Huisbaas wil bewoners Burgemeester wil grond Ooltgensplaat verkopen "Geef winkels Doezastraat meer ruimte ifscheid van >randerhorst Kort geding rond pand aan Schelpenkade Kamer van Koophandel: Slagboom stukgereden Briër verliest kort geding balletschool Leidse stadsrubriek fOENSDAG 24 JUNI 1981 ,EIDEN De Kamer van Koop handel en Fabrieken Rijnland heeft gisteren afscheid genomen van mr. H.A.C. Branderhorst, die zijn 25-jarige loopbaan bij de ka mer wegens pensionering heeft icei afgesloten. Sinds 1957 was Bran- va derhorst secretaris van de Kamer m van Kophandel, waar hij een jaar tetj eerder in dienst trad. loco-burgemeester Waal speldde Q Branderhorst gisteren de onder scheiding op ten teken dat deze I, a was benoemd tot officier in de orde van oranje-nassau. De loco- Bi burgemeester memoreerde de i vele activiteiten van de scheiden- de secretaris, die ook buiten zijn ia-j werkzaamheden voor de kamer tal van activiteiten in Leiden ont- :ilii plooide. ïuCo is Branderhorst nog altijd be- bin stuurslid van de VW, is hij plaatsvervangend-kantonrech- nn| ter, hij was twintig jaar secretaris van de sociëteit Amicitia, pen ningmeester van de Vereniging van Belangstellenden in de La- BC0 kenhal, hoofdingeland bij het rso Hoogheemraadschap van Rijn- bjj land enzovoorts. Ier Terrein met illegaal gestort afval Loco-burgemeester Waal speldt mr. Branderhorst de onderscheiding op die behoort bij de benoeming tot officier in de orde van oranje-nassau. LEIDEN - Grondeigenaren volgen met spanning de strijd tussen burgemeester Goekoop van Lei den en het gemeentebestuur van Ooltgensplaat. Het gevecht, dat voor de Raad van State zal wor den uitgevochten, gaat over wie illegaal gestort afval van de grond van de familie Goekoop moet weghalen. Mr. Goekoop, die namens zijn fa milie optreedt, vindt dat de over heid ervoor moet zorgen dat er geen illegaal afval kan worden gestort. Ooltgensplaat zegt dat de eigenaar verantwoordelijk is voor wat er op zijn grond ligt. Als Leidens eerste burger gelijk krijgt, dan betekent dit dat het opruimen van illegaal gestort af val in het vervolg voor rekening komt van de overheid en niet op kosten van de eigenaar van de grond waarop het afval is gestort, hoeft te gebeuren. ^EIDEN - Elf buitenlandse werknemers moeten als het aan de eigenaar van het pand ligt, hun onderkomen aan de Schelpenkade 44 in Leiden ontruimen. "Ik wil stop- t pen. Ze moeten er dus uit", zegt supermarkt- en huiseige- "3 naar H. Slijkhuis uit Leiden. "Ik ben nu 67 en vindt het w welletjes. Ik wil de boel verkopen". in ?a4et elftal dat in het huis woont piekert er echter niet over hun ?a boeltje te pakken en te vertrek ken. "Slijkhuis en zijn compag non hebben het pand bewoond tej gekocht. Als ze willen stoppen, dan moeten ze het ook maar weer bewoond verkopen", zeg- gen de bewoners van het pand, er dat vroeger aan studenten on- v derdak bood. twee eigenaren zeggen geen ka mers te hebben verhuurd, maar bedden. Volgens het duo kunnen ze daarom de buitenlanders de wacht aanzeggen. Het elftal vindt echter van niet. Zij menen recht te hebben op huurbescher- ming. Slijkhuis heeft ze echter te verstaan gegeven dat als ze op inl vakantie gaan, ze niet meer terug ei kunnen komen. De bewoners hebben toen het slot uit de deur la' gehaald en het vervangen. Pension 1^1 ruim twee jaar sleept de zaak ie zich volgens Slijkhuis nu al te voort. De rechter zal daarom uit- ,e komst moeten bieden. Slijkhuis 84 en zijn compagnon B.G. Dool uit J Noordwijk hebben een kort ge- e) ding tegen de bewoners aange- ïl spannen. Vrijdagmiddag dient het in Den Haag. Volgens de ei genaren is het huis een pension en hebben ze recht om het pand binnen te komen. "Ze moeten al lereerst de sleutel geven, zodat we er weer in kunnen". Het meningsverschil tussen de be woners en de twee éigenaren be reikte onlangs een hoogtepunt toen een van de eigenaars een raam intrapte. "Wij wilden de ka mers die waren leeggekomen op slot doen", zegt Slijkhuis. "Er kunnen dan geen andere mensen meer in. Overigens was ik er zelf niet bij. Het is daar net een dui ventil. De huurders lopen in en uit. Ik heb gezegd dat ze naar