Bloemrijk bestaan van knecht tot directeur l Zee zo vuil dat badman niet langer nodig is... Wethouder: 'kiezen geeft problemen' Vertel uw sterke vakantieverhaal Veense veilingdirecteur Meima met pensioen V P I I ING E.M.M WOENSDAG 24 JUNI 1981 VARIA PAGINA 19 'Zonderling' is de naam waaronder tot en met augustus een aantal zomerverhalen op deze pagina versehijnt. Vragen, suggesties en op merkingen kunt u doorgeven aan de streek- redactie van het Leidsch Dagblad, tel. 071 144941 tst. 216 of 236. De eerste zonnige zomerdag KATWIJK - De eerste zonnige zomerdag diende zich giste ren aan. Sinds 21 juni. het of ficiële begin van de zomer, was de thermometer nog niet boven de 20 graden uitgeko men. De strandteiithouder be gonnen al te wanhopen. Gisteren lieten de weergoden echter zien hoe het ook kan. Door het stralende zonnetje en een rustige wind was het goed toeven langs het strand. Zelfs een duik in het zilte nat bleek geen ijkoud avontuur Van het zonnige weer genoot ook de Utrechtse Jeske van Houwelingen, zonder bikini- bovenstukje een unieke ver schijning in Katwijk. Deze 28-jarige schoonheidsspecia liste brengt een paar dagen bij haar zuster in Katwijk door en grijpt elke gelegen heid aan om op het strand te liggen. Hobby's van haar zijn wind surfen, waarvan zij voor de foto een kleine demonstratie gaf. en het schrijven van ver halen. De weekeinden brengt zij grotendeels door met het studeren voor yogalerares. "Het sterkste vakantieverhaal". Daarnaar is de redactie van het Leidsch Dagblad op zoek. De streekgenoot die denkt dat hij of zij dat sterkste vakantieverhaal kent kan te lefonisch contact opnemen met de streekredactie (071- 144941). Er zijn geen voorwaarden ver bonden aan het verhaal. Het verhaal mag zich overal af spelen. Het mag gaan voor in de lucht gevlogen ligbedden, over haaien die u bedreigden aan de Middellandse zee of over kwaadaardige kabouter tjes die u 's nachts uit de slaap hielden. De kern van het verhaal moet waar zijn. Het mag een tikkeltje zijn aangedikt, welk verhaal is dat niet. De beste verhalen worden afge drukt in deze rubriek. De schrijver van het beste ver haal krijgt een prijs ter waar de van 100 gulden. KATWIJK De Katwijkse strandexploitant heeft weer een zorg minder aan zijn hoofd. De strandtenthouders worden door het gemeente bestuur van het visserdorp nie meer verplicht een bad man aan te stellen tijdens het badseizoen. Een bezoek aan enkele strandpaviljoens leert dat de badman zich al jaren overbodig voelt. "Zo'n man met de vereiste pa pieren is niet meer te betalen. Hij is ook minder nodig. Vroeger zag de zee bij een zonnige dag zwart van de mensen, maar dat is nu door alle verhalen over zeevervui ling niet meer zo. Mensen die echt willen zwemmen zoeken een zwembad op", vertelt J. Schipper van strandtent 'Het Centrum'. Deze exploitant heeft zelf een diploma 'reddend zwemmen' en houdt zijn klanten onder het oberen in de gaten. Schipper is blij dat de bepa ling binnenkort vervalt. Toch vertrouwt hij de gemeente Katwijk nog niet helemaal: "Mijn uitkijktoren bewaar ik, wantje weet maar nooit". Zijn collega G. van Beelen zegt nog niets officieels te hebben gehoord. Dat klopt ook wel want de gemeenteraad stuurt de badman pas eind deze week definitief de laan uit. Hij houdt al jaren de zwem mers zelf in de gaten. "Je krijgt er 'feeling' voor om de badgasten in de gaten te hou den. Of nog sterker: dat ge- Het in de gaten houden van badgasten is een soort tweede natuur geworden van de standtenthouders. J. Schipper van "Het Cen trum" heeft daarbij nog hulp. Over zijn schouder kijkt zijn pape gaai mee. voel is ingeboren", aldus Van Beelen. Hij voegt hier nog aan toe dat het meest Katwijkers zelf