Atoompacifisten zwaar bestraft jmn Ijsjes van Ola bedorven Trein duurder Fractieberaad over informatie Leidse expeditie doet vondsten in Azoren Politie wil met bustocht nieuwe agenten werven IKV wil minister voor ontwapening Tm Konsiimentenkontakt bang voor gevolgen Onvoorwaardelijk cel voor soldaten Raadsel giftige heroine opgelost .Vk! i p Conclusies Lubbers en De Koning morgen openbaar Klein budget grote keuze ICO ATHIBU WOENSDAG 24 JUNI 1981 ROTTERDAM (ANP) - Ola. fabri kant van consumptieijs, heeft onlangs de distributie van twee soorten ijslollies stopgezet, nadat de keuringsdienst van waren in partijen ijslollies pekel had aan getroffen. Het tijdelijk stoppen van de distributie is gebeurd in overleg met het ministerie van volksgezondheid. Een woord voerder van dit ministerie ver klaarde gisteravond voor het NOS-journaal dat het consume ren van de ijslollies niet gevaar lijk is voor de gezondheid. Volgens een woordvoerder van Unilever, waarvan Ola een doch teronderneming is, gaat het om slechts enkele klachten bij de keuringsdienst die afkomstig waren uit Amsterdam. Hoeveel klachten dat precies waren kon hij niet zeggen. Het gaat om de ijslollies met de naam "Silex" en "Hippopola". die worden eepro- duceerd, in het Belgische Baas rode. Een reden om destijds na de ontdekking alle ijslollies van dat type weg te halen bij de win keliers was er niet omdat het om een geringe afwijking in het pro- dukt ging, aldus de woordvoer der. Hij kon niet garanderen dat er in de winkels geen ijsjes meer lig gen met pekel. Hij acht de kans gering dat veel mensen pekel binnenkrijgen of binnen hebben gekregen omdat men bij de eer ste lik al merkt met een bedor ven ijsje van doen te hebben. De woordvoerder van Unilever denkt dat de pekel in het ijs is gekomen op het moment dat de bakje, met "ijs in wording" door' de pekelbak gaan om bevroren te worden. Vorig jaar december kwam het Unilever-concern in opspraak wegens nitrietvergiftiging van Iglodiepvriesprodukten waar door twee personen om het leven kwamen. Het konsumentenkontakt zegt in een reactie op de bedorven ijsjes dat het publiek beter geen Ola-ijs kan eten zolang Unilever niet ga randeert dat er in de winkèls uit sluitend goede ijsjes liggen. Vol gens de organisatie zouden de gevolgen van het eten van de pe- keUjsjes veel ernstiger kunnen zijn dan Unilever en de hoofdin spectie levensmiddelen doen voorkomen omdat in de koelstof pekel ook bariumchlonde zit en dat kan volgens Konsumenten kontakt hart- en nierafwijkingen veroorzaken en zelfs de dood. Het argument dat de consument en zelfs kinderen het eten van een 'pekelijsje' onmiddellijk zullen staken wanneer zy de bittere proeven, gaat volgens niet op. In dat verband wijst het kontakt er op dat kinderen ook andere vies smakende stoffen eten, zoals me dicijnen. Het Konsumentenkon takt denkt dat de hoofdinspectie de commerciële belangen van Unilever heeft laten voorgaan boven de belangen van de volks gezondheid. Er moet een diep gaand onderzoek worden inge steld, stelt k.k. AMSTERDAM (GPD) - Onder de veelzeggende naam „Signale ment van de politie" is de Neder landse politie gisteren met een ARNHEM (ANP) - Mr. H. Beaumont, de belangrijkste auditeur-militair bij de Krijgsraad in Arnhem, heeft gisteren gevraagd om hogere straffen voor militairen, die weigeren kernwapens te bewaken. Hij eiste drie weken onvoorwaardelijke celstraf tegen één van deze soldaten, een 27-jarige dienstplichtige kanonnier uit Zoetermeer. AMSTERDAM (ANP) - Het raadsel van de vergif tigde heroïne is mogelijk opgelost. "Wij hebben het sterke vermoeden dat de heroïne werd versneden met lidocaine, een verdo vingsmiddel dat onder meer door tandartsen voor plaatselijke verdo ving wordt gebruikt. De stof wordt ook wel angeboden als cocaine, maar is dan nep", al dus de Amsterdamse hoofdin specteur E. Jagerman, onder wiens leiding vier rechercheurs maanden lang hebben gespeurd naar de bron van