een andere ruimte moeten uitkijken en als er een kamer leegkomt, dan sluiten wij hem af'. Volgens de bewoners is dat niet waar. "Er zijn nu twee kamers met hangsloten dichtgemaakt. In een daarvan woonde een oude man, die nu boven woont en in op de andere woont een man die nu op vakantie in Marokko is". Volgens een woordvoerder van de gemeente is het pand drie jaar geleden gekeurd. Gekeken is toen onder andere of het brand gevaarlijk was. Hoewel het pand niet honderd procent was, is het toen goedgekeurd. Het voldoet aan de eisen en volgens de woordvoerder hebben de bewo ners, net als in studentenhuizen, recht op huurbescherming. LEIDEN - De winkels in de Doe zastraat moeten meer mogelijk heden tot uitbreiding krijgen. Het ontwerp van het bestem mingsplan voor de wijk Leven daal-west moet op dit punt ge nuanceerd worden. Dat schrijft de Kamer van Koophandel aan jl burgemeester en wethouders. fc)oor de nieuwbouw van wonin gen, waarin het plan voorziet, zal volgens de Kamer de koopkracht in de wijk toenemen. De bestaan de bestedingstekorten, op grond waarvan het plan uitbreiding van de vloeroppervlakte van ver koopruimte afwijst, zal daardoor verdwijnen. [De eventuele uitbreidingen moe ten niet alleen in naastliggende panden, maar ook op de boven verdiepingen - na toestemming van B en W - mogelijk gemaakt worden, zo vindt de KvK. In de Korevaarstraat ten noorden van het Levendaal zijn volgens de Kamer de uitbreidingsmoge lijkheden ontoereikend. Verrui ming van de mogelijkheden hoeft volgens de economische belangenorganisatie geenszins te leiden tot een ongewenste groei in beide winkelconcentraties. B en W kunnen immers per geval een beslissing nemen, aldus de j brief. Wat betreft het verplaatsen van een tweetal bedrijven uit de wijk merkt de Kamer op dat er ernsti ge problemen uit kunnen voort vloeien. "Naast de financiële en organisatorische problemen heeft de onzekerheid ten aanzien van de nieuwe lokatie en het tijd Overigens had de familie van bur gemeester Goekoop al geruime tijd van de illegale stortplaatsen in Ooltgensplaat verlost moeten zijn. Dit blijkt uit een reactie van hem op het artikel in de krant van zaterdag over de illegale stortplaatsen op het land van zijn familie in Ooltgensplaat. „De onderhandelingen over de ver koop van de dijkgrond op het Zuidhollandse eiland zijn vorig jaar al afgerond, maar het rijk schuif! de overdracht van de grond steeds voor zich uit. Die overdracht had in februari al moeten plaatsvinden", aldus burgemeester Goekoop. Vanuit zijn ziekbed in het Acade misch Ziekenhuis in Leiden, waarin hij na een sportblessure dit weekeinde belandde, komt hij nog even terug op de afvalge- schiedenis op het Zuidhollandse eiland. „Ik heb goede hoop bin nenkort van de grond af te zijn", zegt mr. Goekoop. „Het is toch veel beter dat de over heid dergelijke grond in bezit heeft. Het hoort min of meer bij de weg. Ik heb in het verleden geprobeerd het aan de gemeente ADVERTENTIE KLEURENFOTO'S BIJ OE VAKMAN 9x9 of 9x13.....0.79 10x10ot 10x150.89 Natuurlijk alteen bi FOTO DICKHOFF Haarlemmerstraat 207 LEIDEN Ooltgensplaat over te doen, maar die had geen interesse". Overigens is de betrokkenheid van Ooltgensplaat in deze zaak ge ring. zegt Goekoop. „Bij een be handeling van deze zaak door de Raad van State in Den Haag liet het gemeentebestuur verstek gaan". Het is volgens Goekoop de over heid die ervoor moet zorgen dat er op de grond geen afval wordt gestort „Ik kan er toch niet met een geweer bij gaan staan". LEIDEN - De spoorwegovergang bij De Vink moest het gister avond zonder slagboom doen Een oplegger die personenauto's vervoerde, reed om kwart over zes juist de overgang over op het moment dat de automatische be veiliging in werking trad. De zware en hoge oplegger had een te geringe snelheid om tijdig de overgang te passeren. De slag boom kwam op een van de auto's van Japanse makelij terecht en richtte grote schade aan. De slag boom werd eveneens vernield. LEIDEN - De postale recherche is een onderzoek begonnen naar valse giro-betaalkaarten. Giste ren werd een 25-jange Leidenaar aangehouden toen hij bij een bank in de Breestraat 150 