Akkoord over cao voor bouw Kraaksteden" niet populair bij bouwers Einde Van Gelder lijkt in zicht !I§F I 4? Ambtenaren tegen investeringsloon Beurs Amsterdam V Na moeizaam onderhandelen Deli Mij brengt illegale winst naar Nederland lENSDAG 24 JUNI 1981 ZC-Sijthoff p \\T \V Leidse groente- en fruitveiling op 24-6- lardappelen vroege 73-106 gewone 39. indijvie 20-51. doperwten 3.80, snijbo on 3.60-4.30. stambonen 3.40-4.80. stok en 3.90-4.00. tuinbonen 60-79. schi- kool 60-75, rode kool 1.60-2.00 {roene kool 35. spitskool 85-120. poste rn 1.09-1.63. prei 1.40-2.90. rabarber 25- spinazie 1.36-1.52. waspeen 100-120 :fF}ï°o} 1x6 3 05-3.55. bloemkool 8st 5-315, bloemkool lOst 165-350. sla 18- J. bleekselderij 45-135. bospeen 1.27- .35. boskroot 41-81. peterselie 20-59 ra- lijs 26-50. selderij 18-48. bos uien 30-44 laprika st 27-63 tndijvie per kg 16 27, tuinbonen 64 90. pitskool 50 60, bospeen 92 1,09, was teen Al-per kist 19.40 21,60. All 12.- 16.90. BI-25.80 29.90. Aanvoer 58'/: ton fadijs (bos) 14 28 rabarber 0.40 0.50 sla patuur) I 0,05, spinazie 16 20. uien per ig 32 42. peterselie (krul) 28 63. selderij ).42, bloemkool 6 per bak 1-3.— 3,42. 611- 1.38 1,95. 81-2.15 3.16. 811 1.-. Aanvoer >02 stuk derland voorop Ierland heeft het afgelopen jaar ;t meeste aan ontwikkelings- ïlp toegezegd. Voor deze hulp erd 0,99 procent van het bruto itionaal produkt (bnp) beschik- lar gesteld tegen 0,93 procent 1979, zo blijkt uit cijfers van de ESO, de Organisatie voor Eco- omischc Samenwerking en ntwikkeling. De Verenigde Na- ïs hebben als doelstelling 0.7 ocent van het bnp voor officie- ontwikkelingshulp. de Scandinavische landen 'bben relatief veel uitgetrok- >n voor ontwikkelingshulp, zij et minder dan in 1979. Noorwe- n stelde 0,82 (0,93) procent van jn bnp beschikbaar, Zweden ,76 (0,94) procent en Denemar- 0,72 (0,76) procent. Italië eemt een bescheiden plaats in iet 0,17 (0,08) procent, evenals lostenrijk met 0,23 (0,19) pro ent en Zwitserland met 0,24 1,21) procent. West-Duitsland [af met 0,43 procent iets minder n de 0,44 procent van zijn nbp 1979. (Van onze correspondent) ARNHEM (GPD) - Bouwbedrijven zijn steeds minder happig op nieuwbouw projecten in steden waar de kraakbewe ging actief is. Vooral in het westen van het land (met als koploper Amsterdam) weigert de ene bouwer na de andere nieuwbouwprojecten die een redelijke kans lopen uiteindelijk gekraakt te wor den na langdurige leegstand door hoge huur of koopprijs. Een zelfde ontwikkeling tekent zich nu ook af in het oosten van het land, met name in Nijmegen, dat zich begin dit jaar tijdens de onlusten rond de Pier- sonstraat de betiteling „tweede kraak- stad van Nederland" verwierf. Volgens een opgave van de Nederlandse Vereniging van Bouwondernemers (NVB) in Den Haag (met 200 aangeslo ten grotere bouwondernemingen) wor den veel bouwbedrijven financieel de dupe van kraakacties. Veelal is de aan nemer of bouwer degene die de schade moet betalen wanneer het nieuwbouw- pand wordt gekraakt voordat het offi cieel opgeleverd kan worden. Naast de materile schade - vaak aangericht door de krakers - draait zo'n aannemer of bouwer ook nog eens op voor de rente verliezen. Volgens de NVB heeft dit risi co een aantal bouwbedrijven al op de rand van de afgrond gebracht. Per jaar lijden aannemers en bouwbedrijven, volgens een schatting van de NVB, voor enkele miljoenen guldens verlies als ge volg van kraakacties. De grootste risico's daarbij worden gelo pen bij de bouw van duurdere wonin gen en appartementen, die door de vaak extreem hoge huur- of koopprijs lange tijd leegstaan. De kraakbeweging kiest in haar protest tegen het bouwbeleid van de overheid vaak juist deze duurde re woningen uit. Om het risico op kraken te verkleinen, gaan bouwbedrijven