V erbeteringsplan voor twee Leidse wijken vastgesteld Groen licht voor educatief centrum "Afvoer chemisch afval riskant" Noordvest en Hogewoerd Van Duyn uit raad Huisraad vernield Gemeenteraad akkoord Wegwijs in Leiden LEIDEN - De Leidse gemeenteraad heeft gisteravond de verbeteringsplannen voor Noordvest en de Hogewoerd e.o. vastgesteld. De vraag is nu of het rijk bereid is de ruim zestig miljoen gulden te geven die de gemeente Leiden denkt nodig te hebben om deze oude stadswijken ook daadwerkelijk op te knappen. Wethouder Waal zei hierover gis teravond dat hij de toekomst weliswaar met zorg tegemoet zag, maar ook niet echt pessimis tisch meer was. "Ik heb zelf het idee dat het rijk geld zal blijven uittrekken voor stadsvernieu wing", aldus Waal die verder be kend maakte dat de middelgrote steden op 2 juli een gesprek heb ben met de minister Begonnen werd gisteravond met Noordvest. Over het voorstel van PPR-raadslid Van Oosten, die vindt dat grondverkoop aan Di- gros in verband met een parkeer garage niet verliesgevend mag zijn, zei wethouder Waal: "Ik krijg de indruk drt Van Oosten en Van der Putten (PSP) tegen een parkeergarage zijn". Van Oosten vond op zijn beurt dat grondverkoop aan Digros in we zen neerkwam op het subsidie- ren van superkruideniers. "En wie is er eigenlijk gebaat bij een parkeergarage aan de Lange- gracht? Alleen Digros toch". Zijn voorstel werd evenwel verwor pen. Alleen de PSP-raadsleden Van der Putten en Ponsen en het PvdA-raadslid Maat stemden Ook het voorstel van PSP-raads- hd Ponsen om een buurtkantoor als "volwaardige post" op te ne men in het verbeteringsplan werd niet door de raad aangeno men. Alleen de PPR en D'66 steunden dit voorstel. "Als je het buurtkantoor opneemt, maak je de mensen blij met een dode mus", was het commentaar van wethouder Waal. De sloop van enkele panden aan de Houtmarkt gaat niet door. De raad ging ermee akkoord dat de ze beeldbepalende panden in het kader van een gecombineerde rijksregeling moeten worden ge- LEIDEN - De Leidse "flikkers en potten" houden vanavond vanaf negen uur een "roze woensdag feestavond" met muziek, dans, performances, videobeelden en disco. Een spreekster vertelt over het homomonument. De Leidse roze avond in het homo home aan de Caeciliastraat 18 staat in het teken van de "inter nationale homo bevrijdings- en solidariteitsweek". In het kader hiervan demonstreren homo's morgen in Den Haag bij zes am bassades van landen waar homo seksualiteit expliciet onderdrukt wordt en wordt zaterdag Den Bosch "ingenomen" door ver moedelijk vele duizenden homo seksuele i renoveerd. Ook het voorstel van D'66-er Glaubitz om de geplan de brug over de Niewe Rijn aan het einde van de Nieuwe Brug steeg te schrappen werd door een meerderheid in de raad ge steund. Hogewoerd Het verbeteringsplan voor de Ho gewoerd e.o., dat hierna aan de orde kwam, werd sneller behan deld. Een meerderheid van de raad schaarde zich wat betreft een pleintje aan het Levendaal achter de buurt. Het gaat om het terrein waar nu de CODI-gezinsmarkt nog is ge vestigd. Zodra de gemeente erin is geslaagd om dit koopcentrum LEIDEN - Kees van Duyn, lid van de gemeenteraad voor de WD, neemt op 14 september afscheid van de actieve gemeentepolitiek. Zijn besluit om zich uit de raad terug te trekken is ingegeven door drukke werkomstandighe den. Hij is manager van een be- driif in plasticproducten. Van Duyn (40) kwam in 1974 in de liberale fractie. Met gepeperd taalgebruik deed Van Duyn - toen in de oppositie - al spoedig van zich spreken. De laatste tijd ondervond hij van de zijde van de JOVD herhaaldelijk kritiek op het vaak afwezig zijn of te laat komen bij de vergaderingen van de raad. Van Duyn wordt vermoedelijk op gevolgd door de huidige assis tent van de fractie, de 25-jarige Ggs de Vries. De eerste kandi daat voor opvolging, Jerome van - De 31-jarige bewoner van een huisje aan de Vierde Binnen vestgracht heeft aangifte gedaan van vernieling van zijn inboedel. Toen hij gisteravond thuis kwam waren twee mannen bezig om zijn huisraad kort en klein te slaan. De mannen gingen er van door. De gedupeerde vermoedt dat de mannen handelden in opdracht van zijn Oegstgeestse huisbaas, die al meermalen getracht zou hebben om hem uit zijn huis te krijgen. De totale schade is nog niet vastgesteld. WOENSDAG 24 JUNI 19811 li.!