Hinault geeft proloog aanzien CIJFERS Sportblad FEquipe verrast Winnen... Boyer torst boomgaard mee Rob Groener trainer FC Twente Vriesekoop stijgt op wereldranglijst Tour-favoriet nu al gulzig in zijn honger naar zeges Post-ploeg moet ook inleveren VRIJDAG 26 JUNI 1981 ENSCHEDE (GPD) - Rob Groe ner (35) is de nieuwe trainer van FC Twente. Hij wordt de opvol ger van Hennie Hollink, die vori ge week tussentijds ontslag nam en zich voor drie jaar aan het Franse Tours heeft verbonden. Groener, die een eenjarig contract ondertekende, wordt het komen de seizoen geassisteerd door Epi Drost (35), die na een verblijf van anderhalf seizoen bij DS'79 te rugkeert naar FC Twente. De voormalige libero van de En- schedese club heeft weliswaar nog een contract tot eind vol gend seizoen bij DS'79, doch de Dordtse club staat niet onwelwil lend tegenover het vertrek van Drost naar Enschede. FC Twente betekent voor Rob Groener zijn eerste club als trai ner in het betaalde voetbal. De oud-speler van het Denekampse DOS '19 en het Nederlands ama teurelftal speelde drie seizoenen semi-profvoetbal bij Heracles, maar moest zijn betaalde voet balloopbaan in 1971 opgeven na een dubbele beenbreuk. De twee daarop volgende seizoe nen werkte hij bij FC Twente als conditietrainer naast Spitz Kohn, waarna hij vier seizoenen als trainer was verbonden aan de Oldenzaalse hoofdklasser Quic- k'20. De laatste twee jaar werkte Groener, die in het bezit is van de acte MO lichamelijke opvoeding, als bondscoach in Suriname. Kansen neoprof hoog ingeschat NICE (GPD) Het stond met vette letters in Frankrijks toonaangevende sportblad l'E- quipe: Peter Winnen in de prognostiek van de sportredacteuren bij het elite-groepje van de eerste drie in Parijs. Twee keer maar liefst. Een keer als tweede en een keer als derde. ,,Ik heb ervan opgekeken", zegt Peter Winnen (uit IJsselsteijn bij Venray) die bezig is aan zijn eerste seizoen bij de beroepswielrenners. Gerric Knetemann bereidt zich voo Kneet" kon niet tegen geweldenaar minuten. HAMBURG (ANP) Bettine Vriesekoop neemt op de tafeltenniswerel- dranglijst, opgemaakt na de wereldtitelstrijd in april te Novi Sad. de twaalfde plaats in. De speelster van Avanti is daarmee de hoogst ge plaatste Westeuropese speelster op de lijst en de tweede Europese. De Russin Valentina Popova bevindt zich drie plaatsen hoger. De eerste drie posities worden ingenomen door speelsters van de volksrepubliek China: Tong Ling (1), Cao Yanhua (2) en Zhang Deving (3). Bij de heren geldt voor de topposities hetzelfde. Daar staan op de eerste drie plaatsen respectievelijk Guo Yaohua. Cai Zhenhua en Kie Saike. De Hongaar Tibor Klampar is op de vierde plaats de hoogst genoteerde Europeaan. Vriesekoop's dubbelpartner Andrzej Grubba (Polen) bezet de twaalfde positie. Het kan niet anders of de hoge ver wachtingen zijn gebaseerd op de faam die Peter Winnen in zijn laatste amateurjaar verzamelde toen hij tweede werd in de Vre- deskoers en op zijn tweede plaats in de 3e rit van de Ronde van Romandiè. medio mei dit jaar. Winnen klom toen opval lend sterk in het gezelschap van Saronni. achter wie hij in deze bergetappe tweede werd. In het algemeen klassement eindigde hij als derde. „Volgens wat ik hoorde", aldus Winnen, „zijn die sportredacteuren van l'Equipe afgegaan op een uitspraak van Bernard Hinault. Die schijnt nogal enthousiast gereageerd te hebben op mijn prestaties. Tja, en het woord van Hinault nemen ze hier voor heilig...". De ondertoon verraadt dat de Franse verwachtingen geen gelij ke tred houden met die van hem zelf. Peter Winnen: „Dat klopt. Ik vind het nogal wat... Bij de eerste drie in Parijs. Zo goed heb ik nou ook weer niet gereden. Na Romandie ben ik aan de sukkel geraakt door een rugblessure, zo dat ik de Ronde van Zwitserland voornamelijk moest rijden als wedstrijd om te herstellen. Van daar dat ik zelf niet zo zeker ben 26JUNL2e ET. PLOEGENTUDRIT Start zonder dopingcontrole NICE (GPD) - De Ronde van Frankrijk is gestart zonder dopingcontrole. Na de 5,8 ki lometer lange tijdrit hoefde zich niemand te melden maar dat was een uitzondering. Vanaf vandaag staat er steeds een caravan aan de eind streep waarin coureurs een urine-staal moeten afleveren. Degenen die zich aan dat regle ment hebben te onderwerpen zijn de drager van de gele trui. de eerste twee van de etappe-uitslag en twee ren ners die door het lot worden aangewezen. Als er op anabole steroiden wordt gecontroleerd zal de medische dienst bovendien de nummers 2 en 3 uit het al gemeen klassement van de dag ervoor oproepen. NICE (GPD) - Prologen van grote wielerwedstrijden zijn doorgaans als het Polygoon journaal met de onvermijdelijke commentaarstem van Philip Bloemendaal in de bioscoop. Aardigheidjes vooraf, die echter vrijwel nooit iets zeggen over het hoofd programma. Zo ook in de Ronde van Frankrijk. Sinds het bestaan van de proloog 1-967), een uitvinding van Jean Leulliot, de organisator van de rittenwedstrijd Parijs-Nice, ging slechts driemaal de eindzege van de Tour naar de triomfator van het voorspel. In die gevallen ging het bovendien steeds om dezelf de renner: Eddy Merckx, gulzig in zijn honger naar overwinnin gen. Bernard Hinault zou wat dat betreft in zijn voetsporen kunnen tre den. Donderdagmiddag zegevier de hij onder de wuivende palm bomen aan de Promenade des Anglais in Nice met overmacht in de bijna zes kilometer lange indi viduele tijdrit. De absolute kandi daat-eindwinnaar hield gerenom meerde proloog-specialisten als Gerne Knetemann (2e), Daniël Willems (3e) en Jean-Luc Van- denbroucke (6e) achter zich. De kans is dus groot dat de Tour na zeven jaar op de eerste en de laat ste dag dezelfde renner in het geel heeft. Het zou toch een bijzonderheid zijn. Dit seizoen bijvoorbeeld ge beurde het nog maar twee keer dat een renner in een meerdaagse koers zowel de proloog als de eindzege greep: Jan Raas in de Ster van Besseges en Michel Lau rent in de Ronde van de Vauclu- se. Verder is het rijden en winnen van prologen, in de vorm van kor te individuele tijdritten, een nieu we specialiteit geworden. En dat had Jean Leulliot nooit durven dromen toen hij bedacht dat het aantrekkelijker was om met een warming-up te beginnen in plaats van plompverloren in een etappeplaats de karavaan weg te schieten. Altijd echter zijn noemde de proloog „een bevesti ging van de conditie. Je weet on geveer hoe het er voor staat". spotten met specialismen. Hi- Wat dat betreft hebben Kuiper (uit nault is er een van. Belust op wraak voor zijn smadelijke af tocht van vorig jaar is hij naar Ni ce getrokken. „De man die achter mij tweede wordt zal op een kwartier achterstand in het alge meen klassement staan", stelde hij daags voor de aanvang van de Tour. De eerste tijdverschillen in de proloog logen er - hoewel het nog om een voorspel gaat - niet Van zijn naaste belagers hield Joop Zoetemelk de schade nog het meest beperkt. Hij verloor 23 se conden op de grote Hinault „Als ik kijk naar Gerrie Knetemann is het nog niet zo'n gekke prestatie, vooral als je weet dat de vorm nog niet honderd procent is. Daarom de DAF-ploeg van De Bruyne) en Van de Velde weinig reden tot la chen. Kuiper echter liet zich door zijn fikse achterstand niet uit het veld slaan. „Ik heb geen reden om ontevreden te zijn", zei hij „want dat stampen op die grote molen, zoals je hier moet doen, ligt me helemaal niet". Een vrijwel gelijkluidend verhaal had Johan van de Velde, die van alle Nederlanders de slechtste tijd realiseerde. „Ik heb in de Ronde van Dauphiné Libéré wel de proloog gewonnen, maar dat is niet te vergelijken met hier. Als het wegdek nat is en er zitten bochten in het parkoers, waar door je risico's moet nemen, maak ik veel meer kans", betoog de hij. heb ik met de wind tegen ook niet Na deze proloog van de Ronde v de zwaarste versnelling gedraaid. Als we de eerste etappe, met ge vaarlijke afdalingen, zonder te genslag doorkomen