„Zaak-Veldkamp" zal slecht voorbeeld worden Partnerkerken behoeden voor westerse invasie Reportage De vriendendienst van prof.dr. G.M.J. Veldkamp ie onderzoekt illegale adoptie Adoptieregels nu nog strenger? PAGINA 19 LEIDEN/UTRECHT Alle tekenen wijzen er op dat het illegaal naar Nederland gehaalde Colombiaans adoptie kindje kan blijven zit ten waar het zit: bij de Utrechtenaar Krom- mert. Het doorgaans langdurige en omslach tige adoptiepad werd voor hem geëffend door zijn vriend, ex-mi nister Veldkamp. Deze zou zijn bekende naam plus 50.000 gulden aan smeergeld hebben ge bruikt om de Utrechte naar langs illegale weg aan een kind te helpen. Inmiddels heeft het openbaar ministerie al laten weten dat er geen reden is voor straf rechtelijk onderzoek tegen Veldkamp en tegen de zaak zelf. Wordt na deze affaire de deur opengezet naar alle mogelij ke vormen van illegale adop tie? Kunnen adspirant-adop- tieouders nu in actie komen in plaats van jaren lijdzaam af te wachten? Het moet voor die groep Neder landers zijn om op je tanden te knarsen. Echter het effect van 'de zaak Veldkamp' zal hoogstwaarschijnlijk het te genovergestelde zijn van wat zij hopen. Nu het ambtelijk apparaat zich gepasseerd weet zal de controle op illega le adoptie alleen maar stren ger worden. En zal deze ge beurtenis als voorbeeld die nen voor hoe het niet moet. Er zijn verscheidene tekenen die in die richting wijzen. Eerste, tevens voornaamste reden: het kind woont alweer 2Vb maand bij zijn adoptie ouders. Tweede reden: er ontbreekt nog steeds een degelijke wet geving die zo'n maatregel voorstaat. De adoptienota van staatssecretaris Haars is er. maar wettelijke regels ziin nog niet opgesteld. En reden nummer drie: de kersverse ouders mogen niet anders worden behandeld dan andere Nederlanders, en die zijn er, die hetzelfde heb ben gedaan. Toegegeven, zonder hun vriend Veldkamp hadden zij op z'n minst een paar jaar moeten wachten voordat er een kind was ge komen. Maar de hele affaire had nooit (zoveel) publiciteit gekregen als Veldkamp niet Veldkamp ex minister, gei'nter==7=====7=====^sti<1 l,n VVD-vragenfe?1" Wi# -I Iten zaak over Veldkamp adoplic den haag (gpi)i - wd-t" weer in opspraak den haag (gpd) \a,\»«»nr>rmd bu de illegale toevallig ex-minister van So ciale Zaken was geweest. Laatstgenoemt argument han teert ook de Raad voor de Kinderbescherming in Utrecht, die de zaak nu ver der moet behandelen. Zij neemt in navolging van het ministerie van justitie een af wachtende houding aan. Direkteur Holl van de Raad geeft toe dat in theorie het kind had moeten worden weggehaald bij de familie Krommert. Maar zoals zo vaak gaan praktijk en theorie niet hand in hand. "Omdat er een band groeit. Elke dag is er één. Dus als je iets wilt on dernemen moet je dat bij wij ze van spreken liever gisteren dan vandaag doen." Vanmorgen besloot de Raad definitief geen actie tegen het gezin te ondèrnemen. Overigens heeft de familie Krommert al vrij snel nadat het kind in Nederland was gearriveerd contact opgeno men met de Raad. "We hebben toen con tact gehad, ik ben bij ze ge weest. En ik moet stellen dat er toen geen aanleiding voor ons was om gelijk maatrege len te nemen. Het ging goed met het kind." Berustend zal cle Raad perti nent niét gaan reageren ais een dergelijk voorval zich herhaalt. Want: "We nemen in ieder geval wél maatrege len om zoiets in de toekomst te voorkomen. Zo'n kind zou dan vrij snel weer moeten worden weggehaald. Zo gauw als een kind ons land binnenkomt moet je maatre gelen nemen. Nu is het te laat." Berusting is echter niet het pa rool voor het Bureau Inter landelijke Adoptie (BIA), dat -zij het zijdelings- bij de ille gale adoptie van de heren Veldkamp en Krommert be trokken raakte. Bij hun eer ste reis naar Colombia riep