-/* "I' «5(8*0 te verplaatsen zullen er op het terrein woningen gecombineerd met openbaar groen komen. Waar dat groen moet komen, was een strijdpunt tussen buurt en gemeente. De gemeente vond een pleintje om een torentje het beste, dc buurt was voor een pleintje in het midden. Op dat laatste standpunt stelde de raad zich gisteravond, met uitzonde ring van het CDA, ook. Geen meerderheid haalde het standpunt van PvdA-raadslid Peters om maar af te zien van het geplande terras bij het Camera-- complex. Peters vond evenals de buurt dat het beter was meer wo ningen te bouwen in plaats van een terras aanleggen op een druk punt in de stad. Het Krantz-terrein: op deze plaats wil Digros een parkeergarage bouwen. Een voorstel van PPR-raadslid Van Oosten, die vindt dat de grondverkoop aan de superkruidenier niet verliesgevend mag zijn, werd gisteravond niet aangenomen door de gemeenteraad. LEIDEN - De Leidse Post/Zuid- Holland Post mag zonder bouw vergunning het pand Apothe- kersdijk 21 verbouwen. Volgens Ben W gaat het hier om een ver bouwing van ondergeschikte be tekenis en is daarom de vergun ning niet vereist. B en W antwoorden dit op vragen van D'66-raadslid Hoekema. Hoekema maakte zich zorgen om de onttrekking van woonruimte in De Camp. Op zijn vraag of der gelijke verzoeken tot onttrek king van woonruimte zijn toege- Pand in Camp mag worden verbouwd staan voor de panden Stille Rijn 14 en Haarlemmerstraat 11, ant woorden B en W dat deze nog in behandeling zijn. Zolang de nog lopende verzoeken niet zijn ingewilligd kan er vol gens het college geen sprake van zijn dat de woonfunctie in De Camp - in strijd met het bestem mingsplan - langzamerhand wordt aangetast. Het bestem mingsplan biedt volgens B en W dan ook voldoende rechtszeker heid aan alle betrokken partijen. Zo snel mogelijk na het zomerre ces komt het college met een voorstel over de afhandeling van dergelijke verzoeken tot onttrek king van woonruimte, zo zeggen zij Hoekema toe. Van Duyn (WD). Dam, heeft zijn kandidatuur (ook in verband met zijn werk) inge trokken. LEIDEN De gemeenteraad is gisteravond akkoord gegaan met de instelling van een educatief centrum. Het is de bedoeling dat de werkzaamheden van het cen trum op 1 augustus van dit jaar worden begonnen. Het centrum zal de eerste twee jaar worden ondergebracht bij de stichting welzijn. Na die tijd wordt bekaken of deze juridi sche vorm wel voldoet. Het ge meentebestuur stelde zich aan vankelijk op het standpunt dat de experimentele periode drie jaar moest duren, maar ging gis teravond alsnog accoord met het voorstel van PvdA-raadslid Groos, die twee jaar een betere termijn vond. PPR-raadslid Van Oosten vond dit nog te lang duren. Volgens hem zou voor 1 augustus 1982 de definitieve vorm van het cen trum moeten worden bepaald. Er kan uit twee mogelijkheden wor den gekozen, meent Van Oosten. Of het centrum wordt een stich ting, of het wordt ondergebracht bii de bibliotheek. Over onderbrengen bij de stichting welzijn zei hij: "Op dit moment is er een machtstrijd gaande tussen de stichting welzijn en het edu catief centrum. En het heeft er al le schijn van dat de stichting wel zijn koste wat het kost het cen trum onder haar vleugels wil hebben". Dat bijna niemand gelukkig is met deze voorlopige vorm, had Van Oosten mis volgens wethouder Van Dam: "Ik heb het zelf be dacht. En ik sta hier dan ook van zelfsprekend achter". Waar? Het mag dan de bedoeling zijn dat het centrum op 1 augustus be gint, huisvesting is er nog steeds niet gevonden. Van Dam sprak over enige complicaties, maar zegde toe dat het voor de startda tum zeker allemaal rond zou zijn. Hij was het in dit verband overi gens wel met Van Oosten eens dat de huisvestingsmogelijkhe den in de eerste plaats met het bestuur van de stichting openba re bibliotheek moeten worden besproken. Of er ruimte is in de Burchtzalen kon de wethouder echter niet garanderen. "Veel" vrouwen bij universiteit LEIDEN - De Leidse universiteit heeft vergeleken met de andere Nederlandse universiteiten en hogescholen het grootste aantal vrouwen in dienst. Bijna de helft (49,99 procent) van al het perso neel bij de Leidse universiteit is vrouw. Deze vrouwen blijken echter niet allemaal een volledige dagtaak te hebben. Zou men het totaal aan tal uren dat vrouwen bij de Leid se universiteit werken bij elkaar optellen en door veertig delen, dan blijken de mannen duidelijk in de meerderheid. Relatief gezien blijkt dan dat er van de ruim 3945 werknemers die de Leidse universiteit telt er nog geen 1500 vrouw zijn. Dat is 37,2 procent. Dit antwoordt mi nister Gardeniers-Berendse (a.i.) van onderwijs en wetenschap pen op schriftelijke vragen van het PvdA-Tweede-Kamerlid Van den Anker. Manifestatie werklozen in Volkshuis LEIDEN - De Werklozen Belan gen Vereniging Leiden organi seert vanavond een manifestatie in het Leids Volkshuis. "Afblij ven van onze rechten", is het the ma van de avond die om acht uur begint. Gepraat zal er worden over ver schillende thema's. Aan de orde komt o.a. het recht van werklo zen op een nette behandeling door de uitkeringsinstanties. Over het onderwerp "Onze socia le zekerheid en plannen van een gezinsinkomen" is een discussie met deelnemers vanuit de joHge- ren— en vrouwenbeweging geor ganiseerd. Korte inleidingen worden gehou den door Eduard Berentsen (JAL), Gonnie van Beek (vrou wen in de bijstand) en Anneke Dekker (ABVA—vrouwen). Daarna wordt het filmpje "Werk loosheid" van het Amsterdams Stadsjournaal vertoond. Later op de avond treedt de Leidse pop groep 'Painted Music' op. Op de avond bestaat ook de moge lijkheid om de brief met verlan gens van Leidse werklozen aan de leden van de Tweede Kamer te onderschrijven. Deze brief, die nu door zo'n tweehonderd men- sen is onderschreven, zal morgen aan kamerleden worden aange boden. Na een korte inleiding, waarin de Leidse vereniging stelt dat er de laatste tijd een slecht sociaal-e conomisch beleid is gevoerd, worden in de brief zaken "die voor de werklozen van wezenlijk belang zijn" toegelicht. In de eerste plaats vindt de Werlo- zen Belangen Vereniging Leiden dat de uitkeringen niet verder mogen worden aangetast, "om dat steeds meer werklozen de grootste moeite hebben om de eindjes nog aan elkaar te kno pen". Verder stelt de vereniging o.a. dat er geen verruiming van het begrip passende arbied plaats mag vinden. Personeel laboratoria LEIDEN - Het afvoeren van che mische afvalstoffen wordt door de werknemers van de laborato ria in de Leeuwenhoek naar ver houding als gevaarlijk ervaren. Gevaarlijker in elk geval dan het werken met bijvoorbeeld kan kerverwekkendc stoften. Dit blijkt uit een onderzoek van acht studenten in de sociale en orga nisatiepsychologie aan de Rijks Universiteit Leiden. Het technisch personeel vindt de gevaren groter dan het weten schappelijk personeel, zo blijkt uit de beantwoording van schrif telijke vragenlijsten. Werkne mers met een hogere opleiding vinden de risico's in het alge meen kleiner dan de minder-ge- schoolden. Maar men maakt zich hierdoor niet meer of minder be zorgd over de eigen gezondheid Personeel dat veel met gevaarlijke stoffen zegt te werken vindt dit in het algemeen niet gevaarlij ker, dan degenen die weinig met gevaarlijke stoften zeggen te werken. Toch maken degenen die met veel gevaarlijk materiaal werken zich meer bezorgd om hun gezondheid. Van alle 338 werknemers van het Gorleus-laboratorium die met chemicaliën te maken hebben, hebben er 98 tijdig en volledig de vragenlijsten beantwoord. Hicr- van lüten 29 ondervraagden we ten wel eens een klacht te heb ben ingediend over de werkom standigheden. Dit betrof met na me stankoverlast door een slech te tunlililiii Volgens de ondervraagden is op een kwart van de ingediende klachten piet gereageerd. Dc be handeling van dc klachten ach ten zij doorgaans onvoldoende. De mogelijke gevaren van het om gaan met chemicaliën voor de gezondheid houdt vry veel on dervraagden bezig. Weinigen maken zich echter zorgen om hiervan zelf ziek te worden. Toch antwoordt bijna een kwart dat men klachten heeft of heeft ge