Apotheker Tupamahu wint eerste ronde Katwijk: straks 5 bioscopen Markt bedolven onder enveloppen Nieuwe piraat in Alphense ether Katwijk stelt zijn welzijnsplan vast yieuwkoopse artsen raken in '83 vergunning huisapotheek kwijt Medailles voor drie Montero's .IJDAG 26 JUNI 1981 Katwijkse toeristenmarkt weer open KATWIJK - Burgemeester C.A. Bos van Katwijk heeft dit jaar de opening van de toeris- tenmarkt in zijn plaats op zich genomen. Bijbehorende stunt was deze keer het vanaf een hoogwerker naar bene den gooien van enveloppen. In een aantal hiervan zaten waardebonnen die bij de plaatselijke middenstand konden worden verzilverd. Decor voor de jaarlijkse serie van 8 markten van eind juni tot begin augustus vormt van oudsher de Princestraat in Katwijk aan Zee. Hier ston den gisteren weer voor het eerst van het jaar 60 kooplie den speciaal voor de toerist hun waren aan te prijzen. Want zoals de naam al doet vermoeden is het gebeuren afgestemd op de badgast uit den vreemde die het zilte nat even links laat liggen om het dorp in te trekken. De grootste attractie voor de toerist behoort volgens het boekje (marktregelement) te zijn dat de mensen achter de kraam zijn gekleed in een oud Hollandse klederdracht Zo zou de vakantieganger niet alleen geld uitgeven maar ook nog wat opsteken, moeten de organisatoren hebben gedacht. Een rondgang langs de kramen moet de Hollander echter wel het schaamrood naar de ka ken hebben doen stijgen. Een kledinginspectie van de marktlui leerde dat een groot gedeelte van hen voor dezelf de klederdracht heeft geko zen: een blauwe boerenkiel met bijpassende bonte zak doek om de nek. Wat moeten de buitenlandse toeristen wel van ons denken? Er moet wel worden bijgezegd dat inderdaad ook originele Katwijkse klederdrachten werden getoond, maar num mer één was bij de marktlui toch echt het tenu dat door veel mensen ook tijdens car naval wordt gedragen. Boerenkielen werden gisteren tijdens de toeristenmarkt het meest gedragen door de marktlieden. Er afgooien Burgemeester Bos van Katwijk opende gistermiddag de toeristenmarkt. Na een toespraak gooide hij vanaf een hoogwerker enveloppen naar bene- Marktmeester J. van Rijn werd i den. daarom gevraagd 'hoe dat nu precies zit met die kleder dracht'. Na enig aandringen vertelde hij. "Het is inder daad verplicht om in kleder dracht op de markt te staan. Officieel zouden wij de koop lui die niet in klederdracht zijn, er kunnen afgooien. Maar dat gebeurt natuurlijk niet". Waarom dat 'natuurlijk niet ge beurt' legt een vertegenwoor diger van de gemeente uit, die beroepshalve ook aanwe zig is. "Wij kunnen van de mensen niet eisen dat ze in klederdracht komen Zoals het nu gaat, gaat het net goed", vertelt de ambtenaar van economische zaken L.P.H. de Milliano glimla chend. Liever verhaalt hij van de eve nementen die tijdens de ver schillende de marktdagen zijn gepland. "Zo geven van avond (dus gisteravond, red.) rolstoeldansers een voorstel ling. Volgende keren hebben we een kindermiddag, oude ambachten en een visserij dag", vertelt De Milliano vol vuur. Nee, van de aankleding van de marklui lijkt de ambtenaar niet wakker te liggen. Terwijl zij, vergeleken met-in andere plaatsen, voor een prikkie hun standplaats hebben Slechts 185 gulden stageld voor 8 markten. "Radio Polderland ALPHEN AAN DEN RIJN Met ingang van 5 juli gaat een nieuwe Alphense piraat radiosignalen de ether inzenden. "Radio Polder land" is van plan dagelijks uit te gaan zenden op 98 megahertz (fm-band) van 11.00 tot 23.00 uur. De