Actieleiding Ford boos KIEQ Europees ideaal lijkt verworden tot centen kwestie Personeelsstop bij Schiphol Beurs Amsterdam "Over brief directie narktberichten Uitzendorganisatie ASB gaat inkrimpen Saoedi-Arabië beperkt produktie ruwe olie Beursoverzicht .IJDAG 26 JUNI 1981 lilips 50,- Gemeenschappelijk Bezit van andelen Philips' Gloeilampen- ibrieken heeft 10 miljoen gewo- o aandelen met een totale nomi- ale waarde van 100 min uitgc- even. De uitgifte heeft plaatsge- Dnden omdat de beleggings- ïaatschappij Meridiaan BV. een ochtermaatschappij van de te urth in West-Duitsland geves gde Max Grundig Stiftung, het ?cht heeft uitgeoefend de on- erhandse geldlening van f 400 ïln, die zij aan NV Philips' lloeilampenfabriek heeft ver trekt. te converteren in gewone andelen Gemeenschappelijk iezit van Aandelen Philips' lloeilampenfabrieken. jadprijs lager ■goudprijs is gisteren in Londen esloten op 445 dollar per ounce 1,1 gram), vijftien dollar lager de slotprijs van woensdag en laagste prijs sinds achttien inden. Bij d(e opening werd •oor een ounce 455 dollar bc- aald, evenveel als bij het slot an de handel in New York. Eij Ie officiële prijszetting, de "fi ling", van gistermiddag kwam prijs van 446,50 uit de bus. let duurde een uur voordat deze irijs werd bekendgemaakt. )Q.- ollei !t Westduitse camaraconcern Hollei heeft haar faillissement langevraagd, zo is gisteren be- J cendgemaakt. De kans is groot iat de 700 werknemers in Braunschweig hun baan kwijtra- ten. Wat er met Rollei in Singa- S pore gebeurt is nog niet bekend. Daar werken ongeveer 4300 men- ten. Het meerderheidsbelang in Rollei werd onlangs overgeno- 80 rnen door Porst Verwaltungsge- 7g tellschaft. eigendom van een 7g grote fotohandelaar. Eerder was 7g het meerderheidsbelang in han- 7g flen van Norddeutsche Landes- yg bank. Deze bank heeft tussen ten half en driekwart miljard mark in Rollei gestopt en nu toe gezegd te zullen zorgen voor een Bociaal plan voor de werknemers die worden ontslagen. tork erknemers van de verpakkings- >d en transportmachinefabriek Stork Bepak in het Friese Grouw hebben gistermiddag het werk neergelegd uit protest tegen de directieplannen om het bedrijf te sluiten. Dlgens een woordvoerster van de industriebond FNV heeft de di rectie tot nu toe geweigerd reeel overleg te voeren over mogelijk- ^heden om de fabriek te redden. ^|Het argument van directiezijde is ^^daarbij dat Stork Bepak struotu- (^rele verliezen lijdt, waardoor 'sluiting de enige oplossing is. ^e ondernemingsraad van het be- ^qrijf waar 94 mensen werken, heeft gisteren een ultimatum aan de directie overhandigd, waarin wordt geëist dat voor maandag 12.00 uur de toezegging wordt gedaan dat er alsnog open over leg over de toekomst van Stork Bepak komt. (Van onze verkeersredacteur) SCHIPHOL (GPD) De directie van de luchthaven Schiphol heeft besloten tot een perso neelsstop In 1982 zullen nog wel vacatures worden vervuld, maar er zal geen ander nieuw perso neel worden aangenomen. Dit jaar zal de werving van nieuwe werknemers sterk worden be perkt. Er zullen dit jaar geen werknemers worden ontslagen, zo heeft de directeur van de NV Luchthaven Schiphol, mr. J. W. Wegstapel, gisteren meegedeeld. Bezuiniging in de pcrsoneelssector is een van de maatregelen waar toe de directie van Schiphol heeft besloten het verlies van 1980, 11,6 miljoen gulden, zo snel mogelijk weg te werken. Voorts zal bespaard worden op energie. Intussen is het vervoer van pas sagiers sinds april weer aan het stijgen. Vergeleken met 1979 werd in 1980 3.4 procent