had over de gezondheid. Van diverse chemicaliën die niet bekend staan als kankerverwek kend of anderzins giftig op lan gere termijn, vermoeden veel on dervraagden dat deze dit toch zijn. Verbieden Gebleken is dat farmaceuten en chemici de risico's ongeveer het zelfde ervaren. Ook leeftijd heeft geen (duidelijke) invloed op de ervaring van de risico's. Wat betreft dc veiligheidsvoor schriften zegt het technisch per soneel hiervan minder goed op de hoogte te zijn gesteld dan het wetenschappelijk. Het technisch personeel is hierover ook minder tevreden Het technisch perso neel is ook in grotere mate voor stander van het verbieden van het werken met gevaarlijke stof fen. De onderzoekers stellen op grond van de tamelijk geringe mede werking aan het onderzoek (29 procent antwoordde op tijd en volledig), dat het resultaat niet zonder meer op het voltallige personeel van toepassing is. Zij spreken het vermoeden uit dat de beleving van de veiligheid en het overzicht hebben over de werksituatie met elkaar te ma ken hebben. Burgerraadslieden Koombrugsteeg 2, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di en Wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.09 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21. aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20 00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bg zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeindc 40B, tel. 144715. vVao/wsw Hulp- en adviesbureau wao/wsw. Gratis hulp voor mensen die ar beidsongeschikt zijn en wel of niet een uitkering hebben en voor dege nen die via de wsw te werk zijn ge steld. Elke donderdagavond spreekuur in 't Spoortje, Bernhard- kade 40. van 19.00 tot 20.30 uur. tel M2505. postbus 3221, 2301 DE Lei Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, tel. Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557 Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel 410903/895587 '410357/892597 Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van ui nood verkerende moeoers, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1. tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moe ders foon 071-153652 Bureau Rechtshulp Rechtshulp, Heren- 123942. 30 uur, uur. do. 18.30-20.30 uur Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogen- dorpstraat 36. ma. 10.30-11 30 uur, Kooi: Driftstraat 49a. di. 10.30-11.30 uur. Morskwartier, Buurthuis Morskwartier. Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwgk: Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. RUTGERSHUIS Bureau voor geboorteregeling en sex i/aliteits vragen. Telefoon 371-126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Koppenhinksteeg klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatsel. verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting Cortona-stichting. Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties). Tgdelgk gevestigd in Ursulakliniek, Wassenaar. Werklozen Werklozen Advies Centrum. Breestraat 18. Spreekuur ma. t/m vrij. 10-12 uur,'tel. 122000. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein- de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrgwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 13-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bg ongewenste zwangerschap. Tel. Huurcommissie Voor geschillen over huren. Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot er. met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Informatiecentrum voor onderzoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m irgdag 10-16 uur. Sterbus Aangepast busvervoer voor (min- der)validen en (hoog)bejaarden die geen gebruik kunnen maken van het normale openbaar vervoer. Ritaan- vragen. Hoogl. Kerkgracht 32, tel. 122443 (9-12 uur). JAL Jongeren advies- en begeleidings- centrum Leiden, hulpverlening aan jongeren, ma. di. do. en vrgvan 16 tot 22, woe meisjesspreekuur van 16-22 ^lur, tel. 126052. AMVO Organisatie voor minder-validen, spreekuren do. 14-15.30 uur. Gerecht 10, tel. 143503, Leidseweg 33, Voor schoten, do. 19-20 uur, tel. 01717-3309. ANIB VIDO

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4