zien we in de ploegentijdrit wel verder" Optimistisch, maar zelfs bij een ze ge van zijn equipe en een tweede plaats voor die van Hinault kun nen daarin nog maar twintig se conden worden goed gemaakt. Wanneer die situatie zich voor doet zou Gerrie Knetemann zich in het leiderstricot mogen hullen. Zijn verlies van zeven seconden op de Breton is alleszins accepta bel. „Door de klimaatsveran- deing heb ik weer wat last van mijn hooikoorts gekregen, maar ik heb goede medicijnen bij me waardoor ik tijdens de Ronde niet te veel problemen moet heb ben. Ik had liever een parkoers met veel bochten door de binnen stad gehad. Dat ligt me beter dan deze rechte stukken zoals hier- Hennie Kuiper en Johan van de Velde stelden evenals „de Kneet" dat dit parkoers voor hen minder geknipt was, maar hun verlies was aanzienlijk groter. Kuiper kreeg bijna een halve minuut aan zijn broek. Van de Velde zelfs veertig seconden. De Belg Ludo Peeters uit de ploeg van Peter Post (met negentien seconden achter Hinault na Knetemann de beste man uit zijn formatie) Frankrijk is in elk geval wel dui delijk dat elektronische tijdwaar nemingen soms heel wat onthul len. Bernard Hinault (vorig jaar in Frankfort overigens ook de snel ste in de „openingsceremonie") heeft de proloog boven het ni veau van de voorfilm uitgetild en het nadrukkelijk een onderdeel gemaakt van het hoofdprogram- NICE (ANP) - In de 68-ste ron de van Frankrijk rijdt ook een Amerikaan mee. Jona than Boyer. 25 jaar uit Moab in de staat Utah. Hij is knecht van Bernard Hinault en om dat voor hem alles gedaan moet worden zal Boyer in het koersverloop ran de komende drie weken in de wedstrijd waarschijnlijk niet al te veel opvallen. Boyer is toch een buitenbeentje. Hij kwam naar de ronde van Frankrijk met in zijn bagage vijftig kilo dadels, noten en ander soortige gedroogde vruchten: Die gaat hij consumeren in plaats van vlees. Boyer is ve getariër en hij hecht veel waarde aan zijn meegetorste boomgaard. "Het zijn alle maal natuurproducten die in Europa met te krijgen zijn", vertelde Boyer in Nice. "Ze groeien hier niet eens. dus moest ik ze wel meeslepen. El ke week wordt ik een paar keer opgebeld door mijn dok ter in Chicago. Ik moet hem exact vertellen hoe ik me voel en hoeveel ik weeg. Daarna schrijft hij voor wat ik moet eten en drinken. Ik geloof daarin". Boyer bekende noch ontkende dat hij ook vruchten bij zich heeft uit het noorden nan Zuid-Amenka. Daar groeit fruit aan de bomen met een stimulerende werking. Boyér: "wat je eet uit de na tuur is altijd goed. Chemische spullen, daar wordt een mens met goed van". In verband met het wereldkam pioenschap voetbal in Spanje (lees concurrentie op de tele visie) is de start van de 69-ste ronde van Frankrijk een week verschoven. Er wordt in 1982 begonnen op vrijdag 2 juli in Bazel. Zwitserland. De proloogtijdrit gaat over 7.4 kilometer. De eerste etappe wordt eveneens in zijn geheel op Zwilserde bodem i*errc- den. Tourbaas Felix Levi tan kon gisteren in Nice nog niets zeggen over de dag. waarop de karavaan Parijs binnen rijdt. NICE - Uitslagen van de proloog (5850 Post) 6.55.15, 3 Willems (Bel, Godef- root) 7.02.01, 4. Duclos-Lasalle (Fra, De Muer) 7.04.30. 5. Verlinden (Bel, Dries- sens) 7.04.62, 6. VandenBroucke (Bel, Crepel) 7.05.80, 7. Clere (Fra. Danguil- laume) 7.05.80, 8. Peeters (Bel, Post) 7.08.85, 9. De Wolf (Bel. Swerts) 7.09.47, 10. Fernandez (Spa, Perurena) 7.10.43, 11. Criquelion (Bel, De Kimpe) 7.10.63, 12. Zoetemelk (Ned, Post) 7.11.11. 13. Gauthier (Fra, Danguillaume) 7.12.78, 14 De Rooy (Ned. Godefroot) 7.13.26, 15. Anderson (Aus, De Muer) 7.13.46, 16. Bogaert (Bel, Swerts) 7.13 79. 17. Claes (Bel. Godefroot) 7.13.96. 18. Le Guilloux (Fra, Danguillaume) 7.14.19, 19. Perret (Fra. De Muer) 7 14 42, 20. Tinazzi (Fra. Gribaldy) 7.14.74, 21. Andersen (Den. Danguillaume) 7.14.87, 22 De Muynck (Bel. De Kimpe) 7.14.90, 23 Bertin (Fra, Danguillaume) 7 14.96. 