valse betaalkaarten (waarde 30.000 gulden) aanbood. De man zegt de kaarten als betaalmiddel te heb ben gekregen, maar niet te weten van wie. i het huis aan de Schelpenkade: "Wij hebben recht op huurbescher- DEN HAAG/LEIDEN - Marjolein Bner moet de administratie van haar balletschool afgeven aan haar zakelijk partner Paul Hoogenboom. Dat is de uitspraak van het kort geding dat vonge week maandag in Den Haag diende. Hoogenboom beschuldigde Briér toen van activiteiten die de naam van de balletschool ernstig konden schaden. Briër moet de leerlingenadministratie van de balletschool binnen twee dagen aan Hoogenboom hebben gegeven. Gebeurt dat niet, dan moet zij duizend gulden betalen voor elke dag waarop zij in gebreke blijft. Bovendien is het haar verboden medewerking te verlenen aan de Stich ting Dans Leiden, die de leerlingen van de balletschool wil overnemen. Doet Briër dit toch, zonder dat Hoogenboom zelf daarin heeft toege stemd, dan moet zij hem 10.000 gulden betalen. Briër en Hoogenboom voerden sinds 1978 gezamenlijk het bewind over de balletschool. Nu is de samenwerking tussen Briér en Hoogenboom tot een einde gekomen, al is Brier nog wel met handen en voeten ge bonden aan wat Hoogenboom haar nog wil laten doen binnen de Stich ting Dans Leiden. stip van verplaatsing schadelijke gevolgen voor het functioneren van het bedrijf', aldus de Kamer. De KvK pleit er voor dat met de bedrijven overleg wordt ge voerd, onder meer om na te gaan of verplaatsing kan worden voor komen door het treffen van voor zieningen. Over het parkeren in de wijk schrijft de Kamer: "Het is duide lijk dat elke vermindering van de huidige tekort schietende par- keercapaciteit voordat de San- dersgarage is gerealiseerd, op geen enkele wijze valt te rijmen met de regionale functie van een stadscentrum". Ook het opheffen van 90 parkeer plaatsen na de bouw van de gara ge wijst de KvK af. De garage moet wat de Kamer betreft die nen voor uitbreiding van de par keergelegenheid. Twee inbraken aan Rijnsburgerweg LEIDEN - Bij een inbraak in een woning aan de Rijnsburgerweg is gisternacht geld en goederen, waaronder fotoapparatuur, ge stolen met een totale waarde van ruim tweeduizend gulden. In het huis er naast werd ook ingebro ken. Behalve enige goederen - wat precies is nog niet vastge steld - werden hier autopapieren en autosleutels meegenomen. De inbrekers zijn er met de nog ta melijk nieuwe auto vandoor ge gaan. door René van der Velden Jaap Visser Drieluik negen Twee kunstenaressen kunstenaars uit Leiden c recte omgeving overwegen om een stukje van de Meelfa briek artistiek verantwoord aan te kleden. Het stukje be slaat een oppervlakte van 27 bij 33 meter. "Het is een groot stoer, manne lijk gebouw. En dat decoreer je niet met kant", hield direc teur Bouterse van de Meelfa briek de elf voor. "Het is een bakbeest van een gebouw. Als je dat gaat benadrukken, krijg je een nog groter bak beest", hield een kunstenaar de molenaar echter voor. "Al les staat nog open, mits tech nisch mogelijk was uitein delijk de conclusie van de voorlichtingsbijeenkomst voor kunstenaars, gistermid dag in de Meelfabriek aan de Zijlsingel Het middenstuk van de zuidge vel van de Meelfabriek, bij de ingang aan de Doorbraak, is aan een opknapbeurt toe. De deklaag laat los. Het opknap pen had voor 130.000 gulden in de bekende grauw grijze uitvoering gekund. "Maar", zei groot-molenaar Bouterse, "wij op de fabriek hebben het nooit fijn gevonden dat de burgerij zo'n grauw beeld van de meelfabriek heeft". Dat is niet zo'n vreemde ge dachte van die burgerij, want de meelfabriek fs grauw. De groot-molenaars hebben er gelukkig geld voor over om hun bakbeest te versieren. De gemeente ook. Omdat de gemeente toch nog 30.000 gulden over heeft van de in middels opgeheven Rem- brandtprijs. kan dat geld een bijdrage leveren aan de duur dere, kleuriger wand. Voor de 'mooie' wand doet de Meelfabriek nog eens 10.000 gulden extra in het zakje en betaalt de Meelfabriek de winnende kunstenaars ook nog eens 7500 gulden. Totale kosten bedragen voorlopig dus bijna 180.000 gulden. De kunstenaars moeten werken met geprofileerde staalplaten