Koerswijziging communisten NAVO terughoudend EG gaat vredesconferentie over Afghanistan voorstellen Communisten bijna niet te doorgronden Om vier ministers in Franse regering te krijgen Frankrijk: Irak wil Arabische atoombom WOENSDAG 24 JUNI 1981 BUITENLAND PAGINA 9 BRUSSEL (GPD) - Voorzichtig en terughoudend waren gisteren de reacties in NAVO-kringen op de benoeming van vier commu nisten in de nieuwe Franse rege ring. Van officiële zijde werd geen commentaar gegeven. De NAVO spreekt zich niet uit over de interne aangelegenheden van een NAVO-land, aldus een NA VO woordvoerder. Frankrijk neemt niet deel aan de geïntegreerde militaire samen werking tussen NAVO-landen Hetzelfde geldt voor IJsland, dat echter geen leger neeft en ook op politiek vlak maar in zeer be perkte mate deelneemt aan de samenwerking in NAVO-kader Beide landen zijn dus geen lid van de Defensie Planning Com missie waarin de defensie-minis ters van de Alliantie het defen siebeleid bepalen. Frankrijk speelt wel een actieve rol in de politieke samenwerking in de NAVO. En dit geldt voor vrij wel alle aspecten van de Oost- West-verhoudingen en het In reactie op Franse regering westelijke veiligheidsbeleid in brede zin. De Fransen nemen niet deel aan de reeds jaren voortslepende en nog steeds vruchteloos gebleven conferen tie met het Oostblok in Wenen over troepenvermindering in Centraal-Europa. De communistische bewindslie den in het nieuwe Franse kabi net krijgen „onschuldige" pos ten. zodat er nauweljks of geen sprake is van communistische invloed op de Franse buitenland se politiek en het defensiebeleid, zo wordt in Brusselse NAVO- kringen erkend. Het regeerak koord tussen de socialisten en communisten bevat op het ge bied van buitenlanse politiek en defensiebeleid geen afpraken die in strijd zijn met de algemeen geldende westelijke opvattingen op dit gebied, zo meent men in Brussel. Niettemin kan er toch een zekere precedentwerking van de Franse benoemingen uitgaan, ook naar andere NAVO-landen toe. En dit laatste is misschien wel belang rijker dan de situatie in Frank rijk zelf. waar de communisten bij de verkiezingen immers tot een kleine minderheid zijn gere duceerd. In het staatkundig sys teem van de Vijfde Republiek kan de president bovendien naar goeddunken ministers benoe men of ontslaan. De status van de communistische bewindslie den onder president Mitterrand is dan ook veel minder belangrik dan bijvoorbeeld van een minis ter in het constitutionele stelsel in Italië. In Italië zijn vrijwel voortdurend coalitieregeringen aan de macht. Deelname van de Italiaanse com munisten aan een kabinet in Ro me zou dan ook politiek veel ern stiger zijn. aldus zegslieden in NAVO-kringen. In dit verband wordt er nog aan herinnerd dat Henry Kissinger, toen hij enige jaren geleden minister van bui tenlanse zaken van Amerika was, zich krachtig verzette tegen op neming van communisten in een Italiaanse coalitie toen daar spra ke van was De communistische partij in Itali. de grootste in West- Europa. heeft nooit deel uitge maakt van de regering in Rome. Het is overigens niet de eerse keer dat communisten deel uit maken van de regering van een NAVO- land. In 1974-75 waren er ook communistische ministers in de Portugese regering, terwijl ook in IJsland communistische be windslieden zijn geweest. Frank rijk is echter het eerste grote NA VO-land met communisten m de regering. Portugal kreeg in de NAVO een aparte behandeling nadat de communisten mede aan de macht waren gekomen (in een coalitie met de socialisten). Mili taire geheimen en andere ver trouwelijke informatie werd aan de vertegenwoordigers van Lis sabon onthouden. Portugal trok zich zelf terug toen het aan de beurt was om lid te worden van de Nuclear Planning Group van de NAVO. In dit forum wordt de kernwapenstrategie van de alliantie