de vergiftiging. Jagerman voegt er echter onmid dellijk aan toe, dat voor de bij de zaak betrokken medici absoiuut nog niet vaststaat dat lidcocaine de ziekteverschijnselen bij de slachtoffers heeft veroorzaakt, "maar op grond van de sfeer in het politieonderzoek en alles wat verdachten ons in deze zaak heb ben verteld komen wij tot de slotsom dat het lidocaine ge weest kan zijn", aldus Jagerman. In totaal werden er in de loop van dit jaar dertig snuivers van de vergiftigde heroïne in ziekenhui zen in Amsterdam, Tilburg en Heerlen opgenomen. Van hen overleden er acht, onder wie zes Surinamers. Het voorlopig laat ste slachtoffer overleed op 13 Alle patiënten vertoonden ziekte verschijnselen die nog nooit eer der in Nederland of in het bui tenland waren waargenomen. Zij leden behalve aan verlammingen ook aan spraakstoornissen en hadden voorts moeilijkheden bij het lopen. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer is van oordeel dat de NS-tarieven met niet meer dan 7,8 procent mogen worden ver hoogd. Twee procent daarvan is bedoeld voor het opheffen van acht knelpunten in het Nederlandsè spoorwegnet. De verhoging moet op 1 oktober van kracht worden. Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat had voor het ophef fen van de knelpunten een extra verhoging met 4 procent ge wild. Een grote meerderheid in de Kamer, met uitzondering van de WD, was daar tegen. Het CDA achtte twee procent voldoen de, blijkens een motie die was ingediend door PAM Cornelissen. PvdA en D'66 wilden in het geheel geen extra verhoging. Ook deze fracties dienden moties in. Kamer en regering bleven in hun opvatting lijnrecht tegenover elkaar staan. De benzine-accijns mag van de Tweede Kamer op 6 juli worden verhoogd met drie cent, waardoor de benzine evenveel duurder wordt. De Kamer aanvaardde het regeringsvoorstel daartoe, maar het was wel „kantje boord". Het voorstel kreeg 69 stemmen, terwijl 68 leden zich ertegen ver klaarden. De voorstanders waren CDA, WD, SGP en GPV, ter wijl de linkse oppositie maar ook de RPF tegenstemden. RPF- fractieleider Leerling zei dat accijnsverhoging de werkgelegen heid in de autobranche zal aantasten en bovendien zullen de opbrengsten volgens hem minder zijn dan nu wordt verwacht. De accijnsverhoging - waarover de Eerste Kamer nog op 30 juni moet praten - levert de schatkist dit jaar nog 75 miljoen gulden op, in 1982 echter al 150 miljoen. De krijgsraad heeft anti-kernwa- pensoldaten tot nu toe veroor deeld tot een geheel voorwaarde lijke celstraf van zes weken. De ze straffen hebben volgens Mr. Beaumont geen zin meer. Hij meent, dat een weigering om kernwapens te bewaken, gelijk gesteld moet worden met elke andere weigering van een dienst bevel. Mr. Beaumont klaagde er over, dat de overheid een onzeker beleid voert ten aanzien van atoompaci fisten in het leger. De auditeur militair zei, dat steeds meer sol daten weigeren een zogenoemde "site-wacht" te lopen, dat is het wacht houden in de buitenste be- wakingsring rond kernwapens. De verdediger, mr. Th. de Roos, meende, dat, indien de Krijgs raad de eis van de auditeur zou overnemen, er sprake zal zijn van rechtsongelijkheid. Vroegere "si- te-wacht-weigeraars" zijn er dan beter afgekomen dan mijn cliënt, aldus mr. De Roos. Deze verklaarde verder het vreemd te vinden, dat de auditeur het vervolgingsbeleid wil verscher pen op een moment dat de dis cussie over kernwapenweige raars in het leger nog volop aan de gang is. Mr. de Roos verweet de auditeur, dat deze de indruk wekt alsof het aantal "site-wacht- weigeraars" schrikbarend is toe genomen. Op dit moment zijn het er zo'n tien, aldus de verdedi ger. De krijgsraad behandelde dinsdag ook de zaken tegen twee politie ke dienstweigeraars (totaalwei geraars), die in maart met nog dertig andere antimilitaristen werden opgepakt tijdens de be zettingsactie van het kantoor van de Rotterdamse droogdokmaat schappij. Er werd. zoals gebrui