het tweetal de bemiddeling in van de contactpersoon van het BIA in Bogota, mevrouw Nieman. Deze raakte allesbe halve onder de indruk van de 'VIP' Veldkamp en wen de ex-minister erop dat pas na de vervulling van alle forma liteiten een kind voor adoptie in aanmerking komt. Over toespelingen over (smeer- )geld raakte ze gealarmeerd, waarop mevrouw Nieman het bureau in Den Haag in lichtte. Op zijn beurt wendde het BIA zich tot Justitie. Met behulp van een verklaring van Veldkamp, waarin hij zich bereid toonde als voogd voor het kind te willen optre den lukte het toch om de ba by mee te krijgen naar Neder land. Dit alles tot grote woede van het BIA. Het standpunt van het Bureau is kort maar krachtig: het wijst "dit soort illegale praktijken pertinent af." Woordvoerder de heer Stuy Wij hopen dat dit kind bij die ouders wordt wegge haald. Als je deze aktie hono reert door geen tegenactie te ondernemen zet je juist de grens open voor dit soort ille gale aktiviteiten Het BIA meent ook dat het in het belang van het kind is om iMt elders te plaatsen Het belang van het kind wordt to taal ondergeschikt gemaakt aan de eigen verlangens van die familie. Dat blijkt nu wel Ze hebben wat ons betreft een bewijs van onvermogen geleverd door deze actie. Die mensen hebben niet eens zelfs in beginsel toestem ming van Justitie om een kind te adopteren Voor het Bureau Interlandelij ke Adoptie is het nog lang geen uitgemaakte zaak dat het kind blijft waar het zit "De vraag of het aan een an der gezin moet worden toe vertrouwd staat nog open" zo stelt de heer Stuy. "Helaas kunnen wij weinig doen. Ook Stuy weet dat duidelijke richtlijnen en een echte wet geving op dit gebied nog ont breken. Ook hij beseft dat er een bepaalde relatie tussen de 'ouders' en het Colom biaanse kind kan zijn ge kweekt. Desondanks stelt het BIA zich harder op dan de Raad. Juist ook uit solidari teit met de Nederlanders die jaren op .een adoptiekind wachten. Én omdat het Bu reau staat voor een zorvuldi- ge adoptie-procedure Noch de Raad voor de Kinder bescherming. noch het BIA heeft emotionele reacties ge kregen op de illegale actie van wachtende adspirant-ou- ders "Nee. vreemd genoeg niet" zegt Stuy. "Ze zullen het best denken, maar nie mand heeft ons erover bena derd." Direkteur Holl van de Raad kan zich levendig voor stellen dat mensen die jaren wachten emotioneel gaan reageren omdat er mensen voordringen in de rij IflMf ook bij de Raad geen res pons Een reactie kwam er gisteren wel uit een andere hoek. Het WD-Tweede-Kamerlid Ed Nypels stelde vragen over de betrokkenheid van Veld kamp bij de illegale adoptie. De WD'er vroeg ophelde ring aan de minister en staatssecretaris van justitie omdat "deze zaak niet de doofpot in mag" Vooralsnog lijkt het erop alsof geen van de betrokkenen er goed raad mee weet Wiens pakkie-an is het? In feite die van de vreemdelingenwet, waaronder illegaal binnenge komen kinderen vallen. Ook een kind van elf maanden? Gereformeerde zending kritisch tegenover geloofszendingen Van de vele duitenden trans migranten van heel Java, die naar andere delen van het land verhuizen, is anderhalf procent christen. In de nieuwe woongebieden sluiten zij zich aaneen om ook daar gemeen ten te vormen. Ze dragen vaak een sterk oecumenisch en wer vend karakter. Velen sluiten zich aan. De begeleiding van deze gemeenten vraagt heel wat van de Javaanse kerken. De gereformeerde zending van Nederland helpt ze daarbij. (Van onze redactie geestelijk le ven) Als een 'geloofszending' overzee geheel op eigen houtje werkt, zonder contact met enige kerk daar, dan zal het Zendingscen trum van de Gereformeerde Ker ken in Leusden een kerkeraad niét adviseren, daaraan op welke manier ook medewerking te ver lenen. En werkt een geloofszen ding wél in het