VWstroomlijnt programma Verhouding VS- Frankrijk koel Alsof er geen dieven bestaan. Landelijke acties bij Akzo Fiets Gerust. Met het Fiets Garant Plan. Alleen bij de erkende rijwielhandel. VRIJDAG 26 JUNI 1981 Naast de introductie van twee gewijzigde modellen (de 5-se- rie van BMW en de Giulietta van Alfa Romeo zijn flink, onder het mes geweest) is er dezer dagen een opvallend bericht binnengekomen van Volkswagen. Het merk heeft namelijk met on-, middellijke ingang het pro gramma gestroomlijnd. De basis modellen - zonder ach terruitverwarming - van Po lo, Derby, Golf en Jetta zijn uit de verkoop genomen. Deze maatregel heeft ingrijpen der gevolgen dan men zo op het eerste gezicht zou den ken. Neem bijvoorbeeld de Golf. Leverbaar in zestien kleuren, met stoffen of kunst lederen bekleding, met ben zine- of dieselmotor, met drie of vijf deuren. Het schrappen van het basismodel betekent het schrappen van niet min der dan 128 uitvoeringen... Volkswagen heeft deze stap kunnen wagen omdat de vraag naar die basismodellen De vijf-serie van BMW altijd uiterst gering is ge weest. Daar komt nog bij dat de veelbesproken "Formel E" - waardoor het gemakke lijker wordt een zuiniger rij stijl te hanteren - binnenkort op alle modellen leverbaar wordt. Tot nu toe was dat be perkt tot de L-modellen. Giulietta Drieënhalf jaar na het uitbren gen van de opvallende wig vormige Giulietta heeft Alfa Romeo een groot aantal ver beteringen aan dit model doorgevoerd. Volgens de per spublicaties van het Italiaan se merk verschillen de nieu we wagens op niet minder dan veertig punten van de "oude" Giulietta's. Ik heb het niet precies nage teld. Het zal wel waar zijn. Een ander schroefje hier en een gewijzigd moertje daar telt ook mee. Technisch en motorisch is er overigens nauwelijks iets veranderd. Enkele zaken vallen meteen op. Zoals de zilvergrijze streep Vernieuwde modellen van BMW en Alfa Romeo die van de bumpers via de flanken rondom de wagen loopt en de beschermende kunststoffen laag onder die lijn. Verder nieuwe luch troosters aan de zijkanten. In de voorruit de ingebouwde antenne. Ruitenwissers op de koplampen van het tweeliter model. Ook in het interieur werden di verse correcties doorgevoerd, waarvan de bekleding en de vormgeving van de stoelen, de gewijzigde deurgrepen en de nieuwe hemelbekleding het meest aanspreken. De vernieuwde modellen heb ben de toevoeging "Lusso" meegekregen. De Giulietta 1,6 Lusso gaat 23.490 gulden kosten, de tweeliter Lusso 26.890. Vijf-serie BMW BMW heeft de nieuwe model len van de 5-serie laten zien, ze worden in september le verbaar, maar over de prijs is nog niets bekend. Die zal on- jgetwijfeld pittig zijn. Uiterlijk is er niet zo bar veel Alfa's Giulietta Lusso veranderd. De lijn is wat strakker geworden. En daar door is de luchtweerstand verminderd. Tot een waarde van 0.38 Cw, wat erg laag is te De opbouw van de serie blijft als voorheen: 518, 520, 525 en 528, met dien verstande dat nu vanaf de 520 de wagens een injectiemotor hebben. Wie had gedacht dat de aan gekondigde diesel erbij zou zitten komt bedrogen uit: nog een jaar of twee wachten. De voornaamste wijzigingen liggen niet zo aan de opper vlakte. Dan hebben we het niet over het vernieuwde dashboard, hoe fraai op zich zelf ook. Het gaat meer om de toepassing van de elektroni ca in de auto. De hele serie is voorzien van een z.g. Service- Interval Indicator. Daarop -kan men aflezen wanneer de wagen naar de garage moet voor onderhoud. Meteen na de beurt brandt er een hele batterij groene licht jes. Hoe meer kilometers men heeft "gevreten" hoe meer lichtjes uitgaan. Tot er tenslotte een geel lampje gaat branden. Dan is het tijd voor hernieuwd onderhoud. Het geheel wordt gestuurd door een microprocessor die zijn gegevens haalt van klok, toe- renteller, motor en meer on derdelen. Men kan nog meer elektroni sche foefjes aan boord heb ben. In de duurste modellen kan men door een druk op de knop tal van gegevens zoals oliepeil, verlichting, waterni veau) controleren. Een ande- r nieuw instrument is de brandstofmeter. Daarmee kan men het verbruik van moment tot moment