worden terug gefloten. "Zij denken dat zij het kunnen. Dat is ook vaak zo. maar de ongeoefenden gaan achter hen aan", verklaart de strand tenthouder. De jongste strandexploitant. J Schipper van het Zeepavil- joen. houdt ook zelf een oogje in het zeil. Daarbij wordt hij geassisteerd door een perso neelslid met een diploma 'reddend zwemmen'. "Hij loopt nu te oberen, maar als het druk is staat hij buiten", aldus de benjamin. "Wy hou den het echt wel in de gaten wat er in het water gebeurt. Want als er iemand voor je tent verdrinkt is dat geen beste reclame", vervolgt hij. Ook het echtpaar Verhoef dat 'Noordzee' runt houdt het water naar volle tevreden heid zelf in het oog. "Auto matisch kijk je naar het wa ter. Je hebt van je hobby je werk gemaakt. Het is een soort tweede natuur gewor den", vertelt de mannelijke helft. Ook automatisch stapt hij over naar de problematiek van de surfplanken. Want dat er voor de boulevard niet meer te water mag worden gegaan, is een doorn in het oog van de strandexploitanten Acties hiertegen zijn volgens Ver hoef nog wel te verwachten. Maar dat is een ander ver haal. ROELOFARENDSVEEN "Een zeer positieve kant van het bedrijfsleven in Alkemade is dat de men sen nog van het leven we ten te genieten. De jachti ge teler die alsmaar wil uitbreiden heeft geen le ven, vind ik. Hier vind je nog de gezellige familie bedrijven. Ik heb hier met erg veel plezier gewerkt". Het zijn woorden van de scheiden de directeur van de coöperatieve bloemenveiling Eendracht Maakt Macht in Roelofarends- veen, ing. A.R. Meima. Vrijdag neemt hij afscheid van de vei ling. Meima maakt gebruik van de vervroegde pensioenregeling. Meima is zoon van een Groningse tuinder. Toen hij in 1935 van de tuinbouwschool kwam, viel hij midden in de misère van de cri sisjaren. Thuis was er geen werk voor hem, de verschrikking van het doordraaien van de produc ten sloeg alom hard toe. "Ik kon thuis niet aan de slag komen en ben gaan werken in het West- land. Het was een angstaanjagen de tijd. Van het kostgezin waar ik verbleef, was de man ontslagen. Die mensen kregen een onder steuning van twaalf gulden per week. Van mij kregen ze een tientje kostgeld, ik verdiende toen ook net een tientje in de week. Maar dat was ook de tijd dat een pakje sigaretten, bijvoor beeld een pakje Coctail, een kwartje kostte. Voor mij was het meest onbegrijpelijke van die ja ren dat de producten ondanks de enorme hongersnood die heer ste, werden doorgedraaid. Ik heb het gezien, de bergen groenten die met petroleum werden over goten voor de zogenaamde dena- turisatie, oftewel vernietiging. En dat terwijl het volk krepeer- de. Veel tuinders pleegden toen zelfmoord. Ze konden het niet meer aan. Mijn visie op de toe komst is bepaald door de door slag achter de veiling van Naald wijk. Want bijvoorbeeld de latirjs deed toen twee drie cent per bos. Nu is dat ongeveer zestig a zeventig cent per bos. Het ge bruik van bloemen is toen popu lair geworden omdat het op de straat kwam. In de crisisjaren kon dat, bloemen kostten haast niets. In die tijd is het bloemetje op tafel een gewoonte gewor den", aldus Meima. Meima bleef niet in Nederland. Hij begon aan wat Meima noemt "mijn eerste periode van vijftien jaar". Hij vertrok naar Neder- lands-Indië. "Ik ging werken als tuinbouwkundige bij de tuin- bouwvoorlichting in Neder- lands-Indië. Ik heb daar zowel aan groente als aan plantenteelt gedaan. Verschillende fruitteel ten waren eveneens onder mijn toezicht zoals de citrusteelt en de teelt van mango's. Bovendien had ik een proeftuin in de bergen voor rozen. Deze proeftuin lag op een hoogte van duizend meter. Het was daar in één woord ge weldig. Een prachtige natuur en een heerlijk