besproken. (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - Frankrijk krijgt, als enig Westeuropees land, vier communistische ministers in de regering. Onder hen is de tweede man in de partij-hiërarchie, Charles Fiterman. Hij wordt minister van transport en maakt deel uit van het kabinet. De anderen kregen de departementen van ge zondheid, van beroepsopleiding en van administratieve hervormingen. De samenstelling van het tweede kabinet-Mauroy is gisteravond door een woordvoerder van pre sident Mitterrand bekendge maakt. Behalve de benoeming van de vier communistische mi nisters zijn er nauwelijks veran deringen ten opzichte van het vo rige. Minister voor buitenlandse betrekkingen blijft Cheysson en voor buitenlandse handel Jobert. Ook in de regering blijven de Jack Ralite: gezondheid vrouwelijke minister voor land bouw Creysson, de minister voor planning Rocard en de kleurrijke burgemeester van Marseille, Def- ferre, op binnenlandse zaken. Opnieuw ligt in dit kabinet de na druk op de sociaal-democratie. Niet alleen door het premier schap van Mauroy, maar ook door de aanwezigheid van Michel Rocard en van de minister voor economie en financiën Delors. Zowel Delors als Jobert maakten ooit deel uit van de regering- Chaban-Delmas onder het presi dentschap van Georges Pompi dou. Een enkele minister keerde niet te rug. Hieronder zijn de nieuwe so cialistische voorzitter van het parlement en de nieuwe leider van de socialistische kamerfrac tie. De al te loslippge zeezeiler en diepzeeverkenner Alain Bom bard is een der heel weinigen die duidelijk aan de kant werd gezet. Hij wordt schraal getroost met een zetel in het Europese parle ment van Straatsburg. Een nieuw gezicht is dat van de mi nister voor industrie, Pierre Dreyfuss, de president-directeur van de Renault-fabrieken. Drey fuss vervulde een uiterst lange reeks hoge functies in kabinetten van de Vierde en de Vijfde Repu bliek. Op het ministerie van justitie is be noemd de advocaat Robert Ba- Een verheugde communistenleider Georges Marchais i Mauroy. t zijn besprekingen met de Franse premier Pierre dinter, die tijdens de presidents verkiezingen zijn oude vriend Mitterrand terzijde stond. Mr. Ba- dinter speelde een prominente rol in de strijd om de afschaffing van de doodstraf. Het socialisti sche program voorziet daari- Het tweede kabinet-Mauroy ziet er dan ook even keurig uit als het eerste en zou een perfect middel tegen de burgerschrik zijn, wanneer het KoerSWIJ ZiglFlg niet de weinig tot de verbeelding sprekende „apparatsjik" Fiter man en drie andere communisten in zijn gelederen telde. Voor twee van hen zijn duidelijk minister posten gecreëerd. Anicet le Porse: ambtelijke dien sten en administratieve hervor mingen. Marcel Rigout: beroepsvorming. Charles Fiterman: transport President Mitterrand zou tot deze beslissing gekomen zijn nadat hij zich er voldoende van had over tuigd dat in het buitenland - met name in de Verenigde Staten - zijn keus als van zuiver binnen landse aard zou worden opgevat. Mitterrand blijft geloven dat de winter op economisch en sociaal vlak buitengewoon moeilijk zal worden en dat hij de communis ten dan beter binnen dan buiten de regering kan hebben. Dat neemt niet weg dat vooraan staande ministers rond Mauroy blijven volhouden dat president Mitterrand "*ch vergist als hij denkt de communisten te hebben „gevangen". Niet alleen heeft een zogenaamd akkoord geen blij vende waarde, bovendien - zo re deneert men - zullen de commu nisten elk voorwendsel voldoen de achten om weg te lopen, als ze Het politieke akkoord tussen de so cialisten en de communisten, dat na de overrompelende verkie zingsoverwinning van de socia listen afgelopen zondag tot stand kwam, getuigt van een nieuwe koerswijziging van de verslagen communisten in een indrukwek kende reeks van opzienbarende koersveranderingen. Zo zijn de communisten van vurige