in de ga ten houden. Die komen ove rigens in de toekomst op alle BMW's. Men kan desgewenst ook een boordcomputer bestellen en tegen meerprijs een anti- blokkeersysteem voor de remmen. En natuurlijk air conditioning. maar vanaf de 520i is er al een verwarmings systeem aan boord dat de door de bestuurder gekozen temperatuur in de wagen handhaaft. Controle verlichting Het Motorhuis heeft bij zgn benzinestation aan de Lcidse Ples- manlaan op heel ingenieuze wgze een installatie gemonteerd waardoor men zeer simpel de autoverlichting kan controleren Onder het water- en luchtbord dichtbij de showroom is een drietal spiegels op een dusdanige wijze opgehangen dat men daarin kan zien of de verlichting vóór goed werkt Via de buitenspiegel kan men een op een tiental meters afstand hoog opgehangen spiegel zien die de hele achterkant van de wagen in beeld brengt. In één oogslag is derhalve ook te contro leren of rem- en knipperlichten dioen wat zg moeten doen. Het zijn slechts een paar spiegels maar ze zijn wel handig. Een bekeuring voor ondeugdelijke verlichting is duur. Door een en kele blik in die spiegels is zo n bon gemakkelijk te ontwijken. Nieuwe stadsgids van Esso Al jaren gebruik ik de altijd gemakkelijke stadsgids van Esso. Liever tevoren enige tijd studeren op zo'n plattegrond van een stad dan ter plekke in het verkeer de weg kwijtraken. Esso zegt met nadruk dat het geen stratenplannen zijn maar plat tegronden die dienen als wegwijzer. Er is nu weer een nieuwe editie van deze stadsgids uitgekomen. In overleg met de ANWB kwam Esso tot maar liefst 75 plattegronden van de belangrijkste Nederlandse steden. Van voorgaande edities werden meer dan 300 000 exemplaren ver kocht. Bij Esso-pompen en in ANWB-kantoren is deze nieuwe stadsgids nu te koop voor 6.50. Blij dat ik rij-muziek Er zijn nu ook "Blij dat ik nj-muziekcassettes". Zestien in totaal. Zestien bandjes met goede "gemiddelde" muziek Muziek waar van de uitgevers zeggen dat ze graag in auto's wordt gehoord De drukke verkoop van cassetterecorders voor auto's toont wel dat er een behoefte bestap om zelf in de auto de muziek te kiezen die men wil horen. Dat men niet altijd afhankelijk wil zijn van wat de radio heeft te bieden. Dat heeft het BOVAG-RAI-fonds voor bijzondere activiteiten er toe gebracht met de grammofoonplatenfirma Anola in zee te gaan om een aantal muziekcassettcs in de handel te brengen onder het inmiddels overbekende Blij dat ik rg-vignet Cassettes voor kinderen o.a. van de populaire tv-sene J.J.de Bom) en cassettes voor ouderen zoals van Fats Domino. Don Williams, Pat Boone en Billy Vaughn. Maar men kan ook voor country of populaire schlagers kiezen. Of reggae of rock 'n roll. Elk wat wils dus. De adviesprijs per cassette is 13.50. Een autootje als de Cuore van Daihatsu moet men natuurlijk in het juiste perspectief bekij ken. Als ik binnenkort bijvoorbeeld naar Rome zou moeten - om maar een verre plaats te noe-, men en ik had geen auto ter beschikking dan zou ik beslist niet Daihatsu-directeur A.J- .Waringa bellen om te vragen of ik een Curore van hem kon lenen. Hoe goed ik deze Alphe- naar ook ken. En ik weet zeker dat hij het zal begrijpen. "Zijn" Cuore is nu eenmaal niet gemaakt om er zulke afstanden mee te over bruggen. Het kón wel maar vraag niet hoe... En zo zal ik zo'n Cuore ook niet aanraden aan de jakkeraars on der ons. De mensen die geen andere auto voor. zich tolere ren. Die er altijd langs moeten. Zulke automobilisten hebben niets aan die Cuore. Het is geen jager, geen laagvlieger, geen auto die snelheidsfanaten kan bevredigen. De Cuore van Daihatsu is een wagentje met een "lekker smoeltje" dat is geschapen om kortere afstanden redelijk rus tig en behoorlijk comfortabel te overbruggen. Niet meer, maar bepaald ook niet minder. Jammer eigenlijk dat dit kleine karretje een beetje duur is uit gevallen. Bijna elfduizend gul den voor de goedkoopste twee- deurs versie en duizend gulden meer voor een wat luxueuzere vierdeurs uitvoering. Dat is een flink bedrag voor zo'n brikje van nog geen 320 centi meter lengte en en 140 centi meter breedte met in alle ge