minder passagiers door Schiphol afge handeld. In de eerste drie maan den van dit jaar lagen de cijfers Dit jaar geen gedwongen ontslagen zelfs nog onder die van 1980. April en mei hebben echter een zo grote stijging te zien gegeven, dat in de eerste vijf maanden van dit jaar 1,2 procent meer passa giers is verwerkt dan in 1980. Desondanks acht de luchthavendi rectie de vooruitzichten voor 1981, met name financieel, niet bijzonder hoopgevend. „Het staat wel vast dat we ook dit jaar verlies zullen lijden", aldus Weg stapel. „al is nu nog niet te zeg gen hoe groot dat verlies zal zijn". Mede om die reden wil de luchtha vendirectie betrokken worden in het vaststellen van vliegtaneven. „Voor onze havengelden hebben we nooit meer gevraagd dan we meenden nodig te hebben, ook al was het percentage van de infla tiecorrectie hoger verklaarde Wegstapel. De luchthaven heeft begin dit jaar echter geen toe stemming gekregen de havengel den met 6,5 procent te verhogen, zoals was gevraagd, en kreeg evenmin toestemming voor een passagiersgeld van 70 cent per passagier. In plaats daarvan mochten de havengelden met 5.6 procent worden verhoogd. „Op zulke momenten ben je geneigd te denken, hadden we vroeger maar meer gevraagd dan we no dig hadden", aldus Wegstapel. Een feit ts echter dat de IATA. bij de vaststelling van nieuwe vlieg taneven. voor havengelden, luchtverkeersbegeleiding en be strijding van geluidshinder tel kens rekening houdt met een verhoging van 8 procent. „In werkelijkheid is de stijging ner gens ter wereld 8 procent, met uitzondering van London Heath row". aldus Wegstapel Hu VW bond daaraan de conclusie dat de luchtvaartmaatschappijen ge woonlijk toestemming krijgen voor een grotere tariefsverho ging dan zij in werkelijkheid no dig hebben, althans voor zover hel gaat om de bijkomende kos ten. ..Dit verklaart waarom wij betrokken willen worden bij dit overleg", zei Wegstapel. AMSTERDAM - Ondanks de bezetting van de Ford-fabriek gisteren rollen er nog steeds Ford Transit busjes van de lopende band. Tijdens de actie tegen de voorgenomen sluiting van het bedrijf gaal de prodnktie in de fabriek gewoon door. lATWIJK AAN DEN RIJN - groente- liling van 25 juni. ndijvie 25-26. tuinbonen 40. spitskool 28-6.70. waspeen Al-per kist 6,20-18,30, II 13,80-17.50. BI 25,80-31.90. er: 59120. Radijs (bos) 0.18, sla latuur) 0.07. uien per kg 50-51, peterse- (krul) 59-66, selderij 0.02-21bloem- ool 6 per bak I 4.10-4,21, 6 II 2,8-2.55,8 I 87-3.95. 8 II 1,57. «eidse groenteveiling van vrijdag 26 ju- Lndijvie 0.36-0.51. doperwten 4.35-4 60, nijbonen 3.40-4.60. stambonen 4.20- 70. tuinbonen 0.57-0.80, spitskool 0.85- .20, postelein 0.81-1.10. prei 1.30-2.60. abarber 0.16-0.42, spinazie 0.60-1.13. ca- ers 5.80, waspeen 0.77-1.05, iloemkool 1x6 3 25-4.30, bloemkool 8st 05-4 45. sla 0.28-0.35. bleekselderij 65-1 50. bospeen 1 14-1.31, boskroot .29-0.74. peterselie 0.24-0.70, selderij 40-0.50. bos uien 0.50-0.54, paprika st 1.31-0.73. AMSTELVEEN (ANP) - Het terugtrekken van de rijksbij dragen aan de verplichte zie kenfondsverzekering is voor de FNV volleidg onaanvaard baar De verhoging van de ziekenfondspremie die daar het gevolg van is, is van in vloed op de koopkracht en dat zal leiden tot eisen in de directe loonsfeer als andere lasten niet worden verlicht. Herman Bode van de FNV zei dit gisteren in de zieken fondsraad naar aanleiding van de tussentijdse medede ling over de ziekenfondspre mie. Die premie is nu 8,6 pro cent (4,3 voor de werkgevers en 4,3 pet voor de werkne mers) en ze moet waarschijn