kelijk, achttien maanden cel geëist tegen het tweetal. De eerste totaalweigeraar zag ge heel van zijn verdediging af, de tweede las een verklaring voor op rijm. BOWLEN - De Nederlandse bow- lingploeg heeft gisteren tijdens het Europees kampioenschap in Frankfort een gouden plak in de wacht gesleept. Bij de trio's ble ken Rene Warmerdam, Ronald Chandra en Erik Kok de sterk- sten. De twee laatst genoemden hadden zondag al de bronzen medaille in het dubbelspel ver overd. Tweede bij de trio's werd Frank- riik. derde werd Italië. DEN HAAG (GPD) - In het nieu we kabinet moet een minister voor ontwikkeling en ontwape ning worden benoemd die verre gaande bevoegdheden krijgt. De ze aanbeveling hebben vier ker kelijke organisaties gisteren bij de informateurs Lubbers en De Koning op tafel gelegd. Het voorstel komt van het Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV), de werkgroep Kerk en Ontwik kelingssamenwerking van de Raad van Kerken, het Interker kelijk Vormingswerk inzake Ontwikkelingssamenwerking (IKVOS) en de Nederlandse Ver eniging voor een Nieuwe Inter nationale Orde (NIO). Volgens de organisaties moet Ne derland met een nieuw buiten lands beleid de „overheersings- politiek" van de bestaande machtsblokken trachten te door breken. „Radicaliteit is het enige antwoord op het falende beleid tot nog toe", zegt Ron Rote van de werkgroep van de Raad van Kerken. Het gewenste nieuwe beleid wordt „kleine-landenpolitiek" ge noemd. Buiten de bestaande bondgenootschappen (NAVO, EG) om moet Nederland met an dere gelijkgestemde landen sa menwerking om politiek te voe ren die gericht is op ontwape ning en op ontwikkeling van de arnme landen. De huidige bewapeningspolitiek van Oost en West staat een be hoorlijk ontwikkelingsbeleid in de weg, aldus de organisaties Daarbij worden de ontwikke lingslanden in de wapenrace meegesleept. „In de Derde We reld wordt uriemaal zo veel geld aan militaire zaken uitgegeven als er aan ontwikkelingsgeld bin nen komt". De weinige Nederlandse initiatie ven om de machtspolitiek te doorbreken zijn ofwel bedoeld om binnenlandse onrust te smo ren, ofwel lopen stuk op de NA VO, zeggen de opstellers van het advies aan de informateurs. Ze vinden het daarom tijd om bui ten de traditionele „kaders" naar geestverwanten te zoeken. Daarnaast zal ons land binnen NA VO en EG een eigen rol moeten spelen, vinden zij. Binnen de NAVO door verzet tegen kern wapens, binnen de EG bijvoor beeld door verzet tegen het voor ontwikkelingslanden fnuikende landbouwbeleid van Europa. In de Verenigde Naties moet Ne derland zich beijveren voor een gedragscode voor multinationals en voor een hervorming van het internationale stelsel. Nederland zou zelf het goede voor beeld moeten geven door alle kernwapens het land en het leger uit te zetten en door militaire produktie in civiele produktie om te zetten. Voorts moet ons in dustrie- en handelsbeleid op de armsten in de wereld worden ge richt en moet er een besparend energie- en grondstoffenbeleid worden gevoerd, aldus het ad- De door de organisaties bepleite minister van ontwikkeling en ontwapening zou binnen het ka binet de belangrijkste stem moe ten hebben in alle zaken die met dit nieuwe beleid te maken heb ben. w.vv' UTRECHT (ANP) - Dt file vorming bij Vianen be hoort na vandaag tot het verleden. Dat is de ver wachting nu vanochtend de brug over de Lek is ge opendOp bijgaande luchtfoto van het verkeers knooppunt Lunetten bij Utrecht, rechts de weg naar Oudenrijn, links die naar Arnhem. De weg naar boven is het traject van de A-27 dat naar Via nen voert en waarin de nieuwe brug is opgeno men. public-relationsactic begonnen in Amsterdam. Een bus waarin een fototentoonstelling over het werk van politieagenten zal zes tig plaatsen in Nederland aan doen. te beginnen met vijf dagen op de Dam in Amsterdam. Beur telings komen verschillende po litiediensten aan de orde de al gemene dienst, de technische re cherche. de