vallen een tweecylinder lijnmo- tortje van 547 cfc inhoud aan boord dat een maximum ver mogen van 20 kW kan leveren. Maar ja, de Japanners hebben zelf geen grondstoffen voor de auto's. Die moet ze in dollars betalen en die zijn de laatste tijd goed duur geworden. Bo vendien is ook de Japanse yen ook niet bepaald goedkoop meer. Dat is allemaal goed te merken in de prijs van deze Cuore. Al het boksen van de Rotterdamse importeur met de Japanse fabriek heefi deze niet lager kunnen maken. Van de andere kant: men zal niet zoveel goedkopers meer vin den op de Nederlandse auto markt. Of het zou de befaamde lelijke eend van Citroen moe ten zijn die nog altijd wat voor deliger uitkomt. Wat de inhoud van de motor be treft is er ook niet zo bijster veel verschil. Maar wel in pres taties. Want men vergisse zich niet: het krachtbronnetje dat de Japanners in de Cuore heb ben gepoot is een opvallend soepel draaiend en eigenlijk best pittig tweepittertje. Met wat meer schakelen kan men heel prettig vinnig uit de voeten. En wat de topsnelheid betreft: het is mij in die testpe riode meermalen gebeurd dat de naald van de snelheidsme ter niet verder meer kon. Die stond op zijn uiterste punt. De schaal ging niet verder dan 120 kilometer per uur. Natuurlijk zijn dat geen echte ki lometers. De fabriek geeft ook een top van 110 kilometer per uur op. Maar het is tekenend voor dat kleine brokje venijn op vier wielen. Overigens - ik heb dat in het verleden al vaker gezegd - is het geen feest met zo'n brikje het onderste uit de kan te ha len. Oh, de motor zal er niet ka pot van gaan. die niet. Maar of de darmen het houden is een andere vraag. Vergeet niet dat het een klein karretje is met een kleine wielbasis. En dan worden de oneffenheden van de wagen onfeilbaar geregi streerd en naar boven gezon den waar het lichaam ze alle maal mag verwerken. En dat is geen lolletje. Maar dat past bij wat ik in het begin zei: men moet de Cuore gebruiken voor datgene waar voor hij is gebouwd. Waarvoor de Japanners hem met fijn ge voel voor het maken van mini- autootjes op poten hebben ge zet. Want tot negentig kilome ter per uur is het lichte motor tje knap rustig. Merkwaardig genoeg produceert hij op zijn top ook niet al te veel kabaal, maar rondom de honderd kilo meter per uur is het ronduit ru moerig in het wagentje. Zoals gezegd, het ziet er goed uit. Toch valt het nauwelijks op tussen de vele andere die er in dit soort al rondrijden. De bui tenmaten zijn iets kleiner, maar is er niet veel verschil met zijn lotgenoten. De binnenruimte is natuurlijk ook beperkt. Maar die is in voorkomende gevallen fiks te vergroten door het neerklap pen van de achterbank. Bg de tweedeurs is er een echte ach terklep. Bij de vierdeurs doet de achterruit als zodanig dienst.. Ook deze Cuore is weer verras send compleet uitgerust. Niet alleen aanvaardbare stoelen en een leuk daashboardje, maar ook achtenruitverwarming, achteruitrijlampen en hoofd steunen. Alleen kon er geen tweede zonneklepje af. Die "lu xe" blijft beperkt tot de be stuurder! Nog twee praktische bezwaren: het is moeilijk een plekje voor de linkervoet te vinden naast of onder het koppelingspedaal en de toegang tot de benzine tank is uiterst nauw Om eer lijk te zijn: ik ben bg het zelf- tanken stevig aan het knoeien geweest door die smalle hals. Dat ik desondanks tot een score van tegen de één op zeventien kwam tekent de zuinigheid van de Cuore. Met iets rustiger rgden en wat zorgvuldiger tan ken (maar dat kost wel tijd) is Eigenlgk is het eigenaardig dat auto's als deze Cuore niet de furore maken die men er ge zien de omstandigheden van zou mogen verwachten. In het kielzog van de populariteit van de andere Japanners en onder de druk van de snel stijgende autokosten zou men kunnen denken dat de publieke smaak zich zou richten op kleine, han dige en vooral zuinige kar retjes als de Cuore. Tot nu toe is zo'n verplaatsing van de al gemene aandacht echter nog niet te constateren Althans niet in opvallende mate. Nu is de automark nog steeds over de hele linie erg slecht En in zo'n situatie is begrijpelijk dat nieuwe merken wat