kader van een be staande kerk overzee, dan moet worden nagegaan, of zo'n kerk wil samenwerken met andere kerken, met name in een gebied waar de gereformeerden zelf partnerkerken hebben. Het Leusder zendingscentrum heeft een boekje uitgegeven, ge titeld: 'Oriëntatie 1981', waarin verslag wordt gedaan van het be leid en de voortgang van het ge reformeerde zendingswerk. In dat verslag staat ook een hoofd stuk over de 'wereld van de ge loofszendingen'. Dat zijn interconfessionele zen dingsgemeenschappen. waarvan de leden meestal wel komen uit de verschillende kerken maar die kerken niet vertegenwoordi gen. Ze plaatsen zich naast of soms zelfs tegenover de kerkelij ke zending. Tegenwoordig spreekt men in plaats van 'ge- loofszendingen' meer van 'evan gelicals' of 'evangelicalen'. Daar tegenover staan dan de 'ecume- nicals' of 'oecumenicalen', waar mee in het algemeen de zendin gen worden aangeduid die bij de Wereldraad van Kerken zijn aan gesloten of daarmee overeen stemmen. Plaatselijke kerken worden regel matig benaderd door jonge ge meenteleden die voor een ge loofszending willen uitgaan. Zij vragen dan, of hun eigen kerk hen uitzendt. In veel gevallen doen zij ook een financieel be roep op hun gemeente. Vaak vra gen kerkeraden dan advies aan het zendingscentrum. Een en an der heeft nu geresulteerd in een voorstel aan de gereformeerde synode om hierover een uit spraak te doen. Verdeeldheid Het is moeilijk, de vele geloofszen- dingen uit elkaar te houden. Groot is de verdeeldheid en de drang naar zelfstandig optre den. Er zijn 41 geloofszendingen aangesloten bij de Evangelische Zendingsalliantie (EZA). maar daarnaast zijn er nog eens meer dan 40 die daarvan nod geen lid zijn. Sommige zendingen trekken zich niets aan van bestaande kerken. Er zijn er ook die alleen samen werken met kerken overzee die een 'evangelikaal' karakter heb ben. De 'Overzeese Zendingsge meenschap' is daarvan een voor beeld. 'Oriëntatie 1981' noemt een aantal oorzaken van het ontstaan van geloofszendingen. zoals: het ver langen naar een kleine gemeen schap met nadruk op persoonlij ke ervaringen, de hang naar 'hap penings'. naar radikaliteit en ab soluutheid. een zich miskend voelen in de traditionele kerken, de behoefte aan warmte en het gevoel van 'erbij te mogen ho- Erkend wordt, dat de kerken hier in niet altijd vrijuit gaan. Vele kerken lijken zieltogend, raken verloren in de massaliteit, men wordt niet welkom geheten, min derheden worden niet altijd op gevangen, vaak legt men een overdreven nadruk op kerkelijke organisatie en structuren. "Een zekere bescheidenheid zou de kerken niet misstaan tegen over de geloofszendingen. Maar dat wil niet zeggen, dat er geen beslistheid in hun houding mag zijn. We zullen ons best hoeders van onze partnerkerken in de derde wereld mogen weten, op dat ze bewaard worden voor al lerlei westerse invasies. Maar al te vaak stelen geloofszendingen schapen van de kerken, en dan gaan er berichten naar het thuis front dat er weer zoveel 'heide nen' zijn bekeerd" Rechten 'Lcusden' zal daar de geloofszen dingen op blijven aanspreken. Tegcnlijk wil de gereformeerde zending begrip opbrengen voor hen die graag naar de derde we reld gaan, maar voor wie bij de kerkelijke zending geen vacatu res zijn. Stelt een geloofszending zich sa menwerkend op, dan adviseert het zendingscentrum de betrok ken kerkeraad. een afscheids- dienst te houden voor het ge meentelid dat in zo'n verband gaat werken. Dat is wat anders dan een officiële 'uitzenddienst'. omdat men dóarmee een echte band te kennen zou geven Vraagt men een kerkeraad ook om een financiële bijdrage, dan mag dat geen soort 'salaris' zyn. om dat daaruit een verkapte arbeids verhouding zou kunnen ont staan. De eigen kerkelijke zen ding heeft de eerste