verkeerspolitie, de wijkagent en dat niet alleen, zelfs de PR is erbij gehaald. Wervingsfunctionaris De Kleijn zegt hierover: „We willen het pu bliek ook de nare kanten van het politiewerk laten zien Als je een eerlijk beeld wil scheppen, moet de ME er ook bij gehaald wor den". Van de ME zyn dan ook in de bus een paar dreigende foto's te zien, zoals die van een paar agenten te paard die een demonstrant in el kaar slaan, maar verder over heersen de stenengooiende de monstranten op de fotowand. Verder in de bus onder andere fo to's van de wijkagent, die gezel lig met buurtbewoners in het ca fé zit; foto's van de verkeerspoli tie: vreselijke ongelukken, en een uitgebreide uitleg over de al coholcontrole „Daar is het pu bliek natuurlijk zeer geïnteres seerd in", zegt de heer De Kleyn. Naast dat alles een fotowand over de opleiding tot politieagent: „Natuurlijk blijven we mensen werven voor het vak. In de kleine dorpen en steden is wel genoeg politie, maar in de grote steden kunnen we nog zeker wat men sen gebruikenaldus De Kleijn. WEERRAPPORTEN Joden vervolging herdacht GRONINGEN (GPD) - Op ini tiatief van de werkgroep Kamp Westerbork wordt een herinneringscentrum ge bouwd om de geschiedenis van het kamp te behouden. De kosten van het centrum bedragen ruim één miljoen gulden, waarvan het grootste deel door het rijk wordt be taald. In het centrum, dat naar ver wachting volgend jaar mei wordt geopend, wordt een permanente tentoonstelling ingericht over de vervolging van de joden in de Tweede Wereldoorlog Het wordt een kopie van de Nederlandse ex positie in het voormalige con centratiekamp Auschwitz, aangevuld met informatie over het kamp Westerbork. Het centrum wordt op een ter rein nabij de sterrenwacht Hooghalen gesitueerd. i;j ia Amsterdam De Bilt Declen Eelde Eindhoven Aberdeen B.iri i[:.i Berlijn Bordeaux Brussel Frankfurt GcnCvc Helsinki licht bew. 21 9 0 zwaar bew. 21 9 0 licht bew 21 10 0 onbewolkt 21 10 0 half bew 22 10 0 Den Helder zwaar bew. 19 10 0 Rotterdam licht bew 21 8 0 Twente licht bew. 22 9 0 Vlissingen licht bew. 20 13 0 zwaar bew 19 11 02 half bew 23 15 0 zwaar bew. 22 13 0 licht bew 23 12 0 zwaar bew. 21 11 0 half bew 22 10 0 onbewolkt - 9 0 geheel bew 13 11 5 Lissabon Londen Madrid Malaga Mallorca Munchcn Nice Oslo zwaar bew 24 15 licht bew 23 9 regen 22 13 zwaar bew. 28 13 regen 30 18 licht bew. 21 9 geheel bew 18 12 onbewolkt 17 15 2 i zwaar bew 20 13 0 half bew 23 12 0 Rome half bew. 22 15 Split onweer 22 15 7 Stockholm zwaar bew 21 13 0 Wenen NM 17 12 10 Zurich half bew 19 8 0 Casa Blanca half bew - 17 - Istanbul mist 24 18 01 Las Palmas licht bew 26 21 0 Beireot half bew 27 20 0 Tel-Aviv licht bew - 21 - Tunis zwaar bew. 28 20 0 ADVERTENTIt DEN HAAG (GPD) - De kamer fracties van CDA, PvdA en D'66 zullen zich morgen uitspreken over de voorlopige conclusies van informateurs Lubbers en De Koning. Dan zal duidelijk wor den in hoeverre de tot standko- ming van een kabinet van deze partijen op programatische be zwaren stuit.In het stuk - circa 30 pagina's dik - worden alle 38 punten van de formatie-agenda uitputtend behandeld. De notitie van Lubbers en De Koning zal ook conclusies bevatten over het premierschap en de zetelverde ling in het nieuwe kabinet. Volgende week worden de stand punten van de fracties in de on derhandelingen tussen informa teurs en fractieleiders besproken Informateur De Koning zei giste ren dat dan de beslissende mo menten zijn aangebroken. De fractieleiders Van Agt, Den Uyl en Terlouw hebben gisteren de besprekingen over het sociaal- economische beleid afgerond. Daarbij is duidelijk geworden op welke punten de drie het eens zijn en waar meningsverschillen zijn gebleven. De notitie van de informateurs een overzicht ge ven van deze stand van zaken. Vandaag praten de drie onderhan delaars verder qver de andere punten van de agenda. Men wil het stuk - dat door Den Uyl werd omschreven als „het basisstuk voor