nieuwste Alphense etherpiraat heeff zich volgens initiatiefne mer Gerard van der Beek (schuil naam) als doel gesteld het stre ven naar een legale plaatselijke (commerciéle) zender kracht bij te zetten. "Zodra die er is, gaan wij uit de lucht", aldus Van der Beek. In het kader van de strijd voor erkenning van het recht op plaatselijke, commerciéle radio zenders is "Radio Polderland ook van plan op 29 augustus een landelijke "piratendag" te orga niseren. "Radio Polderland" heeff goede hoop uit de greep van de politie te blijven. "Net als Radio Panasonic zullen ook wij wel gepakt worden, maar we hebben al maatregelen getroffen, zodat we een uur of twee later weer terug zijn", aldus Gerard van der Beek. Overigens is Van der Beek van plan in de nabije toekomst ook een televisiepiraat in Alphen te lanceren. Dat zou eind 1981 moe ten gebeuren. KATWIJK - Onder veel loffuitingen aan de opstellers ervan is gister avond in de Katwijkse gemeenteraad het Welzijnsplan met algemene stemmen aangenomen. In dit plan wordt het gemeentelijk beleid op het gebied van sport, maatschappelijk werk. onderwijs en culturele uitin gen voor de komende jaren uitgestippeld. Dit plan is opgesteld door de welzijnscommissie. die bestaat uit vertegen woordigers van het gemeentebestuur, de gemeenteraad en van de ver schillende welzijnsgcbieden. In dit plan wordt met name ook de verde ling van gemeentelijk geld over de verschillende vormen van welzijn uitgewerkt. De gemeente Katwijk zou volgens het plan in de komende jaren meer geld aan welzijn moeten uitgeven. Timmermans (CDA) toonde wel enige twijfels over waar dit geld vandaan moet komen 'We zitten nu al op de nullijn", stelde hij. Wethouder Parlevliet gaf hem ten antwoord dat de groei van het welzijn zal worden bekostigd uit renteoverschotten, die de gemeente nog van voorgaande jaren heeff staan. Wethouder Van Oosten benadrukte nog eens dat niet alleen moet worden gekeken naar hoe groot de stijging van de post welzijn ten opzichte van voorgaande jaren zal zijn. "Het welzijnsbeleid moet worden afgewogen in vergelijking met het totale gemeentebeleid", stelde hij Ik maak me over het geld geen zorgen". Van Oosten zei te verwachten dat het rijk met een bijdrage over de brug zou komen. Apotheker Tupamahu al sinds augustus 1980 in Nieuwkoop. NIEUWKOOP - De Nieuw- koopse huisartsen H.J.W. Brinkman en P. Sluis ra ken met ingang van 1 ja nuari 1983 hun vergun ning kwijt voor het hou den van een huisapo theek. Datzelfde geldt voor huisarts G.C.A Es- sens behoudens voor een bepaald gedeelte van zijn praktijk. Intrekking van de apotheekvergunning was aangevraagd door R.J. Tupamahu, die sedert augustus vorig jaar een apotheek aan de Kenne- dylaan in Nieuwkoop heeft. Tupamahu heeft geprobeerd een financiéle regeling met de be trokken huisartsen te treffen als vergoeding voor het wegvallen van inkomsten, die de artsen uit de huisapotheek hebben. De art sen willen echter niet van hun huisapotheek af. Zij worden daarin gesteund door het meren deel van de patiënten, die zich sterk hebben gemaakt in de Ver- eniginng Patiëntenbelangen Nieuwkoop-Noorden. Nadat het overleg mislukte heeft de Nieuwkoopse apotheker een beroep gedaan op de Wet op de Geneesmiddelenvoorziening, waarin de mogelijkheid is open gesteld dat de vergunning voor een huisapotheek wordt inge trokken als zich een apotheker vestigt. De commissie die over deze zaken een beslissing moet nemen, de Commissie voor Gebiedsaanwij zing, heeff langdurig beraads laagd over het verzoek van Tupa