Leidse Balletschool zou naar verwachting ophouden te bestaan. Als het doek dan eenmaal gevallen zou zijn, dan kwam voor de leerlingen als reddende engel de Stich ting Dans Leiden op het to neel. Zo mogelijk met Marjo lein Brier, de artistiek leid ster van de Leidse Ballet school; want die moet ook er gens terecht of liever moet voor Leiden behouden blij- Van Dam vindt het kort geding aan zijn broek "onbegrijpe lijk": "Onze stichting doet nog niks... Wij komen pas in het geweer als de Leidse Bal letschool geklapt is. En een kind kan zien aankomen dat dat gaat gebeuren". En daar om stond de stichting vol gens Van Dam vorige maand al met de bewuste brief te venten voor de deur van de Leidse Balletschool, "om het ballet voor Leiden te redden Hoogenboom meent echter hij is dan ook geen kind - dat de Balletschool er onder zijn lei ding wel degelijk weer bo venop kan komen. De Stich- Nullen ting Dans Leiden zou er op uit zijn de relaties tussen Hoogenboom en Brier te beeindigen evenals de relatie tussen de school en de leer lingen. Briér zou "evidente- lijk" haar medewerking heb ben toegezegd aan de Stich ting Dans Leiden, in strijd met het contract tussen Hoo genboom en Brier. Kortom: "een onrechtmatige daad van de stichting en haar bestuurs leden jegens Hoogenboom". vinden Hoogenboom en Hui zenga. "Onwaar, onwaar", zegt Van Dam. "We hebben juist onze uiterste best gedaan om te zorgen dat er geen contact bestaat tussen Brier en de stichting". De advocaat en woordvoerder van Brier, Léon Sprenger, heeft de stichtingsleden immers dui delijk uitgelegd dat Brier vol gens het bestaande contract tussen Hoogenboom en Brier niet zonder toestemming van Hoogenboom bij de Stichting Dans Leiden mag dansen Over dat contract zijn Brier en Hoogenboom nog volop aan het bekvechten. Het arbitrale trio, E. Sprey, J. v. d Boon en H. Branderhorst behandelt de conflictstof'vermoedelijk' op een mondelinge zitting omstreeks half juli. Van Dam verwacht dat het contract dan beëindigd zal zijn en zijn stichting echt aan de slag kan. Hoogenboom treurt "Ik moet vechten tegen vijfhon derd van de betere families, tegen de directeur van de Stadsschouwburg en zelfs te gen big business in de per- Paul Hoogenboom soon van Menken". Een aantal van die "betere fa milies". althans leerlingen van de Leidse Balletschool, heeft een boze brief geschre ven aan B en W. de gemeente raad en de Stichting Welzijn overons. Hun idool. Marjo lein Briér. zou door onze "riooljournahstiek" en onze "partijdige stukjes journalis tiek van het allerlaagste al looi" Leiden uitgedreven worden. "Op het gebied van jazz- en klassiek ballet heeft de school van Marjolein een goe de naam. ook buiten Leiden. Dit is te danken aan de artis tieke kwaliteiten van Marjo lein. Marjolein is in Leiden een zeer gewaardeerde per- sopnlijkheid". schrijven de fans. alsof dit nooit gezegd zou zijn. De leerlingen vinden het onbe hoorlijk dat wij de "twee pro minente Leidenaars" Hans van Dam en Ton Menken, "bekladden" omdat de twee via de Stichting Dans Leiden Marjolein voor Leiden willen behouden. De leerlingen zijn voorts van mening dat "het huidige artistieke peil van het ballet in Leiden gehand haafd moet blijven en dat Marjolein door moet kunnen gaan met les geven in welke juridische vorm dan ook". Onze "roddelstukjes'' doen deze zaak geen goed, vindt de fknchib In de oudheid werden de bood schappers van slecht nieuws omgebracht- Negen zwartleren koffers be vinden zich in een kantoorge bouw aan