klimaat. Ik had het daar zeer naar mijn zin", aldus Meima. Hij zou zeker in Nederlands-Indië zijn gebleven zo verzekert Mei- ma maar de ontwikkelingen in dat land dwongen hem eind ja ren veertig terug te keren naar Nederland. Zijn vrouw was hem toen al ontvallen ten gevolge van de ontberingen in een Jappen kamp. Zijn dochter uit dit huwe lijk woont nu in Australië. Borg In Nederland was men in 1950 vol op bezig met de opbouw van het land. Meima ging zich inzetten voor het opstarten van het Borg stellingsfonds van de landbouw. In het kort kwam dit fonds er op neer dat men niet meer naar een oom of een vader hoefde te stap pen om een borg te hebben voor een lening bij de bank; het borg stellingsfonds (met een kapitaal van 25 miljoen gulden) stond ga rant voor de betalingen. "Ik heb er elf jaar gezeten. Toen ben ik weggekocht door het landbouw schap", aldus Meima. Hij kwam daar in functie als adjunctsecre taris van de hoofdafdeling tuin bouw en de hoofdafdeling sier gewassen. Zijn taak was de in 1960 aangenomen wet uit te voe ren die ruwweg neerkomt op de eis dat iedere tuinder een erken de tuinder moest worden. Zon der de vereiste papieren en/of praktijkervaring mocht men niet meer telen. "Wij moesten dus ook nieuwe kwe kers beoordelen. Ik ben daar bij na vijf jaar geweest. Ik ben weg gegaan omdat het me niet beviel. De Algemene Inspectie Dienst saboteerde de controle op de na leving van deze wet. Deze dienst wilde alleen controleren als er een tip kwam van een verklik ker. Dat is natuurlijk onzin. Dat is hetzelfde als dat automobilis ten nooit gecontroleerd zouden worden of ze wel een rijbewijs hebben. Ik was toen al bijna vijf tig jaar maar ben toch gaan solli citeren. Zodoende kwam ik bij Eendracht Maakt Macht terecht. Er waren in dit gebied veel pro blemen, ook organisatorisch. Men verstond elkaar niet. Toen ik hier kwam veilden we bloe men en groenten. Iedere teler had namelijk ook groente. Het was de tijd van de ruilverkave ling, er werden miljoenen gein- vesteerd. De oud-directeur van de veiling wilde de kant op van de groenten, ik was anders van mening en koos voor bloemen. Uiteindelijk zijn we gestopt met het veilen van groenten. We heb ben toen de afspraak gemaakt met de veiling in Leiden dat daar onze groenten geveild konden worden. Dat was een grote om schakeling. Maar bloemen bleek een goede keus. We hebben in dat gebied nu nog uitsluitend bloementelers. De omzet van de veiling was in 1960 tien miljoen De directeur van de Veense veiling Eendracht Maakt Macht ing A R Meima (r) met zijn opvolger H ;oor het veilinggebouw "In de crisisjaren werd het bloemetje populair". gulden. Afgelopen jaar zaten we dicht tegen de 35 miljoen gulden. Toch blijft deze groei achter bij het landelijk gemiddelde. Dat komt omdat groei komt uit de uitbreiding van het aantal bedrij ven. Andere tuinbouwgebieden krijgen er nog bedrijven bi> Bij ons is dat momenteel nagenoeg niet mogelyk. Daarom hebben wij dringend behoefte aan dat zo genaamde derde tuinbouwge bied by Nieuwe Wetering", aldus Meima. Afscheid Meima is nu bezig met zijn af- scheidstoernee langs de Alkema- dese bedrijven. "Het valt me op dat veel mensen toch tot een leuk resultaat komen. We heb ben gemengde bedrijven hier en deze kwekers zien de toekomst wel zitten. Het zijn met name de gespecialiseerde bedrijven die veel energie nodig hebben, zoals bijvoorbeeld rozenkwekers. die bang zijn hun inkomen te verlie zen. Dat is een angst die ik be merk. De toekomst ligt volgens my in de energie-arme teelt", al dus Meima. Meima gaat met zijn gezin wonen in Harderwyk ("daar heb ik een leuk huisje kunnen kopen") om dat hy de fietspaden in Alkema de nu wej kent. "Zodra ik hier weg ben ga