verde digers van de Sowjet-Unie inzake zijn inval in Afghanistan nu snel van kleur verschoten en eisen met de socialisten het terugtrek ken van de Sowjet-troepen uit dat land. Hun uiterst lauwe houding ten op zichte van de Poolse vakbond So lidariteit en zijn leider Walesa is nu veranderd in adviezen aan de Sowjets met hun vingers van de Polen af te blijven. Tenslotte zien ze nu van de ene dag op de andere de gevaren in van de SS-20- raketten en hebben ze zich voor stander verklaard van de moder nisering van de NAVO-middel- lange-afstandsraketten. V.d. Klaauw niet eens met kritiek LUXEMBURG (ANP) - Ne derland is niet ontevreden over de wijze waarop het het eerste halfjaar van 1981 het voorzitterschap van de EG heeft uitgeoefend. "We heb ben als normale, nuchtere Nederlanders gestaag ge werkt", aldus Chris van der Klaauw, de Nederlandse mi nister van buitenlandse za ken. Het voorzitterschap wordt op 1 juli overgenomen door de Britten. De forse kritiek die er in het Europese parlement is gege ven op de werkwijze waarop Nederland het voorzitter schap heeft uitgeoefend (on der andere door de Neder landse christen-democraat Penders) wees Van der Klaauw van de hand. Men verwacht dat een voorzitter schap bepaalde zaken zal rea liseren. Vaak worden die ver wachtingen te hoog gespan nen en dan volgt later de te leurstelling", aldus de uitleg die Van der Klaauw voor de kritiek gaf. LUXEMBURG (ANP) - De Euro pese Gemeenschap gaat begin volgende week op haar topconfe rentie in Luxemburg een vredes conferentie over Afghanistan voorstellen. Dat is gisteren in Lu xemburg, waar de ministers van buitenlandse zaken van de EG bijeen zijn, bekend geworden. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de Britse minister van bui tenlandse zaken, Lord Carring- Besmetting - Twee werknemers van de Franse electriciteitsmaat- schappij zijn gisteren radio-ac tief besmet toen zij in de kern centrale Bugey bij Lyon een lek in de primaire kringloop van de reactor wilden onderzoeken. Volgens de directie van de kern centrale moesten de "oppervlak kige" besmettingen op de zie kenafdeling worden behandeld. Volgens de directie is geen besmet ting van de omgeving opgetre den. ton. Hij heeft de instemming van zijn Europese collega's verkre gen. Volgens wat in Luxemburg uitlek te wil men een internationale conferentie over Afghanistan in twee fasen. Op een dit jaar in no vember in Islamabad (Pakistan) te houden bijeenkomst zou over de waarborgen voor de veilig heid van Afghanistan gesproken moeten worden. Daar zou ook overeengekomen moeten wor den dat de Sowjet-Unie zijn troe pen terugtrekt uit dat land en dat omringende landen geen steun meer verlenen aan de Afghanen die in hun land tegen de Russi sche troepen strijden. Op een tweede conferentie, in 1982, zou dan gesproken moeten wor den over het toekomstige regime in Afghanistan en daar zouden ook garanties gevonden moeten worden voor de neutraliteit van dat land. Uit peilingen zou zijn gebleken dat verscheidene landen al instem men met het EG-voorstel. Zo zou Pakistan bijvoorbeeld al zijn in stemming hebben betuigd In Luxemburg werd gezegd dat de Britse ambassadeur in Moskou het Kremlin op de hoogte zou brengen van het Europese voor nemen. Deelnemers aan de twee conferen ties zouden moeten zijn de vijf landen die permanent lid zijn van de veiligheidsraad van de Verenigde Naties plus de niet-ge- bonden landen in de betreffende regio: Iran, Pakistan, India plus Afghanistan zelf. In de Veilig heidsraad hebben twee EG-lan- den permanente zitting Frank rijk en het Verenigd Koninkrijk De andere permanente leden zijn de Sowjet-Unie. de Verenigde Staten en de Chinese Volksrepu bliek. De Britse minister. Lord Carring- ton, heeft kort na de inval van de Sowjet-Unie in Afghanistan, in december 1979, al voorgesteld een neutralisatieplan voor Af ghanistan te