die in verschillen de nogal fletse kleuren ver krijgbaar zijn. Deze zoge naamde "Astron"-platen van acht meter lang en tachtig centimeter breed komen bo venop een isolatielaag van vier centimeter dik. "Je mag dus tekenen wat je wilt zo lang het maar verticaal wordt", meende de huisar chitect van de meelfabriek, Schutte, aanvankelijk. Maar de kunstenaars zagen gister middag toch al mogelijkhe den voor cirkels, diagonalen en lette: j ("EET MEER BROOD"). "Dat is een hele mooie, "eet meer brood", schaterde Bou terse. "Maar wij. als meelfa briek willen geen verkoop trucs aan het kunstwerk kop pelen". En dat is logisch, want de bloem van de meel fabriek gaat voor het overgro te deel via grote vrachtwa gens de deur uit. De mensen uit de Zeeheldenbuurt of uit het Herengracht-Zijlsingel- gebied gaan hun pakje bloem niet bij de Meelfabriek halen. "Wij als technici zullen bekij ken of de ideeën haalbaar zijn", zei bedrijfsleider Olthof van het Rotterdamse aanne mersbedrijf Waning. "Recht toe, rechtuit is het gemakke lijkste en het goedkoopste maar ook het minst mooie". "Als het met puur horizonta le banen kan, zou het prach tig zijn", zei meeldirecteur Bouterse, die hoopt niet nog dieper in de buidel te moeten tasten. De kunstenaars die willen mee dingen naar de uitvoering van de kunstopdracht van de meelfabriek maken vóór au gustus een schets. Een com missie beoordeelt vervolgens de schetsen. In die commis sie zitten Bouterse en Hei- kens van de Meelfabriek. Olt hof van het aannemingsbe drijf Waning. huisarchitect Schutte, directeur van de La kenhal Wurfbain, kunstamb tenaar Van de Ree en stede bouwkundig ambtenaar Pi- ret (bekend van de nieuwe stadhuistrap en tijdelijke bruggetjes). Deze zware commissie - zonder kunstenaar - kiest uit de inge zonden schetsen drie ontwer Kunstenaars zien op tegen het middenstukje van de zuidgevel van de Meelfabriek. Het middenstuk komt volgend jaar "kleurig" uit de verf. pen van evenzoveel kunste naars. De drie kunstenaars verdienen het luttele bedrag van 500 gulden. De ontwerpen worden vervol gens in een buurthuis aan de buurt voorgelegd. Wat "de buurt" van de meelfabriek is en wat "het buurthuis" dan wel is, is niet duidelijk. Moge lijk heel Leiden en het stad huis. De commissie "hoort" de buurt, en kiest één van de drie ontwerpen. De gelukki ge kunstenaar of kunstenares ontvangt de premie van 6000 gulden. De molenaars Bou terse en Heikens hebben bg dit alles een vetorecht. Mogelijk zal het kunstwerk voorjaar '82 aangebracht wor den. In de komende herfst en winter zal het niet worden uitgevoerd omdat "het niet prettig is om bg storm tegen de muur te hangen", zoals Bouterse zei. Als de deklagen van het linker stuk en het rechterstuk (van respectievelijk 12.5 en 17.5 meter) van de zuidzijde van de Meelfabriek het ook gaan begeven, dan wil de Meelfa briek van haar hele zuidzgde een drieluik maken. Niet inklapbaar, want dat is tech nisch niet mogelijk... Dumpen bij Mac "Kun je die oude schoolboeken aan niemand kwtjt? Kom er mee naar McDonald's!" Je laat bij McDonald's aan de Beestenmarkt "maximaal" één schoolboek achter, je koopt een hamburger en je krijgt "gratis 'n verrukkelijk Sundae ijs met warme choco lade-, warme caramel- of aardbeiensaus!" Dit aanbod van McDonald's geldt al meer dan een week. Dus je zou denken dat McDo nald's inmiddels een oud pa pierhandel kan beginnen Niks is minder waar. "Nul schoolboeken", meldt Big Mac ons Dus ook geen ene hamburger (van een gulden tachtig) meer verkocht, en geen ijsje (van een gulden vgfüg) cadeau kunnen doen. Treurig. Houden schoolverla ters hun boeken liever zelf, verkopen ze de boeken liever aan de Slegte of brengen ze de versleten waar liever naar een oud papierhandel, hou den ze niet van een lekkere vette hamburger, hebben ze daar geen geld voor, of houdt de schoolverlater van tegen woordig niet meer van een "verrukkelijk Sunday ijs"?? Wat is het toch? Big Mac is vooralnog niet tevre den over het reclamebu reau- geleverde schoolboeken ove rigens massaal "gedumpt" hebben. Het aanbod van McDonald's is nog geldig tot 15 juli.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3