wat een regeerakkoord kan worden" - morgenochtend aan de fracties sturen. Het is de be doeling dat het dan ook publiek zal worden gemaakt. Volgens de betrokkenen zal het stuk niet integraal door de drie fractieleiders tegenover hun fracties worden verdedigd. Men wees er met nadruk op dat het om conclusies van de informa teurs gaat. De onderhandelaars hebben daarbij hun kanttekenin gen geplaatst en die zullen ook in het stuk voorkomen. Maar waar men het over bepaalde - meest minder controversiële - zaken eens is, zal die overeenstemming worden kenbaar gemaakt. Vandaag zal ook nog gesproken worden over de kwéstie van het premierschap. Omdat de onder handelaars het daarover niet eens zijn, zullen de informateurs op eigen gezag een conclusie for muleren. Zij zullen daarbij in elk geval geen naam voorstellen. Zij gaan er van uit dat dat in een la* ter stadium door één van de on derhandelaars zal worden ge daan. Het stuk van de informateurs zal op een aantal punten voorbehou den van de drie fractieleiders be vatten. Dat geldt zeker de kwes tie van het premierschap. Den Uyl zal laten aantekenen dat hij het niet met hun uitgangspunt eens is. dat de grootste party (het CDA) de premier moet leveren. Gisteren werd overigens duidelijk dat geen van de onderhandelaars op dit moment Voelt voor het idee om een „wijze man" te be noemen die - nu programmati sche overeenstemming haalbaar is - de kwestie van het premier schap zou moeten oplossen. Vol gens Den Uyl is dat idee slechts heel even op tafel geweest, maar onmiddellijk weer terzijde ge schoven De informateurs Lubbers en De Koning hebben dinsdagmorgen - voor de onderhandelingen ver der gingen - tussentijds verslag uitgebracht aan koningin Bea trix, terwijl de vorstin ook op de hoogte werd gebracht van hun verdere plannen. Ico Athibu bewijst u graag dat de keuken van uw keuze niet duurder hoeft te zijn dan uw beurs toelaat. In onze showrooms staat de keuken die niet alleen past in uw interieur, maar vooral ook in uw budget. Smaakvolle en funktionele keukens overzichtelijk opgesteld. Kompleet met inbouwapparatuur en tegels voor vloer en wand lxiopt u vrijblijvend binnen en kijkt u rustig rond. onze adviseurs aan u graag ter zijde Showrooms geopend dinsdag t m vrijdag 9 - 5 donderdagavond 7 9 uui zaterdag 9.:t0 - 1.30 uur ol afspraak ook 's avonds. DEN HELDER (ANP) - Tijdens een wetenschappelijke expeditie naar de Azoren hebben Neder landse onderzoekers in de diep zee een tot nu toe onbekende fauna en flora aangetroffen Te vens hebben zij soorten zeeplan ten en -dieren aangetroffen, waaruit belangrijke conclusies getrokken kunnen worden ten aanzien van de oceaanstromin- Dit deelde expeditieleider dr J van de Land van het Rijksmu seum voor Natuurlijke Historie in Leiden gisteren mee bij zijn te rugkeer van een byna vijf weken lange onderzoekingstocht. Het oeeaangrafisch onderzoek werd uitgevoerd aan boord van hr. ms. Tydeman, het onderzoeksschip van de Koninklijke Marine Eén van de meest opvallende vondsten is een schclpachtig dier, dat, voorzover van de land heeft kunnen nagaan, nog ner gens in de literatuur is beschre ven. Hy heeft een levend exem plaar gevonden en ter nadere be studering mee naar huis geno men. De onderzoekers doken ook een skelet van deze nieuwe diersoort op. Onder de plantensoorten, die de wetenschappers by de Azoren naar boven haalden, troffen zy tevens enkele exemplaren aan die nog onbekend zijn. Her komst en verwantschap met an dere plantesoorten zullen nader onderzocht worden De expeditieleider kon verder nog weinig meedelen over de vele vondsten tydens deze reis, die hy wetenschappelijk gezien een succes noemde Al het materiaal zal. zowel in Nederland als in sa menwerking met buitenlandse wetenschappelijke instellingen, uitvoerig worden bestudeerd In een later stadium kunnen pas conclusies worden getrokken uit het gevonden materiaal

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7