moei lijker aan de bak komen Dai hatsu is er wel enkele jaren maar de naam is toch nog niet voldoende tot het grote pu bhek doorgedrongen. Maar wie een zuinig vervoermiddel voor de kortere afstanden zoekt doet er goed aan deze naam te onthouden. De Cuore zou dan wel eens goed kunnen passen PARIJS (Reuter/AFP) - De Fran se minister van buitenlandse za ken, Claude Cheysson, heeft gis teren de officiële Amerikaanse bezorgdheid om het opnemen van communisten in de nieuwe Franse regering een verkeerde interpretatie van de toestand in Frankrijk en Europa genoemd. Cheysson, socialist en veteraan in de diplomatie, zei voor de radio dat de Amerikaanse verklaring voornamelijk voor Amerikaans binnenlands gebruik was be doeld Die verklaring werd woensdag avond door het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken uitgegeven nadat vice-president George Bush in Parijs met presi dent Mitterrand besprekingen had gevoerd. Er werd in gezegd dat de aanwezigheid van com munisten in de Franse regering "de stemming en inhoud van on ze betrekkingen als bondgeno ten" zou aantasten. Bezorgd Bush zelf is gisteren van Parijs naar Londen gevlogen. Hij had woensdag gezegd dat dc bondge noten van Frankrijk bezorgd zouden zijn over de aanwezig heid van de Franse communisti sche partij, die een sterke pro- Moskoulijn volgt, in het nieuwe kabinet. De waarschuwing is duidelijk! De VS hebben impliciet laten weten dat Frankrijk voortaan nauwlet tend in het oog zal worden ge houden, al is Washington niet van plan zich te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van dat land, aldus diplomatieke waarnemers. Washington is blijkbaar bezorgd dat het Franse voorbeeld zal worden gevolgd door Italië en Spanje. Cheysson zei dat "hun analyse mo gelijk niet precies genoeg is om te begrijpen dat de toestand in Frankrijk uniek is. Zij zien de verschillen tussen Frankrijk en Italië en tussen Frankrijk en Spanje niet en ik geloof dat de verklaring uit deze verkeerde ta xatie voortvloeit". VOETBAL - Beringen, dat dit sei zoen uit de hoogste voetbalafde ling in Belgie degradeerde, heeft op de laatste dag van de transfer markt de 21 -jarige reservedoel man van DS'79, Henk Feyt, aan getrokken. Feyt speelde slechts een beperkt aantal wedstrijden in het eerste elftal Bij DS'79 ge noot de oud-doelman van AZ, Gerrit Voovs. de voorkeur. ROTTERDAM (GPD) - Bij vestigingen van Akzo in Ne derland zullen in de tweede week van juli acties worden gevoerd. Eerder was al aan gekondigd dat de werkne mers bij de twee vestigingen van Akzo in het Botlekgebied bij Rotterdam in ver/et zou den komen. De directe i leiding tot de acties vormt het vorig jaar tussen directie en bonden overeengekomen protocol dat de invoering van dc vijfploegendienst, en al wat daarmee samenhangt, vóór 1 juli van dit jaar gere geld zou moeten rijn. Nu dc onderhandelingen met de directie zijn ifgi bvokl D hebben dc industriebonden FNV besloten om tot acties over te gaan Bij het conflict zijn in totaal 1 260 man be trokken. van wie 400 man werken bij dc twee vestigin gen in het Botlekgebied ADVERTENTIE 1 "al'j* Zo goedkoop kunt u uw nieuwe fiets verzekeren in het Fiets Garant Plan. Deelnemende merken: Batavus Bianchi Bridgestonc Burco Burgers nré DGR Hmp.Lmk hinfers Snelle •Gitaite •jundwf iKi p Mlyaca •LoommKkf Miyata Cycle Motobécane Peugeot Phoenix Rih Simplex Sparta Supena Tomos ROTTERDAM ANP- Uit protest tegen de situatie in hun vaderland zijn zestien Marokkanen in Rotterdam in hongerstaking gegaan Voor de Marokkaanse ambassade in Den Haag werd gisteren een protestdemon stratie gehouden. In Marokko zijn de afgelopen week voedselrellen ont- staan die bloedig onderdrukt worden door het Marokkaanse regime Offi ciële cijfers spreken van 66 doden. Volgens de progressieve oppositie zou den zeker 200 slachtoffers zijn gevallen. De PvdA heeft inmiddels een protesttelegram gestuurd naar de Marokkaanse regering D'66. CPN en PSP hebben zich solidair verklaard met de door het komité van Marok kaanse arbeiders in Rotterdam (KMAR) ondersteunde hongerstakers

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17