lijk in 1982 fors omhoog misschien zelfs tot 9,5 pet onder meer doordat de voor 1981 voorziene rijksbijdrage van 550 miljoen gulden is in getrokken. waardoor een groot tekort is ontstaan. Van écn onzer verslaggevers. LEIDEN/ARNHEM - De uitzend organisatie ASB gaat haar activi teiten aanzienlijk inkrimpen. Ge zien de slechte economische si tuatie van dit moment moeten zo'n vijftien bureaus in heel Ne derland worden gesloten. Een even groot aantal zal worden sa mengevoegd. Het gaat hierbij vooral om vestigingen in de gro te stéden. Met deze reorganisatie is het ontslag van zestig perso neelsleden gemoeid. Lichte stijging van hotelbezoek DEN HAAG (ANP) - Vorig jaar hebben 2.784.000 buitenlanders in Nederlandse hotels gelogeerd Zij brachten daar in totaal 6.137.000 nachten door. Ten op zichte van 1979 is dit een stijging van respectievelijk 1.2 en 1,6 pro cent, zo blijkt uit gisteren gepu bliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In Leiden werden enkele maanden geleden al de ASB-werkzaamhe- den. die tot dan plaatsgrepen in kantoren aan de Breestraat en de Nieuwe Rijn, geconcentreerd in één filiaal aan het Kort Rapen burg. Volgens directeur E L. de Vries heeft die samenvoeging niets te maken met de nu op sta pel staande reorganisatie. 'We waren al enige tijd in Leiden op zoek naar een ander pand. op een goed bereikbaar punt, omdat de andere filialen in verband met in grijpende verbouwingen voor de deur uit de loop dreigden te ra ken. In totaal werken er in Lei den voor ASB nu vijf mensen. Dat is minder dan er aanvanke lijk in de twee filialen werkten maar gedwongen ontslagen zijn er niet geweest. Via natuurlijk verloop zijn we op het aantal van vijf werknemers uitgekomen" De inkrimping en reorganisatie van ASB-activiteiten is het ge volg van de verslechterde markt voor tijdelijk werk Vergeleken met vorig jaar is die markt nu met zo'n dertig procent afgeno men. Het gaat vooral om tech nisch, medisch en administratief personeel AMSTERDAM (ANP) - De actie leiding van de bezetting van de Amsterdamse Ford-fabriek is verontwaardigd over de brief, die zij gisteravond van de direc tie heeft ontvangen. In een "kort en uiterst formeel briefje stelt de directie zich keihard op en polariseert de zaak", zo zei FNV-districtsbestuurder Gijs Honing. In de brief spreekt de directie haar afkeer uit over de bezetting en stelt dc actieleiding, samenge steld uit ondernemingsraad en vakbonden, aansprakelijk voor de gevolgen van de bezetting en voor eventuele claims van der den. Verder stelt de directie in de brief vast dat de werkzaamheden in de fabriek niet onder bevoeg de leiding 'plaatsvinden en dat zij "in principe niet gehouden is om de lonen uit te betalen". Met name hierover was Gijs Ho ning verontwaardigd. "De direc tie heeft contact met de fabriek en zij weet best dat de mensen hier met grote inzet werken en een goed produkt afleveren", al dus Honing. Tenslotte noemt de directie de be zetting onrechtmatig. Over de hele inhoud van de brief was Gijs Honing dan ook niet te spreken en zei dat deze brief de mensen alleen maar kwaad zou maken. De directie Ford Nederland NV verklaarde gisteravond desge vraagd, dat de vakbonden en de ondernemingsraad ten onrechte het middel van bezetting hante ren. Dit middel zal bovendien in de financieel verliesgevende si tuatie geen verandering brengen, aldus de directie. De directie her haalde, dat de zeven alternatie ven van de ondernemingsraad en vakbonden geen positieve bij drage leveren voor een oplossing van de huidige situatie. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) heeft gisteren aangekon digd dat hij. alvorens een defini tief standpunt in te nerpen over het onaangekondigde ontslag van de 1300 werknemers van Ford-Amsterdam, overleg zal plegen met de vaste commissie uit de Tweede Kamer voor socia le zaken. De staatssecretaris zei dit in ant woord op mondelinge vragen van het PvdA-Kamerlid Van der Doef. De Graaf is ervan op de hoogte dat de Forddirectie het bedrijf wil sluiten en de 1300 werknemers wil ontslaan, maar hij zei dat bij het arbeidsbureau nog geen ont slagaanvrage is ontvangen. Om dat het om meer dan 20 werkne mers gaat, is de wet melding col lectief ontslag van toepassing. Dat betekent dat Ford één maand voordat de ontslagaan vrage wordt gedaan, het arbeids bureau in kennis moet stellen van de voorgenomen ontslagaan vrage. Dat is nog niet gebeurd DEN HAAG - Wie de gesprek ken over het toekomstig EG beleid en de financiering daarvan volgt, moet welhaast tot de conclusie komeh dat het Europese ideaal is terug gebracht tot een centenkwes tie. De vraag wat voor beleid voor een verdere Europese integratie gewenst is, lijkt naar de achtergrond verdwe- De zaak is nu omgedraaid, de vraag is nu. wat er met de huidige middelen aan beleid kan worden bekostigd. Met die vraag gaan dc Europese regeringsleiders zich begin volgende week uitvoerig be zighouden Dc Europese Raad staat daarbij voor verschillende problemen Uitgegaan moet worden van een beschikbare hoeveelheid mid delen die vrijwel niet meer groeit. De Europese schatkist wordt allereerst gevoed door de douanerechten en dc landbouwheffin- gen aan de buitengrenzen. Daarnaast draagt elk land maximaal 1 procent af van de btw-inkomsten. Met name de laatste post groeit weinig meer door de economische teruggang. Bovendien zijn enkele landen die veel bijdragen aan de Gemeen schap. Engeland en West-Duitsland, nauwelijks meer bereid op dezelfde voet te blijven meedoen Het Verenigd Koninkrijk heeft vorig jaar al een forse korting bedongen. Voor de gevolgen daarvan draaide met name West-Duitsland op De bereidheid om daarmee door te gaan, neemt bij onze oosterburen snel af. Aan de uitgavenkant is de situatie niet beter Van dc beschikbare ruim 60 miljard gulden is het grootste deel voor het landbouw beleid bestemd. In de begroting voor 1982 groeit dat deel veel minder dan voorheen, met ruim 12 procent Dat komt ook door dat de kosten van het landbouwbeleid in 1980 en 1981 flink zijn meegevallen. Die meevallers worden nu doorgetrokken naar 1982. Dat is op zich een vrij riskante zaak. omdat de landbou wuitgaven vrij sterk kunnen vanren door schommelingen van de wereldmarkt. Een aantal andere posten van de begroting is sterk verhoogd, het regionaal fonds met 25 procent en het sociaal fonds met 40 pro cent. Al met al bedraagt de ruimte tussen inkomsten en uitgaven nog ongeveer 1.5 miljard gulden. Dat is in feite een zeer krappe marge. Tegen deze financilc achtergrond vinden momenteel op Europees niveau intensieve discussies plaats over een aanpassing van het landbouwbeleid met als doel een beheersing van de kosten er van. Het Europarlement heeft onlangs al uitgesproken dat de prijsgaranties tot een bepaald kwantum per produkt moeten worden beperkt. De 'objectieve methode' voor de aanpassing van de landbouwprij zen heeft het parlement naar de achtergrond verplaatst. Inko menstoeslagen in bepaalde gebieden werden niet afgewezen Maar bij dit alles werd wel uitgesproken dat men de hoofdlijnen van de huidige landbouwpolitiek wil handhaven. Een dezer dagen