sinds enige tijd ook over op het opzettelijk vertragen van de bouwtijd. Het moment van ople veren wordt uitgesteld totdat er defini tief huurders of kopers voor de nieuw bouw zijn gevonden. De koper of huur der krijgt de rekening voor deze vertra ging uiteindelijk weer gepresenteerd in de vorm van een verhoogde koopsom of huurprijs. De NVB spreekt van een „factor die mede verantwoordelijk is voor een stagnerende bouwmarkt" De woningbouw in Amsterdam onder vindt de gevolgen ervan. Nadat vorig jaar een aantal grotere bouwbedrijven fikse financile schade opliep door lan delijk bekend geworden kraakacties. zyn collega-bouwers huiverig geworden voor het aanvaarden van nieuwbouw projecten in de hoofdstad. NVB-woord- voerder Smeets: „Kijk maar. waar wordt in Amsterdam nog gemetseld? Nergens". Ook elders in het land begint de mening bij bouwbedrijven en aannemers post te vatten, dat het slecht metselen is in ste den waar de kraakbeweging actief is. In Nijmegen zegt men er overigens nog weinig van te merken. „We zijn stom verbaasd over deze ontwikkeling. Nij megen heeft op dit moment niet veel aan te besteden, maar waar dat wel het geval is hebben we nog niets gemerkt van deze nieuwe gedachtengang". Volgens de NVB biedt de kort geleden door de Tweede Kamer aangenomen Leegstandswet in dit opzicht weinig uit komst. Woordvoerder Smeets: ..Die wet kent enkele zeer goede kanten maar ook een aantal voor ons negatieve. De mel dingsplicht voor leegstand lost het ei genlijke kraken met op en juist dat is het probleem waar bouwbedrijven mee te maken kragen. De NVB heeft het mi nisterie al voor het aannemen van de wet herhaaldelijk gewezen op de onvol ledigheid ervan. Tot nu toe zonder re sultaat". IC Holding BV (uitgeefster van inder meer de Provinciale leeuwse Courant) en Sijthoff 'ers BV te Den Haag hebben Volledige overeenstemming be- eikt over een samenwerkings verband waarbij Sijthoff een ninderheidsbelang verwerft in Ie Provinciale Zeeuwse Cou- •ant. Gisteren zijn daarover na ifronding van onderhandelingen ie contracten betekend. samenwerking komt erop neer lat het aandelenkapitaal van de PZC wordt uitgebreid door een nbreng van Sijthoff, dat daar- |nee een minderheidspositie Tijgt voor eenderde deel. Door le ondertekening van de con- racten tussen beide partijen is le PZC in het bezit gekomen van jen 64-zijde offset rotatiepers die het zich laat aanzien in de oop van 1982 op een nieuwe ves- igingsplaats van het bedrijf op Valcheren in produktie zal gaan. ineco het filmlaboratorium Cineco staat een ingrijpende reorganisa tie Voor de deur. De beide aan- ieelhouders van dit bedrijf. Ci- necenlrum en Cinetone, willen de twee huidige vestigingen van Cineco (in Duivendrecht en Hil versum) terugbrengen tot één. Het is niet uitgesloten dat hierbij gedwongen ontslagen zullen val len. Alles hangt af van het finan ciële herstel van Cineco in de ko mende maanden. In totaal werken 120 man by dit filmlabo ratorium. necentrum en Cinetone zijn eni gejaren geleden een fusie aange gaan, waarbij beide ook het be leer over de laboratoria kregen. Het concern heeft al geruime tijd financiële moeilijkheden, die duidelijk aan de dag traden toen het filmcontract met de dienst te levisieprogramma's van de NOS afliep en niet werd verlengd. WOERDEN (ANP) Vakbonden en werkgevers in de bouw hebben gisteren in Woerden na moeizaam onderhandelen overeenstemming bereikt over een nieuwe bouw-cao. De laatste grote hindernis voor de nieuwe cao, een nieuwe loon- structuur voor de bouw met be tere minimum-garantielonen, werd na negen uur praten uitein delijk genomen. De nieuwe cao voor de ongeveer 300.000 werk nemers in de bouw, omvat nu vijf in plaats van acht loongroe- pen, met als basis een garantie loon. Daarin opgenomen