ontwerpen. Dat voorstel is toen door de Sowjet- Unie verworpen. Uit kort gele den gehouden peilingen zou zijn gebleken dat het Kremlin nu niet meer zo afwijzend staat tegen over een vredesinitiatief. PARIJS - Heel wat Fransen zullen niet begrijpen waarom president Mitterrand het in zijn hoofd heeft gehaald com munisten in zijn regering te halen, om nog niet te spreken van de weinig sympathieke „apparatsjik" Fiterman, die nota bene tot het kernkabinet werd toegelaten als minister van transport. In hun opper ste wanhoop zullen diezelfde Fransen waarschijnlijk zeg gen: „Mitterrand zal het wel beter weten dan wij", en overgaan tot de orde van de dag. Op zijn staatsicfoto, die nu in alle gemeentehuizen hangt boven de buste van "Marian ne" - die de gelaatstrekken vertoont van Brigitte Bardot - heeft Mitterrand kennelijk het gezicht proberen te trek ken van een wijze, een ziener. Zuiver afgaande op de verbazingwekkende uitslagen van de presi dents- en de parlementsverkiezingen valt het de nieuwe presi dent nu niet moeilik te beweren dat hij het altijd beter heeft geweten dan "iemand anders". Koersveranderingen Om de Franse communisten in hun aard en hun historie te begrij pen dient men over bijzondere gaven te beschikken. Ze zijn binnen de landen van West-Europa een van de puurste verschij ningsvormen van hun soort. Historici rukken zich de haren uit het hoofd als ze de achtergronden van plotselinge koersverande ringen proberen te doorgronden. De levens van hun leiders zyn nog door geen biograaf vastgelegd zoals dat mogelijk is bij we zens binnen het „kapitalistische" systeem Vaststaat dat de harde kem van de vaste communisten niet uit opportunisten bestaat, die stemmen om den broode. Er is spra ke van een communistisch „geweten", dat bereid is achter zijn leiders aan door dik en dun te gaan Het was op deze harde kern dat Georges Marchais sinds de door hemzelf veroorzaakte - debêcle in het eerdere regeer-akkoord koers heeft gevaren. Waarschijnlijk zal ooit vast komen te staan dat Marchais zich ditmaal verrekend had. Zelfs de harde kern kreeg er genoeg van Hoewel de pure Franse communist niet „gewoon een socialist is die communistisch stemt", vond hij nu toch wel dat links aan de macht moest, en stemde op Mitterrand, als de enige uitweg Als Frankrijk in '44 wordt bevrijd heeft generaal De Gaulle geen keus. Hij moet de communisten als verzetshelden een plaats in zijn regering geven. Op dat moment hoopten de communisten dat ze de macht langs de legale weg konden overnemen. Partij leider Maurice Thorez vervulde een rol in het kabinet, maar sleu telfuncties werden er niet uitgedeeld. Bovendien werd duidelijk dat de communisten de ministeries die ze beheerden geheel be zetten met kameraden op alle hoge en lage posten In mei'47 verlieten de communisten de regering omdat ze het niet eens waren met de acceptatie van de Marshallhulp, het Ameri kaanse programma om de pas bevrijde gebieden weer op de been te helpen. Een jaar later werd de Tsjechische held Jan Masaryk in een eerdere communistische putsch in Praag uit het raam geworpen en vermoord. Niet meer dan vijf procent van de Franse communisten bleek enige verontwaardiging te hebben gevoeld bij de „machtsovername" door de Sowjets van het pas bevrijde Tsjechoslowakije. De communistische partij ontstond in 1920 op het beroemde so cialistische partijcongres in Tours, waar een kleine groep anar chisten en „communisten" zich van de grote groep afscheidde, omdat die er niets voor voelde zich by de „communistische in ternationale" aan te sluiten. Sinds '34 veroordeelden de commu nisten het opkomende fascisme en zetten ze de socialisten ertoe aan een volksfront te vormen ter gelegenheid van de verkiezin gen van '36. Toen het volksfront won bleven de communisten in de coulissen. Na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog stonden