ik met mijn mouw eerst een reis bespreken naar Au stralië, naar myn dochter. Je bent nu nog gezond, dus moet je het er van nemen. Vandaar ook dat ik een jaartje eerder met pen sioen ga. Die reis wil ik op m'n gemak uitstippelen. Want ik wil hoe dan ook onderweg stoppen in Nederlands-Indiè. al was het maar voor een weekje HUIB HIKKE Receptie A. R. Meima ROELOFARENDSVEEN - De officiële afcheidsrvceptie van directeur A.R. Meima vindt vrijdag 26 juni plaats in café- restaurant Heemskerk aan de Langeweg 2 in Roelofarends- veen. De receptie begint middags om half vier Opvolger van de heer Meima zal Hans van Zaal worden. Van Zaal is momenteel nog adjunct-directeur van de Veense veiling Eendracht Maakt Macht HAARLEMMERMEER - De vergaderingen van de Haar- lemmermeerse gemeente raad gaan niet naar de avond uren. De FNV afdeling Haar lemmermeer heeft in april aan het college van burge- meester en wethouders ge vraagd om de openbare raadsvergaderingen in de avonduren te houden. Nu be ginnen ze om 2 uur in de mid dag. De Haarlemmermeerse vakbe weging is van mening dat de ze middagvergaderingen in het algemeen niet door be langstellende burgers kun nen worden bijgewoond zo dat zij een stuk belangrijke informatie r FNV krijgt vergaderingen niet naar avonduren Burgemeester en wethouders zijn echter van mening dat er tal van argumenten zijn om toch vast te houden aan mid dagvergadering. Zij vinden het niet juist om deze verga deringen te houden na een vaak vermoeiende dagtaak en de middaguren zijn beter Als belangrijkste argument noemt het college van B en W dat de voorbereidingen van de raadsvergaderingen veelal geschiedt in raadscommissie- en fractievergaderingen en die worden grotendeels in de avonduren gehouden. Ten slotte wijst het gemeentebe stuur erop dat het bijwonen van gemeenteraadsvergade ringen slechts een toehoren de bezigheid is. B en W stellen de raad, die mor gen bijeen komt, dan ook voor om het verzoek van de Haarlemmermeerse FNV-af- deling af te wijzen. KATWIJK - De factievoorzitters van de Katwijkse politie ke partijen heben gistermiddag geen overeenkomst kun nen bereiken over het naar voren schuiven van één kandi daat als opvolger van de per 1 augustus vertrekkende wet houder Van Oosten (Pvda/PPR). Dat betekent dat de verschillende partijen elk vasthouden aan een ei gen kandidaat. Volgens K. v.d. Mev zal de nieuwe wethpuder via vrije verkiezingen tydens de ge meenteraadsvergadering van juli of augustus worden gekozen Het ligt niet in de lyn van de ver wachtingen dat de fractievoorzit ters opnieuw een vergadering zul len beleggen om over de opvolging van Van Oosten te praten. Er zijn gisteren geen afspraken gemaakt omtrent <*en nieuwe vergadering Alle partyen lijken zich er by te hebben neergelegd dat geen over eenstemming kan worden bereikt over één kandidaat Deze ontwikkeling was te ver wachten nadat het merendeel van de fractievoorzitters de kandida tuur van PvdA-er R. Hietkamp als opvolger van Van Oosten afwees. Zy zou te weinig ervaring hebDen en wordt door fractieleiders van bepaalde partyen als "te links" be stempeld Na deze afwijzing zyn de verschil lende partijen in eigen huis op zoek gegaan naar een geschikt*- kandidaat en die hebben ze vry wel allemaal gevonden. Voorshands lijkt alleen de WD geen wethou derschap te ambiëren De partijen laten het nu aankomen op de "meeste stemmen gelden" in de gemeenteraad- Het is moeilyk te schatten welke party de grootste kans heeft het wethouderschap te verwerven, hoewel in de wandel gangen de naam van drs 11 van Mierlo (D'66/Gcmeentebelangen) het meeste valt Voor mevrouw Hietkamp zyn de kansen nu wel erg klein geworden

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19