zijn toe slagen voor diploma's, dienstja ren en een deel van de prestatie toeslagen. Het bestaande vakan tiezegel-systeem moet volgens de cao volgend jaar zo spoedig mogelijk worden vervangen door een syseem dat fraude uit sluit en de bestaande zekerheden voor de werknemer in tact houdt. In de nieuwe cao, die loopt van 6 juli 1981 tot 1 mei 1982, wordt de vakantie uitge breid met één dag tot 25 dagen. Bouwwerkgevers en bonden toon den zich na de laatste onderhan delingsronde wel tevreden met het cao-resultaat. Voorzitter L. Brouwer van de federatie bouw en houtbonden FNV stelde dat de nieuwe loonstructuur zeker voor bouwvakkers in zwakkere gebieden meer inkomenszeker heid biedt door de invoering van het betere garantieloon. Zijn werkgeverscollega G. Tiemstra voegde daaraan toe dat de gewij zigde loonopbouw in het alge meen niet tot hogere loonkosten voor de bouwbedrijven zal lei den, omdat de nieuwe loon schaal in feite weinig meer dan een formalisering van de be staande, door de gewoonte ge groeide, lonen is. Hij beaamde echter dat het nieuwe garantie loon voor sommige kleinere bouwbedrijven tot een stijging van loonkosten zou kunnen lei den. Het is overigens niet zo dat de vlag al in top kan bij het nieuwe "loongebouw" dat in de bouw- cao voor 1981 is verrezen. Bij de cao-onderhandelingen voor 1982 zal de nieuwe loonstructuur vol tooid moeten worden, waarbij secundaire arbeidsvoorwaarden als vrije dagen, vakantietoeslag, vorstverlet en pensioenen bij de vaststelling van de uiteindelijke schalen worden betrokken. De onderhandelingen over de nieu we loonstructuur voor de bouw zijn anderhalf jaar geleden van start gegaan en zy vormden het grote probleem bij het tot stand komen van de bouw-cao. Vooral toen de werkgevers invoering van een nieuwe loonstructuur di rect wilden koppelen aan een verandering van het vakantieze- gelsysteem, bleken onderhande lingen definitief spaak te lopen. Door inschakeling van een be middelaar kwamen werkgevers en bonden alsnog bij elkaar, werd de koppeling ongedaan ge maakt en na het nodige gepuzzel over de invulling van de nieuwe loonschalen het nieuwe cao-ak koord alsnog gesloten. De vakvereniging van wegen- bouwmachinisten 'het zwarte korps' zal de nieuwe cao waar schijnlijk niet ondertekenen. De bond die circa 7000 machinisten verenigd is het niet eens met de nieuwe inschaling voor haar le den. Deze van oudsher goed betaalde - groep bouwwerkne mers moet als gevolg van de nieuwe cao een loonsverlaging van enkele tientjes bruto per week incasseren. Dat zullen onze leden absoluut niet accepteren, aldus een woordvoerder van het zwarte korps. WEGHEL (GPD) Trots met zijn zilveren medaille staat de 21- jarige Ad v.d. Rijt uit Weghel weer op de schilderstrap. Hij mag zich de op één na beste huisschilder van de wereld noemen Na een Koreaan was Ad de beste tijdens het II landen toernooi dat in Atlanta (WS) afgelopen week gehouden werd. Wan de 13 Nederlan ders was Ad de enige die in de prijzen viel. Wellicht oplossing voor werkmaatschappijen UTRECHT (ANP) - De ambtenarenbonden ABVA en KABO zijn tegen het invoeren van een investeringsloon, zoals de vakcentra le FNV in haar concept-beleidsplan "aan de slag" voorstelt. Het investeringsloon houdt in dat werknemers een deel van hun loon investeren in de onderneming waar ze werken. Werknemers kunnen zo volgens de FNV bijdragen aan een groei en werkgelegenheidsprogramma voor de Nederlandse econo mie. De ambtenaren voelen er echter meer voor de werknemers een bijdrage, in de orde van grootte van één procent te laten storten in een werkgelegenheidsfonds. Dat fonds zou geheel door de werknemers moeten worden beheerd. De ABVA en de KABO hebben gisteren in Utrecht de nota "aan de slag" besproken en nog enige andere