de Franse communisten aan de zijde van Hitier. omdat die een pact met Moskou gesloten had. maar Stalin op zijn beurt de oorlog als „bourgeois" en „imperialistisch" had afgedaan. Pas toen Hitier de Sowjet-Unie binnenviel gingen de communisten op bevel van Moskou in het verzet Democratie omver Tot aan de mei-opstand van '68 bleven de Franse communisten althans op papier de parlementaire democratie als een instru ment in handen van de bourgeoisie beschouwen, en was hun taak die democratie omver te werpen. Pas na de mei-dagen kwam de partij-leiding uit zijn ghetto en zocht men opnieuw aansluiting bij de socialistische kameraden van weleer In '62 ontstond een eerste aanzet tot een „gemeenschappelijk regeer- program" dat aanleiding werd tot eindeloos gepalaver en dat ten onder ging in de parlementsverkiezingen van '78. Naar alge meen wordt beweerd zag partijleider Marchais aankomen dat hij tot de rol van bijwagen zou worden gedegradeerd. De histone zal moeten uitmaken of socialistenleider Francois Mit terrand van het begin af aan de overwinning van mei en juni heeft voorzien. Als dat zo is. moet Mitterrand hebben begrepen dat het diepgewortelde „communistisch geweten" niet mocht worden aangetast (wat hij nooit probeerde» maar wellicht heeft hij gevoeld dat hij het beter kort bespelen dan communistenlei- der Georges Marchais zelf Opnieuw steunend op dO hardt IMVB trok Marchais zich - Mitterrand vervloekend - in een ghetto te rug, maar het ghetto was op dat moment niet meer gewild De „basis" zag na lange zig-zagkoersen en eindeloze reeksen elkaar tegensprekende opdrachten het heil in samenwerking met het socialisme, zoals men dat ooit m TOUII htl I i< li gMltW had De laatste ommezwaai heeft alleen de harde kern moeilijkheden opgeleverd. Nadat de communistische onderhandclingscom missie de socialistische voorwaarden in een totale capitulatie had aanvaard, bleek het politiek comité niet zo snel te 011 gen. De door Moskou gedicteerde standpunten over Afghanis tan, Polen en de Sowjct-raketten kon men niet zomaar opgeven. Daarmee werd de heilige band met het communistische moe derland aangetast. Uitgelachen Is de tactiek van Mitterrand eventueel nog duidelijk, die van com munistenleider Marchais om zich zo te vernederen voor een volk dat hem in de tv-studio's vierkant heeft uitgelachen, bluft een raadsel. Wellicht denkt Marchais al aan de nieuwe strijd, vanuit een nieuw ghetto, voor de zoveelste keer op weg naar de heil staat. nu met het argument dat de socialistische broeders hem „opnieuw verraden" hebben, door het akkoord van de 23e juni 1981 niet te hebben opgevolgd. Voor vele Fransen is alleen dc vraag hoe lang het zal duren voor dat de communisten met dit argument hun hoed weer pakken Mitterrand hoopt lang genoeg om althans de eerste moeiluke vintcr door te komen. RUDOLPH BAKKER BEIROET (AFP) - President Sad dam Hoessein van Irak heeft gis teren "alle landen van de wereld die vrede en veiligheid willen verzocht de Arabieren aan een atoombom te helpen om die te genover de reeds bestaande Is raëlische atoombommen op te stellen" De president van Irak gaf hiermee voor het eerst persoonlijk com mentaar op de Israëlische aanval op de kerncentrale te Tammouz Hu deed dit in een verklaring voor de ministerraad, aldu. het Ir aak se persbureau INA De Iraakse president zei dat het de zelfde logica is als in de betrek kingen tussen de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie "Ik denk niet dat de SU of de VS van de atoombom gebruik willen ma ken, maar zjj blijven toch hun be zit aan kernwapens uitbreiden "Diezelfde toestand zou moeten worden uitgebreid tot de Arable ren en Israël, gezien het feit dat alle atoomdeskundigen het er over eens zijn dat dc Hebreeuw se staat verscheidene atoom bommen bezit", aldus Saddam Hoessein

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9