24. Kuiper (Ned. De Bruyne) 7.15.72. 25 Freuler (Zwi. laume 28.49. Post) 7.16.30. 26. Van den Haute (Bel, Crepel) 7.16.36, 27. Rodriguez (Fra. Gui- mard)7.16 72.28. Garcia (Spa. Perurena) 7.16 99, 29. Alfonsel (Spa. Perurena) 7.17.33,30. Bossis(Fra, De Muer)7.17 48, 33. Hoste (Bel. Post) 7.17.67. 39. Winnen (Ned. Post) 7 17.95, 42. Pirard (Ned, Driessens) 7.18.10. 44 Stamsnijder (Ned, De Bruyne) 7.18.59. 45. Priem (Ned, Post) 7.19.20, 57. Jan van Houwe- lingen (Ned, Driessens) 7.21.65, 58 Adrie van Houwelingen (Ned, Swerts) 7.21.69, 63. Jonkers 'Ned, Lauwers) 7.22.43, 68. Wijnands (Ned, Post) 7.23.05, 80. Broers (Ned, De Kimpe) 7.24*31. 81. Van den Hoek (Ned, Post) 7.24.59, 89 Lubberding (Ned, Post) 7.25.93, 105 Van de Velde (Ned. Post) 7.28 41150 en laatste Beyssens (Bel Swerts) 7.54.60. van deze Tour. Daarom vind ik deze prognose in l'Equipe eigen lijk helemaal niet zo leuk als het lijkt. Want als ik hier niet zo goed rud, gaat dat extra opvallen". In het spoor van Peter Winnen volgde zijn ploeggenoot Theo de Rooy (eenmaal getipt als derde) die net als hij aan zijn eerste Tour is begonnen. De Rooy „Ik zal te vreden zijn wanneer ik wat heb kunnen laten zien. Parijs halen zonder iets gepresteerd te heb ben beschouw ik als absoluut te weinig". Evenals Peter Winnen geniet Theo de Rooy een zekere mate van vrijheid binnen de ploeg. Hij hoeft zich niet meteen op te offeren voor een ander „En dat is een prettige gedachte". Winnen en De Rooy maken in deze Tour de France deel uit van een groep van negen Nederlanders in buitenlandse dienst die, samen met de zeven voor Raleigh rij dende coureurs, het totale aantal Nederlandse renners op 16 brengt. De negen zijn opgesplitst in drie blokken van twee en drie van een. Hennie Kuiper en Hen- me Stamsnijder zitten in de DAF-ploeg, Peter Winnen en Theo de Rooy bij Capri-Sonne, Frits Pirard en Jan van Houwe lingen bij Sunair. De eenlingen: Jan Jonkers (Boston), Adrie van Houwelingen (Vermeer) en Johnny Broers (Wickes) Op Kui per. Jonkers en Stamsnijder na is het voor allen de eerste Tour. „Ik ken niet één berg", zegt Fnts Pirard bezorgd. „Eigenlijk had ik ze vorig jaar moeten leren ken nen. maar toen werd ik thuisge- laten omdat de Fransen het on der elkaar wilden houden Daar om ben ik ook weggegaan bij Mi- ko". Het grote doel van Pirard in de ko mende drie weken: proberen Pa rus te halen en een rit te winnen. Tot de hoop om dat te bereiken draagt contact met Peter Post over een contract in belangrijke mate bij. Pirard: „Ik heb drie aanbiedingen van andere ploe gen en bij een solliciteerde ik zelf Raleigh. Raas wil me graag hebben en ik voel er alles voor. Post en ik hebben afgesproken om er in de loop van deze Tour over te praten". NICE (GPD) - De Raleighploeg 1 In 1982 kleiner van OMlVmg zijn dan in de afgelopen jaren Het aantal renners gaat maxi maal 13 bedragen. Tien van hen staan al onder contract, de elfde is zo goed als zeker Jo Maas met wie Peter Post na de Tour de overeenkomst denkt te tekenen. Indien Zoetemelk bluft Cf ten slotte nog een plaats over Dat betekent dat van de dne overige coureurs die dit jaar in de ploeg zitten er twee afvallen uit het rij tje Pronk, Van Vliet. Wesemael. Als Post ze tenminste niet alle drie laat vallen en een renner van buiten aantrekt De nieuwe mede-sponsor (Cam- pagnolo) die van Italiaanse her komst is, waagde aldus l'eter Pofl Mn poging "in (Hu eppe Saronni en enkele ploegmaats onder te brengen, maar die actie wist Post ongedaan te maken „Er zou dan ook weer een Ita liaanse ploegleider bu moeten en dat geeft alleen maar onduide lijkheid" Aan het inkrimpen van de ploeg liggen geringere financiële mo- gelijkheden ten grondslag Bijna alle renners zullen moeten inle IÖÊT7 &AKT-I6 ZE N£<3 Het ploegenklassement ziet er na de proloog als volgt uit 1. Ploeg-Guimard 28.23 min, 2. Ploeg- Post 28.30. 3. Ploeg-Godefroot 28.45. 4 Ploeg-De Muer 28 48. 5. Plocg-Danguil-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13