punten van kritische kant tekeningen voorzien. Zo zou in het plan te weinig aandacht worden besteed aan de werkgelegenheid in de collectieve sector. De ambtenaren vin den dat juist daar, bijvoorbeeld bij de gesubsidieerde dienstver lening, nog genoeg werk te doen is. Zoals in de bouw banen gecreëerd kunnen worden door er geld voor vrij te maken, zo moet dat ook kunnen in de collectieve sector, aldus de ABVA; KABO De koopkracht van de ambtenaren moet wel parallel blijven lopen aan die van de werknemers in het bedrijfsleven vinden de bon den. Als de ambtenaren opnieuw extra moeten inleveren, doen ze aari het plan "aan de slag" helemaal niet mee. zo betoogden ze gisteren. der lijkt thans met rasse schre den te naderen. Minister van eco nomische zaken Van Aardenne voelt er niets voor nog eens met negentig miljoen gulden garant te staan voor het bedrijf om het weer enige lucht te geven. Sur séance van betaling, de voorlaat ste stap op de weg naar een fail lissement, lijkt onafwendbaar. De Tweede-Kamercommissie voor economische zaken heeft giste ren met minister Van Aardenne de eventuele nieuwe steun aan Van Gelder besproken. Mogelijk komt de commissie morgen op nieuw bijeen, wanneer de resul taten bekend zijn van overleg dat Van Gelder nog voert met de vakbonden en met haar finan ciers, met name met haar 'huis bankier' ABN en de Nationale Investeringsbank. Wel is duidelijk geworden dat de verschillende onderdelen van Van Gelder Papier niet dadelijk na een surséance (en een eventu eel daarop volgend bankroet) tot een totale ineenstorting ge doemd hoeven zijn. Er zijn plan nen die het voor de schuldeisers aantrekkelijk moeten maken te wachten met het opeisen van hun geld. Hoe die plannen in elkaar zitten, is nog niet openbaar gemaakt, maar ze moeten de schuldeisers meer opleveren dan ontmante ling van de onderdelen van Van Gelder en verkoop van de grond, de gebouwen en de machines. Bij verwerkelijking van deze plan nen zou er nog een toekomst zijn voor de meeste werkmaatschap pijen waaruit het Van Gelder concern thans nog bestaat, en voor een groot deel van de meer dan 1300 man personeel die thans in het concern nog een baan hebben. De papierfabriek in Velsen zou voor een belang rijk deel kunnen blijven bestaan en ook lijken er mogelijkheden voor de ook in de financiële ver sukkeling geraakte fabriek in Wapenveld. De Van Gelderfa- brieken voor verpakkingspapier in Franeker en Rotterdam (in te genstelling tot de rest van het concern florerende ondernemin gen) zouden een zelfstandig be staan kunnen gaan leiden. De gong voor de laatste ronde zou echter wel gaan luiden voor al thans een deel van de fabriek voor behangsel- en diepdrukpa pier in Renkum. De afdeling die het behangselpapier vervaardigt, lijkt dan de meeste kans op be houd te maken. In een eerder stadium is al naar vo ren gekomen dat voor dit onder deel onderdak zou kunnen wor den gevonden bij de krantenpa pierfabriek Parenco in hetzelfde Renkum. Parenco is eertijds" een dochter geweest van Van Gelder; ze werd echter met het oog op de problemen uit het concern ge licht. Er werd een zelfstandige onderneming van gemaakt waar in de Nationale Investerings bank (in feite de overheid) een zo groot aandeel nam dat Van Gel der nog slechts een minderheids- aandeel over hield. Voortbestaan Elmac aan zijden draad MAASTRICHT (ANP) - De kans •is groot dat alle 76 personeelsle den van het pas enkele jaren be staande constructie- en montage bedrijf Elmac in Maastricht ont slagen moeten worden Dit heeft bewindsvoerder mr. Th. Oostdijk gisteren meegedeeld Hij vreest dat het faillissement niet meer ontlopen kan worden Enkele onderdelen van Elmac zouden nog wel perspectief kun nen bieden maar ze zijn admini stratief zo verstrengeld met het geheel