mahu. Vandaag zijn de betrokke nen ingelicht. De beslissing, zo als in de aanhef vermeld, hoeft nog niet definitief te zijn, want de huisartsen kunnen in beroep gaan bij de staatssecretaris van volksgezondheid Afstand De patiënten van kende artsen Brinkman en Sluis wonen op redelijke afstand van de apotheek, vindt de commis sie. Als de afstand te groot is. heeff Tupamahu toegezegd de medicijnen thuis te zullen bezor gen. Een gedeelte van de praktijk van dokter Essens ligt wel te ver ver- WÜderd van de apotheek. Voor delen ten noorden, zuiden en oosten van de Nieuwkoopse Plassen en het gebied ten oosten van de lijn die loopt vanaf de Nieuwkoopse Plassen via de rk- kerk aan de Simon van Capel- weg naar het snijpunt van de Noordense Dorpsweg en de Kou- seweg op de grens tussen Zeven hoven en Nieuwkoop en verder nog voor een deel van de ge meente Zevenhoven behoudt Es sens het recht om aan zijn patiën ten medicijnen te verstrekken. Volgens Essens heeff Tupamahu weinig aan deze uitspraak, om dat de apotheker niet aan hot mi nimaal aantal vereiste patiënten komt. Volgens de huisarts is het thans voor het eerst dat een uit spraak wordt gedaan waarbij de praktijk in tweeën wordt gedeeld en de apotheekvergunning voor een deel van de praktijk wél en voor een deel niet geldt. ALPHEN AAN DEN RIJN - Burgemeester M. Paats heeff gisteravond ter afsluiting van de zwemvierdaagse medail les uitgereikt aan drie genera ties Montero. Behalve dit drietal kregen ook de andere 1383 deelnemers aan de zwemvierdaagse in De Hoorn een medaille, omdat zij de in totaal 2 kilometer met goed gevolg zwemmend hadden afgelegd. De drie Montero's, oma P. Mon tero (74), dochter A.M. Mon tero en kleinzoon Patrick Montero (9), vormden in dit deelnemersveld een heel bij zonder trio. Voor oma en kleinzoon was het de eerste keer dat zij aan de vierdaagse deelnamen Mevrouw P Montero. die in Zuid-Spanje woont, en nu bij haar dochter logeert, zwemt al van kinds- af-aan en heeff haar klein zoon Patrick de zwemkunst bijgebracht. De middelste van de drie generaties, me vrouw A.M. Montero heeff als yogalerares ook geen enkel probleem met de tijdens de vierdaagse te zwemmen af stand. "Als het kan doen we volgend jaar weer alle drie mee Het is vreselijk gezellig. Ik vind het een erg leuk ini tiatief van zwembad De Hoorn", aldus mevrouw A.M. Montero. Vermaakcentrum heeft ook bowlingbanen en restaurant KATWIJK - De bouw van het City Vermaakcentrum aan de Badstraat in Katwijk aan Zee nadert zijn voltooiing. Begin juli hoopt directeur Kornet sr. de vier bioscoopza len en het bowlingcentrum voor het publiek open te stel len. "Het ligt in de bedoeling", aldus Kornet, "om een deel van het centrum rond 10 juli alvast in ge bruik te nemen. De officiële ope ning hopen we eind september, begin oktober te verrichten. Dan zijn naar verwachting de koffie shop beneden en het restaurant boven ook klaar". Voor deze opening kan plaatsvin den moet nog heel wat werk wor den verzet. Momenteel zijn er een stuk of dertig man keihard bezig om in elk geval voor de bouwvakvakantie de vier biosco pen en het acht banen tellende bowlingcentrum op tijd speclklaar te maken. Zelf zijn beide directeuren van City Cine ma en Bowlingcentrum, vader en zoon Kornet, meer uren per dag op de bouwplaats aanwezig om een oogje in het zeil te hou den Klein Met de ingebruikname van het Katwijkse vermaakcentrum komt er een einde aan een wel zeer lange voorgeschiedenis. Kornet sr. blikt terug: "Nadat in 1942 de Duitse bezetters Katwijk aan Zee voor