rechten. De geloofszending moet zelf voor zien in het onderhoud van haar medewerkers. De gereformeerde kerken geven, uit vrees voor be voorrechting, ook liever geen gif ten aan personen. De leiding van de gereformeerde zending vraagt de kerkeraden, zich terdege op de hoogte te stel len vóór enige toezegging te doen Het betrokken gemeentelid zelf kan al inlichtingen geven, maar ook het zendingscentmm in Leus den. Dat zal dan bij de Evangeli sche Zendingsalliantie nadere gegevens opvragen. Leerregels. De synode van de Gereformeerde Kerken Vrijge maakt is begonnen met de taal kundige modernisering van de 'Dordtse Leerregels', een van de reformatorische belijdenisge schriften. De Kamper hoogleraar J. Kamphuis is over de eerste re sultaten erg tevreden. "De regels zijn nu zo dicht bij de mensen ge komen dat men ze haast als evan- gehsatietraktaat zou kunnen ge bruiken", zei hy. njgemaakt-gercform eerden hebben de christelijke gerefor meerden ir. een brief opgeroepen tot duidelijke en openlijke be strijding van 'de dwaling'. Ver wezen wordt naar uitlatingen be treffende het Genesisverhaal van de Apeldoornse hoogleraren Oostei*hoff en Versteeg. Ook hebben de vrijgemaakten ernsti ge bezwaren tegen het lidmaat schap van de christelijke gerefor meerden van de Gereformeerde Oecumenische Synode (GOS), waarvan de 'gewone' Gerefor meerde Kerken in Nederland eveneens lid zijn. Volgens de vrijgemaakten kan men met deze Gereformeerde Kerken niet aan één tafel zitten, omdat ze de 'dwaling' in allerlei vormen ruimschoots toelaten. De vrijgemaakte synode, die eind augustus haar zittingen zal her vatten, besloot verder tot instel ling van een zelfstandige kerke lijke zendingsopleiding (in plaats van 'Oegstgecst'). Over de vorm daarvan moet nog worden ge sproken. Brrocpingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Ommen J Ge braad Katwijk aan den Rijn, te Siddeburcn en te Wagenborgen (Gr.) G de Fijter Sebaldeburen (Fr bedankt voor Lopikcrkapcl B de Jong Meeuwen Gerefor meerde Kerken: beroepen te Rijswijk (ZH) W R SÊ^M giii Nederlands Gereformeerde Kerken: beroepen te Maastricht J. H. Veefkind Krommenie Afscheid. Dit weekeinde neemt ds. J. Geursen afscheid van de hervormde gemeente van Lei derdorp. waar hu zeven jaar heeft gewerkt. Hij gaat nu naar Arnhem Vapavond omstreeks 8 uur wordt hem in de kapelzaal van de Scheppingskerk een af scheidsreceptie aangeboden, maar eerst geeft ds. Geursen nog een orgelconcert van een half uur in de kerk Dat begint dus om half 8. Zondagmiddag om 4 uur is in de Scheppingskerk de afscheidsdienst Naar Nederland. De uit zun ambt gezette 75-jarige Franse aartsbisschop Marcel Lefebvre komt op zaterdag 18 juli naar ons land Hij zal dan rond het midda guur in het congrescentrum 'Ko ningshof te Veldhoven oen mis opdragen volgens de oude ritus Lefebvre houdt ook een preek Daarin zal hij vooral aandacht schenken aan de situatie binnen zijn ker^ na hc4 tweede Vaticaan- Met de ontwikkelingen die dit con cilie in dc Rooms-Katholieke Kerk op gang heeft gebracht is dc conservatieve aartsbisschop het absoluut niet eens. Zun vast houden aan het aloude heeft zelfs tot een breuk geleid Juist deze week werd bekend, dat een verzoening met Rome' er in de toekomst misschien toch nog wel in zit Althans, dat verwacht Lefebvre zelf. Hij is nogal tevre den over de huidige paus Moon. Dc Britse minister van justitie. Michael Havers, heeft de bevoegde autoriteiten gevraagd, de 'Verenigingskerk' van de Ko- rcaan Moon te schrappen van de lijst van liefdadigheidsinstellin gen Dc sekte zou daardoor haar belastingvoordelen verliezen. Het verzoek kwam na een juridi sche procedure van een half jaar. waann het liefd.idiKh«-idskarak- ter van de sekte is onderzocht

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19