dat wellicht niet aan over name van deze onderdelen valt te denken De belastingen maken aanspraak op ongeveer drie miljoen gulden Tot dit bedrag zijn de belasting schulden van Elmac opgelopen Dezer dagen werd aan het bedrijf uitstel van betaling verleend in verband met de ernstige finan ciële moeilijkheden AMSTERDAM (ANP) - De Stichting Oecumenische Studie en Actie Centrum voor Investeringen (OSA- CI) heeft het Rotterdamse handelshuis Deli Maat schappij er van beschul digd in de jaren voor 1976 stelselmatig tabaksoog sten in Brazilië gedeelte lijk te hebben betaald met zwart geld. Ook andere Nederlandse tabaks- ondernemingen zoals Van Beek hebben zich aan deze praktijken schuldig gemaakt. Een en ander blijkt uit een rapport over de praktijken van transnationale ondernemingen, toegespitst op Brazilië dat de OSACI vandaag zal aanbieden aan de Kamercom missie Effectengedrag Multina tionale Ondernemingen. Uitvoerig wordt in het rapport ge signaleerd hoe Deli Mij te werk ging. Via interne verrekenpnjzen hevelde Deli winsten vanuit Bra zilië naar Nederland over. Ver handelde tabak werd tegen te la ge prijzen gefactureerd aan de Nederlandse vestigingen die ver volgens de reële marktprijs aan de cliënten in rekening brachten. Zo werden op niet-legale wyze gelden overgebracht naar de Ne derlandse vestigingen van Deli. OSACI heeft bij de samenstelling van het rapport gebruik gemaakt van interne documenten en me moranda van Deli. Hieruit is ge bleken dat de situatie vanaf 1976 is veranderd toen het systeem van de interne verreken prijzen niet langer werd gehanteerd en de dochters in Brazilië werden gereorganiseerd. Hierdoor werd het buitenlands kapitaal volledig geregistreerd waardoor dividen den "op legale wyze" naar Ne derland konden worden overge boekt Het rapport vermeldt tevens een briefwisseling tussen OSACI en Deli Mij, waaruit blykt dat Deli op geen enkele wijze op de be schuldigingen wenste in te gaan De Raad van Bestuur stelt in de ze brieven dat de maatschappij zich by haar gedragslijn geheel heeft onderworpen aan de natio nale richtlijnen in Brazilië. Niet alleen Deli paste by de tabak export het systeem van onder- factureren toe. Uit gegevens van A.L. van Beek bleek dat deze on derneming hetzelfde deed In 1970 verkreeg Van Beek een be lang van 50 procent in het kapi taal van de Braziliaanse onderne mingen Exca. Overeengekomen werd dat een deel van de door Exca te exporteren tabak via Van Beek aan de uiteindelijke klanten in rekening zou worden gebracht Een deel van de winst van Exca kwam zo by Van Beek in Rotterdam terecht. 131.00 131.20 204.00 47.50 1180.00 131.00 131,00 42,80 211.00 48.00 1180,00 Trlrgraaf 20.00a 352.30 4305.00 980.00a 750.00b ST 20.00a 360.00 4400.00 960.00 750.00b 497.00 25.50t- Trxlirl Th T.lh H»p 1 T» Rabrt 1HL gr Beursoverzicht kalm i Ame- 'm' pond 3 ij3 4^>j AMSTERDAM Op een Damrak heeft Kon.Olie dag kunnen profiteren a vraag naar olie-aandelen n rika. In de ochtenduren ging de koers snel omhoog naar f 87.10. wat een winst betekende van 2,20. Ook Unilever kon ƒ1,20 aantrekken tot 152.50 Verder was het weer niet veel zaaks. KLM verloor nog eens ƒ5.50 op 128.50 WesUand Utrecht Hypotheekbank stond zwaar onder druk en moest 6.50 prijsgeven op 138,00 Volker Stevin zakte 1,30 uir f -I Akzo en Hoogovens a der een dubbeltje, i ging dertig cent 24.00. De banken en i keringswaarden lagen licht ver deeld in de markt De staatsfondsen markt was zeer licht verdeeld Van de nieuwe staatsleningen, waarvan de uit gifte voor het Ryk een tegenval Ier is geworden, werd de 11.25 pet lening verhandeld op de emissiekoers van 99.50 procent en de 11 pet lening op 99 procent, fractioneel onder de uitgifte i*i 99.10 pet koers

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23