een groot deel had den afgebroken om met een overzichtelijk schootsveld de verwachte geallieerde invasie op afstand te kunnen houden, had men na de oorlog in Katwijk plannen voor de wederopbouw van dit verwoeste deel. Toen al opperde men plannen voor de bouw van een bioscoopzaal an nex gehoorzaal. Begrijpelijk was het dat bij de terugkeer van de vele geëvacueerde Katwijkers de gemeente eerst de wederopbouw van de woningen ter hand nam. Bouwplannen voor een badcen- trum, bioscopen, toneelzalen en horecabedrijven moesten tot een later tijdstip worden uitgesteld 'Toen er eindelijk in de gemeente raad werd gesproken over de de finitieve plannen met betrekking tot het badcentrum", vervolgt Kornet zijn relaas, "waren de in zichten omtrent de uitvoering er van aanzienlek gewijzigd. Na urenlange gemeenteraadsverga deringen werd uiteindelijk geko zen voor een kleinschalige opzet van het badcentrum". Het City Cinema en Vermaakcentrum is na schoenenmagazijn Haasnoot het tweede project van het bad- centrum-plan dat wordt opgele verd. Het City Cinema en Vermaakcentrum in Katwijk in aanbouw, halverwege volgende maand wordt helii gebruik genomen, zo w het plan. De vier bioscoopzalen worden alle uitgerust met volledig geautoma tiseerde projectietoestellen "Dat houdt in", vertelt Kornet sr. trots, "dat we met één druk op de kriop een voorstelling kunnen beginnen Elke bioscoopzaal krijgt ongeveer 100 zitplaatsen Dat is bh elkaar een stuk of hon derd meer dan in mijn oude Mu- sicagebouw". Directeur Knrrn" etdt dat de bouwkosten van deze vier kleine zalen nauwelijks hoger ui- komen dan die van één grote blo scoopzaal. Bovendien geven zij voordelen bij de exploitatie "We kunnen een groter scala aan films bieden. Dat komt het. voor namelijk Katwijkse, publiek ten goede. Want", /o stelt Kornet heel nadrukkelijk, van het toe risme moeten wij het beslist niet hebben. Daarvan alleen zouden we nauwelijks kunnen bestaan. Tijdens de zomerperiode hebben we hooguit over een functie bij de slecht—wee rrecreatie De bowling kan met z'n acht banen ongeveer 80 man herbergen en de bioscopen bu volledige bezet ting zo'n 400 man. Nee. wu rich ten ons volledig op het Katwijk se publiek". Bioscoopeigenaar Kornet heeff grote plannen voor de toekomst van de Katwukse filmliefhebber: "Wc zijn van plan allr grote films naar Katwijk te halen. In feite is er wat dit betreff geen groot ver schil met het verleden Maar we kunnen ze nu langer vertonen dan in het verleden het geval was. In Musica konden wc top- films hooguit een dag of drie draaier) om actueel te blijven, wakrdoor de films minder tot hun recht kwémen" Het njtje films dat Kornet op zijn verlanglijstje heeff staan Een vlucht regenwulpen'. 'Supers meris', 'Blue Lagoon'. 'Flying high', The blues brothers' en 'Brubaker') komt voor op de filmtoptwintig van Nederland Voldoende Met de gereedkoming van het ver maakcentrum zal de gemeente Katwijk liefst vyf bioscopen njk worden. De 45 jaar oude NOVA bioscoop (eveneens van Kornet) blijff in elk geval gedurende <ie weekeinden volop draaien. Vol gens directeur Kornet moet dit aantal voor Katwijk ruimschoots genoeg zijn: "We hebben hier in Katwijk immers geen centrum functie. Dat zie je trouwens bij elke kustgcmconte; van zee kun je nu eenmaal geen publiek ver wachten". Het vermaakcentrum wordt via een airconditioning op constante temperatuur gehouden Een liff en een aangepast toilet maken het gebouw gemakkelijk toegan kelijk voor minder-validen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21