zal de Europese Commissie haar visie op tafel leggen in de vorm van een discussiestuk voor de Europese Top van volgende week. Verwacht mag worden dat ook de commis sie de hoofdlijnen van het landbouwbeleid zal blijven benadruk ken. Volgens de Nederlandse Euro-commissaris Andnesscn denkt de commissie ook aan een beperking van de gegarandeer de hoeveelheden en aan een gematigd prijsbeleid Persoonlijk verwacht ik niet dat de commissie veel verder zal komen dan een aantal globale uitspraken. Laat staan tot een uitwerking van een kwantumbesluit. Duidelijk is wel dat het Europees landbouwbeleid onder toene mende druk komt te staan. De komende herfst zal voor de toe komst van dit beleid zeer belangrijk worden. Essentieel is daar bij of men erin zal slagen, zonder de hoofdlijnen aan te tasten, tot een zeker kwantumbeleid te komen Dat is een zeer gecom pliceerde opgave waarvan wij in de landbouworganisaties in elk geval nog niet de concrete oplossingen voor ogen hebben. Voor ons staat voorop dat de inkomensmogelijkheden van de boe ren en tuinders in de Gemeenschap overeen moeten stemmen met die van andere burgers. Vanuit dat uitgangspunt zijn wy bereid mee te werken aan Europese oplossingen Waarbij wy hopen dat de Europese integratie als middel om de welvaart en het welzijn in Europa te bevorderen voorop zal kunnen blijven staan. Jaap van der Veen. voorzitter Christelijke Boeren- en Tuinders- bond. LONDEN (ANP) Saoedi-Arabic- heeft zijn belangrijkste afnemers laten weten dat het produktie van ruwe olie op 1 juli met 450.000 vaten (van 159 liter) zal verminderen van 10,3 miljoen tot 9.85 miljoen vaten per dag. Volgens zegslieden in Londen heeft Saoedi-Arabie het besluit genomen nadat het consortium Aramco. dat het overgrote deel van de produktie voor zyn reke ning neemt, de regering heelt la ten weten niet meer alle olie waarop het recht heeft te kunnen afnemen. Aramco is tium van vier Amerikaanse olie maatschappijen, te weten Ex xon, Texaco en Standard Oil Company of California met elk een belang van 28,33 procent en Mobil m« t een belang van vijf tien procent Saoedi Arabic heeft de laatste tijd onder sterke druk van andere oheproducentcn gestaan om zyn produktie te beperken in ver band met het overschot op de wereldmarkt 21.20 89,50 50,20 88.50 83.00 272,00 272.00 i VRIJDAG 26 JUNI 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN 43.00 120.00 43.20 298.00 297,00 217.50 218.00 Nedlloyd Groep (dlv. 81) 51.10 45,10 73,20 139.50 171,00 51.10 45,00 73,00 19,20 87.20 139J0 171.50 5.90 102.00 4,30 133,00 198.00b 87,50 44,50 277.00 37.00 47,00c 1070.00h 1060.00» GOUD EN ZILVER 'mslcr^lam. 25*71^1 goud ontx-u »M 120 38820 onbew 770-873 BUITENLANDS GELD BELEGGINGS INSTITUTEN AMSTERDAM - De meeste Idom ta op hol Domrafc hMu n vnjdag in de loop van de ochtend bem-den die van het slot van donderdag terecht te zijn geko men. Er waren een paar duidelij ke uitzonderingen Zo werd Na tionale Nederlanden 1.50 duur der op 119.50 moest VN U 2 te rug naar f 70 en trok Volker-Ste- vin 1,10 aan tot ƒ28.90 Van de internationale waarden ver loor Unilever 60 cent op f 149 en Kon. Olie bijna een gulden op I 87.30 KLM rik i lldon ku ut Óp LM r>0 .n <>..k Akzo, Hoogovens en Philips moesten terrein prijsgeven Ban ken en hypotheekbanken waren licht verdeeld Ahold was I 1,30 in herstel op 74.60 maar Heine ken raakte een gulden kwijt op ƒ51.10 Pakhoed verloor 1.50 op 45. De staatsfondsenmarkt gaf wat fr&clioncel lagere koersen te zien. 1290.00 1290.00

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23