de Overrijn. De in houd getuigt van een inge wikkeld spel met besloten vennootschappen in de bouw, waarbij voor vele mil joenen aan de samenleving is onttrokken. De schuldigen -wie dan ook- lopen op vrije voeten rond en zullen dat ook wel blijven doen. Hans van Leeuwen heeft de koffers op zijn kamer in het kantoorgebouw keurig op een rij neergezet en wil de in houd best ter lezing aanbie den. In alle rust. Ook al weet hij "dat er geld zoek is. dat kan iedereen met zijn klom pen aanvoelen". Had het So ciaal-Fonds Bouwnijverheid (SFB) inet zijn onderzoek maar in Rotterdam moeten beginnen, vindt hij- Dan was er wel iets boven tafel geko- Zijn Hans van Leeuwen (voor heen J. van L.), directeur van het Leidse aannemersbedrijf Lemy en zijn boekhouder 'be drijfsleider Fris Rijsbcrgen (voorheen F.R niet de spin in het web geweest van een gigantisch bouwfraude- schandaaP De Haagse recht bank meende van wel en ver oordeelde het Leidse duo tot respectievelijk zes en vyf jaar gevangenisstraf. Het Haagse gerechtshof oordeelde an ders; het "wettig en overtui gend bewys" ontbrak. De Leidenaars, die door een ad ministratieve blunder al tij delijk niet meer opgesloten zaten, waren definitief vrij. Van het begin af aan hebben zij volgehouden onschuldig te zijn. Zure druiven dus voor het opsporingsteam, bestaan de uit het SFB. de Leidse po litie en de fiscale recherche Dat Van Leeuwen en Rijsbcr gen wel degelijk strafbare fei ten hebben gepleegd, blijft de overtuiging van het SFB. blijkens een artikel in deze krant van afgelopen zaterdag Het duo kan zich daar zeer over opwinden. "Het zijn zeer slechte verliezers. Niet wij, maar zij hebben valsheid in geschrifte gepleegd. Ze pro beren hun eigen falen te ver doezelen Tegen twee opsporingsambte naren van Ml SFB loopt MD gerechtelijk vooronderzoek, omdat zij gerommeld zouden hebben met processen-ver- baal in de bouwfraude-affai re Ook de opmerking van de Leidse hoofdinspecteur Mos- tert dat hy zich een volgende keer wel drie keer zal beden ken voordat hij weer in een bouwfraudezaak duikt, is bij de vrije jongens van de Over rijn niet in goede aarde geval len. "Als iemand door een rood licht rijdt en hij wordt ■itt bWlllfT vergelijkt Hans van Leeuwen, "wordt een ander dan ook niet ge pakt' Dat is toch een zwakke opmerking van MosterP" Inmiddels zijn er ook weer za kelijke contacten tussen Hans van Leeuwen en het So ciaal Fonds Bouwnijverheid. Want. naast de nv Hans van Leeuwen, gaat ook de bv Le my weer draaien. Daar had het bouwbedrijf een bewijs van inschrijving |]fl lui VU) de bedrijfsvereniging voor nodig van het sociaal fonds Dat gouden papiertje werd - met terugwerkende kracht tot 26 april - verstrekt. Is de Lemv-affaire nu voorbij' Kortom beton erover? Nee, want er zijn nog een paar re keningen te vereffenen. De staat en het SFB kunnen een fikse eis tot schadevergoe ding tegemoet zien "Dat be drag eindigt met zes nullen, waar het mee begint, moeten we nog bekijken", zegt Hans van Leeuwen Hy en com pagnon Frits Rysbergen heb ben beiden byna een jaar in de cel gezeten Ten onrechte zou je kunnen zeggen, gezien de vryspraak die later is ge volgd De advocaten van het tweetal hebben ook een lieve duit gekost En dan is er nog de moeilijk te becijferen be drijfsschade "Maar hoeveel we ook krygen, de schade is nooit meer helemaal te ver goeden". meent Rysbergen "Want in de ogen van veel mensen zullen we toch altyd schuldig blyven"

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3